Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 26

Thread: KO su Crnogorci ? Baltoslavi ili Iliri ??

  1. #1
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    6
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default KO su Crnogorci ? Baltoslavi ili Iliri ??

    Iz arhive staroga foruma
    ------

    Veoma interesantan clanak uzet sa SC koji se bavi ilirskim porijeklom ne samo Crnogoraca vec i vecine 'juznih Slovena'.
    --------

    -Ja-
    ***************
    ja - Dec 07, 2002 02:39 (*.aol.com)
    neka ovo bude jedan forum na pitanje "ko su Crnogorci " i odakle su doshli i zasto su se bash tamo naselili,tj.u danashnje granice.
    ***************

    -Zecanin-
    ***************
    Zecanin - Dec 07, 2002 02:48 (*.aol.com)
    pitanje

    Na osnovu cega mislis da su preci Crnogorca dosli odnekle i naselili se u Crnu Goru?

    Valjda od pretpostavke da su Slovenskoga porijekla koja je potpuno pogresna.

    1)Crnogorci su potomci sloveniziranih Ilira (koji su dorjanskoga tj helenskoga porijekla) kao i vecina takozvanih juznih Slovena, mada su Crnogorci rasno gledano najcistiji Iliri koje rasna antropologija jasno uporedjuje i rasno i kulturno sa dorjanskim plemenom Sfakia u JZ Krit koji su potomci Dorjanske invazije Grcke prije 3.000 godina iz pravca Makedonije (Makednos na starogrckom znaci Visoki Brdjanin i prestavljaju jednu od originalnih Dorjanskih zona sa Ilirijom) I ILIRIJE.

    2) Crnogorci i hercegovci na osnovu distribucije krvih grupa su veoma distantni od ostatka evrope a posebno od pravih seminordiskih baltoslava.

    3) Nasi 'Jugovic' na osnovu genetske distance su veoma distantni od ostatka evrope a posebno od pravih seminordiskih baltoslava.

    http://www.illyria.net/

    Radi konacne klarifikacije -
    Pod juznim Slovenima mislio sam na Jugoslovene.

    Jedine zone dje je prisutna slovenska rasa (u vidu takozvanog novodunavskog tipa) kod nas (a ni tamo nije u vecini) jeste Slovenija i Panonija (otadle imena Slovenija i Slavonija).

    Vecina Makedonaca i Bugara su istocno mediteranske rase tj Romejsko-grckog porijekla.
    *********************

    -Ja-
    *********************
    ja - Dec 07, 2002 12:44 (*.aol.com)
    Ima jedan nash profesor koji predaje "Humaniti" na jednom od univerziteta u Kaliforniji koji je pronashao dokumente gde se opisuje da su "Serbi" sluzili u Rimskoj vojsci,po njegovom nalasku kaze se da ta ideja o "Slovenima sa Karpata"potpuno otpada.on je zakljuchio da su Srbi doshli pre Ilira sa ndijskog kontinenta ,ne samo Srbi vec i danashnji Rumuni ,Italijani,Grci i Francuzi,Portugalci i Shpanci.Takodje se navodi da fizichka slichnost i spoljasni izgled prema ovim narodima a takodje genetska veza.On takodje dodaje da se eksodus naroda sa Indijskog kontinenta ponovo desijo u 14 Vjeku koji su poshli stopama njihovih predaka ,a to su danashnji Cigani kojih je puna Evropa. Interesuje me dali je neko chuo za ovu varijantu ,posto je to bilo chak pisano i u nashim novinama.
    *************************

    -Bokelj-
    *************************
    Bokelj - Dec 07, 2002 15:19 (*.rcn.net)
    jes znate vi okle smo mi...
    60% su hrvati "servsko-pravoslavne" vjere....smrdijanski cigani nas okupirali pobili i pokrstili...
    30% crnogorski albanci i 10% srbi i sl *****
    pozdrav svim pravim crnogorcima-bokeljcima
    Boka-Zaljev Hrvatskih Svetaca , uvijek bila uvijek ce biti!!!!
    **************************

    -Zecanin-
    **************************
    Zecanin - Dec 07, 2002 15:46 (*.aol.com)

    ja -
    "Ima jedan nash profesor koji predaje "Humaniti" na jednom od univerziteta u Kaliforniji koji je pronashao dokumente gde se opisuje da su "Serbi" sluzili u Rimskoj vojsci,po njegovom nalasku kaze se da ta ideja o "Slovenima sa Karpata"potpuno otpada."
    -----
    Zvanicna nauka ga strahovito demantuje i naucna i antropoloska. Sloveni su dosli u 7 vijeku NE i nakon uoci toga vremena se pojavljuje slovenski rasni tip u nasim zonama (Panoniji).

    "on je zakljuchio da su Srbi doshli pre Ilira sa indijskog kontinenta ,ne samo Srbi vec i danashnji Rumuni ,Italijani,Grci i Francuzi,Portugalci i Shpanci."
    ------
    Sve nacije koje nemogu da idu u proslost dalje od iljadu i najvise dvije iljade godina osim Grka (osim u modifikovanim formama; sarmatski serboi, germanski franci,

    Italske grupe u centralnoj Italiji, Romanska provincija Spania i Italia). U svakom slucaju ne mogu da ocu preko BAR 3.000 godina koliko je potrebno da su stariji od Ilira osim Grka (u obliku proto helena poput Ahejaca i kasnije Dorjana ali i Iolaca i Aeolaca, Dorjanskih Makedonaca).

    "Takodje se navodi da fizichka slichnost i spoljasni izgled prema ovim narodima a takodje genetska veza."
    ------
    Opet pogresno. Sve nacije su rasno miksovane.

    Grci su po rasi osrednji alpinci i visoki dinarci *brahikefalci*, istocni mediteranci (potomci minoana) *osrednji doliokefalci*, dinarizovani mediteranci (miks) i atlantomediteranci.

    Portugalci i Spanci su vecinom zapadni mediteranci (niski doliokefalci)

    Italijani su Dinarci, Dinarizovani Mediteranci, zapadni Mediteranci.

    Francuzi su Noricani, Alpinci, zapadni Mediteranci, Keltonordijci.

    "On takodje dodaje da se eksodus naroda sa Indijskog kontinenta ponovo desijo u 14 Vjeku koji su poshli stopama njihovih predaka ,a to su danashnji Cigani kojih je puna Evropa. Interesuje me dali je neko chuo za ovu varijantu ,posto je to bilo chak pisano i u nashim novinama."
    ----
    Prvo nije prije bio iksodus iz Indije vec U Indiji od strane istocnoimediteranskih Arijevaca koji su govorili jednu od najstarijih verzija indoevropskih jezika zvanu Sanskrit. Cigani su vecinom Dravidi skoro Australske negrodine rase i nikakve veze nemaju sa Evropljanima.

    To sto taj profesor pise nema veze sa mozgom i neki od njih su i potplaceni od odredjenih krugova da pise istoriju kako njima odgovara. Da istina istorija MOZE da bude i vrsta propagande (kao sto je kod nas bila dio panslavisticke propagande).

    Bokelj -
    "jes znate vi okle smo mi... 60% su hrvati "servsko-pravoslavne" vjere..smrdijanski cigani nas okupirali pobili i pokrstili...
    30% crnogorski albanci i 10% srbi i sl *****
    pozdrav svim pravim crnogorcima-bokeljcima
    Boka-Zaljev Hrvatskih Svetaca , uvijek bila uvijek ce biti!!!!
    --------
    Kojih Hrvata . Njih ima tri osnovne vrste koje nijesu srodne jedna drugoj.

    1)Dinarski Hrvati iz planinskih zona (pohrvaceni i poslovenizirani Iliri)
    2)Zapadni Meiteranci sa Primorja (pohrvaceni Romani)
    3)Dinarizovani Novodunavci (rasno Iirizovani Sloveni) iz Panonije i posebno Zagorja.

    Jedini Hrvati su i to djelimoce samo Cakavci i u majoj mjeri Kajkavci a nikako Brdjani i Primorci. A jos manje Bokelji. Time sto su Konavle i neki Bokelji katolici to se jedino moze povezat sa katolickom srednjovjekovnom Zetom i njenom majkom Dukljom koja je najstarija SLOVENIZIRANA ilirska zemlja u nasim zonama (o kojoj jedini zapisi su napisani na helenskom jeziku).

    ja -
    "Zao mi je da ovi pojedini idioti prichaju bezvezne stvari ,ali mi se ipak chini da taj profesor ima dosta dobrih chinjenica ,on je josh dodao da sa Karpata u 7-mom vijeku su doshli danasnji Shiptari iz danasnjeg Azarbajana od predjela Arbana zato ih mi nazivamo Arbanezi .Ako pogledate stanovnike Crne gore Istochne Bosne i predjela Srbije vidi se ochito slichnost ili chak copije danashnjih Hindusa.Ta mi se varijanta uopshte ne svidja ali izgleda da je istina."
    ------
    Arnauti nijesu ilirskoga porijekla i prvi zapis na njihovom jeziku potice iz srednjega vijeka (15 vijek) stoga oni nijesu dosli ni za vrijeme varvarske invazije romanskog carstva sto to neki zovu seoba naroda vec kasnije, vjerovatno nakon 10-11 vijeka NE. Inace primjecuje se izvejsna jezicna slicnost izmedju Albanskog i Rumunskoga jezika sto nam mozda govori da su jedno vrijeme zivjeli u centralnom i SI Balkanu.

    Inace ono o slicnosti izmedju Crnogoraca i Indusa je jedna NOTORNA GLUPOST. Molim lijepo koji to Indusi su slicni nama i zasto, na osnovu cega?

    Inace za one koji misle da ovo neki Dukljanin zbori grdno se vara jer sto vazi za Crnogorce vazi isto i za vecinu balkanskih Srba jer su oni vecinom ili direktnoga ili indirektnoga crnogorskoga porijekla.

    Gaga -
    " ja kad vidim lepog coveka toplih i inteligentnih ociju, znam da je Slovenskog porekla, ma od kuda dosao ili prosao, a ostali su glupi roboti ili robovi."
    ------
    Poljaci kao izvorni baltoslavi po rasi i predominatno nordiske rase uopste nijesu niti topli a ni po umu nijesu nesto poznati mnogo (naprotiv sa njima se centralna Evropa sva sprda a nijesu daleko pozadi ni Bjelorusi ka ni Slovaci). Mediteranci stu ti koji nijesu roboti i puni duse i koji zivot uzijaju polagano.

    "Kakvi vas Dinarci i Iliri spopali i to od pre 3000 godina? kao da su se vase mame, babe i dede zenili generacijama medjusobno, bez seoba i ratova?"
    ----
    Baltoslava za vrijeme invazije na Balkanu je bilo najvise 100.000 i to u sve zone Balkana. Ilirija se sama imala blizu milion ljudi dok baltoslavi nijesu brojali kod nas vise od 50.000 (sto je slicna slika i danas kada rasno gledano jer imamo ogromnu oko 4/5 Dinaraca kod nas i 5% Novoddunavaca). Slovena nije bilo u znacanijem broju juzno od save i dunava da bi se mogli sa njima mijesat.

    "Je.. te, jos se neko i dici tim sto je neki idiottski Ilir?!??"
    ----
    Za razliku od baltoslava kojima ime poistice od Slavus = rob jer su prodavani kao robovi u Krimu Vizantincima, Romanima, Persijancima i Arapima od strane njihovih vlasnika iranskih Sarmata (kojima pripadaju originalni Serboi i Haruvati) , ILIRI na drugu stranu su gotovo sinonim za najelitnije romanske legije, pretorijance, masu careve Rima, zatim su najbliza braca Spartanaca (pak se Crna Gora ne zove zaludu Srpska Sparta, neko je vidio slicnost nje i Sparte) i dorjanskih Makedonaca (cula sa valjda sa Aleksandra Makedonskog).

    srbin -
    "kada je tito dosao na vlast sve oblasti su postale nacije!!!!!!! svi crnogorski vladari su se izjasnjavali kao SRBI!!!!!!!"
    ----
    Niko ne zabranjuje crnogorcima da se tako izjasnjavaju(ja sam jedan od njih). Jedina je razlika da ce narod vremenom sve vise znat da su slovenizirani Iliri a ne izvorni Sloveni. Inace nauka poput rasne ili fizicke antropologije kada usporedjena sa istorijom kada je u pitanju porijeklo nekoga naroda ima MONOPOL jer ne trpi nikakve romantizme

    Takodje je isto dokazano da ima dosta drugih evropskih zona dje su narodi asimilovani tj uzeli su ime i identitet tudji poput sledecih zemalja i regiona:

    Turska, Bugarska, bivsa SFRJ, Madjarska, Austrija, Bavarska, Estonija, Finska, Ceska, Francuska, juzna Italija, Sirija, Liban,itd.

    Na drugom forumu "Slavic Nationalist Forum" imas prave Baltoslave poput Poljaka koji otvoreno kazu da su balkanski Sloveni (specificno Srbi) drugacije rase od njih ali ovi nasi nesto to ne kontaju (srce vidi sto oci ne vide).

    Poljak im kaze "nadjite mi deset Srba koji imaju Poljski izgled" ali ne ide nesto jer tip zna kako izgledaju Noricani (svjetliji Dinarci) pa te nemogu proturit.

    http://www.network54.com/Hide/Forum/...;lp=1038981235

    Dobro im Poljak rece

    "Hence, I have made my point. Unfortunately, I had to make it with hair color, because judging facial features is a subjective thing. We see what we want to see. So most of you would see "Russian" features on some Serb even if he looked Mexican (not that Serbs look Mexican or anything, but you get my point). "

    drugim rijecima

    srce vidi sto oci ne vide

    kiwi -
    "Zecanine,pravo je uzivanje citati.Odakle znas sve te stvari?Meni je totalno nepoznato sve to.Zivio."
    ------
    Probaj Coon-ova knjiga "Races of Europe"
    Eva je internet verzija gornje knjige a moze i bilo koja knjiga o fizickoj (rasnoj) antropologiji (sve ionako prave manje vise iste rasne klasifikacije dok niti jedna moze da poveze rasno nase Dinarce sa Baltoslavima).

    http://www.fikas.no/~sprocket/snpa/racesofeurope.htm

    Crnogorac -
    "Vise BUDALA na jednom mjestu ODAVNO nisam vidio, posebno Zecanin. Koji kreten jebote....zaboli me stomak od smijeha. "
    -----
    Konkretno koji dio je smijesan i zasto ga smatras smijesnim onako naucno mi to obrazlozi ne na osnovu reka mi djed to i to.

    Crnogorac -
    "Pa KOJA BUDALA bi htjela da izgleda KAO POLJAK ??!!?? :-)))) "
    ----
    Pa svaka budala koja veli da je cisti Sloven istovremeno kaze da lici na projecnog Poljaka jer oni su rasno gledano najcistiji danasnji Sloveni (kada usporedjeni sa ostalim 'Slovenima') a najcistiji Baltoslavi su Balticki narodi posebno Litvanci.

    "I koja BUDALA tvrdi da su Crnogorci neki tamo iliri, bogumilji, skembici, ***** palcevi...ajme ovo odavno nisam dozivio. "
    -------
    Pa bilo koja profesionalna budala koja se bavi rasnom antropologijom ima Crnogorce rasno da poveze JEDINO sa starosjediocima (Ilirima) a NIKAKO sa rasnim Baltoslavima.

    "Takve gluposti moze samo da tvrdi DANU (Dukljanska Akademija Nauka i Umjetnosti). Razlog toga je sto su u njoj PSEUDO akademici postavljeni da sluze El Presidente a ne nauci. NAVEDITE mi IJEDAN NAUCNI RAD koji je izasao iz te "akademije" :-) da je prevedan na IJEDAN STRANI jezik ?!! "
    ------
    Kamo srece da je tako no i oni (DANU) misle da su od Baltoslava. Ja zastupadm potpuno razlicitiju teoriju i od njihove (koja tvrdi da su Crnogorci iz Poljske na osnovu slicnosti toponima sto nam u stvarnosti govore da baltoslavi koju su nase pretke slovenizrirali su iz Poljske a na danasnji Crnogorci). U rasnoj antropologiji nema mjesta za nacionalne romantizme.

    "Crnogorci su vecinom slaveni pravoslavci koji su do 1945 sebe smatrali Srbima (od 1945 im to nije bilo dozvoljeno (od strane KPJ) i forsirana je crnogorska nacija diferencirana od srpske IAKO su Crnogorci OD VAJKADA SEBE smatrali NAJVECIM Srbima). Od kako je El Presidente dosao na vlast Zecanin i njemu slicni su dobili vjetar pod krila."
    ------
    Zecaninu nema slicnih jer je on sam unikat od koga vodi teorija da smo rasno Heleni na osnovu rasne antropologije i koja se siri vidim mrezom kod dostine Crnogoraca koji su je prihvatili i jos VISE ce samo treba strpljenja.

    "Cak i pod El Presidenteom velika vecina pravoslavnog zivlja u CG sebe smatra Srbima i nevidi kontradikciju izmedu toga biti
    Crnogorac i Srbin. "
    ----
    Ja uopste ne vidim konflikt koji ti vidis. Ja pisem o stvarima koje idu 4000 godina (i o nauci tj fizickoj antropologiji koja ne trpi greske) i vise unazad a ti o stvarima ( i o subjektivnoj istoriji) koje traju par vjekova i koje nijesu direktno povezane jedna sa drugom.

    "Ali ipak krunu uzimaju oni koji se PALE na ovakve budalastine...ja ipak vjerujem da su to ljudi sa maximum osnovnom skolom."
    ----
    Nece biti sreco jer rasna antropologija je jedna od najkomlikovanijih naucnih disciplina koja ide rame uz rame sa genetskom analizom (koja takodje baltoslavskim romantistima ne ide na ruku kao ni distribucija krvih grupa).

    kkk -
    "zeqaj siptarcino, malo ti je sto neprestano seres na sajtu Istorija, pa sada si i ovdje dosao. More mars fukaro jedna, fuj fuj fuj....."
    -----
    Dje si histerijo australijanska koja zastupa da treba 3/4 Srba (Dinaraca i posebno Crnogoraca) da se istrijebe i koja poistovjecuje nas Crnogorce sa Arnautima (koji nemaju direktne veze sa Ilirimanako poarbanaseni crnogorci iz $everne Gegnije).

    Bokelj -
    "cuj S"m"rdi iz CG hahahahaha
    jes ka okupatori ste tu dosli 1900 i neke masakr nad hrvatima i ostalim crnogorcima pocinjeli a one koje nijeste poklali po pravoslavili ste djubrad okupatorska . viva vero montenegro nikad vise pod smrdskim govnima!!!! Boka vjekovna hrvatsko-crnogorska zemlja bila i bit ce!!!!!
    mrs smrdi iz nase zemlje!!! ponosni crnogorski katolik -bokelj"
    ------
    Bokelji katolici mogu samo bit Crnogorci a nikada Hrvati (koji nemogu dokazat , istoriski gledano, da su Dubrovcani Hrvati a ne Bokelji a da ne pominjem opet na koje si Hrvate mislio jer ih ima od tri nesrodne rase i time od tri porijekla).

    Gaga -
    "Ja brate poznajem puno Poljaka i Poljakinja i svesu to jako fini ljudi. A te tvoje Ilire zamisljam nesto kao siptare sa siskama na celu i pljosnatom glavom, mozda su nekad i bili neko i nesto, ali posle su se izrodili i nestali, pa oni koji ih sa setom spominju imaju samo zadatak da rasture i ono malo od ove nase jadne drzave i dobro su placeni za to. Koliko tebe placaju?"
    ------
    Illiri su se protezali od Alpa do Grcke i po cemu ti zakljuci da samo Albanci (koji su 'otkrili' svoje ilirsko porijeklo krajem 19 vijeka us 'pomoc' njemackih naucnika) a ne nasi bivsi Jugovici su Iliri kada su se Hrvati i Bosanci zvali Ilirima do sredine 19 vijeka kada je Austrija to zabranila (zbog Ilirskog pokreta) a srenjovjekovne Srbe su stranci zvali Rasi, Iliri i Tribali (Iliri). Duklja (imenovana po ilirskim Dokleatima) je matica i za Zetu i za kasniju Rasku.

    NIKSICANIN -
    "Zecanin, ne da si smijesan no si i manit!!! Postiras odje gluposti Rotkovica!!! Bogomi, tebi nije za pomoc. Upamet, jado, dok nije dockan!!! "
    -----
    Konkretno, dje to i kada i u kojem djelu taj Rotkovic zastupa sto sam ja gore pisao? Ako ne zastupa onda 'ispeci pa reci' !
    **************************

  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    6
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Re: KO su Crnogorci ? Baltoslavi ili Iliri ??

    nastavak
    (umjesto www.illyria.net zasad radi http://www.geocities.com/illyria_net/ )
    ----

    Zecanin
    **************
    Crnogorac-
    "Zecanin, svarno mislim da se javis u neku psihijatrisku ustanovu. A to o genima samo jedan komentar: Hitler, Nacisticka Njemacka, to jest Trece Carstvo su UPRAVO na osnovu te tvoje "NAUKE" zasnivali svoju GEOPOLITIKU.
    Mislim da i tebi, dusevnom bolesniku, jasno kako je Trece Carstvo proslo i odakle takva "nauka" potice. KASNIS momak kojih 60 godina za Njemcima, Svedjanima, Hrvatima AKA "Arijevcima"."
    **************

    Zecanin
    *************
    Zecanin:
    Prediktibilna reakcija osobe balkanskoga mentaliteta sa analizama tipa "ne mislis kao ja, onda si lud".

    Inace odje koliko mogu da vidim (a i u druge balkanske forume) imas pravih sovinistickih kopija hitlera na iljade (jedina je trivijalna razlika da neki eventualno zastupaju razlicite pozicije od drugih). Takodje je cinjenica da domace kopije ili klonovi hitlera nalaze rasiste UVIJEK u 'tudjim' redovima a nikad u 'svojim'. No to me ne cudi jer to je za ocekivat sa obzirom da je nas narod (iz planinskih ili ilirskih zona od Krajine do Makedonije) ima ektremisticke tendencije je vec druga prica.

    Ja sam jednostavno objasnio ko su Crnogorci porijeklom koristeci rasnu antropologiju kao primarni izvor moje analize koja ima MONOPOL nad istoriskim romantizmima. Uostalom pitanje topika je "KO su Crnogorci".

    Arijevci su inace bili istocnomediteranske rase i baza im je bila crnomorska obala Ukrajine i veze nemaju sa Nordijcima (Hitler, ni sam nije bio Nordiske rase vec Alpinske, je sam bio pun romantizma, nordiskog u ovom slucaju) kojima su samo nametnuli bili jezik (poput Baltima).

    PS: Ko ima azijatski mentalitet (dosao preko ili azijatskih gena ili polu-milenijumskog uticaja kulturno arapizovanih 'Turaka' koji su rasno vecinom turkmenizovani 'Romeji') pa nemoze da proguta drugacije misljenje (da nekazem istinu), da mu odgovorim da je Azija i te kako komotna jer Evropi ljudi koji su alergicni na drugacija misljenja nijesu potrebni.
    *******************

  3. #3
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    6
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Re: KO su Crnogorci ? Baltoslavi ili Iliri ??

    CANU akademik Božina Ivanović u organizaciji Dukljanske akademije nauka i umjetnosti održao predavanje o antropološkom biću Crnogoraca

    Genetski kontinuitet još od gvozdenog doba

    antropološkom biću Crnogoraca

    Podgorica - Činjenica da paleoantropološki materijal praktično obuhvata svu istoriju čovječanstva, da uspostavlja sukcesiju između njegovog savremenog i drevnog stanja, da fiksira primjese inorodnih etničkih elemenata, upućuje na to, da ta građa predstavlja nezamjenljivi izvor i oslonac u proučavanju etnogeneze jednog naroda, rekao je, između ostalog, akademik CANU Božina Ivanović, tokom jučerašnjeg predavanja o antropološkom biću Crnogoraca, koje je u organizaciji Dukljanske akademije nauka i umjetnosti održano u Zelenom salonu hotela "Crna Gora".

    Nakon što je prisutne upoznao sa ovdašnjim praistorijskim nalazištima, koja omogućavaju uspostavljanje antropogenetskog kontinuiteta na području Crne Gore od najstarijih vremena, akademik je iznio specifičnosti paleolitskog (180.000 pr.n.ere), neolitskog (30.000 pr.n.ere) i eneolitskog (3000 - 4000 pr.n.ere) čovjeka sa ovih prostora.

    Ivanović je potom govorio o antropološkim karakteristikama ilirskog stanovništva, te o "starocrnogorskoj skeletnoj seriji" sa nalazišta Ćipur na Cetinju, koja na osnovu ispitivanja ukazuje, kako na dugi kontinuitet života na tom području i promašenost istoriografskog vezivanja za Ivana Crnojevića, tako i na značajnost uočenih anatomsko-morfoloških karakteristika: cetinjska grupa veličinom indeksa lobanje (cefaličnog indeksa) i pogotovo izuzetno visokom jagodičnom širinom, odstupa od svih susjednih naroda (slovenskih i neslovenskih).

    Današnji Crnogorci, nastavio je akademik, se kao i srednjovjekovni, po nekim morfološkim karakteristikama ekstremno razlikuju od susjednih slovenskih i neslovenskih grupacija. S druge strane, dodao je, proučavanja antropološkog kompleksa Crnogoraca potvrđuju njihov genetski kontinuitet i sukcesivnost još od gvozdenog doba.

    Ti uvidi opet po Ivanoviću obavezuju na dopunu skeletnog materijala, u kom je smislu na primjer važno istaći činjenicu, da među podlovćenskim Crnogorcima još od ranog Srednjeg vijeka, nema inoplemenika, te da, u skladu s tim, nema ni pretpostavki za antropogenetski diskontinuitet koji bi otežavao proučavanje.

    Na kraju, akademik je uz moto: "Nauka nema granica, ali naučnik ima domovinu!", ukazao na najveću crnogorsku specifičnost.

    Dok se biološki procesi brahikefalizacije i gracilizacije u čovječanstvu kreću ka smanjenju i iščezavanju ekstremnih vrijednosti, ti procesi (antropološke diferencijacije) kod Crnogoraca, kako je naglasio, teku na poseban način i u posljednjih pet vjekova pokazuju znatno odstupanje od opšteg trenda - i to u pravcu rasta.

    S.ČUKIĆ

    --------------------------------------------

    Durmitorci su prastari Epiroti?

    Akademik Ivanović se osvrnuo i na brojna antropološka ispitivanja Crnogoraca, koja su najčešće predstavljala deskripcije bez egzaktnih antropometrijskih i antroposkopskih podataka.

    Ti opisi su se, kako je rekao, najčešće kretali između konstatacija da pored tipičnih, Crnogorci pokazuju i atipične dinarske karakteristike (npr. Amerikanac Kun kada su u pitanju stanovnici Stare Crne Gore ili Grk Puljanos koji je za stanovnike Durmitora tvrdio da su autohtoni i da pripadaju Epirotima, prastarom balkanskom stanovništvu koje predstavlja potomke gornjepaleolitskih Evropljana).

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    6
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Re: KO su Crnogorci ? Baltoslavi ili Iliri ??

    citati koji jasno KAO SUZA disasociraju Crnogorce od Baltoslava na naucnoj bazi.
    ------

    "Nakon što je prisutne upoznao sa ovdašnjim praistorijskim nalazištima, koja omogućavaju uspostavljanje antropogenetskog kontinuiteta na području Crne Gore od najstarijih vremena,...."
    ----
    za eventualne morone sama rijec kontinuitet demantuje tobozne seobe tj naseljavanje varvara na teritoriji Crne Gore.

    "Ivanović je potom govorio o antropološkim karakteristikama ilirskog stanovništva, te o "starocrnogorskoj skeletnoj seriji" sa nalazišta Ćipur na Cetinju, koja na osnovu ispitivanja ukazuje, kako na dugi kontinuitet života na tom području"
    --
    jos jednom "dugi kontinuitet života na tom području".

    " odstupa od svih susjednih naroda (slovenskih i neslovenskih). "
    ---
    Dakle rasna specificnost i nikakva slicnost sa baltoslavima.

    "Današnji Crnogorci, nastavio je akademik, se kao i srednjovjekovni, po nekim morfološkim karakteristikama ekstremno razlikuju od susjednih slovenskih i neslovenskih grupacija."
    ----
    Jos jednom "ekstremno razlikuju od susjednih slovenskih i neslovenskih grupacija"

    " S druge strane, dodao je, proučavanja antropološkog kompleksa Crnogoraca potvrđuju njihov genetski kontinuitet i sukcesivnost još od gvozdenog doba. "
    --
    Jos jednom "genetski kontinuitet i sukcesivnost još od gvozdenog doba"

    "Ti uvidi opet po Ivanoviću obavezuju na dopunu skeletnog materijala, u kom je smislu na primjer važno istaći činjenicu, da među podlovćenskim Crnogorcima još od ranog Srednjeg vijeka, nema inoplemenika, te da, u skladu s tim, nema ni pretpostavki za antropogenetski diskontinuitet koji bi otežavao proučavanje."
    ---
    Jos jednom "nema ni pretpostavki za antropogenetski diskontinuitet .".

    MITOMANIA ADIO

  5. #5
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    6
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Re: KO su Crnogorci ? Baltoslavi ili Iliri ??

    Zecanin - Dec 26, 2002 02:40 (*.aol.com)

    mile -
    "Ej Zechanine evo nam se javi "Vojvoda" Pavle on ti sve objasni o Crnogorcima ,samo josh da nam se javi onaj drugi "Vojvoda od zagaraca" pa izmedju njih dvojice cemo nauchiti sve natanane o porijeklu Crnogoraca,sta ti mislish o svemu tome junache."
    ---------

    Zecanin:
    Stvar je u tome da se pojednini odje toliko nakostrijese jer misle da ih ubjedjujem da nijesu Srbi iako govorim o potpuno drugom predmetu (predem je rasa ne nacija) koji poseze cak 4000 godina unazad (kada su otprilike Dorjani kolonizovali Iliriju).

    Inace da nebude zabune danasnji Crnogorci su okosnica srpstva i najbolji i najcistiji Srbi. Ja nase Srpstvo povezujem sa srednjovjekovnom Raskom (kojoj je u pocetku pripadala sjeverna polovina Crne Gore dok su Nemanjici rodjeni u CG) iz koje je nikla srednjovjekovana Srbija kojoj je geografski centar bila manje vise danasnja Crna Gora.

    To je najbolje vidi na donjoj mapi iz koje je vidi da je CG centar te Srbije iz koje se sirila nakon 1196AD dok je Srbija oko 1389AD imala geografsku formu koja je slicnija njenom danasnjem geografskom izgledu.

    http://www.lib.utexas.edu/maps/histo...boundaries.gif

    Dakle ne povezujem nase danasnje balkanske Srbe (jer vecina njih je direknoga ili indirektnog crnogorskog porijekla ili iz zona iz njene okoline) sa niti originalnim sarmatskim Serboima na Kavkazu (od unazad skoro 2000 godina), niti sa baltoslavskim luzickim Srbima niti sa Baltoslavima UOPSTE.

    Jednostavno smo to ime prihvatili od Baltoslava dabi kasnije, nakon par vjekova nakon invazije, Raska promijenila ime u Srbiju.

    Jednostavno kristalizujem stvari bez iluzija.

  6. #6
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    6
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Re: KO su Crnogorci ? Baltoslavi ili Iliri ??

    Zadovoljni Kosovar
    Trudim se
    Member # 11170

    Member Rated:
    posted March 31, 2003 21:38
    --------------------------------------------------------------------------------
    HAHAHHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHAHAHHAA

    JOS NEZNATE NI VASE PORJEKLO SRAM VAS BILO PA VI STE DOSLJACI SA KARPATA BOZE BOZE KAKO MOZETE BITI TAKVI GLUPI NO CITAO SAM MALO GORE DA ALBANCI DOLAZE IZ RUMUNIJE I DA IMAJU SLICNI JEZIK SA RUMUNIMA HAHAHAHAHHAHAHAHAHAHHAHAHAHAHA



    _________________


    Knjaz:

    Albanci do 19 vijeka nijesu imali nacionalnu svijest, prvi put im je registrovan jezik na Balkanu prije polam milenijuma a tu tobosnju vezu sa Ilirima prvi put su potegli (uz pomoc njemackih 'naucnika' krajem 19 vijeka). Albanija do dolaska Turaka je samo helenofonska zona, cak i ilirska plemena na njenoj juznoj teritoriji Chaoni i Miolossi su helenofoni ako ne i helenskog porijekla.

    Dardani su najvjerovatnije trackog porijekla dok Ilirija ne prestavljaja kompaktnu cjelinu vec amalgam sa jedne strane ili helenofonskih naroda juzne Ilirije (Dorijani iz oko 2000PNE, Epiroti, Chaoini i Molossi) ili njima srodnih (Frigi, do oko 1200 PNE u Iliriji i Makedoniji) ili pak naroda donekle srodnih Italskim narodima u sjevernoj Iliriji poput Veneta (nastanjuju kasnije sjevernu Italiju) ili narod porijekllom iz centralno-sjeverne Ilirije koji nastanjuje Apuliju pod imenom Messapi.

    Ilirija je uoci dolaska Baltoslava bila SAMO ili Latinofonska (dalmatskolatinski) ili helenofonska (danasnja Albanija) dok Iliri nemaju nista registrovano na svome jeziku i koji su slizili SAMO za slavu ili Romana ili Romeja u vidu careva,itd

    Illyria: 2000 BC (Dorians) - 530 AD (Slavic invasion)
    http://pub18.ezboard.com/fbalkansill...icID=334.topic



    _________________
    Vise o Ilirima
    http://pub18.ezboard.com/fbalkansillyriaforum

  7. #7
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor
    Posts
    3,645
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sta je se Keltima? I oni su zivjeli na prostoru Balkana... :?

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    21
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    "Sta je se Keltima? I oni su zivjeli na prostoru Balkana... "

    Da tacno je da su bili na prostorima Balkana (par vjekova prije hrista) ali oni su ipak sporedna pojava -- posebno za vecinu zona takozvane Ilirije. Kelti su bili pojava u Panoniji (oni su organizovali Singidunum, danasnji Beograd, u cijoj zoni su imali pleme Skordiske koji si bili Panonsko-Keltski miks), Trakiji i Makeodniji i prvenstveno u centralnoj Anatoliji dje su na prostorima bisve bratske Frigije stvorili zemlju koju su Grci zvali Galatia. Interesatno je da su kontinentalni Evropski Kelti bili vecinom Alpinske rase (koja se pojavljuje u mnogim zonama dje su oni zivjeli poput centralne Francuske, juzne Njemacke, Ceske i djelovima centralne Madzarske) sto nije slucaj sa takozvanim Keltima Britanije i Irske koji su rasno gledano kulturno keltizovani a ne originalni Kelti. Maticna zona Kelta je zapadna zona Alpa a njihova prva registrovana kultura se zove La Tene is iste zone (pocela prije nesto manje od 3000 godina). Kelti, originalno kulturno primitivan narod (poput starih slovena i germana i uopste starih sjevernjaka Evrope), uslijed blizine prvenstveno Etruskana, bivaju donekle civilizirani u kontaktu sa mediteranom nakon cega dolazi do njihove ekpanzije u zonama poput sjeverne Spanije, sjeverne Italije, Britanije i istocne Evrope. Njihov rasni pecat na odredjene zone Balkana je jaci od recimo Slovenskog rasnog pecata i citao sam da ih je bilo cak oko 300.000 u napadu na Balkan uoci 3-2 vijek PNE (vecina je smatram zavrsila u Galatiji, Trakiji ili kao Skordisci) dok recimo svih Slovena u varvarskoj invaziji Balkana bilo oko 100.000 u 7 vijeku NE kada je Ilirija brojala oko milion ljudi. Slovenizacija Iliria i Vlaha (romanizovanih Ilira) na nasim prostorima trajala je bar 700-800 godina (nasa Dalmacija, puna Morlaka ili jednih od romanizovanih Ilirskih Vlaha koji vode porijeklo iz Crne Gore i Hercegovine, je cisto Romanska govodna zona do dolaska Turaka).

  9. #9
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Svemir & okolina
    Posts
    686
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Mlađe gvozdeno doba na tlu Srbije obeleženo je dolaskom Kelta i prodorima helenističke civilizacije. Keltski izaslanici susreli su se sa Aleksandrom Velikim na Dunavu 335. godine pre n.e. a posle Aleksandrove smrti prešli su Savu i Dunav.

    Njihova pustošenja po Dardaniji, Makedoniji i srednjoj Grčkoj zaustavljena su grčkom pobedom kod Delfa 279. godine pre n.e. Po povlačenju, a u daljim decenijama Kelti su pokorili Tribale, deo autarijatske teritorije i zajedno s njima obrazovali moćno pleme Skordiska. Oni su prvi na tlu Beograda sagradili naselje.

    Početkom nove ere Rimljani su zauzeli sve zemlje Balkanskog poluostrva, pokorili i Dardance i Skordiske, ali njihovu kulturu nisu uništili. Skoro tri stotine godina starobalkanska plemena, iako pod rimskom vlašću, živela su autohtono, negujući tradicionalnu kulturu, a tek potom integrišu se u političku i kulturnu istoriju Rimske Imperije.

    U rimskoj administrativnoj podeli najveći deo današnje Srbije pripadao je provinciji koja se zvala Gornja Mezija. Ova provincija poslužila je kao placdarm imperatoru Trajanu da sa vojskom pređe Dunav kod Rama i Tekije, pokori Dečane i formira provinciju Dakiju. Tada na kraju 1. veka n.e. Rimsko Carstvo imalo je najveće prostranstvo. Istovremeno, to je i vreme kada se osnivaju novi i jačaju stari gradovi u Meziji i Panoniji. Dunavski gradovi postali su važni odbrambeni punktovi kada su se Rimljani povukli iz Dakije (oko 272. godine n.e.) i utvrdili na desnoj obali Dunava. Bez obzira na organizovanost Rimljana i jačinu njihove granice (limesa) varvarska plemena neprestano su napadala granične provincije što je permanentno slabilo Carstvo.

    Posle podele Rimskog Carstva 395. godine n.e. na Zapadno i Istočno (Vizantija) ovo drugo je nasledilo neprestane borbe sa varvarima na Dunavu. U vreme Justinijana (527-565) došlo je do stabilizacije stanja, ali potom je usledila najezda Avara i Slovena čija su pustošenja zaustavljena tek njihovim porazom pod Carigradom 626. godine. U toj slovenskoj masi nalazili su se i Srbi. Po vizantijskom izvoru njima je car Iraklije (610-641) dozvolio da se nasele oko Soluna što su oni i učinili, ali su se kasnije povukli na sever. Zahvaljujući takođe istom vizantijskom izvoru znamo da su se prvi srpski kneževi (arhonti) zvali Višeslav, Radoslav, Prosigoj i Vlastimir.

    Najstarija istorija Srbije sve do Nemanje bila je u znaku neprestanih borbi, bilo sa Bugarskom, bilo sa Vizantijom, uz istovremenu unutrašnju borbu srpskih kneževa - članova iste familije za prevlast. Vrhovna vlast Vizantije pogodovala je i hristijanizaciji Srba u drugoj polovini 9. veka što je bilo delo, uglavnom, učenika ćirila i Metodija. Od treće decenije 12. veka Ugarska postaje treća država koja će uticati na istoriju Srba. U ugarsko-vizantijskim borbama 1165-1167. godine prvi put se spominje ime Stefana Nemanje, koji je prvih godina svoje vladavine upravljao Toplicom, Ibrom, Rasinom i Rekom. Posle sukoba sa bratom Tihomirom, Nemanja je postao raški veliki župan verovatno 1166. godine. Nemanjini pokušaji da se osamostali doveli su ga u sukob sa vizantijskim carem Manojlom I Komninom. Pobedio je car; Nemanja je bio zarobljen i odveden u Carigrad, ali bio je vraćen u Srbiju gde je kao vazal ostao lojalan caru Manojlu I do njegove smrti (1180. godine).

    U razdoblju od 1180. do 1190. godine Nemanja je ofanzivnom politikom, koristeći se teškoćama Vizantije (bugarski ustanak, krstaši), uspeo da znatno proširi srpsku državu. Na jugu je uspeo da osvoji Metohiju i Kosovo. Dalje proširenje došlo je pripajanjem niške oblasti, Dubočice, Vranja, Biničke Morave, zemalja istočno od Južne Morave i Reke. U isti red pada i prisajedinjenje oblasti između Zapadne i Velike Morave (Levač, Belica, Lepenica). Na zapadu Nemanja je osvojio Duklju sa primorskim gradovima (Ulcinj, Bar, Kotor) koju je na upravu predao sinu Vukanu. Pokušaji Nemanje i njegove braće Miroslava i Stracimira da osvoje Dubrovnik nisu urodili plodom. Tako je Nemanja uspostavio i učvrstio svoju vlast na teritoriji od Kotora do Sofije sa centrom u Rasu gde su stolovali srpski episkopi Jevtimije i Kalinik. Tokom svoje vladavine Nemanja je izdašno pomagao sveštenstvo, a iza sebe ostavio je velike zadužbine.

  10. #10
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Svemir & okolina
    Posts
    686
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    I L I R I J A - ' Z e m lj a G u s a l a '

    Iliri i njihova istorija je u stvari istorija danasnjeg naroda Dinarske zone (Zapadni Balkan) koji nije Slovenskog porijekla vec upravo Ilirskog.

    Dinarsku zonu obuhvata kontinentalna Dalmacija, Dalmatinska Zagora, Konavle, Lika, Kordun, Banija, Hercegovina, Bosna, Crna Gora, Raska ili Sandjak, Sumadija, Pomoravlje, Sjeverna Albania, Kosovo i Metohija i danasnja Rep. Makedonija.

    Ukratko Dinarska zona je podudarna geografski sa drevnom Rimskom provincijom zvana Dalmatia koja je bila jedna od provincija Ilirikuma dok je druga bila Panonia i koja je obuhvatala danasnje zone poput Slavonije, Zagorja, Vojvodine i pola Madjarske (zapadno od Dunava).

    Provincija Dalmacija je obuhvatala zonu juzno od Save i Kupe, zapadno od Velike Morave zatim granica je isla Kosovom i juzno do rijeke Drima u sjevernoj Albaniji i centar joj je bila Skodra ili danasnji Skadar.

    Iliri su porijeklom od Helenskih Dorjana koji nastanjuju Iliriju od prije 2000 PNE. Iliri su zborili Helenskim jezikom a nakon dolaska Rimljana Latinski jezik je postao dominantan u zapadnom i primorskom dijelu Ilirije.

    Crna Gora je najcistija Ilirska rasna zona dok je najcistiju Dorjansku rasnu zonu prestavlja pleme Sfakia koje zivi u jugozapadnom dijelu ostrva Kriti i koji su potomci Dorjanske invazije Grcke koja se desila oko 1000 PNE i koja je dosla iz pravca Makedonije i Ilirije.

    U knjigi pod nazivom 'Rase Evrope' (napisane 1939) veliki rasni antropolog Charleston Stevens Coon jasno je uporedio Crnogorce sa Sfakia.

    Crnogorci u svom govoru koriste na hiljade Helenskih rijeci koje su najvise povezane sa selom i kucom.

    Cak je i ime Crnogorske nacijonalne igre 'oro' porijeklom od helenske rijeci 'horo' koja znaci igrati.

    Veliki broj vaznijih toponima su neslovenskog porijekla ( Helenskog ili Latinskog porijekla ).

    Vrijedi napomenuti da su Iliri koji su govorili Latinski jezik imali svoj Dalmatski dijalekat.

    Sve navedene Dinarske zone su kulturno i rasno najsrodnije Crnogorcima nego sto bi bile zonama poput Vojvodine , Zagorja , Slavonije ili Srednje Albanije.

    Gledano kroz rasnu anropologiju narod Dinarske zone je svrstan u Dinarsku rasnu grupu koja je dio Mediteranske rase.

    Pravi Sloveni su svrstani u takozvanu "Novodunavsku" grupu koja je dominantna u Ukrajini, Bjelorusiji, Poljskoj, zapadnoj Rusiji i ovaj tip se nalazi kod nas u Panoniji i Sloveniji ili na sjeveru bivshe SFRJ.

    Novodunavska grupa je dio Balticke grupe koja je dio Nordiske rase.

    Po navedenom je lako primijetiti da Dinarci i Novodunavci ne pripadaju cak ni istoj rasi stoga navedena informacija lako eliminise teoriju da su Dinarci Slovenskog porijekla. Isto tako nam govori da su se pravi Sloveni jedino kolonizovali Panoniju i Sloveniju a ni ovjde nijesu dominatni vec su mijesani.

    Rasna Zastupljenost

    U istoj zoni bivse SFRJ u kojoj nalazimo Novodunavski tip (5%) takodje nalazimo i drugu Mediteransku podgrupu zvanu "Norik" (10%) i koja se moze klasifikovati kao svjetlija varijanta Dinaraca. Ime Norik proizilazi iz imena drevne Rimske provincije po imenu Norikum (danasnja Austrija).

    Dinarski tip prestavlja oko 75% stanovnistva bivse Jugoslavije sto je procenat isti sa Albanijom. Dinarci i Norik zajedno prestavljaju 85% populacije.

    Na Jadranskom primorju dominantan rasni elemenat cini takozvani "zapadno - mediteranski" tip ili potomci Rimskih kolonista sto znaci normalno da ni oni nemaju veze sa Slovenima.

    Ovaj rasni tip prestavlja oko 10% stanovnistva bivse Jugoslavije i drugi je rasni tip po brojnosti zajedno sa rasnim tipom - Norikom (10%) i ispred Novodunavaca ili SLOVENA (5%) .

    Interesantno je napomenuti da je Novodunavski tip mnogo prisutniji u Madjarskoj (35%) ili cak Ruminiji (20%) nego u bivsoj Jugoslaviji. Isti tip prestavlja samo 20% Cehoslovacke gdje je Dinarski zastuplen sa 25% i to pretezno u zonu zvanu Moravska.

    Da napomenem da Dinarski tip u razlicitim zemljama znaci razlicito porijeklo (na osnovu rasne antropologije i istorije dolazi se do zakljucka da su Iliri, Tracani, Dakijani, Skiti - Arijani i Sarmati, Veneti iz sjeverne Italije kao i Dorjani, Makedonci i Ahejci kao i Frigijci svi bili Dinarske rase i time srodni jedni drugome).

    Veneti iz Sjeverne Italije (koji su Iliri porijeklom) i istoimeni Veneti iz istocne Evrope ( Balticke rase ) nijesu istog porijekla jer nijesu iste rase (niti imaju isti jezik niti istu kulturu) i sem imena nemaju slicnosti (takodje imena se pojavljuju u dva vremenska razdovlja). Ime im je dato od strane Latina (Venetus na Latinskom znaci Plavo).

    -U Madjarskoj, Moravskoj, SFRJ i Albaniji: Iliri

    -Rumunija: Dakijani (koji su Tracani)

    -Bugarska: Tracani

    -Ukrajina: Skitijani i Sarmati

    -Grcka: Dorjani, Makedonci i Ahejci

    -Italija: najvise Venecani ili Veneti (NE
    mijesati pojam sa Vendi)

    D o r j a n i

    Dorjanski Heleni nastanjuju Iliriju prije 2000 PNE iz pravca Makedonije.

    Dorjani su sebe zvali 'Makednos' sto na starohelenskom jeziku znaci 'visoki, ratoborni brdjanin' i Makedonija je dobila ime po njima. Druge Helenske nacije su bili Mikenijani, Ionci, Aeolci, Ahejci, itd.

    Ahejci su bili najsrodniji Heleni Dorjanima i opisivani su od strane Homera u Ilijadi i Oriseji.

    Dorjani su bili veoma visoki i veoma ratoborni.

    Drevne slike Dorjanskih Spartanaca imaju u njima ratnike sa tamnom kosom sa crvenkastim tonovima.

    Dorjani su imali plemenske zajednice, krvne osvete i gusle koje se na Helenskom zovu 'lyra'. Po liri je prozvana Ilirija koja se kao ime prvi put pojavljuje u 4 vijeku PNE.

    Vodja Dorjana je prestavljao u isto vrijeme i duhovnog i vojnog vodju.

    Po legendi Dorjani su dobili ime od jednoga od sinova Jelene (Eleni) koji se zvao Dorus.

    Jedan dio Dorjana je napao juznu Grcku iz pravca Makedonije i Ilirije u 12 - om i 11- om vijeku PNE.

    U to vrijeme uzeli su ostrva Kriti, Dodekaneska i druga Egejska ostrva takodje i Lakoniju, Argolis, i Korintos na poluostrvu Peloponezu. Slavna Sparta je osnovana od Dorjana.

    U Grckoj antickoj legendi Dorjanska invazija Peloponeza se desila oko 1104 PNE mada vecina sadasnjih istoricara podrzava tezu da se desila u 12 ,11 ili cak ranijem vijeku PNE. Navedena invazija se u drevnim Helenskim legendama zove 'Povratak Herkulesa' posto se po legendi Dorjani gledaju kao potomci od Herkulesa ( ili Heraklidisa kako se originalno izgovara na Helenskom )..

    I l i r i

    Iliri su potomci ranijih Dorjana i prvi put se pominju u istoriji pod tim imenom u 4 vijeku PNE.

    Moderna istorija pominje da se prvi vladar Ilira zvao Hylus ( cita se ' Hilis' ) koji je zivio oko 12 vijeka PNE. Njegovo ime je identicno sa imenom jednog od glavna tri Dorjanska plemena koja su napala juznu Grcku iz pravca Makedonije i Ilirije u istom vremenskom periodu (12,11 vijek PNE ).

    Drevni Makedonci su smatrali Ilire i Tracane kao bliske i srodne narode.

    U Rimskim spisima iz 2 vijeka PNE Ilirija (vrijeme Rimsko-Ilirskih ratova) kojom je tada vladala kraljica Teuta (izgovara se 'Tefta' i prestavlja staro Helenesko ime) je nazvana pulu-helenskom zemljom zato sto iako je narod govorio Helenski kultura je bila daleko ispod nivoa Atinske. U Anticka vremena Helenizam je podrazumijevao Helenski jezik i razvijenu kulturu sto je jedan od razloga zasto je pred-aleksandrova Makedonija nazvana varvarskom zemljom od strane Atine bezobzira sto su Makedonci govorili Helenski.

    Cak je pravo ime Rimskog cara iz Dalmacije Diokletiana bilo Diokles (cisto Helensko ime) dok Vizantiski spisi nam govore da jedina dva jezika Ilirije su bili Latinski (primorje i zapadna zona ) i Helenski (istocna Ilirija) dok nema nikakvih dokumenata niti pomena o zasebnom Ilirskom jeziku.

    U ranijom Helenskim izvorima isto se nidje ne spominje da su Iliri imali svoj zaseban jezik. Ne postoji nista da je ostalo od takozvanog Ilirskog jezika da nas dovede do zakljucka da je postajao kao zaseban lingvisticki entitet.

    S l o v e n i

    Da bih bio u poziciji da diskreditujem teoriju da su Dinarci porijeklom od Slovena moram objasniti ko su bili originalni Sloveni.

    Originalni Sloveni su porijeklom od Baltickih plemena koja su nastanjivala danasnju Ukrajine jos prije 1000 PNE.

    Nekolika vjekova prije PNE do 3-4v. NE ovi Balti su bili kontrolisani i porobljeni od strane Skita i Sarmata (obadvije nacije su bili bliski rodjaci originalnim Persijancima i Arijanima i govorili su Sanskrit ili jezik izuzedno srodan njemu). Da napomenem da cetiri navedne 'Sanskrit' naroda su porijeklom iz zone izmedju Ukrajine i Kavkaza i prestavljaju rodjake starim Helenskim nacijama Balkana poput Ilira, Dorjana, Tracana kako rasno tako i lingvisticki.

    Jedan od najsrodnijih jezika Sanskritu je bio starohelenski jezik.

    Originalni Slovenski jezik ( Balticki ) je dobriju jaki infuziju Sanskritskog uticaja do 4 - og vijeka NE i sa time je uspijo da dobije 'slovensku' formu dok je narod i dalje vecinom ostao da bude Balticke rase.

    Samo ime Sloven potice od Helenske rijeci Sklavus (Rob) i Latinske rijeci Slavus (Rob). Slovene su prodavali na Krimu nacije poput Sarmati, Skitijani, Hazari, Goti, itd dok su kupci bili Latini, Vizantinci, Persijci i Arapi i u njihovim izvorima Sloveni su opisani kao rasno identicni Germanima (sto Balti poput Litvanaca jesu).

    Isto tako na Slovenski jezik ima najveci uticaj Balticki i nakon njega dolazi Sanskrit.

    Rijeci Srbin ( Serboi ) i Hrvat (Horuvatos) su Sarmatskog (Proto-Iranskog) porijekla i prestavljali su imena za Sarmatska plemena (Serboi su bili originalno jedno od plemena Sarmatskih Alana) koja su vladala nad Baltickim Slovenima i cije ime su prenijeli nad njima dok je vladajuca klasa bila Sarmatska.

    Situacija u pred-slovenskoj Iliriji

    Jos prije dolaska Slovena Ilirija je bila razorena od strane Gota, Gepida, Huna, Avara, itd i prestavljala je lak plijen za Slovenske ratnike koji iako su bili daleko malobrojniji od Ilirskog naroda ali su ipak bili ratnici a Ilirija je bila oslabljena zemlja pod stranim Varvarskim macem .

    Slovenske formacije su brojale oko 100.000 svi zajedno kada su usli na Balkan ( najveca Varvarska grupacija su prestavljali Germanski Goti koji se procjenjuju da su bili izmedju 200.000 - 300.000 kada su usle u Balkan a bile su predhodnica drugim varvarima i najjaci varvarski elemenat koji je broj jedan razlog za pad Zapadnog Rimskog Carstva ).

    Opste prihvacena cifra za Rimsko Carstvo je oko 60 milijona ljudi (pola u istocnom i pola u zapadnom dijelu).

    Vizantinski Balkanski dio je imao 3-4 milijona ljudi (sami Konstantinopolj izmedju 0.5m. do 1.0 m.).Regioni koji su ekvivalentni sa danasnjom Grckom su imali oko 1.0m. ljudi sto ostavlja izmedju 1.5 - 2.0 miliona u Iliriji (~ 0.7m.), Makedoniji (~ 0.5m.) , i Trakiji (~ 0.6m.).

    Sa obzirom da su Sloveni na Balkanu svi zajedno bili oko 100.000 ljudi najlogicnija pretpostavka je da nijesu uspjeli da uticu na rasnu strukturu Balkana sa obzirom da u bili mnogo malobrojniji od starosjedioca.

    Po rasnoj atropologiji jasno se primijecuje da je Slovenski rasni elemenat (zvani Novodunavski elemenat) jedino zastupljen u Panoniji i Sloveniji sto objasnjava imena poput Slovenija i Slavonija.

    Panonija je ravnica i kao takva teza za odbranit od recimo planinskih teritorijalnih zona poput Ilirije ( drevna provincija Dalmacija ), Makedonija i Trakija koje su ujedno imale mnogo vise stanovnistva koje je zivjelo u njima od Panonije koja je cesto bila pod napadima raznih varvarskih naroda koji su ili zivjeli u njenoj blizini ili prolazili kroz tu zonu.

    Nakon toga Ilirija ( kao i Trakija i Makedonija ) je na silu postala slovenizirana. Zone poput Crne Gore, Makedonije, i Bugarske imaju jak Helenski jezicki uticaj.

    Najjaci dokaz da su Dorjani, Iliri, i Dinarci jedna cjelina je u poredjivanju Dorjanskog plemena Sfakia iz JZ Krita sa Crnogorcima sa kojima su veoma slicni u mnogo cemu (visina ,izgled ,nosnja ,kape ,gusle ,ratobornost ,krvne osvete ,plemena ,itd).

    Rasna veza izmedju Crnogoraca i Sfakia je takodje pomenuta u knjigi pod imenu ''Races of Europe' koju je napisao Coon 1939 i u kojoj se isto pominje i rasna veza izmedju Slovena, Balta, i Germana

  11. #11
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor
    Posts
    3,645
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Preporucujem da procitate knjigu od Ranke Kuic "Crveno i belo: Srpsko-keltske paralele"... ona podržava smatranje dr Deretica sa brojni dokazima da su narodi: Iliri, Heti, Geti, Arijevci ili Kelti u stvari Srbi. I nemojte ovo uzimati na zub...

    Brojna imena rijeka, regija i gradova sirom bivse Jugoslavije i Balakna su puna kelskih naziva:

    Brka - izdašna

    Gacka - ona koja čiklja

    Krka - ona koja lomi sve pred sobom

    Raška - rijeka sa planinskih ispaša

    Buna - bučna i krvava

    Bosna - vrtložna

    Una - ona koja utiče

    Mirna - primorska rijeka

    Korana - vrtložna

    Zrmanja - granična

    Bojana- boginja vode

    Ibar - voda sa skrivenog mjesta

    Kolubara - kravlja rijeka uz ljeskovu šumu

    Jadar - voda saplaninskog vrha

    Tara - irska boginja; gromoglasna rijeka

    Morača - rijeka koja sebe od pola jede, a otpola daje

    Nišava - nije njihova

    Morava - ćutljiva i razdragana

    Sava - boginja vode

    Tamnava - božanstvo vode; divlji gospodar voda

    Drina - silna, sa slapovima

    Lim - kopljasta rijeka

    Kladovo - groblje (blizu Kladova se nalayi keltsko groblje)

    Kopaonik - gospodar bakra

    Đevđelija - gospodar gvožđa

    Arilje - mjesto livada

    Kom - vrh

    [/b]Risan - tvrđava na moru

    Budva - poplavljen grad

    Negotin - tvrđava ratnog pohoda

    Paraćin - trajna, otporna kula

    Surčin - lenji

    Tutin - čisti

    Vatin - pobjeđeni

    Priština - cijenjeni

    Varadin - grad hrastova

    Kovin - grad kuge

    Čokordin - grad u močvari

    Banat - predio koji se pruža prema bregovima

    Banija - oblast koja se širi prema planinama

    Baranja - predio bogat hlebom

    Divčibare - vrh sa barom

    Durmitor - mjesto povezano sa vodom

    Mokrin -tvrđava prasadi

    Istra - poluostrvo

    Ljig - pacovska rijeka ...

  12. #12
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Svemir & okolina
    Posts
    686
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Trinity from Zion
    "... ona podržava smatranje dr Deretica sa brojni dokazima da su narodi: Iliri, Heti, Geti, Arijevci ili Kelti u stvari Srbi. I nemojte ovo uzimati na zub...
    Posto su ovi drugi narodi nestali a Srbi jos postoje zakljucak je samo jedan. Staro juznoslovensko pleme Srba uspjelo je da ostalima nametne svoju volju i ime.

  13. #13
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    21
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Waterman

    To sto si postirao o Iliriji si uzeo iz jednog od mojih sajtova i to sam napisao prije nekih cetiri godine. Vecina informacija na njemu stoji ali moram da naglasim da ima i dopuna kada je u pitanju moja definicija fizicke antropologije (popravke mojih prvih gresaka) i dodatak je da je po svemu sudeci Troja bila u danasnjem Stolcu (ispod drevnog Ilirskog Daorsona) dok su Iliri prvenstveno potomci helenofonskih (i po svim elementeima helenskih) vrigijskih Trojanaca. Takodje slicnost izmedju Sfakije i Crnogoraca sada smatram da dolazi preko Vriga jer znam da ima arheoloskih ostataka njihovih cak na jugu Peloponeza dje su zajedno sa Dorjanima prodirali a iz te zone Sfakia na Krit je samo korak dalje sa brodovima. Inace mnogo Ilirskih naroda poput italski-slicnih Veneta su smatrali sebe potomcima Trojanaca iako nema ama ikakvih arheoloskih dokaza iz prije 3000 ili 3500 godine unazad iz bilo kakvog znacajnijeg prodora iz pravca Anatolije (Sliman je smtrao da je Troas u zapadnoj Anatoliji) ka Balkanu mada ima u suprotnom smjeru (Frigi, ili Vrigi kako su iz Grci zvali kada su dosli u Anatoliji). Inace Dardanci su po helenskoj mitologiji potomci Dardanos-a, sina glavnog Boga - Zevsa (pise se Zeus).
    Druga veza u helenskoj mitologiji je cinjenica da prvi vladar Ilira se zove Hyllus koji je ujedno i sin Heraklidis-a (na latinski Herkulesa) dok se Ilirska braca Dorjani zovu djecom Heraklidisa a njihov dolazak u Grckoj kao "povratak Heraklidis-a". Opet po grckoj Mitologiji coek po kome Iliri vode ime zove se Illyrius, sin od Harmonia i Kadmus (Fonicanski kralj kome grcka bozanstva daju najvise ceremonije koje su eventualno rezervisane za smrtnika i koji je prije nekih 3500 godina u potrazi sa setrom Evropom na starom Haimos-u, danasnjem Balkanu, i koji stvara grcku koloniju Butua, danasnja Budva. Inace Fonicani su po svemu sudeci isto Heleni ali anti-helenski zapadni krugovi ih zovu Semitima iako nemaju nista od spisa sacuvano i ako su im imena potpuno ista sa Helenima a ne sa semitima) a Kadmus-ov otac za oca ima Poseidonas-a (Posejdona) helenskog boga mora. O dosta cemu sto sam odje napisao mozete naci u http://pub18.ezboard.com/fbalkansillyriaforum dje sam pisao pod nikovima Zetaman, Real Illyrian, Illyrius ili AAdmin. Da nema zabune najslicniji ovim drevnim Trojancima i Dorjanima smatram danasnje Crnogorce (slicnost Sfakije i Crnogoraca je jedan od dokaza kao i njihova ponosna ratobornost i nije slucajno da se Crna Gora zove Srpska Sparta i odje je normalno emfasis na SPARTA, Dorjanska Sparta).


    Trinity
    To o tome da su ti narodi sebe zvali Srbima je nista drugo do nacionromantizam ili kako ja to zovem mitomania. Originalni Srbi su bili Sarmatski Serboi na Kavkazu koji su bili sjevernoiransko pleme kod Sarmata koje se prvi put javlja u istoriji u 2 vijeku NE kod Klaudius Ptolomei (150 AD) - geografa iz Aleksandrije
    " ... medu Keraunskih planina i reke Pa, žive Orineji, Valjani i Srbi."
    (Klaudius Ptolomaius, Geographica... V, s. 9) i otadle su Sarmati dosli u istocnu Evropu i pokorili Baltoslave i nametnuli im jezik (Haruvati su isto jendo od originalnih Sarmatskih plemena) dok sami vremenom bivaju slovenizirani i kao takvi napadju Ilirikum. Interesantan clanak o svemu tome.

    Origins: Serbs, Albanians and Vlachs
    http://www.kroraina.com/knigi/en/nm/kosovo.html
    http://pub18.ezboard.com/fbalkansill...icID=437.topic

    Opet na kazem da su Kelti bili prolazna pojava i nije bili uopste vazni izuzev u zoni Skordiska i djelovima Trakije i centralne Anatolije i u vecini zona bivaju brzo Helenizovani poput u Galatiji. Ti toponimi vecinom nemaju veze sa Keltima vec prvenstveno ili sa Ilirima, Grcima ili Romanima poput Bosna (od Ilirske Bosone), Drin od Drinus-a ili Sava od Savus-a, Raska od Ras a ras od rimske Arse, Tara, daj molim te i Budva koju su grci u 7 vijeku PNE organizovali i zvali kao BUTUA, Pristina (na latinskom Pristine = Drevan), Durmitor na latinskom Dormito znaci "Uspavan" http://latin.realdictionary.com/Latin/dormito.asp , a istrija potice od sjeverno Ilirskog plemena Histre. To su samo neke od toponima koje sma dotakao i to mi isto lici ovaj put na keltsku mitomaniju.

    Dobar clanak da se upoznate sa Ilirima (ukljucujuci Histre)

    O elementima politickog organiziranja ilirskih zajednica
    http://www.network54.com/Forum/threa...;lp=1055880898

    Inace ako trazis objasnjenje za toponime Haimos-a (Balkan-a) ovo je sigurno mnogo vjerovatnije preko grcke mitologije a protohelenska kultura na Haimos-u (Hemos-u) pocinje sa ranim heladskim periodom prije 5200 godina i iz koje proizilaze kasnije i Iliri, i Tracani, i Makedonci, i Epiroti, i raniji Dorjani, Trojanci, Frigi. Kelti su bili sporedna i nezazna pojava kada je u pitanju razumijevanje Haimos-a.

    PALEOGLOSSOLOGY OF THE BALKANS::
    BECOMING CONSCIOUS OF NAMES
    http://www.iasc-bg.org.yu/Papers%5Czbo44.pdf



    http://www.geocities.com/zakus_1999/toponyms.html

  14. #14
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    21
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    "Iliri, Heti, Geti, Arijevci ili Kelti u stvari Srbi"

    Ilirima se smatraju konglomerat manje vise nestrodnih naroda od kojih juzni su cisto helenisticki, sjeverni poput Veneta ili Histra maltene potpuno italski a Panonski i Dalmati recimo veoma primitivan i slican sjevernjacima Evrope. Ni po u cemu veze nemaju sa niti sjevernoiranskim sarmatskim Serboima niti sa kaznijim sloveniziranim Srbima koji su dosli na Haimos. Vise o Ilirima

    O elementima politickog organiziranja ilirskih zajednica
    http://www.network54.com/Forum/threa...;lp=1055880898

    O Getima

    http://web.archive.org/web/200102200...tNorthern.html

    Gornji clanak ne daje ama teoretske sanse da postoji veza izmedju Sarmatskih Serboa i Trackih Geta. Tracani poput Ilira su konglomerat nestrodnih plemena tako da juzni Tracani, Dardanci (Trojanci su sebe zvali Dardani) i Moesi su bili Helenofoni dok su recimo Bessi imali svoj jezik srodan Messapskom (Messapi su trdili da su porijeklom of Bessi) a niko nema jezik koji je iole slican ni iranskom a josj manje baltoslavskim.

    O Keltima na Haimos-u
    http://web.archive.org/web/200102182...ers.html#CELTS

    Keltski jezik opet nema veze sa Srbima u nikakvoj paraleli.

    Arijevci su bili Pondiske rase i vode porijeklo iz zone Crnog Mora (Ukrajina) odakle su se prosirili na Aziju i pravac ka Indiji. Bili su Mediteranske Pondiske rase (potpuno drugacija od rasnih Slovenskih Novodunavaca ili njihovih djelimicnih predaka poput semi-orijentalne Lagodan rasa). Arijevci su govorili Sanskrit jezik koji su ocigledno nametnuli sjvernim Baltima jer je cinjenica da recimo Litvanski jezik se smatram zivim fosilom koji je sastavljen od 70% sanskritskih rijeci. Opet Arijevci su zivjeli daleko prije Serboa ili Baltoslava (onakvim kakvih ih je istorija zapisala).

    O Arijecima ili stoima veze sa njima
    http://pub18.ezboard.com/fbalkansfrm...picID=92.topic
    http://pub18.ezboard.com/fbalkansfrm...picID=77.topic
    http://pub18.ezboard.com/fbalkansfrm...opicID=7.topic


    Takodje interesantno

    http://pub18.ezboard.com/fbalkansfrm...picID=61.topic
    http://pub18.ezboard.com/fbalkansfrm...picID=62.topic

  15. #15
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    21
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Dodatak

    Zamolio bih i posjetio ljude odje da se ne govori o tome da danasnji Crnogorci nijesu ili jesu Srbi dakle ova tema nema veze sa ne samo danasnjim zbivanjima nego sa skoro nikakvim zbivanjima u zadnjija bar pola ako ne i cijeli milenijum (iljadu godina). Stoga molim da zaobidjete sa komentarima tipa busanje u prsa da smo srbi ili da nijesmo nego se samo drzimo releventnog sadrzaja koji sa danansjom politikom veze sa vezom nema. To sam morao napisati sa obzirom da dobro znam nas mentalitet i psiho-tendencije.

    Sada mozemo nastavit.

  16. #16
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Svemir & okolina
    Posts
    686
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Zecanin,
    Uvazio sam tvoju primjedbu i korigovao sam moj post. Nadam se da se ne ljutis sto sam ovaj gornji post "maznuo". Nijesam znao da je tvoje, a bilo mi je zanimljivo pa sam ga iz tih razloga postirao.


    Pozdrav

    Waterman

  17. #17
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    21
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Waterman

    Nijesi morao da skidas post jer nijesam rekao da mi to smeta (naprotiv to mi je ko kompliment ako nista drugo) a i da nijesam stio da ga ljudi koriste nebi ga postira na internet dje je dostupan svakom vec sam samo stio da budem dopuna momore starom clanaku koji nikako da se nakanem da modifikujem i koji svakako ima daleko vise dobrih elemenata nego sto nema i koji je unikat te vrste na internetu i uopste kada je kombinacija Ilirije i rasne antropologije u pitanju.

  18. #18
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor
    Posts
    3,645
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Zecanin, mogu li da te pitam nesto? Cim se ti bavis tacno, posto vidim da si upucen u dosta toga, vezano za antropologiju?
    If you make people think they're thinking, they'll love you.
    If you really make them think, they'll hate you.

  19. #19
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    22
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Zeco, ne moze se ignorisati cinjenica da je vise od 500 toponima u sadasnjoj Crnoj Gori nadjeno u malom podrucju u sadasnjoj sjevernoj Njemackoj. Tu su pomenuta i sva crnogorska plemena.

    Da je doslo do mjesavine sa Ilirima je takodje nepobitna cinjenica ali govoriti o cistoj Ilirskoj (kritsko/arbanaskoj) krvi je smijesno i u najmanju ruku neozbiljno.
    *** Svaka cast svakome, Crna Gora nikome! ***

  20. #20
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor
    Posts
    3,645
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Posto vidim da se tu nazire malo politicka diskusija, ovaj topic cu da zakljucam... ili da ga pomjerim u forum "Buducnost Crne Gore".

    Ne zamjerajte, samo necu da se u 'Istoriji" govori o politici.

  21. #21
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    22
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    zasto onda ne izbrises post u kojem se "nazire" politika, pa ostavis ovo ostalo? boze mili nespretna li si.
    *** Svaka cast svakome, Crna Gora nikome! ***

  22. #22
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    21
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Trinity from Zion:
    " Zecanin, mogu li da te pitam nesto? Cim se ti bavis tacno, posto vidim da si upucen u dosta toga, vezano za antropologiju?"
    ---------
    Bavim ne necim sto nema veze sa ovom temom a ova tema mi dodje vise ka hobi u zadnjih vise nego deset godina zato sam upucen u dosta toga vezanog za nju. Inace rasna antropologija nije bas popularna tema odje na zapadu a posebno ne po fakultetima jer multikulturni establishment sigurno nece da se koncetrise na razlike medju rasama ili podrasama.


    BeranacOnajStari:
    " Zeco, ne moze se ignorisati cinjenica da je vise od 500 toponima u sadasnjoj Crnoj Gori nadjeno u malom podrucju u sadasnjoj sjevernoj Njemackoj. Tu su pomenuta i sva crnogorska plemena. Da je doslo do mjesavine sa Ilirima je takodje nepobitna cinjenica ali govoriti o cistoj Ilirskoj (kritsko/arbanaskoj) krvi je smijesno i u najmanju ruku neozbiljno."
    --------
    O ovome sam vec pisao i rekao da ti toponimi samo nam govore odakle je slovenizirajuci agent dosao koji je slovenizirao lokalne Ilire, Romane itd na zonu Diokleje ili romanskog Prevalisa. Poznato je da su originalni Serboi bili ratoborni sjevernoiranski Sarmati sa Kavkaza (kao i originalni Haruvati) koji su unazad oko 1600 godina okupirali baltoslave u zonama poput danasnje Poljske i nametnuli istim ime a sami bivaju slovenizirani u masi slovenskoj. Poljska se u srednjem vijeku se zove Sarmatijom a Sarmatski Serboi koloniziraju danasnju Saksoniju odakle se spustaju na Balkan ili njegovo precisnije ime -- Haimos (Hemos ili Hemsko poluostrvo kako je bilo poznato prije Turaka). Ali ako cemo da se igramo toponima da te upozorim da se radi o relativnoj vrijednosti i da mogu sa lakocom da povezem vecinu nasih toponima sa recimo Grckom a primjer cu to dati preko nekih rutinskih crnogorskih prezimena u donjem linku i taj primjer je daleko stabilniji u prirodi nego sarmatsko-baltoslavski primjer sa poljskom jer je cinjenica
    da vecina kljucnih toponima/hidronima bivse Yu nije slovenskog porijekla.
    http://pub18.ezboard.com/fbalkansill...icID=347.topic

    Baltoslavski uticaj izuzev u nasilnoj slovenizaciji jezika i degradacija sa superiornog romanskog ili helenskog (najnapredniji jezim evrope sa preko 10 miliona rijeci i glavni jezik sa vokabular nauke, politike, prava,itd a da ne pominjem istorski kolos koji je drevna Hellas) na jezik varvara sjevera koja traje vise storina godina kod nas i ne postoji i garantujem da je toliko miniskulna da recimo slovenizacija nikad se nije desila ili da je reromanizacija uspjela sa Dalmatikom da nikom nebi danas palo napamet da nas poveze sa baltoslavima jer jednostavno nema agrumenata, niti kulturnih niti rasnih. Stvarni komparison (preferiram latinske ili helenske internacionalne glose nego amorfne i aestetske baltoslavske) izmedju Mavrovuniona (Crne Gore) sa Baltoslavima je isti kao izmedju Irske i Engleske, Meksika i Spanije, Brazila i Portugala dakle prvenstveno ili primarno u jeziku/lingui (usporedi fluidnost izgovora izmedju baltoslavskog 'jezik' i latinskog 'linqua', zadnji jezik Ilira je latinska Dalmatika i Helenski na jugu, i kome dati akusticki preferans za melodiju :roll: ).


    Trinity from Zion:
    Posto vidim da se tu nazire malo politicka diskusija, ovaj topic cu da zakljucam... ili da ga pomjerim u forum "Buducnost Crne Gore".
    Ne zamjerajte, samo necu da se u 'Istoriji" govori o politici.
    -------
    Uticaj politike je miniskulna (na Haimos-su je politika na zalost dio svega)
    i ovo pripada istorskom forumu jer jednostavno ima da se isgubi u drevnoj dangubi o politickim mahinacijama i dramama Haimos-a. Takodje istorski forum je magnet sa ozbiljnije forumase a ova tema se bar 80-90% NE bavi nikakvom politikom.


    BeranacOnajStari:
    zasto onda ne izbrises post u kojem se "nazire" politika, pa ostavis ovo ostalo? boze mili nespretna li si.
    ---------

    Apsolutno u pravu si Beranaca da ako zeli moze da modifikuje politiku (koje malo ima) iz ovoga posta inace ima da se ova vazna tema postepenu degradira u Forum Bududnost.

  23. #23
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    22
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nismo daleko jedno od drugog, Zeco. Moje mislenje je da je slovenski tip sve vise jenjavao sto je juznije isao.
    *** Svaka cast svakome, Crna Gora nikome! ***

  24. #24
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    sweden
    Posts
    212
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ukoliko nekoga interesuje jos cinjenica o "nama" ,naciji, istoriji, kulturi i svemu ostalome predlazem da procita knjigu Sretena Zekovica : " Posetnik o Crnoj Gori i Crnogorstvu " . Naci cete knjigu vrlo interesantnu sa ogromnim brojem cinjenica istorijsko kulturnih !
    Crna Gora je vjecna a i mi s njom rodjeni vijenac !



    http://se.msnusers.com/IndependentMo...o/shoebox.msnw

  25. #25
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    22
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Imas li ti tu knjigu cetinjaninu. Ako imas mogli bi da se trampimo, jer imam i ja poneke interesantne.
    *** Svaka cast svakome, Crna Gora nikome! ***

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •