Page 36 of 41 FirstFirst ... 26323334353637383940 ... LastLast
Results 876 to 900 of 1013

Thread: Odgoj u Islamu.

  1. #876
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    Kotor
    Posts
    9,402
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by e-rotic View Post
    Ubijani su ljudi i zbog sporta,knjizevnosti,drzave,politike,novca i mnogih drugih stvari.Znaci li to da ne trebamo pratiti sport,citati knjige i koristiti novac?
    Sad si me matirao. Genijalno primjećeno, pogotovo ovo o sportu.

  2. #877
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,829
    Thanks Thanks Given 
    1,662
    Thanks Thanks Received 
    2,055
    Thanked in
    847 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Archi View Post
    ... Jedino sto se tice vjere smatram (moje licno misljenje, mozda vi drugacije smatrate) da sam mozda za korak ili dva ispred vas koji jos uvijek niste spoznali Boga...
    Bio sam jedan period kao mladji dosta blizu pravoslavne crkve. Obicno su oni najgordiji i samim tim greskama (prebrzoj osudi drugih) skloni tzv. Bratija imali to misljenje o sebi da su korak dva ispred. Oni najiskreniji i najracionalniji u vjeri (onoliko koliko to vjera uopste moze biti) su za sebe mislili suprotno. Siguran sam da ako se potrudis da ces naci neku suru ili ajet koji potkrepljuje ovo sto kazem.

    Sent from my GSXR1000 @ 299
    Last edited by Caesar; 16-03-15 at 11:33.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  3. #878
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Caesar View Post
    Bio sam jedan period kao mladji dosta blizu pravoslavne crkve. Obicno su oni najgordiji i samim tim greskama (prebrzoj osudi drugih) skloni tzv. Bratija imali to misljenje o sebi da su korak dva ispred. Oni najiskreniji i najracionalniji u vjeri (onoliko koliko to vjera uopste moze biti) su za sebe mislili suprotno. Siguran sam da ako se potrudis da ces naci neku suru ili ajet koji potkrepljuje ovo sto kazem.

    Sent from my GSXR1000 @ 299
    Zaboravio si dio ALI:
    "Ja naravno imam kriticko misljenje o sebi ko kaze da nemam? Niti smatram da sam superiorniji od bilo koga ovdje na forumu. Jedino sto se tice vjere smatram (moje licno misljenje, mozda vi drugacije smatrate) da sam mozda za korak ili dva ispred vas koji jos uvijek niste spoznali Boga. Ali sto ne znaci da ce situacija biti uvijek takva, moze vas Bog uputiti pa da budete bolji i jaci vjernici i od mene, samo ukoliko to vi zelite, ali dok god vi to odbijate onda vas ni Bog nece uputiti na put Istine."
    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  4. #879
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by e-rotic View Post
    Hriscanstvo u Evropu nije doslo ognjem i macem.Vec je bukvalno pet ljudi prenijelo tu vjeru na ovaj kontinent,a Evropljani je masovno prihvatili.
    Prvi Hriscani su od strane rimskih vlasti muceni i ubijani,da bi danas citav Rim dobrovoljno postao hriscanski.

    U prepisci izmedju ateiste i bivseg komuniste Slavka Perovica sa reisom Fejsicem,prvi je tvrdio da su sve religije sirene ognjem i mace,sto je brutalna laz.

    Hrišćanstvo je u Evropu došlo dekretom od strane Rimskog cara.

  5. #880
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    103
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by funestis View Post
    Hrišćanstvo je u Evropu došlo dekretom od strane Rimskog cara.
    Hriscanstvo se vec propovijedalo 30.ih godina 1.vijeka.Taj edikt(sigurno mislis na milanski edikt 313. godine) je donesen tek 300 godina kasnije,kada su vecina Evropljana postali Hriscani.Taj akt je samo prihvatanje stvarnosti jer te 313.godine vecina stanovnika Carstva su bili Hriscani.I nije njime proklamovano Hriscanstvo kao sluzbena religija nego je Rimsko Carstvo zauzelo neutralan stav prema svim religijama.Nakon tog edikta Hriscani vise nisu bili zakonski progonjeni,ubijani i muceni.
    Evo ti jedan citat iz Milanskog Edikta,kaze se:
    "Odlucili smo dozvoliti i hriscanima i svima drugima slobodu izbora i da slijede vjeru koju sami žele ... i da ne treba apsolutno niko odbijati pravo hriscana da nasledjuju i izaberu poboznost i vjeru hriscana".

    Tek kasnije Hriscanstvo postaje sluzbena religija Carstva,397.godine.A to je cak 4 vijeka nakon Neronovih progona Hriscana.Znas li sta su sve Hriscani prezivljavali za ta cetiri vijeka od strane Rima?
    Jedina istina jeste da je Hriscanstvo u Evropu doslo misionarskim putem preko Apostola.A ne ognjem i macem.

  6. #881
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by e-rotic View Post
    Hriscanstvo se vec propovijedalo 30.ih godina 1.vijeka.Taj edikt(sigurno mislis na milanski edikt 313. godine) je donesen tek 300 godina kasnije,kada su vecina Evropljana postali Hriscani.Taj akt je samo prihvatanje stvarnosti jer te 313.godine vecina stanovnika Carstva su bili Hriscani.I nije njime proklamovano Hriscanstvo kao sluzbena religija nego je Rimsko Carstvo zauzelo neutralan stav prema svim religijama.Nakon tog edikta Hriscani vise nisu bili zakonski progonjeni,ubijani i muceni.
    Evo ti jedan citat iz Milanskog Edikta,kaze se:
    "Odlucili smo dozvoliti i hriscanima i svima drugima slobodu izbora i da slijede vjeru koju sami žele ... i da ne treba apsolutno niko odbijati pravo hriscana da nasledjuju i izaberu poboznost i vjeru hriscana".

    Tek kasnije Hriscanstvo postaje sluzbena religija Carstva,397.godine.A to je cak 4 vijeka nakon Neronovih progona Hriscana.Znas li sta su sve Hriscani prezivljavali za ta cetiri vijeka od strane Rima?
    Jedina istina jeste da je Hriscanstvo u Evropu doslo misionarskim putem preko Apostola.A ne ognjem i macem.
    Ni to nije tačno, Evropa nije bila Hrišćanska do 900 godine NE osim oblasti oko Mediterana i merovinških (i kasnije franačkih) kraljeva.

    A što se tiče carstva, Hrišćanstvo nije bio jedini izvor, Hrišćani su tada bili manjina i djelili su poziciju sa mnogim kultovima toga doba (poput Isis ili Zoroastrizma). Car je samo sretnim slučajem odabrao jedan od tih kultova za svoje potrebe.

  7. #882
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    103
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Napunio sam se negativnih reputacija od strane ateista(Gaul,Samo Niksic,McS...).Pogodilo ih valjda sto sam spomenuo njihovog jednog predaka koji je promijenio vjeru.Odbacio Hriscanstvo i primio ateizam pod uticajem komunista.

    U Crnoj Gori do pojave komunista se uopste nije znalo za pojam ateizma.Posto su njihovi preci 45.godine promijenili vjeru uzevski ateizam,potomci tih komunistickih prelivoda bi voljeli da svi kolektivno uzmemo ateizam za vjeru.Zbog toga ateisti narocito mrze Hriscane.

  8. #883
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by e-rotic View Post
    Napunio sam se negativnih reputacija od strane ateista(Gaul,Samo Niksic,McS...).Pogodilo ih valjda sto sam spomenuo njihovog jednog predaka koji je promijenio vjeru.Odbacio Hriscanstvo i primio ateizam pod uticajem komunista.

    U Crnoj Gori do pojave komunista se uopste nije znalo za pojam ateizma.Posto su njihovi preci 45.godine promijenili vjeru uzevski ateizam,potomci tih komunistickih prelivoda bi voljeli da svi kolektivno uzmemo ateizam za vjeru.Zbog toga ateisti narocito mrze Hriscane.

    Dobio si toliko negativnih reputacija jer nisi u pravu i iznosiš neistine.

    Negativnu reputaciju je jako teško zaraditi na ovom forumu jer većina ljudi na njemu, čak i najreligiozniji pokušavaju održavati dijalog, čak i ja poslje najdubljih kritika religije u lice mnogim Hrišćanima i Muslimanima veoma rijetko dobijem negativnu reputaciju i to obično kada i ja sam vidim da sam prešao određenu granicu (što znači da sam je i zaslužio).

    Ti, svojim pisanjem to radiš stalno, svaki post ti je pun nekakvog bješnjenja (rant) protiv nekakvih hipotetskih izdajnika tvoje vjere. Ali to se i može donekle oprostiti (jer je u suštini to nekakvo tvoje mišljenje pa stoga spada pod slobodu govora i mišljenja), ono što ti ovdje ljudi ne opraštaju je iznošenje neistina i poluistina i otvoreno promicanje takvih stavova, prekrajanje istorije i slično.

    Ne znam, možda stvarno vjeruješ u sve te neistine, međutim čak i tada je takav stav neoprostiv jer dokazuje da nemaš volju da provjeriš i istražiš određene "činjenice" što je u doba Interneta skoro ravno zabadanju glave u pjesak.

    Pokupio si toliko negativne reputacije zbog tvoje (ko bajagi) hrišćanske "superiornosti i pravednosti" koja ti daje za pravo da širiš neistinu bez osjećaja griže savjesti.

    Ja poštuje mišljenje mnogih religijskih fundamentalista na ovom forumu (a poštujem ih zato jer je njihovo pravo da vjeruju u sve to i oni koriste to po meni sveto pravo da se iskažu) iako nisam u stanju da ih svatim za ozbiljno. S druge strane ono što ti radiš je da ne daješ čak ni toliko poštovanja prema drugima i proglašavaš nekakve izdajnike vjere i prodanost istih.

    Vjera je lična stvar, a promjena vjere je proces do kojega dolazi ličnim razmišljanjem i ličnom logikom bilo zbog duhovnih poriva ili ekonoskih odnosno političkih i ko sam ja da nekome sudim zbog njegove želje da vjeruju ili promjene vjeru.



    Činjenica je da su i tvoji Hrišćanski preci nekada davno prema tvom nekom stavu izdali svoju originalnu vjeru zbog nekog razloga (političkog, ekonomskog ili duhovnog) kojeg ti ne poznaješ i možeš samo nagađati o njemu.


    Poenta ovog podforuma je da razmatramo razne vidove vjere, da upoređujemo i kritikujemo pozicije i vjerovanja raznih religija, da sagledavamo, prihvatamo ili odbacujemo date vjerske dogme i pozicije, čak i žustro prema potrebi.

    Međutim nazivati pripadnika Muslimaske vjere nekakvim izdajnikom zato što je neki njegov predak u Islamu vidio bolju priliku za sebe i svoju porodicu je neprihvatljivo i to se odražava upravo na tvoju reputaciju koje više nemaš.

    Međutim i to spada pod slobodu govora i doklegod direktno ne vređaš učesnike ovog foruma dobrodošao si da srozavaš svoj rejting koliko god oćeš.
    Last edited by funestis; 16-03-15 at 17:14.

  9. #884
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    103
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Funestis,nikad negativno nisam spomenuo Muslimane.Ni na forumu ni u zivotu.Ali sam spomenuo vas ateiste i nazvao vas prelivodama.
    A i sve drugo sto si napisao je obicna laz.Ne znam koja je poenta lagati i pisati neistine. Uzivas li u tome?

    Vi ateisti ste ti koji trckarate non-stop za nama po forumu i pisete negativno protiv Hriscanstva.Jedva cekate da se otvori neka tema da blatite.Ako niste Hriscani ili Muslimani,zasto onda uopste komentarisete?Rugate se,provocirate i psujete.Sve ima dokumentovano,mogu kopirati postove da se sam uvjeris.
    Last edited by e-rotic; 16-03-15 at 17:56.

  10. #885
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Danas je 16.mart...što je vrlo interesantno za nekoga ko ''nema'' ni dvije neeđelje da je stekao takav utisak.

    ***

    Ovo me podsjeti na difuznu odgovornost.

    Zašto dogmaši su infantilni da nastupaju kao individue ?

    Optužiti nekoga za mržnju određenu fobiju kada si unutar dogmaške grupe ima smisao. Ipak se sve to pokriva sa raznim tapiserijama prava, prisvojenim autoritetima i citatima...a i grupa ima tu potenciju koja raspameti primitivca...

    Izadji momce pravo na terasu
    pa pozdravi nasu srpsku rasu
    dignimo ruke zapevajmo svima
    cuvaj se njofra najvise nas ima
    Međutim kolika je cijena koju dogma uzima...ličnost?

    Mada je posrijedi i simbiotički odnos koji nikada nije prevaziđen, već naprotiv dobrano odnjegovan i produbljen - tako da se forsira taj karakter pečobraznog đeteta ?

    Biti mali nekome jako fali ...


    ...Nosio sam kratke pantalone
    mnogo lepo stajale mi one
    nisam im'o bore, bio dlakav
    naivan i dobar, skroz sam takav...
    Last edited by gaul; 16-03-15 at 18:07.

  11. #886
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by e-rotic View Post
    Funestis,nikad negativno nisam spomenuo Muslimane.Ni na forumu ni u zivotu.Ali sam spomenuo vas ateiste i nazvao vas prelivodama.
    A i sve drugo sto si napisao je obicna laz.Ne znam koja je poenta lagati i pisati neistine. Uzivas li u tome?

    Vi ateisti ste ti koji trckarate za nama po forumu i pisete negativno protiv Hriscanstva.Jedva cekate da se otvori neka tema da blatite.Ako niste Hriscani ili Muslimani,zasto onda toliko komentarisete?

    Zato što imamo pravo da damo svoje mišljenje što tebi očigledno ne odgovara (pošto si svjestan da u našim rječima ima dosta istine) i ti bi da nam to pravo oduzmeš, što odmah daje uvid u vaše namjere koje očigledno nisu časne.

    Da smatraš da mi nismo u pravu i da si siguran u to ne bi te naše pisanje ni najmanje pogađalo. Međutim svjestan si da ovo što govorimo ima i te kako smisla i da podriva čak i tvoju ličnu vjeru kako istina pomalo sipi u tvoj dogmatizam.

    Eto.

  12. #887
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Zabavno je reći da su Crnogorci ikada bili vjernici. Mota se po CdM-u transkript starog dokumenta (mislim da je Ruski ili Njemački) u kom se Crnogorci opisuju kao malo religiozna nacija. Što se tiče komunizma, GNUSNA JE LAŽ je da se u komunizmu branilo praktikovanje vjerskih običaja. To su izmislili vjernici iz mode isti oni što se kunu u Ostrog i dižu na njegov pomen (ne spustili se).
    Zašto je tolika razlika u osnosu vjernika i ateista između ovog vremena i vremena komunizma.
    U kamunizmu su škole bile izuzetno jake i ljudi su se naučili nekim stvarima, i pored toga što je upražnjavanje religijskih običaja bilo slobodno sprovođenje marketinga od strane Crkve je bilo zabranjeno. Zašto danas ima toliko vjernika ? Zato što je u zadnjih 30-tak godina sve otišlo u muško spolovilo
    Quote Originally Posted by funestis View Post
    Činjenica je da su i tvoji Hrišćanski preci nekada davno prema tvom nekom stavu izdali svoju originalnu vjeru zbog nekog razloga (političkog, ekonomskog ili duhovnog) kojeg ti ne poznaješ i možeš samo nagađati o njemu.
    Vjerski putevi njegovih predaka su isti kao i skoro svih građana Crne Gore koji nose hrišćansko prezime.
    Slovenski politeizam -> Katoličanstvo -> Pravoslavlje
    Last edited by Rakun; 16-03-15 at 18:16.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  13. #888
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    103
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by funestis View Post
    Zato što imamo pravo da damo svoje mišljenje što tebi očigledno ne odgovara (pošto si svjestan da u našim rječima ima dosta istine) i ti bi da nam to pravo oduzmeš, što odmah daje uvid u vaše namjere koje očigledno nisu časne.

    Da smatraš da mi nismo u pravu i da si siguran u to ne bi te naše pisanje ni najmanje pogađalo. Međutim svjestan si da ovo što govorimo ima i te kako smisla i da podriva čak i tvoju ličnu vjeru kako istina pomalo sipi u tvoj dogmatizam.Eto.

    Imate pravo dati misljenje,ali nemate pravo uzurpirati pisanje i forum sa vasim stavovima.Zamisli da ja,koji ne navijam FC Juventus,idem svaki dan na njihov topic pljuvati po tom klubu?I govoriti navijacima Juventusa da je to pogresan klub,rugati im se jer navijaju za njega,nazivati ih pogrdnim imenima.Ne da jednom ostavim misljenje,nego svaki dan.Je li to normalno?

    Nije problem da kazete misljenje ali pretjerujete.Jos se rugate,psujete,cak i fizicki nam prijetite.Vi niste svjesni da je komunizam pao,nema ga vise.Dosla je demokratija i religijske slobode.Te slobode propagira Amerika,najveca sila svijeta.U Crnoj Gori vi atesiti ste u drasticnoj manjini.Ima vas oko 5%.Znate da ste nebitni,u manjini ste,ne postojite prakticno.To vas ubija u pojam.

  14. #889
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    103
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Zabavno je reći da su Crnogorci ikada bili vjernici. Mota se po CdM-u transkript starog dokumenta (mislim da je Ruski ili Njemački) u kom se Crnogorci opisuju kao malo religiozna nacija.
    Crnogorci malo religiozna nacija a nekoliko vjekova svetovni vladari bili popovi?
    Ako su Crnogorci malo religiozna nacija,onda Njemci i Rusi nisu uopste religiozni.

  15. #890
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by e-rotic View Post
    Crnogorci malo religiozna nacija a nekoliko vjekova svetovni vladari bili popovi?
    Ako su Crnogorci malo religiozna nacija,onda Njemci i Rusi nisu uopste religiozni.
    Crnogorac je nacija? - nemoj mrčo da te čuje Risto Šejtan , daće ti negativnu reputaciju


    hahahahaha
    Last edited by gaul; 16-03-15 at 18:18.

  16. #891
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by e-rotic View Post
    Imate pravo dati misljenje,ali nemate pravo uzurpirati pisanje i forum sa vasim stavovima.Zamisli da ja,koji ne navijam FC Juventus,idem svaki dan na njihov topic pljuvati po tom klubu?I govoriti navijacima Juventusa da je to pogresan klub,rugati im se jer navijaju za njega,nazivati ih pogrdnim imenima.Ne da jednom ostavim misljenje,nego svaki dan.Je li to normalno?

    Nije problem da kazete misljenje ali pretjerujete.Jos se rugate,psujete,cak i fizicki nam prijetite.Vi niste svjesni da je komunizam pao,nema ga vise.Dosla je demokratija i religijske slobode.Te slobode propagira Amerika,najveca sila svijeta.U Crnoj Gori vi atesiti ste u drasticnoj manjini.Ima vas oko 5%.Znate da ste nebitni,u manjini ste,ne postojite prakticno.To vas ubija u pojam.

    Kakve veze komunizam ima sa ateizmom osim što su naši (podvučeno naši) komunisti nazvali sebe ateistima u opće i ne shvatajući što taj termin znači (a ako oćemo iskreno oni isti nisu svatali ni termin komunizam, barem većina već su odili iza par lidera kao što danas idu iza par popova).


    Imate pravo dati misljenje,ali nemate pravo uzurpirati pisanje i forum sa vasim stavovima.

    Ovo je kontradiktorno, kako misliš da iskašem svoje mišljenje ako mi ne daš da ga iskažem.

    Proturiječiš samome sebi u jednoj kratkoj rečenici.

  17. #892
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by funestis View Post
    Kakve veze komunizam ima sa ateizmom osim što su naši (podvučeno naši) komunisti nazvali sebe ateistima u opće i ne shvatajući što taj termin znači (a ako oćemo iskreno oni isti nisu svatali ni termin komunizam, barem većina već su odili iza par lidera kao što danas idu iza par popova).

    Blaga korekcija...

    Komunizam je društveni sistem i on kao takav je implementirao kod nas u revolucionarno-ratnom periodu.

    Itekako su znali šta to znači,. jer ipak oni su morali da sekularizuju državni sistem u kome su prije njih itekako politički religije imale uticaj, da se ne spominje koliko su one bile povezane sa nacionalnim podjelama i raznoraznim vojnim strukturama u kome su prepoznavale sopstveni interes.

    Dakle, u procesu sekularizacije, koji nimalo nije bio lak oni su potencirali apsolutni ateizam u svojoj pravoj formi. Isključili religiozne institucije iz strukture sistema jer smatrano je da u jednoj sekularnoj državi u političkoj šemi takve institucije zaista nemaju nikakav smisao.

    Sa čime se i slažem.
    Last edited by gaul; 16-03-15 at 18:35.

  18. #893
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Da su mi one godine i ova pamet… Da sam barem promislila/o… Zvuči poznato? I sebi i drugima napraviti ćemo veliku uslugu ako naučimo odgoditi svoje reakcije. Ne radi se samo o reakcijama ljutnje i bijesa, nego i o onima kada nismo u stanju reći ‘ne’ i sličnim situacijama. Na poslu, u obitelji, sa prijateljima. Šta učiniti? Odmaknuti se i pričekati da vrijeme ‘ohladi glavu’. Tada se na situaciju gleda kroz druge naočale – racionalnije, mirnije, staloženije.

    To naravno, ne može doći samo po sebi. Treba vježbati. Razmišljajte o onome što i kada govorite. Vježbajte odgodu u svakodnevnim situacijama. Rečenice poput ‘moram razmisliti o tome’, ‘razgovarati ćemo kasnije’, ‘nisam spremna/an za razgovor, možemo li kasnije’ i sl. neka na mala vrata uđu u vašu svakodnevicu

    .
    U međuvremenu (u vremenu između zadnjeg i predstojećeg razgovora) možete otići u šetnju, razbistriti glavu na svježem zraku i razmisliti o određenoj situaciji ili problemu. Prođite cijeli scenarij u svojoj glavi, postavljajte si pitanja, odgovarajte na njih i zamišljajte. Možda vam se ovo čini beznačajnim, ali nije. Odgođene reakcije znače manje natezanja i kontraproduktivnih svađa, a više zadovoljstva sobom.

    Mi muslimani imamo divan uzor u našem Poslaniku, s.a.v.s., koji je rekao: „Kada se neko od vas naljuti, a bude stojao, neka sjedne. Ako ga ljutnja ne prođe, neka legne“.

    Poslanik, s.a.v.s., nas također savjetuje: "Ljutnja je od šejtana, a šejtan je stvoren od vatre. A vatra se, doista, gasi vodom, pa kada se neko od vas naljuti neka se abdesti"

    Prenosi se da je jedan čovjek rekao Selmanu el-Farisiju: „Ja ne mogu sebe kontrolisati kada se naljutim“. On mu reče: „Onda kontroliši jezik i ruke“ . Dakle, ako ne možeš kontrolisati svoja osjećanja i srdžbu onda možeš kontrolisati jezik i ruke. Nemoj govoriti ružne riječi i nemoj rukama priuštiti drugom zlo i povrede.

    Vjerovjesnik, s.a.v.s., takođe je rekao: „Allahu je najdraže kada rob u nastojanju pridobijanja Njegovog zadovoljstva suzbije svoj bijes“.

    Uzvišeni Gospodar u Kur'anu kaže: „Dobro i zlo nisu isto! Zlo dobrim uzvrati, pa će ti dušmanin tvoj odjednom prisni prijatelj postati. To mogu postići samo strpljivi; to mogu postići samo vrlo sretni. A kad šejtan pokuša da te na zle misli navede, ti zatraži utočište u Allaha, jer On, uistinu, sve čuje i zna sve“ (Fussilet: 34-36).

    U prisustvu Vjerovjesnika, s.a.v.s., su se posvađala dva čovjeka. Jedan je riječima izružio ovog drugog i on se od ljutnje sav zacrvenio. Tom prilikom Vjerovjesnik, s.a.v.s., reče: „Ja znam jednu riječ – kad bi je on izgovorio srdžba bi ga napustila; ta riječ je: E’uzu billahi mineš-šejtanir-radžim (Uutičem se Allahu od prokletog šejtana)“ .

    Izvor: http://www.akos.ba/liderstvo-i-menad...oditi-reakciju
    Last edited by Archi; 17-03-15 at 11:32.
    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  19. #894
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default



    Ohola osoba
    Rekao je Božiji Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem: "Neće ući u Džennet onaj u čijem srcu bude i trun oholosti.’’ Neki čovjek ga upita: ‘’Zaista čovjek voli da mu odjeća i obuća budu lijepi.’’ Na to mu Božiji Poslanik reče: "Zaista je Allah lijep i voli ljepotu. Oholost je odbijanje istine i ponižavanje ljudi." (Muslim)

    Osorna i gruba osoba

    Rekao je Božiji Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem: "Neće ući u Džennet ‘dževvaz’ i ‘džezeri’.’’ (Ebu Davud, a šejh Albani rekao je da je hadis vjerodostojan, Sahihu ve Daifu Suneni Ebi Davud)
    "Dževvaz" znači: osoran i grub ili onaj koji mnogo sabire i koji mnogo odbija ili ogroman i ohol u hodu.
    "Džezeri" znači: onaj koji puno jede, osoran i koji se ponosi sa onim što nije kod njega. (Avnu Ma'bud)

    Onaj koji kida rodbinske veze

    Rekao je Božiji Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem: "Neće ući u Džennet onaj koji kida rodbinske veze." (Muttefekun alejhi)

    Klevetnik

    Rekao je Božiji Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem: ‘’Neće ući u Džennet klevetnik (nemâm)’’. a u drugoj predaji: ‘’…klevetnik (katan)’’. (Muttefekun alejhi)
    Rekao je Munziri, Allah mu se smilovao: "Katan i nemām imaju isto značenje." A rečeno je: "Nemām je onaj koji sjedi sa određenom skupinom ljudi, razgovara sa njima, a zatim drugima prenese njihove riječi, a katan je onaj koji sluša njihov govor bez njihova znanja, a potom drugima prenese njihove riječi.’’ (Tergib ve Terhib, slično je rekao Hafiz Ibn Hadžer u Fethul-Bari)

    Onaj koji jede haram

    Rekao je Božiji Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem: "Neće ući u Džennet tijelo koje se hranilo haramom." (Ebu Jeala, Taberani, a šejh Albani je rekao da je hadis vjerodostojan, Silsile Sahihea, 2690)

    Notorni alkoholičar

    Rekao je Božiji Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem: "Neće ući u Džennet notorni alkoholičar." (Nesai, a šejh Albani rekao je da je hadis vjerodostojan, Sahihu-Džamia, 7676)

    Onaj koji povjeruje u sihir
    - Rekao je Božiji Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem: "Neće ući u Džennet onaj koji povjeruje u sihir." (Ibn Hiban , a šejh Albani rekao je da je hadis hasan li gajrihi, Sahihu Tergib ve Terhib, 3050)


    Osoba nepokorna svojim roditeljima

    Rekao je Božiji Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem: "U džennete Firdevsa neće ući onaj ko je nepokoran svojim roditeljima." (Bezar, a šejh Albani rekao je da je hadis hasan li gajrihi, Sahihu Tergib ve Terhib, 2363 ), a u predaji kod Ahmeda: "Trojici je Allah zabranio Džennet: notornom alkoholičaru, onome koji je nepokoran svojim roditeljima i onome koji nema ljubomore i odobrava u svojoj porodici pokvarenost." (Ahmed, a šejh Albani rekao je da je hadis vjerodostojan, Sahihu Džami`a, 3052).

    Onaj koji prigovara

    Rekao je Božiji Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem: "U džennete Firdevsa neće ući onaj koji prigovara drugima." (Bezar, a šejh Albani rekao je da je hadis hasan li gajrihi, Sahihu Tergib ve Terhib, 2363)

    Onaj koji nema ljubomore

    Rekao je Božiji Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem: "Zaista je Allah trojici zabranio Džennet: notornom alkoholičaru, onome koji je nepokoran svojim roditeljima i onome koji nema ljubomore i odobrava u svojoj porodici pokvarenost (nevaljalost)." (Ahmed, a šejh Albani rekao je da je hadis vjerodostojan, Sahihu Džamia, 3052), a u predaji kod Hakima: ‘’Trojica neće ući u Džennet: onaj koji je nepokoran svojim roditeljima, onaj koji nema ljubomore, i žene koje oponašaju muškarce." (Hakim, a šejh Albani rekao je da je hadis vjerodostojan, Sahihu Džamia, 3063)

    Žene koje oponašaju muškarce

    Rekao je Božiji Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem: "Trojica nikada neće ući u Džennet: onaj koji nema ljubomore (prema svojoj porodici), žene koje oponašaju muškarce i notorni alkoholičar." (Taberani, a šejh Albani rekao je da je hadis vjerodostojan, Sahihu Džamia, 3062)

    Onaj koji uznemirava komšiju

    Rekao je Božiji Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem: "Neće ući u džennete onaj od čijeg zla nije siguran njegov komšija." (Muslim)

    Onaj koji negira božiju odredbu

    Rekao je Božiji Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem: "Neće ući u džennete onaj koji je nepokoran svojim roditeljima, notorni alkoholičar i onaj koji negira odredbu (Božiju)." (Ahmed, a šejh Albani rekao je da je hadis vjerodostojan, Silsiletu Sahihe, 675) A Allah najbolje zna.


    http://n-um.com/?q=node/6617
    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  20. #895
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Archi View Post
    Jedino sto se tice vjere smatram (moje licno misljenje, mozda vi drugacije smatrate) da sam mozda za korak ili dva ispred vas koji jos uvijek niste spoznali Boga.
    Čija je krivica što ja nisam spoznao Boga?
    Moja kao jednog "nižeg i neznavenog bića" ili njegova što me nije uputio na pravi put ?
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  21. #896
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Imas odgovor u nastavku tog posta: "Ali sto ne znaci da ce situacija biti uvijek takva, moze vas Bog uputiti pa da budete bolji i jaci vjernici i od mene, samo ukoliko to vi zelite, ali dok god vi to odbijate onda vas ni Bog nece uputiti na put Istine."

    Znas sta znaci rijec Kafir - znaci onaj koji prikriva, odbija Istinu. Ti vidis dokaze svuda oko sebe, a i u tebi samom za postojanje Boga ali odbijas to, dakle TI ne zelis uputu.
    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  22. #897
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Archi View Post
    Imas odgovor u nastavku tog posta: "Ali sto ne znaci da ce situacija biti uvijek takva, moze vas Bog uputiti pa da budete bolji i jaci vjernici i od mene, samo ukoliko to vi zelite, ali dok god vi to odbijate onda vas ni Bog nece uputiti na put Istine."

    Znas sta znaci rijec Kafir - znaci onaj koji prikriva, odbija Istinu. Ti vidis dokaze svuda oko sebe, a i u tebi samom za postojanje Boga ali odbijas to, dakle TI ne zelis uputu.
    Ja NE VIDIM dokaze. Ako Bog želi da vrati ovu zalutalu ovcu treba da mi pruži dokaze kakve je pružao ljudima u dalekoj prošlosti i to je sve, ne mislim da tražim mnogo od jednog svemogućeg bića.
    Istog momenta kada naletim na grm koji plamti ali ne gori i gromoglasnim mi glasom kaže da je Bog odbaciću sve što znam i znaću da postoji božanstvo (trebao bi da kaže i koji je bog jer bi pomislio da je neko od onih s'Olimpa )
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  23. #898
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Ti sad imas cudo koje mozes da studiras kad god hoces a zove se Kuran. A ta cuda o kojima ti pricas imas u Kuranu objasnjenje:

    Surah Al-Isra, Verse 59:
    وَمَا مَنَعَنَا أَن نُّرْسِلَ بِالْآيَاتِ إِلَّا أَن كَذَّبَ بِهَا الْأَوَّلُونَ وَآتَيْنَا ثَمُودَ النَّاقَةَ مُبْصِرَةً فَظَلَمُوا بِهَا وَمَا نُرْسِلُ بِالْآيَاتِ إِلَّا تَخْوِيفًا

    A da ne šaljemo čuda, zadržava Nas samo to što drevni narodi nisu u njih povjerovali; Semudu smo kao vidljivo čudo kamilu dali, ali oni u nju nisu povjerovali. A čuda šaljemo samo da zastrašimo.
    (Bosnian - Korkut)

    Last edited by Archi; 18-03-15 at 18:27.
    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  24. #899
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Archi View Post
    Ti sad imas cudo koje mozes da studiras kad god hoces a zove se Kuran.
    To čudo je samo jedan loše napisan plagijat. Isto čudo je Gospodari Prstenova pa ne vjerujem da Saruon obitava na Komanskom kršu
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  25. #900
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Sura Kehf - Pecina, ajeti 103-106:



    Sura Taha, ajeti 125-127
    Last edited by Archi; 20-03-15 at 07:01.
    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

Page 36 of 41 FirstFirst ... 26323334353637383940 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Finansije po Islamu: Novac i religija
    By Emill in forum Ekonomija
    Replies: 1
    Last Post: 06-04-12, 18:33
  2. Udaranje žena u islamu ?
    By salex in forum Religija i filozofija
    Replies: 14
    Last Post: 01-02-12, 20:44
  3. Buducnost pripada Islamu
    By Mabus in forum Religija i filozofija
    Replies: 160
    Last Post: 14-06-11, 02:30
  4. Dalmatinski odgoj
    By BOGY in forum #montecafe
    Replies: 4
    Last Post: 10-04-10, 14:58
  5. Zablude o Islamu
    By Mabus in forum Religija i filozofija
    Replies: 65
    Last Post: 02-04-07, 22:21

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •