Results 1 to 22 of 22

Thread: Međugorje: Proplakao Isusov kip

  1. #1
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Duklja - Zeta - Crna Gora
    Posts
    922
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default Međugorje: Proplakao Isusov kip

    Međugorje: Proplakao Isusov kip

    Na kipu uskrslog Isusa Krista, koji se nalazi nedaleko od župne crkve Sveti Jakov u Međugorju, dogodio se još jedan fenomen, čemu su jučer ujutro svjedočili brojni hodočasnici.

    MEĐUGORJE - Na kipu uskrslog Isusa Krista, koji se nalazi nedaleko od župne crkve Sveti Jakov u Međugorju, dogodio se još jedan fenomen, čemu su jučer ujutro svjedočili brojni hodočasnici.

    Naime, brončani kip, koji je prije nekoliko godina privlačio pozornost javnosti zbog suza koje su iz njega izvirale, ponovno se orosio čudnim suzama koje su jučer ujutro, prema svjedočenju vjernika, tekle s lica i s ruku razapetog Isusa.

    - To nisu bile ljudske, ovozemaljske suze, i to nije rosa. Kad sam to ugledala, jednostavno sam pred križem pala na koljena. Obasjan suncem stajao je križ, a s lica i duž ruku razapetog Isusa teklo je bezbroj suza, koje su se sporo slijevale - rekla nam je Lidija Jurković, vjernica koja je svjedočila tom fenomenu.

    Oko Isusova kipa okupili su se brojni hodočasnici koji mole, a o događaju su obaviješteni i svećenici u međugorskoj župi. Župnik fra dr. Sesar istaknuo je kako se svakodnevno u Međugorju doživljavaju različite milosti.

    - Kip uskrsloga Isusa Krista već nekoliko godina izaziva pozornost jer se na njemu pojavljuje poseban fenomen. Neki je dan došla skupina vjernika koji su također vidjeli suze na Isusovu licu - istaknuo je fra Sesar, dodajući da su čuda u Crkvi bila i bit će, no on se ne osjeća pozvanim komentirati ih.

    Otkako je Međugorja i Gospina ukazanja u njemu, hodočasnici su svjedočili brojnim čudima. Tako je prije desetak godina u Civicatetiju u Italiji krvavim suzama proplakao Gospin kip koji je donesen iz Međugorja, gdje je i izrađen. O tome su pisali brojni talijanski listovi, a slučaj je dospio i do Rima.

    16.10.2005.
    Pincom.info / V list

  2. #2
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor
    Posts
    3,645
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    :???: Oko tog Medjugorja se digla nepotrebna prasina... ti "mirakuli" su uvijek bili cudni tamo... mozda pokusavaju da odobrovolje novog papu, jer je negdje prije izjavio da ce zabraniti sva ona "sveta mjesta" koja su nastala pod cudnim okolnostima; medju tim mjestima je spomenu i Medjugorje.
    Last edited by Trinity from Zion; 17-10-05 at 00:25.
    If you make people think they're thinking, they'll love you.
    If you really make them think, they'll hate you.

  3. #3
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    zagreb
    Posts
    55
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Trinity from Zion
    :???: Oko tog Medjugorja se digla nepotrebna prasina... ti "mirakuli" su uvijek bili cudni tamo... mozda pokusavaju da odobrovolje novog papu, jer je negdje prije izjavio da ce zabraniti sva ona "sveta mjesta" koja su nastala pod cudnim okolnostima; medju tim mjestima je spomenu i Medjugorje.
    ima slicnih mjesata svugdje u svijetu..
    Katolicka Crkva je vrlo nespremna davati priznanje takvim cudima...trebaju proc desetljeca da bi katolicka crkva priznala sveto mjesto..

    ipak, Medjugorje je fenomen...to mjesto je bilo jedno od najsiromasnijih u regiji..danas tamo hodocaste milijun ljudi..jednom kad dodjes, stalno se vracas....
    ja nisam bila, al sam cula da fakat djeluje smiriujuce...i da je posebno..

    Inace, imamo mi jednog svecenika u RH, Sudac se zove, koji navodno ima moci..kad ga vidis odmah proplaces..djeluje nevjerovatno na ljude...kad odu na njegove seminare, ljudi se skorz promjene..
    Sad je bolestan, jer ga to iscrpljuje...

    ako ti kaze npr, "ti mi ne dolazi" znaci da je s tobom sve u redu..odmah zna kome treba pomoc..

    ima slican tip, istjerivac vragova iz Slovenije..
    kaj se skrivas v megli toj..

  4. #4
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    7,539
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Bila je meni drugarica...kaze da je fantasticno. Sto se fenomena tice, ne znam. Nesto ne vjerujem nicemu sto swojim ocima ne widim. mada moze swasta bit..

    http://212.39.96.6/foto.htm
    Last edited by kuglica; 17-10-05 at 12:34.
    A u ulici Slobode i Hercegovackoj sad rastu iz Berana dEca. Neki novi klinci, neki novi klinci..


  5. #5
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Talking

    Bio sam i ja u Medjugorije i kad vidjeh sav onaj biznis gore podsjetilo me na ono iz Biblije kad je Isus istjerao trgovce iz hrama Jerusalimskog.

    Ono gore je vašar.

    Ako je stvarno statua Isusova proplakala, ja se tome nimalo ne čudim s obzrom da je imala razloga.

  6. #6
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor
    Posts
    3,645
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by funestis
    Bio sam i ja u Medjugorije i kad vidjeh sav onaj biznis gore podsjetilo me na ono iz Biblije kad je Isus istjerao trgovce iz hrama Jerusalimskog.

    Ono gore je vašar.

    Ako je stvarno statua Isusova proplakala, ja se tome nimalo ne čudim s obzrom da je imala razloga.
    Da li vjerujes da tamo ima preko 10 turistickih agencija koje se samo bave sa dovozenjem turista u Medjugorje? Malo je reci da je to biznis... to je manipulacija sa srcima vjernika.
    If you make people think they're thinking, they'll love you.
    If you really make them think, they'll hate you.

  7. #7
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Pg...
    Posts
    8,326
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Nisam cula za ovaj fenomen ali jesam za neke koji su se ranije dogadjali...

    Bila sam u Medjugorju sa katolickim svestenikom u drustvu sa mojom drugaricom i tacno je kada odes jednom pozelis da se ponovo vratis...Odusevilo me je to mjesto...Mene licno...Poseban utisak imala sam na vjernike koji su plakali u crkvi drzeci predivne brojanice i molili se pored djevice koja je prosto zracila...Takodje Krizevac i kolo koje su pravili ljudi oko statue gdje se prvi put prikazala djevica...Osjecala sam veliki mir i bilo mi je predivno...
    Dok smo bili na rucku prisao nam je stariji covjek koji je na grlu imao aparat za govor.Pitao nas kako smo putovali i pozdravio nas sa rijecima:"Ja sam musliman ali dolazim ovdje da se molim"...
    Kad smo sjutra odlazili stigla su dva prepuna autobusa iz Njemacke,inace mjesto posjecuju iz svih zemalja...I pansioni se sve vise rade zbog turista koji dolaze u velikom broju...
    Dogadjaj koji se desio prije nekih deset godina bio je na TV,kad se djevica prikazala na staklu od prozora jedne kuce...Zena je otisla da ocisti prozor i dok je cistila slika se prikazala i stajala je dugo tako da su je mnogi mogli vidjeti,pa su palili kraj nje svijece...Dogadjaj prije rata u Bosni bio je kad se prikazala nekoj djevojci na Krizevcu i rekla joj da ce biti tesko vrijeme,da ce biti puno krvi...
    Sve u svemu to mjesto je predivno...
    Last edited by Artemis; 28-01-06 at 18:53.



    "Tiha voda brijeg roni..."

  8. #8
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Pg...
    Posts
    8,326
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Trinity from Zion
    Da li vjerujes da tamo ima preko 10 turistickih agencija koje se samo bave sa dovozenjem turista u Medjugorje? Malo je reci da je to biznis... to je manipulacija sa srcima vjernika.
    Ja vjerujem da ima...I jeste biznis za njih...I dok je Isus postojao bilo je takvih biznismena,kako rece funestis,sto ih je Isus tjerao...Ali za ljude koji imaju veliku zelju da vide takvo mjesto to je mozda jedini nacin da dodju do njega,ne jednom vec vise puta,i to ne voljom agencija vec njihovom sopstvenom...Tako da ne vidim da agencije bas manipulisu...

    Funestis...Vidjeh i ja taj "vasar"...Ali ipak nisam na to previse obracala paznju..Vise sam gledala unutrasnjost crkve i Krizevac,mjesta gdje su se desavala prikazanja djevice,i ljude koji su se tako vjerno molili...Zato mozda posmatram to mjesto na drugaciji nacin...
    Zar neces otici i pod Ostrog pa vidjeti recimo kako prodaju svetu vodu,pa opet bice bitnije da stanes pored mosti svetog Vasilija ako si vjernik,pomolis se i prekrstis...

    Ne znam..Svako to posmatra na svoj nacin...Pa mi ne zamjerite...



    "Tiha voda brijeg roni..."

  9. #9
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Artemis
    Funestis...Vidjeh i ja taj "vasar"...Ali ipak nisam na to previse obracala paznju..Vise sam gledala unutrasnjost crkve i Krizevac,mjesta gdje su se desavala prikazanja djevice,i ljude koji su se tako vjerno molili...Zato mozda posmatram to mjesto na drugaciji nacin...
    Ne tvrdim ja da gore nije lijepo, čak što više vijerovatno ću opet poć.

    Medjutim ono okolo je previše upadljivo i potrošački, mogli su to malo diskretnije napravit ipak.

    Nemam ja ništa protiv zarade, onim hodočasnicima trebaju hrana, voda i smještaj, kao i sve one djindjuvice za uspomenu.

    Da ne pričam da je Gospa očigledno dala onome narodu da nešto radi i zaradi.

    Medjutim, mislim da se ipak mnogo pretjeruje u svemu tome.

  10. #10
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Asylum for disturbed
    Posts
    119
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default


    Naime, brončani kip, koji je prije nekoliko godina privlačio pozornost javnosti zbog suza koje su iz njega izvirale, ponovno se orosio čudnim suzama koje su jučer ujutro, prema svjedočenju vjernika, tekle s lica i s ruku razapetog Isusa.
    Je li se neko sjetio da te "suze" odnese na hemijsku analizu? Zivo me zanima njihov sastav..... to moze da objasni neke stvari.

  11. #11
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    23
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Smatram da je ovo hodocascenje cista prevara, no to za religijozne vjernike ne izgleda bas tako. Oni traze smisla sebi na taj nacin, a uglavnom pomoc ocekivaju od nekog apstraktnog fenomena, koji sami ne poznaju. Svako svome, ali nije mi svejedno, kad se tu ljudi varaju, jer poslije vjere u doticno dolazi spoznaja da to ipak bila iluzija.

  12. #12
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Podgorica
    Posts
    7
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Exclamation Suze nisu s lica nego iz meniskusa

    "Čudo" je počelo prije pet-šest godina.
    Neobjašnjivo se formirale kapi na kipu uskrslog Isusa. Samo na jednom mjestu. Na koljenu. Obišao sam Međugorje i zbilja - kaplje. Po sitemu "kap po kap" ili čudom jeste dilema od koje živi taj kraj.
    Kog' zanima evo ilustracija među slikama s mog Webshots kutka:
    Attachment 2404
    Last edited by Caslav; 16-02-06 at 14:08.

  13. #13
    Join Date
    Apr 2005
    Posts
    320
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Regi
    Međugorje: Proplakao Isusov kip
    Naime, brončani kip, koji je prije nekoliko godina privlačio pozornost javnosti zbog suza koje su iz njega izvirale, ponovno se orosio čudnim suzama koje su jučer ujutro, prema svjedočenju vjernika, tekle s lica i s ruku razapetog Isusa.
    Caslave nijesi pazljivo procitao vijest. Ovdje, kao sto vidis, pise da je osim postojeceg kapkanja pustena slavina i za lice i ruke...

  14. #14
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Podgorica
    Posts
    7
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Cool Palidrvce, upalilo si se bez razloga

    Pošto tamo bijah a ne viđoh česmu priložih kao dokaz sopstvenu uspomenu i foto. Da ne viđosmo takve padavine kakve opisuje Regi.
    Time nisam sporio viđenje dotičnog vodopada s lica (il ostalih dijelova kipa) nego probao da pomognem viđenju fenomena. Kao i ostali replikatori prije mene:
    ...Nemam ja ništa protiv zarade, onim hodočasnicima trebaju hrana, voda i smještaj,...
    ...Vidjeh i ja taj "vasar"...Ali ipak nisam na to previse obracala paznju..
    ...i tacno je kada odes jednom pozelis da se ponovo vratis...Odusevilo me je to mjesto...
    ...to mjesto je bilo jedno od najsiromasnijih u regiji..danas tamo hodocaste milijun ljudi..
    Neki je dan došla skupina vjernika koji su također vidjeli suze na Isusovu licu - istaknuo je fra Sesar
    Ako ko ima picture nek publikuje.
    Časlav

  15. #15
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    krevet
    Posts
    104
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ovi korisnici kao i religija kojoj pripada isus trebaju sve moguce da ucine da pojasne ovaj fenomen naucno a ne da sa istim varaju ljude koji dolaze tu da se uvjere u to bozje cudo

  16. #16
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    12,353
    Thanks Thanks Given 
    5,480
    Thanks Thanks Received 
    4,895
    Thanked in
    2,048 Posts

    Default

    Ovo me podsjetilo na epizodu iz "Mucki" i plakanje kipa Bogorodice
    Having a parachute greatly increases your chance of surviving a long fall.
    Have a parachute.

  17. #17
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Podgorica
    Posts
    7
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Ima i važnijih tajni za razjašnjavanje

    Ljenoslave, nauka i religiija idu suprotnim stranama. Suprotstavljene su. Prva traži realna objašnjenja a druga ne. U slučaju Međugorja ne vidim što bi se naučno objašnjavalo ono što tim ljudima donosi novac, a ne pravi nikome problem?
    Sa druge strane, Crkva ne priznaje Međugorski fenomen. Vjernicima se to sviđa i bez zvanične potvrde. Ako misliš da pomogneš sebi sličnim te baš hoćeš da razotkriješ misteriju - pođi tamo pa probaj da srušiš iluziju zbog koje su tako srećni oni koji tamo većinom idu, rad idolopoklonstva.
    Ja sam bio samo "turistički" i lijepo sam se proveo. Fin svijet, pitom, nema buke od turbo folka, svi ljubazni, nema kavgadžija kao kod nas, mnogo sadržaja i za nas ateiste a mjesto je pola sata od Mora!
    Časlav

  18. #18
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    4,728
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Kavgadzija :mrgreen: ahahahahahah
    Brishi moderator!

  19. #19
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    krevet
    Posts
    104
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Caslav
    U slučaju Međugorja ne vidim što bi se naučno objašnjavalo ono što tim ljudima donosi novac, a ne pravi nikome problem?
    Od kad se to intimna potreba treba rijesavati drustvenim nacinom?

    Quote Originally Posted by Caslav
    Sa druge strane, Crkva ne priznaje Međugorski fenomen.
    Ne priznaje oficijelno ali podrzava vjernike kako citam...

    Quote Originally Posted by Caslav
    Ako misliš da pomogneš sebi sličnim te baš hoćeš da razotkriješ misteriju - pođi tamo pa probaj da srušiš iluziju zbog koje su tako srećni oni koji tamo većinom idu, rad idolopoklonstva.
    yea sto misteriju zasto ne golu istinu!? oviji trgovci ljudckih dusa to upravo i hoce... kako ce da zarade ako ih nema, he he.
    Last edited by ljenoslav; 15-02-06 at 23:36.
    polako...

  20. #20
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Podgorica
    Posts
    7
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Ljenosave, što si zadro?

    Ovo nisam razumio, šta mu pa dođe "društveni način"? Niti šta je tu intimna potreba? Sudeći po citatu, možda ukazuješ na zaradu? Ona je normalna, ljudska, opšta, nikako intimna. Da bi se živjelo.
    ljenoslav:
    Od kad se to intimna potreba treba rijesavati drustvenim nacinom?
    Crkva je podržavala i podržavaće svoje vjernike ma što činili osim ako su protiv nje same. Momentalno međugorska čuda nisu zvanično priznata, i to je to. Vjerovatno će vremenom. Da nacrtam: mnogi traže nekakvo čudo da u njega vjeruju i kad ne bi bilo crkve.
    ljenoslav:
    yea sto misteriju zasto ne golu istinu!? oviji trgovci ljudckih dusa to upravo i hoce... kako ce da zarade ako ih nema, he he
    .
    Logično, razotkrivaćeš misteriju. Istinu ne možeš jer je, i sam veliš - gola! Gola = razotkrivena.
    Ne bih dalje raspravljao o tome. Probah pomoći kao očevidac. Ako bolje tumačiš - prvo idi tamo. Detaljišeš o knjizi koju nisi čitao. Kritikuješ po svaku cijenu. A imamo mnogo važnijih misterija oko sebe.
    ljenoslav:
    ...oviji trgovci ljudckih dusa
    PS: Kaže se: trgovci ljudskim dušama
    Last edited by Caslav; 16-02-06 at 05:25.
    Časlav

  21. #21
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    krevet
    Posts
    104
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Caslav
    Ovo nisam razumio, šta mu pa dođe "društveni način"? Niti šta je tu intimna potreba? Sudeći po citatu, možda ukazuješ na zaradu? Ona je normalna, ljudska, opšta, nikako intimna. Da bi se živjelo.
    ja polazim od toga da je vjerovanje stvar privatne svojine, a nikako drustveno obiljezje. vjera je intimna, emocionalna, osjecajna stvar individua koja nema sta da trazi i nudi ispoljavanje u drustvenom kolektivu. potreba, zelja razlicitosti treba da ostane u okvirima privatnosti, a ne da to postane drustveni sindrom. ne kazem da se o tome se moze pricati, nasuprot samo racionalno.

    Quote Originally Posted by Caslav
    Crkva je podržavala i podržavaće svoje vjernike ma što činili osim ako su protiv nje same. Momentalno međugorska čuda nisu zvanično priznata, i to je to. Vjerovatno će vremenom. Da nacrtam: mnogi traže nekakvo čudo da u njega vjeruju i kad ne bi bilo crkve.
    daj ako traze cudo... zar to znaci da im religija pomaze pri tom trazenju cuda ili ga demistificira?

    Quote Originally Posted by Caslav
    Logično, razotkrivaćeš misteriju. Istinu ne možeš jer je, i sam veliš - gola! Gola = razotkrivena.
    Ne bih dalje raspravljao o tome. Probah pomoći kao očevidac. Ako bolje tumačiš - prvo idi tamo. Detaljišeš o knjizi koju nisi čitao. Kritikuješ po svaku cijenu. A imamo mnogo važnijih misterija oko sebe.
    heh tvoja slobodna volja oli ili ne kao i moja da odgovorim... pa posto si ocevidac... da li crkva - religija po tvom pojmu nudi misteriju vjernicima ili ipak razotkrivanje?
    polako...

  22. #22
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    zaliv neverina...
    Posts
    9,244
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    4
    Thanked in
    4 Posts

    Default

    A toga je bilo i po Italiji svojevremeno pa su ih ufatili u prevari...
    A u to Medjugorje svega ima...
    Svojevremeno su i iznad Budve vidjeli nekakve vile...
    “Que te vayas con el viento, como siempre!”
    http://www.travelmontenegro.me


Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •