Results 1 to 6 of 6

Thread: Tragom jugoslovenskih monumenata i arhitekture

  1. #1
    Join Date
    May 2009
    Posts
    23,187
    Thanks Thanks Given 
    1,275
    Thanks Thanks Received 
    4,300
    Thanked in
    2,005 Posts

    Default Tragom jugoslovenskih monumenata i arhitekture

    .


    Gledajući tizere nadolazećeg njemačko-američkog indie sci-fi filma - Sankofa, za čije potrebe je većina scena snimana na području HR, SR i BiH na izuzetnim lokacijama - prepoznatim od strane filmske ekipe kao savršen SF ambijent uklopljiv u priču - bivam potaknut za pokretanje jednog ovakvog topika. Naime, radi se o kulturno-istorijskim spomenicima (uglavnom nezaštićenoj i nevalorizovanoj kulturnoj baštini bivše nam velike države), nepravedo prepuštenim zubu vremena i zaboravu. Svojim neobični i futurističkim dizajnom i formom ove veličanstvene građevine kod određenog dijela populacije pobuđuju divljenje i često asociraju na djela vanzemaljske civilizacije.


    Kao lične favorite izdvajam:



    Spomenik revolucije naroda Moslavine
    Dušan Džamonja, 1967
    Podgarić, HR

    Wikipedija





    Memorijalni kompleks Kadinjača
    Miodrag Živković / Aleksandar Đokić, 1979
    Užice, SR
    Wikipedija






    Memorijalni kompleks doline heroja Bitke na Sutjesci
    Miodrag Živković, 1971
    Tjentište, BiH
    Wikipedija

    Veće zanimanje za ove monumente možemo pripisati ideji belgijskog fotografa - Jana Kampenaersa. On je 2009 izložbom pod nazivom Spomenik svijetu predstavio veličanstveni i nepravedno zaboravljeni rad jugoslovenskih umjetnika.


    Galerija:
    Jan Kampenaers blog
    25 Abandoned Yugoslavia Monuments that look like they're from the Future

    ___

    Cilj je da tema postane sublimacija umjetničkog stvaralaštva bivše države kroz zanimljive spomenike i arhitektonska riješenja uopšte. Naravno, podrazumjeva se i sve što je o(p)stalo na teritoriji CG. Postavljanje vaših fotografskih zabilješki je takođe dobrodošlo.


    ___________

    Izvinjavam se ako već postoji sličan topik (search engine je kriminalan), pa nek' moderator Broz koriguje ako za to postoje opravdani razlozi.
    Last edited by starwalker; 26-01-19 at 03:34.
    The more things change, the more they stay the same.

  2. #2
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,425
    Thanks Thanks Given 
    2,988
    Thanks Thanks Received 
    1,440
    Thanked in
    773 Posts

    Default

    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    13,067
    Thanks Thanks Given 
    101
    Thanks Thanks Received 
    426
    Thanked in
    232 Posts

    Default

    Bezmetkovic je strasan spomenik kad se gleda sa Karace. U moru drveca sa Savinske Dubrave izranjava bronzana figura; kao partizani iz sume.

    Moj favorit spomenika koje sam vidio je na Grahovu. Sam spomenik dvojako tumacim; kako jedan za drugim covijekom gine i odlazi na nebo (sad posto su to komunisti...); ili kako se skupljaju od atoma, do materije sve u jednog covijeka. Mislim da je prvi lik na spomeniku Sava Kovacevic.



    Ovaj spomenk mi je favorit zato sto je to citav urbanisticki kompleks, koji pocinje od ulaza do samog bronzanog spomenika, fenomenalno rijesen. U podnozju su grupisane bjele kamene kocke sa imenima i godinom poginulih boraca. Svaka mala grupacija ovih kocka je jedno prezime; pretezno Kovacevic.



    Nazalost zivimo u siromasnoj zemlji koja nema dovoljno novca da brine o ovim megalomanskim spomenicima i kompleksima. Problem je sto je veoma tesko naci neku drugu funkciju zbog tematike samih spomenika. Na nekom drugom racunaru imam jos dosta fotografija raznoraznih spomenika, koje sam analizirao u nekom eseju, no....
    \\
    OFL•GIC

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    18,083
    Thanks Thanks Given 
    714
    Thanks Thanks Received 
    1,950
    Thanked in
    965 Posts

    Default

    ja nisam puno spomenika obisao, ali jedan koji je makar po mome misljenju nepoznat dosta, a na mene ostavio bas jak utisak.. Memorijalni spomenik u Dolima (na putu Niksic - Savnik)... mjesto gdje su strijeljana djeca, majke...
    nemam fotki ovdje, ali evo neke sa interenta...

    iance su bukvalno 3 uvaline, i na dnu svake se nalazi po jedan spomenik, u zavisnosti ko je tu strijeljan

    e sad, mozda sam promasio temu...ali eto...nece niko zamjerit






  5. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    13,067
    Thanks Thanks Given 
    101
    Thanks Thanks Received 
    426
    Thanked in
    232 Posts

    Default

    Ovo me podsjetilo na spomenik u Rogame, Spomenik palim borcima nob. U narodu je poznatiji kao viljuska. Nazalost nemam fotografije ali pokusacu da sto bolje opisem. Pored jedne ulice u Rogame su okupatori (ne znam jesu li italijani ili njemci) vjesali na drvene visoke pilone borce i civile koje su hvatali. Poslije rata ti piloni su ostali, a arhitekta je napravio preko puta ulicu spomenik u obliku ruke (nekome viljuske) koji pokazuje na te pilone, na mjesto dje je pocinjen zlocin. To na starim fotografijama izgleda bas jezivo, ali... Dodjose devedesete, kriza, nema se para za ogrijev, te je neko posjekao pilone i nalozio. To je zasigurno spomenik koji je najvise nastradao u godinama tranzicije, jer je jednostavno srusena sustina autora spomenika.

    Jedno drugo "nepostovanje" je i drugi spomenik u neposrednoj blizini, na vrhu Doljanske Glave, palim brocima u ratovima iz Piperske regije.



    Odmah se izvinjavam na fotografiji, bio sam u nekoj mracnoj fazi postprodukcije. Oko ovog spomenika se nalaze ne poposrednoj blizini antene sva tri mobilna operatera, zajedno sa kucicama (baznim stanicama) koje ruse zvukovni mir, koja druga mjesta sa spomenicima imaju,a o vizuelnom necu ni da pisem. Arhitekta ovog spomenika je Dragan Markovic.
    \\
    OFL•GIC

  6. #6
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Montenegro
    Posts
    17
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Spomen kompleks Kadinjača - Savršen!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. student arhitekture
    By Girl_from_Tomici in forum Sve i svašta
    Replies: 4
    Last Post: 16-12-19, 10:58
  2. U: Kurs ArchCAD-a za studente arhitekture i politehnike
    By Archibase in forum Ostali oglasi
    Replies: 6
    Last Post: 01-02-12, 13:41
  3. Replies: 14
    Last Post: 06-02-10, 07:46
  4. Replies: 2
    Last Post: 30-11-06, 15:58

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •