Page 2 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 26 to 50 of 102

Thread: Analiza krvne slike

  1. #26
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    757
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Znate, na nasoj wikipediji ima dosta dezinformacija a i na nasim forumima,kao i sajtovima,to uopste ne gledam,domace sajtove jok.
    Engleska wikipedija nude tacne i precizne podatke.
    A najbolje je kad jedan podatak uporedite na vise stranih sajtova i ako daje isto to je to.
    Danas se sve doktorke disertacije i citave knjige objavljuju na net-u.

    Normalno ako vas zaboli stomak necete odma vaditi nalaze i kukumakati,vec ako je to hronicno tj.ponavlja se.
    Ukoliko su nalazi bez ikakve naznake i doktor potvrdi da su dobri,zdravi ste 100%.
    Nije na odmet da znate ono osnovno o analizi nalaza.
    Ne treba biti nikakav doktor da znate osnovni sastav krvi.E sad ako vas ne zanima druga stvar.
    Sto bi rekao Popaj 'pogledam ove enciklopedije nemojmo da se zajebavamo'.

  2. #27
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Crnom Gorom uzduz i poprijeko
    Posts
    22,210
    Thanks Thanks Given 
    732
    Thanks Thanks Received 
    2,137
    Thanked in
    1,618 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Zaovičić View Post
    Hemoglobin ispod 120 je anemija.
    Ako je ispod te vrijednosti,a nemas hipotireozu,probleme sa jetrom,leukemiju,onda je problem nutritivne prirode,jer bi bilo normalno uz navedene bolesti imati nizak hemoglobin.
    Vitamini B-grupe,Vitamin A i gvozdje(najbolje trovalentno gvozdje(Legofer sirup) i obavezno vitamin C zajedno radi bolje absorpcije i nema nuspojava),naravno uz kontrolu krvne slike,nakon koristenih preparata.
    Ostale vrijednosti,ako nemas navedenih problema(naveo sam u prvoj temi).
    Terapija gvozdjem ide mjesec dana,dva puta na dan po 15ml ima na mjerici u vitamin C(moze pola one tablete od 500mg),ali samo ako je hemoglobin otisao nize od 120 i ponavljam ako nemas navedene bolesti,jer kod njih je to normalno.
    Najbolje da se obratis izabranom doktoru,poneses mu nalaz i da ti prepise(uglavnom prepisuju Legofer sirup),nema nuspojava(mucnina i nadimanje,ali normalna je crna prebojenost stolice).
    Nemam problema nikakvih sa bolestima, daleko bilo, nego je nutritivne prirode...prepisala mi je gvozdje da pijem pa cemo vidjet....
    Ako ne postoji razlog da se pije, to nije razlog da se ne pije...

  3. #28
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    547
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Ovako, samo da dodam nesto tj. ispravim.

    Referentne (normalne) vrijednosti koje su postavljenje u prvoj poruci zavise od laboratorije koja obavlja analize (tacnije od procedure koja se primjenjuje) i mogu biti potpuno drugacije od nalaza do nalaza, tako da se nemojte zacuditi ukoliko primjetite da imate mnogo vece ili mnogo manje vrijednosti u odnosu na poredbenu osobu (nalaz).

    Zovcic u prvoj poruci kaze "Doktor ili sestra koja pogleda nalaz cesto zanemaruju taj dio". Moram naglasiti da sestra nema znanje da pregleda nalaz (a samim tim nema ni dozvolu da komentarise rezultate) i da se nemojte upustati u razmjenu misljenja sa njom jer cete dobiti netacne informacije.

    Neko je pitao koliko cesto treba provjeravati krvnu sliku. Ovako, preporucuje se na godinu dana za osobe koje nemaju zdravstvenih problema i do sada su imale vrijednosti u okviru "normalnih". Ukoliko imate nekih laksih zdravstvenih problema (npr. alergije, ucestalije prehlade i infekcije, nagla promjena tjelesne tezine/visine, nagla promjena ishrane itd) provjeravajte sebe svakih pola godine. Za neka malo teza stanja KKS ce se raditi ucestalije htjeli vi to ili ne. Moj savjet Vam je da to radite svakih pola godine OBAVEZNO radi sebe, bez obzira koliko Vi mislili da ste zdravi/bolesni.

  4. #29
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    7,212
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Da li si ti doktor, ili čisto si onako dao savjet?

  5. #30
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    547
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Nisam doktor vec magistar farmacije

  6. #31
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    7,212
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Onda ću prihvatiti tvoj savjet, jer nije baziran na osnovu google-a.

  7. #32
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    757
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Informacije od @nirre su dobrodosle,moram priznati da to nijesam znao.

    A sad nevezano za to doktori su doktori sve je to u redu,ljudi su ucili i ispekli zanat.
    Ali nije bas da na net nema nista.Cak sto vise medicina i nauka sva nova istrazivanja stavljaju na net.Vi nemozete sa net-a postati doktor ali odredjenom problemu sto imate mozete skoro sve naci na google.

  8. #33
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    547
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Internet kao servis pruza dosta dobrih stvari vezanih za zdravlje ali samo ukoliko osoba zna gdje da trazi i sta da trazi. A sta to znaci?

    Pa, to znaci da je potpuno neproduktivno traziti sebi (ili drugima, kako to rade najcesce) dijagnoze na internetu na osnovu jednog ili par simptoma (a to ima negativnu posledicu - obajsnjenje je dolje napisano). Ukoliko primijetite neke simptome ili znake neke promjene, potrebno je obratiti se ljekaru koji ce vam postaviti dijagnozu ili uputiti (ukoliko je to potrebno) na dalje analize. E tek onda, nakon uspostavljenje dijagnoze, pretraga po internetu moze imati uslovno kvalitetniji ishod. Kazem uslovno jer neko trazi na pogresno mjesto ili cak na pravo mjesto ali pogresno interpretira necije savjete (preporuke). Tek tada mozes sebi pomoci tako sto mozes naci neke kvalitetne clanke koji opisuju npr. nemedikamentozne mjere koje mogu dovesti do brzeg i kvalitetnije oporavka ili cak naci neki forum gdje ucestvuju osobe sa istim oboljenjem i koje mogu nekim svojim iskustvom (koje opet treba kriticki posmatrati) pomoci u izlijecenu.

    Gore navedena stavka za negativnu posledicu uspostavljanja dijagnoze je to sto se zna da u SAD postoje mnogi internet portali ili cak softveri koji nude on line dijagnozu (na osnovu algoritma koji as vode ka tome). Uz pomoc par klikova vi odredite sebi dijagnozu i oni na kraju napisu WE RECOMMEND (i tu vam izbace spisak nekih OTC preparata - OTC preparati su preparati koji se mogu nabaviti u apoteci bez recepta). A glavni problem je to sto realno niko ne zna koliko je to tacno jer ljekar je taj koji mora na osnovu svih procedura da da tacnu dijagnozu a ne tamo neki program. (cuo sam price kako kazu da te portale i softvere odradjuju odredjenje farmaceutske kuce koje ce na kraju izbaciti u tom spisku svoje preparate i ponude adresu do svoje on line apoteke gdje vi to sve narucite uz par klikova i svi srecni - ali to je na Vama da procijenite i donesete sopstevni zakljucak.)

    Takodje moram komentarisati sledecu stavr, zaovcic kaze nova istrazivanja. Budite vrlo skepticni sa novijim istrazivanjima jer mnoga od njih na prici djeluje vrlo primamljivo i obecavajuce ali u praksi to bas i nije tako. Profesija mi nalaze redovno sagledavanja novijih studija i istrazivanja ali uvijek sam skeptican prema tome i nisam ljubitelj testiranja novih stvari za koje bas ne znam dovoljno provjerenih u odnosu na provjerene stvari koje daju efikasne rezultate.

    Kao zadnja stvar, (a NIKAKO ne i najmanje vazna) ukoliko niste u mogucnosti da posjetite ljekara kako bi ste dobili neki savjet, potrazite farmaceuta. Ja sam ubijedjen da vecina Vas (ako ne i svi) na putu do posla (skole) mora proci makar par apoteka u koje mozete svratiti i ukoliko zatrazite savjet moze dobiti veliku pomoc. Prema tome, ne budite lijeni vec zbog svog zdravlja potrazite savjet od farmaceuta u apoteci jer Vase zdravlje je prece od svega!

  9. #34
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    757
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Vadio sam danas KKS,kalcijum,hloride i magnezijum u jednoj privatnoj lab.

    KKS mi je u redu,kalcijum na donjoj normali,a i sumnjao sam slabo mlijecne proizvode i mlijeko konzumiram.

  10. #35
    Join Date
    May 2005
    Location
    Karadag
    Posts
    6,448
    Thanks Thanks Given 
    22
    Thanks Thanks Received 
    52
    Thanked in
    28 Posts

    Default

    Jedi ljusku od jajeta, i nemas frke
    I nisam zidar, ali eto
    oko mene ceo zivot cigle, zgrade, blokovi i beton

  11. #36
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Nedostatak kalcijuma i nije los cak i pozeljan kod ozenjenih

  12. #37
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    757
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by kvarni View Post
    Jedi ljusku od jajeta, i nemas frke
    Jeli potrebno neko posebno spremanje ili...?

  13. #38
    Join Date
    May 2012
    Posts
    410
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Da ne otvaram novi topic.


    Pokusavam da nadjem... Kako da kaze, ukrstanje krvnih grupa? AB+ i 0+ sta se dobija itd. al ne mogu nac nikako, aj ako ima neki neka okaci a usput mi odg:

    Mogu li roditelji bit AB+ a djeca 0+?

  14. #39
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    7,212
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Ako su roditelji AB+ i 0+ dijete može biti A i B.
    A za roditelje AB i AB dijete može biti A, B, AB.
    + i + uvjek daje rhd +

    Ne mogu prekopirati sa ovog sajta gdje sam našla tabelu,pa ti ovako napisah.

  15. #40
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    UL-HN-PG-AMS-BG
    Posts
    4,107
    Thanks Thanks Given 
    134
    Thanks Thanks Received 
    59
    Thanked in
    31 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Bøgíñjå View Post
    + i + uvjek daje rhd +
    Ovo nije tacno.
    I respect your wrong opinion.
    Lukaj

  16. #41
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    7,212
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by SpellStealer View Post
    Ovo nije tacno.
    Mislim da nisam pogriješila, nego postojimogućnost da sam nešto pogrešno shvatila.

    + i + uvjek daje Rh+
    Kao što i - i - daje Rh-

    Međitim, ukoliko majka i otac su Rh poz. ali imaju alel +-, onda dijete može biti Rh neg.

  17. #42
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    UL-HN-PG-AMS-BG
    Posts
    4,107
    Thanks Thanks Given 
    134
    Thanks Thanks Received 
    59
    Thanked in
    31 Posts

    Default

    Ja sam to dijete.
    I respect your wrong opinion.
    Lukaj

  18. #43
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by SanjamDaTeZnam View Post
    Mogu li roditelji bit AB+ a djeca 0+?
    Mogu. Nekad se mislilo ako je jedan od roditelja AB dijete mora imati A ili B jer O grupa daje heterozigotnost koja je fenotipski i tako i tako A ili B. Ta teorija je oborena kao i ona da svako A nije jednako.... ali detalji bi garant bili zamorni za citanje. Ne napravite grijeh tvrdnjanja da je nemoguce kad jedan od roditelja ima AB a dijete O jer je moguće i tako rijetko kako se cini citajući stare knjige

  19. #44
    Join Date
    May 2012
    Posts
    410
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Fala vi dobri ljudi! U trenu pomislih da su me lagali! Al njihov sam!!

  20. #45
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Quote Originally Posted by SanjamDaTeZnam View Post
    Fala vi dobri ljudi! U trenu pomislih da su me lagali! Al njihov sam!!
    Nije su te slagali a ako imas kosu ka japanac to je krivo ABCG2 mada crnogorski zvuci

  21. #46
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    7,212
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by SanjamDaTeZnam View Post
    Fala vi dobri ljudi! U trenu pomislih da su me lagali! Al njihov sam!!
    Izvinjavam se što sam te uznemirila...

    Nego, kad već je priča oko krvne grupe, imam jedno pitanje koje mi ni dan danas nije jasno zašto su to iz KBC-a htjeli da urade. Imam najređu krvnu grupu AB rh neg. i mojoj majci su insistirali da mi kao bebi promijene krvnu grupu. Sva sreća što ona to nije dozvolila, ali zašto su uopšte to predlagali nije mi jasno? Da li postoji neki protokol za ovo?

  22. #47
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    31,208
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    1
    Thanked in
    1 Post

    Default

    Kako da ti promijene krvnu grupu?

  23. #48
    Join Date
    May 2012
    Posts
    410
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Haha, pricao sam nesto o grupama i sjetih kako sam podavno nedje se utripovao da su mi roditelji AB+ a ne A+, a ne mogah nac one kombinacije pa reko da pitam. Znaju ljudi odje svasta.

    Tu krvnu grupu ABCG2 cu izucavat nekom drugom prilikom a i nemam kosu ka kinez.



    Kako da ti promijene krvnu grupu?²

  24. #49
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    7,212
    Thanks Thanks Given 
    1
    Thanks Thanks Received 
    22
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Valjda transfuzijom druge krvne grupe. Majka mi je ispričalada su tad baš insistirali a ona je odbila i rekla da nema namjere da im dozvoli da mi mijenjaju krvnu grupu, kad sam se sa tom rodila ta će ostati. Zato mi je ovo jako čudno, i uvjek me kopka zašto su to htjeli da urade, postoji li kakav protokol da se tako predlaže promena krvne grupe kod beba?

  25. #50
    Join Date
    May 2012
    Posts
    410
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

Page 2 of 5 FirstFirst 12345 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. DNK analiza Crnogoraca
    By Bosniaco in forum Istorija
    Replies: 306
    Last Post: 10-07-15, 09:50
  2. Info Analiza bilansa
    By Linno in forum Ostali oglasi
    Replies: 1
    Last Post: 29-05-12, 19:20
  3. Hemijska analiza zene
    By makach in forum Sve i svašta
    Replies: 5
    Last Post: 03-11-09, 20:37
  4. IMEI Analiza...
    By Sailoreagle in forum Mobilna telefonija i telekomunikacije
    Replies: 0
    Last Post: 23-06-05, 15:50
  5. Hemijska analiza zene
    By ines in forum #montecafe
    Replies: 4
    Last Post: 12-04-04, 13:33

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •