PDA

View Full Version : Loša hrana - nezdrava prehrana

starwalker
27-10-10, 18:35
Loša hrana - nezdrava prehrana

Postojeći topici na pdf-u su me inspirisali za ovu temu koja bi imala za cilj podizanje svijesti o pravilnoj prehrani, jer većina tema promoviše upravo loše prehrambene navike.

Pa krenimo redom.
Zdrava ili pravilna prehrana je ona prehrana koja tijelu osigurava optimalan unos kalorija, vitamina, minerala i tečnosti, te optimalan odnos bjelančevina, ugljenih hidrata i masti, kako bi se osigurale potrebe organizma za gradivnim, energetskim i zaštitnim supstancama.

Kako sve to postići lošom hranom? Nikako!
Loša hrana je sva industrijski proizvedena hrana jer sadrži preveliku količinu
aditiva, premalo hranljivih sastojaka, nedopustivo veliku količinu masnoće i vode. Takva nutricionistički bezvrijedna hrana se masovno konzumira bez obzira što predstavlja opasnost za zdravlje.

Može li se živjeti samo od fast fooda?
Poslije 30 dana prehrane fast foodom, osoba u prosjeku konzumira 13,5 kg šećera, što je čak 0,5 kg šećera na dan i 5,5 kg masnoća, te dnevno unosi 5000 kcal od preporučenih 2500 kcal. Unos dnevnih potreba za vitaminima i mineralima je manji od 50%. Junk food ne balansira odgovarajuće nivoe energije koje biste trebali unositi, zato nse ima potreba jesti sve više i više. Osim toga javlja se deficit energije za obavljanje svih dnevnih aktivnosti jer iz te hrane se dobija najviše nezdravih masnoća i veoma malo zdravih hranjivih tvari. Dugoročno, srce i kardiovaskularni sistem ne mogu funkcionisati kao što bi trebali zbog silnog holesterola koji se unosi. Masti se talože u krvnim žilama, a srce mora jače i više naprezati kako bi potjeralo krv kroz njih zbog čega se osoba osjeća umornije.

Mesne prerađevine!
Svi rado konzumiramo suvomesnate proivode i ostale prerađevine, ali da li smo upoznati sa sastojcima i načinom proizvodnje omiljenog proizvoda?
Poznato je da meso koje se koristi za proizvodnju kobasica, salama i drugih mesnih prerađevina staro do nekoliko godina a radi se o ostacima iz klaonica. U smjesu za viršle, paštete i nareske stavljaju se svinjske i goveđe njuške, repovi, tetive, uši i koža, pomiješane s mnogo masti, vode, konzervansa i vještačkih pojačivača ukusa. Proizvodi sadrže preveliku količinu emulgatora, pogotovo polifosfata i natrijumvog nitrita. Natrijumov nitrit je uobičajeni mesni konzervans s dokazanim kancerogenim efektom. Često se u proizvodima koji moraju imati 50% svinjskog i 50% goveđeg mesa nalazi i do 80% svinjskog mesa, koje je jeftinije"
Zaleđeno meso praktično nema rok trajanja! U zemlje okruženja za mesne prerađevine uvozi se meso staro i deset godina. Kupuje se jeftino na rasprodajama u zemljama Evropske unije, koje bi ga trebale spaliti. U medijima se raspravljalo i o piletini i govedini uvezenoj čak iz Brazila.

Zašto se loše hranimo?
Kao što se kaže, najslađe je uvijek zabranjeno. Sladoled, čokolada, hamburgeri, pomfrit, gazirani sokovi, plavi bomboni, puding s ukusom kivija, čips s ukusom paprike ili slanine, šejkovi, gotova jela iz kesice, žvakače gume s eukaliptusom. ...konstantno nas privlače izazovnim izgledom, super ambalažom, super cijenom. Sve to završi u košaricama dok kupujemo u supermarketu u kratkom vremenu bez prevelikog obaziranja na kvalitet. Deklaracije su pisane sitnim slovima, pa ih i ne primjećujemo. To što na njima piše većinom je nepotpuno i većini vrlo nerazumljivo. Ali nažalost, previše slatkog, slanog i masnog ugrožava naše zdravlje. No nije samo fizičko zdravlje u pitanju, fast food ima uticaj i na naše psihičko stanje, nagle promjene raspoloženja, depresija, teže se nosimo sa zadacima pred nama.

Popravljanje prehrambenih navika
Težiti prema dva riblja obroka nedjeljno, s ribom bogatom omega-3 masnim kiselinama, poput lososa, sardina i pastrmke. Da bi smanjili unos masnoća s proteinskih namirnica skinuti npr. kožu s piletine, odrezati masnoće s crvenog mesa, jagnjetine, svinjetine i govedine, te koristiti minimalno ulja za pripremu jela. Hljeb, krompir i žitarice trebale bi činiti trećinu ukupnog energetskog unosa. Zbog njih osoba će se duže vremena osjećati sito i pomoći će kontrolisanju gladi. Osigurati pet porcija voća i povrća dnevno. Porcija teži oko 80 g i uključuje svježe, kuvano, smrznuto i sušeno voće i povrće, te prirodne sokove. Hrana poput sira, jogurta i mlijeka važan je izvor kalcijuma, te ostalih minerala i vitamina. Težiti prema tri porcije nekog mliječnog proizvoda svakog dana. Slatkiši obično sadrže i masnoće i šećere, a u ovu grupu ubrajaju se čipsevi, kremasti namazi, kolači, biskviti, čokolade, slatki napitci, alkohol i sl. Unos ovih namirnica potrebno je smanjiti na najmanju moguću mjeru. Zamijeniti slatkiše voćem, grickalice sušenim voćem, slatke napitke prirodnim voćnim sokom ili nezaslađenim čajem. Alkohol sadrži oko 7 kalorija po jednom gramu. Osim što dodajete kalorije u prehranu alkohol stimulira apetit i može poremetiti zdrave prehrambene navike.

FiX
27-10-10, 19:00
posto upravo ucim krajnje zanimljiv predmet "namirnice i ekoloska hrana" evo da podijelim sa vama piramidu ishrane:
- 30-45% energije treba da nam obezbjedjuju zitarice, hljeb, tjestenina i drugi proizvodi od zitarica a sa krompirom to ucesce je i do 50%
- 15-25% nam obezbjedjuje povrce
- 10-15% nam obezbjedjuje voce
- 10% dnevni unos mlijeka i mlijecnih proizvoda
- 10% dnevnog unosa mesa, ribe, jaja
- 5% samo 5% nam treba slatkisa i secera!
kao sto mozete primijetit 80% nas se nezdravo hrani! :)

starwalker
13-12-10, 16:56
Zanimljiv ruski dokumentarac

qBOIWYzzTOQ

oktagon
13-12-10, 18:44
posto upravo ucim krajnje zanimljiv predmet "namirnice i ekoloska hrana" evo da podijelim sa vama piramidu ishrane:
- 30-45% energije treba da nam obezbjedjuju zitarice, hljeb, tjestenina i drugi proizvodi od zitarica a sa krompirom to ucesce je i do 50%

U kojoj skoli/fakultetu to ucis ?

FiX
13-12-10, 18:50
fth kotor..

oktagon
13-12-10, 19:07
Jedino za sta ti valja ta knjiga odakle ucis je da polozis ispit, za ostalo je mozes bacit posto su gluposti. Tacnije ne postoji ustanova, ni u CG a ni u blizem okruzenju dje mozes nauciti nesto o zdravoj ishrani, jer ista ne podrazumijeva tone voca, zitarica i ostalih budalastina.

FiX
13-12-10, 19:11
nije bas da ne treba vjerovat ovoj piramidi.. ;)

Devourer
13-12-10, 19:17
Jedino za sta ti valja ta knjiga odakle ucis je da polozis ispit, za ostalo je mozes bacit posto su gluposti.

Upravo tako.To sa zitaricama,vocu u nenormalnim kolichinama i sl.moze da se odnosi eventualno na penzionere i ljude kojima je zbog nekog specifichnog poremecaja to potrebno.

Dnevni unos proteina treba da je za prosjechnu osobu od 80kg bar 35g(ako se sjecam dobro),da ne bi ishla u konstantni minus mishicne mase.1g po kg dnevno je optimalno,a za napredovanje ide oko 2g po kg.Kad bi neko pratio ovu piramidu,brzo bi lichio na logorasha.To 5% slatkisha uopshte ne treba,neko ko ima namjeru da se apsolutno zdravo hrani,taj shecer dobija iz daleko zdravijih izvora od slatkisha..

oktagon
13-12-10, 19:19
Ne treba.Ukratko mlijeko, mlijecni proizvodi, seceri, zitarice, covjeku uopste nisu potrebni. Nije da ih ne koristim i sam, naprotiv koristim ih svakodnevno zbog nemanja izbora i uslova da ih se potpuno odreknem. Kada uvatim vise vremena, napisacu malo detaljnije.

starwalker
13-12-10, 19:22
nije bas da ne treba vjerovat ovoj piramidi.. ;)
U principu treba vjerovati samo ako provjereno znamo da su namirnice koje konzumiramo eko produkti tj. da nisu genetski modifikovane.

Tema o genetski modifikovanim organizmima i hrani
http://forum.cafemontenegro.com/showthread.php?t=67703

clapton
13-12-10, 19:24
Ne treba.Ukratko mlijeko, mlijecni proizvodi, seceri, zitarice, covjeku uopste nisu potrebni. Nije da ih ne koristim i sam, naprotiv koristim ih svakodnevno zbog nemanja izbora i uslova da ih se potpuno odreknem. Kada uvatim vise vremena, napisacu malo detaljnije.

pa covjek je jedini sisar na planeti koji pije mlijeko i posle perioda dojenja :D

oktagon
13-12-10, 19:26
Tacno......

Gruzin
13-12-10, 19:34
Eo odgledah ovaj dokumentarac, procitah komentare... ne valja ovo, ne valja ono... Sto da jedem :cry:

starwalker
13-12-10, 19:38
Eo odgledah ovaj dokumentarac, procitah komentare... ne valja ovo, ne valja ono... Sto da jedem :cry:

Eko proizvode dok ih još ima.

Devourer
14-12-10, 04:43

Jesi li siguran? sir je mlijechni proizvod,a koliko ja znam nemasni sirevi su bitan dio ishrane svakoga ko pokushava da se zdravo hrani,izgradi mishicnu masu i sl. :confused:

Mstislav
14-12-10, 08:09
Slazem se. Mlijeko i mlijecne preradjevine (bar za one koji nisu alergicni na laktozu) su zdravi i ne vidim da mogu da stete ikome.

FiX
14-12-10, 09:18
uzmi malu kravicu od 0.5 l, okreni i procitaj sastav.. tu najmanje mlijeka ima, nije to mlijeko baba sa planine no konzervansi, emulgatori i ostala smeca..

autodijagnostika
14-12-10, 10:03
O PŠENICI
http://www.psenicnatrava.com/html/o_psenici.html

GYPSY
14-12-10, 10:46
Slazem se. Mlijeko i mlijecne preradjevine (bar za one koji nisu alergicni na laktozu) su zdravi i ne vidim da mogu da stete ikome.

Mliko je zdrav proizvod, slazem se, ali u potpunosti je zdrav samo za djecu do 7 godine zivota (koja godina +/-. Zasto. Zato sto masnoca iz mlijeka ima "prohodnost" kod djece, jer su krvni sudovi dovoljno siroki. Kod starijih kojima se krvni sudovi,kapilari, vene suzavaju, masnoca iz mlika postepeno pravi neku vrstu malih "trombova" i nije vise tako "zdravo" kao ranije.
SAmo sto smo manje vise svi odrasli na mliku i volimo mliko pa nam je tesko da se odviknemo konzumiranja istog.
Da, jos jedan podatak-od masnoce iz mlika pravi se jedan od najjacih ljepaka na svitu.
Upravo iz tog razloga, ma koliko god neodoljiva bila, uopce se ne preporucuje kava sa mlikom, jer ta kombinacija stvara ljepljivu masu na obodu stomaka.
Jogurt, pavlaka(vrhnje) i slicni mlijecni proizvodi daleko su zdraviji zbog postupka fermentacije.
ETo cisto posto pricamo o zdravoj ishrani.

Rvasanin
14-12-10, 11:21
Takodje, mlijeko utice na kretanje spermatozoida tako sto ih usporava i umrtvljuje...Ako planirate sto cinjet po tom pitanju, izbjegavajte ga sto je vise moguce.

oktagon
14-12-10, 17:46
Jesi li siguran? sir je mlijechni proizvod,a koliko ja znam nemasni sirevi su bitan dio ishrane svakoga ko pokushava da se zdravo hrani,izgradi mishicnu masu i sl. :confused:

Ne moze se bas sve naci po bb forumima.

RotfLmaOmGg
14-12-10, 18:03
Takodje, mlijeko utice na kretanje spermatozoida tako sto ih usporava i umrtvljuje...Ako planirate sto cinjet po tom pitanju, izbjegavajte ga sto je vise moguce.

Ozbiljno?! Ihaa, ja zadnja 2 mjeseca nisam ziv sto necu pojest ciniju mlijeka sa onim pahuljicama.

Gorostas
14-12-10, 18:32
Jeste li znali da vecina crnaca (~90% i vise) kad popije mlijeko dobije proliv?
Nisu tolerantni na laktozu iz mlijeka, zato sto njihovi preci nisu pili mlijeko nakon odrastanja, dok bijelci su se "privikli" na mlijeko, i nas vecina ce svariti mlijeko (tj dio njega), dok opet ima i bijelaca koji nisu tolerantni na laktozu iz mlijeka pa je otud u narodu kad imas proliv nemoj piti mlijeko jer ces pogorsat stvar...

Bebe kad su male imaju enzime koji vare laktozu, sa odrastanjem gube enzim za jednu vrstu laktoze, a za drugu i dalje imaju (tj bijele bebe imaju, crne gube sve), problem je sto za ovu koju su izgubili, ta laktoza se ne moze svariti kod nas, i pravi probleme, od mlijeka se moze dobiti katarakta oka i jos mnogo drugih stvari zbog toga sto nas organizam nije prilagodjen da vari mlijeko u npr 20-oj godini i svu tu laktozu talozi po organizmu... Postoje mnoga istrazivanja koja potvrdjuju da je mlijeko vise stetno nego sto je zdravo za odraslog covjeka, i krava se vise cudi sto je ovoliko muzemo...

I nemoj da mi je ko rekao da je zdravo hraniti se samo na zitarice/voce i biljke uopsteno !!

Treba jesti i meso, i povrce, i voce, a ne slusati nekog dr kvazimoda kako smo mi biljojedi a meso sto jedemo je nasa greska...

Mr_Gospodin_Signore
14-12-10, 18:57
Hahahaha. Pa normalno da jeste. Mada o tome trube samo vegani, o ostali precutkuju. Nijedna zivotinja, kad odraste, se ne hrani vise mlijekom. A jos manje mlijekom druge zivotinje. Tele pije mlijeko krave, i zato veoma brzo stane na noge. Ona prica "pij mlijeko da porastes" je itekako tacna. Al' ce ti mozak porast o kukovu dne. Zato sluzi majcino mlijeko. Ja sam davno prestao da pijem mlijeko. Nisam bas po prirodi "mamin sin", a jos nisam naisao na curu koja bi me napojila... A najjace je kad doktor nekom ko boluje osteroporozu preporuci da pije mlijeko, kao zbog kalcijuma. A ovaj nagrdi svoj organizam ne bi li svario to mlijeko, i zbog toga dodatno izgubi kalcijuma. kalcijum se najbolje apsorbuje iz biljaka. Vecinom sjemenki, mahuna... Afrikanci nemaju osteroporozu. Najbogatija biljka je spanac, ali zbog jedne kisjeline, koju sada necu imentovati, ne dozvoljava covjekovom organizmu da apsorbuje taj kalcijum (i neke ostale zdrave supstance). Zato je pozeljno da se jede sa paradajzom, mesom...

cvxcomputers
14-12-10, 20:42
Jechma i ovAsa... I dobro je to. :rolleyes:

independent girl
14-12-10, 21:47
Jechma i ovaCa? :D

Mlijeko, tj. varenika nije pretjerano zdravo ako se uzima u nekim vecim kolicinama, ali mislim i da se ne moze svrstati u nezdravu hranu. Dakle - umjerenost. S druge strane, jogurt je extra zdrav i treba ga redovno konzumirati.

oktagon
16-12-10, 19:56
Zitarice su ekonomska a ne nutritivna kategorija.

McS
18-12-10, 20:10
Oe-CxnU-hFE

Dutch
18-12-10, 21:18
Hahahaha. Pa normalno da jeste. Mada o tome trube samo vegani, o ostali precutkuju. Nijedna zivotinja, kad odraste, se ne hrani vise mlijekom. A jos manje mlijekom druge zivotinje. Tele pije mlijeko krave, i zato veoma brzo stane na noge. Ona prica "pij mlijeko da porastes" je itekako tacna. Al' ce ti mozak porast o kukovu dne. Zato sluzi majcino mlijeko. Ja sam davno prestao da pijem mlijeko. Nisam bas po prirodi "mamin sin", a jos nisam naisao na curu koja bi me napojila... A najjace je kad doktor nekom ko boluje osteroporozu preporuci da pije mlijeko, kao zbog kalcijuma. A ovaj nagrdi svoj organizam ne bi li svario to mlijeko, i zbog toga dodatno izgubi kalcijuma. kalcijum se najbolje apsorbuje iz biljaka. Vecinom sjemenki, mahuna... Afrikanci nemaju osteroporozu. Najbogatija biljka je spanac, ali zbog jedne kisjeline, koju sada necu imentovati, ne dozvoljava covjekovom organizmu da apsorbuje taj kalcijum (i neke ostale zdrave supstance). Zato je pozeljno da se jede sa paradajzom, mesom...

Kakva je to glupost?!
Organizam nekih ljudi zahtijeva mlijeko i mlječne proizvode.Ja konkretno mogu da živim o siru,mlijeku(slatkom i kisjelom) i mesu uz dodatak povrća.Mlječne proizvode trošim u velikim količinama i uvijek kad popijem šolju mlijeka uz obrok puno se bolje osjećam negoli ako pijem vodu ili što drugo.
Priča vam je sa nezdrave hrane krenula u zamlaćivanje ako ćemo pravo.Od čega su živjeli naši đedovi i dalji preci znate li?Kačamak i mlijeko.Skoro ništa drugo. Mlječni proizvodi i žitarice.Jedino su toga imali.Nijesu se svaki dan klali bravi niti je bilo freškog mesa.Nije bilo lososa i ne znam čega.Jaja jedino za Uskrs.I što je posledica toga.Živjeli do 80 godina,bili vitalni itd.Tako da vam priče ne stoje ama uopšte.Nijesu žitarice ništa novo no postoje odkad je civilizacije.Nije čovjek kravu pripitomio radi mesa.Za to je moga i divlju da ubije, nego radi mlijeka.Mućnite malo.Ljudi su hiljadama godina prilagođavali organizam ishrani određenom hranom.Recimo Kinezi teško vare kukuruz za razliku od američkih starosjedilaca i Evropljana.Afrikanci mlijeko jer ga nemaju praktično u svom jelovniku(ne računam arapska plemena).Ako ti nešto jedeš i to ti godi, zbog njega se dobro osjećaš tu nema greške.Što god nema negativne posledice za organizam dobro je za ishranu.Voće,povrće,meso,mlijeko je sve prirodno(izbačam odma ove vještačke GMO proizvode) i ono se u naš organizam svaštojeda odlično uklapaju. Izbačite iz upotrebe koliko više možete gluposti koje kupujete za hranu na rafovima marketa i bazirajte se na lokalnu proizvodnju, to je najjednostavniji način za dobru ishranu, uz naravno što veću raznovrsnost trpeze.Sa većom raznovrsnošću vi se obezbjeđujete da ćete unijeti sve potrebne materije.

Dutch
18-12-10, 21:20
Jechma i ovaCa? :D

Mlijeko, tj. varenika nije pretjerano zdravo ako se uzima u nekim vecim kolicinama, ali mislim i da se ne moze svrstati u nezdravu hranu. Dakle - umjerenost. S druge strane, jogurt je extra zdrav i treba ga redovno konzumirati.

Jogurt i kisjelo mlijeko pogotovo.U sebi sadrže bakterije i enzime koji obogaćuju crijevnu floru i organizmu omogućavaju da što bolje vari hranu.

Gorostas
18-12-10, 21:25
Posledice od mlijeka nisu brzo vidljive, one se vide kroz godine, neko zivi 100 godina na mlijeko a neko ni 50... Kao sto rekoh, ima mnogo istrazivanja za mlijeko i koliko je laktoza iz njega stetna i koje su njene posledice...
Neko jede pomfrit citav zivot i nikad ne dobije rak, i ako je kancerogeno ulje u kojem se cesto przi...
Neko pusi citav zivot i umre prirodnom smrcu a neko od raka pluca

Dutch
18-12-10, 21:38
Posledice od mlijeka nisu brzo vidljive, one se vide kroz godine, neko zivi 100 godina na mlijeko a neko ni 50... Kao sto rekoh, ima mnogo istrazivanja za mlijeko i koliko je laktoza iz njega stetna i koje su njene posledice...
Neko jede pomfrit citav zivot i nikad ne dobije rak, i ako je kancerogeno ulje u kojem se cesto przi...
Neko pusi citav zivot i umre prirodnom smrcu a neko od raka pluca

Ali pazi.Nije svaki pomfrit kancerogen.Kancerogen postaje kad se prži na ulju koje je već više puta korišćeno a to se upravo radi pri proizvodnji brze hrane.
Duvan.Pa svi znamo ljude koji su 80 godina ispucali dimeći krdžu neku.Ali ta krdža nije prskana svim i svačim dok je biljka bila na korijenu,ta krdža nije tretirana hemikalijom da bi se dobio odgovarajući miris ili ukus i nema na kraju filter napravljen od ko zna čega.Pa na Jamajci penzosi puše marihuanu al marihuanu koja je odgajana prirodnim putem.A ođe znaju da se porazbolijevaju od nje jer se prska svim i svačim.Sem toga tu imaš i genetski faktor a rak je na to prilično osjetljiv.
Mlijeko je priča za sebe.Jedan broj ljudi nosi genetsku predispoziciju da mu mlijeko odgovara i čak ga organizam zahtijeva.Neki ljudi to nemaju, enzimi i mikroorganizmi u njihovom tijelu praktično ne postoje za tu svrhu.Al ti ljudi to i znaju,oni imaju problem sa želudcem ako popiju šolju varenike.Dobiju proliv,podrigivanje itd.Ako ti nešto ne prija nemoj da forsiraš.Mi nismo vukovi pa da se hranimo samo mesom,nismo ni jeleni ni zečevi pa da forsiramo biljnu hranu a ni ptice da jedemo zrnevlje.Mi smo svaštojedi i kao takvi potrebne stvari kupimo iz širokog spektra namirnica.U suštini dvonožna prasad ;)

oktagon
18-12-10, 22:04
''The most important thing we can do to help the health of our fellow mankind members is to get them to stop eating boxed cereal.''

Znam ja da nije lako shvatiti, da je to tako, jer smo mahom naviknuti na pogresan rezim ishrane, citavo covjecanstvno bukvalno. Jos kad i sami doktori pojma o tome nemaju, a i internetom i putem drugih medija ne kruze prave informacije. Ko moze neka procita knjigu Cereal Killer by Alan L. Watson.

A Dutch, kako organizam ljudi zahtijeva mlijeko ? Pa to mi lici na ono kada kazu a moram da jedem slatko, trazi mi organizam, normalno da moras, kada drndas insulin non stop u toku dana sa glupim secerima. Kazem ja, sve je to ekonomska a ne nutritivna kategorija, primorani smo to da jedemo, a daleko je od zdravog, samo mlijeko proizvodi brojne inflamatorne reakcije u organizmu. Kao sto rece neko, ne sjecam se sada ko, ne postoji razlog da pijete kravlje mlijeko ikada u zivotu.

Dutch
18-12-10, 22:49
''The most important thing we can do to help the health of our fellow mankind members is to get them to stop eating boxed cereal.''

Znam ja da nije lako shvatiti, da je to tako, jer smo mahom naviknuti na pogresan rezim ishrane, citavo covjecanstvno bukvalno. Jos kad i sami doktori pojma o tome nemaju, a i internetom i putem drugih medija ne kruze prave informacije. Ko moze neka procita knjigu Cereal Killer by Alan L. Watson.

A Dutch, kako organizam ljudi zahtijeva mlijeko ? Pa to mi lici na ono kada kazu a moram da jedem slatko, trazi mi organizam, normalno da moras, kada drndas insulin non stop u toku dana sa glupim secerima. Kazem ja, sve je to ekonomska a ne nutritivna kategorija, primorani smo to da jedemo, a daleko je od zdravog, samo mlijeko proizvodi brojne inflamatorne reakcije u organizmu. Kao sto rece neko, ne sjecam se sada ko, ne postoji razlog da pijete kravlje mlijeko ikada u zivotu.

Ti zasnivaš tu tvrdnju na osnovu jedne knjige?Ne znači ti ništa više hiljada godina civilizacije?! Pa hljeb su jeli i carevi a ne samo sirotinja.
Aj ti ukratko objasni čime to treba da se hranimo i što dobijamo od takve ishrane.Koliko vidim ti računaš na proteinsku ishranu odnosno meso crveno + riba isl.

oktagon
18-12-10, 23:00
Kad bih birao ovako bi izgledalo: divljac, riba(odredjene vrste), kostunjavo voce, sve vrste zelenog povrca, i uglavnom svo bobicasto voce. Moglo bi tu jos ponesto da uleti. Svakako da nije jedna knjiga u pitanju, ali to nema veze. A nekoliko hiljada godina civilizacije mi naprotiv, znaci bas kao jedan od dokaza ''moje'' price iz razloga sto je ista preplavljena raznim bolestinama.

Dutch
18-12-10, 23:18
Kad bih birao ovako bi izgledalo: divljac, riba(odredjene vrste), kostunjavo voce, sve vrste zelenog povrca, i uglavnom svo bobicasto voce. Moglo bi tu jos ponesto da uleti. Svakako da nije jedna knjiga u pitanju, ali to nema veze. A nekoliko hiljada godina civilizacije mi naprotiv, znaci bas kao jedan od dokaza ''moje'' price iz razloga sto je ista preplavljena raznim bolestinama.

Zadnja rečenica sve govori.Da se slučajno životinje ne hrane "ekonomski"? Pa i životinje obolijevaju.Bolesti postoje koliko i čovjek i uvijek će postojati.Svako živo biće obolijeva.Jednostavno postoje organizmi koji "profitiraju" na tome.
Kad bi birao? Ko je imao mogućnost da "bira" još od perioda kad smo bili primati?
To što se našlo par pametnjakovića pa mlate gluposti po knjigama da bi ih prodali ne znači da je to stvarno tako.
Naveo si spisak.Aj da analiziramo.Da smo evolucijom(ili kako god oćete) predviđeni da jedemo divljač u najvećoj mjeri onda bi tokom tog razvoja morali i da se odviknemo jer te divljači nema.Riba, koje vrste ribe.Pa nemamo isti izbor ribe u prirodi mi i Aboridžini i Eskimi.To je fakat.Koštunjavo voće,zeleno povrće,bobičasto voće.Đe ga ima zimi?Jesi pitao možda autora knjige đe nađem zelenu salatu u januaru mjesecu a da nije iz plastenika.Po tome svemu na kraju ostaje da se čovjek tokom većine godine hrani mesom ribe i divljači.A ako bi se tako hranio neminovno bi i zaglavio jer jednostavno ne bi mogao da unosi sve potrebne stvari.Pa ja sam mog psa hranio pretežno mesom i ostacima mesa(sve čisto,domaće).Posle par dana je počeo da odbija i da jede slamu i travu kad ga pustim.Jednolična ishrana,zna životinja što je to i da mora da mu se promijeni.Isto je sa čovjekom.
Mi smo evolucijom prilagodili organizam najraznovrsnijoj ishrani a sve ostalo je bezvezna priča nekih gurua koji na zapadu niču kao pečurke.Pa ti ljudi žive od popularnosti.Na zapadu možeš boboške prodavat ka zlato ako imaš dobru reklamu.

Totalno_LooD
19-12-10, 01:44
Kakva je to glupost?!
Organizam nekih ljudi zahtijeva mlijeko i mlječne proizvode.

Ovakvo nesto ne postoji.

Od čega su živjeli naši đedovi i dalji preci znate li?Kačamak i mlijeko.

Po istrazivanjima, starije generacije su imale kraci zivotni vijek nego danasnje. Tako da je veca vjerovatnoca da ces ti da zivis duze od svojih djedova. Ja ovo prepisujem ishrani, jer su se ti isti djedovi hranili kao sto ti kazes kacamakom i mlijekom, jer tada nije imao ko da im kaze da npr. mlijeko u velikim kolicinama nije zdravo jer tada nisu radili istrazivanja oko toga.

Jednostavno smo odgajani od malih nogu da je mlijeko zdravo i da nema nista zdravije od toga. Jeste, ali u prvih par godina zivota. I to ne kravlje mlijeko...

Meni konkretno mlijeko ne smeta, nemam tih problema sa tolerancijom na laktozu i pio sam ga u velikim kolicinama do skoro. Nisam ga u potpunosti izbacio iz upotrebe, ali ga jesam smanjio od kada sam poceo malo vise da trazim po internetu o tome...

Dutch
19-12-10, 01:55
Ja ovo prepisujem ishrani, jer su se ti isti djedovi hranili kao sto ti kazes kacamakom i mlijekom, jer tada nije imao ko da im kaze da npr. mlijeko u velikim kolicinama nije zdravo jer tada nisu radili istrazivanja oko toga.

Ti prepisuj što god oćeš al to nije ishrana.Ljudi tad nisu imali ljekove za raznorazne bolesti pa se i od gripa umiralo,od raznih upala itd.Sem toga uslovi života su bili puno lošiji nego danas.

Kako su krenuli ti stručnjaci da proglašavaju što je zdravo a što ne još malo pa ćemo da pasemo zelenu travu.
Jel znate koliko ima istraživanja koja pokazuju kako je meso nezdravo?
Samo je pitanje ko je naručio istraživanje i za koju se industriju radi.Ovakve tvrdnje koje vi plasirate će dovesti do toga da ćemo jednog dana jesti dehidrate kao što danas psi ili mačke jedu,a sve zbog priča kako je sve ostalo nezdravo itd.Ponavljam:Ako su ljudi hiljadama godina mogli da jedu tu hranu ja stvarno neću slušat lupetanja kojekakvih skorojevićkih naučnika koji kažu da to ne valja.A siguran sam da nikakvih zdravstvenih problema neću imati specijalno zbog toga.
Uostalom,ako treba da biram dal ću da živim 80godina(kao moj đed) i da jedem što volim i što godi mom organizmu ili potencijalnih 85 koje dotični naučnik tvrdi da mogu ako se budem pridržavao njegovih sumanutih upustava radije biram prvu opciju ;).Naravno,neću kačamak i mlijeko samo no sve što mi padne pod ruku a da je ukusno i nije sbrčkano sa kakvom hemijom.

RoNN|3
19-12-10, 09:56
Jedan broj ljudi nosi genetsku predispoziciju da mu mlijeko odgovara i čak ga organizam zahtijeva.
Nije svaki pomfrit kancerogen. Kancerogen postaje kad se prži na ulju koje je već više puta korišćeno..Odakle ti ovo? :)

Ako su ljudi hiljadama godina mogli da jedu tu hranu ja stvarno neću slušat lupetanja kojekakvih skorojevićkih naučnika koji kažu da to ne valja.Ljudi su hiljadama godina i umirali od najrazličitijih bolesti.

A siguran sam da nikakvih zdravstvenih problema neću imati specijalno zbog toga.Kako si siguran?

Dutch
19-12-10, 11:05
Aj kad ste toliko navalili.
Ako se čeljade hrani po tim vašim uputima jel to garancija da neće bit bolestan nego čitav život zdrav i da će da živi 120 godina?
Ako ne znači kakva je korist od toga?

oktagon
19-12-10, 11:35
Manje inflamatornih reakcija, stabilniji secer u krvi, krvni pritisak, nervni sistem, gastrointestinalni trakt...

Hari Krisna
19-12-10, 11:42
Aj kad ste toliko navalili.
Ako se čeljade hrani po tim vašim uputima jel to garancija da neće bit bolestan nego čitav život zdrav i da će da živi 120 godina?
Jedina im je garancija da će stalno biti gladni :D

Dutch
19-12-10, 11:43
Krvni pritisak je genska kategorija dosta često.Naravno usled nepravilne ishrane se javlja i mimo toga.Manje šećera i manje masnoće i vjerovatnoća da će se javit nije prevelika.
Šećer je slično prethodnom.Nervni sistem je problem modernog doba tj velike količine stresa više negoli hrane.Gastro-pa raznovrsna hrana sa što više one biljnog porijekla zbog vlakana i nema problema sa tim.

Dutch
19-12-10, 11:44
Jedina im je garancija da će stalno biti gladni :D

I da će im voda na usta ić dok mi gulimo po pršuti i skorupu a sve to sa komatom vrućeg kukuruznog ljeba :D
Pazi ih kad polovina zagovornika sad otrči u radnju da trguju ovo :D

Hari Krisna
19-12-10, 11:48
ada bolje se nezdravo najesti no zdravo gladovati :D

Dutch
19-12-10, 12:04
Ja kažem,vazda ću radije da jedem što se meni svidi pa makar tih par godina i manje živio.Đe je tu kvalitet života ako moraš da se plašiš što jedeš i što piješ i ako sve u nekoj disciplini moraš da živiš.

Hari Krisna
19-12-10, 12:24
Na kraju je jako vazno da cojek umre zdrav :)

McS
19-12-10, 12:25
Ćipur je postovao odlicne stvari sto se hrane tice.
Valja znati: Čitate li deklaracije? Što jedemo: E 102 izaziva osip, a E 151 astmu (http://forum.cafemontenegro.com/showpost.php?p=1548418&postcount=12)

McS
19-12-10, 12:27
Na kraju je jako vazno da cojek umre zdrav :)

Hahaha, to u slucaju da se jede loj.

Dutch
19-12-10, 12:35
Ćipur je postovao odlicne stvari sto se hrane tice.
Valja znati: Čitate li deklaracije? Što jedemo: E 102 izaziva osip, a E 151 astmu (http://forum.cafemontenegro.com/showpost.php?p=1548418&postcount=12)

To je najbitnije,izbjegavat hranu koja je praktčno vještačka a za ostalo ćemo lako

Hari Krisna
19-12-10, 12:37
Cisti loj jer zatop se moze pokazati nezdrav :)

McS
19-12-10, 12:57
Cisti loj jer zatop se moze pokazati nezdrav :)

Zatop, od kad to nijesm cuo. To je hrana jedino kad se ide u njivu da se kopa, jer onda se "izgori". Ako posle zatopa ides ležat, to je smrt.

Mr_Gospodin_Signore
19-12-10, 13:51
@Dutch Ima zdravog mlijeka koliko hoces. Covjekovo mlijeko nije lose, mada opet, namijenjeno je bebama. Ako vec hocemo da to praktikujemo u starosti, onda najbolje da pijemo mlijeko od pacova ili eventualno ovce... Mlijecna industrija je i previse jaka da bi neki pravili pare pisuci gluposti o njoj. Vjerovatno je u pitanju istina, pa joj je dozvoljen koliki, toliki publicitet. Eto, sargarepa nije uopste hranljiva, ako se ne obradi na pravi nacin. To su pokazala neka glupa istrazivanja. ja im nisam povjerovao, nego jedem po vas dan onako sirovu sargarepu, kao moji sveznajuci preci, iako je neki tamo "dokazao" da sargarepa ima i previse cvrstu strukturu, pa da bi covjek povecao apsorbciju kvalitetnih sadrzaja iz iste, mora je izrendati i skuvati. Ako to ne uradi, onda ce maksimalno 5% iskoristiti sargarepu. Mada, po tome ispade da je bolja kora od drveta, tako da cemo odbaciti i takve gluposti... Covjek je prilagodjavao sebi neke stvari. Jeste. napravio je kravu koja cio zivot luci mlijeko (jer je muze), umjesto da krava luci mlijeko samo kad je njenoj teladi to potrebno... Najbolje bi bilo da nemamo potrebu da unosimo bilo sto u svoj organizam, ali nije tako, pa se valja potruditi da unosimo stvari koje nam najmanje skode, a pritom i najvise odgovaraju. Glupo je tvrditi nesto, a pozivati na nacin ishrane krezubog, poluzdravog, nepismenog, ..., covjeka od prije sto godina! Ajde da razmotrimo kako je bijeli covjek poce da pije slatko mlijeko. Krava mu je bila pri ruci, jos par namirnica koje je uzimao iz zemlje. Provalio je foru da i nakon sto se tele napoji, on moze da uzima u ogromnim kolicinama bijelu vodu, od koje tele naraste za dva mjeseca. Mora biti dobra, jel' da? Onda on pocne da pije to, jos je toplo u hladnim vremenima... Pije, pije, ali i stolica mu nije bas ok. Medjutim, mlijeko je itekako ukusno, okrepljuje, to sto mu stolica nije bas najbolja i nije bas bitno u trenucima kad nema bas mnogo da bira... tako prodjose hiljade godina, stolica ocvrsca jer se jedan dio tijela naucio kako se boriti protiv odredjenih supstanci... I evo danas neki sarlatani ne vjeruju istrazivanjima koje je sproveo bijeli covjek od prije par hiljada godina, vec sprovode neka svoja. bas glupo, zar ne?

Dutch
19-12-10, 14:46
Kako ćeš da se hraniš i od čega da dobiješ elemente potrebne za život i očuvanje zdravlja?
Jeste li svjesni da zimi možemo da jedemo samo korijenje i meso,nema ničega drugog ako bi se poštovalo to što vi tvrdite.Nije nas priroda oformila kao takve i nemamo zamrzivače odkad postoji čovječanstvo.Da unosimo samo meso posle mjeseca dana bi se razboljeli a za maksimum 2 mjeseca bili mrtvi.Obratite malo pažnju na to.Organizam nam nije prilagođen samo takvoj ishrani jer mi nismo klasični mesožderi.

McS
19-12-10, 14:51
Mi smo svaštojedi, Bear Grylls je dokazao to u ovom vijeku ;)

Gorostas
19-12-10, 14:57
A bi li se razboljeli ako uopste ne bi unosili voce u organizam, ali uopste?

Mr_Gospodin_Signore
19-12-10, 15:00
Ako cemo realno, ne mogu se sjetiti kad sam zadnji put unio vocku u organizam. A bude i da se jednodimenzionalno hranim dugo vremena (obaveze, pa se najmanje na hranu misli)... Nije zdravo, ali nije ni tragedija.

Gorostas
19-12-10, 15:09
Ja od moje 7-e godine voce nisam probao, znaci evo 15 godina ja voce ne jedem uopste, ni jedno, evo naravno svi oko mene jedu voce, prehladim/razbolim se nista vise od njih, cak mozda i manje, evo moj brat je susta suprotnost od mene, i vise se puta on razboli nego ja...

Dutch
19-12-10, 15:13
Ali unosiš kroz neke druge stvari vitamine i neke minerale,kroz stvari koje su obrađene industrijski.Takođe iz povrća dosta njih uzimaš.Odakle povrće u sred zime a da je prirodno i dostupno mimo trgovina?

independent girl
19-12-10, 16:33
Moze li pacov da se pomuze?

Mr_Gospodin_Signore
19-12-10, 17:12
Dugo sam se nosio mislju da uzgajam pacove. Prevashodno zbog mlijeka. ne bih imao konkurenciju. Ali u stocarstvu treba "zavuć rukave", a zarada i nije nesto.

Mstislav
19-12-10, 17:20
A i svi ce te zvat seljak.

Ovako ljudi ne jedem voce, povrce samo mahunasto i krompir, mlijeko derem kao i preradjevine od njega, mesa se ne mogu najest a volim sva peciva.
Slatko tamanim. Imam 85 kila, ne bojte se nisam debeo no mrsav.

Po vasoj procjeni kad cu ja da se razbolim i umrem?

starwalker
19-12-10, 17:25
Mjenjaj prehrambene navike
Rizik od kardiovaskularnih oboljenja.

Dutch
19-12-10, 17:28
A i svi ce te zvat seljak.

Ovako ljudi ne jedem voce, povrce samo mahunasto i krompir, mlijeko derem kao i preradjevine od njega, mesa se ne mogu najest a volim sva peciva.
Slatko tamanim. Imam 85 kila, ne bojte se nisam debeo no mrsav.

Ako imaš dosta fizičke aktivnosti i ne radiš stresne poslove a genetika ti što se tiče bolesti dobra možeš podosta da izduraš :D
Sa druge strane, možeš i pušit i pit i sve masno krkat pa da opet budeš ka drijen.
A možeš se držat kojekakvog zdravog načina ishrane pa da ti pane klavir na glavu i utulio si ;)

Nino_pg
20-12-10, 03:16
Vec neko vrijeme sam prestao da jedem chips ,jer je klasicni izvor kancera.
Ne pijem Koka kolu ,jer su mi pricali kako se to kod nas proizvodi ...uzas.
Ne jedem cajnu ,a kao mali sam je obozavao. Nikad nisam volio salamu.
Ne jedem vise mortadelu, jer sam procitao da spada u 5 najstetnijih namirnica, zajedno sa chipsom, koka kolom i jos par namirnica ,ne mogu se sjetit sad.
Ne jedem pastetu ,jer se kao i cajna i razne kobasice prave od otpadaka i najlosijeg mesa.
Ne jedem mljeveno meso ,a obozavao sam ga ...zgadilo mi se od bureka i ne jedem ga evo 10 godina.
Ne jedem hamburgere bez kad moram.