Page 7 of 7 FirstFirst ... 34567
Results 151 to 166 of 166

Thread: drevni vanzemaljci

  1. #151
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,065
    Thanks Thanks Given 
    763
    Thanks Thanks Received 
    1,478
    Thanked in
    734 Posts

    Default

    Ja jos ne vidjeh racionalno objasnjenje za onu eroziju sfinge u Gizi. Onaj par geologa koji se prije 10-ak godina pojavio sa njihovom teorijom erozije iza koje ne stoji vjetar, vec voda (sto bi znacilo da je sfinga sagradjena prije vise od 10 hiljada godina) je uzdrmao cijeli naucni svijet i sve sto sam od kontraargumenata tada nasao je "to je nemoguce.."


  2. #152
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Xerxes View Post
    - Slažem se da razvodnjava racionalnije nesagledivosti, ali kako svaka roba nađe svoga kupca... nedavno baš prokomentarisah kako je ovo slobodno tržište i da se za nešto bezvrijedno može stavit basnoslovna cijena, i da to niko ne treba shvatat lično. Iako mi nije bila namjera da se iko nađe uvrijeđenim, od vrsnog(spram ogromne većine) poznavaoca naučne misli, pa i nekonvencionalnih zakonitosti razumijem takvo stanovište.
    Nije me toliko poruka uznemirila (svako ima pravo da vijeruje i misli ono što hoće) već upotreba argumenata koji su dokazane jeftine prevare, čitav niz njih upotrebljenih u ovom članku su jednostavno šale sa 4chan-a i Reddit-a. Neću reći ima tu i dvije tri priče koje su malo bolje upakovane prevare iz prošlih vremena, novinskih članaka i knjiga avanture još iz viktorijanskog doba kada su ljudi gutali takvu literaturu međutim koje su jednako istinite koliko i priče Žila Verna (na čiju slavu su autori takvih priča i računali u to vrijeme) pisane kao vijerodostojni putopisi ali ipak izmišljeni (veoma čest stil pisanja jeftinih romana u to vrijeme u mekom povezu poput današnjih ninđa romana).

    Nije u pitanju sama teorija već predstavljanje argumenata za nju, koji su dokazano prevare, kao vijerodostojnih.

    Ali eto uz izvinjenje evo i mog izbora za glupost.

    Do duše ovaj tip je to uradio nešto profinjenije iskrivljujući činjenice i manipulišući dokazima (izostavljajući važne stavke iz svog izlaganja koji direktno pobijaju njegovu teoriju a koje su dio samih dokaza koje upotrebljava) tako da cijela priča izgleda razumnom.


  3. #153
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    SFRJ
    Posts
    6,697
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by ovizionizi View Post
    Ja jos ne vidjeh racionalno objasnjenje za onu eroziju sfinge u Gizi. Onaj par geologa koji se prije 10-ak godina pojavio sa njihovom teorijom erozije iza koje ne stoji vjetar, vec voda (sto bi znacilo da je sfinga sagradjena prije vise od 10 hiljada godina) je uzdrmao cijeli naucni svijet i sve sto sam od kontraargumenata tada nasao je "to je nemoguce.."
    - Meni poprilično zanimljiv pristup o disproporciji glave sfinge spram tijela... https://www.facebook.com/permalink.p...85300521505364

    - Atlantida, edenski vrt... neuhvatljivi snovi za rivale, dok za racionaliste... neka bude onaj nematerijalni otklon u čovječijoj prirodi da u nešto vjeruje, da ga nešto pokreće!

    Quote Originally Posted by funestis View Post
    ...Ali eto uz izvinjenje evo i mog izbora za glupost....
    Iskren da budem, nikada me niko ljepše i kulturnije nije demantovao kao vi Funestis. Tako da bez imalo skrupula vama priznajem puno pravo da vodite veliki korak ispred mene na polju fizičkih zakonitosti.
    Last edited by Xerxes; 22-12-13 at 16:42.
    Zelim vam samo jedno, a to su dvije stvari: "rad, red i disciplinu".

  4. #154
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ovizionizi View Post
    Ja jos ne vidjeh racionalno objasnjenje za onu eroziju sfinge u Gizi. Onaj par geologa koji se prije 10-ak godina pojavio sa njihovom teorijom erozije iza koje ne stoji vjetar, vec voda (sto bi znacilo da je sfinga sagradjena prije vise od 10 hiljada godina) je uzdrmao cijeli naucni svijet i sve sto sam od kontraargumenata tada nasao je "to je nemoguce.."
    Quote Originally Posted by Xerxes View Post
    - Meni poprilično zanimljiv pristup o disproporciji glave sfinge spram tijela... https://www.facebook.com/permalink.p...85300521505364

    - Atlantida, edenski vrt... neuhvatljivi snovi za rivale, dok za racionaliste... neka bude onaj nematerijalni otklon u čovječijoj prirodi da u nešto vjeruje, da ga nešto pokreće!


    Iskren da budem, nikada me niko ljepše i kulturnije nije demantovao kao vi Funestis. Tako da bez imalo skrupula vama priznajem puno pravo da vodite veliki korak ispred mene na polju fizičkih zakonitosti.

    Postoji jedno obijašnjenje, po meni, koje se čini da na logičan način obijašnjava i eroziju, položaj, metodu izrade Sfinge i neslaganje oko njene starosti ili dimenzija.

    Naime zašto da ne, možda je Sfinga nastala kombinovano prirodnim i viještačkim putem.





    Primjetiti će te da su noge sfinge izrađene od priljepljenih pravougaonih komada pješčanika na kamenu podlogu ispod. Ta obloga je vidljiva i na samom tijelu sfinge ali je vremenom otpala otkrivajući temeljni kamen ispod koji izgleda jako erodiran.

    S druge strane glava sfinge je očito obrađena iz samog kamena podloge sa tek plitkom naznakom oblaganja žbukom (vijerovatno kao podlogom za bojenje i izravnavanje prirodnih šupljina poput ove rupe ispod uha koja je možda prirodna ili možda napravljena od strane radnika kao uporište za skelu ili slično)

    Samo tijelo sfinge je u stvari prirodno oblikovan kamen erozijim kroz hiljade (možda milione godina) kojeg su radnici u to vrijeme jednostavno dodatno obradili, izradili lice a tijelo izravnali žbukom i dodatnim kamenjem, dodavajući elemente koji originalno nisu bili prisutni (poput nogu) i izravnavajući prirodne nepravilnosti (erodirani kamen).

    Molio bih vas da dobro proučite ovu fotografiju i uočite oblaganje kamenom, opekama i žbukom.


    Sada, pogledajte ove prirodne formacije koje sve sa malo truda mogu biti pretvorene u sfinge dodavanjem ili oduzimanjem elemenata:











    Pretpostavljam da su tadašnji radnici/umjetnici vidjeli savršenu priliku u prirodnoj kamenoj formaciji da naprave ovaj spomenik uz malo truda.
    Last edited by funestis; 22-12-13 at 19:46. Reason: dodato dimenzija

  5. #155
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Lost at sea
    Posts
    12,847
    Thanks Thanks Given 
    52
    Thanks Thanks Received 
    175
    Thanked in
    36 Posts

  6. #156
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    36,821
    Thanks Thanks Given 
    89
    Thanks Thanks Received 
    3,290
    Thanked in
    1,832 Posts

    Default

    Vezano za Sfinge,Odakle na tom mjestu u pustinju toliko kamena na jednom mjestu nastalog prirodnim putem.
    Da bi se nastanak Sfingi mogao objasniti tako kao što ti kažeš (princip, postojalo je neko brdo kamena koje je ličilo na sSfingu pa je dodatnom obradom isti pretvoren u Sfingu...)morali bi biti gomila takvih brda svuda naokolo, a svjedoci smo da to nije slučaj.
    -> Forma za naručivanje online stvari <-

    Bugi Vugi tapši Raduj se!

  7. #157
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    tivat
    Posts
    12,277
    Thanks Thanks Given 
    26
    Thanks Thanks Received 
    312
    Thanked in
    216 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bugi View Post
    Vezano za Sfinge,Odakle na tom mjestu u pustinju toliko kamena na jednom mjestu nastalog prirodnim putem.
    Da bi se nastanak Sfingi mogao objasniti tako kao što ti kažeš (princip, postojalo je neko brdo kamena koje je ličilo na sSfingu pa je dodatnom obradom isti pretvoren u Sfingu...)morali bi biti gomila takvih brda svuda naokolo, a svjedoci smo da to nije slučaj.
    i jos sa "tehnologijom" prije 5000 god isklesati tako precizno, sa sadasnjim masinama mislim da ne bi uspjeli
    Crna Gora, gnjezdo sokolova,
    ko te kleo – jaki Bog ga smeo,
    Tko zlobio – crn mu obraz bio

  8. #158
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bugi View Post
    Vezano za Sfinge,Odakle na tom mjestu u pustinju toliko kamena na jednom mjestu nastalog prirodnim putem.
    Da bi se nastanak Sfingi mogao objasniti tako kao što ti kažeš (princip, postojalo je neko brdo kamena koje je ličilo na sSfingu pa je dodatnom obradom isti pretvoren u Sfingu...)morali bi biti gomila takvih brda svuda naokolo, a svjedoci smo da to nije slučaj.
    Ja sam bio tamo lično i pogledao čitavu oblast (onako koliko je bilo dozvoljeno od strane vodiča i vlasti) i radi se o području koje je poprilično kamenito. Čak što više najveći dio materijala za piramide (nasuprot tvrdnjama pseudoarheologa i Anchient Aliens teoretičara) je upravo piješčanik iz lokalnih izvora. U stvari jedini kamen koji je došao iz daleka je granit od kojeg su izrađeni neki unutarnji dijelovi piramide i sarkofag i dolomit kojim je piramida bila obložena u prošlosti.

    Teren je danas poprilično ravan zbog toga, jer je najveći dio pješčanika u toj oblasti upravo ugrađen u same piramide. Ništa se ne protivi tome da je Svinga izbijegla sudbinu okolnog reljefa upravo zbog svog zanimljivog oblika.

    Obližnji kamenolom dokazuje tu praksu premiještanja piješčanika iz prirodnog nalazišta u konstrukciju piramide.

    Osim toga sama Sfinga je samo najpoznatiji primjer prakse da se oblik reljefa prilagodi doradom u poželjnu formu. Na drugim mijestima, po čitavom Egiptu ima takvih primjera, poput čitavog kompleksa hramova u Karnaku.

  9. #159
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by lepetanac View Post
    i jos sa "tehnologijom" prije 5000 god isklesati tako precizno, sa sadasnjim masinama mislim da ne bi uspjeli
    Mogli su i to bez problema, pješčanik je mekan kamen. Sfinga sama po sebi i nije preveliki spomenik, uzimajući u obzir sve tehnike upotrebljene u njenu izgradnju. Kombinacija klesanja i popunjavanja je očita kada se posmatra u cijelosti.

  10. #160
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Lost at sea
    Posts
    12,847
    Thanks Thanks Given 
    52
    Thanks Thanks Received 
    175
    Thanked in
    36 Posts

    Default

    Alo ja nisam pokrenuo ovu temu koju ste zaboravili, da bi nastavili da se raspravljate o piramidama i urcima palcima. Vidite ovo dijete da je crklo potpuno. Mali marsovac. Ja mislim da i ti funsestis imas malo marsovske krvi, jer si mi cudan od pocetka. I previse znas neke stvari. Ne bi me cudilo da pocnes da pises odje na Lemurijanskom pismu.

  11. #161
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

  12. #162
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by funestis View Post
    Primjetiti će te da su noge sfinge izrađene od priljepljenih pravougaonih komada pješčanika na kamenu podlogu ispod. Ta obloga je vidljiva i na samom tijelu sfinge ali je vremenom otpala otkrivajući temeljni kamen ispod koji izgleda jako erodiran.
    Generalno poznate su dvije etape radova rekonstrukcije. Jedna je je zaršena 1997 godine NOVE ERE.

    Da (janso se vidi), baš se da primjetiti da su noge napravljene od pravouganog kamena. Međutim taj dio je rapariran tokom prve restauracije tokom vladavine Keopsa 2590-2472 godine PNE, za koga se smatralo da je i napravio ovaj ,(do sada) najveći na svijetu kip. Čak i lice Sfinge, postojale su raze kalkulacije da je tada i promjenjen lik, međutim to je još uvijek samo nagađanje.

    I na tom djelu nisu vidljivi tragovi erozije izazvane vodom.

    Ono što se utvrdilo, da Sfinga nije napravljena prije od 6000 godina PNE. Do sada naivno se datirao njen datum izgradnje na osnovu grnčarije nađenih u slojevima okolo Sfinge, kada su izvođeni radovi i pripisana periodu Starog Kraljestva.

    Kao i obično, plitko i inflatorno...

    Što se tiče erozivnog djelovanja vode, vidljivi su tragovi (na obrađenom kamenu) djelovanje oborinskih voda. Čak i bujica koje su očigledno nastajale poslije obilnih kiša.

    Sahara je od 6000 godine BC suva kao barut, pada nekih 1cm na 10 godina.
    Tako da se može svrstati u klimatski kontekst ''zelene'' i ''mokre'' Sahare koji je datiran d aje trajao oko 8000-6000 godine PNE , kada se može osnovano sumnjati (pretpostaviti) da je ovaj monument i nastao.

    Seizmološkom analizom utvrđeno jeste da je nastao u dvije etape koje diijele veliki niz godina. Naime oštećenje tla po dubini na zadnjem djelu doseže do nekih 115 cm , a u prednjem djelu do nevjerovatnih 240 cm. Što čini prednji dio starijim i to značajno. Doduše geološki gledano brzina erozije je nepoznata i ne može se uzeti kao konstanta, tako da se može samo reći da je prednji dio napravljen prije. Dok na zadnjem djelu postoje značajno erozivno djelovanje vode.

    Takođe to erozivno djelovanje vode nije primjećeno na građevine za koje se može sa većom sigurnosti tvrditi da pripadaju dobu Starog Kraljestva i ''velikih'' radova.
    Primjerice ??istočno polje mastaba'' - kuće napravljene od blata, pa Keopsov hram (koji je takođe renorviran)...mnogo još primjera.

    Imamo kulturu koja može i jeste izvela ovakav građevinski poduhvat u doba kada...poznato već.

    Kako bi se to svrstalo u istorijski kontekst ? - za sada je pod statusom ''fenomen'' tj.nemoguće hehehehe

    Naravno ciklično svakih 6 mjeseci se pojavi neki stažista sa nevjerovatnim otkrićem - da najzad je provaljeno kako su piramide napravljene. ovog puta je mokri pijesak
    Opet ostaje velika nepoznanica, da broj instaliranih blokova samo u piramide bi se trebali instalirati brzinom svakih minuta po jedan...da se ne spominje masivnost i težina tih blkova.

    Šta ti je do đavola pješčanik ?

    Mjesto đe se igraju đeca, ono gomila pjeska...pješčani sat.
    Last edited by gaul; 14-07-14 at 18:23.

  13. #163
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    4,328
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    3
    Thanked in
    3 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by ovizionizi View Post
    A zasto je poremecaj, tj deformitet? Je li zato jer se razlikuju od nas?
    Možda iz ovoga razloga...

    Kultura Paracasa

    Paracas je pustinjski poluotok u regiji Ica, koja se nalazi na južnoj obali Perua. Julio Tello je davne 1928. godine pronašao groblje s iznimno kompliciranim arhitektonskim rješenjima. U grobovima su se nalazili ostaci do tada nepoznate kulture koja je svoje mrtve umatala u skupocjene tkanine kompliciranog veza, sa zagrobnim poklonima u vidu bogate lončarije pune hrane, no najnevjerojatnije otkriće je bilo što su najbogatiji grobovi bili rezervirani za „ljude“ s iznimno izduženim lubanjama.
    Po našim medijima ove su se lubanje uglavnom nazivale “Lubanje iz Ice.”
    Tello je otkrio preko 300 komada izduljenih lubanja, neke od njih su datirane na starost od preko 3000 godina, a s obzirom da klasična objašnjenja povijanja i umjetnog produljivanja lubanja nisu mogla objasniti povećanje obima mozga preko 25% čekalo se na analize DNK kako bi se rasvijetlila ova misterija.
    Kranijalne deformacije na prastarim ljudskim ostacima su pronađene diljem svijeta, od centralne i Južne Amerike, do Afrike, Europe, srednjeg istoka, Rusije i južnog Pacifika. Znanstvenici su pretpostavljali kako je riječ o obrednim deformacijama, no tijekom vremena je postalo jasno da, ako je riječ o običnim ljudima, nije moguće dobiti i veći mozak, točnije povećanje volumena lubanje s običnim povezivanjem lubanja beba.

    Lubanje iz Paracasa imale su još neke neobičnosti, njihove kosti su bile deblje od običnih ljudskih kostiju, zubi su bili veći, donja vilica puno snažnija nego li u običnog čovjeka, a sama težina ovakvih lubanja je premašivala težinu tipične ljudske lubanje za nevjerojatnih 60%.

    Još jednu zagonetku je predstavljala činjenica kako su lubanje iz Paracasa imale samo jednu parijetalnu kost (tjemenu kost), umjesto dvije kosti, koje su tipične za ljudska bića.

    Jedan od dokaza kako se radilo o prirodno nastalim kranijalnim deformacijama je otkriće bebe i fetusa s produljenom lubanjom, Examiner.com je o tome pisao u nekoliko navrata. Bez obzira na gotovo bizarna otkrića znanstvena zajednica uopće nije pokazala interesa za otkrivanje istine.


    Čudnovati nalazi

    Zahvaljujući naporima Briena Foerstera koji se posebno fokusirao na rješavanje misterija Južne Amerike, uzeti su uzorci kostiju, tkiva, zuba, kose i korijena zuba s pet produljenih lubanja koje se nalaze u povijesnom muzeju u Paracasu.

    vaj proces je podrobno dokumentiran, a uzorci su poslani u jednu genetičku laboratoriju u Teksasu.
    Nakon objavljivanja rezultata, Foerster je izjavio sljedeće portalu Ancient Origins:

    Pronašli smo kako mitohondrijska DNK (mtDNA – deoksiribonukleinska kiselina koja se nasljeđuje s majčine strane) lubanja iz Paracasa ima nepoznate mutacije koje se ne mogu naći kod ljudi, primata, niti kod ijedne poznate životinje. Nekoliko izdvojenih sekvencija DNK iz uzetih uzoraka su pokazale kako ove mutacije upozoravaju da smo otkrili novu vrstu bića, nalik ljudima. Ta ljudolika bića su genetički gledano jako udaljena (različita) od Homo sapiensa, neandertalaca i denisovanaca.


    Nisam siguran da genetiku otkrivenu u lubanjama iz Paracasa uopće možemo umetnuti u naše evolucijsko stablo.

    On je također dodao da se zbog tako ogromne razlike u genetici pripadnici kulture Paracasa nisu mogli pariti s običnim ljudima.
    S obzirom da su ovi rezultati nastali kao preliminarno istraživanje, Foesterov tim će analize DNK učiniti i u drugim laboratorijima kako bi isključio mogućnost bilo kakve pogreške.


    Inače sve je ''objašnjeno''

    Objašnjeno jeste da pojedine primitivne kulure su oponašale razne grupe (razvijenije kulture) koje su došle u kontakt sa njima. U toku WWII je dolazilo do raznih kontakata vojnih jedinica na raznim ostrvima sa izoliranim plemenima. Kasnije istraživanjem se utvrdilo da su razvili razna religijska vjerovanja i pravili artefakte koje su imitirala njihova oružja i oruđa.

    Tako da ...
    Last edited by gaul; 15-07-14 at 22:37.

  14. #164
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    SFRJ
    Posts
    6,697
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Zelim vam samo jedno, a to su dvije stvari: "rad, red i disciplinu".

  15. #165
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Donja Lastva
    Posts
    12,526
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    O ovome je već bilo riječi na ovom topiku na prvoj strani, link sa postom evo ovdje: https://forum.cdm.me/showthread.php?...90#post2948190

  16. #166
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    SFRJ
    Posts
    6,697
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Zbilja jeste. Dosta je prošlo, zaboravilo se.

    Evo kako posthumno mnoga imena štancaju "priznanja" o pomenutoj fami...
    Tvorac raketnog sistema „stinger“ priznao na samrti: Radio sam sa vanzemaljcima! – VIDEO
    Zelim vam samo jedno, a to su dvije stvari: "rad, red i disciplinu".

Page 7 of 7 FirstFirst ... 34567

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. vjerujete li da postoje vanzemaljci ?
    By dr dn in forum Sve i svašta
    Replies: 57
    Last Post: 26-07-14, 00:58
  2. Vanzemaljci dolaze u novembru?
    By Escobar_BP in forum Sve i svašta
    Replies: 32
    Last Post: 14-07-11, 21:50
  3. Drevni grad Svač
    By rain_wind_storm in forum Istorija
    Replies: 7
    Last Post: 03-09-09, 13:23
  4. Vanzemaljci nas posjećuju
    By makach in forum Nauka generalno
    Replies: 67
    Last Post: 21-05-09, 22:17
  5. vanzemaljci...
    By lost_soul in forum Sve i svašta
    Replies: 154
    Last Post: 10-03-08, 12:51

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •