Results 1 to 15 of 15

Thread: Izvanredni uslovi u zatvoru !! Moze da nosi dugu kosu i bradu !!

  1. #1
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Duklja - Zeta - Crna Gora
    Posts
    1,464
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default Izvanredni uslovi u zatvoru !! Moze da nosi dugu kosu i bradu !!

    Politika
    =================================



    ЗАТВОРСКИ ДАНИ АРХИЕПИСКОПА ЈОВАНА

    Дозвола за косу и браду

    (Од нашег специјалног извештача)

    СКОПЉЕ, 28. јула – Архиепископ охридски Јован, који је у уторак затворен у КПД Идризово у Скопљу, добро се осећа и задовољан је смештајем и третманом у овом затвору, изјавио је Костадинчо Ефремов, директор Управе за извршење санкција при Министарству правде Македоније, који је јуче, са представником Комисије за односе са верским заједницама Сејдулом Лимановским, посетио оца Јована и разговарао са њим. Како је рекао, отац Јован не тражи посебан третман и услове, али је тражио одређене књиге и већ данас ће му бити омогућено да их добије. Циљ посете Ефремова био је да види како се Јован осећа и да ли има примедби на третман и услове смештаја у затвору.

    – Он се осећа добро, кооперативан је и каже да је спреман за издржавање казне – рекао је Ефремов.

    Према писању скопских медија, првојерарх Охридске архиепископије, једине канонски признате православне цркве у Македонији, добровољно је скинуо мантију и владичанска обележја, обукавши се у цивилну одећу. Будући да у Идризову до сада нису имали свештено лице, било је дилема како се односити према архиепископу Јовану. Затворска правила су налагала да га обрију и ошишају, али ће му ипак бити допуштено да има дугу косу и браду, с обзиром на то да је „специфичан затвореник“.

    – Мораће да се придржава реда и дисциплине у установи, да буде уредан, са чистом и сређеном косом и брадом. Затворски кућни ред не дозвољава да носи мантију и у затвору ће носити цивилну одећу. У затвору се поштују верска осећања свих осуђеника, али обреди нису дозвољени – преносе скопски медији речи директора затвора Кире Кромидаровског.

    Према речима Костадинча Ефремова, Зоран Вранишковски (архиепископ Јован) уклопио се у нови амбијент у Пријемном одељењу затвора, где је смештен са још пет-шест затвореника осуђених за различита кривична дела – од крађа до разбојништава. Наредних 15 до 30 дана психолози и дефектолози ће посматрати његово понашање и онда ће му бити одређен статус, односно биће пребачен са Пријемног на одељење на коме би требало да буде до краја издржавања казне (затворено, полуотворено или отворено одељење).

    У овом периоду од месец дана, према затворским правилима, може да има само једну петоминутну посету особе коју сам одреди. Касније, као и други осуђеници, има право на посете и на изласке за викенд (који зависе од понашања осуђеника). На питање новинара да ли ће после одређеног периода оца Јована моћи да посећују представници СПЦ, речено је да ће се о томе размислити.

    Биљана Баковић

  2. #2
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Cetinje
    Posts
    2,606
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Ajde, jadan, njima je banja - uzivaju u paznji. Svaki dan su u novine.

    A to sto su zatvoreni izmedju 4 zida nije nista novo, tako ih uce da zive u bogosloviju.

    Crnogorski popovi su drukciji: "Crnogorci ne ljube lance" - Njegos odgovori srpskim popovima kad su mu rekli da ide s njima da poljubi lance svetoga Petra.
    "Postojaće Crna Gora dok je Lovćena i Durmitora, dok je mora pod Barom i Kotorom, dok je Sunca i dok je Grahovca!"

  3. #3
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    2,398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Petar Mrvaljevic
    Ajde, jadan, njima je banja - uzivaju u paznji. Svaki dan su u novine.

    A to sto su zatvoreni izmedju 4 zida nije nista novo, tako ih uce da zive u bogosloviju.

    Crnogorski popovi su drukciji: "Crnogorci ne ljube lance" - Njegos odgovori srpskim popovima kad su mu rekli da ide s njima da poljubi lance svetoga Petra.
    Petre, moracu da razocaram tvoje "poznavanje" istorije i da ti uputim dobronamjeran savjet da ne pises ovakve ispade prije nego sjednes pisati.
    Pitanje je od koga si cuo da su srpski popvi tjerali Njegosa da ljubi lance u kojima je bio okovan Petar?

  4. #4
    Join Date
    Jan 2004
    Location
    I'm here to spread love all over the world!
    Posts
    5,020
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja mislim da je to bilo u Rusiji ili Italiji, ne mogu se sjetit tacno.

  5. #5
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Cetinje
    Posts
    2,606
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by phenomenon
    Petre, moracu da razocaram tvoje "poznavanje" istorije i da ti uputim dobronamjeran savjet da ne pises ovakve ispade prije nego sjednes pisati.
    Pitanje je od koga si cuo da su srpski popvi tjerali Njegosa da ljubi lance u kojima je bio okovan Petar?
    Procita sam nedje. A sto pitas?
    "Postojaće Crna Gora dok je Lovćena i Durmitora, dok je mora pod Barom i Kotorom, dok je Sunca i dok je Grahovca!"

  6. #6
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    2,398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Petar Mrvaljevic
    Procita sam nedje. A sto pitas?
    Pa pitam jer si moguce slabo upamtio tu pricu koju si procitao.

  7. #7
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Cetinje
    Posts
    2,606
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by phenomenon
    Pa pitam jer si moguce slabo upamtio tu pricu koju si procitao.
    Reka je to talijanskim popovima u Rim.

    Sustina moga posta se ne mijenja, jer su Crnogorske Vladike i popovi bili jedini koji su se ponasali na taj specifican nacin. Svima je poznato da su nasi popovi u boj isli. Sv. Petar Cetinjski pokrije bradu maramom, izvadi sablju i klikne "Za mnom ko je Crnogorac"!
    Last edited by Petar Mrvaljevic; 29-07-05 at 12:27.
    "Postojaće Crna Gora dok je Lovćena i Durmitora, dok je mora pod Barom i Kotorom, dok je Sunca i dok je Grahovca!"

  8. #8
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    1,754
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Talking

    Bojim se da zadnjih desetak godina u Crnoj Gori nacija Crnogorac više ne postoji. Postoje samo manjine koje se izjašnjavaju kao ProСрби i ProCrnogorci.

  9. #9
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    2,398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Petar Mrvaljevic
    Reka je to talijanskim popovima u Rim.

    Sustina moga posta se ne mijenja, jer su Crnogorske Vladike i popovi bili jedini koji su se ponasali na taj specifican nacin. Svima je poznato da su nasi popovi u boj isli. Sv. Petar Cetinjski pokrije bradu maramom, izvadi sablju i klikne "Za mnom ko je Crnogorac"!
    Dobro je sto si eto ispravio gresku i dodacu da su hrisacni pred Bogom isti i da ne postoji razlika izmedju pravoslavca, Crnogorca, Italijana, Srbina, jer Bog ne gleda ko je ko.... e sad uzeo si primjer Petra prvog koji je nakon smrti postao svetac ne zbog svojeg vojevanja nego zbog duhovne sile koju je imao i sami Crnogorci su ga gledali i kao proroka-vidjeoca-vidovnjaka, hriscanina i svesteno lice i duhovnoog vodju kao i vojnog i bojali su se njegove kletve vise nego sablje.
    Ima jedna zanimljiva prica takodje iz te iste crkve svetog Petra u kojoj se nalaze lanci u koje je vezan u tamnici bio apostol Petar(e sad pazi kakvo ime nosis pa budi i ti takav) a prica je da je serdar Andrija inace Njegosev zet prilikom ulaska u tu crkvu zastao pred vratima, prekrstio se i glasno izgovorio: "Oprosti mi, majko, crkvo moja na Cetinju: ne ulazim da se poklonim, nego da se nagledam" na sto mu je Njegos odgovorio cuvsi ga sto govori: "Ulazi coce! Stalo je crkvi na Cetinju kuda hodi Andrija serdar"

  10. #10
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Cetinje
    Posts
    2,606
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by phenomenon
    Dobro je sto si eto ispravio gresku i dodacu da su hrisacni pred Bogom isti i da ne postoji razlika izmedju pravoslavca, Crnogorca, Italijana, Srbina, jer Bog ne gleda ko je ko.... e sad uzeo si primjer Petra prvog koji je nakon smrti postao svetac ne zbog svojeg vojevanja nego zbog duhovne sile koju je imao i sami Crnogorci su ga gledali i kao proroka-vidjeoca-vidovnjaka, hriscanina i svesteno lice i duhovnoog vodju kao i vojnog i bojali su se njegove kletve vise nego sablje.
    Ima jedna zanimljiva prica takodje iz te iste crkve svetog Petra u kojoj se nalaze lanci u koje je vezan u tamnici bio apostol Petar(e sad pazi kakvo ime nosis pa budi i ti takav) a prica je da je serdar Andrija inace Njegosev zet prilikom ulaska u tu crkvu zastao pred vratima, prekrstio se i glasno izgovorio: "Oprosti mi, majko, crkvo moja na Cetinju: ne ulazim da se poklonim, nego da se nagledam" na sto mu je Njegos odgovorio cuvsi ga sto govori: "Ulazi coce! Stalo je crkvi na Cetinju kuda hodi Andrija serdar"

    Postoji ogromna razlika izmedju Crnogoraca i svijeh ostalijeh pravoslavaca. Jednu od razlika sam ti naveo u potonji post. Moga bi sad da pocnem da ti nabrajam redom drasticne razlike Crnogorskih pravoslavaca sa ostalijema, ali bi mora da ti stavljam izvor informacija za svaku, pa cu drugi put jer sad nemam vremena.
    "Postojaće Crna Gora dok je Lovćena i Durmitora, dok je mora pod Barom i Kotorom, dok je Sunca i dok je Grahovca!"

  11. #11
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    2,398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Petar Mrvaljevic
    Postoji ogromna razlika izmedju Crnogoraca i svijeh ostalijeh pravoslavaca. Jednu od razlika sam ti naveo u potonji post. Moga bi sad da pocnem da ti nabrajam redom drasticne razlike Crnogorskih pravoslavaca sa ostalijema, ali bi mora da ti stavljam izvor informacija za svaku, pa cu drugi put jer sad nemam vremena.
    Prvo, podjele u hriscanskom svijetu su zlo a samo uzdizanje Crnogoraca iznad svih ostalih iz "grupe" pravoslavnih hriscana su primitivno sagledavanje. Ti ne vjerujm da si religiozan. Ne trebas ti meni nista da ovdje ispisujes jer tesko da nesto necu znati ili da ti necu pojsniti a sto ti pogresno tumacis, to ne daje pravo meni da omalovazavm tvoje shvatanje vec amtram da ga sagledavas iz mrznje.... "prije slave ide smjernost" kaze stara Biblijska....

  12. #12
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Cetinje
    Posts
    2,606
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    2 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by phenomenon
    Prvo, podjele u hriscanskom svijetu su zlo
    Kad vec pricamo o podjelama, ako si iskren prema sebi, onda bi treba se nadas nestanku Srpske Patrijarsije, jer je Car Dusan prvi NEKANONSKI proglasio za Patrijarsiju zbog cega je na njega bachena anatema Carigradske Patrijarsije.
    Quote Originally Posted by phenomenon
    a samo uzdizanje Crnogoraca iznad svih ostalih iz "grupe" pravoslavnih hriscana su primitivno sagledavanje.
    Odje si napravio zamjenu teza, jer sam ja govorio o RAZLIKAMA, a ne o tome ko je bolji a ko gori.
    Quote Originally Posted by phenomenon
    Ti ne vjerujm da si religiozan.
    Kad se Crnogorci uporede s ostalim religioznim narodima, vidjeces da smo mi najmanje prifatili hriscanski nacin zivota, jer krvna osveta i danas postoji kod nas. Cak su i nase Vladike, a posebno Njegos, zivjele "manje religiozno" od Vladika i popova/svestenika ostalih naroda.
    Quote Originally Posted by phenomenon
    Ne trebas ti meni nista da ovdje ispisujes jer tesko da nesto necu znati ili da ti necu pojsniti a sto ti pogresno tumacis, to ne daje pravo meni da omalovazavm tvoje shvatanje vec amtram da ga sagledavas iz mrznje.... "prije slave ide smjernost" kaze stara Biblijska....
    Ne kazem iz mrznje da su Pavle (takozvani patrijarh) i Risto Radovic (takozvani mitropolit) NEKANONSKI izabrani na sadasnje funkcije. Volio bi da mi das odgovor na ovo moje "svatanje" (cinjenicno).
    "Postojaće Crna Gora dok je Lovćena i Durmitora, dok je mora pod Barom i Kotorom, dok je Sunca i dok je Grahovca!"

  13. #13
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Texas
    Posts
    963
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    У Бившој Југословенској Републици Македонији (БЈРM) није законом забрањена дистрибуција Хришћанских календара?

    Судија који је осудио Архиепскопа Јована је прекршио законе БЈРМ-е!
    Last edited by Homoljac_; 29-07-05 at 16:52.
    Главу дајем крајину не дајем ...

  14. #14
    Join Date
    Feb 2004
    Posts
    2,398
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Petre, racunaj da ces ubuduce od mene dobijati isti rjecnik kojeg koristis u pisanju a kojeg tvrdovrato neces da se odreknes, dijagnoze su vam istovjetne...

  15. #15
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Texas
    Posts
    963
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ЖИВОТ АУТОНОМНЕ ОХРИДСКЕ АРХИЕПИСКОПИЈЕ

    Изгледа да ће судије и полиција Бивше Југословенске Републике Македоније (БЈРM) морати да настави са хапшењем свештених лица! Српска Православна Црква у македонији није угушена!
    Главу дајем крајину не дајем ...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Moral, dobro i loše
    By Mungos in forum Religija i filozofija
    Replies: 100
    Last Post: 04-09-17, 02:39
  2. help
    By Mina_Murray in forum Vizuelne umjetnosti
    Replies: 11
    Last Post: 20-06-04, 22:03

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •