Page 52 of 55 FirstFirst ... 2424849505152535455 LastLast
Results 1,276 to 1,300 of 1373

Thread: ZIVOT i ZARADA

  1. #1276
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,979
    Thanks Thanks Given 
    3,229
    Thanks Thanks Received 
    5,659
    Thanked in
    2,293 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by remark View Post
    Ti razmišljaš o nekom normalnom poslovanju u nenormalnoj državi po mnogim pitanjima pa tako i po pitanju poslovanja, na to se odnosio moj komentar.
    Ukoliko ubodeš neku vrstu posla koja nije interesantna ravnopravnijim životinjama uspjećeš, u suprotnom...
    Ja razmisljam na nacin da cu uloziti solidnu sumu novca, i kroz biznis plan i strategiju imati jasne projekcije o prihodima i rashodima, u kratkorocnom i srednjerocnom periodu. Naravno da postoji sansa da se projekcije ne ostvare, ali ako nisam jako siguran u to sto radim, sigurno nisam lud da puknem pare i izgubim nekoliko desetina hiljada eura u godinu dana. Hvala svima na inputu.

  2. #1277
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,894
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,419
    Thanked in
    2,225 Posts

    Default

    Samo ne zaboravi da uračunaš da ne zavisi sve samo od tebe i od eventualnih saradnika u lancu proizvodnje/prodaje/usluge. Uzalud ti radiš svoj dio posla ako ne možeš da naplatiš ono što si uradio. Bilo da si naišao na fukaru od saradnika, bilo da posluješ isključivo sa poštenjačinama, ali sa poštenjačinama koji i sami imaju problem sa naplatom svog rada, a samim tim problem sa plaćanjem tvojih potraživanja.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  3. #1278
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by remark View Post
    Što znači da je onaj koji radi po zakonu i uplaćuje doprinose na punu zaradu jedan običan brav.
    Upravo tako... Bachene pare.. Godinama sam se kao brav osjecao




    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    Ne moramo se raspravljat, nego izgleda pogadja ove sto zaobilaze zakon i pokusavaju sebe da opravdaju, kad neko drugi oce da radi kako valja i trebuje.

    Kad budem ulagao 30-50k u biznis, i zalagao vrijednost za to, sigurno ne bi gleda da ustedim 500e mjesecno na doprinose radnika, i izvodim ostale kreativne stvari u knigovodstvu da bi ustedio 100-200e. Planiram kako ce to izgledati za 6 mjeseci, godinu dana, dvije i 5 godina, i na osnovu toga se radi biznis model i plan. Da je lako svako bi bio poslodavac i drzao svoj biznis. Ali kod nas je izgleda naucna fantastika pokusaj kreiranja biznisa i prije svega legalnog biznisa.


    Kad budes ulagao 30-50k u biznis ako zelis da ispostujes radnika i sebe i drzavu mozes odmah u stechaj evo vjeruj mi sve sam pokusao u 2 tudje i 1svoju firmu.


    Evo i zasto...

    Doprinos je obicni nonsens i bolje ces motivisati radnika ako mu dash platu 700eur a uplatis doprinos na minimalac nego da mu das 500 i platis na to doprinos 350. A sve radi toga hoce li za 40 godina kad ode u penziju imati 200 ili 250eur penzije.

    Drugo tebi ako ces sebe i recimo 2 radnika na punu platu da prijavis nije vise to 500eur nego 1200 ili na godisnjem nivou oko 15000 pazi to je trecina tvog pocetnog uloga samo na godisnjem nivou i to samo za tu stavku.

    Imas i PDV koji ces da peglas ako ces ilegalno ili recimo jos 3-4000 toga.

    Pa onda zakup prostora 1000 + 150 poreza i prireza sto je jos 2000 samo za poreze i prireze.

    Pa onda na kraju ako imas kakve dobiti otmu ti i tu 9%.

    E sad doprinosi + zakup i porez + plate.

    Znaci tebi treba jos jedan pocetni ulog godisnje da bi isplatio samo te osnovne troskove.
    Onda na to idu plate radnicima ako im das po 500 na ove gore doprinose a trebalo bi vise jos 12000
    onda racunovodji 1200 i vise


    Posto ne znamo cime bi se ova fiktivna firma bavila ne mozemo praviti troskovnik rada itd. Ali znaci tebi da bi ispostovao poreze zakupe i odradio sve legalno i po PS-u treba neko 50 000eur. Znaci bez kupovine potrosnog materijala, ili sta vec, ako bi se bavio uslugama programiranja IT i te zaebancije treba ti skuplja radna snaga.
    treba da obrnes 100 000 eur godisnje da bi bio na 0 samo od ovoga najosnovnijeg.
    Last edited by Gandalf_White; 20-02-17 at 18:16.
    One Ring to Rule them all...

  4. #1279
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    9,397
    Thanks Thanks Given 
    199
    Thanks Thanks Received 
    3,008
    Thanked in
    1,552 Posts

    Default

    Evo ti prica iz realnih uslova. Kupujemo neku eloksiranu bravariju, pregovaramo sa firmom kad im upada inspekcija. Istresli su ih iz gaca sto se kaze. I pisu kaznu od 200 eur za neku glupost iskreno, tipa ne stoji im na proizvodu "ovo je eksponat nije za prodaju". Meni je pukao film, i pitam pa eto ih prekoputa od njih u garazi, istim se poslom bave kao i oni, ko njih kontrolise. Kao mi ne mozemo za to je zaduzena policija ili tako nesto. Ljudi godinama rade poored njih, dva brata i rodjak. Nista se ne placa ni drzavi ni njima doprinosi. Pitali i njih za ponudu eto reda radi. 30% jeftiniji, solarno palcanje, nema racuna nicega. Rekli su mi da za 5 godina niko nije usao kod njih od drzavnih sluzbi da ima makar dobar dan kaze


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  5. #1280
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    40,043
    Thanks Thanks Given 
    3,969
    Thanks Thanks Received 
    6,545
    Thanked in
    3,118 Posts

    Default

    laže taj sigurno, kod nas se to dešava.

  6. #1281
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    pg
    Posts
    16,894
    Thanks Thanks Given 
    31
    Thanks Thanks Received 
    5,419
    Thanked in
    2,225 Posts

    Default

    Bio sam u Perper kad je lik iz poreske ušao. Nikad u životu nisam vidio inspektora, ovoga lika čim sam vidio znao sam da je inspektor. Prije jedno pola godine to bilo. Sjedoh da jedem, i donosi mi ona cura fiskalni račun. I on se tek tada legitimiše i veli Aha, u zadnji trenutak si se spasila. Daj kasu da pregledam, ovo, ono. Tamo ona majka vlasnika bijaše isto u smjeni, veli evo sad ću vam izvuć kako se već zove ono stanje, on veli Nemaš ti šta da izvlačiš, ja ću sam! Avetao nešto još malo i otišao. Stvarno ne znam da li Perper plaća sve doprinose, radno vrijeme im je ionako žestoko dugačko, ali sam čuo da Kruni inspekcija nikad ušla nije.

    Kao što rekoh, nije da se ne može, ali nekome to ide teže, a nekome lakše. I to nije uvijek vezano za to ko je manje, a ko više sposoban za posao.
    - .- - .- - .- - .. .-. .- -- --- ... -. .--- .. -.-. .... .- .-. ..

  7. #1282
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    A dje drugovi kakve inspekcije... Ako se registrujes i uzmes sva rjesenja donji si.. Mozes se zakljucati slobodno ili poltii benzinom i zapaliti.


    Prve godine mog privatnog registrujem se ja kao preduzetnik sve po PS-u, paushalno u najveci razred, sva rjesenja, zastita na radu, protivpozarni aparati, kasa, knjige gostiju, zalbi, bijeli kartoni, PDV kad sam prebacio 18k, turisticka taksa na svakog gosta, doprinosi cistacicama itd itd...


    Dodje meni inspekcija prvi put u junu, gleda knjige, uplate isplate ovo ono. I radi mi zena u jednom trenutku gdje vam je akreditacija, morate imati akreditaciju sa imenom. Reko gospodjo niti mi je ko rekao niti bih nosio to jer nije ovo hotel... Paf 400eur .. Pozdrav, veli plati ovo nedjelju dana da platis 30% manje.


    Tacno mjesec dana kasnije ja se dosjetio i zakacio stari kaput sa legitimacijom na recepciju dolazi ista gospodja prvo pita za legitimaciju odmah joj to pokazujem, gleda knjige sat onda me pita za sertifikate za kuvala za kavu ovo ono, hoce da mi pise 3 kazne. Ja reko ne sluzimo hranu i pice ovo je za licnu upotrebu, veli ja cu ovo napisati pa ti onda tuzi i obori na sudu... i da ne pricam kakve sam muke gledao tu. Poslije toga, insp. zastite na radu, trzisna, finansijska, opstinska, komunalna... Svi hoce para i svi pricaju o nekim kaznama. Niko da ti kaze BRAVO budalo... BRAVO SOME jebbem ti maiKu jedini u grad placas sve kako treba.. Oni te samo demotivisu namjestaju neke rodjake da rade elaborate iz ovoga ili onoga. Treba ti ovo ili ono pa zovi ovoga on ti to ima najbolje pozovi se na mene... Znaci vi ljudi ne vjerujete kakve su to price kunem se. A ti treba da radis, full ti sezona, gosti oko tebe, do svega ti je bez do inspekcije.


    A recimo komsija ima u 5 objekata 120 lezajeva registrovan je kao smjestaj u domacinstvu, placa 13eur mjesecno po objektu fixni porez opstini i jebe mu se ... Ne pada mu napamet da placa takse i poreze i da uplacuje pazare... Maximalna kazna koju mu mogu napisati je 100 eur, plati isti dan 70 i vidimo se


    Onda sledecih godina sjednes sam sa sobom i pomislis, pa koja sam ja budala... Drzavi sam dao 25 000 poreza i nameta za 5ipo mjeseci rada a dolazi mi inspektor da mi jos otima i to opet i opet...
    Last edited by Gandalf_White; 20-02-17 at 18:30.
    One Ring to Rule them all...

  8. #1283
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    40,043
    Thanks Thanks Given 
    3,969
    Thanks Thanks Received 
    6,545
    Thanked in
    3,118 Posts

    Default

    ali on MORA da ti piše nešto pa makar i minimalac

  9. #1284
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by goozica View Post
    ali on MORA da ti piše nešto pa makar i minimalac

    Druze kad mi kaze MORAM ti pisati nesto znaci :

    One Ring to Rule them all...

  10. #1285
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    4,984
    Thanks Thanks Given 
    17
    Thanks Thanks Received 
    366
    Thanked in
    213 Posts

    Default

    hahah i ko je onda sisa veslo ti ili komsija ?

  11. #1286
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by GRUNA'STAR View Post
    hahah i ko je onda sisa veslo ti ili komsija ?

    e ja da ebe maiku... i to sam ga dobro posisa' u par navrata
    One Ring to Rule them all...

  12. #1287
    Join Date
    May 2007
    Location
    Tv
    Posts
    22,979
    Thanks Thanks Given 
    3,229
    Thanks Thanks Received 
    5,659
    Thanked in
    2,293 Posts

    Default

    Ali i dalje radis. Ti ces mi bit konsultant za compliance with local regulations

  13. #1288
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    Ali i dalje radis. Ti ces mi bit konsultant za compliance with local regulations
    Hahahahhahahahha


    Taj chir moras sam da dobijes
    One Ring to Rule them all...

  14. #1289
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    8,529
    Thanks Thanks Given 
    131
    Thanks Thanks Received 
    483
    Thanked in
    218 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mojsije View Post
    Nidje veze s vezom. Neke djelatnosti prosto moraju da se rade smjensk, vikendima, praznicima... ne vidim da je to problem. Svida po svijetu se radi vikendom. Nidje ne pise da vikend mora bit slobodan, vec 2 dana nedeljno, tj da se radi 40 sati nedeljno za osnovnu platu. To sto prekovremeno nije placeno po zakonu, to je druga stvar.

    Sent from my SM-A510F using Cafe Del Montenegro mobile app
    To što tebe nema veze sa vezom, to je druga stvar. Većini ima veze.
    Nedelja je dan stvoren za odmor. Naravno da ima djelatnosti koje moraju da rade, i svrha ove akcije nije da se to uskrati, već da se reguliše đe to nije potrebno.

    U 80% djelatnosti nije potrebno radit nedeljom. E sad što je kod nas drugačija situacija pa svi trče da uzmu euro više, zanemarujući sve ostalo, to je i dovelo do ovakvoga stanja đe svaka šuša radi svaki bogovjetni dan.
    Da izađu kao u susret svima, i budu stand by za mušterije i gomilu još nekih marketing sranja.
    To je udarac protiv samoga sebe. Nedeljom su obično nikakvi prometi, sem u ugostiteljskim djelatnostima, a samim tim što je sve otvoreno, šansa je sve manja i manja da će kupac izabrat baš tebe.

    Vjerujem da si pametan toliko pa da znaš zašto je baš vikend idealan da bude slobodan, ili bar nedelja, za razliku od svih ostalih dana, pa o tome nećemo širit diskusiju.

    Sent from my GT-I9300 using Cafe Del Montenegro mobile app
    "LIFE IS ABOUT PASSIONS. THANK YOU FOR SHARING MINE." - Michael Schumacher



  15. #1290
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,268
    Thanks Thanks Given 
    2,761
    Thanks Thanks Received 
    2,632
    Thanked in
    1,275 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by NHM View Post
    ali sam čuo da Kruni inspekcija nikad ušla nije.
    meni pod obavezno uvale račun, tako da su vjerovatno i njih negdje rebnuli
    She is only here to annoy herself!

  16. #1291
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Petronas View Post
    U 80% djelatnosti nije potrebno radit nedeljom. E sad što je kod nas drugačija situacija pa svi trče da uzmu euro više, zanemarujući sve ostalo, to je i dovelo do ovakvoga stanja đe svaka šuša radi svaki bogovjetni dan.

    Vecinu trzista u CG cine upravo ugositetljski objekti i trgovine ... I skoro pa su samo oni ti koji rade nedjeljom. Ovi koji imaju slobodan vikend ce naravno bas tada izaci u shoping ili sjesti na rucak/kafu/pice sa prijateljima... Druga stvar recimo u sezoni nema veze koji je dan mora se raditi. Ja ne znam ni jednu recimo proizvodnju da radi vikendom
    Na zapadu ko radi vikendom zna se ima duplu dnevnicu. To sto su ljudi kod nas (posebno u trgovini) robovi to je druga stvar. Konobarima je banja da rade vikendom jer se nasabijaju od baksisa...

    Lishe ugostiteljstva i trgovine ja ne vidim da iko drugi radi nedjeljom.
    One Ring to Rule them all...

  17. #1292
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Indie OTS
    Posts
    17,996
    Thanks Thanks Given 
    254
    Thanks Thanks Received 
    1,908
    Thanked in
    674 Posts

    Default

    Oko ovog slobodnog dana mislim da se najvise gadje ma ove markete i trgovinske lance. U zemlje tipa Svica, Njemacka i to vecina tih marketa je nedjeljom zatvorena a van grada npr imaju veliki centri kao delta koji rade i mozda par njih u samom centru. Takvo je neko moje iskustvo. Odje su svi marketi otvoreni 7 dana u nedjelji a radnici imaju dva ili nijedan slobodan dan. Za oko praznika da ne pricamo rade po 12 sati za mizeriju. Popisi takodje katastrofa. Sjecam se kad sam radio u merkator radili smo drugi smjenu od 3 do 11 pa onda nastavak do ujutro popis. Ka ta stro fa!

  18. #1293
    Join Date
    May 2011
    Location
    Prijeko Morače
    Posts
    4,680
    Thanks Thanks Given 
    28
    Thanks Thanks Received 
    110
    Thanked in
    53 Posts

    Default

    Po Jevropi generalno teško se može naći i radnim danima da market radi posle 20h, a ođe ne vjerujem da ga iko zatvara prije 22h. Ja sam u Bukureštu u jeb*noj Rumuniji obišao pola grada da bih našao radnju koja je otvorena u 8 ipo - 9
    Priroda je lijepa, al' zajebano društvo.

  19. #1294
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    8,529
    Thanks Thanks Given 
    131
    Thanks Thanks Received 
    483
    Thanked in
    218 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Gandalf_White View Post
    Vecinu trzista u CG cine upravo ugositetljski objekti i trgovine ... I skoro pa su samo oni ti koji rade nedjeljom. Ovi koji imaju slobodan vikend ce naravno bas tada izaci u shoping ili sjesti na rucak/kafu/pice sa prijateljima... Druga stvar recimo u sezoni nema veze koji je dan mora se raditi. Ja ne znam ni jednu recimo proizvodnju da radi vikendom
    Na zapadu ko radi vikendom zna se ima duplu dnevnicu. To sto su ljudi kod nas (posebno u trgovini) robovi to je druga stvar. Konobarima je banja da rade vikendom jer se nasabijaju od baksisa...

    Lishe ugostiteljstva i trgovine ja ne vidim da iko drugi radi nedjeljom.
    Na trgovinama je i ciljana akcija, to je jasno. Svaka i najmanja piljara radi nedeljom i to full do 22h. Butici isto, bar 80% njih radi, frizeraji i jos gomila gluposti, da ne nabrajam...

    Da se ovo malo procuje i zazivi, da narod malo promijeni stav i da shvati da moze nesto i sam da promijeni a ne samo da se prikljuci kolotecini, vidio bi kako bi se bar to promijenilo...


    Sent from my GT-I9300 using Cafe Del Montenegro mobile app
    Last edited by Petronas; 20-02-17 at 23:37.
    "LIFE IS ABOUT PASSIONS. THANK YOU FOR SHARING MINE." - Michael Schumacher



  20. #1295
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    24,966
    Thanks Thanks Given 
    1,364
    Thanks Thanks Received 
    1,674
    Thanked in
    952 Posts

    Default

    Eo ispade ako se radi legalno, zatvaraj firmu.... aj dobro kad vi velite....

    Mojsije pusti price pecke, i samo guraj to sto si naumio

  21. #1296
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by stefke View Post
    Eo ispade ako se radi legalno, zatvaraj firmu.... aj dobro kad vi velite....

    Mojsije pusti price pecke, i samo guraj to sto si naumio
    Pa posto su price pecke sto ne prijavis sve radnike ?

    #pravdazaMaike
    One Ring to Rule them all...

  22. #1297
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    24,966
    Thanks Thanks Given 
    1,364
    Thanks Thanks Received 
    1,674
    Thanked in
    952 Posts

    Default

    A ti znas da meni radnici nisu prijavljeni? I kad su slobodni tj nisu a?

  23. #1298
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by stefke View Post
    A ti znas da meni radnici nisu prijavljeni? I kad su slobodni tj nisu a?
    https://eprijava.tax.gov.me/TaxisPortal

    Sve ima odje i svima je dostupno

    #pravdazaMaike
    One Ring to Rule them all...

  24. #1299
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    24,966
    Thanks Thanks Given 
    1,364
    Thanks Thanks Received 
    1,674
    Thanked in
    952 Posts

    Default

    Naravno, i?

  25. #1300
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by stefke View Post
    Naravno, i?
    Pa posto kod vas trgujem godinama kad god sam usao bijase 2-3-4 ljudi a ovamo stoji 2 radnika. Od kojih je 1 direktor i 1 radnik. Pa onda kontam ili jedan radnik radi 6 dana pp 12 sati ili imas neprijavljeniJa


    Just sayin'

    #pravdazaMaike
    One Ring to Rule them all...

Page 52 of 55 FirstFirst ... 2424849505152535455 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Nocni zivot
    By BELI ORLOVI in forum Primorski
    Replies: 11
    Last Post: 30-10-08, 21:46
  2. Zivot u grobu II
    By simm in forum Sve i svašta
    Replies: 37
    Last Post: 04-01-08, 18:39
  3. Zivot sa neprijateljem
    By gingis kan in forum Ljubav
    Replies: 13
    Last Post: 28-05-07, 20:35
  4. Zagrobni zivot?
    By Celtic spirit in forum Religija i filozofija
    Replies: 42
    Last Post: 15-09-04, 14:10
  5. Zivot je.......
    By PHANTOM in forum Religija i filozofija
    Replies: 3
    Last Post: 21-04-04, 23:27

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •