PDA

View Full Version : Apoteka

stara.dama
18-07-11, 09:37
Da ne bi otvarao thread namjenjen samo jednom lijeku, ovdje se mogu razmjenjivati misljenja, informacije o ljekovima, kako i gdje ih naci...

Mene konkretno zanima gdje mogu u Podgorici naci mast Nitroglicerin ? Obisao sam nekoliko apoteka i svi mi kazu da se ta mast pravi po potrebi, medjutim
takodje su mi rekli da su u deficitu sa nitroglicerinom pa se tesko moze doci do te masti....
Zna li neko od vas gdje je mogu naci u pg?

Oljce
19-07-11, 23:11
Mene zanima klinicic gde se moze kupiti? Hitno mi treba informacija. Koliko kosta? I kako se pravi caj od toga?

sparco
21-07-11, 11:51
klincic oces reci, to ti je zapravo karanfilic, i svaka prodavnica ga ima, i ne pravi se caj od njega vec on omplemenjuje mnoge cajeve , i daje aromu i neka dobra svojstva, kolko ja znam, i kuvano vide ide sa njim, crni cajevi pa dodas pomorandze mmmmm itdd.....

a za nitro glicerin, jesi siguran da nije samo tecni glicerin ?

stara.dama
21-07-11, 12:15
Doktor mi je prepisao nitroglicerin mast, ali kako je to vrlo tesko naci po nasim apotekama onda mi je kao alternativu ostavio nitroglicerin sprej.

sparco
21-07-11, 12:17
hm to ti je za analnu upotrebu pretpostavljam, to onda trazi samo u apoteke sa laboratorijama, a takvih je malo, jedna je ja mislim ona drzavna, za ostale ne znam davno da sam zadnji put usao u iste na srecu ..................

stara.dama
21-07-11, 12:19
za analnu upotrebu jeste. bio sam kod ljekara mislio da imam hemoroide, kad on kaze da je to neka analna fisura, pa mi je preporucio lijecenje sa ovim nitroglicerinom

sparco
21-07-11, 12:20
pa scah ja rec analna fisura, taj lijek navodno smiruje i ublazava iste, nisu opasne, lice na hemoroid, krvave rijetko samo kad ih oderes papirom, al kontrolisu se lako i ne praver probleme , dakle raspitaj se samo koaj apoteka ima laboratoriju, za pravljenje ljekova naravno, i oni drze to, svega ih par ima u pg, pa se nadam da ces lako naci,

stara.dama
21-07-11, 12:22
problem je sto je vecina apoteka koje to prave u deficitu sa nitroglicerinom, tako da sam morao alternativno uzeti sprej, koji je kako rece dr isto efikasan. takodje mi je prepisao i neku mast pantenol.... vidjecemo kako ce sve to izaci na kraj.

sparco
21-07-11, 12:23
ne moze ti bit lose od toga svakako za fisuru, tako da ne brini
p.s. i drugi put vise lubrikanta, i manje sile

biljaneta
21-07-11, 12:51
Problem je u tome sto taj lijek nije skup, i nije im interesantan za proizvodnju, zato je deficitaran.

minjo
21-07-11, 15:19
Ima ovo u apotekama,oko 25 €,prirodno je,neškodljivo,bukvalno za sve i svašta,pomoglo je jednoj doilji za fisure na bradavici ,a u upustvu piše da će riještiti problem i našeg forumaša- "stara.dama" :)
http://www.medozons.com/products/ozonized-olive-oil.html

Beli vuk
16-08-11, 14:19
Nitroglicerin tablete koje koriste pacijenti koji boluju od angine pectoris znam da uvijek ima u apotekama,za mast ne bih znao da li ima.Probaj faktu mast,odnosno posavjetuj se sa ljekarom da li ti je preporučljiva kao zamjena..

djiha
17-08-11, 16:49
Dezurna apoteka u PG nema kondoma, a ne sta drugo :)

stara.dama
18-12-11, 21:14
Kako ide nabavka djecije hrane u apotekama, da li preko uprave za ljekove, gdje se mogu informisati u kojoj apoteci mogu naci Humanu AR ? To je Humana sa nekom specijalnom formulom sa djecu koja bljuckaju, ali vrlo se tesko nalazi i nema je u nabavci kako kazu?
Da li neko zna ima li gdje ove Humane AR u apotekama, odakle je narucuju, da li postoji neki distributer djecije hrane u cg ili kako to ide ?
to pakovanje izgleda upravo ovako
http://www.promed.ro/pics/large/2926_507_humana_AR_400.jpg

kurogane
23-02-12, 18:57
Sa zakašnjenjem od 2 mjeseca al eto da napišem-najbolje ti se za ovakve stvari raspitati na izvoru-to jeste kod onih koji distribuiraju robu apotekama.
Zastupnik Humaninog programa za Crnu Goru je veledrogerija Farmegra(imaš na internetu da nađeš njihove telefone a oni pak dobijaju robu od firme Medico Uno koja je zastupnik te firme za Zapadni Balkan-imaju kancelarije u Beogradu a sjedište im je u Mađarskoj.

BlackVelvet
05-06-12, 13:09
U kojim apotekama u Podgorici mogu uzeti neki lijek bespatno na recept, pretpostavljam u drzavnim, i u kojim privatnim ako moze?

aLaPaCha
05-06-12, 13:11
Koji lijek? Besplatno u privatnoj ne mozes ni jedan uzeti.

BlackVelvet
05-06-12, 13:14
cuo sam da neke privatne apoteke imaju ugovore u vezi davanja ljekova na recept. ne znam tacno koji je lijek u pitanju, nije za mene, samo se raspitujem,

zvoncica
05-06-12, 22:04
mislim da samo Montefarmove apoteke daju ljekove na recept uz plaćanje participacije, a u privatnima moraš sve platiti...jedina opcija je ovjeriti u montefarmovoj recept, ukoliko duže nemaju neki lijek, kupiti ga u privatnoj uz račun i onda odnijeti u fond da se refundira...rekla mi je apotekarka da fond uopšte ne "priznaje" cijenu koju si ti platio, nego neku prilično umanjenu, i da se na novac čeka poprilično dugo. :)

nirre
05-06-12, 23:09
Font priznaje samo tendersku cijenu po kojoj je Montefarm nabavio taj lijek. Prema tome, ta cijena lijeka koju fond refundira je uvijek niza od cijene lijeka u privatnoj apoteci jer privatne apoteke zele sopstvenu zaradu koja je u vecini slucajeva ogromna.

joxo07
05-06-12, 23:39
ja mogu da preporucim jes da nema veze sa ovom temom ali za one koji imaju problem sa znojenjem tj.sa HIPERHIDROZOM znaci pojacano znojenje pazuha da nabave galmamnin sprej ,..extra je stvar...znam da ima masu ljudi koji imaju takav problem,a sigurno traze resenje...

Phénix
05-06-12, 23:46
ja imam neki stik za to.dao mi dr. dje se taj sprej nabavlja?moze i na pm.

nirre
06-06-12, 00:02
Moram naglasiti da JOS UVIJEK NE POSTOJI idelano sredstvo za suzbijanje znojenja koje nije na bazi ALUMINIJUMA jer je aluminijum glavno aktivno sredstvo koje ispoljava efekat koji je potreban da bi se suzbilo znojenje. A kod osoba koje boluju od hiperhidroze je potrebno kontrolisano nanositi preparate (dezodorans ili antiperspirant) kako ne bi doslo do akumulacije aluminijuma posle duzeg vremena jer hiperhidroza je izleciva iskljucivo hiruski.

Ovo kazem jer za pomenuti GALAMIN LOSION pise da je iskljucivo biljni proizvod a nigdje nema ispisan sastav* koji ce to da potvrdi.

*Molio bih clanove koji imaju pomenuti losion da ovdje ispisu sastav ukoliko je ispisan u uputstvu.

Phénix
06-06-12, 00:08
meni doktor preporucio ovo http://www.paraconseil.fr/img_produits/vue2/6649144.jpg. i bas mi je pomoglo.

nirre
06-06-12, 00:22
To je preparat koji sadrzi koncetraciju aluminijuma u vrijednosti izmedju 10 i 20% sto je preporucljivo tako da mozes bez brige da nastavis primjenu.
Naravno, moram ti NAGALASITI da posle DEPILIRANJA - NIKAKO i posle TUSIRANJA - POKUSAS DA MALO ODLOZIS primjenu preparata jer su tada pore na kozi najsire (pogotovo posle depilacije) i samim je tim moguce da dodje do prodora aluminijuma u dublje slojeve koze sto nikako nije povoljno (pogotovo kod zenskog pola).

Phénix
06-06-12, 00:28
kako me peklo posle depiliranja jednom:D. posle sam skontala, necu to ponoviti xD

BlackVelvet
06-06-12, 21:04
Kako apoteke smiju da izdaju/prodaju strane ljekove bez prevedenog uputstva za upotrebu?
Kako ce stariji ljudi da se snadju, ili nebitno stari ili ne, to po pravilu ne bi smjelo da dodje u prodaju?

nirre
06-06-12, 21:56
Kako apoteke smiju da izdaju/prodaju strane ljekove bez prevedenog uputstva za upotrebu?
Kako ce stariji ljudi da se snadju, ili nebitno stari ili ne, to po pravilu ne bi smjelo da dodje u prodaju?

E ovako, apoteke NE SMIJU da izdaju lijekove bez uputstva koji je ispisan na nasem jeziku. Ali, moram objasniti kakva je trenutna situacija kod nas.

Da bi neka famraceutska kompanija dobila dozvolu da uveze lijek na nase trziste ona mora da zatrazi dozvolu od nacionalne agencije za lijekove (kod nas je to Agencija za lijekove i medicinska sredstva). Medju dokumenatima koje mora obavezno dostaviti jedan je PIL (patient information leaflets) ili na nasem jeziku UPUSTVO ZA PACIJENTA koje mora biti uskladjeno sa svim pravilnicima koje propisuje EU a koje nasa Agencija sprovodi. E, sada kada smo to shvatili u cemu je problem? Pa problem je u tome sto je nasa agencija stara svega 5 godina i svaki lijek koji je do tada bio na trzistu je imao mogucnost da ima altenativni prevod koji se dodaje naknadno (trenutna situacija) a svaki lijek koji je registrovan posle toga morao je odmah dostaviti prevod PIL-a, bez PIL-a na stranom jeziku. E sada je agencija pokrenula postupak ponovne registracije i sakupljanja prevoda PIL-a za sve lijekove koji to nemaju i trebalo bi da to bude gotovo za godinu dana (a to je ogromna procedura i zaposleni u agenciji stvarno rade uz veliki napor kako bi to sto prije odradili). Ali dok se to ne odradi, apoteke MORAJU, i opet naglasavam MORAJU da vam dostave papir koji sadrzi prevod PIL-a , a ukoliko to ne urade vi imate pravo da zatrazite prevod od farmaceuta.

Kliker17
06-06-12, 22:22
Interesuje me je li neko koristio kapsule Josif Pancic ''PALISEPT'' za urinarne tegobe?
http://www.yu4you.com/slike/ostalo/1197_Josif_Pancic.jpg

Kupih ga na preporuku koleginice jer mi ''Pipem'' izaziva kiselinu,
ali kad sam otvorila kutiju mirisalo je na mentol i nije bilo klasicnog uputstva sa opisom nuspojava, nezeljenih dejstava, itd...
vec samo na kutiji pise cemu sluzi i kolicina koja se smije uzeti.

Strah me je inace da eksperimentisem sa novim ljekovima pa zato pitam je li imao ko iskustva i kakva su.

Hvala.

zvoncica
07-06-12, 02:20
Font priznaje samo tendersku cijenu po kojoj je Montefarm nabavio taj lijek. Prema tome, ta cijena lijeka koju fond refundira je uvijek niza od cijene lijeka u privatnoj apoteci jer privatne apoteke zele sopstvenu zaradu koja je u vecini slucajeva ogromna.
Da, ali nabavna cijena nema veze čak ni sa Montefarmovom prodajnom cijenom, a kamoli sa cijenom privatnih apoteka...Konkretno, lijek koji ja trenutno čekam košta u maloprodaji oko 63 eura, i u privatnim apotekama kao i u Montefarmovim, a oni mi priznaju manje od 40 eura:)...mada, po mom iskustvu, dosta ljekova je SKUPLJE u Montefarmovim apotekama nego u apoteci Petanović, recimo, ili privatna apoteka u sklopu Volija na Starom Aerodromu:)

johnny bravo
07-06-12, 16:59
Šta mi preporučujete za glavobolje?
Brufen mi nikad nije pomagao (ni zeru), kao ni nekakav panadol (mislim da se ovako zove), pa sam prešao na caffetin (pomaže, s tim što nekad moram dvije za redom da uzmem da bi bol prestala). E sad, kako su moje glavobolje prilično česte, a ja relativno mlad, ne bih da đavolišem želudac, jetru i bubrege bezveze, ako već postoji neki manje "agresivan" lijek od njega.

Emill
07-06-12, 17:06
shumeci aspirin + sa vitaminom C, meni pomaze :)

johnny bravo
07-06-12, 17:13
Probaću vala :) Hvala

nirre
08-06-12, 00:21
Brufen mi nikad nije pomagao (ni zeru), kao ni nekakav panadol (mislim da se ovako zove), pa sam prešao na caffetin (pomaže, s tim što nekad moram dvije za redom da uzmem da bi bol prestala). E sad, kako su moje glavobolje prilično česte, a ja relativno mlad, ne bih da đavolišem želudac, jetru i bubrege bezveze, ako već postoji neki manje "agresivan" lijek od njega.

Da li mozes obajsniti pojmove
- prilicno ceste
- relativno mlad

johnny bravo
08-06-12, 01:12
Mogu.
Prilično česte - otprilike, 3-4 mjesečno (nekad manje, nekad više) ovih jačeg intenziteta, gdje jedna tableta ne pomaže.
A ovo "relativno mlad" je bila šala, 22 godine imam :)

nirre
08-06-12, 08:44
Po navedenim karakteristikama mogu ti reci sledece:

a) Kada je u pitanju agresivnost lijeka za koju ti kazes, ona se moze ovako rasporediti (po rastucnoj agresivnosti)
1. panadol
2. caffetin
3. brufen
4. aspirin + vit. C

b) Zbog vrlo ucestalih glavobolja, cije porijeklo nastanka ne znas, moja ti je preporuka da posjetis izabranog ljekara i odradis malo detaljnije analize jer uzrok tako ceste glavobolje moze biti razlicit.

__________________________________________________ _________________________________________________

Moram dodati jos par komentara vezano za izbor lijeka koje smo gore naveli (ovo vazi za sve). Ukoliko neko zeli da popije lijek protiv bolova onda je najbolje da zna da je paracetamol (panadol gore) najbezbijedniji lijek. Maksimalna dnevna doza za odrasle koja se moze uzeti je 4g - ali moja preporuka je uvijek krenuti sa manjim dozama da ukloni bol i ne treba pretjerivati sa dozama bez obzira sto je maksimalna dnevna doza 4g.
Drugi lijek na spisku je caffetin - koji predstavlja kombinaciju 4 lijeka (paracetamol je glavni od ta 4). Licno, pacijentima cu uvijek preporuciti da popiju 500-1000mg paracetamola umjesto caffetina jer nikada nisam volio kombinacije lijekova u malim kolicinama za koje bas i nije dokazano sinergisticko dejstvo.
Treci, brufen je vec jaci lijek i potentniji u svom dejstvu. On spada u najbezbjednije lijekove koji imaju jaci efekat od paracetamola.
Aspirin je lijek koji ce mnogo djelovati na zeludac i bubrege i treba ga izbjegavati u cestoj primjeni. Takodje, aspirin (andol, midol i koliko li vec ima naziva) NIKADA ne davati djeci mladjoj od 16 godina.

A zlatno pravilo za ove lijekove prilikom upotrebe je - popiti lijek POSLE jela uz dosta vode (kada kazem dosta to predstavlja min 200ml a optimalno 250ml) i tada ce efekat lijeka biti najjaci i najbrzi.

johnny bravo
08-06-12, 12:28
Sad mi tek ništa nije jasno. Kako je moguće da Brufen i Panadol nisu imali nikakav efekat na mene, a caffetin jeste, kad se uzme u obzir da su sva tri na bazi paracetamola?

nirre
08-06-12, 13:39
Pogresno si me razumio, brufen nije lijek na bazi paracetamola i ne spada u grupu lijekova u koju spada paracetamol. On spada u drugu grupu koja ima isti efekat kao paracetamol samo taj efekat ispoljava na drugaciji nacin. A brufen u toj grupi u koju spada je najbezbijedniji lijek tj. smatra se da je posle paracetamola najbezbijedniji lijek koji ce dovesti do snizavanja temperature i ukloniti bol. Nadam se da je sada jasnije.

A to sto kazes kako nisu imali efekat, pa to moze biti iz vise razloga. Moze biti da si pio lijek prije jela i da nije imao efekta, da si popio malo vode, da jednostavno brufen tebi ne odgovara i jos mnogo drugih razloga. Sve je to individualno.

OkrugliGospodin
08-06-12, 15:42
Imaju neke zamjene koje se prave na Kipar.
Ne postoji biće koje kad ih popije ne dobije nus pojave.
Ja sam ima vrtoglavicu.

Zaovičić
08-06-12, 16:28
Ne mogu da vjerujem sto pisete.Paracetamol najbezbjedniji lijek.Lijek koji dovodi do ostecenja jetre u dozi od 1000mg.Lijek koji stvara cirozu jetre,lijek koji u kombinaciji sa velikim boginjama stvara Reye's syndrome,kao i aspirin.Lijek zbog kog su vrsene transplatacije jetre.Lijek koji kosta 25 centi 10 tableta po 500mg!

Kafetin je dobar,ibrufen isto,mada ga ne koristiti cesto,jer i jedan i drugi stete zeldcu.

Ja protiv glavobolje koristim Sirdalud ili Tizanidin,ili ibrufen i to polovinu tablete,pomaze.

Mada COX-2 enzima inhibitore ne treba cesto koristiti jer dovode do infrakta miokarda(ibrufen i diklofen).

I cuveni Analgin je dobar,za snizavanje temperature a i za glavobolju.

nirre
08-06-12, 20:16
Molio bih moderatore ove grupe da uklone poruku koju je Zaovcic napisao jer ukoliko neko od clanova (gostiju) foruma ovo procita i primijeni u praksi bice teskih posledica.

Zaovičić
08-06-12, 21:05
To vjerovatno tvoje ako budu citali,sve si dobro napisao osim za paracetamol.

I ne znam sto se bunis,evo sve lijepo pise

http://sr.wikipedia.org/wiki/Paracetamol
http://en.wikipedia.org/wiki/Paracetamol

I molim da se kaze sta sam to preporucio da se pije i sta u mom tekstu nije istina.

Nije toksican u dozi od 3x500mg dnevno ali u dozi od 1000mg do 3000mg odjednom izaziva to sto izaziva.

zvoncica
09-06-12, 02:11
Molio bih moderatore ove grupe da uklone poruku koju je Zaovcic napisao jer ukoliko neko od clanova (gostiju) foruma ovo procita i primijeni u praksi bice teskih posledica.
Navedi tačan razlog zbog kojeg to tražiš? Svaki od ovih ljekova se nalaze u slobodnoj prodaji i apotekari ih "ladno" preporučuju za bolove? Šta može biti opasno i sa teškim posledicaama u tom postu?

nirre
09-06-12, 11:50
Idemo redom

Ne mogu da vjerujem sto pisete.Paracetamol najbezbjedniji lijek.Lijek koji dovodi do ostecenja jetre u dozi od 1000mg.Lijek koji stvara cirozu jetre,lijek koji u kombinaciji sa velikim boginjama stvara Reye's syndrome,kao i aspirin.Lijek zbog kog su vrsene transplatacije jetre.Lijek koji kosta 25 centi 10 tableta po 500mg!

Paracetamol jeste najbezbijedniji lijek! Dokaz da je najbezbijedniji lijek govori cinjenica da predstavlja PRVI lijek izbora kod trudnica (kategorija B) i djece bilo kojeg uzrasta ukoliko imaju povisenu tjelesnu temperaturu ili bolove. A sta znaci kategorija B? Pa, postoji klasifikacija lijekova prema njihovoj bezbijedonosnoj primjeni u trudnoci i prema toj klasifikaciji postoji 5 kategorija (A, B, C, D, X). Kategorija A predstavlja najbezbijednije lijekove i tu spadaju uglavnom samo vitamini koji su najbezbijedniji. Kategorija X je kategorija lijekova koji imaju mutageni i teratogeni efekat na plod i lijekovi iz te kategorije se niposto ne smiju davati trudnicama. E kada to znamo i znamo da je paracetamol u kategoriji B - mislim da to govori koliko je on BEZBIJEDAN.
Dokaz: Clanak iz Americke asocijacije porodicnih ljekara - jedna od najjacih zdravstvenih asocijacija (moj savjet procitati sve ali ako bas zelite direktno, pogledajte tabelu 1 i tabelu 2 i vidjecete sve sto sam rekao.)
Link: http://www.aafp.org/afp/2003/0615/p2517.html

Lijek ne dovodi do ostecenja jetre u dozi od 1000mg! Maksimalna dnezvna doza paracetamola je 4g (4000mg) za odrasle i 75mg/kg/dnevno za djecu mladju od 12 godina, i ukoliko se ta doza ne prekoraci nece doci do nikakvog nezeljenog dejstva na jetru!
Dokaz: Clanak iz Americke agencije za lijekove i hranu (pored Evropske agencije za lijekove najjaca agencija). Stavka 4. Rationale na 12. strani ce vam sve reci ovo!
Link: http://www.fda.gov/downloads/Drugs/DrugSafety/UCM266631.pdf

Lijek ne dovodi do pojave Rey-ovog sindroma! Aspirin koji predstavlja po hemijskoj strukturi salicilat i svi drugi lijekovi na bazi salicilata ce dovesto do Reyevog sindroma ukoliko prethodno postoji virusna infekcija kod djece. Zato se aspirin ne daje djeci mladjoj od 16 godina a kako rekoh gore paracetamol se daje djeci bilo kojeg uzrasta.
Dokaz: Nacionalna fondacija za Rey-ov sindrom i Britanski nacionalni zdravstveni servis (procitajte i vidjecete sta sam rekao) a o validnosti informacija koje se postavljaju na ova dva sajta necu ni da pricam!
Linkovi: 1. http://www.reyessyndrome.org/what.html 2. http://www.nhs.uk/Conditions/Reyes-syndrome/Pages/Causes.aspx

Lijek zbog kojeg su vrsene transplatacije jetre! Pa ukoliko se neko predozira (prekoraci maximalne dnevne doze) i dovode do ozbiljnih nezeljenih efekata moze doci do transpaltacije jetre ali necemo sada zbog tih slucajeva da govorimo da je toksican. Samo se pridrzavajte uputstva i nema problema.

Kosta 25centi! Cijena lijeka ne govori o kvalitetu lijeka jer lijek nije modna marka pa da ga cijena rangira u drustvu. Lijek je jeftin jer je industrijska proizvdnja jeftina i jer je izgubio sve patente za brend fabrike i sada moze svaka genercika fabrika da ga proizvodi, zato je jeftin.

Kafetin je dobar,ibrufen isto,mada ga ne koristiti cesto,jer i jedan i drugi stete zeldcu.

Gore napisem da kafetin predstavlja kombinaciju 4 lijeka od kojih je najvise zastupljen paracetamol i on je nosilac dejstva a ti pored tvojih nedokazanih optuzbi o njemu kazes da je kafetin dobar! Malo je kontradiktorno!

Mada COX-2 enzima inhibitore ne treba cesto koristiti jer dovode do infrakta miokarda(ibrufen i diklofen).
Prije svega nije ibrufen vec ibuprofen i ibuprofen i diklofen nisu COX-2 inhibitori vec COX-1 inhibitori, molim te prestani sa netacnim informacijama. I COX-2 inhibitore ne koriste ljudi protiv bola vec ljudi koji boluju od oboljenja tipa reumatoidnog artitrisa, osteartirtrisa itd.

I cuveni Analgin je dobar,za snizavanje temperature a i za glavobolju.
Analgin (metamizol) je vrlo potentan i jak analgetik. A koliko je dobar govori cinjenica da dovodi do agranulocitoze (zmanjenje bijelih krvnih celija) i u kombinaciji sa nitritima (soli nitritne kiseline koji se koriste prilikom susenja mesa - suhomesnati proizvodi) moze imati kancerogeni efekat (zato ukoliko bas koristite analgin nikada nemojte posle konzumacije suhomesnatih proizvoda koristiti analgin). I na kraju cinjenica da je zabranjen u AMerici i dr zemljama. Ja nikada ne bih preporucio analgin pacijentu!

Ja protiv glavobolje koristim Sirdalud ili Tizanidin,ili ibrufen i to polovinu tablete,pomaze.
Protiv glavobolje i anksioznosti dobar je i pregabalin(Lyrica).
E ovo je najveci problem u cijeloj poruci!
Tizianidin je lijek koji djeluje na misice i dovodi do opustanja misica i koji se propisuje kod stanja kao sto su spazmi misica, bola u ledjima (koji je izazvan spazmom ledjnih misica), migrnozne glavobolje - a ne svakodnevne glavobolje i na kraju lijek ima blago antikonvulzivno dejstvo! i ti takav lijek koristis a pri tom savjetujes ovdje clanove da rade to isto. A pri tom npr. ne znas ili znas a ne kazes da lijek nikako ne smije da koristi ukoliko neko koristi antibiotik ciprofloksacin (Citeral zastitno ime)! To je fatalno pogresna informacija koji iznosis a po tebe i tvoje zdravlje fatalna greska sto pijes taj lijek!

Pregabalin preporucujes! Pregabalin koji se koristi u lijecenju NEUROPATSKOG BOLA a ne glavobolje i kao dodatna terapija u lijecenju epilepsije i kod fibromijalgija (bolova u misicima! Takav lijek preprocujues za glavobolju! Opet fatalna informacija!

Zato sam zamolio moderatore da uklone tvoj post zbog svih NETACNIH informacija koje si naveo a koje mogu dovesti do velikog problema osobama koje ovo citaju!
Naglasicu opet, ja ne koristim gugle kako bih nesto rekao vec znanje steceno na fakultetu jer u odnosu na zaovica ja sam magistar farmacije!

Zaovičić
09-06-12, 12:52
Sve si dobro rekao,ne kazem,osim:

Diklofen i ibuprofen su selektivni inhibitori COX-2 enzima.

Paracetamol u dozi od 1000mg dovodi do akutne insuficijencije jetre,a u oralnoj dozi od 3000mg moze biti fatalan.

Kafetin 500mg koristim znam da ima paracetamola ali je kombinovan lijek i paracetamola ima znatno manje.

Te kategorije ljekova sto nabrajas to za vitamine moze da vazi,za tablete jednog dana nece.Ne znam kad si zavrsio/la fakultet ali nauka preispituje i ono sto je uradila tako da to sto si studirao/la za 20 godina bice toliko novih ljekova da ce se vecina danasnjih zaboraviti.

Ne gledas sa googl-a.Ne gledam ni ja neke kvazi naucnike i inzinjere sto rade za druge firme i sl.
Najtacniji sajt je wikipedija na Engleskom,kako?Pa sve zdravstvene svetske organizacije koje se bave ljekovima i hemikalijama objavljuju tekstove na wiki ili pak je to literatura koja se koristi,ne znam taj sistem postavljanja na wiki,samo znam da lazne informacije se brisu.

Analgin kojeg si ti predstavio kao djavola,da kazem da po bezbjednosti ne moze da se uporedi sa paracetamolom.Agranulocitoza koja jeste nezeljeni efekat,je veoma rijetka 2 slucaja na milion.To je vrhunski lijek za skidanje temperature.

Vrsena su testiranja na 555 djece i pokazalo se da Analgin i Ibuprofen su mnogo efikasniji u skidanju tempretature od paracetamola.

Pises neke kategorije sigurnosti, koje ce biti izmijenjene za 10 godina.

Rekao sam SIrdalud ili ibuprofen,koristim kod glavobolje.

Sirdalud uopte nema opasnijih nezeljenih efekata a relaksant je misica,sto ako ima antikonvulzantna dejstva.

Ne plasi ljude bez potrebe koristim ljekove sa najmanje stetnih efetata po zdravlje.

Ti kao farmaceut kako ocjenjujes to da doktori za bolove prepisuju diazepam masovno?

Treba li da govorim o tome lijeku,za sta se koristi?Mozda za to ne znas hahah Nemoj da napadas nijesi popio svu pamet svijeta,ucio/la si i to svaka cast nema sta,ali ti ucis iz knjige koja se napise od jednog autora jednom,a ovo su informacije od vise svjetskih provjerenih naucnika i doktora i mijenjaju se kad se nesto novo istrazi!

I dalje za LYrica lijek.
Za njega si u pravu lijek je triciklicni antidepresant i koristi se da ublazi nervne bolove i kod epilepsije.

I paracetamol nije povezan sa Rejenovim sindromom kod djece sa virusnim infencijama,sto si me tacno ispravio!

Sve ostalo sto sam naveo je potpuno tacno.

Sunlite
09-06-12, 13:08
Svaka cast, Zaovcic! :)

Zaovičić
09-06-12, 14:21
Diazepam je vrlo dragocjen lijek.Ima nezeljih efekata kao i svi drugi uglavnom blagi.
Ali zasto sam ga naveo-DIAZEPAM je hipnotik i sedativ.Osobe koje su vozaci ili ko obavlja poslove gdje je potrebna koncetracija ne smiju i STROGO je zabranjen diazepam i ostali sedativi.

Doktori za bolove treba da prepisuju upravo Sirdalud i kafetin.

Diazepam se koristi u posebnim situacijama,MOZE se koristiti kod bolova ali ne dugo vremena jer ima WITHDRAWAL efekat tj.uzrokuje blagu zavisnost, a i vrijeme eliminicije iz organizma mu je dugo od 20 do 200 sati.

Zato sam naveo da ljekari ne smiju osobama koje se bave prvenstveno voznjom da prepisuju lijek i da ga ne koriste dugo(mjesecima) jer izaziva zavisnost.

A inace Diazepam je veoma bezbjedan i korstan lijek.

aLaPaCha
09-06-12, 14:32
Diazepam je ka` puce :D BOMBONCIC :)

zvoncica
10-06-12, 01:22
Idemo redom

Paracetamol jeste najbezbijedniji lijek! Dokaz da je najbezbijedniji lijek govori cinjenica da predstavlja PRVI lijek izbora kod trudnica (kategorija B) i djece bilo kojeg uzrasta ukoliko imaju povisenu tjelesnu temperaturu ili bolove. A sta znaci kategorija B? Pa, postoji klasifikacija lijekova prema njihovoj bezbijedonosnoj primjeni u trudnoci i prema toj klasifikaciji postoji 5 kategorija (A, B, C, D, X). Kategorija A predstavlja najbezbijednije lijekove i tu spadaju uglavnom samo vitamini koji su najbezbijedniji. Kategorija X je kategorija lijekova koji imaju mutageni i teratogeni efekat na plod i lijekovi iz te kategorije se niposto ne smiju davati trudnicama. E kada to znamo i znamo da je paracetamol u kategoriji B - mislim da to govori koliko je on BEZBIJEDAN.
Dokaz: Clanak iz Americke asocijacije porodicnih ljekara - jedna od najjacih zdravstvenih asocijacija (moj savjet procitati sve ali ako bas zelite direktno, pogledajte tabelu 1 i tabelu 2 i vidjecete sve sto sam rekao.)
Link: http://www.aafp.org/afp/2003/0615/p2517.html

Lijek ne dovodi do ostecenja jetre u dozi od 1000mg! Maksimalna dnezvna doza paracetamola je 4g (4000mg) za odrasle i 75mg/kg/dnevno za djecu mladju od 12 godina, i ukoliko se ta doza ne prekoraci nece doci do nikakvog nezeljenog dejstva na jetru!
Dokaz: Clanak iz Americke agencije za lijekove i hranu (pored Evropske agencije za lijekove najjaca agencija). Stavka 4. Rationale na 12. strani ce vam sve reci ovo!
Link: http://www.fda.gov/downloads/Drugs/DrugSafety/UCM266631.pdf

Lijek ne dovodi do pojave Rey-ovog sindroma! Aspirin koji predstavlja po hemijskoj strukturi salicilat i svi drugi lijekovi na bazi salicilata ce dovesto do Reyevog sindroma ukoliko prethodno postoji virusna infekcija kod djece. Zato se aspirin ne daje djeci mladjoj od 16 godina a kako rekoh gore paracetamol se daje djeci bilo kojeg uzrasta.
Dokaz: Nacionalna fondacija za Rey-ov sindrom i Britanski nacionalni zdravstveni servis (procitajte i vidjecete sta sam rekao) a o validnosti informacija koje se postavljaju na ova dva sajta necu ni da pricam!
Linkovi: 1. http://www.reyessyndrome.org/what.html 2. http://www.nhs.uk/Conditions/Reyes-syndrome/Pages/Causes.aspx

Lijek zbog kojeg su vrsene transplatacije jetre! Pa ukoliko se neko predozira (prekoraci maximalne dnevne doze) i dovode do ozbiljnih nezeljenih efekata moze doci do transpaltacije jetre ali necemo sada zbog tih slucajeva da govorimo da je toksican. Samo se pridrzavajte uputstva i nema problema.

Kosta 25centi! Cijena lijeka ne govori o kvalitetu lijeka jer lijek nije modna marka pa da ga cijena rangira u drustvu. Lijek je jeftin jer je industrijska proizvdnja jeftina i jer je izgubio sve patente za brend fabrike i sada moze svaka genercika fabrika da ga proizvodi, zato je jeftin.

Gore napisem da kafetin predstavlja kombinaciju 4 lijeka od kojih je najvise zastupljen paracetamol i on je nosilac dejstva a ti pored tvojih nedokazanih optuzbi o njemu kazes da je kafetin dobar! Malo je kontradiktorno!

Prije svega nije ibrufen vec ibuprofen i ibuprofen i diklofen nisu COX-2 inhibitori vec COX-1 inhibitori, molim te prestani sa netacnim informacijama. I COX-2 inhibitore ne koriste ljudi protiv bola vec ljudi koji boluju od oboljenja tipa reumatoidnog artitrisa, osteartirtrisa itd.

Analgin (metamizol) je vrlo potentan i jak analgetik. A koliko je dobar govori cinjenica da dovodi do agranulocitoze (zmanjenje bijelih krvnih celija) i u kombinaciji sa nitritima (soli nitritne kiseline koji se koriste prilikom susenja mesa - suhomesnati proizvodi) moze imati kancerogeni efekat (zato ukoliko bas koristite analgin nikada nemojte posle konzumacije suhomesnatih proizvoda koristiti analgin). I na kraju cinjenica da je zabranjen u AMerici i dr zemljama. Ja nikada ne bih preporucio analgin pacijentu!

E ovo je najveci problem u cijeloj poruci!
Tizianidin je lijek koji djeluje na misice i dovodi do opustanja misica i koji se propisuje kod stanja kao sto su spazmi misica, bola u ledjima (koji je izazvan spazmom ledjnih misica), migrnozne glavobolje - a ne svakodnevne glavobolje i na kraju lijek ima blago antikonvulzivno dejstvo! i ti takav lijek koristis a pri tom savjetujes ovdje clanove da rade to isto. A pri tom npr. ne znas ili znas a ne kazes da lijek nikako ne smije da koristi ukoliko neko koristi antibiotik ciprofloksacin (Citeral zastitno ime)! To je fatalno pogresna informacija koji iznosis a po tebe i tvoje zdravlje fatalna greska sto pijes taj lijek!

Pregabalin preporucujes! Pregabalin koji se koristi u lijecenju NEUROPATSKOG BOLA a ne glavobolje i kao dodatna terapija u lijecenju epilepsije i kod fibromijalgija (bolova u misicima! Takav lijek preprocujues za glavobolju! Opet fatalna informacija!

Zato sam zamolio moderatore da uklone tvoj post zbog svih NETACNIH informacija koje si naveo a koje mogu dovesti do velikog problema osobama koje ovo citaju!
Naglasicu opet, ja ne koristim gugle kako bih nesto rekao vec znanje steceno na fakultetu jer u odnosu na zaovica ja sam magistar farmacije!Uz svo uvažavanje tvoga zvanja i znanja, moram ti reći da je poslednja informacija koju si dao samo mrtvo slovo na papiru jer mi ne znamo ko je ovdje farmaceut, ko ljekar, a ko to samo voli! Svi smo ovdje isti i moramo pažljivo formulisati svoje obraćanje drugim korisnicima.
Zaovičić je rekao "Ja protiv glavobolje koristim Sirdalud ili Tizanidin,ili ibrufen i to polovinu tablete,pomaze." a to nikako ne znači da je preporučio te ljekove tako da ovo nijesam uzela kao problematično, a ostalo što je napisao sigurno neće poslužiti nikome od nas kao recept za liječenje, nego samo kao razmjena mišljenja između vas dvojice, a mi ostali ćemo procijeniti kome povjerovati i da li uopšte nekome vjerovati jer, odgovorno tvrdim, ni mnogi ljekari recimo, nemaju pojma o interakcijama određenih ljekova, čak ni to (moj slučaj) da alergija na cefalosporine strogo isključuje primanje longacefa i svih ljekova "zamjena" za longacef, kao i palitrexa, pancefa i svih dostupnih zamjena tih antibiotika...ali meni su ih davali šakom i kapom!
Molim za civilizovanu razmjenu mišljenja bez "štetnih" insinuacija, neka ovo bude mjesto gdje možemo pročitati po neku korisnu informaciju.

kvarni
10-06-12, 03:03
Milk of the poppy, i rijesni svi problemi, bukvalno :) :)

nirre
10-06-12, 11:32
Uz svo uvažavanje tvoga zvanja i znanja, moram ti reći da je poslednja informacija koju si dao samo mrtvo slovo na papiru jer mi ne znamo ko je ovdje farmaceut, ko ljekar, a ko to samo voli! Svi smo ovdje isti i moramo pažljivo formulisati svoje obraćanje drugim korisnicima.
Zaovičić je rekao "Ja protiv glavobolje koristim Sirdalud ili Tizanidin,ili ibrufen i to polovinu tablete,pomaze." a to nikako ne znači da je preporučio te ljekove tako da ovo nijesam uzela kao problematično, a ostalo što je napisao sigurno neće poslužiti nikome od nas kao recept za liječenje, nego samo kao razmjena mišljenja između vas dvojice, a mi ostali ćemo procijeniti kome povjerovati i da li uopšte nekome vjerovati jer, odgovorno tvrdim, ni mnogi ljekari recimo, nemaju pojma o interakcijama određenih ljekova, čak ni to (moj slučaj) da alergija na cefalosporine strogo isključuje primanje longacefa i svih ljekova "zamjena" za longacef, kao i palitrexa, pancefa i svih dostupnih zamjena tih antibiotika...ali meni su ih davali šakom i kapom!
Molim za civilizovanu razmjenu mišljenja bez "štetnih" insinuacija, neka ovo bude mjesto gdje možemo pročitati po neku korisnu informaciju.

Ja ne ocekujem sada ako ja kazem da sam farmaceut da ce to biti moja odbrana. Ja za svoj tekst uvijek imam dokaz koji i dostavljam i taj dokaz zelim da bude moja odbrana za tekst koju iznosim.. I nikada necu dostaviti adrese koje nisu validne i ciji sadrzaj uredjuje bilo ko vec iskljucivo stranice relevantne za polje lijekova i zdravlja.

Kada sam rekao da on "savjetuje" clanove nisam mislio na nacin "uzmite te lijekove" vec na nacim da vrlo aktivno ucestvuje na forumu Medicina i da je vecini clanova odgovarao na njihova pitanja sa odredjenim dijagnozama i da uporno potencira pricu o bezbijednosti lijekova sto ce dovesti do zakljucka mnogo clanove da on posjeduje znanje o tome. I na kraju kaze "Doktori za bolove treba da prepisuju upravo Tizanidin i kafetin" - i to je savjetovanje, indirektno ali savjetovanje. Ovdje nije problem o paracetamolu i njegovoj prici vec o tome sta on iznosi kao svoj izbor lijekova a sta drugi citaju i kakve zakljucke iznose i zato ja zelim to sprijeciti.

Inace, evo dokaza koji lijekovi su selektivni COX-2 inhibitori.
Dokaz: Americka agencija za lijekove i hranu (tabela na dnu)
Link: http://www.fda.gov/drugs/drugsafety/postmarketdrugsafetyinformationforpatientsandprovi ders/ucm103420.htm

Sledece, kaze da u Kafetinu 500mg ima znatno manje paracetamola. Pa evo i sastav lijeka pa da vidimo koliko je to manje:
Paracetamol 250mg (48.1%)
Propyphenazone 210mg (40.3%)
Codeine phosphate 10mg (1.9%)
Caffeine 50mg (9.7%)
Link: http://www.caffetin.com.mk/html_en/default.asp?id=1&box=1

Pregabalin nije TRICIKLICNI ANTIDEPRESANT vec ANTIEPILEPTIK (ANTIKONVULZIV).

Diazepam je samo u velikim dozamai u kombinaciji sa drugim lijekovima moze biti hipnotik. Diazepam pored svog naziva ima PRAZNI TROUGAO, sto oznacava da smije da se upravlja masinama i da se vozi ALI UZ VELIKI OPREZ. A lijekovi koji imaju pored naziva CRNI TROUGAO, e posle primjene tih lijekova je STROGO zabranjena upotreba vozila i upravljanje masinama. A zasto ih doktori propisuju? Ja nisam dijagnosticar ali zavisno od uzroka glavobolje. Mnogi pacijenti se zale na nocne glavobolje i nemogucnost spavanja, glavobolje izazvane nervozom i za ta stanja diazepam je idealan lijek jer u tim slucajevima se ne lijeci SIMPTOM (glavobolja) vec UZROK (nesanica, nervoza itd).

I na kraju da dodam, po njemu wikipedia je jedina relevantna adresa za sve. Ja se sa time ne slazem ali ako ve smatras da je wikipedia ALFA I OMEGA za sve onda barem ono sta procitas tamo kazi ovdje istovjetno. Ovo kazem za to sto si gore napisao "Paracetamol u dozi od 1000mg dovodi do akutne insuficijencije jetre,a u oralnoj dozi od 3000mg moze biti fatalan" a na TVOJOJ wikipedii (i na engleskom i na sprskom) pise sledece
En wiki
"While generally safe for use at recommended doses (1,000 mg per single dose and up to 4,000 mg per day for adults),[6] acute overdoses of paracetamol can cause potentially fatal liver damage and, in rare individuals, a normal dose can do the same; the risk is heightened by alcohol consumption. "
SR wiki
"Dok je generalno bezbedan za upotrebu na preporučenim dozama (1,000 mg po dozi i do 3,000 mg dnevno za odrasle),[6] akutno predoziranje paracetamola može da uzrokuje potencijalno fatalna oštećenja jetre, a kod retkih pojedinaca, normalna doza može da ima isti efekat."

Zaovičić
10-06-12, 13:07
Rasprava je pocela ni oko cega.

Rekao sam da je paracetamol lijek koji ima svoju toksicnu dozu,kod nekih cak i u normalnim dozama.I iznio cinjenice koje se navode u nezeljenim dejstvima.

Drugo kafetin ima znatno manje paracetamola pa i 250mg,to je manje od 500mg cini mi se 50% i tu nesto filozofiras bez veze.

Trece imas li ti fobiju od Sirdaluda,jeli li imao snjim nekih nezeljenih reakcija?

Naveo sam da ga koristim ne cesto i pomaze.
WIKI:'Tizanidine has been found to be as effective as other antispasmodic drugs and has superior tolerability to that of baclofen (http://en.wikipedia.org/wiki/Baclofen) and diazepam (http://en.wikipedia.org/wiki/Diazepam)' .Lijek ima uobicajena nezeljena dejstva.Lijek ima antikonvulzivna dejstva,pitao sam sta je tu lose?

Ove postove prati neko sa strane i vidi ko je u pravu a ko nije a ti sto kocis savjetovanje i nazivas ga kvazi to je neki tvoj problem.

Ako kazem da je anemija kada je hemoglobin ispod normalne vrijednosti,kad kazem da doktori zanemaruju pasus dijagnoze na testu KKS,kad kazem da gvozdje treba uzimati sa vitaminom C radi bolje absorpcije,ti nemas pravo da me pitas odakle znam i da nije provjereno kad to svi iz te struke znaju.

Ja sam savjetovao ljude koji su zbog nalaza KKS pitali zbog cega?JA sa sa sajtova raznih sjedinio misljenje i naveo sta moze da bude uzrok?

I na kraju diazepam WIKI:It possesses anxiolytic (http://en.wikipedia.org/wiki/Anxiolytic), anticonvulsant (http://en.wikipedia.org/wiki/Anticonvulsant), hypnotic (http://en.wikipedia.org/wiki/Hypnotic), sedative (http://en.wikipedia.org/wiki/Sedative), skeletal muscle relaxant (http://en.wikipedia.org/wiki/Skeletal_muscle_relaxant), and amnestic (http://en.wikipedia.org/wiki/Amnestic) properties.

Cijelo vrijeme govoris kako Sirdalud ima antikonvulzantna dejstva a ima ih i diazepam.

Mili moj nirre dozvoli narodu da se obrazuje ili da ima neko osnovno znanje o tome ne mozes zataskavati nesto sto je cinjenicno.

Koja je tvoja misija na forumu?

nirre
10-06-12, 15:08
Koja je moja misija? Pa moja misija kao zdravstvenog radnika je da pomognem svima, koliko sam ja u mogucnosti, u prevenciji i lijecenju. Moja specijalnost su lijekovi i to da ne dodje do trovanja a ne da trujem kako ti kazes, inace ozbiljna uvreda za kojom nema potrebe jer ja ne vrijedjam tebe. Moja mislija je da preporucim lijek nekom koji ima indikaciju za to oboljenje. Ne mozes nekom da preporucis lijek za neko oboljenje za koje isti nije indikovan. Ja ne raspravljam da li je Tizanidin bezbijedan i kakva su mu nezeljena dejstva vec da nije indikovan za lijecenje glavobolje (osim migrenozne glavobolje o kojoj u ovoj temi nije bilo rijec) jer je to ANTIKONVULZIV koji sluzi za lijecenje misicnog spazma i samo za to a ne za lijecenje glavobolje! To sto kazes da diazepam ima i antikonvulzivna dejstva je tacno ali ukoliko neko osjeca glavobolju usled nervoze (anksioznosti) ili nesanice onda je logican sled dogadjaja da ce ljekar da mu propise diazepam koji predstavlja ANKSIOLITIK jer kao sto napisah gore - lijeci se uzrok a ne simptom.

Recenica "Paracetamol u dozi od 1000mg dovodi do akutne insuficijencije jetre,a u oralnoj dozi od 3000mg moze biti fatalan." i recenica "Rekao sam da je paracetamol lijek koji ima svoju toksicnu dozu,kod nekih cak i u normalnim dozama." nikako nisu iste - mijenjas sada pricu.
Kafetin je u sustini paracetamol - to je isto kao kada kupis odredjenu cajnu mjesavinu za neko oboljenje i zna se koja biljka predstavlja glavnu komponentu a druge su tu samo da pripomognu dejstvu glavne.

Ona prica oko anemije. Ja nisam to ovdje pomenuo vec napominjem da ja, kao farmaceut, a ni ti kao NEzdravstveni radnik ne mozemo nekom da postavljamo dijagnoze (a tek ne preko foruma kada nisi osobu vidio i popricao sa njom licno). To je "posao" za koji su ljekari strucni i u to nema mijesanja. Opet kazem, moja misija je da nekom ko prima odredjenju terapiju dam savjet za sto bolje pridrzavanje terapiji kako bi sto prije i uspjesnije doslo do izlijecenja.

Mijenjas pricu iz poruke u poruku kako tebi odgovora i netacne informacije iznosis a koje sam ti sve dokazao!

Kazes da je toksican paracetamol - pa sada kazes da nije.
Kazes izaziva Reyev sindrom - pa onda kazes ne izaziva.
Kazes da su diklofen i brufen COX-2 inhibitori pa ti dokazem da nisu!
Kazes da je diazpam strogo zabranjen ukoliko se upravlja masinama i vozilom - i opet ti dokazem da je to netacno.

Za sve sto mislis da si u pravu postavi link do sajta, citat iz knjige, YT klip , sta god hoces ali dokazi svoje tvrdnje kao sto ja dokazujem moje.

Zaovičić
10-06-12, 15:35
Ok,prekidam svaku dalju diskusiju u vezi toga sto si naveo,nismo ni ja, ni ti poslednji koji znaju ili neznaju nesto bice jos ljudi i generecija pred nama i sa nama.

Nesto jesam novo cuo od tebe sto nisam znao uglavnom oko pravila i zakona u farmaciji.

Da se ne vracam za pricu o COX-2 jesu li selektivni ili nisu,smije li se diazepam koristiti u voznji ili za masinama ili ne.

Literatura:

http://en.wikipedia.org/wiki/COX-2_inhibitor

Ponovicu kod povisene temperature koristim Analgin i Ibuprofen,kao vrlo usjesni posebno Analgin.

Kod bolova Kafetin i Ibuprofen.

Kod glavobolje Ibuprofen,ponekad Sirdalud,mada moze i Kafetin,pretezno jednu od 500mg po pola dnevno ne vise,kod bolova moze i dvije do 3 dnevno(Kafetin),to nisam naveo ali sad kazem.

Ti si digao uzbunu za rat oko ovog mog izbora i digao si uzbunu za apokalipsu oko paracetamola,lijeka,predoziranjem koji moze dovesti do smrti(400 slucajeva svake godine u Americi,slucajno ili ne) pa bilo to 3000mg,4000mg ili vise sve zavisi od pojedinca,kad postoji zamjena i za kojeg sam rekao da se ne uzima u dozama 1000mg pa i vise odjednom.

Jos si digao vatru na mene jer sam rekao da doktori u prepisivanju diazepama trebaju da budu upuceni da li je pacijentu profesija vozaca ili bilo kog drugog zvanja gdje je potrebna maksimalna koncetracija.

nirre
10-06-12, 16:08
Ok,prekidam svaku dalju diskusiju u vezi toga sto si naveo,nismo ni ja, ni ti poslednji koji znaju ili neznaju nesto bice jos ljudi i generecija pred nama i sa nama.

Nesto jesam novo cuo od tebe sto nisam znao uglavnom oko pravila i zakona u farmaciji.

Da se ne vracam za pricu o COX-2 jesu li selektivni ili nisu,smije li se diazepam koristiti u voznji ili za masinama ili ne.

Literatura:

http://en.wikipedia.org/wiki/COX-2_inhibitor

Ponovicu kod povisene temperature koristim Analgin i Ibuprofen,kao vrlo usjesni posebno Analgin.

Kod bolova Kafetin i Ibuprofen.

Kod glavobolje Ibuprofen,ponekad Sirdalud,mada moze i Kafetin,pretezno jednu od 500mg po pola dnevno ne vise,kod bolova moze i dvije do 3 dnevno(Kafetin),to nisam naveo ali sad kazem.

Ti si digao uzbunu za rat oko ovog mog izbora i digao si uzbunu za apokalipsu oko paracetamola,lijeka,predoziranjem koji moze dovesti do smrti(400 slucajeva svake godine u Americi,slucajno ili ne) pa bilo to 3000mg,4000mg ili vise sve zavisi od pojedinca,kad postoji zamjena i za kojeg sam rekao da se ne uzima u dozama 1000mg pa i vise odjednom.

Jos si digao vatru na mene jer sam rekao da doktori u prepisivanju diazepama trebaju da budu upuceni da li je pacijentu profesija vozaca ili bilo kog drugog zvanja gdje je potrebna maksimalna koncetracija.

Moram da dignem uzbunu jer ovo citaju ljudi koji ama bas nista ne znaju i koji mogu na osnovu tvoje price donijeti pogresne zakljucke. Nije poenta jesmo li mi poslednji vec to da savjetovanje treba da se obavlja shodno pravilima i propisima a ne sa stavom da ljekari grijese i da je svjetska doktrina lijecena pogresna.
U literaturi koju si naveo za COX-2 inhibitore mozes vidjeti koji su to a koji NISU!

Ipak cu posle svega i uvrede da trujem ljude, dati savjet za primjenu lijekova a ti me poslusaj ili ne polsusaj - kako hoces.
Za povisenu tjelesnu temperaturu koristi Ibuprofen - najmanje nezeljenih efekata. Analgin je vrlo jak, to je tacno, ali ima mnogo nezeljenih efekata o kojima sam pricao i plus, jedini lijek koji moze dovesti do HIPOTERMIJE (snizavanje tjelesne temperature ispod 37 stepeni).

Kod bolova koristi Ibuprofen ili paracetamol (bolje 750mg cistog paracetamola(koliko ima u 3 doze kaffetina) nego kaffetin jer ako uzimas 3 doze kaffetina onda u orginizam unosis oko 150mg kofeina koji ce dovesti do ubrzang srcanog ritma - a ukoliko tokom dana popijes kafu ili coca colu ta doza kofeina raste a da ne pomenem koliko bi porasla ukoliko bi popio jedan RedBull ili Guaranu).

Kod glavobolje Ibuprofen, NIKAKO Tizanidin.

i na kraju, opet dvije kontradiktorne recenice "Jos si digao vatru na mene jer sam rekao da doktori u prepisivanju diazepama trebaju da budu upuceni da li je pacijentu profesija vozaca ili bilo kog drugog zvanja gdje je potrebna maksimalna koncetracija" i recenica "Osobe koje su vozaci ili ko obavlja poslove gdje je potrebna koncetracija ne smiju i STROGO je zabranjen diazepam i ostali sedativi."
E ovo je razlog zasto dizem uzbunu, iznosenje informacija mora biti tacno i dolsedno i da iza tih informacija stojis a ne da ih mijenjas!

zvoncica
11-06-12, 03:40
Ok, voljela bih da se ova diskusija završi...činjenica je da smo pročitalivaše postove a ja se najiskrenije nadam da će ovo samo poslužiti kao čisto informisanje ili čak samo početna stranica u daljem informisanju jer načina da saznamo imamo.
Nirre, imam pitanje za tebe:
Vidim da Brufen preporučuješ kao najbezbjedniji lijek za skidanje temperature...ok, ja ga ne koristim zbog mojih problema sa plućima, ali jeste dobar, čak sam ga i pored upozorenja mog pulmologa uzimala par puta kod stomačnih tegoba jer jeste efikasan, ali me zanima zašto se Brufen kod nas i dalje prepisuje kad je ne tako davno razvijana teorija da je to lijek koji je ODAVNO zabranjen u svijetu? Sjećam se da je lično meni pedijatar saopštio da je Brufen na listi zabranjenih ljekova, valjda zbog mnoštva neželjenih efekata, kao i kafetin zbog kodeina koji izaziva zavisnost...evo jednog citata iz uputstva za kafetin:
-Lijek sadrZi kodein koji moze uzrokovati ovisnost ako ga uzimate kontinuirano dulje od
3 dana. Stoga, mozete imati simptome ustezanja kada prestanete uzimati lijek.
Ako uzimate lijek zbog glavobolje dulje od 3 dana, glavobolje se mogu pogorsati.

Ne mogu se sad sjetiti za koje sam ljekove još dobila informaciju da su zabranjeni svuda u svijetu osim kod nas na "brdovitom Balkanu", a kod nas se tretiraju kao nezamjenjivi i lijekovi izbora!

Voljela bih da mi kažeš, ti kao farmaceut (uzeću u obzir da nemaš razloga da daješ lažne informacije o svom obrazovanju i zvanju pa ću smatrati da razgovaram sa farmaceutom:) ) o čemu se zapravo radi i šta imaš da kažeš u odbranu lijeka Brufen, konkretno a i kafetina (kodein):)
Ja, recimo, svakog mjeseca popijem po skoro tablu analgina u "onim danima" i tako već godinama jer je meni nezamjenjiv, međutim on je vele nenormalno štetan i zabranjen u preko 70 zemalja svijeta?! To sam pročitala negdje po novinama...zašto se mi i dalje trujemo?

nirre
11-06-12, 23:40
Prije svega, ispisi mi u privatnu poruku kakav je problem sa plucima zbog kojeg ne moze brufen(pretpostavljam o cemu se radi ali da ne lutam ispisi mi detaljno).

E sada, odbrana za Brufen i Kaffetin!

Brufen - ne znam na sta mislis kada kazes "davno razvijena teorija". Kada je rijec o lijekovima koji se koriste kao analgetici (ublazavaju bol) i antipiretici (snizavaju tjelesnu temperaturu) uvijek se gledaju dva glavna nezeljenja dejstva.
1. Kardiovaskularni rizik - kao dva najozbiljnija oboljenja (pored ostalih) su akutni infarkt miokrada, hipertenziju usled renalnog oboljenja.
2. Gastrointestinalni rizik - rizik od pojave ulceracija (cireva) na zelucu koji moze dovesti do raznih tezih (tumornih) oboljenja.
E na osnovu tih nezeljenih efekata brufen spada u one koji imaju najmanji efekat na pomenute sisteme i samim tim je vrlo pozeljan za upotrebu. Ovo je zna jer je lijek poprilicno dugo u upotrebi i sto je lijek duze u upotri to se bolje znaju nezeljeni efekti a za sada ti koji se znaju su najmanji kod ibuprofena.
Takodje, lijek uopste nije zabranjen u svijetu vec ima veoma veliku upotrebu a evo i spisak drzava u kojima se ibuprofen prodaje i pod kojim nazivom.
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_ibuprofen_brand_names

E sada cu da ti pokazem studiju koja je radjenja 2007. godine a ciji rezultati su validirani i ocijenjeni kao vrlo relevantni (vrijeme trajanje studije je 3 godine). Studija je objavljenja u casopisu Oxford Journal of Rheumatology. Znam da citanje studije osobi koja nije profesionalno vezana za farmaciju vrlo tesko ako ne i nemoguce, ali pokusacu da objasnim rezultate kako bi bili prihvatljivi svima. Adresa studije je sledeca: http://rheumatology.oxfordjournals.org/content/46/3/435.long a sada cu ti objasniti i glavnu tabelu iz studija koja ce nam reci koliko je Brufen (ibuprofen) bezbijedan.
http://www.dodaj.rs/f/2U/UN/2AAC3aag/capture.png

U tabeli su poredjani lijekovi i prikazan je njihov KOEFICIJENT RIZIKA (u tabeli oznacen brojem pod oznakom HR - hazard ratio) za akutni infarkt miokarda (skracenica u tabeli AMI) i za gastrointestinalni sistem (skracenica u tabeli GI). Gledamo samo prve dvije kolone na koje pise AMI i GI. E sada, koeficijent rizika 1 je u stvari koeficijent rizika paracetamola koji je NAJBEZBIJEDNIJI a svi ostali su rangirani naspram njega. U u koloni mozemo vidjeti da je BRUFEN najbezbijedniji jer ima najmanje vrijednosti koje iznose 1.04 za AMI i 1.11 za GI. Lijek pod nazivom Celecoxibe necemo sada gledati jer on ne spada u grupu u koju ima selektivno dejstvo i indikaciju su mu drugacije (to je grupa COX-2 inhibitori). Prema ovoj studiji, koji je vrlo relevantan, mozemo zakljuciti kolika je bezbijednost brufena u osnosu na ostale lijekove iz te grupe.

Za analgin sam pisao ranije i opet kazem, na osnovu njegovih nezeljenih efekata NIKADA, ALI BAS NIKADA ga ne bih prepoucio pacijentu. Lijek je jak ali lijek ce nanijeti vise stete nego koristi sto je nepozeljno! A upotrubu u onim danima cemo diskutovati nakon objasnjenja za pluca.

Slijedi odgovor za kodein!

nirre
12-06-12, 00:04
Kodein predstavlja opioidni lijek koji ima dejstvo kao analgetik (ublazava bol), antitusik (ublazava suvi kasalj) i u lijecenju dijareje (proliva). E sada, kada razmatramo zavisnost kodeina moramo sagledati dozu kodeina i duzinu upotrebe lijeka. Doza kodeina u kafetinu je 10mg a terapijska (prava) doza za lijecenj kaslja i bola je 30mg/dan za odrasle i 15mg/dan za djecu. Iz toga mozemo vidjeti da je doza kodeina u kaffetinu vrlo mala da bi dovela do zavisnosti jer neko ko koristi kaffetin upotrebi jednu, eventualno dvije tablete dnevno (sto iznosi ~20mg kodeina). E sada, ako glavobolja traje dva dana (bez prestanka) ili duze - NE NASTAVITI upotrebu kaffetina vec se obratiti ljekaru jer je to vec ozbiljan problem.
Zakljucak - ukoliko koristis sa vremena na vrijeme kaffetin u kolicini od jedne ili dvije tablete dnevno - NE MORAS brinuti o zavisnosti. Ali ako to upotrebljavas svaki dan e onda vec mogucnost pojave zavisnosti eksponencijalno raste. Ali zato rekoh ranije, bolje piti samo paracetamol nego piti kaffetin.

Zaovičić
12-06-12, 02:46
Izvinjavam se nirre za vrijedjanje,ali i ti si poceo/la prvi.

Ovo su tacne i korisne infomacije u tvoja zadnja dva posta,nemam sta da dodam.

zvoncica
12-06-12, 03:06
ne moram ništa na pm- imam HOBP (hroničnu opstruktivnu bolest pluća-ovo radi onih koji ne znaju) i to se dugo mislilo da je astma, zapravo klinička slika i liči na astmu, međutim, kako ja ne slušam doktore nikako (ne baš nikako, naravno, nego nijesam baš neko ko živi pod staklenim zvonom, naprotiv) ja popih par puta brufen, jer kod moje dijagnoze on može da izazove spazamm kao i mnogi ljekovi protiv bolova, aspirin, andol...to ja ne koristim mada nikad nijesam imala probleme ali ne bih da rizikujem....što se "onih dana" tiče, analgin mi najbolje djeluje tj najbrže, pošto ja nemam toleranciju na taj bol (s obirom da me mnooogo godina muči i da je vrlo, vrlo intenzivan, sa mučninama i ledeno-vruće fazama) ja ga i koristim...kad mi ne treba injekcija...e sad, analgin mi "drži" oko 3 sata, Rapten Duo ili Diklofen Duo pomažu oko 6 sati, ali šta poslije? Oni se piju na 12 sati i ne bih rizikovala, a Analgina mogu da popijem 3000 mg u toku dana, ja doduše ne popijem više od tri tablete nikad!
Uglavnom, pijem nekad i brufen (400 ili 600 čak) ali jako rijetko samo ako nemam analgina, raptena DUO, baralgina, spazmeksa...kafetini ni kold ni nemampojmakakosezovu na mene ne DJELUJU! Ne znam zašto ali sam imuna na njih, ako si njih htio da preporučiš...realno je mnogo ljekova koji mogu izazavati spazam pluća tako da ja vrlo redovno čitam uputstva i pratim, tako da ne pretjerujem ni sa paracetamolom ni sa onim ferveksima i sličnim preparatima. Sve u svemu, nemam probleme (zar možemo pričati o štetnosti Analgina nakon primljenih urbazona u venu....mnoooogo urbazona) zbog analgina i trudim se da tokom mjeseca ne pijem ljekove za bolove čak ni kad su mi neophodni, upravo zbog ovog "drogiranja" svakog mjeseca:)
Imam još jedno pitanje- ima li FEMISAN-a u našim apotekama? Čitam da je sjajan preparat na priridnoj bazi i odličan za ublažavanje mnogih ginekoloških problema?

nirre
12-06-12, 12:19
Pacijenima koji boluju od HOBP ne bi trebalo da se propisuju analgoantipiretski lijekovi (lijekovi u terapiji bola i povisene tjelesne temperature) jer postoji suprotan mehanizam u djelovanju koji moze dovesti do pogorsanja stanja HOBP usled spazma (bronhospazam) koji ce dodatno smanjiti protok vazduha kroz bronhijalni sistem i time jos vise otezati proces disanja. Ali, ukoliko pacijenti osjecaju bol, povisenu tjelesnu temperaturu ipak se mora primjeniti lijek. Ja bih zelio da mi kazes da li si osjetila neko pogorsanje svog stanja nakon primjene brufena, aspirina, analgina i raptena i bilo kojeg drugog lijeka koji si koristila u lijecenju povisene tjelesne temperature ili bola? Ukoliko jesi opisi malo pogorsanje?
Ukoliko uzmemo u obzir da je stanje HOBP umjereno i stabilno tj. da to nije neki ozbiljniji stadijum (a pretpostavljam da kod tebe nije), primjena ovih lijekova u kratkom vremenskom periodu (jedan dan) ne bi trebala da dovede do znacajnog pogorsanja ali evo sacekacu da vidim kako ti "vidis" svoje stanje nakon primjene ovih lijekova?

Za Femisan ti za sada ne mogu nista reci konkretno jer se do sada nisam susretao sa tim preparatom. Pogledacu sastav kasnije i razmotriti koliko je taj preparat upotrebljiv.

nirre
12-06-12, 22:46
Pogledao sam sastav preparata Femisan i vidim da je proizvodjac napravio kombinaciju biljaka za koje se u tradicionalnoj upotrebi zna imaju uticaj na menstrualni ciklus i da imaju dejstvo na tonus misica materice, te samim mogu ispoljiti neki terapijski uticaj. Iskreno, nisam se susretao sa tim preparatom do sada i nemam nikakva iskustva od pacijenata i ne mogu ti reci koliko je djelotvoran ali ono sta mogu reci na osnovu sastava preparata je da u njega ulaze dvije biljke za koje se zna da mogu ispoljiti fotosenzibilnost (alergijska reakcije koze na suncevu svjetlost), pa ukoliko pronadjes ovaj preparat i pocnes ga upotrebljavati imaju u vidu na te efekte.

zvoncica
13-06-12, 01:23
ne bih ga baš uzimala ako ga nema u našim apotekama...kad i ako ga bude ću se eventualno odlučiti...nešto ne volim da kupujem preparaste pouzećem, mada idem u Srbiju uskoro pa ću pokušati u njihovim apotekama.
Što se tiče moje dijagnoze, ja sam višegodišinji asmatičar zapravo, godinama na terapiji, prvo Flixotide + Serevent, a sad Seretide...do unazad tri godine stalno (prosječno 5 puta godišnje a bilo je i gore!) pod terapijom antibiotik+bisolvon (dok ga je bilo)+aminofilin+lemod depo+ranisan+vitamin+500 Nacl,međutim, NIKAD nijesam imala nikakvu reakciju na bilo koji lijek protiv bolova niti na antipiretik...samo što sam znala i bila spremna da ako se desi kažem zašto se desilo. Ako sam i imala reakciju na neki antibiotik bilo je zbog zasićenosti organizma i to je to. Više ne konzumiram duvan i svi moji problemi su nestali, tako da sam sada ubijeđena da je sve ovo godinama bila samo alergija na duvan iako moji dr kažu da ipak uzimam aerosol on mi štiti bronhije. Imam alergiju na polen i smeta mi jako (direkt na pluća!) ali sam pod pressingom duže vremena, naravno po savjetu pneumoftiziologa, svakog proleća i jeseni i to je to.
Dakle, nemam nikakav problem sa antipireticima i analgeticima.

nirre
13-06-12, 15:37
To sto se ja nisam sa preparatom "susreo" ne znaci da ga nema, ali provjericu pa ako sta saznam javicu.

E pa to su onda odlicne vijesti po tebe, jer ukoliko do sada nije bilo nikakvih simptoma pogorsanja zdravstvenog stanja nakon primjene tih lijekova onda slobodno nastavi. E sada, s obzirom da imas menstrualne bolove i koristis analgin, ja bih ti preporucio da pokusas malo sa ibuprofenom. Ibuprofen se pokazao odlican za menstrulane bolove (cak preparat Caffetin Menstrual, koji je namijenjen ublazavanju menstrualnih bolova je ibuprofen) a gore si napisala da si par puta koristila (Brufen) i da je bio efikasan. Naravno, ne moras kupovati Caffetin Menstrual koji je mnogo skuplji od "obicnog" ibuprofena u apoteci. Caffetin Menstrual je skuplji jer u sebi sadrzi ibuprofen koji sadrzi jos jednu hemijsku komponentu koja ce mu omoguciti brzu resorpciju i brze djelovanje ali moja je preporuka da ti to "brzo" dejstvo mozes postici i sa obicnim ibuprofenom ukoliko ga primijenis posle jela uz dosta vode (~250mL).

NAPOMENA: ukoliko nastavis sa primjenom analgina, ZAPAMTI da ga NIKADA ne POPIJES nakon jela koje se sastoji od suhomesnatih proizvoda.

Rakun
13-06-12, 23:14
ne moram ništa na pm- imam HOBP (hroničnu opstruktivnu bolest pluća-ovo radi onih koji ne znaju) i to se dugo mislilo da je astma, zapravo klinička slika i liči na astmu, međutim, kako ja ne slušam doktore nikako (ne baš nikako, naravno, nego nijesam baš neko ko živi pod staklenim zvonom, naprotiv) ja popih par puta brufen, jer kod moje dijagnoze on može da izazove spazamm kao i mnogi ljekovi protiv bolova, aspirin, andol...to ja ne koristim mada nikad nijesam imala probleme ali ne bih da rizikujem....što se "onih dana" tiče, analgin mi najbolje djeluje tj najbrže, pošto ja nemam t

VAŽNO ZA SVE KOJI UZIMAJU BRUFEN:

Jedno upozorenje što se tiče Brufena. Bio sam u bolnici u Bar-u (u posjeti) kad su donijeli djevojku koja se predozirala tim lijekom.Na žalost je umrla, i vidio sam kad su joj podvozili tijelo, sve što mogu reći je da mi se srce cijepalo
http://www.politika.rs/rubrike/Hronika/Devojka-preminula-na-letovanju.lt.html

nirre
13-06-12, 23:37
A nije to obavjestenje za brufen vec za SVE LIJEKOVE. Svako predoziranje vodi ka teskim posledicama!

Rakun
13-06-12, 23:41
Ali ona je popila "samo" 4 brufena. Mada mi je medicinska sestra rekla da je problem u stvari što je pila brufen i bila na suncu čitavi dan, a i lijek i vrućina šire krvne sudove

johnny bravo
14-06-12, 00:51
Uh... I ja sam prisustvovao igrom slučaja jednom još težem "predoziranju" (kako smo tad mislili), koje nije imalo nikakve posljedice. Naime, neki momak iz ulaza se nagutao Brufena (cijelu tablu) i još je uz to slistio litar vina. Sad, kako ovo stravično zvuči, svi smo mislili da će mu se u Hitnoj boriti za život, ili u najmanju ruku, će mu isprati želudac, međutim, oporavio se bukvalno uz infuziju i već za sat-dva je već bio otpušten. A pazite, u kratkom periodu je popio litar vina + tablu Brufena i izašao je bez posledica, ako zanemarimo alkoholisanost i povraćanje.
Poenta priče je da svaki organizam različito reaguje na lijekove... Npr. već sam naveo da meni Brufen nikad nije pomagao kod glavobolja, dok je nekom dovoljno pola tablete itd.

zvoncica
14-06-12, 01:48
istina, meni kafetin ne djeluje, a znam mnoge koji se kunu da nema jačeg analgetika, opet, ja analgin pijem često i samo 3 sata mi ublaži bol, a moja sestra ako ga popije spava kao da je anesteziju primila!

BlackVelvet
08-12-13, 09:41
Zna li neko u kojim apotekama u PG se moze naci Aspirin, ali ne onaj obicni, vec Aspirin Plus C ?
http://www.aspirin.hr/scripts/pages/hr/products/html/aspirin_plus_c/

Da li u nasim apotekama ima samo taj obicni ili neka apoteka drzi i ostale vrste Aspirina ?

tiogama
08-12-13, 12:45
Jesi li probao/la u Montefarm-ove apoteke?

BlackVelvet
08-12-13, 12:56
Uzeh u Cometics apoteku u Bazaru. Ima tamo 2-3 vrste.

BlackVelvet
22-12-13, 17:25
Kako legalno kupiti tj dodji do nekog lijeka kod nas, koji nije prosao na tenderu Montefarma-a?
Lijek je bio u nasim apotekama do priije 2 mjeseca i onda je odjednom nestao. Radi se o tabletama koje se proizvode u Austriji.
Da li preko Montefarma dolaze ljekovi i za privatne apoteke ili kako to ide?

Svaki odgovor tj pomoc bi mi dobro dosao.

tiogama
24-12-13, 09:45
Koje su tablete u pitanju? Salji na pm

Son Goku MNE
27-01-14, 00:17
Da li je propolis koji se može kupiti u apotekama istog kvaliteta kao i onaj kupljen u neku pčelarsku radnju i da li se u apoteci mogu kupiti i neki drugi pčelarski proizvodi tipa matična mliječ?

tiogama
27-01-14, 00:46
E ovako, kvalitet domaceg crnogorskog meda (a time i propolisa) se ne moze porediti sa komercijalnim preparatima. Komercijalni preparati znaju biti odlicni (npr. proiyvodi od proizvodjaca ESI) ali ipak domaci med (propolis) je ispred komercijalnog.

Ukoliko budes uzimao/la u apoteci, najbolji si preparati od proiyvodjaca ESI ili ErbaVita. Ostali su mnogo nizeg kvaliteta.

Pozdrav

kurogane
18-02-14, 21:43
A baš me zanima kojim je postupkom utvrđeno da je neki preparat koji se distribuira ovđe kvalitetniji u odnosu na druge? Mslim kako je to utvrđeno da su preparati ESI i Erbavita kvalitetniji od ostalih,vala baš me zanima kako dođosmo do takvog zaključka.

oglas11
22-02-14, 22:33
Pomaze li ricinusovo ulje za rast brade?