Page 21 of 41 FirstFirst ... 1117181920212223242531 ... LastLast
Results 501 to 525 of 1013

Thread: Odgoj u Islamu.

  1. #501
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Archi View Post
    Pitam se sta tvoj ateisticki zakon/nezakon kaze po tom pitanju?
    Gaul nije ateista
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  2. #502
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Auu pa jos gore onda, nije valjda hriscanin?
    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  3. #503
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Archi View Post
    Auu pa jos gore onda, nije valjda hriscanin?
    Dosta je puta pokušao da spusti aeistima, dosta je puta spustio vjernicima (doduše koncentrisao se na muslimane ) ali se on sam nikada (da sam ja primjetio ) nije deklarisao tako da mislim da je šejtanista
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  4. #504
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Ovo je zanimljivo rastezanje pravila. Kako se prostitucija legalizira po šerijatu.

    Muta.

    Gdje se miraz dogovara plaća unaprijed a brak se ugovara na određeno vrijeme (čak i na nekoliko sati). Miraz = naknada za seksualnu uslugu.

    http://www.al-islam.org/muta-tempora...r-pillars-muta

    http://www.al-islam.org/muta-tempora...sachiko-murata






  5. #505
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    658
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ovaj sajt što si naveo je šiijski sajt, muta je kod njih dozvoljena, kod nas ne.

  6. #506
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Israphel View Post
    Ovaj sajt što si naveo je šiijski sajt, muta je kod njih dozvoljena, kod nas ne.
    Interesantno s obziro da je privremeni brak praksa u Saudijskoj Arabiji koja je Sunitska zemlja
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  7. #507
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default Prvi dio posta

    Zabranjen je privremeni brak (muta), a bio je dopušten

    Alija, radijallahu anhu, pripovijeda da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, u Bici na Hajberu zabranio privremeni brak i jedenje mesa domaćih magaraca.[1]
    Er-Rebi b. Sebra el-Džuheni prenosi od svoga oca koji je kazao da je Resulullah, sallallahu alejhi ve sellem, zabranio privremeni brak rekavši: “To vam je zabranjeno od danas pa do Sudnjeg dana; a ko je nešto darovao, neka to ne uzima.”[2]

    Propisi u vezi s poglavljem

    Prvo, privremeni brak zabranjen je do Sudnjeg dana, a njegova je prvobitna dopuštenost derogirana prema učenjacima ehli-sunneta.

    Drugo, Ibn Abbas, radijallahu anhu, bio je na stanovištu da je privremeni brak dozvoljen, ali je odustao od tog mišljenja, i potvrđeno je da je kasnije zabranjivao ovu vrstu braka.[3]

    Treće, privremeni brak je onaj brak u kojem se žena uda na određeno vrijeme uz određeni udadbeni dar.

    Četvrto, šiije dozvoljavaju sklapanje privremenog braka i smatraju da je ovaj brak sastavni dio vjere i vjerovanja. Kažu da je Džafer es-Sadik izjavio: “Nije od nas onaj ko ne vjeruje u povratak dvanaestog imama i ko ne smatra dozvoljenim privremeni brak.”[4]

    Tvrde da je privremeni brak nadomješataj za opojna pića, pa je Muhammed b. Muslim prenio od Ebu Džafera sljedeće riječi: “Allah je, iz Svoje blagosti prema vama, dopustio privremeni brak kao zamjenu za opojna pića.”[5]

    Nisu se čak ni time zadovoljili, nego su predvidjeli žestoku kaznu za one koji ne stupe u ovakav brak, pa su rekli: “Ko umre a ne bude stupio u privremeni brak, na Sudnji će dan doći sakat.”[6]

    Onome ko sklopi privremeni brak garantiraju veličanstvenu nagradu, čak tvrde da će onaj ko sklopi četiri privremena braka biti na razini Allahova Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem. U vezi s tim, izmislili su hadis: “Ko jedanput sklopi privremeni brak imat će razinu kao Husejn, alejhis-selam, ko ga sklopi dva puta imat će razinu kao Hasan, ko ga sklopi tri puta imat će razinu kao Alija, a onaj ko privremeni brak sklopi četiri puta imat će nagradu kao ja.”[7]

    Kod njih je privremeni brak dopušten sa djevicama a bez dopuštenja njihovih skrbnika.Zijad b. Ebu el-Hilal prenosi da je čuo Ebu Abdullaha da kaže: “Nema smetnje u tome da se sklopi privremeni brak s djevicom ako to neće dovesti do velike sramote za njenu porodicu.”[8]

    Osim mazdaizma, koji zagovara spolni anarhizam, i šiija, ne postoji nijedna religija koja dozvoljava stupanje u bračnu vezu s udatom ženom; jedini oni to dozvoljavaju.Junus b. Abdurrahman upitao je Er-Ridaa: “Šta misliš o ženi koja sklopi privremeni brak potom se razvede i uda za drugog čovjeka prije nego što joj istekne priček?” “To je njen grijeh, a ne grijeh onog čovjeka koji se njome oženi”, odgovori on.[9]

    Fadl, štićenik Muhammeda b. Rašida, ispričao je sljedeće: “Rekao sam Ebu Abdullahu, alejhis-selam: ‘Stupio sam u privremeni brak s jednom ženom, pa sam pomislio: možda ima muža. Raspitao sam se te sam ustanovio da je zbilja udata!’ Ebu Abdullah reče mi: ‘A zašto si se raspitivao!’”[10]


    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  8. #508
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default Drugi dio posta

    Šiije dopuštaju privremeni brak s bludnicama i prostitutkama. Ishak b. Džerir ispričao je: “Upitao sam Ebu Abdullaha, alejhis-selam: ‘Da li mi je dozvoljeno stupiti u privremeni brak s jednom razvratnicom koja živi kod nas u Kufi?’ ‘Je li oglasila da se bavi prostitucijom?’, upita me Ebu Abdullah. ‘Nije’, odgovorih, ‘da je to razglasila, vladar bi je uzeo sebi.’ ‘Onda se slobodno njome oženi na određeno vrijeme’, reče mi Ebu Abdullah te se potom približi jednom svom štićeniku i nešto mu šapnu. Nakon određenog vremena sreo sam tog čovjeka i upitao ga: ‘Šta ti je, ono onda, rekao Ebu Abdullah?’ On reče da mu je rekao sljedeće: ‘Uostalom, da je razglasila da se bavi prostitucijom, on bi mogao s njom stupiti u brak, pomoću čega bi je sačuvao od prostitucije.’”[11]

    Hasan b. Zarif pripovijeda: “Poslao sam Ebu Muhammedu, alejhis-selam, pismo sljedećeg sadržaja: ‘Već trideset godina nisam sklopio privremeni brak, pa sam to poželio učiniti. Naime, postoji jedna žena za koju kažu da je izuzetno lijepa, i poželio sam je za sebe. Međutim, bila je prostitutka, sa svakim je imala spolni odnos i zamrzio sam je. U međuvremenu sam se sjetio da imami, alejhimus-selam, kažu: ‘Bludnicom se treba oženiti privremeno da bi se jadna sačuvala od harama.’ Pa šta ti misliš, da li da je oženim na određeno vrijeme?’ ‘Nema smetnje u tome, to je oživljavanje sunneta i suzbijanje novotarija!’, odgovorio je Ebu Muhammed, alejhis-selam, na moj dopis.”[12]

    Šiije čak dozvoljavaju iznajmljivanje robinja za prostituciju – Allah nas toga sačuvao! Predanja u vezi s tim nalaze se u knjigama na kojima se temelji njihova vjera. Hasan el-Atar upitao je Ebu Abdullaha o iznajmljivanju robinje za prostituciju, na šta je odgovorio: “Nema ništa loše u tome.” “A šta ako rodi dijete?”, primijeti Hasan. “Dijete pripada njenom vlasniku, osim ako on ne uslovi drukčije”, glasio je Ebu Abdullahov odgovor.[13]

    Očito je da je privremeni brak moralna anarhija pod plaštom uživanja; i, nažalost, šiije su ovu vrstu braka pripisali islamu, te su tako iznijeli veliku laž i potvoru.Ova predanja, koja su šiije pripisali Ehli-bejtu, Poslanikovoj, sallallahu alejhi ve sellem, porodici (sačuvao Allah čast i dostojanstvo Ehli-bejta od šiija pokvarenjakâ!), naveo sam upravo zbog nekih ljudi koji tvrde da su sljedbenici sunneta, a u isto vrijeme tvrde da je šiizam nešto slično četirima mezhebima, te da postoje razlike (kao, naprimjer, privremeni brak) koje je moguće ukloniti.[14]

    Nastaviti će se inšallah

    Knjiga: Enciklopedija zabrana u islamu 3.Autor: Selim el-HilaliPrevodilac: Abdurrahman KuduzovićNarudžba na broj: 061/700-370, Edin.

    [1] El-Buhari (4216, 5523) i Muslim (1407).

    [2] Muslim (28 i 1406).

    [3] Vidjeti: Nejlul-evtar, 6/169-170.

    [4] Vidjeti: Men la jahduruhul-fekih, 2/148, Vesailuš-ši‘a, 14/438, i Tefsirus-safi, 1/347.

    [5] Er-Revdatu minel-kafi (151) i Vesailuš-ši‘a, 14/438.

    [6] Fethullah el-Kašani, Menhedžus-sadikin (356).

    [7] Ibid.

    [8] El-Furuu minel-kafi, 2/46, i Vesailuš-ši‘a, 14/457.

    [9] Men la jahduruhu-fekih, 2/149, i Vesailuš-ši‘a, 14/456

    [10] Ibid, 14/457.

    [11] Ibid, 14/455.

    [12] Ibid, 14/455, i Kešful-gumma (307).

    [13] Vidjeti: Vesailuš-ši‘a, 7/540, Furuul-kafi, 2/48, El-Istibsar, 3/141, i Et-Tehzib, 2/185.

    [14] Vidjeti: El-Džemaatul-islamijja, str.238-240.


    http://www.minber.ba/index.php/zabra...io-je-dopusten
    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  9. #509
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Namaz rjesenje za sve probleme:
    He Lost His Imaan (Faith) - TRUE STORY:
    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  10. #510
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,824
    Thanks Thanks Given 
    1,659
    Thanks Thanks Received 
    2,053
    Thanked in
    845 Posts

    Default

    @Archi ja ovo sto postujes sve znam i podrzavam. Trudim se da zivim u skladu sa tim, a ovo nikad do sad nisam citao no su me kuci vaspitali. Sad ti meni objasni sta ce kome islam ili druga religija ako je kuci vec odgojen?

    Da preformulisem. Da li se slazes da je religija dobar oslonac u prakticnim stvarima samo za one koji ne mogu sami da stoje? Akcenat pitanja je na svetovnim, a ne duhovnim stvarima.

    Sent from my GSXR1000 @ 299
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  11. #511
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Svaka cast tebi i tvojoj porodici. Ali mislis li da svaka porodica odgoji svoju djecu ispravnim nacelima? Koliko imas roditelja drogirasa, lopova, alkoholicara, ubica. Treba li njihova djeca da budu osudjena na propast zato sto su im roditelji takvi i sto bi ih takvi roditelji odgajali?
    Druga stvar islam nas uci ovim "univerzalnim" dobrima koja postujemo ja i ti i svaki normalan covjek, ne kradi, ne ubij itd itd. Ali isto tako nas uci onim dobrima koja nam znace i za onaj i za ovaj svijet. Kao sto je to primjer sa molitvom, vidis ona pomaze da nadjes u njoj rjesenje za probleme, a ujedno cinis stvar koja te priblizava Bogu.
    Moji roditelji nisu praktikovali vjeru, naucili su me da budem posten i castan kao sto su tebe tvoji, ali eto Allahovom uputom ja sam poceo i da prakticiram islam pa sada i ja njih ucim nekim stvarima iz islama koje nisu znali. Znaci svaka cast svim porodicama koje odgoje svoju djecu da budu casna i postena, pogotovo u danasnjem vremenu, ali slozicemo se da nisu sve porodice takve. Dakle pored svoje porodice potreban nam je jos neki izvor kako bi upotpunili to da budemo dobra osoba, a to je po meni religija. Na kraju krajeva te "standarde" sta je dobro a sta je lose je upravo postavila religija. Inace covjek da nije "naucen" ne bi znao da razlikuje dobro od loseg.
    Last edited by Archi; 04-02-15 at 12:01.
    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  12. #512
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Archi View Post
    Zabranjen je privremeni brak (muta), a bio je dopušten

    Alija, radijallahu anhu, pripovijeda da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, u Bici na Hajberu zabranio privremeni brak i jedenje mesa domaćih magaraca.[1]
    Er-Rebi b. Sebra el-Džuheni prenosi od svoga oca koji je kazao da je Resulullah, sallallahu alejhi ve sellem, zabranio privremeni brak rekavši: “To vam je zabranjeno od danas pa do Sudnjeg dana; a ko je nešto darovao, neka to ne uzima.”[2]

    Propisi u vezi s poglavljem

    Prvo, privremeni brak zabranjen je do Sudnjeg dana, a njegova je prvobitna dopuštenost derogirana prema učenjacima ehli-sunneta.

    Drugo, Ibn Abbas, radijallahu anhu, bio je na stanovištu da je privremeni brak dozvoljen, ali je odustao od tog mišljenja, i potvrđeno je da je kasnije zabranjivao ovu vrstu braka.[3]

    Treće, privremeni brak je onaj brak u kojem se žena uda na određeno vrijeme uz određeni udadbeni dar.

    Četvrto, šiije dozvoljavaju sklapanje privremenog braka i smatraju da je ovaj brak sastavni dio vjere i vjerovanja. Kažu da je Džafer es-Sadik izjavio: “Nije od nas onaj ko ne vjeruje u povratak dvanaestog imama i ko ne smatra dozvoljenim privremeni brak.”[4]

    Tvrde da je privremeni brak nadomješataj za opojna pića, pa je Muhammed b. Muslim prenio od Ebu Džafera sljedeće riječi: “Allah je, iz Svoje blagosti prema vama, dopustio privremeni brak kao zamjenu za opojna pića.”[5]

    Nisu se čak ni time zadovoljili, nego su predvidjeli žestoku kaznu za one koji ne stupe u ovakav brak, pa su rekli: “Ko umre a ne bude stupio u privremeni brak, na Sudnji će dan doći sakat.”[6]

    Onome ko sklopi privremeni brak garantiraju veličanstvenu nagradu, čak tvrde da će onaj ko sklopi četiri privremena braka biti na razini Allahova Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem. U vezi s tim, izmislili su hadis: “Ko jedanput sklopi privremeni brak imat će razinu kao Husejn, alejhis-selam, ko ga sklopi dva puta imat će razinu kao Hasan, ko ga sklopi tri puta imat će razinu kao Alija, a onaj ko privremeni brak sklopi četiri puta imat će nagradu kao ja.”[7]

    Kod njih je privremeni brak dopušten sa djevicama a bez dopuštenja njihovih skrbnika.Zijad b. Ebu el-Hilal prenosi da je čuo Ebu Abdullaha da kaže: “Nema smetnje u tome da se sklopi privremeni brak s djevicom ako to neće dovesti do velike sramote za njenu porodicu.”[8]

    Osim mazdaizma, koji zagovara spolni anarhizam, i šiija, ne postoji nijedna religija koja dozvoljava stupanje u bračnu vezu s udatom ženom; jedini oni to dozvoljavaju.Junus b. Abdurrahman upitao je Er-Ridaa: “Šta misliš o ženi koja sklopi privremeni brak potom se razvede i uda za drugog čovjeka prije nego što joj istekne priček?” “To je njen grijeh, a ne grijeh onog čovjeka koji se njome oženi”, odgovori on.[9]

    Fadl, štićenik Muhammeda b. Rašida, ispričao je sljedeće: “Rekao sam Ebu Abdullahu, alejhis-selam: ‘Stupio sam u privremeni brak s jednom ženom, pa sam pomislio: možda ima muža. Raspitao sam se te sam ustanovio da je zbilja udata!’ Ebu Abdullah reče mi: ‘A zašto si se raspitivao!’”[10]


    Archi,
    jedno je šta je napisano, a sasvim drugo ono što se primjenjuje. Tu vi muslimani niste ni malo bolji od hrišćana

    U Kuranu je napisano koja je kazna za homoseksualce (bičevanje ako se ne pokaju ), pa se u većini zemalja koje imaju Šerijatsko uređenje primjenjuje nešto sasvim drugo (smrtna kazna)
    Isto ti je tako i za taj privremeni brak.

    Kada neko negdje iskopa običaj kod muslimana koji se kosi sa Kuranom ti kažeš "ahhh, to su Šiije " prije nego što provjeriš da li i vi Suniti to radite

    Privremeni brak je običaj u Sudijskoj Arabiji kao zemlji u kojoj ima manje od 15% Šiita koji se ništa ne pitaju (čak ne mogu ni da svjedoče na sudu)

    Napisao si da slike Muhameda postoje samo kod Šiita, POSTOJE I KOD VAS SUNITA
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  13. #513
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Dosta je puta pokušao da spusti aeistima, dosta je puta spustio vjernicima (doduše koncentrisao se na muslimane ) ali se on sam nikada (da sam ja primjetio ) nije deklarisao tako da mislim da je šejtanista

    Quote Originally Posted by Archi View Post
    Auu pa jos gore onda, nije valjda hriscanin?
    Hvala...od srca

    Na kraju krajeva te "standarde" sta je dobro a sta je lose je upravo postavila religija. Inace covjek da nije "naucen" ne bi znao da razlikuje dobro od loseg.
    Fino što si ovo stavio pod navodnicima

    Upravo ti o tome pričamo ođen .... hihihihihi

    Sam si rekao (napisao) ovo...za zapisnik. Zbog ovoga da te ufati etička policija sa sve vjerskom milicijom u nekim naprednim zemljama dobio bi krširanje.

    Osjećaš li se krivim?




    Druga stvar islam nas uci ovim "univerzalnim" dobrima koja postujemo ja i ti i svaki normalan covjek, ne kradi, ne ubij itd itd.
    A flekavi kučići?

    Ako je Cezar dobar (koliko vidim ti se složi sa njime) da li mu je potreban Islam ? - pretpostavimo da će nastaviti na dobrom putu.

    Uzgred , brine me njegov potpis, mislim da bi bio krširan zbog njega. Kako onda može da bude dobar, kad priznaje da želi zlo (ko priznaje pola mu se dodaje).


    Moji roditelji nisu praktikovali vjeru, naucili su me da budem posten i castan kao sto su tebe tvoji, ali eto Allahovom uputom ja sam poceo i da prakticiram islam pa sada i ja njih ucim nekim stvarima iz islama koje nisu znali
    Aferim!

    Oće to da poneki sinnko da sjedne oca i da ga uči kako se đeca prave.
    Last edited by gaul; 04-02-15 at 17:04.

  14. #514
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,824
    Thanks Thanks Given 
    1,659
    Thanks Thanks Received 
    2,053
    Thanked in
    845 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Archi View Post
    Dakle pored svoje porodice potreban nam je jos neki izvor kako bi upotpunili to da budemo dobra osoba, a to je po meni religija.
    Jako bitna stvar. Da li je religija potrebna da bi bio dobar? Neću sad tupiti o besmislenosti termina dobar i loš ali da pričamo kao da to postoji. Shvataš da ima ljudi koji su dobri u smislu onog sto si rekao i bez religije. Ko leb dobri. Ima ih dosta ali ne previše. Stvarnost nam govori da religija nije ni tu neophodna. Ako danas odlučim da budem dobar to mogu i bez religije. Stvar odluke,a ne praktikovanja dobrote pa se kao navikneš da budeš dobar. To je ono što nam pristalice dogme nameću. Ako želiš da budeš dobar moraš dobrotu da praktikuješ kažu. Svodiš dobrotu na to kao i sa ishranom. Ako dovoljno dugo jedeš nešto onda ćeš se na to navići i zavoljeti bez obzira što to nešto ne voliš. Ipak je kažu hranljivo.

    Oću da ti kažem da to što piše u Kuranu/Bibliji nije način već rezultat. Dobrota je posledica i samo oponašanje dobrote ne znači ništa samo za sebe. Ono što bih ja volio da vidim od pristalica dogme nije navođenje pasusa iz svetih knjiga koji mi objašnjavaju šta je dobrota već dovođenje svijesti na taj nivo da posledica bude dobrota. Da dobrota bude isto što i riječ u odnosu na misao. Kakvo razočarenje predstavlja ovo suvoparno navođenje citata kakav treba da budeš bez ijednog uputstva kako da to i postigneš. Imitirati dobrotu i produkovati dobrotu su dvije različite stvari. Prvo je za stado, a drugo je put koji rezultira mirom i kristalnom jasnošću kažu. Razlika naizgled mala ali ko nebo velika.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  15. #515
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Dobro srce vodi ka dobrim djelima a najvece dobro djelo je da spoznas onoga ko te je stvorio. Bez toga ovo ostalo je bezvrijedno, ako porices Stvoritelja.
    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  16. #516
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,824
    Thanks Thanks Given 
    1,659
    Thanks Thanks Received 
    2,053
    Thanked in
    845 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Archi View Post
    Dobro srce vodi ka dobrim djelima a najvece dobro djelo je da spoznas onoga ko te je stvorio. Bez toga ovo ostalo je bezvrijedno, ako porices Stvoritelja.
    samo jos da pod Stvoriteljem isto podrazumjevamo pa da se slozimo. meni je to psiholoska kategorija koja ima zaista svoju sliku, a tebi je ta slika dokaz da takav entitet je materijalan.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  17. #517
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    Kotor
    Posts
    9,402
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default



    ne mogu da razumijem.

  18. #518
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,824
    Thanks Thanks Given 
    1,659
    Thanks Thanks Received 
    2,053
    Thanked in
    845 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by McS View Post


    ne mogu da razumijem.
    Da ti objasnim. Ovo gore su za ono, a i za ovo vrijeme neke dobre ribe.

    Sto se tice slike dolje ja isto onako izgledam kad me stisnu sinusi pa se inhaliram iznad serpe sa vrelom vodom. E sad ovo je sigurno neka kolektivna terapija izgleda.

    Sent from my GSXR1000 @ 299
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  19. #519
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by McS View Post


    ne mogu da razumijem.
    Evo da pokusam da ti objasnim.
    Kako se zena oblacila u pecinsko doba:


    E vidis McS to sto si ti zaostao po pitanju mode u pecinsko doba nije problem muslimanskih zena.

    To sto si ti zaostao po pitanju medicine pa ne znas koliko je veca mogucnost oboljevanja od raka kože zbog uticaja stetnih suncevih zraka kada je žena ovoliko otkrivena nego kada je pokrivena, nije problem muslimanskih zena.

    A mozda ti to sve i znas samo volis da gledas noge tudjih zena, majki, sestara itd. E to je problem muslimanskih zena.

    A evo i caesar ti je dao lijep odgovor, vidis mozda su ove zene iz 1972 neke fakultetski obrazovane zene, intelektualke, ali caesar ih cak ne vidi ni kao ljudsko bice vec kao neko morsko stvorenje - ribu.

    Da li ti je sad malo jasnije?
    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  20. #520
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,824
    Thanks Thanks Given 
    1,659
    Thanks Thanks Received 
    2,053
    Thanked in
    845 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Archi View Post
    A evo i caesar ti je dao lijep odgovor, vidis mozda su ove zene iz 1972 neke fakultetski obrazovane zene, intelektualke, ali caesar ih cak ne vidi ni kao ljudsko bice vec kao neko morsko stvorenje - ribu.
    Šalimo se malo ali na to imamo pravo mislim. Generacije žena kojima je uskraćivana televizija, a da ne pričam o nečem drugom nisu u stanju da legitimno kažu meni se sviđaju ove ponjave. Isto je kad odeš u restoran u Parizu i konobar ti kaže imate dva jela izbor i sve to na francuskom. Jedno si već probao neđe davno. A ti kažeš ja bih ovo prvo što si probao iako predstave nemaš o ovom drugom. Izbor? Prvo se informišeš pa praviš izbore.

    Tvrditi da te žene imaju izbora, a na drugoj strani im uskraćivati televiziju, obrazovanje, odlaske van zemlje itd je nonsens. Kako da se ne šalimo na taj račun? Da li je ovo razmišljanje i šala uvreda islama pod uslovom da su premise tačne?

    Pogledaj koji je procenat visokoobrazovanih žena, žena sa pasošima, žena u institucijama u u Iranu, Iraku, Avganistanu, SA, UAE... Mogu li dobiti pasoš ako njihov muški "čuvar" ne odobri?
    Last edited by Caesar; 05-02-15 at 09:47.
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

  21. #521
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Archi View Post
    Evo da pokusam da ti objasnim.
    Kako se zena oblacila u pecinsko doba:



    Da li ti je sad malo jasnije?
    Meni jeste, bar nešto

    Zar je postojalo 'pećinsko' doba?

    U međuvremenu si zaradio još jedno krširanje.

    Koliko se sjećam Bog je udario dres kod, šta je pristojno a šta jok. Bolje rečeno, grijeh(spoznaja) ljudski nagna Adama i Evu na grešnu misao i sram, te se pokriše.

    Pa sada čisto da se udari paralela, ako McS ne vidi u čemu je problem ako se žena obuče normalno, a ti vidiš...

    Zar se ne pozivate na pokrivanje žena od iskona, tj. od samog početka ?

    Toliko o znanju.

    Pitam se da li je legitimno da ti bačim bombu sad , jer si uvrijedio Proroka, sa ovolikim neznanjem?

    ccc ...
    Last edited by gaul; 05-02-15 at 14:51.

  22. #522
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Ko mi je obrisao sasvim legitiman post? Pitam opet gaula kad se izjasnis sta si onda cu sa tobom vodit dalju diskusiju. Nije valjda da se stidis svoje vjere ili nevjere. Vidis kako se svi ovdje ponose sa onim sto zastupaju, bilo to ateisti ili vjernici, treca opcija mi nije poznata, al eto sve je moguce danas. On topic, vezano za dobra djela koja smo gore spominjali.
    18. Al-Kahf - Pećina Ajeti 103 - 110
    Mekka - 110 ajeta

    U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog!

    Reci: "Hoćete li da vam kažem čija djela neće nikako priznata biti,



    čiji će trud u životu na ovome svijetu uzaludan biti, a koji će misliti da je dobro ono što rade?



    To su oni koji u dokaze Gospodara svoga ne budu vjerovali i koji budu poricali da će pred Njega izići; zbog toga će trud njihov uzaludan biti i na Sudnjem danu im nikakva značaja nećemo dati.



    Njima će kazna Džehennem biti, zato što su nevjernici bili i što su se dokazima Mojim i poslanicima Mojim rugali."



    Onima koji budu vjerovali i dobra djela činili - džennetske bašče će prebivalište biti,



    vječno će u njima boraviti i neće poželjeti da ih nečim drugim zamijene.



    Reci: "Kad bi more bilo mastilo da se ispišu riječi Gospodara moga, more bi presahlo, ali ne i riječi Gospodara moga, pa i kad bismo se pomogli još jednim sličnim."



    Reci: "Ja sam čovjek kao i vi, meni se objavljuje da je vaš Bog - jedan Bog. Ko žudi da od Gospodara svoga bude lijepo primljen, neka čini dobra djela i neka, klanjajući se Gospodaru svome, Njemu nikoga ne pridružuje!"
    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  23. #523
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Montenegro - where amazing happens
    Posts
    5,093
    Thanks Thanks Given 
    543
    Thanks Thanks Received 
    751
    Thanked in
    378 Posts

    Default

    Roditelji ateisti bolje odgajaju djecu


    Istraživanje sociologa Fila Zakermana otkrilo je da djeca roditelja koji nisu vjernici izrastu u daleko tolerantnije osobe koje ne osuđuju različitosti, a odrastanje bez vjere ih ne čini ništa manje spremnim da pomognu drugima.

    Zakerman upozorava da nevjerovanje u boga ne znači da osoba nema morala, kako se dugo smatralo- štaviše: djeci takvih roditelja omogućava da bolje razlikuju dobro i zlo.

    Ovaj profesor je analizirao obimno višedecenijsko istraživanje i došao do dokaza da su porodice koje ne mare za religiju funkcionalne, sa stvarnom životnom etikom i pravim moralnim vrijednostima. Pokazalo se da su mnogi roditelji ateisti bili daleko posvećeniji u usađivanju etičkih principa u vaspitanje svoje djece nego što su to bili roditelji vjernici.

    Kako tvrdi Zakerman, razlog za to je očigledan- moral ne dolazi iz knjiga ili sa neba, nego od stvarnih ljudi i osjećaja, a pravilo da se ophodite prema drugima onako kako biste željeli da se oni ophode prema vama je drevni univerzalni etički princip koji ne dolazi iz religije.

    Zakerman navodi da je istraživanje sa Univerziteta Djuk iz 2010. pokazalo kako sekularno odgajani tinejdžeri ne mare šta "cool djeca" misle i ne žele se uklope među njih, a u kasnijem životu su daleko rjeđe rasistički raspoloženi od one djece koja su odgajana u religijskom duhu. Mnoge psihološke studije pokazale su da su odrasli koji su odgajani bez vjere rjeđe nacionalisti, militaristi, autoritarni i da su mnogo tolerantniji od religioznih odraslih.

    “Nevjernici mnogo lakše prihvataju nove stavove, bez stvaranja neprijateljstva i osjećaja prijetnje jer neko ugrožava ono u šta vjeruju. Ako vjerujete u ljubav i dobrotu, to niko ne može ugroziti. Homoseksualnost nije bolest, jednakost žena i naučne činjenice poput globalnog zagrijavanja ne upućuju na kraj svijeta, već na razvoj čovječanstva. Dok se djeca ljudi koji ne vjeruju u Boga s tim vrlo dobro nose i pokušavaju pronaći način kako da isto razumiju, većina djece odgajane u vjeri ove činjenice osuđuju i percipiraju kao nešto nepoželjno i loše”, navodi Zakerman u svom istraživanju.
    (Radiosarajevo.ba)
    foto: jutarnji.hr

    http://portalanalitika.me/clanak/175...odgajaju-djecu

    http://www.latimes.com/opinion/op-ed...ry.html#page=1
    In vino veritas

  24. #524
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Archi View Post
    Vidis kako se svi ovdje ponose sa onim sto zastupaju, bilo to ateisti ili vjernici, treca opcija mi nije poznata, al eto sve je moguce danas.
    Kažeš svi se ponose ?

    Zaista je malo onih koji ne zastupaju.

    Pitam se šta bi to bilo, ili bolje rečeno, koji je smisao ponosno zastupati neko mišjenje?

    Koja je potreba iza toga?

    Pitam opet gaula kad se izjasnis sta si onda cu sa tobom vodit dalju diskusiju. Nije valjda da se stidis svoje vjere ili nevjere.
    Teško da možemo da vodimo bilo kakvu diskusiju. Za razliku od tebe ja ne zastupam istinu i shvatljivo savršenstvo, ili bar ne gajim iluzije da mi je to dohvatljivo - pogotovo još to ne radim ponosno.

    A i šta je ponos - bješe li to iskonski grijeh , majka svih zala.

    Šta sve ponos može da uradi čovjeku, koliko da ga ponizi ?

    Recimo, teoretski naravno , ja ponosno i zadrto zastupam neki dogmaški stav. SVaka dogma jeste upravo dogma jer nije produkt spoznaje i kao takva nosi sa sobom karakter primitivizacije psihe. Smatram da bi mi bilo veoma bitno da kroz izlaganje riječi aspolutne istine ostvarujem sopstvenu psihu.

    Kao i svaka primitivna psiha ona očekuje objektivan rezultat...nagradu ako sam istrajao dovoljno govoreći (magične) riječi, ili kazna ako sam bio loš u tome. Mislim da bi me zbunjivalo kad se ne bi dešavalo ništa

    Kad bi mlatio onako uzaludn, onda bih dulirao učinak magije....

    Onda bih napravio još neki nick, pa počeo opet ponovo, pa opet još jedan, triplirao...dok ne upali.

    Dogma ište, sve dok se ne pretvori u urlajuću zvjer i ne proguta čovjeka

    No dobro...

    Nije mi jasno kako tako učen čovjek poput tebe je toliko kontradiktoran ... ili mi se čini.


    Nisam ponosan u svom znanju i spoznaji...ne znam što da ti kažem da bi me mogao shvatiti izmjeriti i pobjediti u diskusiji.

    Ne bih nikoga ubio zbog moje istine , ali zaista ...oh Bože koliko sam glup :dispirited:

    Neka te ne ometa moja nedorečenost, još uvijek putujem...a i nećeš me vjerovat, srio sam jedno štene danas, utekao nekom iz dvorišta...igrao sam se sa njime cirka po ure. Svog me izglibao, bio je mokar od ove kišurine...da nisam šejtanista?

    U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog!

    Reci: "Hoćete li da vam kažem čija djela neće nikako priznata biti,



    čiji će trud u životu na ovome svijetu uzaludan biti, a koji će misliti da je dobro ono što rade?



    To su oni koji u dokaze Gospodara svoga ne budu vjerovali i koji budu poricali da će pred Njega izići; zbog toga će trud njihov uzaludan biti i na Sudnjem danu im nikakva značaja nećemo dati.



    Njima će kazna Džehennem biti, zato što su nevjernici bili i što su se dokazima Mojim i poslanicima Mojim rugali."



    Onima koji budu vjerovali i dobra djela činili - džennetske bašče će prebivalište biti,



    vječno će u njima boraviti i neće poželjeti da ih nečim drugim zamijene.



    Reci: "Kad bi more bilo mastilo da se ispišu riječi Gospodara moga, more bi presahlo, ali ne i riječi Gospodara moga, pa i kad bismo se pomogli još jednim sličnim."



    Reci: "Ja sam čovjek kao i vi, meni se objavljuje da je vaš Bog - jedan Bog. Ko žudi da od Gospodara svoga bude lijepo primljen, neka čini dobra djela i neka, klanjajući se Gospodaru svome, Njemu nikoga ne pridružuje!"
    Sadističko klapotinjanje...

    Velika je razlika između osvetničkog likovanja i radosti

    KO te toliko povrijedio da želiš toliko osvete ....
    Last edited by gaul; 06-02-15 at 14:19.

  25. #525
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    Kotor
    Posts
    9,402
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Archi View Post
    Evo da pokusam da ti objasnim.
    Kako se zena oblacila u pecinsko doba:


    E vidis McS to sto si ti zaostao po pitanju mode u pecinsko doba nije problem muslimanskih zena.

    To sto si ti zaostao po pitanju medicine pa ne znas koliko je veca mogucnost oboljevanja od raka kože zbog uticaja stetnih suncevih zraka kada je žena ovoliko otkrivena nego kada je pokrivena, nije problem muslimanskih zena.

    A mozda ti to sve i znas samo volis da gledas noge tudjih zena, majki, sestara itd. E to je problem muslimanskih zena.

    A evo i caesar ti je dao lijep odgovor, vidis mozda su ove zene iz 1972 neke fakultetski obrazovane zene, intelektualke, ali caesar ih cak ne vidi ni kao ljudsko bice vec kao neko morsko stvorenje - ribu.

    Da li ti je sad malo jasnije?



    Postujem i ne osudjujem. Samo ne razumijem.

    Volio bih da mi protumacis kao i do sad, neke smjernice kako da shvatim da mlada i lijepa zena koja je u najboljim godinama puna zivota i zeljna zivota, kojoj hormoni "rade", koja zeli da vidi i bude vidjena, koja zeli da proba zivot u onom prirodnom obliku u kojem joj se pruza... da nema nista od toga.





    Nema potrebe da se uzrujavas, jednostavno da ponovim: Postujem i ne osudjujem. Samo ne razumijem.
    Last edited by McS; 06-02-15 at 14:30.

Page 21 of 41 FirstFirst ... 1117181920212223242531 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Finansije po Islamu: Novac i religija
    By Emill in forum Ekonomija
    Replies: 1
    Last Post: 06-04-12, 18:33
  2. Udaranje žena u islamu ?
    By salex in forum Religija i filozofija
    Replies: 14
    Last Post: 01-02-12, 20:44
  3. Buducnost pripada Islamu
    By Mabus in forum Religija i filozofija
    Replies: 160
    Last Post: 14-06-11, 02:30
  4. Dalmatinski odgoj
    By BOGY in forum #montecafe
    Replies: 4
    Last Post: 10-04-10, 14:58
  5. Zablude o Islamu
    By Mabus in forum Religija i filozofija
    Replies: 65
    Last Post: 02-04-07, 22:21

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •