PDA

View Full Version : Porodiljsko bolovanje

mdragan
29-08-11, 13:55
Zna li ko koliko najmanje treba vremena da se radi, da bi se ostvarilo pravo na porodiljsno bolovanje ?

kimi pg
29-08-11, 13:56
Zna li ko koliko najmanje treba vremena da se radi, da bi se ostvarilo pravo na porodiljsno bolovanje ?

ostvaruje se ako je u radnom odnosu, nema veze koliko vremena..

mdragan
29-08-11, 14:38
Hvala

Danaida
29-08-11, 15:22
Ima na netu ja mislim zakon o radu, moguće da tu to piše.

kimi pg
29-08-11, 15:32
kad ne vjerujete na riječ :).. evo zakon o radu..

Zaštita zbog trudnoće i njege djeteta

Član 108
(1) Poslodavac ne može odbiti da zaključi ugovor o radu sa trudnom ženom, niti joj može otkazati ugovor o radu zbog trudnoće ili ako koristi porodiljsko odsustvo.

(4) Zaposlenom koji je zaključio ugovor o radu na određeno vrijeme okolnosti iz st. 1 i 2 ovog člana nijesu od uticaja na prestanak radnog odnosa.

2. Zaštita materinstva i prava zaposlenih koji se staraju o djeci

Porodiljsko odsustvo

Član 111
(1) Za vrijeme trudnoće, porođaja i njege djeteta, zaposlena žena ima pravo na porodiljsko odsustvo u trajanju od 365 dana od dana rođenja djeteta.
(2) Na osnovu nalaza nadležnog zdravstvenog organa zaposlena žena može da otpočne odsustvo radi porođaja 45 dana, a obavezno 28 dana prije porođaja.
(3) Zaposlena žena može da otpočne da radi i prije isteka odsustva iz stava 1 ovog člana, ali ne prije nego što protekne 45 dana od dana porođaja.
(4) Ukoliko zaposlena žena otopčne da radi u smislu stava 3 ovog člana ima pravo da pored dnevnog odmora, koristi još 60 minuta odsustva sa rada radi dojenja djeteta.
(5) U slučaju iz stava 3 ovog člana zaposlena žena nema pravo da nastavi korišćenje odsustva.
(6) Otac djeteta može koristiti pravo na porodiljsko odsustvo, odnosno njegu djeteta, u slučaju kada majka napusti dijete , umre ili je iz drugih opravdanih razloga spriječena da koristi to pravo (izdržavanje kazne zatvora , teža bolest i dr.).
(7) Za vrijeme odsustva, u smislu stava 1 ovog člana, zaposlena žena, odnosno otac djeteta ima pravo na naknadu zarade, u skladu sa zakonom i kolektivnim ugovorom.

_Ingrid_
30-08-11, 22:52
Ako radi duze od pola godine bez prestanka (kod jednog ili vise poslodavaca), ostvaruje pravo na 100% refundaciju. Ako radi krece od pola godine ima pravo na 70%. Ovo je iz prakse, a i iz Zakona o socijalnoj i djecijoj zastiti (koliko se sjecam).
Jos jedna bitna stavka je da se zahtjev za refundaciju MORA predati u roku od mjesec dana od dana otvaranja bolovanja (na doznakama). U suprotnom - nista ne vracaju.

Exerusha
31-08-11, 12:13
ako radis kod privatnika dzaba ti je zakon, ako njemu ne budes odgovarala naci ce nacin da ti kaze pa-pa, jedino ako nisi osigurana za stalno, onda bi ti u slucaju otkaza morao isplatiti 6 prosjecnih zarada...

Njivice_Orano_Nepreorano
01-09-11, 08:07
I da, citao sam, ako zena zatrudni u toku trajanja ugovora o radu na odredjeno vrijeme, a taj ugovor istekne prije porodjaja, i poslodavci saznaju o trudnoci, poslodavci u velikoj vecini ne produzavaju ugovor na odredjeno. A tu nema nikakve refundacije ako se ugovor o radu ne produzi.

_Ingrid_
07-09-11, 16:15
..., poslodavci u velikoj vecini ne produzavaju ugovor na odredjeno. A tu nema nikakve refundacije ako se ugovor o radu ne produzi.

Poslodavce ama bas nista ne kosta ta zena koja je na porodiljskom, sem mozda sto joj daju platu pa cekaju jedan mjesec na refundaciju. Zato ne mogu da shvatim kad poslodavci NECE da produze ugovor o radu do isteka porodiljskog.

Njivice_Orano_Nepreorano
08-09-11, 11:38
Poslodavce ama bas nista ne kosta ta zena koja je na porodiljskom, sem mozda sto joj daju platu pa cekaju jedan mjesec na refundaciju. Zato ne mogu da shvatim kad poslodavci NECE da produze ugovor o radu do isteka porodiljskog.
Ni ja ne shvatam, ali to su poslodavci i njihova praksa.

Mojsije
08-09-11, 13:01
Zasto bi se cimali oko papira i refundacija kad mogu naci nekog drugog? Ljudskosti i drzave... nema.

goozica
08-09-11, 13:12
ja znam samo jednog privatnika kod kojeg su nekoliko radnica imale po 2, 3 porodiljska. i dalje rade. kod drugog, otišla žena na bolovanje i primala je 60€.

Gorostas
08-09-11, 13:17
Moze li muskarac na porodiljsko? Ipak mora da brine o zeni... Jesu li uveli to, bilo je price

_Ingrid_
08-09-11, 22:17
Naravno da moze. Bas danas je jedan dobri muz 'preuzeo' zenino porodiljsko negdje na polovini. Ona se vratila na posao, a on kuci cuva dijete do prvog rodjendana :)

DeTiGeRo
24-09-11, 01:07
U Svedskoj muza zakonom obavezu da mora da ide na porodiljno! Prvih mjesec dana je zena, drugih mjesec dana muz! Nema ocu necu....

Igi
24-09-11, 01:36

Ovo je neistina...

Itekako poslodavce kosta porodiljno, posto drzava refundira samo doprinose...

E sad, ima svakakvih poslodavaca, ali ima i radnika... Iz svog iskustva bih ti mogao pisati i pisati kakvih sam se sve radnika/ca nagledao i sto su sve bile spremne da odrade, pocev od jedne koja je radila dok nije dobila rjesenje (odradila je pripravnicki i dobila rjesenje za stalno poslije toga), ostala je trudna i poslije mjesec dana je izvadila bolovanje... Pojavila se poslije 20 mjeseci u kancelariju kao da je to najnormalnija stvar (8 za odrzavanje i 12 porodiljnskog), a da za to vrijeme nije NITI JEDNOM NAZVALA bilo koga niti obavjestila kolege da se porodila niti poslodavce niti bilo sto... Jedini kontakt je bio njen muz koji je jednom mjesecno dolazio po platu... I sto da radi poslodavac poslije takvog iskustva? Da ne daje drugim zenama rjesenje za stalno?

Ima i svjetlijih primjera, ali ne toliko koliko je ovakvih naopakih, a vjerujte mi, to rade samo kada vide da mogu! Imao bih jos da pisem o ovome, ali bolje da batalim jer se opet iznervirah...

NSX
24-09-11, 02:16
slažem se sa Igijem..radnici/e kod nas će(uglavnom) maximalno iskoristiti svaku pogodnost za zloupotrebu

Hari Krisna
24-09-11, 02:33
Ne vala ama bas nista samo skoro pa duplo. Mora zaposliti nekoga na mjesto te koja je na porodiljsko, a refundiraju se kao sto je već receno doprinosi. E sad sto neće da produzi to vazda ima i neki razlog pa nekima produzi, a nekima ne. Nije bas lako poslodavcu kad ima radnika za kojeg nikad nije siguran da li ce doci na posao ili javiti telefonom da dijete nesto zaslabilo, pa to dijete bude bolesljivi i kad jeste i kad nije.

DeTiGeRo
24-09-11, 08:27
Zato lijepo poslodavac napravi ugovor sa radnicom da, za vrijeme dok radi kod njih, nece ostati u drugom stanju, i u slucaju da ostane u drugom stanju ostaje bez posla!! :)))
Jeste brutalno, ali... :)))

remark
24-09-11, 08:40
Ovo je neistina...

Itekako poslodavce kosta porodiljno, posto drzava refundira samo doprinose...

Drzava sve refundira 100% nego bolje provjeri kako ti vode računovodstvo ako traže samo doprinose za refundaciju.

_Ingrid_
24-09-11, 18:01
Bolje to provjerite momci, refundira se sve do posljednjeg centa - neto, porez, doprinosi na teret zaposlenog i doprinosi na teret poslodavca. I kao sto sam rekla, porodilja poslodavca kosta samo vrijeme (1 mjesec) koliko ce sacekati da mu se refundira ono sto je njoj i za nju uplatio.

hercules
25-09-11, 15:42
Moze li muskarac na porodiljsko? Ipak mora da brine o zeni... Jesu li uveli to, bilo je price
Mislim da po novom zakonu nece moc. Nijesam siguran. Prije je moglo.

17.posa
26-09-11, 21:00
Nije bas lako poslodavcu kad ima radnika za kojeg nikad nije siguran da li ce doci na posao ili javiti telefonom da dijete nesto zaslabilo, pa to dijete bude bolesljivi i kad jeste i kad nije.

Bas mu je tesko. Greotice. Onda samo neka gay populaciju zaposljavaju, tako nece imat' nikakvih problema ni sa zdravom ni sa bolesnom djecom i dobice orden za doprinos brzom ulasku Crne Gore u Evropu.

Mojsije
26-09-11, 21:07
Ne vala ama bas nista samo skoro pa duplo. Mora zaposliti nekoga na mjesto te koja je na porodiljsko, a refundiraju se kao sto je već receno doprinosi. E sad sto neće da produzi to vazda ima i neki razlog pa nekima produzi, a nekima ne. Nije bas lako poslodavcu kad ima radnika za kojeg nikad nije siguran da li ce doci na posao ili javiti telefonom da dijete nesto zaslabilo, pa to dijete bude bolesljivi i kad jeste i kad nije.

Nije idealno imati zaposlenog koji ima zivot van posla(gle cuda) i koji ne moze da se odazove svaki put kad ga poslodavac cimne i izrabi jos vise. Evo uspjesnih drzava po svijetu, skandinavija medju njima, koje jos i stimulisu mnogo jace poslodavce i familije. Problem je sto poslodavci na svoje zaposlene gledaju kao na potrosnu robu bez imalo saosjecanja i brige i gledaju samo da svoj posao zavrse, a to sto mu taj zaposleni radi za 300 eura, to je manje bitno. Cast izuzecima, ako ih ima.

Hari Krisna
26-09-11, 21:24
Ne radi se o cimanju već redovnom dolasku na posao. Zaposlenog nije briga kakve brige ima poslodavac i on hoce da za svoj posao dobije platu, a sa druge strane poslodavca nije briga za muke zaposlenog vec hoce da taj radi. Sve prosto ka pasulj a za sve ostola je nadlezna socijalna ustanova. E ako ti mislis da je rad za nekog poslodavca izrabljivanje, nema druge vec otvori svoju firmu pa pokazu kako se ne treba izrabljivati. Pozivanje na skandinavske zemlje kod nas je uvijek jednostrano i gleda samo ona fina socijalna strana, ali niko ne prica kakav je tamo odnos prema radu i poslodavcu. Sta mislis kad bi neko tamo rekao kao ti da je rad u preduzeću izrabljivanje? Koliko tamo ima fals bolovonja ili sitnog potkradanja materijala sa posla... Ta nasa prica socijalistickog misljenja i nerada a kapitalistickih plata nidje ne pali pa i kad se nadju u tim skandinavskim zemljama ili promijene ćud ili se brzo vrate.

Njivice_Orano_Nepreorano
26-09-11, 22:35
Ali Hari, sustina problema u mozgovima ljudi ovoga nasega podneblja je susta realnost koja pokazuje socijalne plate (radis a primas socijalu) i 2x< kapitalisticko izrabljivanje radne snage. Cekaj, ko poslodavcu sjedi na kicmu sto se doprinosi ne uplacuju, ko drzavi sjedi na kicmi sto svoje obaveze ne izmiruje. Ja nemam nista protiv da radim kao u kapitalistickim zemljama, ali onda daj platite taj moj rad kapitalisticki. Nema! Drzava nema nikakvu polaznu strategiju za nesto sto se zove odrzavanje nacije ili eventualno prirastaj nacije. Crnogorci ce u svojoj zemlji nestati zbog nebrige prema pokoljenju. A izmedju ostalog sto ne stiti nit porodilje nit kaznjava poslodavca ako porodilja po povratku na posao ostane bez istog, bez ikakvog opravdanog razloga. Cek, ako moram da radim sa 15 godina da ne bi lipsali od gladi jer moji roditelji sa fakultetskom diplomom ne mogu primiti adekvatnu platu, a samim tim ni steci uslove za prihvatljivu penziju , sta tebi govori dje je tu briga o onom malom djetetu i majci tog djeteta, jerbo su se svi rastrcali da bi obezbjedili kruva. Naravno da imam protiv poslodavca takve stavove. Slucajno sam vidio samo jednog poslodavca koji tako nesto nije ucinio. Otpustio zenu cim se vratila sa porodiljskog. Svi bi vi da stitite poslodavce. A radnici nek ostanu robovi kaki nisu bili u zadnjih 50 godina.

Hari Krisna
26-09-11, 22:54
Drzava nema nikakvu polaznu strategiju za nesto sto se zove odrzavanje nacije ili eventualno prirastaj nacije. Crnogorci ce u svojoj zemlji nestati zbog nebrige prema pokoljenju. ......

Svi bi vi da stitite poslodavce. A radnici nek ostanu robovi kaki nisu bili u zadnjih 50 godina.
Brkas pojmove i kao prvo niko nikoga ne brani niti kaze da budu robovi. Prica radio bih i ja ali da je plata... mozda da okrenemo pa da pocenmo raditi kao na zapadu pa ce i plata biti takva ili makar bliza zapadnim. Htjeli smo kapitalizam imamo kapitalizam i ne moze nikako prkno u socijalizmu a glava u kapitalizmu.
Ono glavnije sto nema nikakvog prigovora o prirastaju, odrzavanju nacije.. treba i mora da se brine drzava a ne poslodavac. Neka drzava oporezuje poslodavce i dio tog poreza za stimulans i specijalni dodatak za trece dijete, svako sljedeće dijete duze porodiljsko odsustvo....
Sve je to već ponedje provjereno i drzava se o tome brine, a ne Pero iz Tolosa koji zaposljava Milusu za Zabjela...
Svakavih primjera ima i svakavih i poslodavaca i radnika. Kako je u interesu da radnik ima postenog poslodavca meni se cini da je jos vise u interesu poslodavcu da ima postenog i dobrog radnika. Cuo si i primjer da je poslodavac kad doslo do krize otpustio sina a ostavio dobrog radnika, tako da uopstavati nije dobro.

Igi
27-09-11, 01:00
Drzava sve refundira 100% nego bolje provjeri kako ti vode računovodstvo ako traže samo doprinose za refundaciju.

Provjerio sam i ti si u pravu... Drzava refundira, ali tu ima mala zackoljica...

Puno privatnika radnika drzi na "minimalac" zbog placanja doprinosa, a sve preko toga mu daju u kesu... Kada dodje do refundacije, drzava refundira dio na koji je radnik prijavljen...

kuglica
27-09-11, 01:37
Tacno tako. sad sam htjela da napisem da imam iskustva sa tim, al vidim da si vec provjerio.

amnesiac
27-09-11, 02:06
Ne radi se o cimanju već redovnom dolasku na posao. Zaposlenog nije briga kakve brige ima poslodavac i on hoce da za svoj posao dobije platu, a sa druge strane poslodavca nije briga za muke zaposlenog vec hoce da taj radi. Sve prosto ka pasulj a za sve ostola je nadlezna socijalna ustanova. E ako ti mislis da je rad za nekog poslodavca izrabljivanje, nema druge vec otvori svoju firmu pa pokazu kako se ne treba izrabljivati. Pozivanje na skandinavske zemlje kod nas je uvijek jednostrano i gleda samo ona fina socijalna strana, ali niko ne prica kakav je tamo odnos prema radu i poslodavcu. Sta mislis kad bi neko tamo rekao kao ti da je rad u preduzeću izrabljivanje? Koliko tamo ima fals bolovonja ili sitnog potkradanja materijala sa posla... Ta nasa prica socijalistickog misljenja i nerada a kapitalistickih plata nidje ne pali pa i kad se nadju u tim skandinavskim zemljama ili promijene ćud ili se brzo vrate.
Moram priznati, Hari, da sam vrlo razočaran ovim postom. Ovo što si napisao ne odgovara stvarnom stanju stvari u Crnoj Gori. Znam ja dobro ko su poslodavci (privatnici) u Crnoj Gori na svom primjeru. Dvije godine sam u jednoj privatnoj firmi radio bez rješenja. Radio sam, između ostalog, makar 15 sati neđeljno (besplatno) preko dozvoljenog (naravno da nije bilo pauze). Treba li da govorim koliko sam zbog neuplaćivanja doprinosa izgubio ja a i Država. Poslije toga sam takođe u drugoj privatnoj firmi radio šest godina. Bio sam osiguran tek onda kad je radna inspekcija zakucala na vrata firme i otkrila da radim bez rješenja. Primao sam smiješno malu platu, a ni na to nijesam bio osiguran već na minimalac. To nije jedini zakon koji je prekršen jer sam godišnje imao sedam dana godišnjeg odmora. Poslije toga sam radio na mjestu na kom sam kasnije slomio ruku. Ne, nije to sve. Sa slomljenom rukom i gipsom sam morao dolaziti na posao inače ostadoh bez posla. Zadnja zarada mi nije ni dan danas isplaćena, ali who cares? Podrazumijeva se da sam bio osiguran na minimalac, no to ispada manje bitno. Evo dvije i po godine radim u firmi u kojoj mi se sve obračunava, i pravo da ti kažem teško mi je još da povjerujem u to (mislim da nije potrebno govoriti da je ne drži crnogorski privatnik). Nijesam samo ja bio takve "sreće". Samo prošetaj buticima kroz grad i pitaj zaposlene koliko rade, za koji novac,jesu li osigurani i ako jesu (što je veliko "ako") na koliko su osigurani i koliki im je godišnji odmor. A ta priča o neradu, javašluku i kako poslodavci propadoše? Pa to je za đecu ispod 10 godina. Kao da ni manje ni više živimo u Njemačkoj i da ne znamo što se ovđe radi. Pa neka proba neko da otvori bolovanje a radi u firmi koju drži ovdašnji privatnik. Poslije dolaska sa bolovanja mu slijedi otkaz u roku odmah i naravno bez otpremnine. Nije po zakonu, ali što mu ostaje da čini? Može tužiti poslodavca i taj će spor poslije dužeg vremena možda dobiti, ali će time navući lošu reputaciju kod budućih poslodavaca jer ko će primit radnika koji se sudi sa poslodavcem? Socijalistički nerad i kapitalističke plate? Ma hajde, molim te. Kao da smo s Marsa pali. Rijetko ko je ovđe zakačio rad u socijalizmu osim možda Milovan. Nego da se vratimo temi.

Kao što su prije mene rekli. Refundira se 100 %. Ukoliko poslodavac ima malo dobre volje on će taj ugovor produžiti do isteka porodiljskog bolovanja jer ga ne košta ništa osim što će na povraćaj sredstava čekati do mjesec dana a mislim i manje. Do tada mora naći zamjenu i dok se ne vrati zaposlena sa porodiljskog on može birati koju će od dvije ostaviti a kojoj neće produžiti ugovor. Već sam napisao da me ova priča lično pogađa jer sam imao slučaj u familiji koji se dobro završio upravo dobrom voljom poslodavca koji, gle čuda, nije iz Crne Gore. Da nije bilo tako, poslodavac ne bi prekršio nijedan zakon. Vrlo česti su slučajevi kad poslodavac upravo to učini a često protivno zakonu (ukoliko zaposlena ima ugovor na neodređeno). Zaposlena kojoj je jedini grijeh što je zatrudnjela ostaje da na Sudu traži pravdu. Rijetko se desi da se odluči na takav korak iz razloga koje sam ranije naveo. Znam na desetine takvih primjera. Ćuti i trpi. E sad, pošto je ovo, ipak, ženski kutak molio bih te, Hari, da mi objasniš kad bi to žena po tebi trebalo da se odluči na korak da postane majka? Ja se mogu sjetiti samo određenih mogućnosti:
1. Da uopšte ne rađa đecu
2. Da rađa vanbračnu đecu dok još živi sa roditeljima
3. Da se "dobro uda" tj da muž ima stan i ogromnu platu kako bi oboje od nje živjeli
4. Da ne zatrudnjuje prije nego što dobije ugovor na neodređeno (to je od donošenja zadnjeg Zakona o radu manje od 10 %)
5. Da se vrlo mlada uda jer ako to bude malo kasnije pa dok se stvari oko ugovora poklope prođe voz
6. Da se, ukoliko muževa plata nije dovoljna za život (ukoliko žive u iznajmljenom stanu), treba preseliti i živjeti kod njegovih ili njenih svi u kumbulj pa dako se sa tom platom i penzijama nekako izgura

Ne pada mi ništa drugo na pamet. Svako malo čujem za slučajeve otpuštanja trudnica. Poneki primjeri su nevjerovatni. Niko iz medija da to pomene, a zašto i bi kad oni isti to rade (znam za primjere i ne pišem napamet). Iz sve ove priče proizilazi da se ne isplati biti žena u Crnoj Gori. Žena koja hoće da rađa. Pored milijardi nevladinih organizacija ne čuh neku koja se zalaže za prava trudnica. Vjerovatno đeca nijesu IN. Ili nema donacija iz inostranstva za takve projekte, pa se finansijski ne isplati.

Mojsije
27-09-11, 02:15
Ma garant je Hari jedan od ovih poslodavaca, inace bi on drugu pricu vrtio.

NSX
27-09-11, 03:26
Harija kao moderatora na CDMu osiguravaju na punu platu pa mu se lako zaebavat :)

Maja
27-09-11, 03:29
Sigurno nije trudnica...

Nego, mi imamo u jednoj drzavi na Balkanu na dvije stalne radne pozicije 3 trudnice koje se mijenjaju na porodiljskom vec 3 godine i kako izgleda rotirace tako josh x godina jer vec cujemo da se akcije trudbenickog rada, masala, nastavljaju. Ne mogu se osloboditi ta radna mjesta zbog zakona, i na kraju smo uzeli josh jednog radnika na privremeno da obavlja njihove obaveze..
Prvo je taj posao bio predvidjen za jednu osobu kao i u drugim drzavama ali na zapadu, pa kako je jedna otisla na porodiljsko morali smo na stallno primiti drugu i izmisliti funkciju iako programski nepotrebno, da bi i ona otisla na isto, pa trecu da pokriva prvu i drugu za poziciju one prve (jedine potrebne).. i sve bi otislo u kolaps da nismo sklopili ugovor na odredjeno vrijeme sa jedinim sigurnim koji nece zatrudnjeti u medjuvremenu, a i to da se igrom sudbine desi, ipak je zakonski lakse rijesiti papirologiju.

Hvala Lepo

17.posa
27-09-11, 08:14
Nego, mi imamo u jednoj drzavi na Balkanu na dvije stalne radne pozicije 3 trudnice koje se mijenjaju na porodiljskom vec 3 godine i kako izgleda rotirace tako josh x godina jer vec cujemo da se akcije trudbenickog rada, masala, nastavljaju. Ne mogu se osloboditi ta radna mjesta zbog zakona, i na kraju smo uzeli josh jednog radnika na privremeno da obavlja njihove obaveze..
Prvo je taj posao bio predvidjen za jednu osobu kao i u drugim drzavama ali na zapadu, pa kako je jedna otisla na porodiljsko morali smo na stallno primiti drugu i izmisliti funkciju iako programski nepotrebno, da bi i ona otisla na isto, pa trecu da pokriva prvu i drugu za poziciju one prve (jedine potrebne).. i sve bi otislo u kolaps da nismo sklopili ugovor na odredjeno vrijeme sa jedinim sigurnim koji nece zatrudnjeti u medjuvremenu, a i to da se igrom sudbine desi, ipak je zakonski lakse rijesiti papirologiju.

Hvala Lepo

Baš karakterističan slučaj. Svako malo čujem ovako nešto. Uništiće trudnice i đeca ovu ekonomiju u usponu ;)

ctrl+alt+delete
27-09-11, 10:55
Vidim da postoji negativan naboj prema trudnicama i majkama od strane poslodavaca....

Generalno:

Radnik koji koristi ono na šta po zakonu ima pravo ne vrši zloupotrebu nego koristi pravo.
Žena koja se vrati na posao poslije porodiljskog, ili poslije održavanja trudnoće + porodiljskog, nema razloga nikome da se izvinjava ili pravda ili da se crveni što je bila odsutna.
!!! Ne zaboravite da žena nakon isteka porodiljskog ima pravo da iskoristi cjelokupan godišnji odmor koji je stekla za vrijeme odsustva, jer za porodiljsko važi da pravo na odmor teče kao da je cijelo vrijeme dolazila na posao.
Niko nema obavezu da se iz kurtoazije javlja poslodavcu dok je na bolovanju. Ako osoba na bolovanju nije privatno prijatelj sa poslodavcem i/ili kolegama, ne vidim zašto bi joj bilo zamjereno što se nije javila. Pa čak i najbolji prijatelji budu jedno vrijeme "zaboravljeni" kad stigne beba u kuću.
Otac po novom zakonu može da koristi porodiljsko samo ako je majka nesposobna (npr. teško bolesna) ili je u zatvoru ili je umrla i sl.
Ne može niko očekivati da majka ima više obzira i senzibiliteta premu poslodavcu nego prema svom djetetu, pa "da mu učini" i koristi manje prava nego što joj zakon omogućava. Pa sve i da radi kod rođenog brata.

Imam iskustvo sa svoje 2 trudnoće i 2 porodiljska odsustva, kao i kasnije brige o djeci po povratku na posao. Srećom da mi je poslodavac pravno lice iz inostranstva, pa je zakon poštovao do u slovo, a pošto sam osigurana na puni iznos plate nije ni imao nikakvih finansijskih gubitaka. U prvoj trudnoći sam radila do onih 28 dana prije termina + ostatak odmora = oko mjesec i po. U drugoj trudnoći mi je zadnje tromjesečje malo teže zapalo, pa me ljekar poslao na održavanje malo ranije. Hoću da kažem ne ide se na održavanje bez razloga i od prenemaganja, pa iako često izgleda da trudnici "nije ništa", opravdan razlog sigurno postoji a svakako da je u trudnoći prisutan i dodatni oprez ljekara koji procjenjuje treba li žena da nastavi da radi. A iz iskustva takođe znam i da niko baš nema mnogo milosti za trudnicu dok je na poslu samo zato što je trudna, nego dok si tu moraš da radiš sve što ti je posao, što je u neku ruku i OK. Jer ako ima da se odradi posao niko neće reći "ajde ti uradi samo polovinu" ili "nema veze što je krajni rok do sjutra, uradi ti to u narednih 5-6 dana", a ti za to vrijeme pucaš od umora i od stresa koji je često mnogo veći zbog stanja u kojem si, u sebi plačeš ali to je samo tvoja muka.

Po povratku na posao i kad dijete krene u vrtić se prvih manje/više godinu dana (dok dijete ne izgradi koliki-toliki imunitet) roditelji moraju pomiriti sa pobolijevanjem svako malo. U oba slučaja znam da nismo mogli sastaviti više od 10-15 dana a da ne krene kakva temperatura, proliv, povraćanje..... I sad treba da mi šef misli da se foliram samo da ne bih radila, a ja se ovamo ubih da se snađem na sve moguće načine za čuvanje djeteta koje ne mogu bolesno povesti u vrtić samo da ustvari bih radila. Uostalom, otac ima jednaku obavezu da se brine o djetetu, pa kad bi kod nas mentalitet bio takav da kad je dijete bolesno nekad ide na bolovanje majka a nekad otac, ne bi samo žene bile predmet kritike kako navodno izvode krivine.

Maja
27-09-11, 12:09
kad ne vjerujete na riječ :).. evo zakon o radu..

Zaštita zbog trudnoće i njege djeteta
....

Porodiljsko odsustvo

Član 111
(1) Za vrijeme trudnoće, porođaja i njege djeteta, zaposlena žena ima pravo na porodiljsko odsustvo u trajanju od 365 dana od dana rođenja djeteta.

Kod nas su nedavno povecali porodiljsko odsustvo na 4 mjeseca. To po izboru, bez ogranicenja da li ce trudnica iskoristiti kompletno trudnicko odsustvo prije ili nakon porodjaja.

Hvala Lepo

amnesiac
27-09-11, 12:34
Imam iskustvo sa svoje 2 trudnoće i 2 porodiljska odsustva, kao i kasnije brige o djeci po povratku na posao. Srećom da mi je poslodavac pravno lice iz inostranstva, pa je zakon poštovao do u slovo, a pošto sam osigurana na puni iznos plate nije ni imao nikakvih finansijskih gubitaka.
Svaka čast na čitavom postu. Izdvojio sam ovaj dio koji je sličan sa mojim primjerom u familiji. Ključno je: poslodavac je pravno lice iz inostranstva. Ukoliko nije tako, a žena nema ugovr na neodređeno - mrka kapa. To je pogotovo izraženo ukoliko žena ima zasnovan radni odnos u državnoj firmi. Poslodavac (čitaj država) gotovo sigurno (kažem gotovo jer ostavljam mogućnost da ima svijetlih primjera iako ne znam nijedan od takvih za razliku od negativnih primjera) neće produžiti ugovor ženi koja za vrijeme trajanja radnog odnosa zatrudni. Zašto? Zato što država sve to mora da refundira od same sebe pa je ona na "gubitku". Jasno da je to fukarski i neljudski, ali je tako. Toliko znam primjera kad ih poslodavac (država) pošalje kući. Nekim "srećnijim" kažu lijepo: "Kad se oporaviš dođi i posao te čeka". U situaciji kad se toliko teško do posla dolazi, žena je zadovoljna i sa ovom ponudom. Kad bih ispričao primjere koje znam ne biste mi vjerovali. Ukoliko je, pak, poslodavac privatnik (mala i srednja preduzeća) sve je to individualno. Može produžiti ugovor ukoliko ima dobre volje, ali se ne tako rijetko odluči da to ne učini. Time je i država zadovoljna jer nema što refundirati. Treba ipak taj novac preusmjeriti na vožnje službenim autima u privatne svrhe. Eh, kad sam to pomenuo i dnevni list koji se ubi od izvještavanja o korišćenju službenih vozila u privatne svrhe, radi isto prema trudnicama. Pošalje ih doma kad sazna za taj velji "grijeh". Toliko o njima.

Ovo što Igi govori je zona sive ekonomije i da je sreće za to takav poslodavac mora zakonski odgovarati. Zahvaljujući osiguranju na minimalac nije samo zaposleni na gubitku već i država. Penzioni i zdravstveni fond je dodatno osiromašen.

Ovđe se mnogi ne zapitaju kako je ženama koje žele postati majke a da se pri tom ne stave u njihovu poziciju. O zavidnim ženama kojima to ne može biti ne bih trošio riječi. Mene nerviraju poslodavci i političari koji izglasavaju ovakve zakone o radu (na određeno vrijeme do penzije ako treba) koji bez problema imaju đecu zato što su to "obavili" dok je na snazi bio stari Zakon đe je bio obavezan ugovor na neodređeno vrijeme.

Maja
27-09-11, 12:48
Mislim da takvih problema oko zaposljavanja trudnica ne bi bilo kad bi se smanjio broj mjeseci odsustva. 4 mjeseca, i posao ne bi trpio puno, ne bi se pretjerano usporilo pracenjje obaveza i "update" u profesiji, a drzava bi smanjila izdvajanja koja iz budzeta pokrivaju godinu dana odsustva..

Hvala Lepo

remark
27-09-11, 12:56
Mislim da takvih problema oko zaposljavanja trudnica ne bi bilo kad bi se smanjio broj mjeseci odsustva. 4 mjeseca, i posao ne bi trpio puno, ne bi se pretjerano usporilo pracenjje obaveza i "update" u profesiji, a drzava bi smanjila izdvajanja koja iz budzeta pokrivaju godinu dana odsustva..

Hvala Lepo

I imali bi para za još jedan bonus poslanicima.

Hari Krisna
27-09-11, 13:30
Zaposlena kojoj je jedini grijeh što je zatrudnjela ostaje da na Sudu traži pravdu. Rijetko se desi da se odluči na takav korak iz razloga koje sam ranije naveo. Znam na desetine takvih primjera. Ćuti i trpi. E sad, pošto je ovo, ipak, ženski kutak molio bih te, Hari, da mi objasniš kad bi to žena po tebi trebalo da se odluči na korak da postane majka? Ja se mogu sjetiti samo određenih mogućnosti:
1. Da uopšte ne rađa đecu
2. Da rađa vanbračnu đecu dok još živi sa roditeljima
3. Da se "dobro uda" tj da muž ima stan i ogromnu platu kako bi oboje od nje živjeli
4. Da ne zatrudnjuje prije nego što dobije ugovor na neodređeno (to je od donošenja zadnjeg Zakona o radu manje od 10 %)
5. Da se vrlo mlada uda jer ako to bude malo kasnije pa dok se stvari oko ugovora poklope prođe voz
6. Da se, ukoliko muževa plata nije dovoljna za život (ukoliko žive u iznajmljenom stanu), treba preseliti i živjeti kod njegovih ili njenih svi u kumbulj pa dako se sa tom platom i penzijama nekako izgura.

Kao sto sam već napisao o svemu ovome treba i mora da se brine drzava. Strogo postovanje zakona i jednostavno natjerati svakoga bez izuztke poslodavca, bio privatnik ili drzavna firma da mora da se toga pridrzava i da to ispostuje do zadnjeg slova. Sto se tice konkretnog pitanja "kad bi to žena po tebi trebalo da se odluči na korak da postane majka?" odgovor je kad god bude htjela i zeljela, zbog toga ne smije ispastati ni poslovno ni privatno, ni po bilo kom osnovu jer trudnoća nije ni kazna, ni bolest.
Sa druge strane poslodavac nije nidje haritativna ustanova i u sustini bas ga braga koliko ko ima djece i kako se kući snalazi. To je jednostavno tako, a moze se ocjenjivati da li je lijepo, ruzno ili nije ruzicasto. E nijesam ja bas pao s Marsa i dobro znam sta nasi "poslodavci" rade i davno smo diskutovali i o tome , ali to opet nije njihova krivica koliko drzave i njenih inspekcijskih organa koji to dopustaju.

http://forum.cafemontenegro.com/showthread.php?64732-Istiniti-dogadjaji&p=1765001#post1765001

Bio je Hari poslodavac i tamo dje nikoga nit zna ni poznaje, pa je na primjer sekretarica mjesecima zivjela sa djetetem u prostorije firme i na trosak te firme, bio i u nasoj drzavi pa djevojka koja je imala mnogo, mnogo visu platu od prosjeka odlucila da je bolje biti lojalno partiji nego firmi koja ljeba daje i podatke iz firme iznosila po mitinzima. Zbilja me sad srce boli sto radi kod privatnika "ala Crna Gora" i tegli gajbe sa voćem i povrćem. Mozes i ti vrćeti pricu kakvu oćes ali privatnik koji se lako rijesi dobrog radnika je jednostavno budala i nesto bas ne vjerujem da neko radi nesto na korist vlastite stete.

Harija kao moderatora na CDMu osiguravaju na punu platu pa mu se lako zaebavat
To je ta banja jer kad je sve obezbijedjeno onda "sit gladnome ne vjeruje" :)

Maja
27-09-11, 15:24
Mi imamo jako lose iskustvo i rizik nam je bio toliki da je Bord zatrazio da se ukine filijala u toj drzavi, jer nam je vise bio prisutan advokat firme u kancelarijama nego i jedna od tih masala produktivnih dama.
Jeste fora skinuti mogucnost radne pozicije za one koji bi to radno mjesto radno obavljali.

Hvala Lepo

autodijagnostika
27-09-11, 17:13
Mi imamo jako lose iskustvo i rizik nam je bio toliki da je Bord zatrazio da se ukine filijala u toj drzavi, jer nam je vise bio prisutan advokat firme u kancelarijama nego i jedna od tih masala produktivnih dama.
Jeste fora skinuti mogucnost radne pozicije za one koji bi to radno mjesto radno obavljali.

Hvala Lepo

da li vi to aludirate da je to nesto lose?

Odje se stvori atmosfera ka da su poslodavci ti koji su zrtve, greote. A ovamo istina dijametralno suprotna.

Provjerio sam i ti si u pravu... Drzava refundira, ali tu ima mala zackoljica...

Puno privatnika radnika drzi na "minimalac" zbog placanja doprinosa, a sve preko toga mu daju u kesu... Kada dodje do refundacije, drzava refundira dio na koji je radnik prijavljen...
Nazalost tako je i to je susta istina.

Maja
27-09-11, 17:27
Masala ..kako lose.. Bas potpisu ugovor i opuste se ojha.. Ovo samo za primjer koji mi imamo i koji znam. Za ostale.. kad su muskarci s kojima su nesposobni da obezbijede damama kojima je cilj biti kuci - domacice.. onda eto gdje mogu to same regulisu po zakonu kako im se hoce. Nista strasno.
Sjecam se "skakanja" jednog clana Borda iz Swiss koji je najvise insistirao na zatvaranju filijale u toj drzavi i to sa argumentima na svom privatnom primjeru.. Bogami, ostase oni ostali zaposleni za dlaku.
Kao poslodavac drugacije prrocjenjujem kandidate, ali za taj rang se biraju osobe sa visegodisnjim iskustvom na odgovornim pozicijama, sa jasno preciziranim stavkama o obavezama koje nisu standardne, pa je i manje moguce da dodje do nekog slicnog desavanja. Ove mame koje su izazvale "kolaps" su primljene od strane nizih kadrova pa im je to promaklo.

Hvala Lepo

Igi
27-09-11, 17:39
Ajde sad jedno pitanje:

Ako je sve ovako kako vecina kaze, ako drzava sve poslodavcu refundira, ako poslodavac nista ne gubi, zasto onda zene dobijaju otkaze kada se sazna da je trudna ili zasto na razgovorima poslodavci pitaju zene o tome kakvi su im planovi za porodicu?

Maja
27-09-11, 17:42
A ciji je novac koji se dobija od Drzave? Niciji?
E to ja ne razumijem..

Hvala Lepo

autodijagnostika
27-09-11, 17:56
A ciji je novac koji se dobija od Drzave? Niciji?
E to ja ne razumijem..

Hvala Lepo
Podjednako je poslodavca i radnika.

Ajde sad jedno pitanje:

Ako je sve ovako kako vecina kaze, ako drzava sve poslodavcu refundira, ako poslodavac nista ne gubi, zasto onda zene dobijaju otkaze kada se sazna da je trudna ili zasto na razgovorima poslodavci pitaju zene o tome kakvi su im planovi za porodicu?
Mene nisi dobro razumio, ''nazalost'' je zbog toga sto poslodavac ne radi po zakonu te uplacuje minimalne doprinose, pa drzava refundira samo minimalne iznose.

Evo sto stoji u http://www.ombudsman.co.me/docs/izvjestaji/Evropska_socijalna_povelja.pdf

Maja
27-09-11, 18:02
A naroda uopste? Onih kojima je potrebna bolja i pokrivenija socijalna i zdravstvena zastita, infrastruktura, bolnice, skole, staracki domovi, doskolovavanje nezaposlenih, osnovna pomoc nezaposlenima u novcu za prezivljavanje, stipendije... itd itd? Ostetila me Svajcarska edukacija totalno... vidim ja..
Ovdje sto je drzavno to je nicije.. Odoh u off izvinite...

Hvala Lepo

autodijagnostika
27-09-11, 18:05
A naroda uopste? Onih kojima je potrebna bolja i pokrivenija socijalna i zdravstvena zastita, infrastruktura, bolnice, skole, staracki domovi, doskolovavanje nezaposlenih, osnovna pomoc nezaposlenima u novcu za prezivljavanje, stipendije... itd itd? Ostetila me Svajcarska edukacija totalno... vidim ja..

Hvala Lepo
Pa naroda naravno , ne vidim sto ocete ovdje da kazete.
Ocete mozda da kazete da trudnice nisu taj narod!? A ko radja narod?

Maja
27-09-11, 18:07
Semantika...;)

Hvala Lepo

zvoncica
27-09-11, 18:08
Suština je, izgleda, da se poslodavcu ne traži zamjena za godinu dana, to mu je dusa, a i nije besplatno, nije baš prejednostavno, pa onda razmišljanje da ta koja dodje kao zamjena ovoj koja je na porodiljskom ne ode brzo na porodiljsko...eto zato pitaju i traže. Realno, može im biti!
Ja imam razumijevanje za jednog privatnika koji tako rezonuje, takodje imam razumijevanje za privatnika koji nakon tog porodiljskog ne produži ugovor sa ženom koja se vratila, jer je njena zamjena bolje radila...realno, zašto joj ne pružiti šansu?
Ali nemam razumijevanje za državu koja dozvoljava ovolike malverzacije i nepoštovanje sopstvenih uredbi!
Budimo realni, svako od nas bi volio radnika koji neće svaki čas na bolovanje (jer mu treba obezbijediti zamjenu, a to nije jednostavno!), a opet, radnice koje imaju malu djecu su u agoniji jer malo im muke oko bolesnog djeteta, još se brinu da li će ostati bez posla!
Ovo je posao države.
kad je država u pitanju, imam prijateljicu koja je nakon porodiljskog još nekoliko godina bila na bolovaju, s razlogom i na trošku države....nijedan privatnik to ne bi tolerisao, i sa ljudske strane bih bila na strani porodilje, ali sa ekonomske bogami...
Moja snaha se prije nekoliko mjeseci vratila na posao nakon porodiljskog od 5 mjeseci i odmah je dobila radno mjesto sa duplo manjom platom nego prije...ima svakavih primjera i svima je zajedičko to da privatici rade onako kako im država dopušta:)

Hari Krisna
27-09-11, 18:30
Suština je, izgleda, da se poslodavcu ne traži zamjena za godinu dana, to mu je dusa, a i nije besplatno, nije baš prejednostavno, pa onda razmišljanje da ta koja dodje kao zamjena ovoj koja je na porodiljskom ne ode brzo na porodiljsko...eto zato pitaju i traže. Realno, može im biti!
Ja imam razumijevanje za jednog privatnika koji tako rezonuje, takodje imam razumijevanje za privatnika koji nakon tog porodiljskog ne produži ugovor sa ženom koja se vratila, jer je njena zamjena bolje radila...realno, zašto joj ne pružiti šansu?
Ali nemam razumijevanje za državu koja dozvoljava ovolike malverzacije i nepoštovanje sopstvenih uredbi!
Budimo realni, svako od nas bi volio radnika koji neće svaki čas na bolovanje (jer mu treba obezbijediti zamjenu, a to nije jednostavno!), a opet, radnice koje imaju malu djecu su u agoniji jer malo im muke oko bolesnog djeteta, još se brinu da li će ostati bez posla!
Ovo je posao države.
kad je država u pitanju, imam prijateljicu koja je nakon porodiljskog još nekoliko godina bila na bolovaju, s razlogom i na trošku države....nijedan privatnik to ne bi tolerisao, i sa ljudske strane bih bila na strani porodilje, ali sa ekonomske bogami...
Moja snaha se prije nekoliko mjeseci vratila na posao nakon porodiljskog od 5 mjeseci i odmah je dobila radno mjesto sa duplo manjom platom nego prije...ima svakavih primjera i svima je zajedičko to da privatici rade onako kako im država dopušta:)
U konacnom obracunu se ispostavlja da svak potkrada drzavu u mjeri koja mu se dopusta, a posto privatnik ulaze direktno svoje pare trudi se da se zastiti i od malverzacija i od rizika koji ne mora imati. U svemu tome jos zavisi sta ta osoba radi, jer ako neki privatnik u obuku, skolovanje te radnice ulozi neka sredstva to znaci da ne moze on svaki cas lako naći zamjenu, a opet druga obucena neće cekati na posao koji će izgledati kao zamjena s vremena na vrijeme. Moja rodbina se naljutila i sva u komate sto nije zaposljena najbliza rodbina već "tamo neka", a glavna logika bila " ada naucila bi posa nije to sveto pismo..." Niko od ovih nasih glavesina ne zaposljava rodbinu po privatnih firmi dje se mora raditi već u drzavne i po kancelarija dje se ne bi primijetilo ni da pola njih ode na bolovanje, a kad su sopstvene pare onda druga logika. Pozivati se humanost, postenje i cudesa je lako kad se odnosi na nekog drugog, ali najbolje je da se naćeraju svi da postuju zakone pa će i za socijalu biti i vise para i manje potrebe.

autodijagnostika
27-09-11, 20:45
Jedno je sigurno, u CG se isplati ne postovati zakone.

Danaida
27-09-11, 21:25
Za ostale.. kad su muskarci s kojima su nesposobni da obezbijede damama kojima je cilj biti kuci - domacice.. onda eto gdje mogu to same regulisu po zakonu kako im se hoce. Nista strasno.

Dakle dama koja ostane trudna i logično poslije nekog vremena ode na porodiljsko je žena kojoj je cilj da bude domaćica? A može li biti da žena želi da bude i majka i zaposlena i da ne želi da zavisi od muža, te nije tražila nekoga radi prihoda nego je sa partnerom iz ljubavi? Ko zaposli mlađu ženu mora da ima u vidu da je moguće da ostane trudna. Žao mi je što vidim toliko nerazumijevanja od ženske osobe prema budućim majkama. Zato i nema ni približne jednakosti, jer je žene jedne drugima osporavaju. Znala sam da se iza "Hvala Lepo" krije "Nosite Se".

Maja
27-09-11, 21:53
Gospodjo Danaida... Vi ocigledno imate neki problem u razumijevanju mojih komentara i ja tu ne mogu puno da ucinim jer bi sve izaslo na isto - kako ste Vi zeljeli da shvatite.
Citam Vase komentare jako pazljivo, pa i onaj na medicini gdje preko vas shvatih da probiotik lijeci od upale.. Naravno da ne zelim da Vam protivrjecim ili negiram sto pisete, pa bilo to i iz najhumanijih razloga. I to iz istog razloga.
Mozda je normalno udati se iz ljubavi za osobu koja nema prihoda, to cijenim.. i radjati djecu naravno... A to sto iz ljubavi se ne zeli opteretiti taj "sposoban" ljubavan suprug, nego drzava i poslodavac.. e to je tek vjerovatno posebno pozeljno i prihvatljivo za rezonovanje.
Nikada ne govorim o jednakosti jer me jednakost i ne zanima licno, pa ni opcenito.
Vi ste znali sta se "krije" iza Hvala Lepo ... i potvrdicete to uvijek. Meni ne smeta...:)

Hvala Lepo

autodijagnostika
27-09-11, 22:09
A to sto iz ljubavi se ne zeli opteretiti taj "sposoban" ljubavan suprug, nego drzava i poslodavac.. e to je tek vjerovatno posebno pozeljno i prihvatljivo za rezonovanje.

Cekaj jel onda najbolje da ako zena je imala posa pa je otisla na porodiljsko, i hvala Bogu ima muza koji radi, da ni drzava ni poslodavac ne pomognu zeni? No je dovoljno to sto ima sposobnog muza koji radi. Koji je ovo vijek?

A znas sto zapravo to se i dogadja bez pardona, sreca stvarno sto moja zena ima mene koji radim :). A ona i sa diplomom fakulteta nit ima posla nit joj drzava ni centa pomaze.
Eto Majo primjera da nesto ''valja'' u CG po vasim vidjenjima.

Danaida
27-09-11, 22:26
Citam Vase komentare jako pazljivo, pa i onaj na medicini gdje preko vas shvatih da probiotik lijeci od upale.. Naravno da ne zelim da Vam protivrjecim ili negiram sto pisete, pa bilo to i iz najhumanijih razloga.

Dušo, nemoj da lupaš, jer neko može da ti povjeruje, a pritom ne zna da pojma nemaš što pričaš, probiotik je Colifagina M. Ja znam da se ti u sve razumiješ i to, ali kad su ljekovi u pitanju ne bi trebalo da pričaš svašta. Ovo je off, ali kad si već pomenula - Vaccino per cistite Colifagina S.

Maja
27-09-11, 22:30
Naravno.. Vi ste i ovaj put u pravu.;)
Jesam li Vam rekla da imate osnovu i da od mene necete dobiti korekciju.:)
Inace mozete napisati da i gledanje kroz prozor lijeci od svega... Jednako. :)

Hvala Lepo

Danaida
27-09-11, 22:36
Da, ali ja to neću napisati jer ne želim da moja sujeta bude prepreka nečijem liječenju.

Maja
27-09-11, 22:40
Mislim da ce nakon rezultata klinickog ispitivanja dobiti Nobelovu nagradu.:D Ako Vi platite neku agenciju da to uradi i registruje lijek kao takav ...Genijalno.:D
Steta da to ne iskoristite.;)

Hvala Lepo

Danaida
27-09-11, 22:46
Cekaj jel onda najbolje da ako zena je imala posa pa je otisla na porodiljsko, i hvala Bogu ima muza koji radi, da ni drzava ni poslodavac ne pomognu zeni? No je dovoljno to sto ima sposobnog muza koji radi. Koji je ovo vijek?

A znas sto zapravo to se i dogadja bez pardona, sreca stvarno sto moja zena ima mene koji radim :). A ona i sa diplomom fakulteta nit ima posla nit joj drzava ni centa pomaze.
Eto Majo primjera da nesto ''valja'' u CG po vasim vidjenjima.

A ovo je baš ovaj vijek, čisti kapitalizam. Đe života nema tu posao kolo vodi.

Inače na svom poslu radim kao mrav i da me sjutra otpuste jer sam zatrudnjela ne bi bilo advokata kojeg ne bih angažovala. Na sreću, tamo gdje ja radim to nije slučaj, pa se radnici cijene, a trudnice i majke pogotovo. Eto, baš mi je koleginica na porodiljskom, inače odličan stručnjak i vrjednica. Naravno, mi smo njen posao između sebe podijelili, a kad se vrati nastaviće gdje je stala.

autodijagnostika
27-09-11, 22:57
A ovo je baš ovaj vijek, čisti kapitalizam. Đe života nema tu posao kolo vodi.

Inače na svom poslu radim kao mrav i da me sjutra otpuste jer sam zatrudnjela ne bi bilo advokata kojeg ne bih angažovala. Na sreću, tamo gdje ja radim to nije slučaj, pa se radnici cijene, a trudnice i majke pogotovo. Eto, baš mi je koleginica na porodiljskom, inače odličan stručnjak i vrjednica. Naravno, mi smo njen posao između sebe podijelili, a kad se vrati nastaviće gdje je stala.
Ma nije problem u kapitalizmu nego u bezakonju. Bezakonja nema na zapadu koliko kod nas.
Sa druge strane svaka zapadna zemlja je takodje i vrlo socijalna, radnici u tim zemljama su se davno izborili za svoja prava. I zato zapad funckionise tako kako funckionise.

Danaida
27-09-11, 23:07
Znam neke ljude kojima na zapadu baš i nije tako. Doduše oni će za ostale vazda biti stranci. Ipak, ne tvrdim da je uvijek tako, jer ne mogu na osnovu primjera koje znam tvrditi da je svima isto, ali ipak postoje kako u inostranstvu tako i ovdje mnoge začkoljice koje poslodavac koristi, a protiv su budućih majki.

Judicial decisions in the United States have been hostile to discrimination claims by pregnant women. Rejecting the notion that pregnancy-based discrimination is sex-based, United States courts have refused to consider such discrimination as part of the law of sex discrimination. 1 Other countries, such as Canada, have incorporated pregnancy discrimination cases into the law of sex discrimination. Since the Pregnancy Discrimination Act ("PDA") 2 was passed to specify that pregnancy-based discrimination in employment should be considered to be sex-based discrimination, some United States courts have imposed impossible burdens of proof on female plaintiffs. 3 Other courts have used the PDA as an opportunity to rule for male plaintiffs, overturning special treatment rules for pregnant women. 4United States antidiscrimination law has not provided pregnant women with much substantive protection irrespective of the content of such laws, especially when cases have been decided by judges who are sympathetic to the law and economics school of jurisprudence.

United States law also does little to protect fetuses from hazards at the workplace while women are pregnant. Federal antidiscrimination law requires no accommodations for pregnant women. Interpretations of the PDA combined with interpretations of the Occupational Safety and Health Act ("OSHA") 5 have resulted in no meaningful federal guidelines to make the workplace safe for fetuses. We have allowed the private marketplace to set standards in this area.....

Ohio State Law Journal

Njivice_Orano_Nepreorano
28-09-11, 08:06
Brkas pojmove i kao prvo niko nikoga ne brani niti kaze da budu robovi.
Ispalo je da brkam pojmove, no ko sto ti rece o cijeloj ovoj problematici : porodilja, poslodavac, drzava, mogao bih se raspisati, i pri tome izazvati jos cira, pa se sabih i ispade to sto ispade.

Prica radio bih i ja ali da je plata... mozda da okrenemo pa da pocenmo raditi kao na zapadu pa ce i plata biti takva ili makar bliza zapadnim. Htjeli smo kapitalizam imamo kapitalizam i ne moze nikako prkno u socijalizmu a glava u kapitalizmu.
No frx. Ja radim vec skoro 9 godina po r.knjizici, a realno jos vise. Cijelo vrijeme plata je oko socijale, a urnisem se poprilicno, ka' cijeli svijet sto na zapadu zivi koje ja licno poznajem. Ako plata od cca 300 eura nije socijala (ne mogu se podmiriti svi troskovi koji nastaju konzumacijom normalnog zivota). Ako ja trpim to 9 godina, ocekujuci da kad kapitalizam krene, da ce plata rasti, i da ce meni biti bolje, koliko jos da trpim ? Na to premijer kaze, imajte jos malo doze optimizma ? Do kada ? Ne trazim socijalno, trazim po zasluzi. I nista vise, i nista manje.

Ono glavnije sto nema nikakvog prigovora o prirastaju, odrzavanju nacije.. treba i mora da se brine drzava a ne poslodavac. Neka drzava oporezuje poslodavce i dio tog poreza za stimulans i specijalni dodatak za trece dijete, svako sljedeće dijete duze porodiljsko odsustvo....
Sve je to već ponedje provjereno i drzava se o tome brine, a ne Pero iz Tolosa koji zaposljava Milusu za Zabjela...

Mozda o ovome treba drugi topic, ali nece imati efekta sigurno. Bar ne nekog znacajnog.

Svakavih primjera ima i svakavih i poslodavaca i radnika. Kako je u interesu da radnik ima postenog poslodavca meni se cini da je jos vise u interesu poslodavcu da ima postenog i dobrog radnika. Cuo si i primjer da je poslodavac kad doslo do krize otpustio sina a ostavio dobrog radnika, tako da uopstavati nije dobro.
Slazem se da ima primjera, i ima primjera da se moze oformiti pravilo, zbog kojeg je pitanje ove teme pokrenuto, recimo. A znas da svako pravilo ima izuzetak. Tako, u kontekstu toga, mislim da je tvoj primjer izuzetak. Svjetao. I da takvih primjera treba da bude toliko da postane pravilo. A ovo oko cega se rasprljavamo u vezi trudnica/porodilja - izuzetak.

17.posa
28-09-11, 08:59

Hvala Lepo

U ovo itd.itd. pretpostavljam da spadaju trudnice i djeca ili trudnice i djeca spadaju u one kojima je potrebna bolja i pokrivenija socijalna i zdravstvena zaštita. Malo si kontradiktorna čini mi se.

A švajcarska edukacija u Švirpazaru teško da se može primijeniti. Ali ako su u Švajcarskoj rekli da to mora tako, onda izvini. Ne daj Bože da radiš u nekoj pakistanskoj firmi.

Danaida
28-09-11, 10:11
Djeca i trudnice nijesu "narod uopšte" nego narod ispod. Ma, fašizam vremenom mijenja samo ciljnu grupu, a ideologija opstaje dok god je njenih poklonika. Sve je to evolucija, od životinje do zvijeri.

hercules
28-09-11, 10:40

Uglavnom koliko poslodavac plati za radnika državi toliko će mu država refundirati u varijantama bolovanja, trudničkog odsustva itd itd.
Svaki radnik je trošak za firmu, a u CG je zakonodavstvo dosta rigidno i ide na ruku poslodavaca po pitanju poreza i doprinosa kad se porede zemlje iz regiona. Necu rec razvijene zemlje. Ne tako davno bilo je 100 eura neto plate i 100 eura dorpinosa što će reći bruto 200.

Ajde sad jedno pitanje:

Upravo si sam sebi odgovrio na pitanje. Iz razloga što poslodavac drži radnika na minimalac, koji bi država refundirala, onda bi on bio u gubitku kad se sve sabere pa mu se isplati da joj da otkaz i zaposli drugu ženu.
Iskreno mislim da treba da budeš teški gad i nesoj to da uradiš, a nekima je euro veći od kuće. Nego svima će se to nekad vratit, kad neko njihovu djecu (djecu poslodavaca sadašnjih) bude tako šikanirao. Novi zakon o radu daje toliku slobodu poslodavcu, da može otkaz da dodijeli zaposlenom i bez disciplinskog postpuka. Jednostva iskoristio te što je mogao, stigao je neko novi mlađ i i vidimo se ćao.

Ne kažem ni da je stari bio bolji, radnik je mogao da ide na bolovanje sve dok je nalazio doktora da mu piše doznake.

Ali mi na žalost nijesmo pravno uređena država pa se ovakva čuda i čine.

Igi
28-09-11, 10:45
Slazem se BUKVALNO sa svima odje... I ko drzi stranu radnika i ko drzi stranu poslodavca jer i na jednu i na drugu stranu ima teskih bolesnika...

Postoji i jedan svjezi primjer iz jedne dobre privatne kompanije gdje ljudi iz drugih firmi govore zaposlenima "blago vama", a ovi kukaju "kuku nama"... Nisu zadovoljni sa stvarima koje nema ni 10% radnika u CG vec bi htjeli i vise i jos...

DeTiGeRo
28-09-11, 10:53
Ja ne znam kako iko moze da osudjuje porodilje za maximalno iskoriscavanje njihovih prava. I ne vidim zasto bi se ijedna vracala na posao prije isteka od godinu dana. A da se ja pitam ja bi zenama dala mogucnost, da ako hoce, idu na "odmor" od dana kada sazna da su u drugom stanju!
Mnoge zene ne nose trudnocu bas lagodno.

A to sto iz ljubavi se ne zeli opteretiti taj "sposoban" ljubavan suprug, nego drzava i poslodavac.. ja ne znam kako mozete vi s te strane bare, dje je standard na visokom nivou, da komentarisete o muzevljevoj (ne)sposobnosti na ovim prostorima. Ne znam da li ste rodjeni i odrasli u Svajcarskoj, ili ste se pokondirili, ali rekla bih da ste relativno dobro upoznati sa situacijom u nasoj miloj Crnoj Gori, pa mi je onda cudno kakve komentare dajete. Ili ste poprimili svajcarski mentalitet i usli u svajcarsku masinu i kolotecinu, pa je od vas napravila hladnu osobu, kakvi su obicno svi svajcarci, koji sebe drze iznad svih, i niko im nije ni do koljena???

Ja se divim ovom narodu kako izlazi na kraj sa ovim platama. I kamo srece da zena moze da "optereti" njenog ljubavnog supruga, a ne drzavu i poslodavca. Ima dosta tih ljubavnih muzeva, koji rade i noc i dan da bi prehranili porodicu, ljudi sa diplomama koji zaradjuju crkavicu jer tamo gdje bi terbali da se zaposle ne mogu jer su ta mjesta popunjena sa ljudima koji "lade ****" (da prostite na izrazu), pa su prinudjeni i muz i zena da rade. U ovoj zemlji postenim radom ne mozes da izdrzavas petoclanu porodicu tako lako.

Mada ko sto rece Danaida, neke zene bi i da rade i da ne zavise od svojih muzeva.

Ako grijesim, neka me neko slobodno ispravi!

A i ako drzava vec zeli da se stopa nataliteta poveca, mislim da bi trebala maximalno da pripomogne u tome. Ali misliti i s**ti nije isto! Nego da ne otvaramo podteme....o tome na nekom drugom mjestu!

autodijagnostika
28-09-11, 10:57
Svaki radnik je trošak za firmu,
A ne bih se slozio vala :), to jedino neki neradnik moze biti trosak. Zaposljeni je zaposljeni, obavlja posao (usluga) za platu. Mozda bi najbolje bilo da radnici rade dzabe za poslodavce.

a u CG je zakonodavstvo dosta rigidno i ide na ruku poslodavaca po pitanju poreza i doprinosa kad se porede zemlje iz regiona. Necu rec razvijene zemlje. Ne tako davno bilo je 100 eura neto plate i 100 eura dorpinosa što će reći bruto 200.
Bogami neki ce ti i sad rec kako su porezi i doprinosi puno veci nego na zapad. Ja licno nemam nista protiv da se ti porezi i doprinose smanje.

Iskreno mislim da treba da budeš teški gad i nesoj to da uradiš, a nekima je euro veći od kuće.
To rade iz reda, i tako je. Dosta je i nesoja i gadova i bitangi. Sto vise mislim da se samo te bitange i prevaranti u ovoj zemlji napunise.

DeTiGeRo
28-09-11, 11:01
Do pocetka ove godine na minimalnu platu od nekih 150 evra cini mi se, placalo se 51 evro za doprinose!
Od pocetka ove godine za platu od 150 evra, poslodavac mora da plati oko 130 evra za doprinose.
Za platu od 498 evra, 365 evra su doprinosi.

hercules
28-09-11, 11:26
Neće biti neće biti.
Neto plata je 67% bruto plate pa izračunaj :) Na 500 eura bruto troška plate koji poslodavac ima tebi se isplati 335 eura.

autodijagnostika
28-09-11, 11:48
Neće biti neće biti.
Neto plata je 67% bruto plate pa izračunaj :) Na 500 eura bruto troška plate koji poslodavac ima tebi se isplati 335 eura.
Pa jesu li sad uveli da je to fiksno 67% ili se mijenja u zavisnosti od bruto visine?

hercules
28-09-11, 14:17
Ovako ti je od ovih zadnjih izmjena od ove godine.
Ima fora sa povratom poreza ako su ti godišnji prihodi preko 40,000 čini mi se.

Maja
28-09-11, 15:33
Ja ne znam kako iko moze da osudjuje porodilje za maximalno iskoriscavanje njihovih prava. I ne vidim zasto bi se ijedna vracala na posao prije isteka od godinu dana. A da se ja pitam ja bi zenama dala mogucnost, da ako hoce, idu na "odmor" od dana kada sazna da su u drugom stanju!
Mnoge zene ne nose trudnocu bas lagodno.
Ja nisam procitala ni jedan komentar na ovoj temi koji osudjuje porodilje i njihovo maksimalno koriscenje njihovih prava. Bilo bi smijesno ocekivati da neko to kaze, pa i da zaista to misli kao poslodavac nece to javno iznijeti, jer zasto bi navlacio ljutnju osoba koje imaju licni problem sa tim. Iovako se traze takva osjecanja i prema onima koji to mishljenje i nemaju.

A to sto iz ljubavi se ne zeli opteretiti taj "sposoban" ljubavan suprug, nego drzava i poslodavac.. ja ne znam kako mozete vi s te strane bare, dje je standard na visokom nivou, da komentarisete o muzevljevoj (ne)sposobnosti na ovim prostorima. Ne znam da li ste rodjeni i odrasli u Svajcarskoj, ili ste se pokondirili, ali rekla bih da ste relativno dobro upoznati sa situacijom u nasoj miloj Crnoj Gori, pa mi je onda cudno kakve komentare dajete. Ili ste poprimili svajcarski mentalitet i usli u svajcarsku masinu i kolotecinu, pa je od vas napravila hladnu osobu, kakvi su obicno svi svajcarci, koji sebe drze iznad svih, i niko im nije ni do koljena???
Ovaj boldovani tekst/citat je napisan u kontekstu koji je dat u kompletnom postu, i ovako "izvucen" ne moze se koristiti (kao sto se vidim pokusava koristiti) kao sablon. Neozbiljno je to raditi i iz razloga trazenja "krivca" bez ikakve potrebe. Ukoliko je poenta karakter sagovornika a ne mishljenje, ovo oko pokondirenosti je suvisno jer nema blage veze s vezom. Ovdje smo svi i radi zabave i razmjene mishljenja koja su razlicita i kod istopolnih sagovornika. Da li sam proprimila svajcarski mentalitet, kalifornijski, njemachki, italijanski, austrijski, beogradski, zagrebacki, sarajevski, ljubljanski, bilo koji ... ne znam, ali ne vidim to kao lose pa i da jesam. U postu gdje sam rekla da su me svajcarska "iskvarila" je bila ironija, jer mislim upravo suprotno. Hvala im na edukaciji. Sto se tice svajcaraca, ne znam zasto ih posmatrate na nacin kako ih dozivljavate, ali ja ih ne vidim kao hladne, vec kao altruiste koji milijarde godisnje trose iz svog budzeta da bi pomagali ostatak svijeta.. Odricu se mnogo cega da bi bez moranja poklonili onima kojima je pomoc potrebna. Tako da o toj "hladnoci" ne bih sa potcjenjivacima ni te nacije jer im i ja pripadam.

Ja se divim ovom narodu kako izlazi na kraj sa ovim platama. I kamo srece da zena moze da "optereti" njenog ljubavnog supruga, a ne drzavu i poslodavca. Ima dosta tih ljubavnih muzeva, koji rade i noc i dan da bi prehranili porodicu, ljudi sa diplomama koji zaradjuju crkavicu jer tamo gdje bi terbali da se zaposle ne mogu jer su ta mjesta popunjena sa ljudima koji "lade ****" (da prostite na izrazu), pa su prinudjeni i muz i zena da rade. U ovoj zemlji postenim radom ne mozes da izdrzavas petoclanu porodicu tako lako.

Ne znam kako ko izlazi na kraj sa platama, jer ljudi koji rade za firmu imaju dobre uslove i tom smislu. Ne zbog diploma jer to moguu da objese mami i komsiluku na zid, vec zbog obaveza koje odradjuju. Neki od njih su roditelji i dobili su cestitku za taj njihov licni odgovorni zivotni korak i zadovoljstvo. Nisu prinudjeni da rade, i ako im vise odgovara da ne budu zaposleni to se moze odmah rijesiti.

Mada ko sto rece Danaida, neke zene bi i da rade i da ne zavise od svojih muzeva.

Kad se ne zeli "zavisiti" od onih koji su voljeni i to kad je u pitanju zajednicko djelo ljubavi - sopstveno dijete, ali da se zavisi od svih ostalih to nije sramota vec "samostalnost"... Samo mi je to bilo nelogicno..

.................................

U CG i Srbiji postoji bruto1 i bruto 2.. O bruto 2 ne prica niko jer nije problem radnika vec na dodatni teret poslodavca.
Obzirom da to vode knjigovodje oni znaju koji je procenat u pitanju..

Hvala Lepo

amnesiac
29-09-11, 14:11
Ajde sad jedno pitanje:

Stvar je mnogo jednostavnija nego što se čini. Ako poslodavac ženi po saznanju da je ista trudna uruči otkaz (podvlačim otkaz a ne produži ugovor jer ne produžavanje ugovora nije protivzakonito) ta zaposlena može poći u radnu inspekciju i ona će istog trena biti vraćena na posao. Taj otkaz je protivzakonit. Poslodavci na razgovorima za posao mogu pitati žene što god hoće, a ona može ili ne mora tačno odgovoriti. Obično svaki poslodavac bi htio nekoga na duže staze i da se ne bakće sa zamjenama, no i ja bih volio da imam milion eura pa ih nemam.

E sad, kako riješiti kompletnu situaciju a da niko ne ostane uskraćen a sve u zakonskim okvirima. Potrebna su dva koraka:
1. Poslodavac mora svog zaposlenog osiguravati na iznos plate koju mu daje, a ne na minimalac. To je poštovanje zakona i ništa drugo.
2. Ukoliko je korak broj 1 napravljen potrebna je samo dobra volja, malo humanosti a sve u zakonskom okviru. Poslodavca ta dobra volja košta 0 (slovima nula) eura.

Slijedi detaljnije objašnjenje:

1. Poslodavac mora svog zaposlenog osiguravati na iznos plate koju mu daje, a ne na minimalac. To je poštovanje zakona i ništa drugo.

Ukoliko je zaposlenom stvarna plata 335 eura recimo njegova bruto plata je 500 eura.
Dakle, na bruto platu od 500 eura zaposleni dobija 335 eura. Državi ide 165 eura odnosno 33 % (porez 9 %, doprinos za PIO 15 %, doprinos za Zdravstvo 8,5 % i doprinos za nezaposlenost 0,5 %).
Ukoliko, pak, poslodavac svog zaposlenog uplaćuje doprinose za bruto blatu od 200 eura (neto 134) državi daje 33% odnosno 66 eura doprinosa. Ostatak tj 99 eura (zaokružićemo na 100 zbog lakšeg računanja) on je ovim načinom ukrao od države i smjestio u svoj džep. Na godišnjem nivou on za jednog zaposlenog od države ukrade 100 x 12 = 1200 eura. Ja konkretno znam firmu koja osigurava pedesetak radnika na takav način i time od države ukrade mjesečno 60 000 eura a ukupno godišnje 720 000 eura. Uzeo sam ovu računicu ikao je to mnogo više jer se veliki broj niti ne osigurava tako da bi ta brojka sigurno prelazila mEleon. Suština je u tome da se prestane sa krađom države. Strane firme (osim možda neke manje koje su prijavljene kao NVO) poštuju zakone i ne kradu državu u kojoj posluju, dok mnogi ovdašnji poslodavci to ne poštuju. Mogao bi neki pravnik reći koje sve zakone krše, ali sigurno da kazne nijesu male. Tih 100 eura mjesečno (koje sam naveo u svom primjeru) uplatiti državi i ne rizikovati zakonsku odgovornost.

2. Ukoliko je korak broj 1 napravljen potrebna je samo dobra volja, malo humanosti a sve u zakonskom okviru. Poslodavca ta dobra volja košta 0 (slovima nula) eura.

Ukoliko zaposlena za vrijeme trajanja ugovora zatrudni poslodavac samo treba da joj produži ugovor do kraja porodiljskog bolovanja i u međuvremenu nađe zamjenu kojoj ugovor može produživati na recimo tri mjeseca. On nema obavezu da joj za vrijeme trajanja porodiljskog bolovanja uplaćuje cent, odnosno ima ali to mu država refundira tako da vjerujem nije nikakav problem. U tom slučaju poslodavac može i reći "Sve što mogu jeste da ti produžim ugovor a ti u do isteka istoga traži novi posao. Imaš godinu dana fore". Čak može reći "Dobro bi bilo da se poslije tri četiri mjeseca nakon porođaja vratiš na posao jer si dobar radnik". Može i gledati s pozitivne strane :"Dok se ova prva koja je na porodiljskom vrati, ova nova (zamjena) ima šansu da se dokaže i razmisliću koju ću od ove dvije ostaviti". U svakom, slučaju ključna je dobra volja koja poslodavca ne košta ništa a sve u zakonskom okviru. Simple as that. Najgore je ne učiniti ono što smatram nehumanim a to je ne produžiti ugovor i time ostaviti ženu na cjedilu ne razmišljajući od kojih para će kupiti tom đetetu npr. pelene. Naravno, da bi sve bilo čisto i da se niko ne buni potrebno je napraviti korak broj 1.

autodijagnostika
29-09-11, 14:20
@amnesiac
Iako se mozda politicki ne slazemo ovaj tvoj post ima moju potpunu podrsku, to je naprosto ono sto zakon zahtijeva i tu nema dileme.
Neko moze reci da je to jos uvjek socijalisticki zakon i da tako nije na zapadu ali po mojem licnom misljenju zakon je dobar u ovom slucaju jer ''stiti'' koliko toliko zaposljenog.
A pored svega puno domacih poslodavaca ne postuje te zakone. Nek se taj problem rijesi i puno zaposljenih u CG ce i bolje zivjeti i drzava ce imati vise koristi.

DeTiGeRo
02-10-11, 10:28
[QUOTE=hercules;2402189]Neće biti neće biti.
Neto plata je 67% bruto plate pa izračunaj :) Na 500 eura bruto troška plate koji poslodavac ima tebi se isplati 335 eura.[/QUOTE
"malcice je drukcije u praksi" Barem u Kotoru! ne znam ima li to kakve veze, mada mislim da bi zakon trebao da bude svugdje isti, ali ocigledno neko nekog dere u Kotoru! Ili knjigovodja nas, ili socijalno, jer po ovome na jednu platu od 500 evra, bih trebala da platim doprinose oko 245 evra, a ovamo placamo preko 300, znaci bruto plata dodje oko 745 evra.....pa ja ne znam dje tu ima logike i postovanja zakona????

_Ingrid_
02-10-11, 20:28

Check this out:
Ako sam ja poslodavac koji radnici placa samo minimalac, a ostalo joj dajem u keshu, interesantna stvar je to da mi niko mi iz socijalnog nece traziti potvrdu o prosjeku 3 zadnje plate u momentu kad doticnu uputim na porodiljsko. Moci cu da joj dam platu koliku zelim, a posto sam snalazljiva ja cu joj dati duplo vecu nego sto prima, pa jedna njoj jedna meni! Ha! Sta kazete? Ne vjerujete mi? Zar opet :)

zvoncica
02-10-11, 23:51
ja te ništa ne razumijem? kad poslodavac prijavi minimalac, onda je država obavezna da porodilji refundira taj minimalac na koji je prijavljena! To što joj daje privatnik preko, daje joj ne ruke, i ne kad je na bolovanju, nego kad radi, a kad je na bolovanju prima samo minimalac, koji gazda dobija od fonda?
Ajd' me uputi ako griješim? Gazda tu uvijek zaradjuje! Dok mu radnica radi, na doprinosima koje za nju ne daje na pun iznos, nego na minimalac, pa razliku stavlja u svoj džep, a kad mu je ova na bolovanju, nema rashoda od nje, nikakvih! Ima samo "frku" što mora da traži novoga radnika i da radi oko papirologije i bla, bla:)

_Ingrid_
03-10-11, 00:22
Zvoncice, ne razumijes proceduru kako se vrsi refundacija.

Trudnica se upucuje na porodiljsko obavezno 28 a moguce 45 dana prije termina za porodjaj - zavisno od toga kad joj ginekolog otvori trudnicko bolovanje.
Ovo odsustvo se racuna 365 dana od dana rodjenja djeteta plus tih 28 do 45 dana preko.
Prvi zahtjev za refundaciju se predaje u roku od mjesec dana od dana otvaranja bolovanja.
Ako je zena radila vise od 6 mjeseci neprekidno (ne mora kod istog poslodavca, samo je vazno da nema prekida), refundira joj se 100% neto plate, a poslodavcu svi troskovi koje je platio drzavi.

Ako je porodilji plata bila minimalna, nista ne sprecava poslodavca da je par dana prije odlaska na porodiljsko "unaprijedi" i da joj za prvih mjesec dana uredno prikaze i isplati 2,3,4(...) puta vecu platu, koja ce mu se narednih godinu i vise vracati. Ne postoji zakon koji to ne dozvoljava.

Moje misljenje je da u cijeloj ovoj prici nisu krive ni zaposlene zene ni poslodavci, vec Zakon koji je pun rupa. U slucaju koji sam navela, jako je isplativo imati porodilje. Razmisljam da otvorim firmu koja ce se zaposljavati samo trudnice :)

autodijagnostika
03-10-11, 08:08

Trudnica se upucuje na porodiljsko obavezno 28 a moguce 45 dana prije termina za porodjaj - zavisno od toga kad joj ginekolog otvori trudnicko bolovanje.
Ovo odsustvo se racuna 365 dana od dana rodjenja djeteta plus tih 28 do 45 dana preko.
Prvi zahtjev za refundaciju se predaje u roku od mjesec dana od dana otvaranja bolovanja.
Ako je zena radila vise od 6 mjeseci neprekidno (ne mora kod istog poslodavca, samo je vazno da nema prekida), refundira joj se 100% neto plate, a poslodavcu svi troskovi koje je platio drzavi.

Ako je porodilji plata bila minimalna, nista ne sprecava poslodavca da je par dana prije odlaska na porodiljsko "unaprijedi" i da joj za prvih mjesec dana uredno prikaze i isplati 2,3,4(...) puta vecu platu, koja ce mu se narednih godinu i vise vracati. Ne postoji zakon koji to ne dozvoljava.

Moje misljenje je da u cijeloj ovoj prici nisu krive ni zaposlene zene ni poslodavci, vec Zakon koji je pun rupa. U slucaju koji sam navela, jako je isplativo imati porodilje. Razmisljam da otvorim firmu koja ce se zaposljavati samo trudnice :)

Cekaj ali trudnica moze da provjeri da li joj poslodavac uplacuje doprinose zar ne? Ona moze lako da provjeri i ako vidi da su joj veci nego za vrijeme stvarnog zaposljenja moze da se pozali a onda je poslodavac nayebo. Am i right?

zvoncica
03-10-11, 20:52

Moje misljenje je da u cijeloj ovoj prici nisu krive ni zaposlene zene ni poslodavci, vec Zakon koji je pun rupa. U slucaju koji sam navela, jako je isplativo imati porodilje. Razmisljam da otvorim firmu koja ce se zaposljavati samo trudnice :)Zar neki poslodavci to rade? Mislim da je to malo rizično, naravno, i ovo prvo o čemu sam ja govorila je mimo pravila, ali ovo je tek smiješno, a vjerujem da bi se neko zapitao kako tim trudnicama stalno raste plata kad odu na bolovanje! plus, kad god počnu da rade, odmah se naprasno smanjuje? Nešto mi to nije baš realno, mada zbilja može biti da prolazi ovdje:)

Igi
03-10-11, 21:08
Uzima se neki prosjek plata, a koji tacno, sutra cu da se raspitam... Nemoguce je povecati platu porodilji par dana ili chak mjesec prije odlaska na porodiljsko...

remark
03-10-11, 21:11
Opet ja :), moguće je 100%, dva tri mjeseca prije odlaska na porodiljsko se poveća i gotova stvar, provjereno i potvrđeno u praksi.

_Ingrid_
03-10-11, 21:39
Cekaj ali trudnica moze da provjeri da li joj poslodavac uplacuje doprinose zar ne? Ona moze lako da provjeri i ako vidi da su joj veci nego za vrijeme stvarnog zaposljenja moze da se pozali a onda je poslodavac nayebo. Am i right?

Moze, naravno. Ali ako je ta porodilja tvoja zena onda ce nam natalitet biti u velikom porastu :) Ne mora ti biti zena, mozete se dogovoriti kao sto se uglavnom i dogovaraju.

Uzima se neki prosjek plata, a koji tacno, sutra cu da se raspitam... Nemoguce je povecati platu porodilji par dana ili chak mjesec prije odlaska na porodiljsko...

Ne znam kako mozes da tvrdis da je tacno nesto u sta apsolutno nisi upucen. I ovo ti je dezinformacija. Provjeri.

autodijagnostika
04-10-11, 08:18
Moze, naravno. Ali ako je ta porodilja tvoja zena onda ce nam natalitet biti u velikom porastu :) Ne mora ti biti zena, mozete se dogovoriti kao sto se uglavnom i dogovaraju.

A oce li primat sto od poslodavca?

Igi
04-10-11, 09:43
Ne znam kako mozes da tvrdis da je tacno nesto u sta apsolutno nisi upucen. I ovo ti je dezinformacija. Provjeri.Upravo provjerio i u pravu sam bio... Uzima se prosjek 3 zadnje plate prije otvaranja porodiljskog bolovanja...

Click
04-10-11, 18:39
Upravo provjerio i u pravu sam bio... Uzima se prosjek 3 zadnje plate prije otvaranja porodiljskog bolovanja...
Nijesi u pravu, meni niko u socijalnom nije trazio potvrdu
Je li to u CG?

Igi
05-10-11, 00:15
Jeste... U Podgoricu...

I jesam u pravu...

Ti oces da kazes da si dosao, donio potvrdu da trudnica prima 'iljadu eura, i drzava ti isplacuje 12 mjeseci po 'iljadu eura, a ne provjerava koliku je platu porodilja primala dok je bila na trudnicko?

EOPOMALO
05-10-11, 14:47
uzima se prosjek od 3 zadnje plate sigurno ...

_Ingrid_
05-10-11, 22:42
Jeste... U Podgoricu...

I jesam u pravu...

Ti oces da kazes da si dosao, donio potvrdu da trudnica prima 'iljadu eura, i drzava ti isplacuje 12 mjeseci po 'iljadu eura, a ne provjerava koliku je platu porodilja primala dok je bila na trudnicko?

Igi, ja nemam bas nikakav razlog da izmisljam, jer da imam i da se mene tice sva ova korist od refundacije, cutala bih - to je sigurno.
TVRDIM da postoje upravo takvi slucajevi od " 'iljadu eura " kojima niko u socijalnom nije trazio potvrdu o prosjeku tri zadnje plate. Cak znam da je nekima i to " 'iljadu " bilo malo, pa su pravili neko rjesenje o "kolektivnom povecanju zarada" , da bi uzeli jos preko toga. Uz prvi zahtjev za refundaciju podnosi se:
1. jedan njihov formular gdje (izmedju ostalog) traze iznos zarade, ali ne i 3 zarade
2. rjesenje o otvaranju porodiljskog
3. doznake ljekara
4. dokaz o radnom stazu (potvrda poslodavca ili kopija radne knjizice)
>>> i redovno sto se podnosi tog prvog i svakog narednog mjeseca: doznake ljekara, bankovni izvod, obracunska lista i sam zahtjev (u smislu molim vas refundirajte mi ovaj iznos).

Povlacim se s teme (i ovo je previse). Gospodu poslodavce i sluzbenike socijalnog osiguranja nemam namjeru da cinkarim i omalovazavam. Ovo je samo jos jedan primjer gdje se vide da su nam zakoni i praksa kod primjene istih - nikakvi.

zvoncica
06-10-11, 16:24
to je stvarno katrastrofa, iako mi izgleda nemoguće, nažalost, gdje živimo, sasvim je moguće, a i vjerujem da ne bi iznosila ovako nešto da nijesi sigurna da postoji takav primjer!!!
Bruka i još jedno razočarenje u nizu...mada nijesam vala ni mislila da je bolje:)

NSX
06-10-11, 17:58
ada vi ka da ne znate da nas narod samo da se ogrebe dje god moze :)

Click
08-10-11, 10:34
I ko je u pravu?

jelleena
01-03-12, 20:52
Da li neko zna kako se isplacuje trudnicko odsustvo, da li je isto kao porodiljsko (tj. onoliko koliko se uplacuju doprinsi) ili ili ....?

^m00dO_oD_kOlJiBrIyA^
02-03-12, 11:11
Tebi se isplacuje... ali je sad to iznova regulisano, i to sasvim...kako bih rekla nekorektno prema drzhavnim ustanovama, koliko sma ja u toku, a mislim da jesam :) Ako grijeshim, ispravite me :) Naime, radi se otome da vishe institucije ne dobijaju refundaciju od drzhave za to, shto je ranije bio sluchaj,nego same snose troshkove.... Pa dodju u situaciju da nema zhena jer su na trudnichkom/porodiljskom), treba to da im placaju, a treba da uzmu nekoga da im radi taj posao jer nema ko da radi taj posao... E tu se sve komplikuje ;)

kuglica
02-03-12, 11:55
No treba doc do porodiljskoga.....

Darija
02-03-12, 11:58
pffffff, moju kumu je tetak "zaposlio" kos sebe u firmu 20 dana nakon sto se porodila :) a staz jos je isao kao da je pocela da radi 3 mjeseca prije porodjaja i onda su to sve lijepo refundirali svaki mjesec :) dobila je "otkaz" kad joj je isteklo poridljsko.
Sad ce neko da rece da je to nemoguce, e mozda i jeste ali je tako!

^m00dO_oD_kOlJiBrIyA^
02-03-12, 13:50
No treba doc do porodiljskoga.....

hhahahaha.. e tooooooooooooooooooooo tooooooooooooooooo... Polako cemo ja i ti Aja... ruku pod ruku... shta kazhesh??? uzimash li me??? :D

pffffff, moju kumu je tetak "zaposlio" kos sebe u firmu 20 dana nakon sto se porodila :) a staz jos je isao kao da je pocela da radi 3 mjeseca prije porodjaja i onda su to sve lijepo refundirali svaki mjesec :) dobila je "otkaz" kad joj je isteklo poridljsko.

Kad je to bilo??? Ja kazhem "drzhavnim insititucijama".... Oooo, chitajte malo... ;)

_Ingrid_
02-03-12, 14:01
Da li neko zna kako se isplacuje trudnicko odsustvo, da li je isto kao porodiljsko (tj. onoliko koliko se uplacuju doprinsi) ili ili ....?

Trudnicko odsustvo/odrzavanje trudnoce se refundira poslodavcu u bruto iznosu. Bruto ne ukljucuje doprinose poslodavca (oko 10-15%), ali iako je poslodavac uskracen za svoje doprinose, duzan je da neto platu trudnici uplacuje u punom iznosu.
Refundacija porodiljskog ukljucuje ukupan trosak (bruto + doprinosi poslodavca).

^m00dO_oD_kOlJiBrIyA^
02-03-12, 14:26
Trudnicko odsustvo/odrzavanje trudnoce se refundira poslodavcu u bruto iznosu. Bruto ne ukljucuje doprinose poslodavca (oko 10-15%), ali iako je poslodavac uskracen za svoje doprinose, duzan je da neto platu trudnici uplacuje u punom iznosu.
Refundacija porodiljskog ukljucuje ukupan trosak (bruto + doprinosi poslodavca).

Ja sam evo prije 3 dana chula da nije takav sluchaj sa porodiljskim

EOPOMALO
18-03-12, 09:29
Iskoristite bolovanje dokle se moze , ne avetajte . Podignite tu djecu , koji crni zakoni , drzava i poslodavac ??? ometite to sto vas sleduje i to je to . Doce vrijeme kad ce te imati po nekolike nedelje placenog i odma na posao . Skidam kapu svakoj koja je rodila 3-4 i bila na bolovanje 7-8 godina , koja i danas danas povremeno ima razlog za bolovanje a sve zbog djece . Zato 12+12 za svako dijete , pa neka se Igi i ti takvi pomame sto se ne javljate po dvije godine . Kome da se javljate , dostavite doznake i kraj price . Ako ko zovne VAS dobro je zva , vi imate dosta svojega posla , drugim rijecima odjebite svakoga .

luv_is_a_verb
18-03-12, 13:07
ja bih da moj muzh uzme porodiljsko, kad nam vec zakon to omogucava ;)

EOPOMALO
18-03-12, 15:12
Svaku godinu koju provedete kod privatnika , svaku vam je djao ponio cast izuzecima mada svi su isti al ajd . Isplanirajte sve na vrijeme , pa makar imale ugovor na mjesec dana , zasto da ne primate 24 mjeseca ono sto vam pripada po zakonu , koga stitite , ko vam sto moze , ne valjalo im nikad nista , osiguravaju vas na minimum minimuma ? Pogledajte one cure sto rade po delti , po butika itd ...? na onaj beton po cio bozji dan , nakupe se reume , upala ? Ma bolje su vam 80 posto plate na bolovanje , no 100 posto da mlatite po cio dan + kuca + prevoz , dorucak i ostalo . Skidam kapu svakoj koja je to odradiula kako treba .

Igi
18-03-12, 17:30
Svaku godinu provedenu sa nekim radnikom mi je djao popio, cast izuzecima, mada su svi radnici isti... Moze i ovako, a?

Nego, imas 600e plate, laganeze posao, bez puno $ekiracije, jahanja i sl., pa onda savjetujes ljude kako da se ponasaju da bi dosli do tvog nivoa?

Ili radis za 350e, neko te jase 24h dnevno, radis subotu obavezno, nisi osiguran, radis i sto ne bi trebao, nikad ne znas kad mozes dobit slobodan dan, pa svoje frustracije odje prenosis?

EOPOMALO
18-03-12, 18:56
frustracije ? o cemu ti to

Majke trpe najvecu frustraciju koja se moze podnijet danas , em posa , em djeca , porodica itd ... Bilo dje da rade , njihovo je pravo dal ce odrzavanje + trudnicko iskoristit , a oce svaka ako grama mozga ima . Znas li ti uopste koliki je rizik , koja je muka u ove zene ako moraju odit na posao trudne a da ne pricam ako rade kod ovih nashih prdnjava-privatnika , cast izuzecima opet kazem al to je trt al ajd da kazem . Nije svaka zena na FINO mjesto dje moze da ladi onu rabotu pa da iznese trudnocu ka PRAVA BANICA , naprotiv vecina rade na lose i slabo placene poslove + treba i trudna da mlati i rizikuje . Zbog koga ? bolje neka paze sebe pa bice svega.

hercules
22-02-13, 14:18
Vadim temu iz mrtvih ali...
http://www.cdm.me/ekonomija/fiktivno-zaposlene-trudnice-opljackale-milione

autodijagnostika
22-02-13, 14:27
haos... haos
rasulo

bojankov
22-02-13, 14:28
ako mislis na muziku mislim da se taj pravac zove HAUS :P
sprdnja sta se radi

luv_is_a_verb
22-02-13, 15:25
E ovako. Imam iskustva trenutno sa svih strana, pa da podijelim (radnickog, trudnickog, sindikalnog)
Novi zakon o radu, ovaj sto je pocetkom prosle godine stupio na snagu, a namjerno ga necu copy/paste, nogo iz praxe tumachiti, podrazumijeva prvo da osim porodiljskog, zena ima pravo na trudnicko bolovanje (u narodu poznato kao odrzavanje trudnoce, ukoliko je to neophodno).
Moj ginekolog je isto meni preporuchio josh nakon 2,5 mjeseci trdunoce, jer sam bila pod terapijom, pod kojom sam nastavila da radim sve do kraja petog mjeseca (sto je bio moj izbor i subjektivni osjecaj da mogu to da podnesem). Tek sam posle nove godine krenula na odrzhavanje, zbog nekih sitnijih komplikacija, koje nijesu u vezi sa trudnocom, ali mogu imati itekako uticaja. Kao i za sva ostala bolovanja, za trudnicko se prima 80 odsto plate do porodjaja, nakon chega je plata puna. Drzava refudira. U svakom slucaju, kad sam prvog februara posla da podignem platu, shvatila sam da sam primila svih 100 %. Mozhe biti greshka u obrachunu, a mozhe biti i to da je moja firma procijenila da preostalih 20% ne treba da mi diraju, s obzirom na to da sam radila vishe nego kad sam bila normalna u tih prvih pet mjeseci, iako su me i shefovi pitali zashto ne odmaram glas kad svakodnevno pijem tablete i idem na injekcije :) u svakom sluchaju, vidjecu shta cu zateci na rachunu za par dana :)

Mojsije
22-02-13, 15:28
Smatraj se srecnom sto nisi popila otkaz, eto ti i moje misljenje iz prakse :)

lucke91
22-02-13, 15:36
Zasto bi neka zena morala da popije otkaz zato sto je trudna? drzava sve refundira, ti na njeno mjesto dovedes nekog drugog i dok ona moze da izvlaci bolovanje od doktora dok se ne oporavi neka je na platni spisak jer drzava ti sv refundira.... grijeh je od boga maknut trudnicu samo zato sto je trudna ostala... ja u firmu imam 4 trudnice trenutno na trudnickim bolovanjima i nijednu nismo otpustili... drzava refundira platu i doprinose.... nebih trudnici dao otkaz, takav grijeh da napravim, sutra bi me pravda stigla na mene ili moju zenu i dijete... ovako dok je na trudnicko i drzava joj placa ja je drzim zasto da ne, a kad se oporavi i ne moze da uzme bolovanje onda je ili vratimo na posao ili sporazumno raskinemo ugovor ako je vec neko zaposljen na njeno mjesto a da smo procijenili da je bolji od prethodne.... i svi srecni i zadovoljni i svete zene u glas fale nasu firmu :) a i pored hvaljenja ne treba mi ta bijeda na glavu da navucem da me neko tamo kune sto sam im dao otkaz kad se sazna za trudnocu....

^m00dO_oD_kOlJiBrIyA^
22-02-13, 15:38
@Mojsije. ... Ne "popije" svaka zhena koja zatrudni otkaz .. :)

luv_is_a_verb
22-02-13, 15:38
Kako sam firmin sindikalac vjerovatno bi oni popili tuzhbu :D shalim se, vishe su nego korektni kad je u pitanju zdravlje, a pogotovo stvaranje porodice. prije se trudnoce sam imala nekih drugih zdravstvenih problema i ponudili su se, izmedju ostalog, ako treba i finansijski da pomognu ukoliko za to bude potrebe. thanx lord, nije bilo, ali su ok shto se tiche tih stvari, a gledaju da shto vishe isposhtuju dobrog radnika, bar ovo shto sam mogla da vidim i kroz ponashanje sa ostalim kolegama. neki su se kucili, pa im je firma bila zhirant za stambene kredite, da se bar time ne bi opterecivali... mozhda se i oni polude, ali valjda nece kad nijesu evo 10 godina (ja sam kod njih tek 3) :D

Mojsije
22-02-13, 15:41
@Mojsije. ... Ne "popije" svaka zhena koja zatrudni otkaz .. :)

Ne kazem za svaku, ali kakvi su ovi nasi privatnici, to je, nazalost, jako realna opcija. I onda jedino ostaje da ih tuzis, a to se oduzi u nedogled.

hercules
22-02-13, 18:04
Ako ti doktor kaže da miruješ prije nego se porodiš, onda te i sleduje plata 100% ako se ja dobro sjećam zakona o radu a ti pripogledni.
Zato ti nijesu okinuli 20% :)

zvoncica
22-02-13, 18:27
Igi, ja nemam bas nikakav razlog da izmisljam, jer da imam i da se mene tice sva ova korist od refundacije, cutala bih - to je sigurno.
TVRDIM da postoje upravo takvi slucajevi od " 'iljadu eura " kojima niko u socijalnom nije trazio potvrdu o prosjeku tri zadnje plate. Cak znam da je nekima i to " 'iljadu " bilo malo, pa su pravili neko rjesenje o "kolektivnom povecanju zarada" , da bi uzeli jos preko toga. Uz prvi zahtjev za refundaciju podnosi se:
1. jedan njihov formular gdje (izmedju ostalog) traze iznos zarade, ali ne i 3 zarade
2. rjesenje o otvaranju porodiljskog
3. doznake ljekara
4. dokaz o radnom stazu (potvrda poslodavca ili kopija radne knjizice)
>>> i redovno sto se podnosi tog prvog i svakog narednog mjeseca: doznake ljekara, bankovni izvod, obracunska lista i sam zahtjev (u smislu molim vas refundirajte mi ovaj iznos).

Povlacim se s teme (i ovo je previse). Gospodu poslodavce i sluzbenike socijalnog osiguranja nemam namjeru da cinkarim i omalovazavam. Ovo je samo jos jedan primjer gdje se vide da su nam zakoni i praksa kod primjene istih - nikakvi.

to je stvarno katrastrofa, iako mi izgleda nemoguće, nažalost, gdje živimo, sasvim je moguće, a i vjerujem da ne bi iznosila ovako nešto da nijesi sigurna da postoji takav primjer!!!
Bruka i još jedno razočarenje u nizu...mada nijesam vala ni mislila da je bolje:)

haos... haos
rasulo
sve ovo kvotujem ovakvim redom jer imam konkretne primjere...ali u ovoj zemlji čuda nema što nije moguće!
Prvo, trudnica koja je popila otkaz jer je trudna, drugi privatnik je prihvatio u "svoje jasle" pošto se porodila (znači 5 mjeseci je bila bez posla) jer kako sam reče nema amaa baš nikakvih troškova što će je voditi kao svog radnika, jer kako reče, fond sve refundira...znači, nikakva potvrda o primanjima nije trebala jer ova niđe niej ni radila?!

Drugi slučaj, još grđi, čuh, a i viđeh primjer, da firma u stečaju koja već više od dvije godine ne radi a ima masu dugovanja prema državi, je prije šest mjeseci zaposlila trudnicu i "davala joj platu" (na papiru, gospodo) od 600 eura, jedino što je vlasnik radio je da je na tih 600 eura redovno plaćao doprinose (u tih 5-6 mjeseci) i sad će trudnica na porodiljsko sa godinu dana platom od 600 eura....neka, no čuh da na taj način godinama trudnice iz te porodice primaju platu?!
Koje su ovo rupe u državi?! Stvarno smo zemlja čuda!

luv_is_a_verb
22-02-13, 18:43
@Herc, mozhe biti, evo nemam zhivaca ishchitavat zakon o socijalnoj i djechjoj zashtiti s punom pazhnjom. ali koliko se sjecam, mjesec dana prije porodjaja, pa do kraja porodiljskog je 100 %. no, mozhe biti da sam ja neshto permutovala, da ne budem iskljuchiva :)

Markys
22-02-13, 19:12
Vadim temu iz mrtvih ali...
http://www.cdm.me/ekonomija/fiktivno-zaposlene-trudnice-opljackale-milione

E sad mi nije jasno zašto poslodavac daje otkaz trudnici ako može itekako da zaradi uz neki dogovor?

hercules
22-02-13, 21:47
azato shto je debil kako god obrnesh i jedno i drugo je protizakonito.

DeTiGeRo
26-10-13, 04:05
Da vratimo temu iz mrtvih...

http://www.roditelji.me/blog/2013/10/25/ukinuto-refundiranje-bruto-zarada-porodilja/

Maja
26-10-13, 08:21
Ovo je zakon koji direktno diskriminise zene u karijeri. Ne znam tog "ludog" poslodavca koji bi zaposlio visoko obrazovanu zenu, placao 25% +15% na nadprosjecnu platu, i da ne dobija nadoknadu za to. A sto to prikrivaju ispod zita, koliko kosta poslodavca na nebuloznu foru bruto 1 i bruto 2 radnik, i sto monstat to izbjegava da objasni da je to mimo svijeta, e to je da narod CG rijesi. Reformu doprinosa jednostavno nece sami da regulisu.
Ispada da je zenama u CG sudjeno ovim zakonom da ce im fakultet biti samo za udaju umjesto prcije, jer sa ovakvim zakonima tesko da ce napredovati u karijeri. Drzavne pozicije su ionako zauzete za supruge politicara, pa i svaki oblik karijere, ali plate na drzavnom polozaju su sve skromnije i za poziciju "sminke" - da me vidi moja mila majka, i to je to.

Hvala Lepo

Billy Hills
26-10-13, 19:54
e to je da narod CG rijesi.

...što će se desiti malo sjutra... :frown: