Page 1 of 15 1234511 ... LastLast
Results 1 to 25 of 354

Thread: Protivnici vakcinacije truju hrvatsku javnost.

  1. #1
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default Protivnici vakcinacije truju hrvatsku javnost.

    Znam da se to događa u susjednoj državi ali je samo pitanje vremena kada će se ovo pojaviti i kod nas.

    Naime već duže vrijeme pratim neku žutu i šarlatansku štampu u kojoj se naravno uvelike raspravlja o tome da vakcije povećavaju rizik od autizma.

    Međutim smatrao sam to tek hirom takvih novina, međutim večeras sam slušao državni dnevnik HRT na kojem se o tome raspravljalo.

    Naime neko je pokrenuo pitanje dali vakcinacija treba postati izbor za roditelje a ne kao do sada da bude obavezna za dijecu određenog uzrasta i jedan od argumenata je upravo bio i taj da vakcine povećavaju rizik od autizma. Nisam mogao vijerovati da se na toj državnoj televiziji ozbiljno raspravlja o tome.

    Nego da obijasnim o čemu se radi, naime 1998 godine bivši doktor medicine (licenca mu je oduzeta) Andrew Wakefield je obijavio studiju u kojoj je povezao MMR vakcinu (vakcina koja se daje protiv diječijih bolesti) sa povećanim stepenom prepoznatih sindroma iz spektra autističnih poremećaja u dijece.

    http://en.wikipedia.org/wiki/MMR_vaccine_controversy

    Ta studija je napravila pravu buru u medicinskim krugovima i čitavniz drugih klinika je počelo da vrši svoja ispitivanja ne bi li potvrdili ovu studiju, međutim poslje iscrpnih istraživanja, poslje 10 godina nije pronađena nikakva veza između ove (ili bilo koje druge vakcine) i autizma.

    U međuvremenu originalna studija Andrew Wakefield-a je stavljena pod lupu. Pronađeno je između ostalog da je rađena u sukobu interesa odnosno sa namijerom da pošto se studija objavi da finansijeri ove studije tuže proizvođače ovih vakcina za milionske nadoknade.

    Ne samo to, cijela studija je urađena bez standardne procedure, eksperimentirano je na ljudima i dijeci bez dozvole ili netransparentno, a što je najgore rezultati studije su falsifikovani tako da prikazuju rezultat koji je odgovarao "doktoru" i njegovim finansijerima.

    Sve ovo je dovelo do nekoliko velikih sudskih procesa u britaniji, za prevaru, konflikt interesa, medicinsku nebrigu koje su sve dokazane i dokumentirane.

    Međutim šteta je već bila napravljena, glas o tome da vakcije izazivaju autizam se proširila po svijetu kao požar i roditelji iz straha nisu htijeli vakcinirati dijecu uljuljkani decenijama bez epidemija diječijih bolesti poput velikog kašlja ili diječije paralize.(u državama u kojima vakcinacija nije obavezna).

    Ovo je za posljedicu imalo poražavajuće rezultate jer su se te bolesti vratile i vraću se sa osvetom, epidemije boginja, šarlaha, podušnica, velikog kašlja i diječije paralize se vraćaju na velika vrata u državama poput Velike britanije, SAD i Australije (gdje je vakcinacija neobavezna).

    Zašto se to događa.

    Radi se o imunitetu krda, na žalost vakcine ne dijeluju na svakoga, međutim ako je vakcinacija potpuna onda se stvara grupni imunitet gdje ljudi na kojima vakcina nije dijelovala bivaju zaštićeni okolinom jer je cijelokupno stanovništvo zaštićeno i bolest se nema gdje razviti.

    Međutim imunitet krda ima svoj prag efektivnosti koji je (zavisno od bolesti) oko 5% stanovništva. Naime do 5% nevakcinisanih ili onih kod kojih vakcina nije djelovala mogu računati da će ih ostalih 95% ljudi zaštititi svojim imunitetom, jer ako se bolest i pojavi kod nekoga biti će usamljena u moru vakcinisanih i neće se moći prenjeti na idućeg nevakcinisanog jer se on nalazi predaleko.

    Međutim čim se taj procenat poveća imunitet krda više ne dijeluje i bolest počinje da se širi sa osobe na osobu, prvo sporo a zatim kako sve više ima zaraženih sve brže, eksponencijalno.

    Upravo se ovo i dogodilo, panika nastala ovim prevarantskim činom je dovela do toga da u pojedinim dijelovima svijeta, vakcinacija je opala drastično i sada su pojedinim zajednicama procenat nezaštićenih je čak veći od 20%, u SAD je zabilježen skok oboljelih od diječije paralize do 600%, onamo gdje je bio jedan bolesnik sada ih je 32, ovo se događa i sa recimo velikim kašljem.


    Zanimljivo za veliki kašalj. Radi se o poznatom ubojici novorođenčadi, u doba prije vakcinacije ova bolest je bila kriva za svaku drugu smrt u kolijevci.

    Čak i sa vakcinacijom ova bolest je najveća opasnost za novorođenčad jer bebe ne smiju biti vakcinisane protiv ove bolesti barem neko vrijeme (nekoliko mijeseci ili godinu, nisam siguran). Naravno ovdije veliku ulogu igra imunitet krda, jer će se sve te novorođene bebe naći u onih 5% nevakcinisanih i biti će zaštićena kolektivnim imunitetom.

    Međutim taj kolektivni imunitet je slomljen, pogotovu u Australiji odakle dolaze srceparajuće priče o u potpunosti nepotrebnim tragedijama proisteklim iz straha prouzročenog prevarom ovog engleza.



    Najgore od svega, postoji organizovani pokret koji promovira ovu ubitačnu laž koju vodi Jenny McCarthy medijska ličnost u SAD koja nema veze sa medicinom, a jedina veza sa cijelom stvari je to što na žalost ima dijete oboljelo od autizma.

    Njen pokret se proširio svugdje u svijetu promovišući odbijanje vakcinacije i veoma su glasni po tom pitanju usprkos tome što je mnogo puta nedvosmisleno dokazano da su te tvrdnje neistinite, bilo naučnim i medicinskim istraživanjima bilo sudskim procesima i dokaznim materijalom da se radilo o prevari.

    Ovaj pokret je saam odgovoran za mnoge smrti i invalidnost dijece (dječija paraliza) da bi se trebalo suditi njihovim liderima za ubistvo iz nehata ili nanošenje teških tjelesnih povreda.




    Na kraju, zašto pišem o ovome?


    Stvar je u tome da sam mislio da smo relativno zaštićeni jer kod nas je vakcinacija obavezna i mi na sreću više ni ne pamtimo dane kada su roditelji strahovali pustiti dijete na kupanje ljeti sa ostalom dijecom u strahu da ne pokupi paralizu ili bdijeli besane noći nad posteljom dok dijete kašlje i ne prestaje ili gori pod napadima vrućice šarlaha.


    Zaboravili smo taj užas koji je bio stvarnost samo prije 30ak godina. Zahvaljujući prevarantima poput Andrew Wakefield-a i nesavijesnim propagandistima poput Jenny McCarthy, ni naše malo misto više nije zaštićeno.


    Jednom kada uđemo u EU i kada obavezno vakcinisanje postane pravo izbora (kao što u stvari i treba) nepovijerenje prema vakcinama može uzeti maha otvarajući vrata užasima koje smo ostavili iza sebe još prije 30 godina.
    Last edited by funestis; 19-12-13 at 00:20.

  2. #2
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default






    Postoji o ovome još jedan topik sa malo više informacija: https://forum.cdm.me/showthread.php?...otivnici-istih
    Last edited by funestis; 20-12-13 at 17:13.

  3. #3
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,993
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    3,339
    Thanked in
    1,866 Posts

    Default

    Iako je vakcinacija i sada obavezna, roditelji (oba ukoliko su živa) mogu da zatraže nevakcinaciju djeteta.

    Znači gledao sam i ne mogu da vjerujem, ljudi ih ubjeđuju da to ne rade ali potpisaše...

    Poslato sa pisaće mašine
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  5. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Mandalay
    Posts
    10,279
    Thanks Thanks Given 
    28
    Thanks Thanks Received 
    29
    Thanked in
    21 Posts

    Default

    Sta su potpisali, NEvakcinaciju?
    Who let the dogs out

  6. #6
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,993
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    3,339
    Thanked in
    1,866 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by BlackVelvet View Post
    Sta su potpisali, NEvakcinaciju?
    Da, za svoju bebu.
    Znači beba neće biti zaštićena ni od djecije paralize...

    Poslato sa ultra-moderne pisaće mašine Galaxy S4 x2
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  8. #8
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,766
    Thanks Thanks Given 
    10,917
    Thanks Thanks Received 
    2,128
    Thanked in
    1,087 Posts

    Default

    ne razumijem ljude.....ako znaju da su prije pedesetak godina šarlah, boginje, tuberkuloza bile smrtna presuda, a danas ako se i dobiju prilično se lako preleže i ne ostavljaju posljedice, kako onda mogu da budu protiv vakcinacije?
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  9. #9
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    350
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Tipican primjer današnjice a koji je u velikoj količini prisutan kod pacijenta. Internet im je omogućio pristup instant informacijama koje su u velikoj mjeri netačne (jer se dobijaju na stranicama koje uređuje novinar koji posjeduje slabo znanje iz oblasti novinarstva a kamoli zdravstva) i onda roditelj misli da zna pravu stvar a pri tome nema nimalo kritičku misao ili makar potrebu da proveri informaciju još negdje izigrava ljekara svom detetu. Na žalost po dijete, u ovom slučaju veoma loše.
    Quote Originally Posted by JOLE View Post
    A trap mu je sastavljen od velerijskog čelika, ni zmajevi mu ništa ne mogu...

  10. #10
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    11,279
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    41
    Thanked in
    29 Posts

    Default

    Dobar sajt povodom autizma i vakcinacija: http://howdovaccinescauseautism.com/
    rm -rf /

  11. #11
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Earth
    Posts
    3,183
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Nazalost, i u Crnoj Gori je uveliko ovaj problem prisutan. Citam "debate" po netu, mnogo roditelja odavde je odlucilo da ne vakcinise svoju djecu i ostavi ih na milost i nemilost mogucim bolestima i smrti. Pokusao sam da pricam sa nekima, napises im sve ove cinjenice i istrazivanja kredibilnih institucija i pojedinaca, ali ne..Oni nedje procitaju da izaziva autizam i sto li sve vec, i jednostavno kazu TO JE STVAR LICNOG IZBORA. To je najgora stvar, sto oni misle da mogu tek tako rizikovati zivot svog djeteta. Stvar njihovog izbora. Treba uvesti drakonske kazne za ove degenerike, oduzeti im djecu a njima suditi po optuznicama za pokusaj ubistva i ucestvovanje u ovom krajnje bolesnom pokretu.
    If anything goes wrong, Desmond Hume will be my constant

  12. #12
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    doma
    Posts
    3,040
    Thanks Thanks Given 
    151
    Thanks Thanks Received 
    49
    Thanked in
    32 Posts

  13. #13
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Astral
    Posts
    8,274
    Thanks Thanks Given 
    458
    Thanks Thanks Received 
    379
    Thanked in
    231 Posts

    Default

    http://www.cdm.me/drustvo/crna-gora/...cinacije-djece

    Prema njenim riječima sve je više studija koje pokazuju da je uzrok autizma u vakcinama. Činjenicu da ipak svako vakcinisano dijete ne dobije autizam, Volkov objašnjava na sljedeći način:
    "To vam je ruski rulet. Neko dijete će dobiti autizam, neko leukemiju, neko reumatoidni artitis, neko dijabetes tip 1, encefalitis, neko meningitis, neko će umrijeti, neko astmu, epilepsiju, neko hiperaktivnost. Sve to stoji u uputstvu za vakcine kao negativni efekat".
    Ipak, pojavu da djeca nakon vakcine ipak ne dobiju nijedno od tih oboljenja, Velkov objašnjava time da je uglavnom riječ o djeci koja su dojena.
    Velkov tvrdi da vakcine sadrže i do deset puta veću količinu aluminijuma od dozvoljene.
    Kakvu glupost izvalila i ostala živa. Najgore što ima ljudi koji ovo neće razumjeti, pa će se odlučiti da ne vakcinišu svoje
    dijete.

    Treba je staviti još pod ruskim ruletom: pregaziće ga auto.
    Last edited by the_lady_marianna; 13-04-14 at 19:10.
    Quote Originally Posted by Prekidi_stvarnosti View Post
    I have loved the stars too fondly to be fearful of the night.
    Okreni na igru!

  14. #14
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    1,398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Nemojte ljudi grijesiti dusu. Ima svega. A vrijeme ce otkriti sve ovako ili onako. Ne osudjujte bez znanja i cinjenice sa koje go strane da ste.

  15. #15
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by pilicius View Post
    Nemojte ljudi grijesiti dusu. Ima svega. A vrijeme ce otkriti sve ovako ili onako. Ne osudjujte bez znanja i cinjenice sa koje go strane da ste.
    Objasni ova tvoj post?

  16. #16
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Mandalay
    Posts
    10,279
    Thanks Thanks Given 
    28
    Thanks Thanks Received 
    29
    Thanked in
    21 Posts

    Default

    Ako do sad vrijeme nije pokazalo, ne znam kad ce.
    Who let the dogs out

  17. #17
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    1,398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Objasnicu, a sta je to vrijeme pokazalo?

  18. #18
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    1,398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    9
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Moja kcerka se sa godinu dana razbolila od reumatoidnog artitisa (sa naznakama mnozenja u lupus), za koji nema saznanja od cega nastaje i nema lijeka. Obzirom da niko iz suprugine i moje porodice nema istoriju bolesti u kojoj su reuma, artritsi, poremecaj imunog sistema, rekli su da je trebao neki okidac da se desi i ...
    Naravno da je nasem zdravstvenom sistemu trebalo ihahaj da utvrdi sta je i prije svega sta cemo sad, ali eto i to se uradilo (ovo kazem iako mi je preko 70% rodbine u zdravstvu).
    Suvisno je reci da u CG nema reumataloga pedijatra koji je nadlezan za njenu bolest.
    Sestra od ujaka zivi i radi na Floridi i zajedno sa suprugom, isto doktorom primarijusom su izuzetno priznati tamo. Slao sam joj izvjestaje i sva dokumenta pitajuci je ima li "napredna"/zapadna medicina sta vise da kaze da pomogne mom djetetu. Naravno rekla mi je dosta stvari ali me je pitala pored sve te dokumentacije, jedno pitanje.
    To pitanje je bilo da li mi je djete vakcinisamo i kad. Fakt je da se vakcinisala
    jednom vakcinom 20-ak dana prije prvih naznaka bolesti, a po njihovim istrazivanjima ta vakcina je velikom broju djece oboljelih od iste bolesti, isto data neposredno prije pocetka bolesti a ne daje se svakom u istoj zivotnoj dobi.
    Da napomenem da sam vakcinisan, i neka sam, da je ova sestra vakcinisana i njena djeca isto. Da ne bude da sam ja sad tu da sve crno po vakcinama sibam.
    E sad na svu dokumentaciju doju smo dobili posli smo kod izabrane doktorke i ona nije htjela da vakcinise nasu kcerku vise jer... ko zna o cemu se radi kod ove bolesti shvatice.
    Dolazimo sad do upisa djeteta u skolu koja trazi obavezno da je djete uredno vakcinisano da bi bilo upisano u skolu, a i pored naseg prezentovanja dokumentacije...naravno njih to ne interesuje.
    I na instistranje moje supruge doktorka da dozvolu da se djete vakcinise.
    U medjuvremenu djete dobija i iridociklitis.
    E sad kako cemo da objasnimo djeteu da ne moze dosta stvari u zivotu da radi/ima, da ne moze potomstvo da ima ako se ispostavi da je to zaista od vakcine. Onda ce da pita pa zasto ste me onda i dalje vakcinisali ako su vam rekli da je veoma moguce od toga. Sta ako joj se nesto jos desi od svih novih vakcina koje mi odobravamo zato smo moramo a ni doktorka ne bi.
    Naravno da me sestra kumi i moli da ne radimo to vise jer ni vakcine nisu ono sto su nekad bile.
    E sad da rezimiram; ne optuzujem nikog, nista ne tvrdim, nista ne ubjedjujem nikog. Po primjeru mog djeteta razmisljam ovako.
    Svasta u istoriji je dokazano da nije bilo tako vremenom tako da ...
    Poglejte tamiflu ovih dana, a u to vrijeme je bilo...

  19. #19
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Astral
    Posts
    8,274
    Thanks Thanks Given 
    458
    Thanks Thanks Received 
    379
    Thanked in
    231 Posts

    Default

    Nije li malo čudno kako protivnici vakcina govore da one izazivaju bolesti o kojima se baš malo zna, pogotvo kako nastaju. Porast tih bolesti može biti u vezi sa vakcinacijom, ali i ne mora, jer ti ljekari ne mogu povezati bolesti i vakcinu, oni samo govore o trendu rasta u društvu gdje je vakcinacija uveliko prihvaćena i zastupljena. Je li spovođena studija u nekim državama gdje vakcinacija nije toliko zastupljena? Ja nisam naišla na to, pa ako neko zna.
    Quote Originally Posted by Prekidi_stvarnosti View Post
    I have loved the stars too fondly to be fearful of the night.
    Okreni na igru!

  20. #20
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Belgrade
    Posts
    9,909
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    http://bit.ly/1mYfS2X

    Dear parents, you are being lied to


    I am so post-rock I shit sad birds.


  21. #21
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Astral
    Posts
    8,274
    Thanks Thanks Given 
    458
    Thanks Thanks Received 
    379
    Thanked in
    231 Posts

    Default

    Bilo bi interesantno kad bi se neko sjetio od naših iz zdravstva pa uradio statistiku, jer u našoj državi je vakcinacija obavezna, a i takvo smo društvo koje zna dobro istoriju bolesti predaka, ono čak i po prezimenima. Mislim da bi bili reprezetativan uzorak.

    Baš prije neki dan je na RTCG u jednom emisiji bio doktor, koji je objašnjavao benefite vakcinacije. Bio je vidno zabrinut i uzrujan nastalom situacijom te im je čitav program popunio, iako nije bilo predviđeno. I neka je. Počelo je i nas da potresa.
    Quote Originally Posted by Prekidi_stvarnosti View Post
    I have loved the stars too fondly to be fearful of the night.
    Okreni na igru!

  22. #22
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    763
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by the_lady_marianna View Post
    Porast tih bolesti može biti u vezi sa vakcinacijom, ali i ne mora.
    Je li spovođena studija u nekim državama gdje vakcinacija nije toliko zastupljena? Ja nisam naišla na to, pa ako neko zna.
    Već kad si postavila link, mogla si se malo sama pomučiti da pogledaš makar komentare koji su tamo dati i linkove u tim komentarima koji upućuju na neke knjige u kojima se citiraju izvori informacija i studije ...a ne da drugi istražuju za tebe. Zamutiš pa čekaš, lako je tako.
    Quote Originally Posted by the_lady_marianna View Post
    O jadu me ti zabavi sa ovim linkom te se načitah ni da sam ljekar, oči me zabolješe više.

    Mene veoma kopka ova tema, jer sam vakcinisao đecu, ali sa sumnjom i strepnjom jer vjerujem (i prije vakcinisanja sam tako mislio) da vakcina može da nagrdi čeljade, pa sam išao na ono "neće valjda moje dijete, nisam taj baksuz da baš ono bude to jedno od iks đece kojem će se javiti posljedice". I opet bih vakcinisao, ne zato što sam nešto 100% ubijeđen da vakcine apsolutno pomažu tako kako predstavljaju (istina je možda neđe između dvije suprotstavljene strane), nego što se pouzdam u vjerovatnoću brojki da se negativna posljedica neće zalomiti na mene (kao kad putujem avionom pa sam ubijeđen da neće baš moj avion pasti, da je vjerovatnoća za to zanemarljiva ...a padaju li padaju, ponekad).
    Ova me priča o vakcinaciji i dokazivanju (ne)škodljivosti podsjeti na raspravu na temi religije -dokaži ti da bog postoji ...ne nego dokaži ti da bog ne postoji. Postoji jer ne možeš da dokažeš da ne postoji. Ne postoji jer ne možeš da dokažeš da postoji. Kao i kod religije, najbolje da svako za sebe donese zaključak i neka mu je srećno sa tim. Svako je za sebe odgovoran. Meni ne smeta drugačije mišljenje ako me direktno ne ugrožava. Ne smeta mi ničija religija ako me ne ugrožava. Ne smeta mi ni što neko neće da vakciniše svoje dijete, jer će to dijete možda biti ugroženo, a moje neće (jer je zaštićeno vakcinom -tako kaže medicina?) iako dođe u kontakt sa njim.
    Ako propagiramo slobode i slobodu izbora, prava čovjeka, onda dopustimo i to pravo izbora. Što bismo linčovali (verbalno) ljude ako neće da vakcinišu đecu iz bilo kog razloga, kad postoje države (razvijenije od naše) đe se ne vakcinišu, đe vakcinacija nije obavezna.

  23. #23
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    13,341
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ne smeta ti sto neke neće da vakcinise svoje dijete, jer te ne ugrozava?

    Procitaj prvi post.

  24. #24
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    763
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by clapton View Post
    Ne smeta ti sto neke neće da vakcinise svoje dijete, jer te ne ugrozava?

    Procitaj prvi post.
    Pročitao sam. I prvi post i stotine strana đe se piše o vakcinama. I naišao na more zvaničnih naučnih medicinskih izvještaja i izjava kompetentnih ljekara koji govore protiv vakcina. I rekoh da sam i pored svega odlučio da vakcinišem đecu, ali sam isto tako mišljenja da ipak ima neke istine u priči protivnika vakcinacije. To što se nije dokazala (?) veza između vakcina i loših posljedica ne znači da se to stvarno ne dešava. Mislim da sam to "plastično" objasnio u prethodnom postu. Nekoj đeci se zdravlje naruši ubrzo nakon primanja vakcine, a ako se kod druge đece nakon vakcinacije ne primijeti nikakvo pogoršanje ne znači da neki zdravstveni problem/poremećaj koji nastane u kasnijem životnom dobu nije posljedica te iste vakcine primljene u djetinjstvu. Malo bi bilo glupo, ako ima istine u priči o namjernom uništavanju zdravlja putem vakcina, da se to radi sa vakcinama koje bi izazivale masovne komplikacije i bolesti odmah nakon primanja -bilo bi previše upadljivo i sumnjivo.
    Zato sam, umjesto isključivih stavova, pristalica nastojanja da se stvari razjasne, da se dođe do punih informacija, da se čuje svačije mišljenje. Kako u priči protivnika ima neubjedljive priče, tako i u priči zagovornika ima labavih argumenata. Ne treba meni da mi ljekari koji su zagovornici vakcinacije pojačavaju svoju argumentaciju tako što će reći da je prednost petovalentne vakcine (i da će valjda još više valentne biti još bolje) u tome što se dijete ubada manje puta. I tako dalje.

    A što se tiče prvog posta koji pominješ, mislio si valjda na ovo:
    Quote Originally Posted by funestis View Post
    Radi se o imunitetu krda, na žalost vakcine ne dijeluju na svakoga, međutim ako je vakcinacija potpuna onda se stvara grupni imunitet gdje ljudi na kojima vakcina nije dijelovala bivaju zaštićeni okolinom jer je cijelokupno stanovništvo zaštićeno i bolest se nema gdje razviti.
    Ne znam što je sporno. Ako sam ja vakcinisao svoje dijete i ako vakcina štiti, što mene briga (tehnički gledano, a ne ljudski) ako drugo dijete nije vakcinisano i ako se razboli, jer se moje dijete neće razboljeti jer je zaštićeno vakcinom. ...Ili nije? E tu valjda dolazimo do poente onoga na što ti aludiraš i što piše u prvom postu -a piše da "vakcine ne djeluju na svakoga". Ako je tako, ako na moje dijete ne djeluje vakcina, onda nemam potrebe da krivim roditelja koji nije vakcinisao svoje dijete, jer koliko je njegovo dijete opasnost za moje toliko je i moje opasnost za njegovo.

    Ja to ovako malo filozofski, malo etički, malo pravno, malo logično, malo statistički, a naučno-medicinsku raspravu ću ostaviti stručnijima od mene.

  25. #25
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Astral
    Posts
    8,274
    Thanks Thanks Given 
    458
    Thanks Thanks Received 
    379
    Thanked in
    231 Posts

    Default

    Hop pošto vidim da voliš asocijacije. Ako ja tražim zabilješke od kolege, to izričito ne znači da ja nisam sama hvatala bilješke, možda nisam sve zapisala.
    Ne znam što je sporno. Ako sam ja vakcinisao svoje dijete i ako vakcina štiti, što mene briga (tehnički gledano, a ne ljudski) ako drugo dijete nije vakcinisano i ako se razboli, jer se moje dijete neće razboljeti jer je zaštićeno vakcinom. ...Ili nije? E tu valjda dolazimo do poente onoga na što ti aludiraš i što piše u prvom postu -a piše da "vakcine ne djeluju na svakoga". Ako je tako, ako na moje dijete ne djeluje vakcina, onda nemam potrebe da krivim roditelja koji nije vakcinisao svoje dijete, jer koliko je njegovo dijete opasnost za moje toliko je i moje opasnost za njegovo
    Da ti približim na primjeru:
    Imamo porodicu: majka, otac, kćerka i sin.

    1. Otac, majka, sin i kćerka su vakcinisani i na svih je djelovala vakcina. Nema bolesnih.
    2. Otac, majka i sin su vakcinisani, kćerka takodje, ali je baksuz i na nju nije djelovala. Ovdje kćerku štiti imuni sistem porodice,ali opet postoji šansa da virus je napadne. Vjerovatnoća oboljelih je 1.
    3. Otac, majka su vakcinisani, kćerka je vakcinisana ali nije djelovalo na nju, sin nije vakcinisan. Ovdje vjerovatnoća max oboljelih penje se na broj 2.

    Sada ako to primjeniš na stanovništvo, shvatićeš kolika je opasnost nevakcinacije.

    Edit: da ne bude zabune može još primjera, tipa da na sve nije djelovala vakcina, što je esktremni slučaj, poenta je što više vakcinisanih, više šansi da je na njih djelovala i manje oboljelih. Pobogu zato su se i uvele.
    Last edited by the_lady_marianna; 14-04-14 at 12:53.
    Quote Originally Posted by Prekidi_stvarnosti View Post
    I have loved the stars too fondly to be fearful of the night.
    Okreni na igru!

Page 1 of 15 1234511 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Medjunarodna vozacka dozvola za Hrvatsku?
    By Hepokockica in forum Putovanja
    Replies: 98
    Last Post: 03-11-23, 13:56
  2. Vakcine i protivnici istih
    By starwalker in forum Nauka generalno
    Replies: 4
    Last Post: 15-06-13, 17:53
  3. Info Dal ide neko za Hrvatsku ovih dana ?
    By marmix in forum Ostali oglasi
    Replies: 21
    Last Post: 19-09-12, 14:27
  4. Ponovo truju pse!!!
    By Goran87JH in forum Kućni ljubimci
    Replies: 53
    Last Post: 12-03-12, 01:39

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •