Page 35 of 41 FirstFirst ... 25313233343536373839 ... LastLast
Results 851 to 875 of 1013

Thread: Odgoj u Islamu.

  1. #851
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica Mother of Needy
    Posts
    8,250
    Thanks Thanks Given 
    685
    Thanks Thanks Received 
    528
    Thanked in
    383 Posts

    Default

    Na šta smo spali
    If there's two things that I hate-
    It's havin' to cook, and tryin' to date...​

  2. #852
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Archi View Post
    Kada bi stanovnici Medine pospali, Omer, radijallahu ’anhu, bi neprimijećeno izlazio iz svoje kuće, u potrazi za onima koji su slabi kako bi im pomogao, za onima koji su siromašni kako bi im udijelio sadaku ili za onima koji griješe kako bi ih opomenuo i savjet im uputio. Jedne noći dok je šetao medinskim ulicama, iz neke kuće začuo se dječiji plač. Približio se kućnim vratima, pokucao, nazvao selam i upitao: ''Allahova robinjo, zašto ti plaču djeca?'' ''Plaču jer su gladna'', odgovori žena. Omer, radijallahu ’anhu, tada zaplaka i plačući se zaputi u Bejtu-l-mal (Državnu haznu), u kojoj je bilo imetka namijenjenog za siromahe. Veliku vreću je napunio brašnom i uz to uze masla, hurmi, odjeće i nešto kovanog novca. Potom rečesvome slugi Eslemu: ''Natovari mi ovo na leđa!“ A Eslem reče: ''Halifo mu’mina, ja ću odnijeti vreću umjesto tebe!“ Omer, radijallahu ’anhu, energično odbi i reče: ''Ja ću za njih biti pitan na Ahiretu, a ne ti'', pa uze vreću i zaputi se kući uplakane djece. Svojim rukama im je skuhao omak i svakom djetetu sipao hrane sve dok se nisu zasitili. Njegov sluga Eslem, pripovijedajući kako je Omer, radijallahu ’anhu, kuhao omak i puhao u vatru kako bi je rasplamsao, rekao je: ''Vidio sam kako dim izlazi iz vrhova njegove brade.'' A onda je ova siromašna žena ne znajući da je to Omer ibn El-Hattab, radijallahu anhu, kazala: „Priličnije je da si ti halifa, nego Omer, jer se brineš o siromasima!“ Omer, radijallahu anhu se nasmijao i sa selamom otišao.

    http://www.rijaset.ba/index.php?option=com_content&view=article&id=15125 :osnovni-princip-vlasti-u-islamu&catid=31&Itemid=602
    Zabavno.
    Tako dobar čovjek, a ima slugu. Uz to zabranjuje svome slugi da nosi darove jer kad ode na onaj svijet (Ahiret) ne želi da dijeli zaslugu za dobro dijelo
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  3. #853
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica Mother of Needy
    Posts
    8,250
    Thanks Thanks Given 
    685
    Thanks Thanks Received 
    528
    Thanked in
    383 Posts

    Default

    Pa dobro, zaposlio ga je (jer posla ima ko oće da radi) i vjerovatno je sluga ima dobru platu kad je i sam uzviknuo Daj da ja to ponesem! A naravno da će on, kao kalif, bit pitan za ljude kojima je bio vladar a ovaj Eslem će, kao dobar sluga dobrog gospodara, takođe dobit po zasluzi. Ja to tako vidim, ne znam, svako po svojim sklonostima. Naravno, ovo je tumačenje konkretne priče, ne bućkam se istorijskom vodom.
    If there's two things that I hate-
    It's havin' to cook, and tryin' to date...​

  4. #854
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Eto Raulio objasnio Jos jedan primjer Omerove pravednosti:
    "Jednom prilikom, kada je došao u Medinu izaslanik Kisre htio je pitati o muslimanskom kralju, pa su ga obavijestili da kod njih nema kralja, nego da imaju halifu. Potom ih je pitao gdje on boravi, pa su ga uputili prema džamiji. Potražio ga je u džamiji, ali ga nije našao. Rečeno mu je da ode na jedno mjesto nedaleko od džamije. Kada je perzijski izaslanik došao na mjesto gdje su ga uputili, našao je čovjeka kako spava u hladovini voćnjaka. Sam, sakriven od sunca, sa svojim štapom pod glavom, siguran i bezbrižan spavao je prvi čovjek najveće države tog doba. Ta slika je nagnala Perzijanca da kaže poznatu rečenicu: "Pravdu si uspostavio, pa mirno zaspao"."
    http://bs.wikipedia.org/wiki/Omer_ibn_el-Hattab

    Zamislite danas da Obama, Putin ili neki drugi mocnik moze mirno da zaspe u neki park bez obezbjedjenja
    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  5. #855
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Raulio View Post
    ovaj Eslem će, kao dobar sluga dobrog gospodara, takođe dobit po zasluzi.
    Po kojoj zasluzi kada mu je gospodar toliko sebičan da mu ne da ni da nosi

    Osim toga taj Omer ne čini dobra dijela zbog dobrote srca svoga već kako i sam kaže radi poena u zagrobnom životu
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  6. #856
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Za svoja djela će sam da odgovara na Ahiretu (onom svijetu) - gdje ga čeka sud , što reče i sam -mene će da pitaju...

    Nije htio da poturi nekoga drugoga.

    Dobar čovjek bješe ovaj Omar.

  7. #857
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Odlican video u skladu sa temom:
    Kontroliši svoj jezik - Nouman Ali Khan:
    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  8. #858
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    Kotor
    Posts
    9,402
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Sve mi se čini da nema fanatizma i da se stvari ne uzimaju zdravo za gotovo, bez sumnje, bez pitanja, da u tom slučaju ne bi bilo ni Islama. A ni drugih religija, manje više. Izvorna ideja je ideja stada, ovaca.. treba pratiti vođu.. jednoga dana ako budeš dobar poćićeš kod Boga da te pomiluje po glavama..

  9. #859
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    One Ring to Rule them all...

  10. #860
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Dje iskopa ovo? sad budi dobar pa nam prevedi ovo i kakve veze ima sa ovom temom? Posto meni iz videa nista nije jasno a pretpostavljam da je drugima jos manje jasno.
    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  11. #861
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default

    Pa ovo je dio islamske kulture Saudijske Arabije. Ovo je njihovo stvaralastvo i dometi u muzici kao u vrlo vaznoj grani kulture a samim tim i odgoja djece
    One Ring to Rule them all...

  12. #862
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Podgorica Mother of Needy
    Posts
    8,250
    Thanks Thanks Given 
    685
    Thanks Thanks Received 
    528
    Thanked in
    383 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by McS View Post
    Izvorna ideja je ideja stada, ovaca.. treba pratiti vođu..
    Upravo tako. Tom analogijom stižemo i do ideje vuka samotnjaka, zabluđele ovčice, lošeg/dobrog pastira, vuka u ovčijoj koži... Za takve se pobrine priroda ili same ovce kad se dozovu pameti. Krdo, jato, roj, pleme, narod, država i ostali organizacioni varijeteti...
    If there's two things that I hate-
    It's havin' to cook, and tryin' to date...​

  13. #863
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    @Gandalfe prvo tema nije odgoj djece drugo otkud to da je muzika vrlo vazna grana kulture? Mozda je onda za tebe grand show vrhunac kulture? Trece vecina ucenjaka smatra da je muzika haram - zabranjena tako da ne shvatam kako ista moze biti dio islamske kulture. Neke si loncice pobrkao.
    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  14. #864
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Zimovrel
    Posts
    21,573
    Thanks Thanks Given 
    206
    Thanks Thanks Received 
    1,943
    Thanked in
    786 Posts

    Default



    Jel ovo haram ?

    Nego o odgoju cega pricamo ?
    One Ring to Rule them all...

  15. #865
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Odgoju licnosti pa bilo to dijete ili covjek ili starac. Kucaj na google da li su ilahije sa muzikom zabranjene.
    Ontopic
    Last edited by Archi; 05-03-15 at 11:38.
    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  16. #866
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  17. #867
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    Kotor
    Posts
    9,402
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Nacrtas karikaturu i BOOOOM !!!

  18. #868
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    "Upitan je cijenjeni šejh Alij At-Tantavi, rahimehullah, za najlepšu mudrost koju je ikada pročitao u svom životu, pa je rekao: "Čitao sam 70 godina i nisam naišao na ljepšu mudrost od mudrosti što je prenio Ibnu Dževzij, rahimehullah, kada je rekao: "Umor (zbog) dobrog djela ode, a ostane njegova nagrada, a užitak lošeg djela prođe, a ostane njegova kazna!!!""
    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  19. #869
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Kada se nekoliko "mladića sklonilo u pećinu", o čemu se govori u suri El-Kehf, nisu tražili od Uzvišenog Allaha da im podari pobjedu i vlast, nego su samo rekli: "Gospodaru naš, daruj nam Svoju milost i podari da ovaj naš postupak bude pravi izbor."
    Izraz er-rušd znači upućenost, usmjerenje, prisebnost, izbor prave stvari, izvršavanje onoga što je najvrednije i najkorisnije, to je kretanje ispravnom stazom.

    Zato, kada si upućen, već si izvojevao pobjedu, pa makar ona došla nakon izvjesnog vremena.
    Uzvišeni Allah poručuje nam: "Reci: 'Gospodar moj će me uputiti na ono što je bolje i korisnije od ovoga.'"

    Na ovaj način skraćuješ put i otklanjaš mnoge neugodnosti, a kada ti je Allah Zaštitnik i Upućivač, tada rezultat postaje ogroman.

    Kada je Musa, alejhis-selam, sreo dobrog čovjeka, tražio je od njega samo jedno: "...ali da me poučiš onome čemu si ti ispravno poučen." Dakle, tražio je način dolaska do upute.
    Kada ti Allah podari uzroke upute, već ti je podario put ka uspjehu!
    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  20. #870
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    Kotor
    Posts
    9,402
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Stojte, galije carske! Što se čini od Alaha mili brate. Za mene su izbezumljene izjave da se više voli poslanik od svoje đece. Mislim da je to bio transparent u Rožaje. A čovjek je izmislio svaku religiju i napisao svaku knjigu.. Treba pročitati istoriju religije, svrha i postojanje iste.

  21. #871
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Pa sto ne izmislis ti neku religiju i napises knjigu pa da vidimo hoces li imati milijarde sljedbenika.. Smijesan post.
    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  22. #872
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    Kotor
    Posts
    9,402
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by Archi View Post
    Pa sto ne izmislis ti neku religiju i napises knjigu pa da vidimo hoces li imati milijarde sljedbenika.. Smijesan post.
    Nemam ambiciju da manipulišem sa masama. Po meni je manipulacija nehumana. Po meni nije normalno da mi đeca nisu na prvo mjesto, sasvim je imbecilno ubiti drugoga zbog različitog mišljenja.. U potpunosti je licemjerno biti sljedbenik neke religije a svojim primjerima biti suprotan od iste. Po meni čovjek koji nema kritičko mišljenje o sebi i drugima zajedno sa vjerovanjima nema ambiciju ništa da mijenjana bolje..to jednostavno nije svojstveno ljudima..

  23. #873
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Mne
    Posts
    8,837
    Thanks Thanks Given 
    27
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    19 Posts

    Default

    Nego kakve su ti ambicije? Ne mora ti to biti ambicija, moze npr sticanje materijalnih dobara. Od prodaje knjiga u kolicinama milijardi mozes fino zaraditi. Zar ti to nije dobra motivacija?
    Slazem se za ovaj dio licemjerstva, i takvi ce biti najtezom kaznom kaznjeni jer govore jedno a rade drugo.
    Ja naravno imam kriticko misljenje o sebi ko kaze da nemam? Niti smatram da sam superiorniji od bilo koga ovdje na forumu. Jedino sto se tice vjere smatram (moje licno misljenje, mozda vi drugacije smatrate) da sam mozda za korak ili dva ispred vas koji jos uvijek niste spoznali Boga. Ali sto ne znaci da ce situacija biti uvijek takva, moze vas Bog uputiti pa da budete bolji i jaci vjernici i od mene, samo ukoliko to vi zelite, ali dok god vi to odbijate onda vas ni Bog nece uputiti na put Istine.
    Sto se tice drugih stvari kao npr nauke tu sam itekako kritican prema sebi i vidim da tu na forumu ima ljudi koji su daleko ispred mene, ali ja se za razliku od vas (koji ne zelite da pomjerite iz te tacke u kojoj stojite po pitanju vjere) trudim da naucim nesto novo i da sam u koraku sa tim ljudima koji prate nauku i koji doprinose pozitivno ovom drustvu.
    17 Al-Isra, 37:
    Ne hodi po zemlji nadmeno, jer zemlju ne možeš probiti ni brda u visinu dostići.

  24. #874
    Join Date
    Mar 2015
    Posts
    103
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by McS View Post
    Po meni je manipulacija nehumana. Po meni nije normalno da mi đeca nisu na prvo mjesto, sasvim je imbecilno ubiti drugoga zbog različitog mišljenja.. U potpunosti je licemjerno biti sljedbenik neke religije a svojim primjerima biti suprotan od iste.
    Ubijani su ljudi i zbog sporta,knjizevnosti,drzave,politike,novca i mnogih drugih stvari.Znaci li to da ne trebamo pratiti sport,citati knjige i koristiti novac?

  25. #875
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Dark side of the Moon (81000)
    Posts
    4,803
    Thanks Thanks Given 
    1,647
    Thanks Thanks Received 
    2,039
    Thanked in
    835 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by e-rotic View Post
    Ubijani su ljudi i zbog sporta,knjizevnosti,drzave,politike,novca i mnogih drugih stvari.Znaci li to da ne trebamo pratiti sport,citati knjige i koristiti novac?
    Ubijani su "zbog", a ne " u ime". Bitna razlika.

    Sent from my GSXR1000 @ 299
    "Vidiš li: svet pun sebe grca -
    Očiju punih, prazna srca."

Page 35 of 41 FirstFirst ... 25313233343536373839 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Finansije po Islamu: Novac i religija
    By Emill in forum Ekonomija
    Replies: 1
    Last Post: 06-04-12, 19:33
  2. Udaranje žena u islamu ?
    By salex in forum Religija i filozofija
    Replies: 14
    Last Post: 01-02-12, 21:44
  3. Buducnost pripada Islamu
    By Mabus in forum Religija i filozofija
    Replies: 160
    Last Post: 14-06-11, 03:30
  4. Dalmatinski odgoj
    By BOGY in forum #montecafe
    Replies: 4
    Last Post: 10-04-10, 15:58
  5. Zablude o Islamu
    By Mabus in forum Religija i filozofija
    Replies: 65
    Last Post: 02-04-07, 23:21

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •