Results 1 to 3 of 3

Thread: Inteligencija

  1. #1
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    32
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Inteligencija

    Mislim da nema čovjeka kojemu nitko nikad nije rekao da je kreten, debil, glupan, idiot. Te se riječi prečesto rabe. Zanima me kako izgledaju i po čemu se prepoznaju doista glupi ljudi. Je li istina da stvarno glupi ljudi toga nisu svjesni jer su jednostavno preglupi kako bi shvatili da su glupi? Idu li glupi ljudi u školu po redovnom programu? Mogu li se oni negdje zaposliti i na bilo koji način biti korisni društvu ili im je cijeli život potrebna nečija skrb? Ako sam ja sve razrede po redovnom programu završio (većinu s općim uspjehom 4, dva s općim uspjehom 5 i dva s općim uspjehom 3) znači li to da nikako ne mogu biti glup? Ili ne znači? Koliko ja znam prije polaska u osnovnu školu ne mjeri se IQ, stoga se može glupima dati ići po redovnom programu. Kolika je minimalna potrebna inteligencija da bi svladao redovni školski program u Hrvatskoj? Imam rođaka s Downovim sindromom. Išao je u školu po posebnom programu, ali u razredu sa zdravom djecom. Zna čitati i pisati. Kad bi mu učiteljica dala lošu ocjenu svašta bi joj izgovorio (kurvo i tome slično). Vjerojatno pošto je glup ne može shvatiti zašto se to ne smije. Kad sam igrao košarku s njime vodio sam uvjerljivo, a on je postigao pogodak. Rekao sam mu da ja vodim, a on se tome čudio jer je on postigao pogodak. U nekim državama moguće je preskočiti razred ako si nadprosječno inteligentan. Po čemu se prepoznaju geniji? Ako je netko genij ne znači da je njegovo mišljenje ispravno. Vojislav Šešelj najmlađi je doktor znanosti u bivšoj Jugoslaviji, živuća enciklopedija, postao je sveučilišni profesor prije 27. godine života, u Haagu se hvalio da mu je IQ 240. Kaže da su svi štokavci Srbi. Je li to onda istina pošto to tvrdi genij? Nacionalističke teorije razradili su visoko obrazovani geniji, stoga je čudno što neki povezuju nacionalizam i desničarenje s niskom inteligencijom. Inteligentni ljudi s diplomom povjesničara tvrde da su svi štokavci Srbi, da su sve do Drine Hrvati, da su svi u Bosni Bošnjaci. Ako su to gluposti kako su onda te teorije razrađivali geniji? Jednom sam igrao s vaterpolo s nekim tko kaže da je član MENSA-e. On me pita zašto nešto činim s loptom prije nego uputim udarac, ne sjećam se sad točno. Ja ga pitam kakve to veze ima, a on mi kaže da ima jer joj smanjujem pritisak.


    "Mentalna retardacija je ispodprosječna intelektualna sposobnost prisutna od rođenja ili rane dječje dobi. Ljudi sa mentalnom retardacijom imaju manju intelektualnu razvijenost nego što je normalno i poteškoće u učenju i socijalnoj prilagodbi. Približno 3% opće populacije ima mentalnu (duševnu) retardaciju. Inteligencija je uslovljena nasljednim i uslovima okruženja. U većini slučajeva uzrok mentalne retardacije ostaje nepoznat, ali poznati su neki uzroci tokom trudnoće koji mogu dovesti do mentalne retardacije djeteta. Najčešći uzroci su korištenje nekih lijekova, prekomjerno uzimanje alkohola, izloženost zračenju, slaba prehrana i neke virusne infekcije (rubeola). Česti uzrok mentalne retardacije su hromosomski poremećaji, kao kod Dovvnova sindroma. Brojni nasljedni poremećaji metabolizma mogu također dovesti do mentalne retardacije. Fenilketonurija i kretenizam (nizak nivo hormona štitnjače) mogu se korigirati prije nastupa mentalne retardacije. Poteškoće uslovljene preranim porodom, ozljedom glave ili niskim nivoom kisika tokom poroda mogu dovesti do mentalne retardacije. Mentalna retardacija je nepovratna kada jednom nastupi. Dijagnoza mentalne retardacije omogućava podešavanje edukacije i odgovarajuće dugotrajno planiranje. Ispodprosječna inteligencija se identificira i mjeri u standardiziranim testovima inteligencije. Testovi inteligencije imaju svoj stepen pogreške, ali relativno tačno predviđaju intelektualni razvoj, osobito kod starije djece. Djeca sa koeficijentom inteligencije (IQ) od 69-84 imaju poteškoće u učenju, ali nisu mentalno retardirana. Rijetko se prepoznaju prije početka škole, kad poteškoće u učenju i ponašanju postaju upadljive. Uz posebnu potporu u edukaciji, mogu uspješno završiti školovanje i kasnije živjeti normalno. Svoj mentalno retardiranoj djeci edukacija koristi. Djeca sa blagom retardacijom (IQ = 52-68) mogu dostići 4-6-og stepena nivoa čitanja. Uprkos poteškoćama u čitanju većina blago retardirane djece može naučiti neophodne vještine potrebne za samostalan život. Ta djeca zahtijevaju kontrolu i potporu uz dodatne potrebe u edukaciji i osposobljavanju. U kasnijem životu nekima je potrebna "zaštićena okolina" za življenje. Premda bez fizički vidljivih nedostataka, dio ljudi sa blagom retardacijom ima epilepsiju. Blago retardirane osobe su često nezrele i nesofisticirane, sa slabom tolerancijom socijalne komunikacije. Njihovo mišljenje je jednostavno usmjereno, bez mogućnosti generalizacije. Imaju poteškoće u prilagođavanju novim situacijama, slabu prosudbu situacija i gubitak tolerancije. Najčešće ne čine teške zločine, mada blago retardirani mogu lakše počiniti djelo u afektu, kao članovi ili u želji da postanu članovi neke skupine. Djeca sa umjerenom retardacijom (IQ = 36-51) imaju očigledne poteškoće u učenju govora i dostizanju temeljnih parametara razvoja, kao što su samostalno sjedenje i govor. Uz odgovarajuću edukaciju i potporu, blago i umjereno retardirani odrasli žive u različitom stepenu ovisnosti o zajednici. Neki mogu funkcionirati u polukontroliranim ustanovama, dok je drugima potreban veći stepen nadzora. Teško retardirano dijete (IQ = 20-35) moguće je educirati za još niži stepen nego umjereno retardirano. Duboko retardirano dijete (IQ = 19 i manje) obično ne hoda, ne govori i minimalno razumijeva. Očekivano trajanje života djece s mentalnom retardacijom može biti skraćeno, ovisno o uzroku i težini. Općenito, što je veći stepen retardacije, kraće je očekivano trajanje života. Genetsko savjetovanje roditelja djeteta sa retardacijom omogućava spoznaju i razumijevanje uzroka retardacije. Savjetovanje pomaže u procjeni rizika retardacije slijedećeg djeteta. Amniocenteza i biopsija horionskih resica može otkriti brojne nenormalnosti, uključujući genetske poremećaje i anomalije mozga i kičmene moždine. Amniocenteza ili biopsija horionskih resica preporučljiva je svim trudnicama iznad 35 godina zbog povećanog rizika Downova sindroma djeteta. UZ pregledom moguće je otkriti anomalije fetalnog mozga. U serumu majke određuje se razina alfa-fetoproteina, što je metoda pretraživanja (probir ili skrining) za Downov sindrom i rascjep neuralne cijevi. Dijagnoza mentalne retardacije prije poroda daje roditeljima mogućnost pobačaja i odgovarajućeg planiranja obitelji. Cijepljenje protiv rubeole je gotovo u potpunosti eliminiralo rubeolu kao uzrok mentalne retardacije. Doktor primarne zdravstvene zaštite, uz konzultaciju sa specijalistima, razvija cjelovit, individualizirani program za dijete sa retardacijom. Dijete sa zaostajanjem u razvoju treba uključiti u edukacijski program odmah po postavljanju dijagnoze. Emocionalna potpora obitelji je sastavni dio programa. Dijete sa retardacijom najbolje napreduje ako živi kod svoje kuće i pohađa uobičajene predškolske ustanove. Stpen socijalne kompetencije je važan kao i koeficijent inteligencije u određivanju koliko će retardacija biti ograničavajuća. IQ i socijalna kompetencija predstavljaju problem djeci sa niskim vrijednostima IQ. Djeca sa višim vrijednostima IQ imaju ograničavajuće faktore u fizičkim nedostacima, poremećajima ličnosti, socijalnom prilagođavanju i mentalnoj bolesti. Rijetko je potrebno smjestiti dijete u stacionarnu ustanovu i takvu se odluku mora donijeti nakon opširnih razgovora između obitelji i doktora. Unatoč činjenice da mentalno retardirana djeca mogu djelovati negativno na obiteljsku harmoniju, ona su rijetko uzrokom poteškoća u funkcioniranju obitelji. Obitelji treba pružiti psihološku pomoć kako bi se lakše nosila sa poteškoćama svakodnevne njege. Pomoć se pruža kroz dnevne bolnice, patronažnu njegu i privremene posvojitelje. Retardirana odrasla osoba može imati dugotrajno boravište u apartmanskom smještaju, hostelu ili ustanovi za njegu. "

  2. #2
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Коралово
    Posts
    2,857
    Thanks Thanks Given 
    455
    Thanks Thanks Received 
    697
    Thanked in
    379 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ateist View Post
    Je li istina da stvarno glupi ljudi toga nisu svjesni jer su jednostavno preglupi kako bi shvatili da su glupi?

    “Кад умреш не знаш да си умро и није ти тешко. Тешко је другима. Исто је и кад си глуп.”


    Зоран Радмиловић

  3. #3
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    46,269
    Thanks Thanks Given 
    2,761
    Thanks Thanks Received 
    2,634
    Thanked in
    1,276 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ateist View Post
    Je li istina da stvarno glupi ljudi toga nisu svjesni jer su jednostavno preglupi kako bi shvatili da su glupi?
    ti su meni OK rodili se tako i šta ćemo sad, no oni što su glupi a svjesni su toga su mnogo veći problem, jer imam neki utisak da je taj kompleks nevjerovatan generator zla
    She is only here to annoy herself!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Vještačka inteligencija
    By gaul in forum Religija i filozofija
    Replies: 90
    Last Post: 16-02-24, 17:44
  2. Robotika i viještačka inteligencija
    By funestis in forum Nauka generalno
    Replies: 98
    Last Post: 10-07-22, 15:22
  3. Mudrost, pamet, inteligencija
    By August Dominus in forum Religija i filozofija
    Replies: 27
    Last Post: 12-01-10, 22:34
  4. IQ testovi -INTELIGENCIJA
    By Nemanja_Vidic in forum Sve i svašta
    Replies: 1
    Last Post: 11-12-07, 19:53
  5. Inteligencija
    By Makica in forum Sve i svašta
    Replies: 25
    Last Post: 19-04-05, 21:12

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •