Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 25 of 63

Thread: Samoubistvo

  1. #1
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,319
    Thanks Thanks Given 
    2,802
    Thanks Thanks Received 
    4,629
    Thanked in
    2,439 Posts

    Arrow Samoubistvo

    Neznam da li je ovome uopste mjesto ovdje i da li je uopste bilo s'obizrom da nikad nisam na ovom dijelu foruma ali eto, ako je bilo zakljucajte, brisite, radite sto ocete..

    Naime zanimalo me sta vi uopste mislite o samoubistvu? Vjerovatno je skoro svako makar jednom u zivotu razmisljao o tome da se ubije? Da li je to neki nacin bjezanja od problema ili ipak nesto drugo? Da li samoubistvo moze biti opravdano? U kojem slucaju?

    UDRITE!
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  2. #2
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Three Kocke Shechera
    Posts
    459
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ne daj bozhe da na to i pomislim,josh mi se zhivi :smile:
    ljudi koji su spremni da dignu ruku na sebe,misle da je to jedini nachin da prevazidju neki 'nepremostivi' problem koji je pred njima.chesto se deshava da problemi uopshte nisu ozbiljni,iako se to samim samoubicama ne chini tako,ali stvar je upravo u njihovoj psihologiji.Opravdanim samoubicama se mogu npr. smatrati teroristi(prije svega islamske vjeroispovijesti)koji to upravo rade,po njima,iz duboko-religioznih shvatanja

  3. #3
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,319
    Thanks Thanks Given 
    2,802
    Thanks Thanks Received 
    4,629
    Thanked in
    2,439 Posts

    Default

    Dobro, nisam mislio da "religijska samoubistva" za DZIHAD vec ovakva svakodnevna... Bas sam citao koliko se povidio broj ljudi koji zavrsi sa svojim izvotom i u svijetu a bogami i kod nas... Sa dosta ljudi sam pricao o tome i dosta njih mi je priznalo da su vise puta pomislili da oduzmi sebi zivot ali iz raznih razloga nisu to uradili...

    Svima njima se zivi ali eto, nekad ti se zivot smuci ili se osjecas savladanim nekim problemom, istina, uglavnom su sitnice ali bas te sitnice te nekad ubije vise nego neki ogrmoan problem...

    Ti nisi nikad pomislio sa samoubistvo... Vjerovatno ima onih koji jesu a znam cak par njih i sa chata, pa eto, mozda se i oglase ovdje...
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  4. #4
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    26,368
    Thanks Thanks Given 
    2,806
    Thanks Thanks Received 
    3,999
    Thanked in
    1,936 Posts

    Default

    Mnogi ce ti rec da su to kukavice, ali vjeruj mi da nijesu, cak naprotiv izuzetno hrabri ljudi, nije mala stvar dic ruku na sebe.
    Nije samo zbog problema, nekad i zbog teskih bolesti dignu ruku na sebe, kao Poli Bojanic
    Loše stvari dolaze u paketu, za dobre stvari treba vremena.

  5. #5
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    ~Pakao...u Srcu Raja~
    Posts
    690
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default ~..~..~..~

    Kukavichki potez... Nishta vishe!!
    I - NE:!: Nikada nisam ni pomislila na tako neshto...
    ~..TaLk to me SoftLy
    There's somethinG in Your EyeS..~

  6. #6
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Nalazio sam na neke nove religiske izvore gdje se osudjuje samoubistvo, ja mislim da taj cin niti je sramotan niti kukavicki, vec pravo svakog covjeka.

    A zivot je previse kompleksan da bi se mogli tako lako klasifikovati razlozi.

    Ono sto je najvjerovatnije, jeste da drustvo i medjuljudski odnosi igraju glavnu ulogu u vecinu tih slucajeva.
    Last edited by Ego_and_his_own; 18-08-05 at 02:34.

  7. #7
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    odmah ispred procesora koji je u PG
    Posts
    179
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Lightbulb

    Quote Originally Posted by hercules
    Mnogi ce ti rec da su to kukavice, ali vjeruj mi da nijesu, cak naprotiv izuzetno hrabri ljudi, nije mala stvar dic ruku na sebe.
    Nije samo zbog problema, nekad i zbog teskih bolesti dignu ruku na sebe, kao Poli Bojanic
    nisi upravu:Ne treba imati hrabrosti ubiti se,nego treba imati hrabrosti pa ostati ziv!!!
    jedino zbog neizljecive bolesti opravdavam samoubistvo(ali tek kada je sigurno da se vise nista ne moze uciniti).

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Zasto osudjujete samoubistvo?

    Ne razumijem.

    Cuo sam za izraze kukavicki zivjeti, prodati prijatelja da bi opstao. familiju i sebe da bi postao bogat, slavan ili samo ostao ziv. Zajebati nekoga da bi ti napredovao, smisljao kako da podmetnesh nogu drugome. Otimati tudje zene, krasti, ubijati. To su mi sve nekako epiteti kukavickog zivota.

    A kukavicki se ubiti? To nisam josh cuo.

    I bash mislim da je procenat ovih koje sam spomenuo u direktnoj vezi sa ovima koji zele da napuste ovaj svijet.

    Ja sam cesto u teskim situacijama zivota zelio da nisam na ovome svijetu, ali tek u tim trenucima shvatam koliki je ulog u zivotu i za sta se vrijedi boriti.

    Njegosh me vazda posjeti na to:
    Al tiranstvu stati nogom za vrat to je ljudska duznost najsvetija!
    Last edited by Ego_and_his_own; 18-08-05 at 08:48.

  9. #9
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    Kotor
    Posts
    3,645
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Razlozi zasto se neke osobe odluce da se ubiju su mnogostruki, ali ipak je to po meni suvise drakonska odluka. Mogu da shvatim one osobe koje imaju neizlecivu bolest, pa da rzumes zasto su to uradili... ali zbog ljubavi, zbog neuspjeha na poslu, zato sto se oseca usamljeno itd. to vec ne razumijem.

    Ali, ima drugih oblika: zbog casti, zbog obaveza, zbog rituala...
    If you make people think they're thinking, they'll love you.
    If you really make them think, they'll hate you.

  10. #10
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    jedino zbog neizljecive bolesti opravdavam samoubistvo(ali tek kada je sigurno da se vise nista ne moze uciniti).
    Evo konacno da se i ja slozim sa COOLEROM ali samo sa ovom prvom recenicom,jer ja ne opravdavam samoubistvo ni u slucaju teske bolesti,tj.onako kako svete knjige kazu u koje ja vjerujem!
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  11. #11
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    19° 6' - 46° 6'
    Posts
    33
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default lol!!!

    Evo ja da izdam odmah fetvu
    Samoubistvo u Islamu je HARAM, ZABRANJENO u bilo kojem slucaju, bez izuzetka. Cak i kod neizljecivih bolesti, jer trpiti u bolesti je ciscenje od grijeha

    Jes da nisam vidjen od desetog septembra 2004., nisam vam nedostajao a Trinity?
    Ja svrljam i dalje po netu, doduse u Bosni, tamo studiram ETF, eto cisto da se javim...
    Modus da nisi ti slucajno Musliman, s obzirom da sam negdje uocio tvoju recenicu da je za jedan stepen muskarac vazniji od zene?
    Last edited by jorgan; 18-08-05 at 17:24.
    Only two things are infinite, the universe and human stupidity, but i'm not sure about the former.

  12. #12
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    19° 6' - 46° 6'
    Posts
    33
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Exclamation lapsus

    pardon, mabus...
    Only two things are infinite, the universe and human stupidity, but i'm not sure about the former.

  13. #13
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Psihijatri kazu da, ma kako hladnokrvno i planirano samoubica donio svoju odluku, kod
    njega je uvijek moguce dokazati neki psihicki poremecaj. Neki kazu da sto je sredina kulturnija tim je vise samoubistava, a manje ubistava. .....
    Ko zna? Mozda je i tako, ali nema civilizacije gdje se ne srijece taj oblik agresije ili samoagresije.
    Svi znamo za japanski harakiri kao ponosan nacin oduzimanja zivota, ali na primjer i danski ratnici su smatrali sramotom da umru u krevetu od starosti ili bolesti i ubijali se da ne dozive takvu "sramotu". Smatra se da je u tradiciji Kelta taj nacin bio masovan pa neki antopolozi kazu da je to narod koji je "pozurivao smrt".....
    Samoubistvo se kod vecine religija smatra "bogu mrskim djelom" jer "covjeku je Bog dao zivot i smo On njim raspolaze i samo ga On moze oduzeti" pa se nekad samoubice nijesu mogle sahranjivati na groblju gdje je crkva. Sva ta samubistva "u ime vjere" su po mom misljenju zloupotreba vjere.

  14. #14
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Podgorica,Crna Gora
    Posts
    249
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by jorgan
    Evo ja da izdam odmah fetvu
    Samoubistvo u Islamu je HARAM, ZABRANJENO u bilo kojem slucaju, bez izuzetka. Cak i kod neizljecivih bolesti, jer trpiti u bolesti je ciscenje od grijeha

    Jes da nisam vidjen od desetog septembra 2004., nisam vam nedostajao a Trinity?
    Ja svrljam i dalje po netu, doduse u Bosni, tamo studiram ETF, eto cisto da se javim...
    Modus da nisi ti slucajno Musliman, s obzirom da sam negdje uocio tvoju recenicu da je za jedan stepen muskarac vazniji od zene?

    Mnogima je saznanje da ce svojima biti na teretu jace od vjerskih ubjedjenja i takvo samoubistvo je cin altruizma,a u mnogim slucajevima i ponosa (licno nebih dozvolio da neko pere zamnom,mijenja posudu sa izmetom i sl.)

    Kako si rekao da je samoubistvo zabranjeno,onda me cudi kako se teroristi dizu u vazduh u slavu islama.Cudno je jer medju njima je bilo i obrazovanih.

  15. #15
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,319
    Thanks Thanks Given 
    2,802
    Thanks Thanks Received 
    4,629
    Thanked in
    2,439 Posts

    Exclamation

    Quote Originally Posted by jorgan
    Modus da nisi ti slucajno Musliman, s obzirom da sam negdje uocio tvoju recenicu da je za jedan stepen muskarac vazniji od zene?
    @jorgan, zamolio bih te da se ostavis vrijednja! Nisam moderator (fala Bogu) ali mi je dosta da gledam na ostale topika slicne postove tako da bih te zamolio da makar na ovom mom ne postujes nista slicno...

    Hvala
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  16. #16
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,319
    Thanks Thanks Given 
    2,802
    Thanks Thanks Received 
    4,629
    Thanked in
    2,439 Posts

    Arrow

    Quote Originally Posted by robespierre
    Kako si rekao da je samoubistvo zabranjeno,onda me cudi kako se teroristi dizu u vazduh u slavu islama.Cudno je jer medju njima je bilo i obrazovanih.
    Ja se stvarno ne razumijem nesto posebno u to niti sam proucavao ko je koliko inteligntan ali koliko znam i kako ja ineace ligicno oni pametni, obrazovani i slicno visoko inteligntniji uglavnom rade logisticki posao, smisljaju planove a ovi "gluplji" ga realizuju...
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


  17. #17
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Podgorica,Crna Gora
    Posts
    249
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fidel Castro
    ...a ovi "gluplji" ga realizuju...
    Uglavnom je tako osim u slucaju napada na Ameriku 9/11 kada su u pitanju bili piloti,veoma inteligentni i obrazovani.

    Izvini F skrenusmo sa teme! :smile:

  18. #18
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    I mene je cudilo otkud takvi motivi pa cak i medju onima koji su se skolovali i dugo zivjeli u Evropi. Poslije teroristickog napada u Spaniji jedan engleski novinar je napravio fantasticnu dokumentarnu emisiju o regrutovanju samoubica u okviru Hamasa i nekih drugih organizacija. Posto nigdje u svetim knjigama nema da je to dobar cin i da tako treba, to im se predstavlja kao obavaza samopozrtvovanja, njihove porodice to dozivljavaju kao veliki cin, cak i pocast u okruzenju, a prica da je to direktan put do Alaha je tek dodata kao zacin.
    Japanske kamikaze su postale i bez religijske podloge i dovoljan je taj motiv "obaveze".
    Ne sjecam se bas konkretno kod kojih naroda, ali se kaze da su se samoubijali ljudi na pragu starosti, oni koji su bolesni pa cak i zene nakon smrti muza, sluga nakon smrti gospodara....
    Mozda se to sve i ne moze racunati kao samoubistvo jer ma koliko ta odluka bila samostalna ucinjena je zbog ocekivanja drustva, porodice....U Staroj Grckoj i Rimu postojala je cak i institucija prinudnog samoubistva, kao neka vrsta smrtne kazne.

  19. #19
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    19° 6' - 46° 6'
    Posts
    33
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Fidel Castro
    @jorgan, zamolio bih te da se ostavis vrijednja! Nisam moderator (fala Bogu) ali mi je dosta da gledam na ostale topika slicne postove tako da bih te zamolio da makar na ovom mom ne postujes nista slicno...

    Hvala
    Subhanallah, ja ovdje ne zelim nikoga da vrijedjam, u Islamu je stav takav da je zena za jedan stepen niza od muskarca, i to je cinjenica. Ja nisam htio nikoga da vrijedjam, prvenstveno mabus nije se izjasnio kojoj religiji pripada, vec govori "one svete knjige u koje ja vjerujem", pa posto se ovo podudara sa Islamskim ucenjem pretpostavio sam da je Musliman. I samo ga pitam! a naslusao sam se ja bljuvotina po ovom forumu jos prije tebe kralju, i dosta mi ih je zato i nisam dolazio ovoliko vremena. Eto... toliko
    Only two things are infinite, the universe and human stupidity, but i'm not sure about the former.

  20. #20
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    19° 6' - 46° 6'
    Posts
    33
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Exclamation

    E jos da dam odgovor na ona 'samoubistva' koja se cine u ime Islama.

    Kao sto rekoh maloprije, svako samoubistvo iz bilo kog razloga je HARAM, ZABRANJENO!
    E sad, da vam ne bih pricao istoriju, nego samo da vam kazem par rijeci, i molim vas da me ne pitate posle kako to i zasto jer cu vam sve ovdje u ovom postu objasniti.
    Posto je Palestina sveta zemlja Muslimana, i Mesdzidul-aqsa treci sveti hram u Islamu, pa ne moram da vam pricam o njenom znacaju za Muslimane i Islam. Zato Muslimani hoce da daju sve od sebe da je sacuvaju. Jevreji ko jevreji, prokopali tunel ispod hrama, samo fali da se probije zvucni zid i on propade, i da ne pricam jos sta su sve uradili. To mozete procitati u drugim knjigama. Sejh Jusuf Qaradawi je dozvolio 'samoubilacke napade' samo, ali SAMO U PALESTINI, i sa njim su se slozili jedan dobar dio uleme (ucenjaka islamskih, a neki nisu) i nigdje drugo, iz razloga sto palestinci nemaju sa cime da se bore, nemaju sredstava a arapi ko arapi, uzivaju u nocnim klubovima i svojim haremima, ne osjecaju potrebu da pomognu svojoj braci nego suruju sa amerima. Znaci jedan dio islamskih ucenjaka se slaze sa time a drugi dio ne. Ne razilaze se oko drugih samoubilackih napada koji se izvode diljem zemaljske kugle, svi su saglasni da je to zabranjeno a druga stvar je to sto ih oni nazivaju islamskim teroristima. taj termin je ZLOUPOTREBLJEN! bilo je i terorista hriscana, i budista, i jevreja pa ih niko nije nazivao hriscanskim teroristima samo zato sto su to oni rekli da rade u ime svoje vjere (npr. kju kluks klan, ili sta vec)! to je veliki moralni poraz za nas Muslimane! da se tako neko igra i poigrava sa imenom nase religije! to je cionisticka zavjera i u to nema sumnje.
    eto, nadam se da sam vam ponesta razjasnio...
    Selam
    Only two things are infinite, the universe and human stupidity, but i'm not sure about the former.

  21. #21
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Mozete li me uputiti gdje to pise u Quranu? Tacno mjesto ili ako moze neko postovati? Gdje se govori o samoubistvu.

    Kakvo samoubistvo? Pobijesh desetine ljudi, i nazovu te samoubicom?? Svasta.
    To je cista obmana. To je vojnicki sablon, idesh u rat da poginesh za ono za sta se borish.
    Last edited by Ego_and_his_own; 19-08-05 at 02:51.

  22. #22
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Vavilon - Podgorica
    Posts
    2,357
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Teroristicki napadi koje izvode Muslimani ne opravdavam i potpuno se slazem sa Harijem.Ne opravdavam ih ni u Palestini jer Kuran otprilike kaze:ubiti jednog postenog covjeka je grijeh kao da si ubio citav svijet.Oni u Palestini ubijaju ljude za koje ne znaju ko je od njih posten a ko nije a pri tim napadima bilo je i Muslimanskih zrtvi.To sto oni rade je pogresno tumacenje Kurana.Ono sto bih ja opravdao je ako se iskljucivo pri tim samoubistvima ubijaju vojnici tj.oni koji ratuju protiv njih.U Kuranu takodje otprilike pise:ubijaj te nevjernike,na svakom koraku,gdje god ih sretnete,ali ih nikada prvi ne napadajte!
    Na kraju mislim da nije pravi nacin dolaska do pravde i slobode svoje zemlje postupati na taj nacin,ali nemojmo zanemariti cinjenicu da Amerikanci lazu medije,da u mnogim slucajevima gdje bude podmetnuta samo bomba,koju su mozda i oni podmetnuli kazu da je to bio bombas samoubica.
    Uzgred da odgovorim jorganu,odgovor je: http:http://www.cafemontenegro.com/forum/...ad.php?t=11644 i ostavi neko svoje misljenje.
    Last edited by Mabus; 19-08-05 at 11:50.
    Quote Originally Posted by VanjaTheMan View Post
    nema nikakve potrebe da udjes u dijalog sa osobom koja u 2016-oj misli da je Zemlja ravna.

  23. #23
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Podgorica,Crna Gora
    Posts
    249
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Ego_and_his_own
    Kakvo samoubistvo? Pobijesh desetine ljudi, i nazovu te samoubicom?? Svasta.
    To je cista obmana. To je vojnicki sablon, idesh u rat da poginesh za ono za sta se borish.
    Gluposti!

    Samoubistvo znaci kada namjerno pogines,bez obzira na razloge samoubistva.Ako izostane namjera,onda je rijec o nesrecnom slucaju,mozda i ubistvu.

    Samoubistvo je kovanica rijeci "samo"(sam,od svoje ruke i sl.) i "ubistvo"(nasilan prekid zivotnih funkcija),tako da to nije vojnicki sablon...
    Last edited by robespierre; 19-08-05 at 15:15.

  24. #24
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    OC, California
    Posts
    8,953
    Thanks Thanks Given 
    2
    Thanks Thanks Received 
    35
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by robespierre
    Gluposti!

    Samoubistvo znaci kada namjerno pogines,bez obzira na razloge samoubistva.Ako izostane namjera,onda je rijec o nesrecnom slucaju,mozda i ubistvu.

    Samoubistvo je kovanica rijeci "samo"(sam,od svoje ruke i sl.) i "ubistvo"(nasilan prekid zivotnih funkcija),tako da to nije vojnicki sablon...
    Mozda je tebi pretezniji svoj zivot od 10 drugih, ali za mene bi ti u ovakvom slucaju bio ubica.
    Last edited by Ego_and_his_own; 19-08-05 at 17:49.

  25. #25
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Earth
    Posts
    30,319
    Thanks Thanks Given 
    2,802
    Thanks Thanks Received 
    4,629
    Thanked in
    2,439 Posts

    Default

    Ja sam otovrio topik o "skavidasnjim samoubistvima" ali vidim da se odma preslo na teroristicke napade i slicno... Oki, vjeorvatno jer toga ima mnogo vise. Ja mislim da oni koji ubiju sebe ali i druge osobe u okruzenju jesu samoubice jer su upravo digli ruku na sebe ali su i ubice jer su samim tim ubili i druge osobe!
    --------------------------
    Do Not Disturb.
    --------------------------


Page 1 of 3 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Crna Gora je u zajednici sa majkom kriminalaca !
    By G R A D in forum Politika generalno
    Replies: 376
    Last Post: 18-01-06, 08:16

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •