Page 1 of 4 1234 LastLast
Results 1 to 25 of 82

Thread: Položaj Albanaca u Crnoj Gori

  1. #1
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,999
    Thanks Thanks Given 
    2,233
    Thanks Thanks Received 
    456
    Thanked in
    210 Posts

    Default Položaj Albanaca u Crnoj Gori

    Da li parole koje je "Samopredjeljenje" istaklo vezano za položaj Albanaca u Crnoj Gori imaju smisla? Primjedbi ima i od strane albanskih lidera u Crnoj Gori.
    Kao pripadnici, kako oni kažu pravoslavne većine možda ne poklanjamo dovoljno pažnje nekim njihovim zamjerkama, primjedbama, molbama...
    Činjenica je, recimo, da JP Morsko dobro na neki način upravlja najvećim dijelom Ulcinjske opštine i da Ulcinjani od toga nemaju previše koristi.
    Možda stvarno ima određene nesrazmjere u broju zaposlenih Albanaca u državnim i opštinskim organima. Ima li neko validne podatke?
    Čini mi se da je država obazbijedila osnovno i srednješkolsko obrazovanje na abanskom. Da li i šta se na tom polju još može uraditi?
    Koliko se poslanika bira u izbornoj jedinici u kojoj Albanci čine većinu? Znam da je tu bilo nekih promjena, ali ne znam kakvih.
    Mišljenja sam da bi Tuzi (sa Malesijom) trebali imati opštinu. No, priča o prirodnim i neprirodnim granicama mi, najblaže rečeno, ne prija.
    ...

  2. #2
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Lost at sea
    Posts
    12,847
    Thanks Thanks Given 
    52
    Thanks Thanks Received 
    175
    Thanked in
    36 Posts

    Default

    A ja sam se uvjek nesto pitao a zaboravljao da postavim pitanje jer zaboravim, pa se sad sjetih, ima li crnogoraca u albanski parlament ili neka crnogorska politicka stranka u Albaniji, i da li u albanskim skolama ima predavanja na crnogorskom jeziku? I koliko crnogoraca radi u albanskim drzavnim i opstinskim organima?

    Ovo sam se uvjek pitao, ali nikad da se sjetim da postavim pitanje kad treba, pa evo sad je dobra prilika pa ce mozda i meni neko odgovoriti usput kad bude tebi odgovarao.

    Hvala.

  3. #3
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Syria, Damascus
    Posts
    10,134
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Jednoga dana, jednoga dana...
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	260px-Ethnic_albania.jpg 
Views:	201 
Size:	9.6 KB 
ID:	108499  

  4. #4
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Podgorica
    Posts
    2,999
    Thanks Thanks Given 
    2,233
    Thanks Thanks Received 
    456
    Thanked in
    210 Posts

    Default

    Bojao sam se da će krenuti u ovom smjeru.
    Ajmo prvo da vidimo da li je položaj Albanaca u Crnoj Gori, državi koja postoji duže i od Albanije, a kamoli od Kosova (koje čak i nema sve atribute koje vezujemo za državu), odgovarajući.
    To što, eventualno, položaj naše manjine u Albaniji nije uređen neće naše Albance učiniti srećnijim. Srećniji će svakako biti ukoliko se u Crnoj Gori ne budu osjećali građanima drugog reda. Šta je to što im pripada, a nemaju?

  5. #5
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    126
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rookie View Post
    Jednoga dana, jednoga dana...
    Daleko bilo.

  6. #6
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,153
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rookie View Post
    Jednoga dana, jednoga dana...
    Rookie, da li STVARNO želiš da ja, iskreni prijatelj Malisora -(Albanci su zbirni pojam, koji podrazumijeva karaktere koji mi nisu bliski....poput pojma Srbi, gdje karakter ljudi sa juga nema skoro ništa dodirno sa mojim)-i zagovornik iskrenog suživota, zbog takvih aspiracija moram da ostavljam amanet sinu da ipak pazi da mu komšije ne rastoče otadžbinu, jer su ipak svi oni, neko više neko manje, protiv nezavisne CG u ovim granicama, i svi bi oni da rubne djelove pripoje svojim matičnim državama, TE DA ĆE ON IPAK PO POTREBI MORATI DA PRAVI KOALICIJE I SA CRNIM DJAVOLOM DA BI TU NEZAVISNOST MNE SAČUVAO?

    Ako to želiš-imaćeš ujedinjene neprijatelje te vaše nepoštene mape, koja bi da Albanci JEDINI U EVROPI IMAJU U DRŽAVI SVAKU STOPU TERITORIJE GDJE SU IKADA KROČILI!!!

    Toga su se i moćni Nijemci odrekli, evo Srbi se sa mukom odriču, PA BUDI UBIJEDJEN DA BI KOALICIJA ONIH KOJE TA MAPA UGROŽAVA POBIJEDILA I STAVILA ALBANCE NA VELIKE MUKE!
    Neće USA više u ratove za Albance, uprkos jakog pro-albanskog lobija, uprkos mita sa novcem često puta stečenim nelegalnim rabotama, neće I NE MOŽE VIŠE RATOVATI AMERIKA, jer jedva i svoje osnovne interese sada može da sačuva, da bi imala volje i interesa da prosipa krv njihovih elitnih Teksašana (koji generacijama čine oficirski kadar marinaca i drugih elitnih jedinica) da bi tom krvlju platila ostvarenje suludih aspiracija mladih albanskih napaljenika!!

    Žao mi je što još jednom moram da prolazim kroz ovakvu raspravu (prije nekoliko godina na drugom podforumu sam o ovoj temi debatovao) ALI MORAJU SE UPOZORITI MLADI LJUDI NA POSLJEDICE TAKVIH PLANOVA..A AKO NISI MLAD-TIM GORE!

    VJEKOVIMA JE ZNALA CRNA GORA DA SE ODBRANI , PA EVO KOLIKO JE MALA!


    Pozdrav,
    Last edited by Old Bone; 06-06-13 at 01:45.
    "Svoj posa i svi na radne zadatke...i vrijeme je posle par stotina godina da pocnemo sa malo rada"

  7. #7
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    PG/SV
    Posts
    3,487
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Svugdje postoji ekstrema i osoba kojim ne treba pridavati paznju, jer ne reprezentuju ono sto pokusavaju.

    Cak ih se i vecina sunarodnika stidi...

  8. #8
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Syria, Damascus
    Posts
    10,134
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nisam mlad, a nisam ni toliko star, otac mi je bio na 2 metra snijega 92 godine na mitinugu Liberalnog saveza Crne Gore, uostalom veliki liberal, prijeceno mu je bilo od gazde tadasnje firme da batali s time jer ga kolege smatraju separatistom i da radnici bojkotuju posao zbog njega.... Uglavnom moja porodica, moje naselje voli ovu drzavu i navija za nju dje god se ona takmicila....

    Mogu ti reci da sam se promjenio (a sto je zalosnije to je generalno u poslednje vrijeme neko opste misljenje mnogih koje ja poznajem) i ako imam dosta drustva iz Podgorice i Niksica sa kojima imam odlicne odnose... Ovoj vlasti ne vjerujem nista, na izborima sam glasao za Lekica (dao sam svjesno glas srbima) jer ih ja ne razlikujem vise, a ovu vlast bas ne podnosim vise....

    Sto se diskriminacije tice, dovoljno je spomenuti slucaj opstine Tuzi koju nece zivi da daju, dok tamo neke rupe po sjeveru lagano to imaju....
    Pogledaj Ulcinj, najveci primorski potencijal u Crnoj Gori, nista ne ulazu svih ovih godina, dok od Budve napravile MonteCarlo, nista nije slucajno.

    Sto se zaposlenja tice, da apliciras u PG u nekoj firmi, tretiran si kao gradjanin treceg reda, u rangu cigana.... mada donekle to su nasa braca, barem ih ja tako smtram sve one koje govore moj jezik.

    Ovo ne pisem zbog nikakve paznje, jer poznajem dosta osoba i sa ovog foruma s kojima se cesto druzimo, nikad nisam bio za veliku Albaniju i uvjek su za mene ona manjina koja je zagovarala takvu ideologiju bili ektremisti, sada mi se cini da sam bio naivan podosta....

    Old Bone ne dopada mi se dio dje kazes da su se njemci i ostale drzave odrekli osvajanja tudjih teritorija... Znas dobro koji je cilj bio nacista, a koji npr Slobe i Tudjmana... Albanci traze jedino sto im pripada, ispravku Beckog kongresa, slika koju sam okacio gore je jasan pokazatelj kako su jadnu Albaniju iscupale pravoslavne drzave zbog ruskog uticaja i njene politike prema balkanu....

    Zivjeli mi,

  9. #9
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    PG/SV
    Posts
    3,487
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rookie View Post
    Nisam mlad, a nisam ni toliko star, otac mi je bio na 2 metra snijega 92 godine na mitinugu Liberalnog saveza Crne Gore, uostalom veliki liberal, prijeceno mu je bilo od gazde tadasnje firme da batali s time jer ga kolege smatraju separatistom i da radnici bojkotuju posao zbog njega.... Uglavnom moja porodica, moje naselje voli ovu drzavu i navija za nju dje god se ona takmicila....

    Mogu ti reci da sam se promjenio (a sto je zalosnije to je generalno u poslednje vrijeme neko opste misljenje mnogih koje ja poznajem) i ako imam dosta drustva iz Podgorice i Niksica sa kojima imam odlicne odnose... Ovoj vlasti ne vjerujem nista, na izborima sam glasao za Lekica (dao sam svjesno glas srbima) jer ih ja ne razlikujem vise, a ovu vlast bas ne podnosim vise....

    Sto se diskriminacije tice, dovoljno je spomenuti slucaj opstine Tuzi koju nece zivi da daju, dok tamo neke rupe po sjeveru lagano to imaju....
    Pogledaj Ulcinj, najveci primorski potencijal u Crnoj Gori, nista ne ulazu svih ovih godina, dok od Budve napravile MonteCarlo, nista nije slucajno.

    Sto se zaposlenja tice, da apliciras u PG u nekoj firmi, tretiran si kao gradjanin treceg reda, u rangu cigana.... mada donekle to su nasa braca, barem ih ja tako smtram sve one koje govore moj jezik.

    Ovo ne pisem zbog nikakve paznje, jer poznajem dosta osoba i sa ovog foruma s kojima se cesto druzimo, nikad nisam bio za veliku Albaniju i uvjek su za mene ona manjina koja je zagovarala takvu ideologiju bili ektremisti, sada mi se cini da sam bio naivan podosta....

    Old Bone ne dopada mi se dio dje kazes da su se njemci i ostale drzave odrekli osvajanja tudjih teritorija... Znas dobro koji je cilj bio nacista, a koji npr Slobe i Tudjmana... Albanci traze jedino sto im pripada, ispravku Beckog kongresa, slika koju sam okacio gore je jasan pokazatelj kako su jadnu Albaniju iscupale pravoslavne drzave zbog ruskog uticaja i njene politike prema balkanu....

    Zivjeli mi,
    Sto ne znaci da treba da generalizujes. Rodjen Sam na sred Cetinja i veci Sam Crnogorac neko dostina ovih sto se tako predstavljaju jer im guzici odgovara, a do prije par godina su neku drugu pjesmu svirali. I stidim se ove vlasti i sta su uradili ove zemlje.

    Tuzi nece postati opstina dok im glasovi zavise od toga, i ovako im je klimavo, a ne jos jednu petnjicu da dobiju. To je vasa greska, sami ste im dozvolili! I tvoj glas lekicu nije glas za Srbiju, vec za Crnu Goru, vjeruj Mi. Ne bi tako glasao da Sam ne vidis to...

    Nikad nijesam imao predrasude za boju kozu/nacionalost/vjeru... Shvatite da zivite u jadnoj maloj crnoj gori.

    Kao sto rece kolega odozgo, odjavljujem se sa politike, bolje gledajte kako nesto da promijenite nego sto tupikurite o glupostima (;
    Last edited by MimiR'; 06-06-13 at 02:47.

  10. #10
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,245
    Thanks Thanks Given 
    787
    Thanks Thanks Received 
    1,523
    Thanked in
    758 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rookie View Post
    Jednoga dana, jednoga dana...
    samo glupi to ne vide..


  11. #11
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,153
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rookie View Post
    Nisam mlad, a nisam ni toliko star, otac mi je bio na 2 metra snijega 92 godine na mitinugu Liberalnog saveza Crne Gore, uostalom veliki liberal, prijeceno mu je bilo od gazde tadasnje firme da batali s time jer ga kolege smatraju separatistom i da radnici bojkotuju posao zbog njega.... Uglavnom moja porodica, moje naselje voli ovu drzavu i navija za nju dje god se ona takmicila....

    Mogu ti reci da sam se promjenio (a sto je zalosnije to je generalno u poslednje vrijeme neko opste misljenje mnogih koje ja poznajem) i ako imam dosta drustva iz Podgorice i Niksica sa kojima imam odlicne odnose... Ovoj vlasti ne vjerujem nista, na izborima sam glasao za Lekica (dao sam svjesno glas srbima) jer ih ja ne razlikujem vise, a ovu vlast bas ne podnosim vise....

    Sto se diskriminacije tice, dovoljno je spomenuti slucaj opstine Tuzi koju nece zivi da daju, dok tamo neke rupe po sjeveru lagano to imaju....
    Pogledaj Ulcinj, najveci primorski potencijal u Crnoj Gori, nista ne ulazu svih ovih godina, dok od Budve napravile MonteCarlo, nista nije slucajno.

    Sto se zaposlenja tice, da apliciras u PG u nekoj firmi, tretiran si kao gradjanin treceg reda, u rangu cigana.... mada donekle to su nasa braca, barem ih ja tako smtram sve one koje govore moj jezik.

    Ovo ne pisem zbog nikakve paznje, jer poznajem dosta osoba i sa ovog foruma s kojima se cesto druzimo, nikad nisam bio za veliku Albaniju i uvjek su za mene ona manjina koja je zagovarala takvu ideologiju bili ektremisti, sada mi se cini da sam bio naivan podosta....

    Old Bone ne dopada mi se dio dje kazes da su se njemci i ostale drzave odrekli osvajanja tudjih teritorija... Znas dobro koji je cilj bio nacista, a koji npr Slobe i Tudjmana... Albanci traze jedino sto im pripada, ispravku Beckog kongresa, slika koju sam okacio gore je jasan pokazatelj kako su jadnu Albaniju iscupale pravoslavne drzave zbog ruskog uticaja i njene politike prema balkanu....

    Zivjeli mi,
    Mnoge si stvari načeo.....

    Prije svega-O TUZIMA JE SRAMOTA I PRIČAT VIŠE!!! Bože mili koliko priče oko nečega što je trebalo riješiti PARALELNO SA PETNJICOM, i konačno ispuniti potpuno zakonito i realano traženje Albanaca. Prihvatam (djelimilčno!)obrazloženje da opština mora sama sebe izdržavati, pa to treba Tužanima otvoreno reći: "Evo vam opština gospodo, ali nemojte se obraćati za pare ako lokalni porezi ne budu dovoljni za plate i rad službi". Takodje treba objasniti precizno gradjanima , uz simulacije mogućnosti naplate poreza, pa održati refrendum-I DATI TU OPŠTINU VEĆ JEDNOM! Toliko o tome.

    U Ulcinj sad idem, baš sad...poslovno. KOliko ja vidim-razvija se i ipak gradi, ali zaista je daleko od Budve.U Ulcinju se samo renovira, ali se ne gradi kako bi moglo i trebalo....medjutim, ipak se gradi ponešto.
    Napominjem i drugi aspekt: Kad se zaključi par ugovora-pri čemu prije svaga mislim na Veliku plažu-svi mi ćemo zavideti Ulcinjanima kao NAJBOGATIJIM JUGOISTOČNIM EVROPLJANIMA...a taj dan će doć za par godina. Arapi su ozbiljno zainteresovani, a nisu jedini...jer Ulcinj je najmanje devastirana opština, i Rusi sa lakoćom prelaze preko pretpostavljene veće bliskosti pravoslavnog okruženja u poredjenju sa nedevastiranom i prelijepom okolinom Ulcinja! A Bogme su bogati Rusi bili i ostali pojam evropske elite, od Katarine velike do danas-dakle njihovo mišljenje je vrlo meritorno.
    Sud, Opština i organi uprave rade "glatko" i to je uživanje gledati, ali to je prije svega zahvaljujući toleranciji Albanaca, koji su dvojezični i koji omogućavaju nivoom njihovog poznavanja crnogorskog da bude takav nivo komunikacije. DA JE SREĆE ALBANSKI BI BIO OBAVEZAN DRUGI JEZIK ZA SVE STANOVNIKE ULCINJA, PLAVA, GUSINJA I TUZI, A FAKULTATIVNI TREĆI JEZIK U ŠKOLAMA. Ja sam vrlo ponosan što je moj sin, koji je radio jedno ljeto na Ulcinjskoj rivijeri, naučio da se sporazumeva po malo na albanskom jeziku, i sad se sa tim ponosi...malo, malo pa priča .
    Btw, ekonomija je majka suživota (primjedba Bone) ....kad služiš goste iz Albanije (velikodušne inače) -naučiš i albanski .

    DAKO SE SVE ISPRAVI- JER JEDNOSTAVNO MORA! SAMO SLIJEPAC NE BI PRIZNAO PATRIOTIAM I DOPRINOS ALBANACA KAO GRADJANA MNE!

    Pozdrav,
    Last edited by Old Bone; 06-06-13 at 07:16.
    "Svoj posa i svi na radne zadatke...i vrijeme je posle par stotina godina da pocnemo sa malo rada"

  12. #12
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Podgorica
    Posts
    605
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    10
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rookie View Post
    Jednoga dana, jednoga dana...
    problem je sto vi ucite jednu istoruju u skolama a mi drugu . Problem je sto je vi ucite iskrivljeno i sto vas od malih nogu uce da je nesto bilo vase i da to treba pet da bude vase (iako to nidje veze nema) mada svi znaju kako je Albanija nastrojena da gradi veliku albaniju ... sto ucinjese od kosova, od makedonije , ... koliko samo nesrecnog naroda, koliko krvi , tuge - a to sto je tako steceno ili ti oteto nikad srece u to.

    ps. sto se tice same albanije bolje bi bilo da ulazu u svoju drzavu i da nesto naprave od nje nego sto trose sve resurse da bi se sirili , jer kad prodjes kroz albaniju kao da je za njih vrijeme stalo josh 1900godine. , a koliko su primitivni to je suvisno pricati

    mada evo kako je krenulo pokomatice se izmedju sebe ne treba im niko treci , jer ne mirisu se (po meni ) pravi albanci (katolici) sa albancima islamistima koji uglavnom i streme ka tome da se sire i krv prosipaju


    pps. mada ovo je Balkan nikad odje srece nece ni bit

  13. #13
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Podgorica
    Posts
    605
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    10
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Sh0ne View Post
    A ja sam se uvjek nesto pitao a zaboravljao da postavim pitanje jer zaboravim, pa se sad sjetih, ima li crnogoraca u albanski parlament ili neka crnogorska politicka stranka u Albaniji, i da li u albanskim skolama ima predavanja na crnogorskom jeziku? I koliko crnogoraca radi u albanskim drzavnim i opstinskim organima?

    Ovo sam se uvjek pitao, ali nikad da se sjetim da postavim pitanje kad treba, pa evo sad je dobra prilika pa ce mozda i meni neko odgovoriti usput kad bude tebi odgovarao.

    Hvala.
    ovo je i mene interesovalo, kod nas se u skole uci albanski , prava imaju podosta, sta vise u ulcinj s tobom nece ni da progovore na srpski ... a mi kad odemo u Albaniju , gledamo kako zivu glavu da izvucemo , da nas mrak slucajno ne uvati tamo , ...

  14. #14
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,427
    Thanks Thanks Given 
    71
    Thanks Thanks Received 
    875
    Thanked in
    520 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Old Bone View Post
    Rookie, da li STVARNO želiš da ja, iskreni prijatelj Malisora -(Albanci su zbirni pojam, koji podrazumijeva karaktere koji mi nisu bliski....poput pojma Srbi, gdje karakter ljudi sa juga nema skoro ništa dodirno sa mojim)-i zagovornik iskrenog suživota, zbog takvih aspiracija moram da ostavljam amanet sinu da ipak pazi da mu komšije ne rastoče otadžbinu, jer su ipak svi oni, neko više neko manje, protiv nezavisne CG u ovim granicama, i svi bi oni da rubne djelove pripoje svojim matičnim državama, TE DA ĆE ON IPAK PO POTREBI MORATI DA PRAVI KOALICIJE I SA CRNIM DJAVOLOM DA BI TU NEZAVISNOST MNE SAČUVAO?

    Pozdrav,
    Mene kao Crnogorcu i patrioti, ni jedan narod ne moze bit bilizi od srba, iako i sa mnogim malisorima imam odlican odnos, no ajd sad, to nisi ti kriv nego familija koja te je tako ekstremisticki vaspitala....

    da se nadovezem na temu, mislim da je status Albanaca u Crnoj GOri vise nego korektan, imaju uslove i prednosti kakve ima rijetko koja manjina po drugih drzava.
    Slazem se sa kolegama da naspram onoga sto Crnogorci imaju u Albaniji, mi smo njima ovdje i previse dali..... ali neka smo, ipak su nam isti ti Albanci pomogli da vratimo nezavisnost nase drzave i znali smo
    od starta sta oni oce zauzvrat i to smo im omogucili...
    eto jos opstinu da im damo i na znam vise sta bi htjeli, iako mislim da kada dobiju opstinu doci ce do velikog slabljenja granice sa Albanijom na tom podruciju, do sverca, nelegalnih migracija itd evo zivi bili pa vidjeli...

    U drzavne institucije ima ljudi albanske nacionalnosti veoma mnogo i ne bi se slozio sa cinjenicom da su zapostavljeni u odnosu na broj radnih mjesta koji im pripada.... prije bih rekao da su po tom pitanju neispostovani bosnjaci kojih ima isto dosta u institucijama ali ne u kolicini procentualno koja im pripada, a da srbe ne pominjem jer od 20 i nesto % koliko ih ima u drzavne institucije nema ni 5 %....
    Samo ti...
    U mome srcu si...
    Jedna jedina, nepobjediva -
    Zvezdo ljubavi!

  15. #15
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,427
    Thanks Thanks Given 
    71
    Thanks Thanks Received 
    875
    Thanked in
    520 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ^SK^ View Post
    ovo je i mene interesovalo, kod nas se u skole uci albanski , prava imaju podosta, sta vise u ulcinj s tobom nece ni da progovore na srpski ... a mi kad odemo u Albaniju , gledamo kako zivu glavu da izvucemo , da nas mrak slucajno ne uvati tamo , ...
    ovo je istina.... meni se redovno dogadja u Ulcinj i u Tuzi da kada mi nesto treba nece da pricaju na nas jezik nego se prave da ne znaju a sve te razumiju.... u Tiranu kad sam bio rekli su mi da posle 9 sati sa autom CG tablica idem na sopstvenu odgovornost !!??!! to mi njihova policija rekla.... e pa haos....
    uveo bih pravilo, ko ima nase drzavljanstvo mora da polozi razumijevanje naseg jezika, pa ko se pravi posle da ne zna nas jezik, fino preko granice sa njim....
    Samo ti...
    U mome srcu si...
    Jedna jedina, nepobjediva -
    Zvezdo ljubavi!

  16. #16
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    211
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rookie View Post
    Nisam mlad, a nisam ni toliko star, otac mi je bio na 2 metra snijega 92 godine na mitinugu Liberalnog saveza Crne Gore, uostalom veliki liberal, prijeceno mu je bilo od gazde tadasnje firme da batali s time jer ga kolege smatraju separatistom i da radnici bojkotuju posao zbog njega.... Uglavnom moja porodica, moje naselje voli ovu drzavu i navija za nju dje god se ona takmicila....

    Mogu ti reci da sam se promjenio (a sto je zalosnije to je generalno u poslednje vrijeme neko opste misljenje mnogih koje ja poznajem) i ako imam dosta drustva iz Podgorice i Niksica sa kojima imam odlicne odnose... Ovoj vlasti ne vjerujem nista, na izborima sam glasao za Lekica (dao sam svjesno glas srbima) jer ih ja ne razlikujem vise, a ovu vlast bas ne podnosim vise....

    Sto se diskriminacije tice, dovoljno je spomenuti slucaj opstine Tuzi koju nece zivi da daju, dok tamo neke rupe po sjeveru lagano to imaju....
    Pogledaj Ulcinj, najveci primorski potencijal u Crnoj Gori, nista ne ulazu svih ovih godina, dok od Budve napravile MonteCarlo, nista nije slucajno.

    Sto se zaposlenja tice, da apliciras u PG u nekoj firmi, tretiran si kao gradjanin treceg reda, u rangu cigana.... mada donekle to su nasa braca, barem ih ja tako smtram sve one koje govore moj jezik.

    Ovo ne pisem zbog nikakve paznje, jer poznajem dosta osoba i sa ovog foruma s kojima se cesto druzimo, nikad nisam bio za veliku Albaniju i uvjek su za mene ona manjina koja je zagovarala takvu ideologiju bili ektremisti, sada mi se cini da sam bio naivan podosta....

    Old Bone ne dopada mi se dio dje kazes da su se njemci i ostale drzave odrekli osvajanja tudjih teritorija... Znas dobro koji je cilj bio nacista, a koji npr Slobe i Tudjmana... Albanci traze jedino sto im pripada, ispravku Beckog kongresa, slika koju sam okacio gore je jasan pokazatelj kako su jadnu Albaniju iscupale pravoslavne drzave zbog ruskog uticaja i njene politike prema balkanu....

    Zivjeli mi,

    Aj samo mi objasni kako je napravljena nepravda nad Albanijom i zasto treba "ispravka Beckog kongresa" kad nikad niste imali drzavu prije 1912 ili 13-te nebitno. Vas uce da ste autohton narod ovdje i da na sve imate pravo,a nashi istoricari tvrde da vas je Car Dusan primio i naselio na podrucje danasnje Albanije jer su vas procerali Huni sa Kavkaza,pa vas on primio u svoje carstvo kao izbjeglice. Posto niste ni pismo ni drzavu ni neke civilizacijske tekovine imali do prije 100 godina,cisto sumnjam da vasi novokomponovani istoricari imaju pojma o cemu pricaju..

  17. #17
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Podgorica
    Posts
    605
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    10
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Citroenc4 View Post
    Aj samo mi objasni kako je napravljena nepravda nad Albanijom i zasto treba "ispravka Beckog kongresa" kad nikad niste imali drzavu prije 1912 ili 13-te nebitno. Vas uce da ste autohton narod ovdje i da na sve imate pravo,a nashi istoricari tvrde da vas je Car Dusan primio i naselio na podrucje danasnje Albanije jer su vas procerali Huni sa Kavkaza,pa vas on primio u svoje carstvo kao izbjeglice. Posto niste ni pismo ni drzavu ni neke civilizacijske tekovine imali do prije 100 godina,cisto sumnjam da vasi novokomponovani istoricari imaju pojma o cemu pricaju..
    pa to ti je ovo sto sam ja gore pomenuo , njih josh od malena u skolama uce da je to sve nekad njihovo bilo i da smo im mi to sve oteli(ukrali) i da oni to moraju da vrate u njihovo vlasnistvo . E sad zamisli ti si u 4ti razred imas 8godina i pocne neko da ti prica tu pricu a josh ti je i kuci pricaju roditelji , pa normalno da ces sa 20-30godina da budes ogorcen i da vjerujes samo u to i nista drugo i da ides da krv prolijevas.

    Nikad se odje na balkanu se narod nece opametit i zivjet normalno, no ce vazda bit ratovi, sukobi , dok je evropa 100godina ispred nas i po kulturi, standardu, pravima i svemu , jer jednostavno se ne zatupljuju sa tim stvarima sta vise bruisu granice da se narod slobodno krece i srecno zivi

  18. #18
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,431
    Thanks Thanks Given 
    2,997
    Thanks Thanks Received 
    1,440
    Thanked in
    773 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Citroenc4 View Post
    Aj samo mi objasni kako je napravljena nepravda nad Albanijom i zasto treba "ispravka Beckog kongresa" kad nikad niste imali drzavu prije 1912 ili 13-te nebitno. Vas uce da ste autohton narod ovdje i da na sve imate pravo,a nashi istoricari tvrde da vas je Car Dusan primio i naselio na podrucje danasnje Albanije jer su vas procerali Huni sa Kavkaza,pa vas on primio u svoje carstvo kao izbjeglice. Posto niste ni pismo ni drzavu ni neke civilizacijske tekovine imali do prije 100 godina,cisto sumnjam da vasi novokomponovani istoricari imaju pojma o cemu pricaju..




    Сматрам да је овој теми устварi потребно мишљење самих албанаца, лако је србима-црногорцима паламудит о томе како је некој мањини у црној гори кад нису мањина.
    Руки нормално је да постоји осјећај неправде због тога што је доста албанаца остало ван албаније (може се овдје повући паралела са србима а и хрватима) али прво и прво она мапа није баш исправна ова је тачнија


    Е сад, питање право је да ли ће бити могуће успоставити такву државу која ће обухватити све албанце?

    Што се тиче улциња потпуно си у праву, међутим тешко је разлучити да ли је уништавање улциња и његових потенцијала прије неспособност и пљачка или албанофобија, то остављам другима да пресуде.

    Неспорно је да би се положај албанаца могао/морао побољшати у цг, и надам се да ће се у скорије вријеме почети нешто радити на ту тему, јер имамо јединствену шансу да будемо примјер на балкану како се може живјети у миру и складу без обзира на нацију вјеру и слично.
    Last edited by Mstislav; 06-06-13 at 10:07.
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  19. #19
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Lost at sea
    Posts
    12,847
    Thanks Thanks Given 
    52
    Thanks Thanks Received 
    175
    Thanked in
    36 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Sh0ne View Post
    A ja sam se uvjek nesto pitao a zaboravljao da postavim pitanje jer zaboravim, pa se sad sjetih, ima li crnogoraca u albanski parlament ili neka crnogorska politicka stranka u Albaniji, i da li u albanskim skolama ima predavanja na crnogorskom jeziku? I koliko crnogoraca radi u albanskim drzavnim i opstinskim organima?

    Ovo sam se uvjek pitao, ali nikad da se sjetim da postavim pitanje kad treba, pa evo sad je dobra prilika pa ce mozda i meni neko odgovoriti usput kad bude tebi odgovarao.

    Hvala.

    Vidim da ste se zapricali, pa reko' samo da podsjetim dako bih dobio odgovor.

  20. #20
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    1
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Mstislave, fantasticno je to razmisljanje, da treba da se zivi u 'miru i skladu', a to sto susjed vec u 5ti/6ti razred osnovne, uci da je nesto 'otetoto' i da to treba 'VRATITI', to nema veze. Ada, beale tamo.
    Sigurno ce oni to na 'miran' nacin da 'vrate'.
    Scenario : Sastanu se ovi nasi i njihovi glavasi, kazu : 'E'o vracemo vam 'vase'' i to je to. Mjesto dogovora: ada Budva, pod palme, sa cvikerima na oci, uz kubanske tompuse.
    Kako je brat naivan.
    Drugo,sto to Albancima fali u CG? Volio bi da znam. Dje su to diskriminisani? Dje su npr. Crnogorci/Srbi/Hrvati/Bosnjaci u prednosti u odnosu na Albance? Nema prednosti. U prednosti si ako imas DPS clansku kartu.
    A ovo, da uvece sa CG tablicama u Albaniju, nije sve jedno, dje ides na sopstvenu odgovornost, to je jedna laz. To prosipaju ovi albanomrzci...
    Naravoucenije: mir ne zavisi samo od CG, vec i od svih ostalih susjeda (da kojim slusajem mir zavisi samo od CG, iz ove sad perspektive, mogu da garantujem da bi mira bilo zauvijek). Ali, jbga, ipak je ovo Balkan, dje je bitno da imas drzavu, koja po mogucnostima, treba da bude sto veca, a to sto ti kukali narod jedva sastavlja kraj sa krajem,nema to veze. Bitna je teritorija. Vecina drzava je napustila taj stav ( ili ga bar ne ispoljava), Srbija polako napusta, dok Albanija, ne samo da nije to napustila, vec nazalost, otvoreno kaze da 'SVI Albanci treba da se UJEDINE u JEDNU DRZAVU'.

    btw : Sh0ne,ima oko 5,2637448374%, no ti to ne znas.

  21. #21
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,427
    Thanks Thanks Given 
    71
    Thanks Thanks Received 
    875
    Thanked in
    520 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Sh0ne View Post
    Vidim da ste se zapricali, pa reko' samo da podsjetim dako bih dobio odgovor.
    broj crnogoraca u albanski parlament: 0
    broj crnogorskih politickih partija u albaniju: 0
    ima li u albanskim skolama predavanje na CG jeziku: nema ni u jednoj.
    br crnogoraca u albanskim istitucijama: 0 ili mozda 1
    Samo ti...
    U mome srcu si...
    Jedna jedina, nepobjediva -
    Zvezdo ljubavi!

  22. #22
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,431
    Thanks Thanks Given 
    2,997
    Thanks Thanks Received 
    1,440
    Thanked in
    773 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Sh0ne View Post
    Vidim da ste se zapricali, pa reko' samo da podsjetim dako bih dobio odgovor.

    https://forum.cdm.me/showthread.php?...udi-u-Arbaniji

    У албанији имаш 366 црногораца.
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  23. #23
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    7,427
    Thanks Thanks Given 
    71
    Thanks Thanks Received 
    875
    Thanked in
    520 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mstislav View Post
    https://forum.cdm.me/showthread.php?...udi-u-Arbaniji

    У албанији имаш 366 црногораца.
    tacno . http://en.wikipedia.org/wiki/Albania#Demographics

    i pored skoro 400 ljudi ponavljam:

    broj crnogoraca u albanski parlament: 0
    broj crnogorskih politickih partija u albaniju: 0
    ima li u albanskim skolama predavanje na CG jeziku: nema ni u jednoj.
    br crnogoraca u albanskim istitucijama: 0 ili mozda 1
    Samo ti...
    U mome srcu si...
    Jedna jedina, nepobjediva -
    Zvezdo ljubavi!

  24. #24
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Baš fino potkrovlje
    Posts
    8,431
    Thanks Thanks Given 
    2,997
    Thanks Thanks Received 
    1,440
    Thanked in
    773 Posts

    Default

    Тешко је очекивати да се мањини која броји 366 од укупног броја становника од 2 831 000 додијеле неке позиције које би биле важне у тој држави.
    Ја чекам посао али волим ову земљу!



    А што пијем кад ми шкоди
    ко ће кући да ме води?

  25. #25
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Lost at sea
    Posts
    12,847
    Thanks Thanks Given 
    52
    Thanks Thanks Received 
    175
    Thanked in
    36 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by lucke91 View Post
    broj crnogoraca u albanski parlament: 0
    broj crnogorskih politickih partija u albaniju: 0
    ima li u albanskim skolama predavanje na CG jeziku: nema ni u jednoj.
    br crnogoraca u albanskim istitucijama: 0 ili mozda 1
    Quote Originally Posted by Mstislav View Post
    https://forum.cdm.me/showthread.php?...udi-u-Arbaniji

    У албанији имаш 366 црногораца.
    Dosta... Nista, samo me je to interesovalo.

    Zafaljujem momcovi.

Page 1 of 4 1234 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. DVB-T2 u Crnoj Gori
    By milos179 in forum Kablovska..Satelitska..
    Replies: 1860
    Last Post: 23-01-23, 20:45
  2. WWF o Crnoj Gori
    By rain_wind_storm in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 3
    Last Post: 25-10-10, 00:44
  3. DVB-T u Crnoj Gori
    By Sale in forum Kablovska..Satelitska..
    Replies: 27
    Last Post: 05-10-10, 22:18
  4. UCK u Crnoj Gori?!!!
    By Sidewinder in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 124
    Last Post: 24-03-06, 04:28
  5. Hip Hop u Crnoj Gori...
    By SpeedFreak in forum Muzika
    Replies: 89
    Last Post: 19-02-04, 17:56

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •