Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 37

Thread: Vjerovanja heretika

  1. #1
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default Vjerovanja heretika

    Daklen 'vako. Interesuje me u šta kolege ateisti i ostali heretici vjeruju bez trunke dokaza


    Ja vjerujem u inteligentni i neinteligentni život na drugim planetama, kao i svaki vjernik nemam ni jedan dokaz kojim bih potkrpio svoju vjeru. Moje vjerovanje mi nije niko usadio niti sam ga nabubao iz neke knjige već se bazira na prostoj logici

    U šta vi vjerujete bez ikakvih dokaza ili sa "dokazima" poput onih koji iznose oni koji vjeruju kao što su
    vjerovanje u natprirodne sposobnosti tipa telepatija, telekineza, vidovitost itd...
    vjerovanje u živa bića koje još nismo otkrili tipa Jetija, Saskvača, džinovsku hobotnicu itd...

    Može i vjerovanja potkrijepljena "dokazima" poput onih koji imaju oni koji vjeruju u nevidljivog svemogućeg humanoida na oblaku(tipa pisane riječi).
    Dobar primjer vjerovanja sa "dokazima" je vjerovanje u naprednu civilizaciju Atlantidu koje je poteklo iz Platonovog pera da bi se neki ljudi ubijali od traženja potvrde za svoja vjerovanja


    PS.
    ne bi bilo loše da religiozni vjernici zaobiđu temu pošto se apsolutno ne dotiče njihovih vjerovanja

    PPS.
    Fora bi bilo quotovati pasuse iz knjiga
    Last edited by Rakun; 22-03-15 at 21:59.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  2. #2
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    133
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja mogu reći da verujem da mi može pasti na glavu veliki bik od 1000kg , jes da postoji mala mogućnost da neko bika lansira u vis i da on baš meni padne na glavu , ali mogućnost u vrlo malim procentima je očigledna.
    Atlantida je tu negde po mogućnosti , Jeti ima daleko manji procenat kao i džinovska hobotnica.

    E sad bolje je pitanje zašto u takve stvari verovati i koji su razlozi za to?! , pa ništa drugo do to da je verovanje u bika koji će mi pasti na glavu samo zapravo predznak da postoji sudbina tj.neko više biće koje upravlja svime pa tako i verovatnoćom da mi bik padne na glavu.

  3. #3
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Ako definišemo vjerovanje kao nešto što neka osoba prihvata kao tačno bez ikakvih prihvatljivih dokaza onda ja ne vjerujem uopće.

    Prihvatam naravno mogućnost da nešto može postojati ukoliko prolazi neki logični sljed odnosno ako definicija tog nečeg ne izaziva logički paradox. Međutim da budemo jasni, u opće ne tvrdim da to nešto postoji zato što prolazi logički sljed, naprotiv da bih sa sigurnosti znao da nešto postoji za to su mi potrebni prihvatljivi dokazi.

    Eto recimo problem sa vanzemaljcima. Ništa što danas znamo se ne kosi sa time da postoje i postoji dosta velika vjerovatnoća da stvarno postoje ali ta činjenica me nikako ne uvjerava u to da prihvatim njihovo postojanje zdravo za gotovo i nikada neću reći da znam da postoje. Da bih znao da postoje potrebni su mi neodbacivi dokazi.

    Ja naprosto ne vjerujem u ništa već ili znam ili ne znam ili prihvatam mogućnost (hipotezu) da nešto možda može postojati ako se ne kosi sa logičkim sljedom (odnosno prođe logičku analizu).

  4. #4
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by funestis View Post
    Ako definišemo vjerovanje kao nešto što neka osoba prihvata kao tačno bez ikakvih prihvatljivih dokaza onda ja ne vjerujem uopće.
    Pa nekoliko si puta napisao da vjeruješ da nismo jedina inteligentna bića u univerzumu , a nemaš ni jedan jedini dokaz sem matematičke vjerovatnoće. Vjerovanje je jedno, a znanje potpuno drugo (ipak je ovo topic za ateiste pa se koristi precizan termin)

    Ja iz "dubine duše" vjerujem u život na drugim planetama, kako inteligentni tako i neinteligentni jer mi je sve drugo u potpunosti nelogično. Već nisam siguran da li bih volio da nas posjete
    Last edited by Rakun; 26-03-15 at 17:02.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  5. #5
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    188
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by funestis View Post
    Ako definišemo vjerovanje kao nešto što neka osoba prihvata kao tačno bez ikakvih prihvatljivih dokaza onda ja ne vjerujem uopće.

    Prihvatam naravno mogućnost da nešto može postojati ukoliko prolazi neki logični sljed odnosno ako definicija tog nečeg ne izaziva logički paradox. Međutim da budemo jasni, u opće ne tvrdim da to nešto postoji zato što prolazi logički sljed, naprotiv da bih sa sigurnosti znao da nešto postoji za to su mi potrebni prihvatljivi dokazi.

    Eto recimo problem sa vanzemaljcima. Ništa što danas znamo se ne kosi sa time da postoje i postoji dosta velika vjerovatnoća da stvarno postoje ali ta činjenica me nikako ne uvjerava u to da prihvatim njihovo postojanje zdravo za gotovo i nikada neću reći da znam da postoje. Da bih znao da postoje potrebni su mi neodbacivi dokazi.

    Ja naprosto ne vjerujem u ništa već ili znam ili ne znam ili prihvatam mogućnost (hipotezu) da nešto možda može postojati ako se ne kosi sa logičkim sljedom (odnosno prođe logičku analizu).

    Vjera se definise kao uvjerenje u neku istinu bez njene provjere.


    Ti ocigledno nemas ni u sta vjeru.Vjerujes li da ce Crna Gora pobijediti sjutra Rusiju u fudbalu? Ja vjerujem da hoce,a nema sanse da to mogu dokazati.
    Ako bi dokazali da Bog postoji,onda vise ne bi potrebna bila vjera u njega.

    Vjerujes li ti u nesto?

  6. #6
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Pa nekoliko si puta napisao da vjeruješ da nismo jedina inteligentna bića u univerzumu , a nemaš ni jedan jedini dokaz sem matematičke vjerovatnoće. Vjerovanje je jedno, a znanje potpuno drugo (ipak je ovo topic za ateiste pa se koristi precizan termin)

    Ja iz "dubine duše" vjerujem u život na drugim planetama, kako inteligentni tako i neinteligentni jer mi je sve drugo u potpunosti nelogično. Već nisam siguran da li bih volio da nas posjete

    Koristio sam tu riječ u nešto slobodnijem značenju nego što sam gore definisao u mom postu. Međutim ako se ograničimo samo na usku interpretaciju te riječi onda ne vjerujem da postoje vanzemaljci već samo pretpostavljam da postoje s obzirom da se ništa što znamo danas ne kosi sa tom mogućnošću.

  7. #7
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by bike1 View Post
    Vjera se definise kao uvjerenje u neku istinu bez njene provjere.


    Ti ocigledno nemas ni u sta vjeru.Vjerujes li da ce Crna Gora pobijediti sjutra Rusiju u fudbalu? Ja vjerujem da hoce,a nema sanse da to mogu dokazati.
    Ako bi dokazali da Bog postoji,onda vise ne bi potrebna bila vjera u njega.

    Vjerujes li ti u nesto?

    Postoji mogućnost da pobjedimo, da li ćemo pobjediti to ćemo znati tek kada se utakmica odigra. Nema potrebe da vjerujem u to.

    Quote Originally Posted by bike1 View Post
    Vjerujes li ti u nesto?
    Ne, u smislu da prihvatam nešto bez dokaza.

    Quote Originally Posted by bike1 View Post

    Ako bi dokazali da Bog postoji,onda vise ne bi potrebna bila vjera u njega.
    Ja iskreno ne vidim zbog čega je ta vjera u opće potrebna. Niti sam bolji niti lošiji zbog toga.

  8. #8
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    188
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Posto ne mogu dokazati da zaista mislis to sto govoris,jer ne postoji mogucnost da udjem u tvoje misli,ja vjerujem za tebe da si vjernik.

    Ja smatram da ti jedno govoris a skroz drugo mislis.Ne vjerujem ti nista sto napises.

  9. #9
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    133
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Pa nekoliko si puta napisao da vjeruješ da nismo jedina inteligentna bića u univerzumu , a nemaš ni jedan jedini dokaz sem matematičke vjerovatnoće. Vjerovanje je jedno, a znanje potpuno drugo (ipak je ovo topic za ateiste pa se koristi precizan termin)

    Ja iz "dubine duše" vjerujem u život na drugim planetama, kako inteligentni tako i neinteligentni jer mi je sve drugo u potpunosti nelogično. Već nisam siguran da li bih volio da nas posjete
    Osim duše koji su ti argumenti sa postojanje vanzemaljaca jer "duša" i njen kvalitet mogućnosti spoznaje punukuje čoveka da veruje i u vampire.

  10. #10
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by bike1 View Post
    Posto ne mogu dokazati da zaista mislis to sto govoris,jer ne postoji mogucnost da udjem u tvoje misli,ja vjerujem za tebe da si vjernik.

    Ja smatram da ti jedno govoris a skroz drugo mislis.Ne vjerujem ti nista sto napises.

    To je tvoje neotuđivo pravo.

  11. #11
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    188
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by funestis View Post
    To je tvoje neotuđivo pravo.

    Ne vjerujem da je to moje pravo.A jos manje vjerujem da je neotudjivo.

    Osim ukoliko mi ne dokazes drugacije uvidom u ustav i zakone ove zemlje.Do tada ti nista ne vjerujem jer zelim dokaze.

  12. #12
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by bike1 View Post
    Ne vjerujem da je to moje pravo.A jos manje vjerujem da je neotudjivo.

    Osim ukoliko mi ne dokazes drugacije uvidom u ustav i zakone ove zemlje.Do tada ti nista ne vjerujem jer zelim dokaze.
    Ok.


  13. #13
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    188
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by funestis View Post
    Ok.
    Ne vjerujem ti da mislis OK,iako si to napisao. Ko zna sta drugo mislis u glavi. Nikad necemo saznati jer ti misli ne mogu procitati.

    Slobodno se ne moras truditi da mi odgovaras jer ti nista ne vjerujem.Osim ukoliko ne prilozis materijalni dokaz svoje tvdnje i svojih misli.

  14. #14
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by sbokrug View Post
    Osim duše koji su ti argumenti sa postojanje vanzemaljaca jer "duša" i njen kvalitet mogućnosti spoznaje punukuje čoveka da veruje i u vampire.
    "iz dubine duše" je samo izraz koji se masovno koristi i time naravno nisam mislio ništa sem da nagovjestim koliko je moja vjera jaka

    Što se tiče argumenata tu imam samo matematiku
    Do sada smo otkrili 700-800 planeta, od tih 700-800 na 6-7 je po našim standardima moguć život
    Samo u našoj Galaksiji ( jednoj od nekoliko MILIJARDI) ima nešto više od 50 MILIJARDI planeta, što znači da smo mi samo bezznačajno zagrebali površinu.

    Pa saberi 1+1
    da postoji 0.000000000000000000000000000000000000000000000000 00000000000000000000000000000000000000000000000000 00000000000000000000000000000000000000000000000000 00000000000000000000000000000000000000000000000000 00000000000000000000000000000000000000000000000000 00000000000000000000000000000000000000000000000000 00000000000000000000000000000000000000000000000000 00000000000000000000000000000000000000000000000000 000000000000000000000000000000000001 % šanse da naseljiva planeta sa boljim ili gorim uslovima za život ima sličnu sudbinu kao zemlja tamo ima nebrojeno planeta sa živim bićima

    Što se DOKAZA tiče njih naravno nemam. Zato i kažem da vjerujem, a vjerovao ja ili ne to neće promjeniti pravo stanje stvari (koje god da je)
    Last edited by Rakun; 26-03-15 at 20:46.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  15. #15
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    133
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pa lepo je što veruješ , i ja sam verovao da postoje vilenjaci ali sam odustao od vere u takvo šta jer to ništa ne predstavlja osim lepog sećanja na detinjstvo,filmove i priče , i dečje želje da se jednom sretneš sa njima.

    Kako ti zamišljaš vanzemaljce?? , tj. kakva bi to bila bića??

    1).Jesu li statična i postoje oduvek??

    2.Jesu li sklona promenama tj.evoluciji?!


    Ako su ovo prvo , njih ne možeš spoznati niti sa njima uspostaviti kontakt , osim ako oni ne odluče da hoće sa tobom , a to znači da to različito biće može biti samo bog , dakle piši propalo.
    Ovi drugi ako su skloni evoluciji onda ne mogu se kretati brže od svetlosti , a to znači takođe da ih ne možeš nikad videti niti upoznati.

    Dakle , nema potrebe da dalje veruješ!:biggrin:

  16. #16
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    2,333
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Ja iz "dubine duše" vjerujem u život na drugim planetama
    Jel ovo ateistički pleonazam ili šta slično? Nema veze, ide neko kvazi objašnjenje kasnije, ali moram dodati: "oće jezik pravo!".

    Realno gledano, mislim da brkate pojam vjera i nada, moguće je definisati vjeru u nešto isključivo ukoliko za to imate dokaze, kakve takve, one za koje lično smatrate da su čvrsti i trajni, dok eto, svjedoci ste, ima i onih koji iste dokaze ne priznaju itd. Dalje, mislim da bi termin nada bio praktičniji jer logičnije bi bilo reći "nadam se da postoji platenta itd." to bi bilo malo smislenije i preciznije.

    U svakom slučaju osta mi nejasno šta su Heretici, greška u kucanju ili?

    Uh, zamalo zaboravih "citat iz knjiga"!?
    Last edited by SpongeBob; 27-03-15 at 00:13.
    Do not Argue with Idiots! Useful Info and Health Tips
    https://www.youtube.com/watch?v=IrYtkADFaqs

  17. #17
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by sbokrug View Post
    Pa lepo je što veruješ , i ja sam verovao da postoje vilenjaci ali sam odustao od vere u takvo šta jer to ništa ne predstavlja osim lepog sećanja na detinjstvo,filmove i priče , i dečje želje da se jednom sretneš sa njima.
    Prestao si vjerovati u vilenjake bez i jednog dokaza da ne postoje !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Dokaži da ne postoje pa onda huli, i nemoj onu priču kako nije na tebi da dokazuješ njihovo nepostojanje.

    Quote Originally Posted by sbokrug View Post
    Kako ti zamišljaš vanzemaljce?? , tj. kakva bi to bila bića??

    1).Jesu li statična i postoje oduvek??

    2.Jesu li sklona promenama tj.evoluciji?!
    Naravno kao bića nastala evolucijom (kao što smo i mi)

    Quote Originally Posted by sbokrug View Post
    Ovi drugi ako su skloni evoluciji onda ne mogu se kretati brže od svetlosti , a to znači takođe da ih ne možeš nikad videti niti upoznati.
    U teoriji ima više načina putovanja. Osim toga naseljiva planeta je otkrivena na svega 12 sv. godina, druga na 20...
    Last edited by Rakun; 27-03-15 at 01:07.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  18. #18
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by SpongeBob View Post
    Realno gledano, mislim da brkate pojam vjera i nada, moguće je definisati vjeru u nešto isključivo ukoliko za to imate dokaze, kakve takve, one za koje lično smatrate da su čvrsti i trajni, dok eto, svjedoci ste, ima i onih koji iste dokaze ne priznaju itd. Dalje, mislim da bi termin nada bio praktičniji jer logičnije bi bilo reći "nadam se da postoji platenta itd." to bi bilo malo smislenije i preciznije.
    Ja vjerujem isto kao što i ti vjeruješ u svemogućeg nevidljivog humanoida na oblaku - bez trunke dokaza. Doduša moja vjera je potkrijepljena LOGIKOM
    Ko ne priznaje "dokaze". Fizičke dokaze je nemoguće ne priznavati (što vi vjernici po nekad bezuspješno pokušavate)


    Quote Originally Posted by SpongeBob View Post
    U svakom slučaju osta mi nejasno šta su Heretici, greška u kucanju ili?
    Pitaj Wikipediu ili nađi rječnik
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  19. #19
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Earth
    Posts
    3,183
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Upoznao sam mladog prof. dr. predavaca na nekom americkom univerzitetu (moguce columbia), koji ima teoriju da smo mi, planeta i sve na njoj, svemir - simulacija. Program.

    Strucni termini na engleskom su mi pravili problem, kao i pola boce viskija, ali je takav utisak na mene ostavila njegova prica da sam dosta cesto zatekao sebe kako razbiram "dokaze" po glavi.

    Nije vjerovanje, ali nije ni odbacanje.
    If anything goes wrong, Desmond Hume will be my constant

  20. #20
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Black View Post
    Upoznao sam mladog prof. dr. predavaca na nekom americkom univerzitetu (moguce columbia), koji ima teoriju da smo mi, planeta i sve na njoj, svemir - simulacija. Program.

    Strucni termini na engleskom su mi pravili problem, kao i pola boce viskija, ali je takav utisak na mene ostavila njegova prica da sam dosta cesto zatekao sebe kako razbiram "dokaze" po glavi.

    Nije vjerovanje, ali nije ni odbacanje.
    Ne možeš da dokažeš da nije prema tome JESTE
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  21. #21
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    2,333
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Black View Post
    Upoznao sam mladog prof. dr. predavaca na nekom americkom univerzitetu (moguce columbia), koji ima teoriju da smo mi, planeta i sve na njoj, svemir - simulacija. Program.

    Strucni termini na engleskom su mi pravili problem, kao i pola boce viskija, ali je takav utisak na mene ostavila njegova prica da sam dosta cesto zatekao sebe kako razbiram "dokaze" po glavi.

    Nije vjerovanje, ali nije ni odbacanje.
    Jeste, ima logike, ako je vjerovat i ja sam čitao o tome, istina neki strip je bio, al dal se to računa kao valjan argument?

    Šalim se!
    Do not Argue with Idiots! Useful Info and Health Tips
    https://www.youtube.com/watch?v=IrYtkADFaqs

  22. #22
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Black View Post
    Upoznao sam mladog prof. dr. predavaca na nekom americkom univerzitetu (moguce columbia), koji ima teoriju da smo mi, planeta i sve na njoj, svemir - simulacija. Program.

    Strucni termini na engleskom su mi pravili problem, kao i pola boce viskija, ali je takav utisak na mene ostavila njegova prica da sam dosta cesto zatekao sebe kako razbiram "dokaze" po glavi.

    Nije vjerovanje, ali nije ni odbacanje.

    Stvar sa tom teorijom je da ne zahtjeva nikakvu dozu vjerovanja. Ona uspješno prolazi logički sljed i matematiku, međutim trenutno ne postoje direktni dokazi da je tako nešto stvarno (što ne isključuje mogućnost da se ti dokazi neće jednom pronaći).

    Znači teorija o simuliranom svemiru može biti tačna ali to ne znači i da jeste. Kao što rekoh za potvrđivanje iste potrebni su dokazi.

  23. #23
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    Earth
    Posts
    3,183
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Ne možeš da dokažeš da nije prema tome JESTE
    Ne kapiras jer si odma spreman da napadas kao rotvajler. Ne vjerujem ni da je moguce ni da je nemoguce. Jednostavno sam indeferentan. Zanimljiva prica i to je to.

    Quote Originally Posted by funestis View Post
    Stvar sa tom teorijom je da ne zahtjeva nikakvu dozu vjerovanja. Ona uspješno prolazi logički sljed i matematiku, međutim trenutno ne postoje direktni dokazi da je tako nešto stvarno (što ne isključuje mogućnost da se ti dokazi neće jednom pronaći).

    Znači teorija o simuliranom svemiru može biti tačna ali to ne znači i da jeste. Kao što rekoh za potvrđivanje iste potrebni su dokazi.
    Ako je teorija o simulaciji tacna, mora imati svog programera. Sto znaci da imamo 2 opcije - programer mora biti neki izuzetni entitet o kojem samo mozemo da nagadjamo, ako je sve ovo stvorio u programu logicno je da nikada necemo moci da nadjemo dokaz za simulaciju. Ili da je programer ostavio prostor da nadjemo dokaz i dokucimo istinu, a onda to moze biti i kraj programa ili jednostavnije kraj nas.
    If anything goes wrong, Desmond Hume will be my constant

  24. #24
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Black View Post
    Ne kapiras jer si odma spreman da napadas kao rotvajler. Ne vjerujem ni da je moguce ni da je nemoguce. Jednostavno sam indeferentan. Zanimljiva prica i to je to.



    Ako je teorija o simulaciji tacna, mora imati svog programera. Sto znaci da imamo 2 opcije - programer mora biti neki izuzetni entitet o kojem samo mozemo da nagadjamo, ako je sve ovo stvorio u programu logicno je da nikada necemo moci da nadjemo dokaz za simulaciju. Ili da je programer ostavio prostor da nadjemo dokaz i dokucimo istinu, a onda to moze biti i kraj programa ili jednostavnije kraj nas.
    Ako je teorija simulacije tačna onda naravno mora postojati programer, međutim to ne implicira postojanje božanstva već samo programera. U opće ne mora biti izuzetni entitet. Čak što više može biti i više programera koji stvaraju i održavaju simulaciju. A što ako je naša simulacija opensource ili slično.

    Simulacija ne implicira nikakvi izuzetni entitet.

    A što se tiče da li bi smo bili u mogućnosti da otkrijemo da smo u simulaciji to je u stvari dosta lako ali traži dugoročno osmatranje dubokog svemira kroz dosta godina.

    Naime da bi simulacija funkcionisala mora imati neki izvor energije, ovo znači da je naš svemir zatvoren sistem u koji se uvodi energija iz vani. Jedino što trebamo jeste da mjerimo ukupnu količinu zračenja u svemiru kroz vrijeme. Ako se ta količina zračenja povećava to znači da se u naš svemir uvodi energija što bi bio prvi mjerljivi dokaz da je naš svemir pod nečijom kontrolom (ovo ne bi bio dirktan dokaz da je naš svemir simulacija ali bi bio dokaz da postoji neka vanjska kontrola).

  25. #25
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by funestis View Post
    A što ako je naša simulacija opensource ili slično.
    Možda zato u univerzumu vlada haos
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ateizam - vrsta vjerovanja
    By septembar in forum Religija i filozofija
    Replies: 1100
    Last Post: 10-04-24, 16:23
  2. Replies: 21
    Last Post: 05-03-14, 00:07
  3. Logika vjerovanja - zašto vjerujem
    By Mabus in forum CdM Arhiva
    Replies: 149
    Last Post: 26-01-14, 16:36
  4. Obicaji, vjerovanja, vjera, ljudska glupost...
    By Mojsije in forum Religija i filozofija
    Replies: 67
    Last Post: 20-01-10, 21:12
  5. Vjerovanja u serbiju
    By Grad Heroja in forum Sve i svašta
    Replies: 2
    Last Post: 04-09-04, 13:01

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •