Page 4 of 41 FirstFirst 1234567814 ... LastLast
Results 76 to 100 of 1013

Thread: Odgoj u Islamu.

  1. #76
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Syria, Damascus
    Posts
    10,134
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Veci grijeh je konzumirati alkohol, upravo krenuh to da napomenem.... To je neko neznanje koje kruzi ovim prostorima, rekao bih vise is nekih kompleksa....

  2. #77
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rookie View Post
    Veci grijeh je konzumirati alkohol, upravo krenuh to da napomenem.... To je neko neznanje koje kruzi ovim prostorima, rekao bih vise is nekih kompleksa....
    Ja samo znam da vam je svinjetina zabranjena, a što se tiče alkohola fakat piše samo vino.
    "Argument" da je postojalo samo vino ne stoji jer su na istoku postojala i druga alkoholna pića poput Medovine

    Sent from my GT-I9100G using Tapatalk 2
    Last edited by Rakun; 12-01-13 at 20:04.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  3. #78
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Free Palestine View Post
    ja jesam. i to vise puta. I mogu ti reci da je totalno druga sredina. ima masu pokrivenih zena. Dzamije se grade na svaki cosak. Tamo ljudi jednostavno sve to vise postuju no ovdje.
    Pričaš za Sarajevo.

    I ja navrnem do tamo kad imam prilike, imam dobrih prijatelja koji tamo žive.
    Loša je situacija, veoma loša.

    Grad je toliko nebezbjedan, čak ga rođene Sarajlije upoređuju sa ratnim vremenom, donekle su se osjećali i bezbjednije tada i svakako im fali dobrotoljublje ljudi i požrtvovanost koja je tada pokazana.

    Tako da kvantitet hramova ne igra neku ulogu u dešavanju naroda. Mnogima je muka i prestali su da idu u hramove neželeći da budu dio nekog vida fanatizma, uslovljenosti, jer im je toga preko glave. Pogotovo onima koji su preživjeli stradanje 90-ih.

    Sarjevo jeste postao grad simbol, mučeništva, požrtvovanja i kako obično biva, ljudi koji su preživjeli golgotu gurnuti su na margini, došli su neki sa strane (dođoši kako ih zovu u Sarajevu) i eksplicitnim pokazivanjem vjere postaju mnogo veći junaci, prisvajajući u ime Islama žrtvu koju su neki drugi ljudi podnijeli, pobjedu koji su opet nekid rugi ljudi izvojevali.

    To je licemjerje. Ravno onim bradonjicama iz SPC-a - nema to ni 'v' od vjere.
    Nagomilana pasivna agresija, prikupljen socijalni bunt koji se kumuliraju stvarajući tako kritičnu masu kao jedan od političkih faktora, pa onda to valja malo unovčiti.

    Tako da hodže i popovi voze džipove, a 'borci' ?

  4. #79
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Karadağ
    Posts
    109
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Mstislav View Post
    Ако гријешим исправите.
    Већина ако не сви муслимани у цг не једу свињетину.
    Већина пије алкохол.
    Да ли је једење свињетине већи гријех од алкохола или је једнако?
    Или је лакше (мени би бар било) одрећи се једне врсте меса умјесто алкохола?
    neme veci ili manji. tako ljudi ovdje misle. to je sve jednako kad je zabranjeno.
    تحرير فلسطي

  5. #80
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Karadağ
    Posts
    109
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by gaul View Post
    Pričaš za Sarajevo.

    I ja navrnem do tamo kad imam prilike, imam dobrih prijatelja koji tamo žive.
    Loša je situacija, veoma loša.

    Grad je toliko nebezbjedan, čak ga rođene Sarajlije upoređuju sa ratnim vremenom, donekle su se osjećali i bezbjednije tada i svakako im fali dobrotoljublje ljudi i požrtvovanost koja je tada pokazana.

    Tako da kvantitet hramova ne igra neku ulogu u dešavanju naroda. Mnogima je muka i prestali su da idu u hramove neželeći da budu dio nekog vida fanatizma, uslovljenosti, jer im je toga preko glave. Pogotovo onima koji su preživjeli stradanje 90-ih.

    Sarjevo jeste postao grad simbol, mučeništva, požrtvovanja i kako obično biva, ljudi koji su preživjeli golgotu gurnuti su na margini, došli su neki sa strane (dođoši kako ih zovu u Sarajevu) i eksplicitnim pokazivanjem vjere postaju mnogo veći junaci, prisvajajući u ime Islama žrtvu koju su neki drugi ljudi podnijeli, pobjedu koji su opet nekid rugi ljudi izvojevali.

    To je licemjerje. Ravno onim bradonjicama iz SPC-a - nema to ni 'v' od vjere.
    Nagomilana pasivna agresija, prikupljen socijalni bunt koji se kumuliraju stvarajući tako kritičnu masu kao jedan od političkih faktora, pa onda to valja malo unovčiti.

    Tako da hodže i popovi voze džipove, a 'borci' ?
    Bio sam masu puta i mogu ti rec da je bas bezbjedan grad. I da ima svake godine sto vise ljudi sto idu u Dzamiju. tako da ne znam ocemu pricas.
    تحرير فلسطي

  6. #81
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Karadağ
    Posts
    109
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Sarajevo !
    تحرير فلسطي

  7. #82
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Mandalay
    Posts
    10,279
    Thanks Thanks Given 
    28
    Thanks Thanks Received 
    29
    Thanked in
    21 Posts

    Default

    @gaul, to nisi ti. Tebi kao da je neko ukrao nick
    Who let the dogs out

  8. #83
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    OFFLINE
    Posts
    6,088
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Uhh, kako mi je žao što nemam više vremena za ovu temu...

  9. #84
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Free Palestine View Post
    Bio sam masu puta i mogu ti rec da je bas bezbjedan grad. I da ima svake godine sto vise ljudi sto idu u Dzamiju. tako da ne znam ocemu pricas.
    Ti baš navikao da druge ubjeđuješ u nešto

    To što si bio ne popravlja moje znanje o tome gradu, kao što ti rekoh, bio sam i ja masu puta tamo.
    Postavlja se pitanje čemu ovoliki opozit ? - neko žestoko laže.

    Quote Originally Posted by Free Palestine View Post
    sve zavisi koji dio CG. bio sam u Rozaje prije nekolko dana i obilazio lokale u kasnim vecernjim satima. moga sam da primjetim da vecina ljudi ne pije.
    E ovo mi je jako interesantno.

    Kažeš obilazio si lokale u kasnim večernjim satima i primjetio si da većina ne pije.
    Jesi pribilježio stanje sa terena? Prijavio nadležnima?

    Prije svega zašto ljudima zaviruješ po stolovima što piju ai što pričaju? - zar to nije pokazatelj jakog nevaspitanja i odakle tolika drskost 'stražara' da se miješaju drugima u život i da donose sud, ne samo na ličnom već na društvenom planu.
    Jesi li pitao švercuju li što? - mislim jesi li načuo što.

    Što si radio u kasne sate po lokala? - neki zvanični povod.
    Last edited by gaul; 13-01-13 at 14:07.

  10. #85
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Free Palestine View Post
    Bio sam masu puta i mogu ti rec da je bas bezbjedan grad. I da ima svake godine sto vise ljudi sto idu u Dzamiju. tako da ne znam ocemu pricas.
    Bezbjedan grad samo za neke ili za sve ?

    A što se alkohola i bosanskih muslimana tiče ličnosti sa estrade i TV emisije su nekakvi predstavnici zemlje pa da vidimo:
    Haris Džinović se ne trijezni
    Hari Mata Hari (ne znam mu ime) se ne trijezni
    Merlinov najveći stari hit " Kelner VINO natoči, da PIJANE oci ne gledaju vise u nju"
    Ismet iz one SARAJEVSKE serije se ne trijezni(a muslimani su pravili seriju)

    Interesantno kako velikim muslimanskim vjernicima(kako si ih opisao) koji žive u Bosni ne smeta što su njihovi prestavnici u regionu lokadžije. Bosanci su uvjek bili poznati kao opušten i veseo narod, a to što se naprasno pojavila moda zvana vjera je druga stvar.

    Sent from my GT-I9100G using Tapatalk 2
    Last edited by Rakun; 13-01-13 at 14:43.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  11. #86
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    U Muslimovom Sahihu zabilježena je predaja od Abdullaha ibn Mesuda, koji kaže da je Alalhov Poslanik sallallahu alejhi we selleme rekao.Posljednji koji će ući u Džennet bit će čovjek koji će preko Sirat-Ćuprije malo ići, malo posrtati, a vatra će ga pomalo zahvaćati. Kad pređe Ćupriju, okrenut će se vatri i reći:Neka je uzvišen Onaj Koji me od tebe spasio. Allah mi je dao ono što nikom prije mene, niti će ikom nešto slično dati poslije mene. Kad ugleda jedno drvo, reći će.Moj Gospodaru, približi me ovom drvetu, da se zaklonim u njegovu hladovinu i da se napijem njegove vode. Uzvišeni Allah će reći:Čovječe, ako ti to dam, ti ćeš više tražiti. On će reći.Neću Gospodaru, i prisegnut će da neće ništa drugo tražiti. Gospodar njegov će milost Svoju ukazati, jer on je ugledao ono zbog čega se neće moći strpjeti, pa će ga približiti tom drvetu, da se u hlad skloni i da se napije vode. Kad poslije toga ugleda drugo drvo, koje je puno ljepše od prvog, on će pnovo zamoliti:Moj Gospodaru približi me ovom drvetu, da se zaklonim u njegovu hladovinu i da se napijem njegove vode, zaklinjući se da ništa drugo neće tražiti. Allah će reći:Čovječe, zar maločas nisi dao čvrsto obećanje da nećeš ništa drugo tražiti? On će reći: „Neću Gospodaru, i prisegnut će da neće ništa drugo tražiti. Allah će reći:Čovječe, ako ti to dam ti ćeš više tražiti. Gospodar njegov će onda milost Svoju ukazati, jer on je ugledao ono zbog čega se ne može strpjeti, pa će ga približiti tom drvetu, da se u hlad skloni i da se napije vode. Kad poslije toga ugleda još jedno drvo pred kapijom džennetskom, koje je puno ljepše od prva dva, on će ponovo zamoliti:Moj Gospodaru, približi me ovom drvetu, da se zaklonim u njegovu hladovinu i da se napijem njegove vode, zaklinjući se da ništa drugo neće tražiti. Allah će reći:Čovječe, zar nisi čvrsto obećanje dao da nećeš ništa drugo tražiti? On će reći.Gospodaru, udovolji mi samo još ovaj put, i neću više tražiti ništa! Gospodar će njegov milost Svoju ukazati, jer on je ugledao ono zbog čega se ne može strpjeti, pa će ga približiti tom drvetu. A kad se približi, začut će glasove džennetlija i reći:Gospodaru, uvedi me u Džennet. Allah će tada reći:Čovječe. Kad ćeš biti zadovoljan s onim što ti dam' Hoćeš li biti zadovoljan da ti dam koliki je dunjaluk i još toliko? Čovjek će tada reći:Gospodaru moj, da li Ti to sa mnom šalu zbijaš, Ti Koji si Gospodar svjetova? Tada se Ibn Mesud nasmijao i upitao prisutne.zašto ne pitate zbog čega sam se nasmijao?A što si se nasmijao? upitaše ga. On reče.Allahov Poslanik se nasmijao pa su ga upitali:Zašto se smiješ, Allahov Poslaniče? „ On im je odgovorio:Zato što se Gospodar svjetova nasmijao kad je čovjek rekao:'Gospodaru, da li Ti to samnom šalu zbijaš, Ti Koji si Gospodar svjetova?' Allah mu je tada odgovorio:Ne zbijam šalu s tobom, Ja imam moć da učinim ono što želim.- BUHARIJA-

    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  12. #87
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Interesuje me šta Hodže CdM-a misle o obdaništu u Bijelom Polju ?
    Zar nije Allah dao čovjeku pravo izbora ičinili vam se da se toj nesretnoj djeci uskraćuje to pravo ?
    Sent from my GT-I9100G using Tapatalk 2
    Last edited by Rakun; 11-02-13 at 01:28.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  13. #88
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    759
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ako je bog stvorio sve, ko je onda njega stvorio , ko je njegov gospodar? i zasto moraju postojati neki tzv gospodari? Pa covjek je sam sebi gospodar a moze se reci da je i ove planete gospodar jer radi snjom sta hoce.
    Evolucija je jedini istinit dogadjaj. Istina je da Evolucija zahtjeva vrijeme, ali mogu se ispostaviti primjeri da stvari evoluisu i za kratko vrijeme. npr kosarkasi nijesu slucajno svi visoki nego su sami uticali i doprinjeli rastanju i tako moze se reci da su evoluirali. Npr. u Africi i Thailandu postoje pleme cije zene stavljaju neke prstene na vrat npr svakih godinu dana stavljaju po prsten vise oko vrata a vrat postaje sve duzi, znaci da one uticu na to a to je nista drugo nego svojevoljno evoluiranje, to jeste cudno ali to je evolucija.


    Click image for larger version. 

Name:	images.jpg 
Views:	98 
Size:	6.0 KB 
ID:	104560 Click image for larger version. 

Name:	images (1).jpg 
Views:	105 
Size:	8.7 KB 
ID:	104561 Click image for larger version. 

Name:	images.jpg 
Views:	104 
Size:	9.3 KB 
ID:	104563 Click image for larger version. 

Name:	images (3).jpg 
Views:	104 
Size:	8.1 KB 
ID:	104564 Click image for larger version. 

Name:	images (1).jpg 
Views:	103 
Size:	10.1 KB 
ID:	104565 Click image for larger version. 

Name:	images (2).jpg 
Views:	97 
Size:	7.2 KB 
ID:	104566

    To im nije bog cinio nego su oni sami utjecali na to i promjenili stanje i izgled svoj a stvari i ziva bica evoluiraju zbog spoljasnih uticaja i uslova.
    Last edited by bonnob1; 25-02-13 at 14:33.

  14. #89
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    658
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Boga niko nije stvorio, on je oduvijek ali nas um ne moze to shvatiti zato nam je Allah poslao zadnju objavu, Kur'an Časni.Kur'an nam daje odgovor na tvoje pitanje u sledecim ajetima

    Nije rodio i rođen nije, (Al-Ihlas, 3)i niko Mu ravan nije!" (Al-Ihlas, 4)
    Last edited by Israphel; 25-02-13 at 14:55.

  15. #90
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    759
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Israphel View Post
    Boga niko nije stvorio, on je oduvijek ali nas um ne moze to shvatiti zato nam je Allah poslao zadnju objavu, Kur'an Časni.Kur'an nam daje odgovor na tvoje pitanje u sledecim ajetima

    Nije rodio i rođen nije, (Al-Ihlas, 3)i niko Mu ravan nije!" (Al-Ihlas, 4)
    Pa ovo nije neki odgovor na moj post, ne mozes reci ''nas um'' nego ''moj licni um'' odnosno to dodje tvoj da ne moze to shvatiti jer ja sam to odavno shvatio da nije istina. I zasto taj allah uvijek je morao slat neke objave i neke svoje izaslanike a sam nikad se nije usudio pojaviti? I zasto ta knjiga zvana kuran mora da je zadnja objava? , zasto on i dalje ne salje takve knjige (novo izdanje)? Zasto vise nema novih izaslanika? sto da ne?

  16. #91
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by bonnob1 View Post
    Zasto vise nema novih izaslanika? sto da ne?
    Ima novih izaslanika koliko god hoćeš, samo je problem što ih mi proglasimo šizofrenicima jer čuju glasove u glavi
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  17. #92
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    759
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Ima novih izaslanika koliko god hoćeš, samo je problem što ih mi proglasimo šizofrenicima jer čuju glasove u glavi
    Rakune nasmija se ne mogu stat, ha ha ovo sto si rekao je necuveno i nemoj barem slijedecih par minuta ubaciti novi post kako ne bi pokvario ovaj ha ha...

  18. #93
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by bonnob1 View Post
    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Ima novih izaslanika koliko god hoćeš, samo je problem što ih mi proglasimo šizofrenicima jer čuju glasove u glavi
    Rakune nasmija se ne mogu stat, ha ha ovo sto si rekao je necuveno i nemoj barem slijedecih par minuta ubaciti novi post kako ne bi pokvario ovaj ha ha...
    Jesam li možda pogriješio ?
    Ludare su pune raznih Isusa, odakle znate da neki od njih nije "real deal" ?
    Vi kažete da će Isus ponovo doći na zemlju, a prvi bi zatvorili čovjeka koji kaže da je Isus i izvodi "čuda" i proglasili ga bogohulnim mađioničarem

    Sent from my GT-I9100G using Tapatalk 2
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  19. #94
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    658
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by bonnob1 View Post
    Pa ovo nije neki odgovor na moj post, ne mozes reci ''nas um'' nego ''moj licni um'' odnosno to dodje tvoj da ne moze to shvatiti jer ja sam to odavno shvatio da nije istina. I zasto taj allah uvijek je morao slat neke objave i neke svoje izaslanike a sam nikad se nije usudio pojaviti? I zasto ta knjiga zvana kuran mora da je zadnja objava? , zasto on i dalje ne salje takve knjige (novo izdanje)? Zasto vise nema novih izaslanika? sto da ne?

    I ne salje vise knjige jer je Kur'an za sva vremena..

  20. #95
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    759
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Israphel View Post
    I ne salje vise knjige jer je Kur'an za sva vremena..
    E svasta, miliardama godina sve sto se dogodilo i sto ce se ubuduce dogoditi, sve u jednoj knjizi s'nekolko listova, sta se moze reci o psihickom stanju ljudi koji u to vjeruju a pred sobom nemaju nista od argumenata osim par papirnih listova u jednoj obicnoj knjizi.

  21. #96
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    658
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by bonnob1 View Post
    E svasta, miliardama godina sve sto se dogodilo i sto ce se ubuduce dogoditi, sve u jednoj knjizi s'nekolko listova, sta se moze reci o psihickom stanju ljudi koji u to vjeruju a pred sobom nemaju nista od argumenata osim par papirnih listova u jednoj obicnoj knjizi.
    Svo znanje o vjeri se nalazi u Kur'anu i vjerodostojnim hadisima,pored tog znanja o vjeri date su nam i neke naucne cinjenice.

    Kada se u Kur'anu govori o tome kako je Allahu lahko oživjeti ljude nakon njihove smrti, specijalno se skreće pažnja na jagodice njihovih prsta:
    "Zar čovjek misli da kosti njegove nećemo sakupiti? Hoćemo, Mi možemo stvoriti jagodice prsta njegovih ponovo." (Al-Qiyamah, 3-4)
    Naglašavanje jagodica ljudskih prsta je krajnje mudro. Pošto su jagodice apsolutna individualna osobenost svake osobe. Svi ljudi koji u ovom trenutku žive širom svijeta imaju različite otiske prstiju, odnosno jagodice. Ne samo u ovom trenutku, svi ljudi koji su živjeli tokom duge historije svijeta imali su apsolutno različite jagodice.
    Iz tog razloga se otisci prsta računaju kao jedna veoma važna "osobna karta" različita za svakoga i kao takva se koristi širom svijeta.
    Međutim, ono što ovdje valja istaći je činjenica da su ove karakteristike jagodica otkrivene tek krajem XIX stoljeća. Prije toga se na jagodice gledalo kao na linije prsta koje nemaju nikakvu osobenost ni značenje. Međutim, u Kur'anu se skreće pažnja na jagodice, na koje u tom periodu niko čak nije ni obraćao pažnju, i na njihov značaj, koji je uočen tek prije nešto više od sto godina.
    Zatim
    http://www.nur-islam.com/index.php?o...uka&Itemid=137
    Gvozdje je jedan od elemenata na koji se skrece paznja u Kur'anu:

    "...I gvozdje smo spustili, u kome je velika snaga i koje ljudima koristi..." (Al-Hadid, 25)

    Glagol "spustiti" koji se u ajetu upotrebio uz rec gvozdje moze se figurativno shvatiti u znacenju davanje na sluzenje ljudima. Medjutim kada se rec uzme u obzir u njenom stvarnom znacenju, a to je fizicko spustanje s neba, uocice se da ajet oznacava jednu naucnu mudzizu. Posto otkrica moderne astronomije iznose da ruda gvozdja
    iz ogromnih zvezda iz vanjskog kosmosa. Tesko metali u kosmosu proizvode se u jezgru velikih zvezda, sto se tice naseg suncevog sistema, on ne poseduje strukturu koja moze da proizvodi elemente zeljeza. Zeljezo ili gvozdje moze se formirati na zvezdama koje su vece od Sunca na temperaturi koja dostize nekoliko stotina miliona stepeni.
    Kada kolicina gvozdja na ovim zvezdama prekoraci odredjenu meru zvezda vise nije u stanju da je nosi i eksplodira. Kao posledica ove eksplozije meteori koji u sebi sadrze govzdje rasipaju se po svemiru i plove po njegovim prostranstvima dok se ne sudare sa nekim nebeskim telom ulaskom u njegovo polje gravitacije. Iz navedenog se moze
    zakljuciti da gvozdje nije nastalo na Zemlji vec je prenosenjem uz pomoc meteora sa zvezda "Super nova" spusten na Zemlju na isti nacin kako je to Kur'an naveo. Sasvim je jasno da je ovo bilo nemoguce otkriti u 7. veku kada je Kur'an objavljen.
    Pored navedenog 25. ajet poglavlja Al-Hadid u kojem se govori o gvozdju sadrzi dve zanimljive matematicke sifre. El-Hadid je 57 poglavlje Kur'ana, kada se izracuna brojcana vrednost reci Al-Hadid pred nama se pojavljuje ista cifra. Brojcana vrednost reci "Hadid" bez clana "Al" jeste 26 a to je ujedno tablicni atomski broj gvozdja.

  22. #97
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    658
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Postoji jos mnogo naucnih cinjenica ali sam ja naveo samo neke od njih...

  23. #98
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    759
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Israphel View Post
    Svo znanje o vjeri se nalazi u Kur'anu i vjerodostojnim hadisima,pored tog znanja o vjeri date su nam i neke naucne cinjenice.
    Ha, "naucne cinjenice" ma sta rece,? Gdje sve to ima veze s naukom?

    Quote Originally Posted by Israphel View Post
    Kada se u Kur'anu govori o tome kako je Allahu lahko oživjeti ljude nakon njihove smrti, specijalno se skreće pažnja na jagodice njihovih prsta:
    Pa naravno nisu isti otisci prsta kod ljudi, nisu vjerovatno ni kod majmuna (nasih predaka) s'kojima nismo slucajno slicni, npr. ti kad si aplicirao za licnu kartu ili putni dokument da li si dao samo tu tvoju jagodicu ili si morao jos facu da nasmijesis tamo dok ti onaj rekao 'tica. Aaaaa, i face nisu iste, ee to su zaboravili da spominju u toj knjizi.



    Quote Originally Posted by Israphel View Post
    "...I gvozdje smo spustili, u kome je velika snaga i koje ljudima koristi..." (Al-Hadid, 25)
    Zar su samo gvozdje? zar samo taj metal postoji? A sta je sa zlatom npr.ipak to nije gvozdje jer je to suvise mekan metal, ne moze se cekic praviti od njega a vredniji je sto puta od gvozdja.

  24. #99
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Israphel View Post
    Svo znanje o vjeri se nalazi u Kur'anu i vjerodostojnim hadisima,pored tog znanja o vjeri date su nam i neke naucne cinjenice.

    Kada se u Kur'anu govori o tome kako je Allahu lahko oživjeti ljude nakon njihove smrti, specijalno se skreće pažnja na jagodice njihovih prsta:
    "Zar čovjek misli da kosti njegove nećemo sakupiti? Hoćemo, Mi možemo stvoriti jagodice prsta njegovih ponovo." (Al-Qiyamah, 3-4)
    Naglašavanje jagodica ljudskih prsta je krajnje mudro. Pošto su jagodice apsolutna individualna osobenost svake osobe. Svi ljudi koji u ovom trenutku žive širom svijeta imaju različite otiske prstiju, odnosno jagodice. Ne samo u ovom trenutku, svi ljudi koji su živjeli tokom duge historije svijeta imali su apsolutno različite jagodice.
    Iz tog razloga se otisci prsta računaju kao jedna veoma važna "osobna karta" različita za svakoga i kao takva se koristi širom svijeta.
    Međutim, ono što ovdje valja istaći je činjenica da su ove karakteristike jagodica otkrivene tek krajem XIX stoljeća. Prije toga se na jagodice gledalo kao na linije prsta koje nemaju nikakvu osobenost ni značenje. Međutim, u Kur'anu se skreće pažnja na jagodice, na koje u tom periodu niko čak nije ni obraćao pažnju, i na njihov značaj, koji je uočen tek prije nešto više od sto godina.
    Zatim
    http://www.nur-islam.com/index.php?o...uka&Itemid=137
    Gvozdje je jedan od elemenata na koji se skrece paznja u Kur'anu:
    Ovo je ipak silovano tumačenje. Jagodice prstiju personifikuju čulo dodira. Svako drugo čulo čovjek može izgubiti i ostati živ, dok nije isti slučaj sa čulom dodira. Preko njega će da slijedi nebeska kazna ili nagrada, simboličkom predstavom.
    Tako da ovdje se konkretno misli da će svi biti oživljeni i ponovo će im biti suđeno na konačnom sudu.
    Jagodice prstiju (jagodice, brijegovi na šakama) su smatrani da oslikavaju atribute same duše, u politeizmu svaki brijeg je smatran jednim od darom od bogova, svaki prst je 'pripadao' jednom od bogova. Hiromantija je bila jako prisutna u misticizmu arapske religije, tako da pod uticajem toga se ovdje i naglašava monoteistička priroda Islama gdje će On (jednina) opet stvoriti (kao što je već stvorio) jagodice na prstima, odnosno dati život.
    Čak i prije objave Kurana, postojala je svijest o jedinstvenosti svakog čovjeka, čak i njegovog najmanjeg dijela, filosofska misao je bila poprilično napredna pa čak i koji milenijum prije. Tako da ovo poređenje očigledno ne pije vodu.

    Glagol "spustiti" koji se u ajetu upotrebio uz rec gvozdje moze se figurativno shvatiti u znacenju davanje na sluzenje ljudima. Medjutim kada se rec uzme u obzir u njenom stvarnom znacenju, a to je fizicko spustanje s neba, uocice se da ajet oznacava jednu naucnu mudzizu. Posto otkrica moderne astronomije iznose da ruda gvozdja
    iz ogromnih zvezda iz vanjskog kosmosa. Tesko metali u kosmosu proizvode se u jezgru velikih zvezda, sto se tice naseg suncevog sistema, on ne poseduje strukturu koja moze da proizvodi elemente zeljeza. Zeljezo ili gvozdje moze se formirati na zvezdama koje su vece od Sunca na temperaturi koja dostize nekoliko stotina miliona stepeni.
    Kada kolicina gvozdja na ovim zvezdama prekoraci odredjenu meru zvezda vise nije u stanju da je nosi i eksplodira. Kao posledica ove eksplozije meteori koji u sebi sadrze govzdje rasipaju se po svemiru i plove po njegovim prostranstvima dok se ne sudare sa nekim nebeskim telom ulaskom u njegovo polje gravitacije. Iz navedenog se moze
    zakljuciti da gvozdje nije nastalo na Zemlji vec je prenosenjem uz pomoc meteora sa zvezda "Super nova" spusten na Zemlju na isti nacin kako je to Kur'an naveo. Sasvim je jasno da je ovo bilo nemoguce otkriti u 7. veku kada je Kur'an objavljen.
    Pored navedenog 25. ajet poglavlja Al-Hadid u kojem se govori o gvozdju sadrzi dve zanimljive matematicke sifre. El-Hadid je 57 poglavlje Kur'ana, kada se izracuna brojcana vrednost reci Al-Hadid pred nama se pojavljuje ista cifra. Brojcana vrednost reci "Hadid" bez clana "Al" jeste 26 a to je ujedno tablicni atomski broj gvozdja.
    Ako se sugestivno proanalizira, ovo možda i pije vodu.
    Islam jeste od Jevreja preuzeo kabalu, poznato je da su se služili i služe sa numerologijom i sa šifriranim znanjem. Tako da svakako je ovo veoma interesantno
    Pored navedenog 25. ajet poglavlja Al-Hadid u kojem se govori o gvozdju sadrzi dve zanimljive matematicke sifre. El-Hadid je 57 poglavlje Kur'ana, kada se izracuna brojcana vrednost reci Al-Hadid pred nama se pojavljuje ista cifra. Brojcana vrednost reci "Hadid" bez clana "Al" jeste 26 a to je ujedno tablicni atomski broj gvozdja.
    Mendeljev je periodni sistem finiširao vizijom, tako da moć psihe blijesne kod genijusa, na nekom nivou koja je neshvatljiva za nas smrtnike.
    Sa druge strane, ajet 4. produbljuje neko značenje
    U šest vremenskih razdoblja On je nebesa i Zemlju stvorio, i onda svemirom zavladao; On zna šta u zemlju ulazi i šta iz nje izlazi i šta s neba silazi i šta se prema njemu diže, on je s vama gdje god bili, i sve što radite Allah vidi.
    Mada, objektivno ako se proanalizira, znanje o 'nebeskom gvožđu' je već i milenijumima prije postojalo. Kovani su mačevi kojima je čak davata i magijska svojstva i porijeklo. Evo navedimo primjer Eskalibur, koji je opet prepričan mit koji je postojao u keltskoj mitologiji mnogo prije Artura, opet sve to u kompletu se odigralo prije objave Kurana, takođe i Arapima je bilo poznato, a tek Sumeri.

    Da se ne spominju razni arifakti koji zbunjuju sve živo, čija obrada je izvanredna, van čak i današnjih mogućnosti u nekim segmentima, to dodatno aludira da je znanje bilo mnogo razvijenije i samo navođenje da u 7 vijeku se to nije moglo znati, je labavo, po mom mišljenju i pogrešno.

    Interesantna sura svakako mada, ajet 27. bi mnogo trebao više da se potencira jer je on decidan i ekstremno jasan

    Zatim smo, poslije njih, jednog za drugim naše poslanike slali, dok nismo Isaa, sina Merjemina, poslali, kojem smo Indžil dali, a u srca sljedbenika njegovih smo blagost i samilost ulili, dok su monaštvo oni sami, kao novotariju, uveli - Mi im ga nismo propisali - u želji da steknu Allahovo zadovoljstvo; ali, oni o njemu ne vode brigu onako kako bi trebalo, pa ćemo one među njima koji budu ispravno vjerovali nagraditi, a mnogi od njih su nevjernici.
    Moje neko mišljenje u vezi svih 'svetih' knjiga jeste da se njihov autoritet traži na pogrešnim mjestima.
    Čemu smisao ajeta koji govori o gvožđu, ako niko nije protumačio tu tajnu i istupio sa teorijom da je gvožđe nezamaljsko i da ga ima u jezgru. Sa druge strane jasne poruke koje imaju univerzalnu poruku, bezvremensku, suštinski korisnu uvijek se pometu ispod tepiha.

    Demokrit je milenijum prije Kurana, postavljao neke teorije, pojedinim današnji fizičari čak nemaju zamjerke, pa koliki je onda autoritet Zevsa onda?

    Religija u samoj svojoj biti treba da se bavi nekim introspektivnim radnjama, kao vid mentalne higijene je veoma korisna, odnosno može biti. Nažalost postaje oruđe pasivne agresije, a kad se steknu uslovi onda i one obične, đe pojedini inertno samo ponavljaju nešto van konteksta, zadovoljavajući neki unutrašnji poriv provokacijom sa nizom kritika koje slijede, dok sa druge strane imamo uvijek spremne kontraše.

    Frojd je to fino opisao sa perverznijama sadizma i mazohizma, pa kako kome odgovara, suštinski oko iste ose se sve rotira.

    Mnogo su mi interesantni i 'ateisti' koji vođeni sa nacionalnim slijepilom u kome je utkana religijska poltikanska nota (ipak je ovo Balkan, gdje političke vrijednosti postanu kulturološke pa i obratno - pa se desi smutnja i čudan koktel) tako da nema neke razlike osim nekog deklarativnog stava ''ima šejtana - nema šejtana'', sve ostao je indetično zavisno od konfesije koja ga je indoktrinirala.

    Naravno, poštujem svačije uvjerenje, ne bih želio da se pronađu prozvanim ljudi koji zaista imaju svoje mišljenje, što je na kraju krajeva suština samog čovjeka, mada rijetkost, kao i sam čovjek, dok sa otiscima prstiju nije ista stvar.
    Last edited by gaul; 05-03-13 at 10:44.

  25. #100
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    658
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by bonnob1 View Post
    Ha, "naucne cinjenice" ma sta rece,? Gdje sve to ima veze s naukom?


    Pa naravno nisu isti otisci prsta kod ljudi, nisu vjerovatno ni kod majmuna (nasih predaka) s'kojima nismo slucajno slicni, npr. ti kad si aplicirao za licnu kartu ili putni dokument da li si dao samo tu tvoju jagodicu ili si morao jos facu da nasmijesis tamo dok ti onaj rekao 'tica. Aaaaa, i face nisu iste, ee to su zaboravili da spominju u toj knjizi.




    Zar su samo gvozdje? zar samo taj metal postoji? A sta je sa zlatom npr.ipak to nije gvozdje jer je to suvise mekan metal, ne moze se cekic praviti od njega a vredniji je sto puta od gvozdja.
    Ne pise ,,Mi smo samo gvozdje spustili''....

Page 4 of 41 FirstFirst 1234567814 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Finansije po Islamu: Novac i religija
    By Emill in forum Ekonomija
    Replies: 1
    Last Post: 06-04-12, 18:33
  2. Udaranje žena u islamu ?
    By salex in forum Religija i filozofija
    Replies: 14
    Last Post: 01-02-12, 20:44
  3. Buducnost pripada Islamu
    By Mabus in forum Religija i filozofija
    Replies: 160
    Last Post: 14-06-11, 02:30
  4. Dalmatinski odgoj
    By BOGY in forum #montecafe
    Replies: 4
    Last Post: 10-04-10, 14:58
  5. Zablude o Islamu
    By Mabus in forum Religija i filozofija
    Replies: 65
    Last Post: 02-04-07, 22:21

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •