Results 1 to 15 of 15

Thread: Aktivno nocno nebo (objekti viđeni na nebu koji traže objašnjenje)

  1. #1
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default Aktivno nocno nebo (objekti viđeni na nebu koji traže objašnjenje)

    Odmah da iskljucim opciju NLO-a pa bih zamolio i ostale da daju malo konstruktivniji pristup ovoj temi.
    Dakle, ovih vedrih ljetnjih dana neko ko iole posmatra nebo primijetice skoro svakog minuta da se ili krece avion neke internacionalne rute ili raznorazni sateliti u orbiti, padaju meteori i sl. A ima i nekih svijetlih objekata za koje ne znam porijeklo i zato bih volio da cujem ostale sto misle.
    Avioni lete vrlo cesto, prelaze preko tornja u Golubovcima i neki pravac im je jugoistok-sjeverozapad u oba smjera. Oni se lako prepoznaju em se cuju em skoro uvjek ih mozete prepoznati po svijetlima koja trepcu a obicno svako krilo mora imati po makar jedno svijetlo pa naprosto vidite da se radi o avionu.
    Sateliti pak nemaju svoja svijetla ali Sunce im zavisno od ugla daje odsjaj pa ponekad se vrlo jako zasvijetle. I tako vidite kako se krecu nekim pravcem koji moze da bude bilo kakav a u sledecem trenutku vidite kako nestaju, cesto puta ih periodicno mozete vidjet kako se cas vide (svijetle) cas nestaju vjerovatno zbog toga sto se i sami rotiraju oko svoje ose pa opet zavisno od ugla Sunce im daje odsjaj ili ne.
    Meteore (zvijezde padalice) mozete cesto uocit i prepoznati po vrlo velikoj brzini kretanja, ostavljaju trag sagorijevanja koji traje 1-2 sekunde.

    A sinoc sam uocio mozda i najinteresantnije objekte na nebu iznad Podgorice oko 22.00h. Iz pravca aerodoroma ka gradu dva objekta vrlo jake crvenskaste svjetlosti su se razdvojeno kretali nekih minut u razlicitim pravcima, brzinom aviona ali nisu avioni jer bi valjda blinkali i culi bi se, dok nisu nestali tj izgubio im se osvjetljaj. Boja svjetlosti - crvenkasta mi je prvo upala u oci i jacina a i to sto su dva objekta bila u pitanju.
    Ne znam o cemu se radi ali u opticaj mogu biti strane spijunske bespilotne letjelice, tipa dronovi ili slicne letjelice.

    Ranije nekoliko dana sam takodje uocavao neke svijetlece objekte koji su se vrlo sporo kretali u razlicitim pravcima. U jednom trenutku ga uoite i svijetli i nestane a nakon par minuta nedaleko od tog mjesta ponovo zasvijetli i pokrene se pa opet nestane.

    Zanima me da li neko ima vise informacija sto bi sve ovo moglo biti.

  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,990
    Thanks Thanks Given 
    90
    Thanks Thanks Received 
    3,339
    Thanked in
    1,866 Posts

    Default

    Da to nisu one svijetleće igrake što đeca bacaju praćkom i trkaju se ko će više da bači?
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  3. #3
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Ne Bugi druze ovo je mnogo ozbiljnija stvar.
    Nasao sam ove tekstove, mislim da je u pitanju ista stvar]
    http://aktuelno.me/crna-gora/sto-je-...znad-podgorice
    http://www.blic.rs/Slobodno-vreme/38...lik-i-velicinu
    Last edited by autodijagnostika; 26-08-13 at 12:47.

  4. #4
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Podgorica
    Posts
    1,742
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    brate, sljedeći put kameru u ruke pa da diskutujemo...
    imala je oci boje vejna, boje vejna boje runija

  5. #5
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by autodijagnostika View Post
    Odmah da iskljucim opciju NLO-a pa bih zamolio i ostale da daju malo konstruktivniji pristup ovoj temi.
    Dakle, ovih vedrih ljetnjih dana neko ko iole posmatra nebo primijetice skoro svakog minuta da se ili krece avion neke internacionalne rute ili raznorazni sateliti u orbiti, padaju meteori i sl. A ima i nekih svijetlih objekata za koje ne znam porijeklo i zato bih volio da cujem ostale sto misle.
    Avioni lete vrlo cesto, prelaze preko tornja u Golubovcima i neki pravac im je jugoistok-sjeverozapad u oba smjera. Oni se lako prepoznaju em se cuju em skoro uvjek ih mozete prepoznati po svijetlima koja trepcu a obicno svako krilo mora imati po makar jedno svijetlo pa naprosto vidite da se radi o avionu.
    Sateliti pak nemaju svoja svijetla ali Sunce im zavisno od ugla daje odsjaj pa ponekad se vrlo jako zasvijetle. I tako vidite kako se krecu nekim pravcem koji moze da bude bilo kakav a u sledecem trenutku vidite kako nestaju, cesto puta ih periodicno mozete vidjet kako se cas vide (svijetle) cas nestaju vjerovatno zbog toga sto se i sami rotiraju oko svoje ose pa opet zavisno od ugla Sunce im daje odsjaj ili ne.
    Meteore (zvijezde padalice) mozete cesto uocit i prepoznati po vrlo velikoj brzini kretanja, ostavljaju trag sagorijevanja koji traje 1-2 sekunde.

    A sinoc sam uocio mozda i najinteresantnije objekte na nebu iznad Podgorice oko 22.00h. Iz pravca aerodoroma ka gradu dva objekta vrlo jake crvenskaste svjetlosti su se razdvojeno kretali nekih minut u razlicitim pravcima, brzinom aviona ali nisu avioni jer bi valjda blinkali i culi bi se, dok nisu nestali tj izgubio im se osvjetljaj. Boja svjetlosti - crvenkasta mi je prvo upala u oci i jacina a i to sto su dva objekta bila u pitanju.
    Ne znam o cemu se radi ali u opticaj mogu biti strane spijunske bespilotne letjelice, tipa dronovi ili slicne letjelice.

    Ranije nekoliko dana sam takodje uocavao neke svijetlece objekte koji su se vrlo sporo kretali u razlicitim pravcima. U jednom trenutku ga uoite i svijetli i nestane a nakon par minuta nedaleko od tog mjesta ponovo zasvijetli i pokrene se pa opet nestane.

    Zanima me da li neko ima vise informacija sto bi sve ovo moglo biti.
    U većini slučajeva radi se o satelitima koji daju odsjaj od Sunca i nestaju čim uđu u sijenku Zemlje.

    Obijekti koji se pojavljuju i nestaju su u stvari sateliti na polarnoj orbiti koji su se slučajno našli u području terminatora (linije koja razdvaja noćnu od dnevne strane) i koji prolaze kroz područja sijenke i svijetla, a koji su nastali jer se sunce pomalja kroz daleka brda iza horizonta. Takođe ti obijekti mogu biti i crvenkaste boje pošto svijetlost sunca prolazi kroz cijelu širinu atmosfere (od horizonta do horizonta) pa gubi svoje plave komponente spektra i izgleda crvenije, zato i obijekat koji odbija to svijetlo izgleda crvenije.

    Što se tiče špijunskih letijelica one su obično maskirane i ne odaju svijetlosne signale tako da ako i jesu prisutne one su nevidljive po noći (obojane u crno i signalizacija ugašena). Osim toga i ne samo radi kamuflaže, takvim letijelicama je ugašena signalizacija i zbog toga i da olakša infracrvena osmatranja, a dodatna svijetla na letijelici bi ometala infracrvene instrumente.


    Tako da ova svijetla na noćnom nebu su najvijerovatnije razni sateliti (kojih ima uistinu mnogo) (bilo funkcionalni ili ugašeni). Takođe s vremena na vrijeme neki od ugašenih satelita uleti u atmosferu i ukoliko su ti sateliti orbitirali u smijeru okretanja planete onda je njihov ulazak spor i bitno se razlikuje od ulaska meteora, obično je sijaj zgasito crven a sam obijekat se može tromo raspasti na više komada koji zasebno mogu otići u različitim smijerovima bez naznake da su u opće bili jedan te isti obijekat. Ovo se događa češće nego što se misli jer trenutno ima gomila neaktivnih satelita ili ostalog svemirskog smeća u niskoj orbiti koji svi eventualno na kraju padnu nazad u atmosferu pri tome izgorevši u potpunosti.

  6. #6
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Copywrite View Post
    brate, sljedeći put kameru u ruke pa da diskutujemo...
    nemam je, imam jedino dig fotoaparat al sa njim se ne moze nista uhvatit, mrkli mrak kad se snima nebo

    Quote Originally Posted by funestis View Post
    U većini slučajeva radi se o satelitima koji daju odsjaj od Sunca i nestaju čim uđu u sijenku Zemlje.

    Obijekti koji se pojavljuju i nestaju su u stvari sateliti na polarnoj orbiti koji su se slučajno našli u području terminatora (linije koja razdvaja noćnu od dnevne strane) i koji prolaze kroz područja sijenke i svijetla, a koji su nastali jer se sunce pomalja kroz daleka brda iza horizonta. Takođe ti obijekti mogu biti i crvenkaste boje pošto svijetlost sunca prolazi kroz cijelu širinu atmosfere (od horizonta do horizonta) pa gubi svoje plave komponente spektra i izgleda crvenije, zato i obijekat koji odbija to svijetlo izgleda crvenije.
    Moguce da je to u pitanju. Kad bi postojala neka animacija da to malo docara jer nije bas najlakse zamisliti u glavi.

    Quote Originally Posted by funestis View Post
    Što se tiče špijunskih letijelica one su obično maskirane i ne odaju svijetlosne signale tako da ako i jesu prisutne one su nevidljive po noći (obojane u crno i signalizacija ugašena). Osim toga i ne samo radi kamuflaže, takvim letijelicama je ugašena signalizacija i zbog toga i da olakša infracrvena osmatranja, a dodatna svijetla na letijelici bi ometala infracrvene instrumente.
    Na kojim visinama obicno lete te letjelice?


    Quote Originally Posted by funestis View Post
    Tako da ova svijetla na noćnom nebu su najvijerovatnije razni sateliti (kojih ima uistinu mnogo) (bilo funkcionalni ili ugašeni). Takođe s vremena na vrijeme neki od ugašenih satelita uleti u atmosferu i ukoliko su ti sateliti orbitirali u smijeru okretanja planete onda je njihov ulazak spor i bitno se razlikuje od ulaska meteora, obično je sijaj zgasito crven a sam obijekat se može tromo raspasti na više komada koji zasebno mogu otići u različitim smijerovima bez naznake da su u opće bili jedan te isti obijekat. Ovo se događa češće nego što se misli jer trenutno ima gomila neaktivnih satelita ili ostalog svemirskog smeća u niskoj orbiti koji svi eventualno na kraju padnu nazad u atmosferu pri tome izgorevši u potpunosti.
    Ostaje jedino cudno malo jer ova svijetla nisu se bas kretala jednim pravcem vec su konstatno ''skretala'' dok nisu nestala.

  7. #7
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by autodijagnostika View Post
    nemam je, imam jedino dig fotoaparat al sa njim se ne moze nista uhvatit, mrkli mrak kad se snima nebo


    Moguce da je to u pitanju. Kad bi postojala neka animacija da to malo docara jer nije bas najlakse zamisliti u glavi.


    Na kojim visinama obicno lete te letjelice?




    Ostaje jedino cudno malo jer ova svijetla nisu se bas kretala jednim pravcem vec su konstatno ''skretala'' dok nisu nestala.


    Nije baš neka slika ali može poslužiti.




    Uploaded with ImageShack.us

    Na kojim visinama obicno lete te letjelice?
    Na bilo kojoj visini, mogu biti više kilometara u zraku ili na samo nekoliko metara od tla, zavisno od tipa.

    Od, danas kontroverznih, drone bespilotnih letijelica pa do četveororotornih bespilotnih letijelica, čak i igračke mogu poslužiti u ovu svrhu. Nije potrebna neka velika tehnologija da se napravi bespilotna, tiha špijunska letijelica, naravno ovo ne važi za letjelice koje operiraju na veoma velikim visinama poput vojnih robota.





  8. #8
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Pg
    Posts
    3,614
    Thanks Thanks Given 
    187
    Thanks Thanks Received 
    49
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Mozda su bili "vatreni" baloniClick image for larger version. 

Name:	ukrasni-baloni-kineski-baloni-svijecni-baloni-vatreni-baloni-slika-13201461.jpg 
Views:	211 
Size:	12.6 KB 
ID:	111281
    Sve je to na psihichkoj bazi ®

  9. #9
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by funestis View Post
    Nije baš neka slika ali može poslužiti.
    Hvala i na ovome,koliko toliko je jasnije.
    Ciatm da je oko 3500 satelita trenutno aktivno a da ima oko 12.000 raznih predmeta o otpadaka koji orbitiraju oko Zemlje. Odatle i ne cudi sto stalno mozemo nesto da uocimo.

  10. #10
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    5,936
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Da nije ovo? Ali dnevno


    Sent from my GT-I9000 using Tapatalk 2
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	uploadfromtaptalk1377638196622.jpg 
Views:	115 
Size:	7.8 KB 
ID:	111316  
    Renault

  11. #11
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Bilbao
    Posts
    16,211
    Thanks Thanks Given 
    5
    Thanks Thanks Received 
    33
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Olosh View Post
    Mozda su bili "vatreni" baloniClick image for larger version. 

Name:	ukrasni-baloni-kineski-baloni-svijecni-baloni-vatreni-baloni-slika-13201461.jpg 
Views:	211 
Size:	12.6 KB 
ID:	111281
    vidio sam i ja u Budvi prije par noci, ali sam gotovo ubijedjen da je o ovim balonima rijec.
    Kad smo vec kod toga, kako mogu nabavit iste?

    Inace upalite www.flightradar24.com i vidjecete koliko aviona preleti preko CG
    ~
    Any experiment of interest in life will be carried out at your own expense. Mark it well.

  12. #12
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    negdje blizu tebe,što te zanima?
    Posts
    1,661
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ne moze sve na flightradar , ima dosta aviona koje ne prikazuje. uvjerio se licno.
    Ludilom maskiram dosadu

  13. #13
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,361
    Thanks Thanks Given 
    346
    Thanks Thanks Received 
    342
    Thanked in
    110 Posts

    Default



    Može li mi ko reć šta je ovo? Slikao sam aparatom i viđeh poslije da je najsjajnije, a i najmutnije na fotki baš to.
    Fotka je od 21. decembra.

    Evo malo zumirano


    I još malo zumirano


    Čini mi se kao da ima nekoliko krakova kao neka kometica
    Last edited by ssaajjkkoo; 26-12-13 at 20:19.
    MONTENEGRO 🇲🇪
    PodgoricaTravelGuide

    🚗RenaultClio3
    📷SonyA6400

  14. #14
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    460
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    to je andromeda galaksija bravo za snimak

  15. #15
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,361
    Thanks Thanks Given 
    346
    Thanks Thanks Received 
    342
    Thanked in
    110 Posts

    Default

    Osjećam se sad ponosno, kao da sam otkrio sasvim novu galaksiju
    MONTENEGRO 🇲🇪
    PodgoricaTravelGuide

    🚗RenaultClio3
    📷SonyA6400

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Tajni vojni objekti
    By Stefan in forum Sve i svašta
    Replies: 67
    Last Post: 24-01-14, 21:00
  2. Kupujem Uredjaj za nocno osmatranje
    By aquamarin in forum Ostali oglasi
    Replies: 4
    Last Post: 19-06-13, 09:33
  3. Poznati objekti iz klasicnih filmova
    By An0n1mUs in forum Film
    Replies: 1
    Last Post: 16-03-11, 12:14
  4. Vic za koji je potrebno aktivno ucheshce...
    By Mr_MARFI in forum #montecafe
    Replies: 28
    Last Post: 18-10-06, 19:16

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •