Results 1 to 22 of 22

Thread: Stres - uzrok mnogih oboljenja

  1. #1
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    APSURDISTAN
    Posts
    3,993
    Thanks Thanks Given 
    4,207
    Thanks Thanks Received 
    2,042
    Thanked in
    646 Posts

    Lightbulb Stres - uzrok mnogih oboljenja

    Djeluje smiješno, ali ispada da je danas skoro svaka bolest i pad imuniteta u vezi sa stresom.
    Neki čak procjenjuju da je uzrok 40-60% posjeta ljekaru uzrokovano stresom.

    Inače, Franc Aleksandar, naučnik koji je postavio temelje psihosomatske medicine,
    izdvojio je sedam najkarakterističnijih psihosomatskih bolesti:
    1. povišen arterijski pritisak,
    2. gastroduodenalni ulkus,
    3. ulcerozni kolitis,
    4. hipertireoza,
    5. bronhijalna astma,
    6. hronični reumatoidni poliartritis,
    7. neurodermatitis.




    FAZA ALARMA – karakterišu je kontinuirana napetost, loše raspoloženje, poremećaj u koncentraciji, loš san, potreba za samoizolacijom.
    FAZA OTPORA
    – organizam se prilagođava novonastaloj situaciji, a pacijent nije u stanju da shvati da je ozbiljno ugrožen i da treba nešto da preduzme.
    FAZA POTPUNE ISCRPLJENOSTI – problem može da se prevlada samo uz stručnu pomoć. Ukoliko to izostane, vrlo brzo može da dođe do ozbiljnih telesnih posledica.



    Da li ste nekada pod stresom i kako se borite s tim?
    Pametnima smatramo samo one koji misle jednako kao i mi.
    Fransoa la Rošfuko, francuski filozof

  2. #2
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Niksic
    Posts
    5,074
    Thanks Thanks Given 
    867
    Thanks Thanks Received 
    265
    Thanked in
    100 Posts

    Default

    jako cesto...
    ventil, tj odusak nalazim u raznim hobijima, aktivnom odmoru... skijanje, motor i sl ili jednostavno trcanje kad se nema para
    Ljudi nemojte da jedete zuti snijeg!

  3. #3
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    Podgorica, Montenegro
    Posts
    15,969
    Thanks Thanks Given 
    530
    Thanks Thanks Received 
    770
    Thanked in
    333 Posts

    Default

    sve je ovo ziva istina , koliko samo ljudi dobije stitnu zlijezdu od nervoze i od raznoraznih stresova ... a naravno uz to josh brdo nekakvih bolestina

    Takvo je vrijeme da je svaki dan covjek izlozen stresu i treba se truditi da nas sto manje stvari pogadja ...
    ps. Inace bash sam skoro chitao da stres ne chine samo negativne stvari nego na organisam uticu stresno i pozitivne stvari (jaka uzbudjenja i sl.)


    I kao sto rece VooDoo bitan je ventil da covjek izdushi ... jer nagomilani stres je atomska bomba za organizam
    " If you love something let it go, if it comes back to you it's yours. If it doesn't, it never was."

  4. #4
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Podgorica
    Posts
    29,744
    Thanks Thanks Given 
    10,837
    Thanks Thanks Received 
    2,116
    Thanked in
    1,078 Posts

    Default

    stres je užas od kojega svakakva čud napadnu organizam....meni se, recimo, redovno dešavalo da mi se na ustima pojavi herpes kad se nešto potresem, da dobijem temperaturu, da izgubim glas, ali potpuno i ne mogu mjesecima da se povratim na stanje prije...rezultat toga je hipotireidoza! Ali se čovjek od toga ne može zaštititi, jednostavno organizm reaguje, a neko je hipetr senzibilan, neko manje, svakako timožeš glumiti ravnodušnost ali organizam svoje radi!
    I ja kao i VooDooPrle uživam da se dobro umorim i "istjeram" negativnu energiju iz sebe, dal plivanje, skijanje, hodanje...svejedno, ali radi!
    Sovršenstvo tvorenija, tainstvene sile bože,
    ništa ljepše, nit’ je kada, niti od nje stvorit može!

  5. #5
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    757
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Dobro objasnjeno.Od navedenih 7 bolesti ne moraju biti striktno povezane sa stresom ali ih stres pospjesuje.

    Neurodermatritis je direktno povezan sa stresom,koji najcesce prerasta u impertigo(bakteriska bolest koze)

    Sta radi stres ogranizmu?
    Organizam ima tu prirodnu sposobnost da odgovara na sve opasnosti i strahove po njega.Mozak je taj koji salje signale nadbubreznim zlijezdama koje luce kortizol jormon koji se odupire stresu.Medjutim on iako koristan u tom smislu,hronican stres dovodi do umora adrenalnih hormona,zbog nedostatka Vitamina B6,vitamina B5,koji se pored kafeina gube i stresom.Magnezijum i zink minerali koji donose 'mir' tijelu,eliminisu se da bi tijelo odgovilo na stres.A disbalans adrenalnih hormona,duze vrijeme dovodi do poremecaja i drugih.
    Zato je vazno da sto vise vremena provodimo u setnji,slusanju lagane muzike i dosta voca i vitamina,da bi tijelo lagano vratili u funkciju.

  6. #6
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    pg
    Posts
    2,480
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Zaovičić View Post
    Dobro objasnjeno.Od navedenih 7 bolesti ne moraju biti striktno povezane sa stresom ali ih stres pospjesuje.

    Neurodermatritis je direktno povezan sa stresom,koji najcesce prerasta u impertigo(bakteriska bolest koze)

    Sta radi stres ogranizmu?
    Organizam ima tu prirodnu sposobnost da odgovara na sve opasnosti i strahove po njega.Mozak je taj koji salje signale nadbubreznim zlijezdama koje luce kortizol jormon koji se odupire stresu.Medjutim on iako koristan u tom smislu,hronican stres dovodi do umora adrenalnih hormona,zbog nedostatka Vitamina B6,vitamina B5,koji se pored kafeina gube i stresom.Magnezijum i zink minerali koji donose 'mir' tijelu,eliminisu se da bi tijelo odgovilo na stres.A disbalans adrenalnih hormona,duze vrijeme dovodi do poremecaja i drugih.
    Zato je vazno da sto vise vremena provodimo u setnji,slusanju lagane muzike i dosta voca i vitamina,da bi tijelo lagano vratili u funkciju.
    +1 dodajem samo psorijazu,cesto oboljenje koze,uzrokovano stresom.nazalost,neizljecivo (samo se tretiraju kraste po kozi,koje se mogu povuci,ali znaju ponovo da iskoce).

    citam bas juce zanimljiv tekst,bas u vezi sa magnezijumom,kalijumom i cinkom (glavna oruzja u borbi protiv stresa).U tom smislu predlaze se konzumiranje sargarepe i karfiola.Kazu da su 2 sargarepe dnevno najbolja antistres terapija.Ili casa soka od sargarepa.Odmah zamisljam Duska Dugouska dje pravi koktel

  7. #7
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    APSURDISTAN
    Posts
    3,993
    Thanks Thanks Given 
    4,207
    Thanks Thanks Received 
    2,042
    Thanked in
    646 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Kliker17 View Post
    FAZA ALARMA – karakterišu je kontinuirana napetost, loše raspoloženje, poremećaj u koncentraciji, loš san, potreba za samoizolacijom.

    Ja sam trenutno u ovoj fazi
    Imunitet mi je oslabio i trenutno na mene 300 cuda.

    Moram pod hitno na neku aktivnost da se bacim.
    Pametnima smatramo samo one koji misle jednako kao i mi.
    Fransoa la Rošfuko, francuski filozof

  8. #8
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    143
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Stres je bolest danasnjice. Na zapadu postoje mnogi kursevi i seminari koji govore o resavanju
    problema stresa. Kako smo svakog dana izlozeni stresu nas organizam gubi svojstvo prirodne odbrane.
    U svemu je najvaznije osjetiti kad je stres akumuliran. Kod mene se desava da imam bolove u donjem dijelu
    misica ruka, tako da tada moram prestati sa razlozima zbog kojih sam pod stresom.
    Najbolje za stres su mirne setnje na cistom vazduhu ili slicne aktivnosti napolju.

  9. #9
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    6,974
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Prvi ili drugi faktor u nastanku karcinoma dojke.

  10. #10
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    APSURDISTAN
    Posts
    3,993
    Thanks Thanks Given 
    4,207
    Thanks Thanks Received 
    2,042
    Thanked in
    646 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by Lucianeddu View Post
    +1 dodajem samo psorijazu,cesto oboljenje koze,uzrokovano stresom.nazalost,neizljecivo (samo se tretiraju kraste po kozi,koje se mogu povuci,ali znaju ponovo da iskoce).

    Mislim da je ista stvar i sa vitiligom.

    Mada, kažu da je bolje da se stres, šok ili nervoza manifestuju spolja na koži,
    jer ako se to ne desi - manifestuje se kao problem na nekim unutrašnjim organima (poput ovog koji je @Oljce navela).

    Stres i autoimune bolesti

    Objavljeno u jun 20, 2009 od strane Valentina Šekarić
    http://medicor.wordpress.com/2009/06...imune-bolesti/
    Mnoge studije su potvrdile povezanost stresa i autoimunih bolesti i to ne ne samo kao njihovog pokretača, već kao i činioca koji dovodi do njihovog pogoršanja. Među njima je i Bazedovljeva bolest štitne žlezde. Istraživanja pokazuju da su kod većine bolesnika stresne situacije prethodile bar godinu dana pre ispoljavanja bolesti.
    Štitna žlezda u stresu prima poruku „opasnost!“. Zato pojačano proizvodi hormone koji, zajedno sa hormonima drugih endokrinih žlezda, otvaraju energetske rezerve. Hormoni deluju i na srce podstičući ga da brže pumpa krv da bi svaki deo tela bio pripremljen za odbranu. Sve bi bilo u najboljem redu kada bi organizam zaista fizički potrošio sve to što mu je ponuđeno za odbranu. Međutim, nevolja je u tome što on to ne čini, pa se sav taj arsenal najrazličitijeg „oružja“ usmerava na sopstveni organizam.U tim nervnim i endokrinim procesima, koji ne ostavljaju mirnim ni imunološki sistem, neminovna je pojava autoimune bolesti kao što su šećerna bolest, hipertireoza ili oboljenje nadbubrežnih žlezda.
    Bazedovljeva bolest nastaje kada imunološki sistem ne prepoznaje tkivo štitne žlezde kao svoje, već ga biološkim mehanizmima napada kao da je strano telo. Naš organizam znači postaje stranac protiv koga se treba boriti. Posledica ove imunološke reakcije je povećanje štitne žlezde, pojačano stvaranje hormona koji ubrzavaju rad srca, pojačano znojenje i osetljivost na toplotu, podrhtavanje ruku, slabost, umor i smanjenje telesne težine čak i pri normalnoj ishrani. Povećana količina hormona nepovoljno deluje i na psihu izazivajući preosetljivost, nervnu napetost i promenu ponašanja. Ova hipertireoza (ili kako je još stručnjaci nazivaju – tireotoksikoza) se kod nekih osoba pojavljuje samo jednom i nestaje u roku od nekoliko meseci ili godina. Kod drugih ljudi se ona nikada ne povlači.
    Štitna žlezda

    Bazedovljeva bolest je splet različitih činilaca i može biti i genetski predodređena nasleđivanjem. Od spoljašnjih uzročnika na njenu pojavu najčešće utiču infekcije, nedostatak ili višak joda, pušenje, imunoterapijski lekovi i stres. Povezanost ove bolesti i stresa nastaje izmenom hormona, neurotransmitera i citokina, koji mogu da se otkriju laboratorijskim ispitivanjima u krvnom serumu. Osobe sklone ovoj bolesti godinama pre njene pojave mogu u krvnom serumu da imaju povišenu koncentraciju autoantitela. Žene od nje češće obolevaju, obično između 30. i 50. godine.
    Za pojavu autoimunih bolesti izazvanih stresom važno je i kako shvatamo opasnost. Za nekog je nedostatak novca prolazna epizoda, a drugi ga mogu doživeti kao atak na život. Testovima ličnosti utvrđeno je da od Bazedovljeve bolesti češće obolevaju osobe sa hipohondrijom, depresijom ili one koje su nervno iscrpljene.
    Oboleli od svih autoimunih bolesti, među kojima je i hipertireoza, treba da se upoznaju sa svojom bolešću i da se maksimalno trude da smanje stresogene situacije ili svoje reakcije. Tada je lečenje hipertireoze uspešnije i brže. To potvrđuje i sve aktuelnije lečenje medikamentoznom terapijom i psihoterapijom koje se sprovodi istovremeno.
    Pametnima smatramo samo one koji misle jednako kao i mi.
    Fransoa la Rošfuko, francuski filozof

  11. #11
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    346
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Vrlo zanimljiv tekst za sve koji pate od bola u leđima

    http://portal24.me/index.php/zdravlj...ase-glave.html

  12. #12
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Herceg Novi
    Posts
    5,241
    Thanks Thanks Given 
    385
    Thanks Thanks Received 
    1,593
    Thanked in
    628 Posts

    Default

    ULCEROZNI KOLITIS .... malo mi je samo jada zadao..ali sve je to na nervnoj bazi,radi stresa,prevelikog nerviranja...i tako dalje...bolovao sam od njega 2-3 godine,pokusavao razne terapije tabletama i cudima,pomagalo je jedno vrijeme a onda katastrofa...i tako u krug,vise sam bio po bolnicama od kotora do vma i na kraju zavrsih na kbc srbije...nije mi bilo spasa jer je to sve bilo obuhvaceno(citavo debelo crijevo) tak oda je moralo pod hitno da se vadi....i sad imam poslijedica od svega toga...i opet ima dosta nerviranja,stresova...sto je normalno kod svakog covjeka..ali prvo treba da se sredimo sa nasom glavom jer sve iz nje dolazi..ako to uspijemo da izbalansiramo i nadjemo nesto gdje cemo svoje misli usresrediti na nesto drugo mnogo pozitivnije onda ce nam sve biti lakse i ljepse u ovom bijednom kratkom zivotu..
    ja poslije svega toga i tolikog mucenja i operacija...osjetim i vidim preveliku razliku kada sam zbog necega srecan i kad previse ne razmisljam o nekim stvarima..dosta mi je bolje sa svim i nisu mi potrebne tada neke tablete,,ali onda kad se pocnes nervirat i kad pocnes da jedes sam sebe iznutra onda ide sve naopako i nista ne pomaze.... katastrofa...
    ali nadamo se boljim danima

  13. #13
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Crnom Gorom uzduz i poprijeko
    Posts
    22,208
    Thanks Thanks Given 
    732
    Thanks Thanks Received 
    2,137
    Thanked in
    1,618 Posts

    Default

    Quote Originally Posted by greenegry View Post
    Vrlo zanimljiv tekst za sve koji pate od bola u leđima

    http://portal24.me/index.php/zdravlj...ase-glave.html
    Znala sam da su emocije u pitanju...odavno imam taj problem sa ledjima...
    Ako ne postoji razlog da se pije, to nije razlog da se ne pije...

  14. #14
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    3,344
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    vi ne spavate na dobre dusheke sve iz postelje ide
    http://nebojsacelebic.b0x.me/

  15. #15
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Crnom Gorom uzduz i poprijeko
    Posts
    22,208
    Thanks Thanks Given 
    732
    Thanks Thanks Received 
    2,137
    Thanked in
    1,618 Posts

    Default

    Sto preporucujes?
    Meni se cini da je moj dusek odlican.Malo tvrdji,jer ja tako volim.
    Ako ne postoji razlog da se pije, to nije razlog da se ne pije...

  16. #16
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    3,344
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    dormeo pure sex,strasan madrac
    http://nebojsacelebic.b0x.me/

  17. #17
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Crnom Gorom uzduz i poprijeko
    Posts
    22,208
    Thanks Thanks Given 
    732
    Thanks Thanks Received 
    2,137
    Thanked in
    1,618 Posts

    Default

    Koliko kosta i ima li za veliki krevet,jer ja spavam na velikom krevetu(bracnom).
    Ako ne postoji razlog da se pije, to nije razlog da se ne pije...

  18. #18
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    3,344
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    ima i king size za king size zene
    http://nebojsacelebic.b0x.me/

  19. #19
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Crnom Gorom uzduz i poprijeko
    Posts
    22,208
    Thanks Thanks Given 
    732
    Thanks Thanks Received 
    2,137
    Thanked in
    1,618 Posts

    Default

    Mali! neka!

    stvarano cu da kupim to cudo...da vidim je li tako ka` sto pricaju...
    Ako ne postoji razlog da se pije, to nije razlog da se ne pije...

  20. #20
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Pale
    Posts
    2,846
    Thanks Thanks Given 
    143
    Thanks Thanks Received 
    55
    Thanked in
    47 Posts

    Default

    Sve to ima veze sa načinom života.


    morate tražiti uzroke ne posledice..misli se na stres

  21. #21
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    27
    Thanks Thanks Given 
    0
    Thanks Thanks Received 
    0
    Thanked in
    0 Posts

    Default

    Jedna od najvećih greški je shvaćanje da se depresija može liječiti samo medikamentima.Jedna od najdjelotvornijih metoda liječenja depresije je ona koju psiholozi nazivaju «kognitivno restrukturiranje». Radi se o pokušaju da se emocije ponovno usklade s razumom

    Kognitivno-biheviorijalno liječenje. Riječ je o različitim intervencijama temeljenima na učenju i promjeni ponašanja. Izbjegavanje aktivnosti je teško preokrenuti zbog jakih psiholoških barijera. Stoga su u edukaciji, uz informacije o bolesti, njezinoj prevenciji i liječenju, najvažniji dio promjene ponašanja u cilju maksimiziranja strategija nošenja s bolešću i specifično s boli. To uključuju trening relaksacije, doziranje aktivnosti, tehnike odvlačenja pozornosti, kognitivno restrukturiranje i rješavanje problema.


    Lepa narav je pola zdravlja i od dobre volje nema ništa bolje.Osmijeh je najbolji lijek a količina mentalnog zdravlja je u sklonosti pronalaženja dobroga u svemu

  22. #22
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    536
    Thanks Thanks Given 
    3
    Thanks Thanks Received 
    8
    Thanked in
    6 Posts

    Default

    Click image for larger version. 

Name:	163365_497511580299967_534934486_n.jpg 
Views:	83 
Size:	13.1 KB 
ID:	101549
    "Želim vam samo jedno, a to su dvije stvari: red, rad i disciplinu"


Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Stres
    By aLaPaCha in forum Medicina
    Replies: 39
    Last Post: 30-10-11, 09:42
  2. Suhomesnati proizvodi direktan uzrok raka debelog creva
    By rain_wind_storm in forum Gastronomija
    Replies: 17
    Last Post: 13-07-10, 14:42
  3. Krivac i Uzrok nesrece na Biocu...
    By shrek in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 221
    Last Post: 21-11-06, 01:02
  4. Uzrok najnovijeg nasilja na Kosovu
    By Grob@r in forum Budućnost Crne Gore
    Replies: 14
    Last Post: 18-03-04, 16:01

Bookmarks

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •