Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 25 of 39

Thread: Formacije i taktičke zamisli...

  1. #1
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    nk
    Posts
    22,581
    Thanks Thanks Given 
    7,495
    Thanks Thanks Received 
    4,579
    Thanked in
    1,773 Posts

    Default Formacije i taktičke zamisli...

    Eo žale se moNci na temi o prelaznom roku, pa bi mogli priču nastaviti ođe... Znamo da smo u CG svi najpametniji i da smo svi bolji od SAF-a, Murinja i kompanije, pa valja imati mjesto đe ćemo raspravljati o našim genijalnim taktičkim zamislima i formacija...

    Zamolio bih da se ostavimo navijačkog prepucavanja i da se zamisli pokušaju bar koliko toliko potkrijepiti činjenicama i objasniti...

    P.S. Mogao bi nekog od moderatora, ako mu nije muka, da prebaci postove koji se tiču ove teme sa thread-a "prelazni rok"...
    #fakenews

  2. #2
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Douglas, Isle of Man
    Posts
    10,747
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Pošto sam ja malo obolio od ovoga, postavljaću i neke krosovere taktike sa statistikom, đe su objašnjena neka sitna 'mišljenja' ili doktrine bitnijih i nebitnijih trenera širom Evropice.

    Počinjemo sa Najvećom Svinjskom Glavom Premijer Lige, Semom Alardajsom.

    http://statsbettor.wordpress.com/201...am-phenomenon/

    "And if they didn't believe me, they believe me now."

  3. #3
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Kingdom of Montenegro ;)
    Posts
    6,850
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Odlicna tema. Evo ja cu priložiti sajt koji često posjećujem, Anćelottijev zvanični na kojem objasnjava treninge, taktiku i neke malo poznate detalje fudbala.

    www.carloancelotti.it
    Crazy isn't being broken or swallowing a dark secret. It's you or me amplified.


    Katjon vazda :)

  4. #4
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Douglas, Isle of Man
    Posts
    10,747
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    I Benitez ima svoj sajt, na njemu sam vidio jedno od najboljih objašnjenja razlika između Španskog i Engleskog fudbala - meteorološko.
    "And if they didn't believe me, they believe me now."

  5. #5
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    PG
    Posts
    9,785
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Vala, ako na podforum o fudbalu ne mozemo raspravljat o taktikama, strategijama i formacijama, onda ne znam dje mozemo. Odlican topik.

    Realno gledano, meni je nekako najinteresantnije kako takticki se postavljaju neke ekipe koje nemaju super-kadar igraca, kao recimo Real, PSG, City i kompanija. Zato mi je najinteresantnije gledat Milana kako takticki postavlja, Juventusa, Dortmunda, Liverpoola, Arsenala, Evertona, Tottenhama, Udinesea, At. Madrida... Otprilike, naravno, ima ih tu jos dosta. Sustina je da, manje-vise, treneri tu moraju da traze najbolju taktiku i strategiju da od dosta prosjecnih, ili jedvna nadprosjecnih igraca izvuku sto je vise moguce. Kao sto je uradio recimo Mourinho sa Interom 2010, ili Ancelotti sa Milanom 2007. Isto tako je uradio i Klopp ove godine sa Dortmundom, od skupine mladih i neiskusnih igraca je napravio prakticno 11 najtrazenijih igraca Evrope.

    Recimo, Liverpool. Po mom nekom laickom misljenju oni bi trebali da igraju nesto slicno Dortmundu. Brzi napadi i kontra-napadi, i jak presing na sredinu terena. Nisam bas siguran da mogu to da postignu bas do kraja, ali bi trebalo da streme ka tome, posebno sa timom koji imaju. Coutinho, Sturridge, Suarez (ili ko god ga eventualno zamijeni). Sve su to osice, brzi i dosta agresivni igraci. Iza sebe bi imali Gerrarda i Mktarijana (kako god li se pise) ako dodje, koji definitivno mogu da prenesu tu loptu naprijed. Nazad, da je srece da im dodje Papadopulos, i mislim da bi trebali kojeg beka dovest, lijevog mozda najprije. Eto, recimo, to je onako, vrlo povrsno, muka mi je sad razglabat u dubinu, a nije da se nema sto rec
    DICIOTTO

  6. #6
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    1,371
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Eo moja zamisao formacije sa srecom za sledecu sezonu,pa polako da se vracamo!

    4-3-1-2

    Abiati, Abate,Zapata,Mekses,Konstant (jos jedan prelud centralni se ocekuje) De Jong,Montolivo,Boateng,(rezerve na sredini Sulej,Flamini,Poli,Cristante,jos jedan dobar je pozeljno) Kaka (Saponara,Honda), El Saravi,Baloteli (Pazzo,Niang,Petagna,I volio bih mali Gaucho da ostane)!


    pa makar KUP ITALIJE DA SE UZME!

  7. #7
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    7,616
    Thanks Thanks Given 
    270
    Thanks Thanks Received 
    352
    Thanked in
    218 Posts

    Default

    Honda na AM, not possible.

  8. #8
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    1,371
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

  9. #9
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    7,616
    Thanks Thanks Given 
    270
    Thanks Thanks Received 
    352
    Thanked in
    218 Posts

    Default

    Mozda, ali ne vjerujem da moze dobro igrat, u smislu da moze dobro da proigra Balotelija ili Saravija Bolje on igra po krilu..

    Nije produzio ugovor je l? Ako dolazi za dz, onda je to odlicno pojacanje.
    Last edited by efamouspg; 05-06-13 at 19:26.

  10. #10
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,630
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Čika Džo View Post
    I Benitez ima svoj sajt, na njemu sam vidio jedno od najboljih objašnjenja razlika između Španskog i Engleskog fudbala - meteorološko.
    Obavezno okači taj dio, ili link.Baš me zanima.

  11. #11
    Join Date
    Feb 2013
    Posts
    1,371
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by efamouspg View Post
    Mozda, ali ne vjerujem da moze dobro igrat, u smislu da moze dobro da proigra Balotelija ili Saravija Bolje on igra po krilu..

    Nije produzio ugovor je l? Ako dolazi za dz, onda je to odlicno pojacanje.
    Nije produzio ugovor i ako mu je bio ponudjen,ovaj mu istice u decembru,krejem ove godine i kako stvari stoje i sam igrac je izjavio kao i njegov agent da dolazi u Milan,i to u ovom slucaju ni za bonzitu ne trazi!

  12. #12
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    PG
    Posts
    9,785
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ada Honda igra AMF, koliko ja znam.
    DICIOTTO

  13. #13
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Podgorica
    Posts
    3,647
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by _HokutoNoKen_ View Post
    Ada Honda igra AMF, koliko ja znam.
    To je njegova prava pozicija, mada igra i poluspica.
    Gialla come er sole, Rossa come er core mio!

    https://www.youtube.com/watch?v=K7iNbKZkY5Q

  14. #14
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    197
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by rai domenica 81 View Post
    Eo moja zamisao formacije sa srecom za sledecu sezonu,pa polako da se vracamo!

    4-3-1-2

    Abiati, Abate,Zapata,Mekses,Konstant (jos jedan prelud centralni se ocekuje) De Jong,Montolivo,Boateng,(rezerve na sredini Sulej,Flamini,Poli,Cristante,jos jedan dobar je pozeljno) Kaka (Saponara,Honda), El Saravi,Baloteli (Pazzo,Niang,Petagna,I volio bih mali Gaucho da ostane)!


    pa makar KUP ITALIJE DA SE UZME!
    Tako nešto i ja očekujem, i djeluje dosta dobro. Ali da vidimo kako će da bude...

  15. #15
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    688
    Thanks Thanks Given 
    193
    Thanks Thanks Received 
    41
    Thanked in
    24 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by rai domenica 81 View Post
    Eo moja zamisao formacije sa srecom za sledecu sezonu,pa polako da se vracamo!

    4-3-1-2

    Abiati, Abate,Zapata,Mekses,Konstant (jos jedan prelud centralni se ocekuje) De Jong,Montolivo,Boateng,(rezerve na sredini Sulej,Flamini,Poli,Cristante,jos jedan dobar je pozeljno) Kaka (Saponara,Honda), El Saravi,Baloteli (Pazzo,Niang,Petagna,I volio bih mali Gaucho da ostane)!


    pa makar KUP ITALIJE DA SE UZME!
    Tako nekako je ok samo bi kod mene prije igrao De Sciglio na mjesto lijevog (ako vec ne moze desni) i na mjesto polu spica ne bih vratio kaku jer mislim da bi bio promasaj (poput sheve) a na to mjesto bi se malo potrosio i igrali bi mi pastore i saponara.

  16. #16
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Douglas, Isle of Man
    Posts
    10,747
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by _HokutoNoKen_ View Post
    Recimo, Liverpool. Po mom nekom laickom misljenju oni bi trebali da igraju nesto slicno Dortmundu. Brzi napadi i kontra-napadi, i jak presing na sredinu terena. Nisam bas siguran da mogu to da postignu bas do kraja, ali bi trebalo da streme ka tome, posebno sa timom koji imaju. Coutinho, Sturridge, Suarez (ili ko god ga eventualno zamijeni). Sve su to osice, brzi i dosta agresivni igraci. Iza sebe bi imali Gerrarda i Mktarijana (kako god li se pise) ako dodje, koji definitivno mogu da prenesu tu loptu naprijed. Nazad, da je srece da im dodje Papadopulos, i mislim da bi trebali kojeg beka dovest, lijevog mozda najprije.
    Mislim da je to posljedica stanja koje je ostavio Rafa, koji voli da stvari budu pod konac pozadi i da se igra ono što se tradicionalno zove kontranapad (a uključuje brzo prenošenje lopte) protiv svih i svakog.
    Kako je Liverpul krenuo prošle godine, mislio sam da ćemo da gledamo apsolutno dosadnu tiki-taku sa masu držanja lopte, bez promjena brzine i inventivnosti. Vremenom, to se mijenjalo i ne znam je li promjena posljedica problema sa ekipom koju je imao na raspolaganju Brendan ili njegova odluka da promijeni model. U suštini, ono što je zadržano je fluidnost i držanje lopte kad naizgled nema opcija, kao i pravljenje defanzivnih blokova kad protivnik drži loptu (više o ovome znaju navijači Junajteda i Barselone, to je u principu 'lovljenje u čoporima', odnosno odbrana u kojoj učestvuju igrač najbliži lopti i tri igrača oko njega koja, kad ovaj ili bilo ko od njih osvoji loptu, postaju opcija za pas) a ono što je odbačeno je jednom riječju - strpljenje.

    Svemu je doprinijela i činjenica da je Martin Škrtel ubo odvratnu formu (nakon prošle godine kad je bio više nego solidan) i da je jedina opcija za izmjenu (obzirom da je Kelly povrijeđen a da je Koates prespor) bio Karager (koji je takođe prespor ali ima iskustva) pa je defanzivna linija pala dosta duboko jer Karager sa 35 godina ne može da drži odbrambenu liniju na centru pa da trči i pokriva ukoliko ga neko pređe.
    Tako je počeo da se igra kontranapad sa elementima tiki-take što je, u esenciji, nešto što je Liverpul igrao još dok je bio dragulj Evrope - fluidan, timski fudbal baziran na eksploataciji prostora i koji se u Engleskoj zove Pass 'n' Move (razlika između totalnog fudbala, tiki - take i ovoga je količina fluidnosti i način na koji se dodaje lopta). To je dosta dobro išlo ali nešto nemam osjećaj da će se desit' sem ako se zadnja defanzivna linija debelo ne pojača.



    Ovdje možete da vidite kako funkcioniše 'defanzivni blok' koji sam pomenuo, koji pod različitim imenima koriste dominantni klubovi. Ovaj je veoma sličan Barseloninom.
    "And if they didn't believe me, they believe me now."

  17. #17
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    PG
    Posts
    9,785
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    E i ja sam se bojao da ce Brendan pokusati da emulira Barcinu tiki-taka, medjutim, on je ipak to doveo na nesto svoje. Ima obrise te igre, ali ipak je presonalizovao. Da li je to jer nema dovoljno jak kadar da do kraja sprovede tu zamisao, ili ipak stremi ka necemu drugom (sto ja mislim da je slucaj), vidjecemo. U svakom slucaju, nisam bio precerani optimista sto se njega tice, i moram priznati da me je ipak pozitivno iznenadio. Vidi se u kojem smjeru ide, i sa ovim novim transferima (makar ovim o kojim se prica kao mogucim), i to je vise nego dobar smjer, rekao bih. Ja sam misljenja da ce taj Skrtel napustit Liverpool, i to da ode kod Beniteza u Napoli. Posebno ako dodje Papadopulos. Eto, to je neko moje misljenje, nikakvih izvora nemam
    DICIOTTO

  18. #18
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    13,341
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    da je krenuo da kopira Barsu, usro bi se u sebe i ekipu. treba ponesto pokupit od najboljih ali nikako pokusavat da u potpunosti iskopiras model.

    Juve je prve sezone s Konteom igrao presing slican Barsinom, ali su nedje od januara poceli polako da ga bataljuju. dobro je funkcionisalo ali ga ugasise. isto ka i one povremene, sitne trouglove kad navuku 2, 3 igraca i brzo iznesu loptu pa se stvori polukontra. ove sezone skoro da ih nije bilo.

    zato sad navijam za Jovetica ili Teveza, da malo zivne napad. proslo-sezonska taktika je (vecinom) bila postavljena na 'rigid' ili 'very rigid'.

  19. #19
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Douglas, Isle of Man
    Posts
    10,747
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Taktički, cijela Evropa prati ono što trener zahtijeva od njih.

    Stvarnost nije menadžer da ti kažeš fudbaleru bukvalno: 'Stani tu, jebeš ideju.' Sem ako nisi Benitez ili Murinjo.

    Što se pritiska po terenu tiče, fudbal je relativno jednostavna igra u kojoj se parametri (broj igrača, okvirna pravila, dimenzije terena, cilj igre itd.) ne mijenjaju, tako da su varijacije ograničene, što dalje znači (bez ikakve sumnje) da su u zadnjih pedesetak godina svi vrhunski klubovi pritiskali na isti način (iako su se u međuvremenu promijenile neke stvari, tipa fizička spremnost ljudi koji pritiskaju što povlači znanje o ljudskom tijelu što dalje povlači metafizičke i medicinske pretpostavke), samo što su neke stvari odskakale od decenije do decenije .
    "And if they didn't believe me, they believe me now."

  20. #20
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,630
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Gledah ovaj video..Ne gledah tu tekmu protiv Njuke, ali ovo sa klipa je nestvarno.Ovakvo otvaranje vezista, Reina pas igra, štoperi široko..Doosta dosta slično Barci.
    Krila Staridž - Kutinjo i centralno Suarez..To je ubitačno..Samo još jedan Španac pored Stivija! Jedan ritam igrač.. 4-3-3 I jedan defanzivni vezni da se trguje ili pivot.Lucas je dobar, ali neštoo mu fali uvijek.

    Pominjah ovu repku na drugu temu..Oni su nestvarni..Ka' da igraju zajedno 10 godina..Kako otvaraju prostor, vežu tačne pasove i to tako pravovremeno, niti jedan pas da kasni..Jeste stvarno da je Holandija igrala u 4-4-2 formaciji, sa izuzetnoo lošom taktikom- prave presing đe ne trebaju,i bukvalno samo sebe umaraju..Aliii...

    https://www.dailymotion.com/video/x1...ssession_sport
    Last edited by Markouskas; 14-06-13 at 23:32.

  21. #21
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Podgorica
    Posts
    6,630
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ovo nije baš tema za jednog igrača, ali svi znamo ko je i kako od njegove igre zavisi taktika i igra cijelog tima..Što znam, ovo vjerovatno dosta vas zna, al čisto da podijelim, da obogatim ovaj topic :mrgreen:

    Analiziranje igre Xavi-a

    Ovo je sa utakmice protiv Francuske.Kad su morali zid da probijaju..Posle remija sa Finskom morali su da dobiju da bi zadržali prvu poziciju u grupi za WC2014 u Brazil..Ali nestvarno je kako oni igraju najbolji fudbal, kad trebaju rezultat da naprave, kad im se protivnik zatvori i kad trebaju da igraju i razmišljaju konstantno..

    Klip pokazuje kako Ćavi ima tu sposobnost da individualno kontroliše utakmicu.
    Skoro ista imena tj postava igrala je protiv Francuske na Euro12, kad je Španija koristila 2 pivota ( Buskec, Xabi Alonso)..Tada je Španija imala problema zbog Injeste i Xavia koji su propadali dolje da grade napad, đe su dosta puta smetali jedno drugom, i usporavali organizaciju.
    Od tad, su malo promijenili stvari..Imaju ista imena u veznom redu,tj imaju isti vezni,samo u drugačijem rasporedu.. Buskec igra pivota, prvog čoeka, posle odbrambena 4, onda Alonso koji igra odmah ispred njega kao deep-lying playmaker, i onda Xavi ispred njih..Xavi je ključ svega..Obično je Xavi propadao duboko i htio da diktira tempo, ali ovako kad Španci imaju 2 vezna igrača, on mora da igra ispred njihkao #10 - Trequartista..On se postavlja između veznog reda i napadača i tu operiše, a Buskec i Xabi ga pronalaze sa (Koje nije lako odigrat').

    Prvo možete viđet kako 3 vezna igrača drže međusobno rastojanje kako bi raširili teren i ostavili što više prostora za sredinu đe se operiše, ne smetajući ič ader.
    U ovom slučaju je Xabi Alonso otišao između i igrao trequartistu,a Xavi regista..Ali su mijenjali pozicije.


    E sad Xaviev doktorat..Ljudi obično vele da ima oči na leđa itd itd..Gle čuda, nema ih..Ono što on radi, jeste da okreće glavu konstantno, da bude siguran đe se on nalazi, pa đe se tek nalazi njegov protivnik.Postavalja svoje tijelo tako da može da vidi Buskeca, da primi pas, držeći svoje tijelo između lopte i Pogbe.Tijelo mu je naspram pas putanje, pa da bi vidio što se dešava iza njega konstantno provjera preko ramena, da li bi mogao da odigra pas sa jednim dodirom,dva ili da sačuva loptu...

    Xavi ima nenormalnu kontrolu lopte, uvijek se osjeća komforno dok drži loptu u bilo kojoj situaciji..Uvijek je igrao i dok je dijete bio u tijesnim situacijama, sa malo prostora .... Najbitnije od svega je što on drći loptu i trči š njom da bi te isprovocirao tj navukao, ne samo da te izdribla. E to je ono što radi, navuče protivnika, odvoji ga od njegove pozicije, i na kraju u tačno vrijeme odigra pas.

    "He waits for one of us to get close to make the pass" - Rooney

    Ođe opet isto radi, Pogba se vratio na svojoj poziciji, onda Xavi dobija loptu, čeka, provocira Pogbu da mu priđe i uzme mu loptu, i onda kad je Pogba dovoljno blizu, a istovremeno ostavio iza sebe prostor, Xavi odigrava pas..Tu se onda stvaraju momentalne rupe za Fra,a onda upadne Iniesta i ostali i eto ti frke.
    Last edited by Markouskas; 15-06-13 at 00:56.

  22. #22
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Douglas, Isle of Man
    Posts
    10,747
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Xavi radi ono što veznjaci rade već desetinama godina - igra fudbal. Sad, to što je sposobniji od gomile ne mora da znači da je on sve to izmislio.

    Što se tiče naslova threada, nije da ima manu, ali treba reć' nešto.

    Formacija kao koncept već godinama blijedi jer smo sad (kao i u drugim sferama ljudske aktivnosti: umjetnosti, nauke, praktično svega sem religije) u fazi dezintegracije 'formacije' ili baš striktnog sistema koji je istrošen do te mjere da novi pristupi donose ekstreman uspjeh. O čemu u stvari pričam?

    Modeli jasno ograničenih uloga na terenu, šablona kretanja i striktno podijeljenih zadataka imaju u zadnjih pet - šest godina sve manju uspješnost (u poređenju sa, recimo, dvije decenije prije toga). To se ogleda u gomili stvari i to ne najmanje u finansijskom i drugojakom slabljenju italijanske lige i podizanju giganta iz Španije kome svi znamo ime. Dakle, sve je manje bitno igra li se 4-4-2 ili 4-5-1 koji prelazi u 4-3-3 ili 4-2-3-1.

    Sami brojevi su irelevantni i sve manje govore o stvarnoj postavci igrača na terenu i/ili trenerovim namjerama. Timovi se uglavnom posmatraju kao cjelina podijeljena u sekvence u kojoj svaka sekvenca i njen dio imaju zadatak da urade nešto u nekoj fazi igre ili u nekoj trećini - devetini terena. Te sekvence su, je li, evergrin - odbrana, sredina, napad.

    Naravno, postoji kor uspješnih trenera kojima je detaljna organizacija apsolutno sve, ali i kod nekih Turbomegazorda trenerskog esnafa su se pojavljivale tendencije slabljenja tog takozvanog mehanicističkog pogleda, primjera radi kod Fergusona i Murinja, iako oni važe za ljude sa 'tvrdom' doktrinom.

    Zato se, iskreno, ježim kad čujem: 'A, oni igraju 4-1-2-1-2 sa uvrnutim vingerima'.

    To je nešto što nijedan medij nikad neće u'vatit', jer moraju da pokažu fino formaciju kad počinje meč u najjednostavnijem obliku za prosječnog pratitelja.

    Praštajte, odužih.
    "And if they didn't believe me, they believe me now."

  23. #23
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    14,710
    Thanks Thanks Given 
    1,256
    Thanks Thanks Received 
    883
    Thanked in
    577 Posts

    Default

    ---------------------Viviano---------------------

    -Romulo/Tomovic----Rodrigez----Savic-----Paskval----

    ------------Pizaro--------Borha Valero------------

    --Cuadrado-----Matias Fernandez-----Hoakin-----

    -------------Gomez/Rossi----------------

    Makse....
    Postoje dvije velike ekipe u Milanu - Inter i Inter Primavera. Giuseppe Peppino Prisco.

  24. #24
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    PG
    Posts
    9,785
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Čika Džo View Post
    Xavi radi ono što veznjaci rade već desetinama godina - igra fudbal. Sad, to što je sposobniji od gomile ne mora da znači da je on sve to izmislio.

    Što se tiče naslova threada, nije da ima manu, ali treba reć' nešto.

    Formacija kao koncept već godinama blijedi jer smo sad (kao i u drugim sferama ljudske aktivnosti: umjetnosti, nauke, praktično svega sem religije) u fazi dezintegracije 'formacije' ili baš striktnog sistema koji je istrošen do te mjere da novi pristupi donose ekstreman uspjeh. O čemu u stvari pričam?

    Modeli jasno ograničenih uloga na terenu, šablona kretanja i striktno podijeljenih zadataka imaju u zadnjih pet - šest godina sve manju uspješnost (u poređenju sa, recimo, dvije decenije prije toga). To se ogleda u gomili stvari i to ne najmanje u finansijskom i drugojakom slabljenju italijanske lige i podizanju giganta iz Španije kome svi znamo ime. Dakle, sve je manje bitno igra li se 4-4-2 ili 4-5-1 koji prelazi u 4-3-3 ili 4-2-3-1.

    Sami brojevi su irelevantni i sve manje govore o stvarnoj postavci igrača na terenu i/ili trenerovim namjerama. Timovi se uglavnom posmatraju kao cjelina podijeljena u sekvence u kojoj svaka sekvenca i njen dio imaju zadatak da urade nešto u nekoj fazi igre ili u nekoj trećini - devetini terena. Te sekvence su, je li, evergrin - odbrana, sredina, napad.

    Naravno, postoji kor uspješnih trenera kojima je detaljna organizacija apsolutno sve, ali i kod nekih Turbomegazorda trenerskog esnafa su se pojavljivale tendencije slabljenja tog takozvanog mehanicističkog pogleda, primjera radi kod Fergusona i Murinja, iako oni važe za ljude sa 'tvrdom' doktrinom.

    Zato se, iskreno, ježim kad čujem: 'A, oni igraju 4-1-2-1-2 sa uvrnutim vingerima'.

    To je nešto što nijedan medij nikad neće u'vatit', jer moraju da pokažu fino formaciju kad počinje meč u najjednostavnijem obliku za prosječnog pratitelja.

    Praštajte, odužih.
    Pa ne, formacija manje vise danas sluzi da odredis pozicije, iliti preciznije zadatke igracima. Danas, kao sto si i sam rekao, igraci stalno mijenjaju pozicije jedan sa drugim. U sustini, treneri (vecina njih) ne fiksiraju igrace na odredjenu poziciju; bitno je da obavljaju svoje zadatke. Ako to znaci da stoper izadje malo naprijed, na mjesto zadnjeg veznog, kako bi izvrsili presing, recimo, ili nesto tako, to je to. Nikakav to problem trenerima nije vise. Tj, taj termin "formacija" bi bolje bilo zamijeniti terminom "strategija", ako mene pitate.


    Tripleta, nadji tu mjesta za Ilicica, jer je na korak od Fiore
    DICIOTTO

  25. #25
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    13,341
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Tripleta View Post
    ---------------------Viviano---------------------

    -Romulo/Tomovic----Rodrigez----Savic-----Paskval----

    ------------Pizaro--------Borha Valero------------

    --Cuadrado-----Matias Fernandez-----Hoakin-----

    -------------Gomez/Rossi----------------

    Makse....
    3-5-2 brate.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Prodajem 5.11 taktičke pantalone
    By cpu in forum Ostali oglasi
    Replies: 5
    Last Post: 05-02-13, 23:26
  2. Zamisli...
    By Fabia_Elegance! in forum Automobilizam arhiva
    Replies: 136
    Last Post: 24-03-10, 12:11
  3. vojne formacije
    By ines in forum #montecafe
    Replies: 0
    Last Post: 15-09-04, 23:43

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •