Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 25 of 61

Thread: Pilonidalna cista

  1. #1
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Here and now
    Posts
    1,848
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    61
    Thanked in
    24 Posts

    Default Pilonidalna cista

    Intererusuju me iskustva vas koji ste je operisali, posebno postoperativna i u vezi sa zarastanjem. A kako mi se cini, prilican broj muskaraca je imao (lose) iskustvo sa njom.

  2. #2
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    worldwide
    Posts
    26,403
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Risk , is what makes life worth living

    Never a failure, always a lesson!

  3. #3
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Here and now
    Posts
    1,848
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    61
    Thanked in
    24 Posts

    Default

    To sam nasao i procitao, mnogo su mi mracni ti Vojvodjani

  4. #4
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    worldwide
    Posts
    26,403
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    po onome sto sam gledao kod 5 drugara i dvije drugarice mracna je ta urasla dlacica maksimalno, i mucna, ako je imas operisi , iskreno tek od zime, trpi do tada , jer ce ti biti otvorena rana, svakodnevno previjanje na zivo, i guranje gaze unutra
    Risk , is what makes life worth living

    Never a failure, always a lesson!

  5. #5
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    13,341
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    zar i ovo postoji aaaaaaaaaa

  6. #6
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    PODGORICA
    Posts
    931
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Znam lika koji je to operisao prije par dana, bio u bolnici 4 dana, operacija prosla odlicno, nakon nje nije imao nikakvih specijalnih bolova. Istina, na previjanja ce morati da ide mjesec dana, svakodnevno. Potpuno normalno funkcionise, kao da se nista nije desilo. Cekanje bas i nije preporucljivo, njemu je odlicna stvar bila sto se na vrijeme javio, pa je citava procedura bila jednostavnija i nije bilo komplikacija.
    Mudar covjek ne kaze sve sto misli, ali misli sve sto kaze.

  7. #7
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Here and now
    Posts
    1,848
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    61
    Thanked in
    24 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by clapton View Post
    zar i ovo postoji aaaaaaaaaa
    Postoji Claptone, i to u mnogo vecem broju nego sto sam pretpostavljao. Prakticno, svako ima nekoga u porodici ili prijatelja koji je operisao.

  8. #8
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Lost at sea
    Posts
    12,847
    Thanks Thanks Given 
    52
    Thanks Thanks Received 
    175
    Thanked in
    36 Posts

    Default

    Kada sam ja bio smjesten na odeljenje da operisem nesto drugo, momak krevet pored mene je operisao tu uraslu dlaku. Ujutro kada su dosli da ga previju, ja kada sam vidio kolika je to rupa, kolika je to rana, nisam mogao da vjerujem. Vidio sam da su mu gomilu gaze izvadili iz rane i opet gomilu vratili unutra. I znam da su mu rekli da ce dva mjeseca morati svaki dan ici na previjanje. Stvarno nisam vjerovao da urasla dlaka moze biti toliko gadna.

  9. #9
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    6,142
    Thanks Thanks Given 
    254
    Thanks Thanks Received 
    1,140
    Thanked in
    556 Posts

    Default

    Zato što je naš narod još uvijek sklon da ismijava bolesti - fizičke i psihičke. Da se slučajno o zdravlju ne priča. O prevenciji. Da ne učimo jedni od drugih. Samo da je igara.

    http://www.channel4embarrassingillnesses.com/

    Preporučujem. Svaka čast ovim Ljudima.

  10. #10
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    547
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ja sam uklonio cistu prije skoro 3 godine. Uklanjanje mozes odraditi na dva nacina (kada kazem na dva to znaci da ne postoji nijedan nacin koji efikasan u potpunosti).
    Mozes ukloniti tako sto ce ti hirurg napravit rez (inciziju kako oni nazivaju) i ocistiti otvorenu ranu i zasiti. Ovo je prvo nacin koji ja nisam radio jer kazu da se posle ovoga cista ponovo javlja jer se nikada ne ukloni kompletna. Sada, koliko se cesto vraca posle ovog ne znam. I oporavak traje oko 7 dana kazu.
    Drugi nacin (koji sam ja radio) je nacin pri kojem se uklanja kompletno inficirano tkivo i pri tome nema sivenja rane jer ti ostaje udubljunje iz kojeg je uklonjeno tkivo. Operacija je trajala dvadesetak minuta uz spinalnu anesteziju (anestezija koja se daju u kicmu, koja te paralise on pupka na dolje i ne osjecas nista). Procedura uvodjenja anestezije je takodje bezbolna. Nakon operacije odlazis u sobu, nema bolova i jedine dvije neugodnosti su paralisanost nogu koja je neugodna ali proci ce za par sati. Druga neugodnost je besika koja je puna od infuzionih rastvora koje ces primiti tokom operacije ali zatrazi katetar da ti postave i nemas frke (postavljanje katetra neces osjetiti zbog anestezije a mozes im zatraziti da ti ga ukolne nakon slabljenja anstezije). Sjutra dan ti ciste ranu (nema bola) i odlazis kuci. Moj savjet ti je da platis nekom da ti dolazi kuci i previja svaki dan jer ukoliko to budes radio u domu zdravlju moze biti malo infekcije usled moguce neadekvatne procedure ciscenja rane. Previjanje ce trajati oko 2 mjeseca (dok ti se rana potpuno ne ispuni tkivom). Prviih mjesec dana ce biti previjanje svaki dan a posle svakiu drugi dan. Kretanje ti nije ograniceno, a ni odlazak u toalet. Sto se kupanja tice, ja sam se dogovorio sa momkom koji me previjao da mi javi 5 minuta prije dolaska i ja se na brzinu istusiram i on onda odma ocisti ranu da ne dodje do infekcije.
    Sto se bola tice, jedino sta pamtim je bol prilikom previjanja od 7 do 14 dana od dana operacije, a prije toga i posle nije bilo bola.
    E da, operaciju sam odradio ovdje na KBC-u.

    Ako te jos nesto interesuje pitaj.
    Last edited by nirre; 09-07-12 at 13:54.

  11. #11
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Lost at sea
    Posts
    12,847
    Thanks Thanks Given 
    52
    Thanks Thanks Received 
    175
    Thanked in
    36 Posts

    Default

    Pa sad, meni su kateter stavljali bez anestezije isto ga tako i sjutra dan izvadili. Ne bih da pricam o tom osecaju... Posebno o stavljanju.
    Da bi mi dao spiralnu anesteziju ubadao me 3 puta u kicmu, i sva 3 puta sam osjetio, doduse nije toliko strasno bilo, ali je veca frka sto ti kazu nemoj slucajno da se cimnes kada te ubodem, i onda strepis kada ce ubosti i pokusavas tijelo opustiti. Rekli su mi da ce mi anestezija trajati par sati posle operacije, dok sam ja posle pola sata od kada su me vratili u sobu poceo stopalima da mrdam...
    Last edited by Sh0ne; 09-07-12 at 14:54.

  12. #12
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    13,341
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Kako se stavlja taj kateter, nikad mi nije bilo jasno?

  13. #13
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

  14. #14
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    worldwide
    Posts
    26,403
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    2
    Thanked in
    1 Post

    Default

    super okrenuste temu na katetere koji veze sa uraslom dlakom nemaju, stravite ljude bez potrebe
    Risk , is what makes life worth living

    Never a failure, always a lesson!

  15. #15
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    547
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    @shone

    prije koliko si odradio tu operaciju i da li ti se povratila cista (dlaka) do sada?

  16. #16
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Lost at sea
    Posts
    12,847
    Thanks Thanks Given 
    52
    Thanks Thanks Received 
    175
    Thanked in
    36 Posts

    Default

    @nirre, nisam ja operisao cistu, vec momak koji je bio krevet do mene.

    Nego sam pricao o cudu kolika je rana bila tom momku posle operacije i o mom iskustvu sa anestezijom i kateterom.

  17. #17
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Here and now
    Posts
    1,848
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    61
    Thanked in
    24 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by nirre View Post
    Ja sam uklonio cistu prije skoro 3 godine. Uklanjanje mozes odraditi na dva nacina (kada kazem na dva to znaci da ne postoji nijedan nacin koji efikasan u potpunosti).
    Mozes ukloniti tako sto ce ti hirurg napravit rez (inciziju kako oni nazivaju) i ocistiti otvorenu ranu i zasiti. Ovo je prvo nacin koji ja nisam radio jer kazu da se posle ovoga cista ponovo javlja jer se nikada ne ukloni kompletna. Sada, koliko se cesto vraca posle ovog ne znam. I oporavak traje oko 7 dana kazu.
    Drugi nacin (koji sam ja radio) je nacin pri kojem se uklanja kompletno inficirano tkivo i pri tome nema sivenja rane jer ti ostaje udubljunje iz kojeg je uklonjeno tkivo. Operacija je trajala dvadesetak minuta uz spinalnu anesteziju (anestezija koja se daju u kicmu, koja te paralise on pupka na dolje i ne osjecas nista). Procedura uvodjenja anestezije je takodje bezbolna. Nakon operacije odlazis u sobu, nema bolova i jedine dvije neugodnosti su paralisanost nogu koja je neugodna ali proci ce za par sati. Druga neugodnost je besika koja je puna od infuzionih rastvora koje ces primiti tokom operacije ali zatrazi katetar da ti postave i nemas frke (postavljanje katetra neces osjetiti zbog anestezije a mozes im zatraziti da ti ga ukolne nakon slabljenja anstezije). Sjutra dan ti ciste ranu (nema bola) i odlazis kuci. Moj savjet ti je da platis nekom da ti dolazi kuci i previja svaki dan jer ukoliko to budes radio u domu zdravlju moze biti malo infekcije usled moguce neadekvatne procedure ciscenja rane. Previjanje ce trajati oko 2 mjeseca (dok ti se rana potpuno ne ispuni tkivom). Prviih mjesec dana ce biti previjanje svaki dan a posle svakiu drugi dan. Kretanje ti nije ograniceno, a ni odlazak u toalet. Sto se kupanja tice, ja sam se dogovorio sa momkom koji me previjao da mi javi 5 minuta prije dolaska i ja se na brzinu istusiram i on onda odma ocisti ranu da ne dodje do infekcije.
    Sto se bola tice, jedino sta pamtim je bol prilikom previjanja od 7 do 14 dana od dana operacije, a prije toga i posle nije bilo bola.
    E da, operaciju sam odradio ovdje na KBC-u.

    Ako te jos nesto interesuje pitaj.
    Da li si necim tretirao ranu nakon sto je zarasla, tipa neka krema ili kantarionovo ulje? Inace, operisao sam je prosle godine i nije se ponovo formirala, ali ima problema sa zarastanjem, valjda taj kanal do pilonidalnog sinusa nije dobro zarastao.

  18. #18
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    547
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nisam na ranu nanosio nista nakon toga. Mozda par puta ocistio razblazenim alkoholom cisto radi dezinfekcije. Sada samo vodim racuna da prilikom tusiranja "dobro" operem taj region jer citajuci svasta (knjige,net) procitah da je glavni uzrok za pojavu ciste - DLAKA i (ne)HIGIJENA.
    Inace, od tada (hvala Bogu) nisam imao nikakvih problema.

    A kakav je to problem sa zarastenjem tj. kako se manifestuje?
    Last edited by nirre; 09-07-12 at 18:39.

  19. #19
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

  20. #20
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Here and now
    Posts
    1,848
    Thanks Thanks Given 
    80
    Thanks Thanks Received 
    61
    Thanked in
    24 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by nirre View Post
    Nisam na ranu nanosio nista nakon toga. Mozda par puta ocistio razblazenim alkoholom cisto radi dezinfekcije. Sada samo vodim racuna da prilikom tusiranja "dobro" operem taj region jer citajuci svasta (knjige,net) procitah da je glavni uzrok za pojavu ciste - DLAKA i (ne)HIGIJENA.
    Inace, od tada (hvala Bogu) nisam imao nikakvih problema.

    A kakav je to problem sa zarastenjem tj. kako se manifestuje?
    Ivice rane srastaju nesrazmjerno i time je mogucnost ponovnog otvaranja rane povecana (uglavnom krvarenje). Svakako treba dezinfikovati redovno zaraslu ranu, moze hidrogen peroksidom i povidon-jodom kao sto rade u previjalistu, ali kad zaraste mislim da je dovoljan bebi sapun i vlazna maramica, samo treba voditi racuna da se od dezinfekcije koza susi i puca, pa bi vjerovatno trebalo namazati pavlovicevom ili kantarionovim uljem.
    Last edited by DavidM; 09-07-12 at 19:19.

  21. #21
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,065
    Thanks Thanks Given 
    763
    Thanks Thanks Received 
    1,478
    Thanked in
    734 Posts

    Default

    a na sta vam je licila ta ranica pred operaciju? posto znam da ima slucajeva dje se nekima formira "pufica" velicine pesnice, puna gnoja. A neki to srede dok im spolja nije vece od velicine nokta. Ali, kako nedje cuh, izgleda da ni to nema puno veze kakvo je stanje unutra. Moze valjda spolja da ne izgleda uopste strasno, a da je dlaka unutar toliko izrasla, da se stvorila komunikacija sa debelim crijevom ili kicmom. To je onda tek kasapnica...


  22. #22
    Join Date
    May 2005
    Location
    Karadag
    Posts
    6,448
    Thanks Thanks Given 
    22
    Thanks Thanks Received 
    52
    Thanked in
    28 Posts

    Default

    I ja sam to operisao 2008 godine, isto sam proveo dan i noc u bolnici, i ujutro kuci, i sve so je rekao nirre je i meni tako bilo, samo sto sam ja, je li, rizikovao pucanje besike, jer nisam dao saglasnost na stavljanje katetera
    I nisam zidar, ali eto
    oko mene ceo zivot cigle, zgrade, blokovi i beton

  23. #23
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Pg
    Posts
    3,614
    Thanks Thanks Given 
    186
    Thanks Thanks Received 
    49
    Thanked in
    25 Posts

    Default

    Aaaoooooo moram i ja ovo cudo da operisam. NEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE.
    Koji vas je doktor operisao?
    Sve je to na psihichkoj bazi ®

  24. #24
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    13,341
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    A u pi*** materinu, kako je gadno ovo, uh. Zna li se zbog cega dolazi do urastanja? Da se pazim ako ikako moze.

  25. #25
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Plava soba.
    Posts
    13,652
    Thanks Thanks Given 
    204
    Thanks Thanks Received 
    224
    Thanked in
    166 Posts

    Default

    Od svega i svačega... Radi piling, kad i ako se briješ, pazi kako to radiš.. proceduralno.
    Gledala sam i slušala svakakva iskustva. Ne bilo nikome.
    Ja imam običaj malo ako što sumnjivo primijetim, pincetom, izvući... Malo se raskrvarih par puta na par mjesta, ali je vrijedilo, obzirom koliko sam čudo izvukla. Jesam istraumirana bila, ali pažljivo, kao kad slikaš ili bilo što drugo radiš da uradiš, a ne po zadatku i vremenski određeno.
    To, uglavnom, ni ne primijetiš... Pod kožom na nekoj dubini raste... Jedino istrenirano oko koje svoju kožu dobro poznaje... Zaebali su se mnogi.

    Ne znam šta bi' ti rekla. Zaebava se naš narod... te voskići, te mašinice, te brijači a sve nestručno i nepažljivo.
    Last edited by Raquel; 27-11-12 at 04:29.
    Samo oni koji se usude uvelike podbaciti, mogu uspjeti u velikoj mjeri.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. cista crna gora
    By hanover in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 5
    Last Post: 06-08-05, 22:37

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •