Page 83 of 171 FirstFirst ... 337379808182838485868793133 ... LastLast
Results 2,051 to 2,075 of 4251

Thread: Ateizam

  1. #2051
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    sve druge religije su netačne osim tvoje

    2 KORAKA OD MRŽNJE


    sjeti se
    BOG=LJUBAV
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  2. #2052
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    ne nisam prvi daleko bilo
    ali je činjenica da mi niko od vjernika ne kontrira ni meni ni bilo kom ateisti koji se potrudio da pročita Bibliju,Kuran,Tako je govorio Buda itd...
    Vodile su se ovdje rasprave ne boj se i vodice se, ja sam licno umoran.
    Mislim da ce i jedna i druga strana uvjek moci da nadje odgovor kakav god bio.

  3. #2053
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    sve druge religije su netačne osim tvoje

    2 KORAKA OD MRŽNJE


    sjeti se
    BOG=LJUBAV
    Ja ne znam koja je tacna, ali vjerujem za svoju da je tacna iako ponekad i u svojoj mozda sam skeptican za neke stvari ostavljajuci pri tom mjesta za eventualne 'prepravke' od zna se cije strane.
    Ako vjerujem u jednog Boga Isusa Hrista, to ne znaci da mrzim covjeka koji vjeruje u drugo.

  4. #2054
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    vjernici ne mogu da nađu odgovor niti će to ikada moći jer ne govore argumentima već jednostavno vjeruju i drže se toga ko pijan plota (bez obzira na sve)
    kao što je koska rekao uopšte ne koristite bilo kakve dokaze,činjenice i ostale "lokalno" zemaljske stvari da podkrepite vaše tvrdnje


    meni lično ne smetate
    ALI MI SMETA ŠTO JE OVAJ THREAD POKRENUO VJERNIK I POČEO DA MI NATURA SVOJE UBJEĐENJE, MADA SE TU NE RAZLIKUJE OD NI JEDNOG VJERNIKA

    ILI SAM GA MOŽDA JA POKRENUO I POČEO DA UBJEĐUJEM VJERNIKE DA BOG NE POSTOJI
    Last edited by Rakun; 20-05-10 at 13:23.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  5. #2055
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    vjernici ne mogu da nađu odgovor niti će to ikada moći jer ne govore argumentima već jednostavno vjeruju i drže se toga ko pijan plota (bez obzira na sve)
    kao što je koska rekao ne koristite logiku ili bilo kakve dokaze,činjenice i ostale "lokalno" zemaljske stvari
    Svako vjeruje u nesto, pa i ti.
    Tako vi ateisti se 100% oslanjate na nauku da je tacna, odnosno vjerujete jer dosta stvari ne mozete da provjerite licno.
    Vjera je potrebna u svakom aspektu.

  6. #2056
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Niko ne vjeruje u nauku 100%
    znaČi svi preispituju nauku

    dok vjernici ne preispituju vjeru
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  7. #2057
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    da ponovim

    Vjernik je otvorio diskusiju i počeo da vrjeđa ateiste
    "Da li ateizam ima svoje opravdanje?
    Kuda vodi? i Chemu sluzhi? :roll:
    In/out"


    nije ateista počeo da vrijeđa vjernike pošto ateisti to ne bi palo na pamet (previše smo zauzeti ovozemaljskim/realnim stvarima)
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  8. #2058
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    Niko ne vjeruje u nauku 100%
    znaČi svi preispituju nauku

    dok vjernici ne preispituju vjeru
    preispituju ne boj se, da nije tako ne bi smo imali toliko hriscanskih religija

  9. #2059
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    jeste to je zbog različitih mišljenja, nije zbog para od priloga

    objasni mi ovo
    koja je poenta zlata i srebra u crkvama
    logično bi bilo da vlada skromnost

    Isus je imao trnje na glavi a ne zlatnu kapu optočenu dragim kamenjem
    Last edited by Rakun; 20-05-10 at 13:35.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  10. #2060
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    6,824
    Thanks Thanks Given 
    303
    Thanks Thanks Received 
    269
    Thanked in
    161 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Rakun View Post
    jeste to je zbog različitih mišljenja, nije zbog para od priloga
    pa mozda i zbog toga ali moras priznati da se religije razlikuju
    svi imaju slobodnu volju da vjeruju u sto oce i da rade sto oce

  11. #2061
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    bijeli svijet
    Posts
    3,134
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Old Bone View Post
    Vjerujem jer je nevjerovatno! - Tertulianum, pravnik i mudrac, jedan od prvih hriscanskih teoreticara i dogmata.
    "Pics or it didn't happen." - Anonymous, veliki savremeni mudrac.

  12. #2062
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    92
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Možda je glavni argument protiv ateizma to što je kao produkt 20. vijeka "najmlađi". Ljudi su oduvjek vjerovali u "nešto", makar to bili duhovi.

    Opravdan jeste, ako ni zbog čega drugog, bar iz istog razloga kao i sve religije ovog svijeta - ne možeš dokazati suprotno.

  13. #2063
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Orja luka
    Posts
    5,153
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    SLIKA je dobra...a film je paganski po poruci, ali je *ubo* pravu grafiku....takav je dozivljaj...scenaristi je neko pricao, ili je i on imao iskustvo.....naravno ne isto kao hriscansko, niti u hriscanstvu ima cveca sa gajtanom za prikopcavanje,medjutim, nekako su predstavili dobro tu sustinu,koju je VRLO TESKO VIZUELNO PRESTAVITI-da sam ja i drvo u dvoristu u momentu te hriscanske ekstaze bili jedno...bozje kreacije od kojih svaka ima svoju prednost prilikom egzistencije.
    Pozrdav
    Last edited by Old Bone; 20-05-10 at 20:46.
    "Svoj posa i svi na radne zadatke...i vrijeme je posle par stotina godina da pocnemo sa malo rada"

  14. #2064
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    bijeli svijet
    Posts
    3,134
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ZerA View Post
    Možda je glavni argument protiv ateizma to što je kao produkt 20. vijeka "najmlađi". Ljudi su oduvjek vjerovali u "nešto", makar to bili duhovi.

    Opravdan jeste, ako ni zbog čega drugog, bar iz istog razloga kao i sve religije ovog svijeta - ne možeš dokazati suprotno.
    To nije argument. Treba li sad da odbacimo nauku 20. vijeka i uzmemo neku iz 16. samo zato što ova druga ima dugu tradiciju? A ako ćemo pravo ateizam je stariji od religije.

    Nemogućnost da se dokaže suprotno nije opravdanje za vjerovanje u bilo šta. A to pogrešno razmišljanje nije primjenjivo na ateizam jer ateizam nije tvrđenje da "Bog ne postoji" nego nedostatak vjerovanja u istinitost tvrđenja "Bog postoji". Ja mogu da ti dam koliko hoćeš tvrđenja koja se ne mogu dokazati i mislim da je ljudski um više nego sposoban da izmisli sadržaj "svetih knjiga".

    Svi se slažemo da je "The Lord of the Rings" plod ljudske mašte. Zamisli pojavi se neko i kaže ti da je ta knjiga pisana po istinitom događaju, ali nema nikakav dokaz. Hoćeš li reći "Ta knjiga je sigurno plod ljudske mašte i ko god ti vjeruje je idiot." ili ćeš reći "Ne može se dokazati da nije tako da razumijem ljude koji vjeruju u istinitost priče."?

    Ne vidim zašto bi biblija, kuran itd. imali poseban tretman.


  15. #2065
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    669
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Probaj da izmisliš samo jednu suru sličnu Kuranu, po smislu, stilu i sadržaju i ja ću ti priznati da su ljudi pisali Kuran. "Ova Knjiga, u koju nema sumnje, Uputa je onima koji se Allaha boje." /2/
    "to, taj" znači "ova, ovo", što se često koristi u arapskom jeziku Kur'an, koji je jedinstveno stjecište arapskog jezika, upotrebljava dakle ovaj način izražavanja Allah Uzvišeni kaže:
    "ni stara, ni mlada, nego između ovo dvoje" Zatim kaže: "Ovo vam je Allahova odredba kojom sudi među vama" (60:10), zatim: "Ovo vam je Allah, Gospodar vaš." (6:102)
    "Knjiga": Ima komentatora koji svojim tumačenjima tvrde da se to odnosi na Tevrat i Indžil, što je dosta slobodno tumačenje, odnosno neutemeljena interpretacija. Tačno je da se odnosi na Kur'an.
    znači"u koju nema sumnje"Međutim, ima i ovakvih čitanja: "Ova Knjiga nema sumnje"s tačkom, stajanjem na riječi a za*tim: "U njoj je uputa bogobojaznim." Ispravno je, međutim, sta*janje na "u kojoj nema sumnje", a potom se nastavlja: "Uputa je bogobojaznim", što je ispravnije ako se ima u vidu da je riječ ovdje atribut, čime je postignut bolji stilski efekt od sintagme "u kojoj je uputa", odnosno u kojoj je nešto.
    "Uputa bogobojaznim", tj svjetlo za bogobojazne, vjernike koji se čuvaju idolopoklonstva (širka), koji vjeruju samo u Allaha Jedinoga, koji djeluju pokoravajući Mu se, boje se Njegove kazne, nadaju se Njegovoj milosti i čuvaju se od Njegovih zabrana. To je sasvim u skladu sa značenjem ajeta koji slijedi iza ovoga i sadrži svojstva bogobojaznih vjernika kako ih Allah opisuje riječima:
    "Onima koji u gajb vjeruju, koji obavljaju na-maz i dijele od onoga čime smo ih Mi opskrbili."
    Onima koji u gajb vjeruju"


    Iman (vjerovanje) predstavlja čin potvrđivanja istinitosti riječju, djelom i uvjerenjem, povećava se djelima pokornosti, a smanjuje griješenjem. Vjerovanje, u navedenom smislu, rezultira strahopoštovanjem prema Allahu, dž.š., tako da onaj koji to prihvati neće učiniti bilo što, prihvatiti bilo kakvo uvjerenje ili kazati nešto suprotno Allahovoj naredbi.
    Vjera u nevidljivo ustvari je vjera u ono što je vidu nedostupno; to je potvrda, odnosno vjerovanje u ono što ti je dostavljeno. U šerijatskom smislu, vjera u gajb je vjera u Allaha, Njegove meleke, Njegove Knjige, Njegove poslanike, vjera u Sudnji dan, Njegovo određenje dobra i zla, vjera u oživljenje poslije smrti, u Džennet i Džehenem. Sve to je "gajb", nedostupno oku ljudskom, transcedentno.
    Last edited by Ibn Sinan; 20-05-10 at 22:37.

  16. #2066
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    bijeli svijet
    Posts
    3,134
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Napiši ti knjigu sličnu "The Lord of the Rings". Ne možeš? Znači Bog je napisao.

  17. #2067
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    669
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Naravno od Boga je Kuran, knjiga u koju nema nikakve sumnje.

  18. #2068
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Seoul, Korea
    Posts
    9,589
    Thanks Thanks Given 
    7
    Thanks Thanks Received 
    44
    Thanked in
    23 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by RoNN|3 View Post
    Genijalno. Jednostavno genijalno.

  19. #2069
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    jedno malo pitanje

    da sjutra David Coperfield kaže da je Isus koji se vraatio na zemlju dali bi mu neko od vjernika povjerovao ??
    ili biste ga proglasili bogohulnikom ??
    jednostavno bi ga proglasili bogohulnikom
    a na osnovu čega ?

    vi vjerujete u drugi dolazak Isusa kada će se ponizni uzdići a ostali otići u pizdu materinu, a sjutra da neko dođe i kaže ja sam Isus poslali bi ga u ludnicu
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  20. #2070
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    G-spot
    Posts
    20,655
    Thanks Thanks Given 
    96
    Thanks Thanks Received 
    113
    Thanked in
    91 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by RoNN|3 View Post
    Napiši ti knjigu sličnu "The Lord of the Rings". Ne možeš? Znači Bog je napisao.

    hahaha


    mada može i to biti

    Biblija je najveći bestseller svih vremena,kuran na drugom a gospodar prstenova je na 3-ćem mjestu

    moguće je da je Bog pisao sve 3 zašto da ne
    Last edited by Rakun; 21-05-10 at 01:10.
    "Ja i dalje čekam da mi dokažeš da je Sunce kancerogeno.", Bugi

  21. #2071
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    669
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Polako, doći će vrijeme kada ćemo saznati koja od ovih knjiga je najbitnija, a onda će neki plakati a neki se smijati.

  22. #2072
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Terminus Systems
    Posts
    15,291
    Thanks Thanks Given 
    428
    Thanks Thanks Received 
    2,646
    Thanked in
    1,287 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ibn Sinan View Post
    Polako, doći će vrijeme kada ćemo saznati koja od ovih knjiga je najbitnija, a onda će neki plakati a neki se smijati.
    Garantujem da ces ti plakat sto si zivot potrosio vjerujuci u bajke. Iskreno, ako mislis da je kuran toliko dobro napisan da ga je morao bog napisat onda si u zestokoj zabludi. Nista specijalno nema u vezi kurana. Nista uzviseno. A inace, neko je vec postavio klipove o suprotnostima u kuranu tako da - prc!
    Look upon my works ye mighty and this pear...

  23. #2073
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    92
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    @RoNN|3:

    Ateizam nije nauka, korjeni su mu u filozofiji.
    Ne mislim da ga treba odbaciti, samo da je potreba covijeka za vjerom stara koliko i svijest o njemu samom, da je citava civilizacija podignuta na korjenima nekog oblika vjerovanja (Egipat, Mesopotamija), ukljucujuci i Hriscanstvo i Islam. To jeste vise nego dovoljan razlog da rijec Bog ne mozes tek tako strpati u recycle bin.

    Agresivno reagujes za jednog ateistu koji se trudi da bude objektivan. Samo sto sam spomenula da i protv ateizma postoje kontra-teze, odmah si me klasifikovao kao vjernika kojem su "svete knjige" alfa i omega. U tom smislu, reagujes nista bolje od tipicnog vjernika. Opusteno, nisu ni ateizam, ni "svete knjige" jedine opcije, ali to je za neku drugu temu.

  24. #2074
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    669
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Vidiš da sa čovjekom nešto nije u redu, oprosti mu...

  25. #2075
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    bijeli svijet
    Posts
    3,134
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    5
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ZerA View Post
    Možda je glavni argument protiv ateizma to što je kao produkt 20. vijeka "najmlađi". Ljudi su oduvjek vjerovali u "nešto", makar to bili duhovi.

    Opravdan jeste, ako ni zbog čega drugog, bar iz istog razloga kao i sve religije ovog svijeta - ne možeš dokazati suprotno.
    Samo sam odgovorio na ovo podvučeno. Ne vidim da sam išta u mom postu pretpostavio o bilo čijoj vjeri niti da sam bio agresivan. A i da jesam, nema potrebe da se napada stil govornika. Napadaj argument Možda je trebalo više da posvetim ovom ne-podvučenom dijelu. U tom smislu....


    Quote Originally Posted by ZerA View Post
    Ne mislim da ga treba odbaciti, samo da je potreba covjeka za vjerom stara koliko i svijest o njemu samom..
    Pretpostavljam da ovu tvrdnju baziraš na velikom broju vjernika kroz istoriju, a ne na nekom naučnom istraživanju?

    *edit* vezano za Ibn Sinan-ov post:
    Last edited by RoNN|3; 21-05-10 at 16:39.

Page 83 of 171 FirstFirst ... 337379808182838485868793133 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •