PDA

View Full Version : Kartice

Pages : [1] 2

hercules
12-08-10, 09:38
Da li imate kartice neke komercijalne banke iz Crne Gore?
Koristite li ih za plaćanje računa u kafićima, trgovini, pumpama za gorivo?
U inostranstvo? Preko interneta?

Ja dosta često koristim karticu. Naročito u trgovine kad je račun 16,37 jer naravno nikad nemaju 3 centa a kesu prvu naplate. Proviziju od 3% čini mi se svakako plaća vlasnik POS terminala a ne ja i što je najvažnije niko mi ne ostjae dužan, a ni ja isto nikome.
Preko interneta sam kupio jedino skype kredite ali ću nadam se vrlo brzo trgovat nešto vrijednije.

Ima li išta gore kad Vas onako ljubazno pita a koji Vam je PIN?

Ili kad složi priču da ne može da odvoji aparat od struje nego da moram poć do tamo ili da mu kažem PIN. Kako da ne.

Kod nas na tržištu su prisutne magnetne i chip kartice. Sigurnost ovih sa čipom je veća nego magnetnih naravno. Prošlog ljeta smo bili svjedoci učestalih pelješenja bankomata.

Rvasanin
12-08-10, 09:39
Da, koristim.

primarius
13-08-10, 17:53
kako moze bit veca sigurnost cipovanih nego magnetnih kartica

hercules
13-08-10, 20:41
Mnogo je teže iskopirat nego običnu magnetnu karticu...

umek
13-08-10, 20:49
Koristim vdc duze vrijeme, ali nase kartice ne prolaze bas uvijek kad trgujem preko neta, tako da tu koristim stranu karticu. A inace to sto velis za situaciju kad me pita PIN, ja im uglavnom samo prsnem u facu, da ne pitaju sljedeci put :)

primarius
13-08-10, 22:42
ajmo svi forumasi da napisemo svoje pinove, da vidimo ciji je najjaci

independent girl
17-08-10, 03:15
Imam kartice. Ne koristim ih nikad. :D

Nije zvaka za seljaka. :D

djeye
17-08-10, 03:46
Ko ima od vas karticu kod CKB banke i koliko se placa mjesecno ta usluga? hvala :)

EgZeKuToR
17-08-10, 04:28
ovdje imash sve shto te zanima
http://www.ckb.me/web/code/navigate.jsp?Id=171

djeye
17-08-10, 04:41
ovdje imash sve shto te zanima
http://www.ckb.me/web/code/navigate.jsp?Id=171

Ukoliko ste student imate mogućnost dobijanja studentske Maestro kartice (plaćate samo mjesečno održavanje kartice, tranasakcionionih provizija nema ).

sta su transakcione provizije?

Na bankomatima Crnogorske komercijalne banke AD Podgorica možete dobiti uvid u raspoloživo stanje na tekućem računu.

koliko se naplacuje ova usluga? Znam da je kod podgoricke banke naplacuju 0.50 eura

Sh0ne
17-08-10, 09:31
Ako kome treba neka kartica a da nije platna, a za firmu moze i platna, neka pogleda moj signature! ;)

Rvasanin
17-08-10, 09:49
Ukoliko ste student imate mogućnost dobijanja studentske Maestro kartice (plaćate samo mjesečno održavanje kartice, tranasakcionionih provizija nema ).

Na bankomatima Crnogorske komercijalne banke AD Podgorica možete dobiti uvid u raspoloživo stanje na tekućem računu.koliko se naplacuje ova usluga? Znam da je kod podgoricke banke naplacuju 0.50 eura

Kralju, umijes li da koristis internet???Na sajtu CKB-a imas bukvalno svaku mogucu cijenu koja te zanima (krediti, transakcione proviziije, kamatne stope na stednju, na kredite), ali bukvalno svaku. Procackaj malo, nemoj da si dosadan.

hercules
17-08-10, 13:22

Na bankomatima Crnogorske komercijalne banke AD Podgorica možete dobiti uvid u raspoloživo stanje na tekućem računu.

koliko se naplacuje ova usluga? Znam da je kod podgoricke banke naplacuju 0.50 eura
Transakcione provizije su kako im samo ime kaže troškovi transakcije koja se obavlja.
Isto kao kad u poštu ili u banci na šalter plaćaš račun pa ti uzmu 40 centi nadonkadu za to.
Kad plaćaš karticom, troškove snosi vlasnik POS terminala tj firma a ne ti.

Provjera stanja na računi bi trebala da je besplatna na bankomatima svim.

starwalker
03-10-10, 15:35
NE! To me čini zaista veoma sretnim.

Astral_Projection
21-10-10, 13:28
Zna li neko, da li mogu uplacivati pare na svoj ziro racun u bilo kojoj banci ili samo u onoj u kojoj sam ga otvorio?

Imam racun i karticu u NLB i zanima me da li mogu u prvu banku npr da uplatim pare na taj racun???

sparco
21-10-10, 13:32
mozes al po vecoj proviziji za nalog koji ide externo ;p

imam ih 20 kartica, ubijam se od trgovina netom i svudje van cg placam karticom

Rvasanin
21-10-10, 13:32
naravno da mozes, pare mozes da uplacujes u bilo koju banku na svijetu na bilo koji racun na svijetu...

Astral_Projection
21-10-10, 13:48
Pa ja sam i pretpostavio to, nego mi zena na salteru u komercijalnoj banci rece da moram uplatit u Nlb, nema sanse kod njih kao

DjAv00liCaA
21-10-10, 16:13
U inostranstvu ih stalno koristim. Ali u zemljama koje ne koriste istu valutu kao mi, kurs zna da bude znatno manji nego u mjenjacnici, pa je mozda isplativije koristiti kesh,nego karticu, za placanje (pri cemu nema nikakve provizije).
Kod nas rijedje koristim karticu, sve zavisi od situacije,ali se mnogo vise oslanjam na gotovinu.

takodje, obavila sam i par internet kupovina, pocevsi od avionskih karata, karata za koncert itd.

a obozavam kad me pitaju za pin :cool: sto se aravno samo kod nas desava.

kvarni
22-10-10, 00:26
Ja sam alergican na plastiku, tako da cu izvadit samo platinastu jednog dana :)

(da, znam da platinasta nije od platine prave)

hercules
08-11-10, 00:33
Pored Hypo i Atlasa i NLB počeo sa čip karticama.

Kvarni što će ti platinasta, da je ne možeš na aerodrom prenijet :P

Břgíńjĺ
08-11-10, 00:45

Da ... :)

Rave92
08-11-10, 01:54
^Kratko i jasno :).

aLaPaCha
08-11-10, 01:56
ne treba to meni davat :D

stevann
08-11-10, 01:59
koristim ponekad.

N_L
08-11-10, 02:36
E ovako, posto sam ukinuo CKB karticu i vec neko vrijeme sam bez nje sad ocu novu da izvadim. Mislim da mi je bolje sad uzet elektron/maestro.
Gledao sam banke sad na net i mnogi ne stavljaju full info. Po ovome sto sam vidio najbolji izbor su ili Hypo ili NLB.

Bitno mi je da je sto manja pretplata, ne uzimaju procenat na provjeru(50 centi kod PG banke o_O)/podizanje na njihove bankomate(pozeljno da nemaju 1 u grad xD) i da me SMSom obavjestavaju kad se desi transakcija.

Sta mi predlazete?

Sh0ne
08-11-10, 09:48
Svaka banka ti uzima kada provjeravas stanje na racunu, ali ti ne naplacuju kada podizes novac sa njihovog bankomata. Kod NLB banke provjera stanja na racunu je 40centi.

Rave92
08-11-10, 12:38
^Neki i podizanje na svojim bankomatima naplacuju...

hercules
08-11-10, 14:01
Svaka banka ti uzima kada provjeravas stanje na racunu, ali ti ne naplacuju kada podizes novac sa njihovog bankomata. Kod NLB banke provjera stanja na racunu je 40centi.

Ne naplaćuje svaka banka provjeru stanja na računu na bankomatu...

Sh0ne
08-11-10, 14:08
Koja ne naplacuje?

hercules
08-11-10, 16:27
Koja ne naplacuje?

Da ne bude da reklamiram banke poslacu ti na PM.

N_L
08-11-10, 19:10
Ada niko ne misli da reklamiras, pisi slobodno.

Hypo 99% though :D

I dje da idem? Evo ova kisa me utjera u kucu pa sjutra da odem?

Sh0ne
08-11-10, 19:35
Podji u NLB izaberi i uzmi chip karticu. Poceli su sa izdavanjem chip kartica. NLB je najjaca sto se tice karticarstva, a skoro i svega drugo.
To ti je moja preporuka.

Totalno_LooD
08-11-10, 21:51
Atlas...

Najjeftinija pretplata, imas SMS, dobijas VISU i Maestro (obije su vezane za isti racun, i sa cipom su, VISA moze da se koristi za internet trgovinu). Uz sve to dodas 5 eura (jednokratno) i imas e-banking bez mjesecne pretplate :)

Ne naplacuju podizanje i provjeru stanja na svojim bankomatima.

N_L
09-11-10, 07:32
Evo vidjeh na sajt, izgleda najbolje ipak hmm, samo vidim da imaju 3 bankomata u PG samo :S Al dobro, ako su najbolji uslovi...

Koliko kosta odrzavanje mjesecno? Na sajt pise clanarina besplatna ako je to to

Totalno_LooD
13-11-10, 19:40
Valjda je besplatna ako ti je kartica vezana za tekuci racun preko koje primas platu :)

P.S. jedan od tih bankomata je bankomat na koji mozes da UPLATIS novac na racun za koji je vezana kartica. Ako ti to sta znaci... :)

Ima i ona prepaid kartica MONDO koju dopunjavas ako ti vise odgovara. Izdaje se bez imena i prezimena tako da ti je izdaju odmah.

Rakun
21-12-10, 09:13
da li je neko možda upoznat da li kartice neke banke imaju sistem kao CKB
tj. da mora da se ukuca pin pri kupovini nečega

bojan_pg
21-12-10, 11:04
ja ih koristim odavno, trenutno se bezuspjesno kockam preko nih na bet365 i full tilt poker, kartice rade savrseno i sve je po pravilima osim sto ja nikako da dobijem elera :)

Totalno_LooD
22-12-10, 21:14
Valjda danas svaka kartica sa cipom trazi PIN (NLB, Hypo, Atlas...)

Komandir
01-01-11, 13:54
kristim..............

N_L
01-01-11, 14:02
Ja jos ne izvadih, sad cu posle nove :D
Ne znam jos kod koga, tezim prema NLB

N_L
21-02-11, 03:56
Evo opet da dignem thread, posao u januar u NLB otvorio racun i podnio zahtjev i tako ceki ceki 3 nedelje nista, odem tamo zove na telefon gore i kazu da dodjem iduce nedelje, ne znaju sta bi. Od tada je proslo jos 3 nedelje.
Pa ih pozdravljam lijepo i trazim drugu banku. Sad HYPO razmisljam pa ako mi moze ko(hercules? :p) napisat tacno sledece stvari(electron, ne treba mi bolja):

koliko para mjesecno
koliko se skida % kad uzimas s bankomata, provjeravas stanje
ima li da stizu sms poruke kad se desi transakcija(bitno) i placa li se
[jos informacija ili nesto sto sam zaboravio :p]

Ili neka druga preporuka... znam da se ovo oduzi ko ko zna sto da vadim al aj da zavrsimo... Taman treba da se narucuju stvari polako sad.

autodijagnostika
21-02-11, 10:09
E sto spomenu Hypo ove nove kartice, ja sam zainteresovan za ovu Internet prepaid.
Moze li ko sto reci o tome, ja sam ih nazva i rekose da im treba 10 dana dok je dobijem.

Recordare88
21-02-11, 10:50
Imam Diners, ne znam da li se ta racuna u kartice iz komercijalnih banaka CG, pa glasah ne.

N_L
21-02-11, 11:15
Ovo je komicno, krecem da odspavam malo kad mi stize poruka da je kartica spremna... dobro se sjetili posle mjesec ipo

the_sorrow
21-02-11, 11:35
Za placanje preko neta vec nekoliko godina koristim Mastercard od CKB-a. S obzirom da mi nije sluzila za nista drugo ne znam pin. I tako prije par dana dobijem neki refund od Amazona jer mi nije nije stigla posiljka i odem do banke da podignem pare jer kao sto rekoh ne znam pin kartice. Kad ne lezi vraze, ne moze bez pina? Ja , moja kartica , moja licna karta ,moj racun , moji novci... :confused: Ne razumijem se kako i zasto ali mi je potpuno nelogicno da ne moze... Samo neka su zdravo.

hercules
23-02-11, 12:09
Evo opet da dignem thread, posao u januar u NLB otvorio racun i podnio zahtjev i tako ceki ceki 3 nedelje nista, odem tamo zove na telefon gore i kazu da dodjem iduce nedelje, ne znaju sta bi. Od tada je proslo jos 3 nedelje.
Pa ih pozdravljam lijepo i trazim drugu banku. Sad HYPO razmisljam pa ako mi moze ko(hercules? :p) napisat tacno sledece stvari(electron, ne treba mi bolja):

koliko para mjesecno
koliko se skida % kad uzimas s bankomata, provjeravas stanje
ima li da stizu sms poruke kad se desi transakcija(bitno) i placa li se
[jos informacija ili nesto sto sam zaboravio :p]

Ili neka druga preporuka... znam da se ovo oduzi ko ko zna sto da vadim al aj da zavrsimo... Taman treba da se narucuju stvari polako sad.
Vidim da si već riješio problem. Imaš u Hypo sad internet karticu koja funkcioniše kao prepaid. Dopuniš i trošiš koliko imaš. Vezana za posebni račun ne i za onaj preko kojeg primaš platu npr. Provizija sa bankomata 1% čini mi se.

E sto spomenu Hypo ove nove kartice, ja sam zainteresovan za ovu Internet prepaid.
Moze li ko sto reci o tome, ja sam ih nazva i rekose da im treba 10 dana dok je dobijem.
Internet kartica glasi na ime i mora se sačekat da se izradi. Ne rade se u CG.

Za placanje preko neta vec nekoliko godina koristim Mastercard od CKB-a. S obzirom da mi nije sluzila za nista drugo ne znam pin. I tako prije par dana dobijem neki refund od Amazona jer mi nije nije stigla posiljka i odem do banke da podignem pare jer kao sto rekoh ne znam pin kartice. Kad ne lezi vraze, ne moze bez pina? Ja , moja kartica , moja licna karta ,moj racun , moji novci... :confused: Ne razumijem se kako i zasto ali mi je potpuno nelogicno da ne moze... Samo neka su zdravo.
Ponesi ličnu kartu sa sobom, i reci da ćeš da podigneš pare sa svog računa. Ne treba ti kartica nego na šalter će po matičnom nać tvoj račun i to para što bude na njemu će ti isplatit.

the_sorrow
23-02-11, 14:05
^ Ja napisah da sam to i uradio i da su mi rekli da ne moze. Btw to nijje kartica koja je vezana za ziro racun i preko koje primam platu, nego zasebna Master card standard. Nego nebitno , odradio sam recovery pina i rijesio problem...

moon safari
23-02-11, 19:07
meni nikad nisu trazili pin (barska filijala), a 8-9 godina imam takvu karticu.

Vidim da si već riješio problem. Imaš u Hypo sad internet karticu koja funkcioniše kao prepaid. Dopuniš i trošiš koliko imaš. Vezana za posebni račun ne i za onaj preko kojeg primaš platu npr. Provizija sa bankomata 1% čini mi se.

mislim da svaka kartica moze tako da funkcionise, samo treba reci da zelis da ti sluzi kao debitna, a ne kreditna. ako pitaju zasto, kazes - zbog samokontrole.

hercules
23-02-11, 22:56
^ Ja napisah da sam to i uradio i da su mi rekli da ne moze. Btw to nijje kartica koja je vezana za ziro racun i preko koje primam platu, nego zasebna Master card standard. Nego nebitno , odradio sam recovery pina i rijesio problem...
Prochitao sam ja nego ti kazhem to je tvoj rachun i na lichnu kartu ti moraju isplatit pare ;)

meni nikad nisu trazili pin (barska filijala), a 8-9 godina imam takvu karticu.

mislim da svaka kartica moze tako da funkcionise, samo treba reci da zelis da ti sluzi kao debitna, a ne kreditna. ako pitaju zasto, kazes - zbog samokontrole.

Zna se koja je debitna koja kreditna. OVje kazhem da nije preporuchljivo koristit karticu koja je vezana za rachun na koji primash platu zbog raznih prevarantskih sajtova.

BlackVelvet
24-02-11, 00:42
ja uvjek koristim karticu koja mi nije povezana sa racunom na koji primam platu. podjem uplatim i transfer na net odma :)

AltaMarea88
26-02-11, 22:33
Taman tema za mene,hmm :)
Moram pohvaliti Prvu banku i njihovu efikasnost kad je u pitanju transfer novca i podizanje novca s njihove Master card!Pare u inostranstvu stignu kroz sat vremena.Naravno,u teoriji ;).

Pare sam dobila tek posle 40 ak sati,i to u umanjenom iznosu od onoga koji je trebao biti.Ta Prva banka(jeste vala PRVA u nekom prigradskom naselju) uzela mi je 68 eura .A zasto? Njihov odgovor' Za odrzavanje kartice'! Odrzavanje kartice kosta 2 eura mjesecno u njihovoj banci,a ja tu karticu imam od oktobra 2010,dakle nekih 5 mjeseci.5 puta 2e= 10 e,ili ja ne racunam dobro? Pa gdje su mi ostalih 58eura? 'To su vam NEKE kamate' :D Lijepo objasnjenje! Inace,tu karticu sam izvadila jer osoblje pojedinih banaka s velikim teskocama uspijeva poslati novac na ziro racun u inostranstvu.

Prije jedno 4 godine,imala sam jos jedan peh sa njihovom karticom...Isto u inostrantvu,prilikom prvog podizanja para sa te kartice proguta mi bankomat karticu :D Greska je bila u kartici,ne u bankomatu (moja je greska bila sto je nisam isprobala prije nego li sam krenula)...

Prva banka-'strasna' banka!
P.S.Tu karticu dobila sam umotanu u papir na kome je pisao pin kod.Italijansku karticu dobila sam u fascikli sa svim objasnjenjima,i naravno cijenama usluga banke,to jest kamatama.Toliko o transparentosti!

isnogood
27-02-11, 01:00
Taman tema za mene,hmm :)
Moram pohvaliti Prvu banku i njihovu efikasnost kad je u pitanju transfer novca i podizanje novca s njihove Master card!Pare u inostranstvu stignu kroz sat vremena.Naravno,u teoriji ;).

Pare sam dobila tek posle 40 ak sati,i to u umanjenom iznosu od onoga koji je trebao biti.Ta Prva banka(jeste vala PRVA u nekom prigradskom naselju) uzela mi je 68 eura .A zasto? Njihov odgovor' Za odrzavanje kartice'! Odrzavanje kartice kosta 2 eura mjesecno u njihovoj banci,a ja tu karticu imam od oktobra 2010,dakle nekih 5 mjeseci.5 puta 2e= 10 e,ili ja ne racunam dobro? Pa gdje su mi ostalih 58eura? 'To su vam NEKE kamate' :D Lijepo objasnjenje! Inace,tu karticu sam izvadila jer osoblje pojedinih banaka s velikim teskocama uspijeva poslati novac na ziro racun u inostranstvu.

Prije jedno 4 godine,imala sam jos jedan peh sa njihovom karticom...Isto u inostrantvu,prilikom prvog podizanja para sa te kartice proguta mi bankomat karticu :D Greska je bila u kartici,ne u bankomatu (moja je greska bila sto je nisam isprobala prije nego li sam krenula)...

Prva banka-'strasna' banka!
P.S.Tu karticu dobila sam umotanu u papir na kome je pisao pin kod.Italijansku karticu dobila sam u fascikli sa svim objasnjenjima,i naravno cijenama usluga banke,to jest kamatama.Toliko o transparentosti!

Sto se nisi raspitala za cijene odrzavnja kartice? Koja je to kartica? Kako to mislis umotana u papir, neki ukrasni za pakovanje ili koji?

Mojsije
27-02-11, 01:12
Kriminalno je da u nase banke naplacuju 'odrzavanje' kartice i e-banking. Takodje mi traze i 3 eura za izvod stanja na racunu. Lopovi jedni. Umjesto da daju sve sto mogu za dz da bi privukli sto vise klijenata, oni gledaju da naplate sve sto mogu. U CKB 12 eura za debitnu karticu i 3 eura za e-banking. Pih.

AltaMarea88
27-02-11, 01:55
Sto se nisi raspitala za cijene odrzavnja kartice? Koja je to kartica? Kako to mislis umotana u papir, neki ukrasni za pakovanje ili koji?

A ti si neki trzisni inspektor? :D Polako sa pitanjima,ako malo pazljivije procitas tekst vidjeces i o kojoj je kartici rijec kao i da mi je receno da je odrzavanje kartice 2 eura mjesecno.Objasnih vec sta mi nije jasno,da se ne ponavljam ;)

Ovdje,primjera radi,odrzavanje kartica je 1 e,a za studente besplatno.I ne samo,odnos prema klijentima je drugaciji jer cilj banke je da privuce i zadrzi klijenta na duzi period ,al nase banke kao i cijela zemlja imaju iskljucivo kratkorocne ciljeve.

Nego eto,opekla sam se dva puta,treci necu.

Mr_Gospodin_Signore
27-02-11, 11:10
I to vjerovatno da moras da kupusas taj papir, ne bi li pronasla pin. A kad pronadjes, zapitas se je li to, jer ti nije niko objasnio dje, sto, kako, kome, cemu, na cemu, ispod cega, pored cega, iza cega...

isnogood
27-02-11, 17:00
A ti si neki trzisni inspektor? :D Polako sa pitanjima,ako malo pazljivije procitas tekst vidjeces i o kojoj je kartici rijec kao i da mi je receno da je odrzavanje kartice 2 eura mjesecno.Objasnih vec sta mi nije jasno,da se ne ponavljam ;)

Ovdje,primjera radi,odrzavanje kartica je 1 e,a za studente besplatno.I ne samo,odnos prema klijentima je drugaciji jer cilj banke je da privuce i zadrzi klijenta na duzi period ,al nase banke kao i cijela zemlja imaju iskljucivo kratkorocne ciljeve.

Nego eto,opekla sam se dva puta,treci necu.

Fino trazis listing kartice i tu ti pise sve. Jesi li karticu koristila na njihovim bankomatima ili na bankomatu druge banke? Posjeti sajt, na njemu imas sve objasnjeno o provizijama :http://www.prvabankacg.com/index.php?strana=proizvodiiusluge&tip=1&id=10

Caesar
28-02-11, 00:51
ja ih koristim ali me jednom upecase. Steta je bila 40e i troskovi nove kartice. Od tad svaku kupovinu preko neta checknem na nekoliko adresa. McAfee itd

AltaMarea88
28-02-11, 12:52
Fino trazis listing kartice i tu ti pise sve. Jesi li karticu koristila na njihovim bankomatima ili na bankomatu druge banke? Posjeti sajt, na njemu imas sve objasnjeno o provizijama :http://www.prvabankacg.com/index.php?strana=proizvodiiusluge&tip=1&id=10

Hvala ti na savjetu,al vec sam sve to uradila,samo sto se moja racunica ne poklapa sa njihovom ;) Njihovo objasnjenje je da mi racunaju odrzavanje kartice od 2008 godine,a ja sam tu karticu odjavila tacno prije dvije godine,i tek sad u oktobru 2010 godine izvadila opet novu.Dakle trebalo je da uzimaju svoje interese od oktobra 2010 (ili mozda treba cak od datuma mog rodjenja? :) )
Karticu sam ponovo odjavila i za svoju dusu je iskasapila :D jer su me iznervirali.Upravo izvadih novu karticu u jednoj banci sa ljubaznim osobljem,nazalost ne u nasoj zemlji ;) A Prva banka mene nikad vise nece vidjeti,niti cu je kome preporuciti.Reputacija?Sta njih briga za to ;)
Pozdrav

isnogood
28-02-11, 15:43
[quote=AltaMarea88;2099340]Hvala ti na savjetu,al vec sam sve to uradila,samo sto se moja racunica ne poklapa sa njihovom ;) Njihovo objasnjenje je da mi racunaju odrzavanje kartice od 2008 godine,a ja sam tu karticu odjavila tacno prije dvije godine,i tek sad u oktobru 2010 godine izvadila opet novu.Dakle trebalo je da uzimaju svoje interese od oktobra 2010 (ili mozda treba cak od datuma mog rodjenja? :) )
Karticu sam ponovo odjavila i za svoju dusu je iskasapila :D jer su me iznervirali.Upravo izvadih novu karticu u jednoj banci sa ljubaznim osobljem,nazalost ne u nasoj zemlji ;) A Prva banka mene nikad vise nece vidjeti,niti cu je kome preporuciti.Reputacija?Sta njih briga za to ;)
Pozdrav[/quote
Imas li potvrdu da si odjavila tu prvu karticu? Pretpostavljam da nisi napravila i potpisala zahtjev za gasenje. Koliko mogu shvatiti iz tvog poslednjeg pisanja ti nisi u oktobru dobila novu karticu, vec ti je reizdata ta stara, i zato se pojavljuje dug za održavanje. Znaci prva kartica nije bila ugasena.

sales specialist
11-03-11, 19:20
Trenutno sam oduševljen NLB bankom ;), njihovom karticom sa čipom koja traži PIN pri kupovini, dok vraćate karticu u novčanik stiže sms sa sumom
koja je upravo skinuta sa vašeg računa i stanjem na računu, uvjek se može provjeriti stanje sms-om, podizanje novca na njihovim bankomatima je naravno besplatno, a pazi sad: podizanje na njihovim bankomatima u SRB je takođe besplatno, plaćanje karticom u zemlji i inostranstvu je bez provizije!
Jedino ne znam koliko je održavanje ove kartice (VISA Electron), koja se može koristiti i na netu naravno.
Nadam se da nije 5€ mjesečno. :D

U svakom slučaju, NLB je pravi odmor poslije Komercijalne banke AD Budva!
Njihova kartica nije zaštićena PIN-om, znači kog god mi je ukrade može da ide u prvi butik/prodavnicu, i pošteno se časti,
jer naravno da kod nas niko ne traži ličnu ispravu pri kupovini.
Takođe, nema više čuvanja računa i vođenja evidencije da bih znao koliko imam para na računu, kakav je to smor.
Što je najjače, skidaju ti 0.40€ za provjeru stanja na njihovom bankomatu! (pričam o Kom. banci)

Ono što je još veliki plus za NLB je to što kod priliva novca iz inostranstva ne skidaju nikakvu proviziju, kada pošiljalac snosi kompletne troškove (OUR, sender pays all costs).
Ne radim za NLB kao što većina vas sad misli vjerovatno :), samo sam veoma prijatno iznenađen njihovim sistemom poslovanja, nakon dužeg
vremena provedenog u Kom. banci AD Budva. Jedina zamjerka, više od mjesec dana čekam na aktiviranje eBankinga. Pogriješili su mi JMBG u zahtjevu, i evo ga čekam predugo.

hercules
11-03-11, 19:49
Trenutno sam oduševljen NLB bankom ;), njihovom karticom sa čipom koja traži PIN pri kupovini, dok vraćate karticu u novčanik stiže sms sa sumom
koja je upravo skinuta sa vašeg računa i stanjem na računu, uvjek se može provjeriti stanje sms-om, podizanje novca na njihovim bankomatima je naravno besplatno, a pazi sad: podizanje na njihovim bankomatima u SRB je takođe besplatno, plaćanje karticom u zemlji i inostranstvu je bez provizije!
Jedino ne znam koliko je održavanje ove kartice (VISA Electron), koja se može koristiti i na netu naravno.
Nadam se da nije 5€ mjesečno. :D

U svakom slučaju, NLB je pravi odmor poslije Komercijalne banke AD Budva!
Njihova kartica nije zaštićena PIN-om, znači kog god mi je ukrade može da ide u prvi butik/prodavnicu, i pošteno se časti,
jer naravno da kod nas niko ne traži ličnu ispravu pri kupovini.
Takođe, nema više čuvanja računa i vođenja evidencije da bih znao koliko imam para na računu, kakav je to smor.
Što je najjače, skidaju ti 0.40€ za provjeru stanja na njihovom bankomatu! (pričam o Kom. banci)

Ono što je još veliki plus za NLB je to što kod priliva novca iz inostranstva ne skidaju nikakvu proviziju, kada pošiljalac snosi kompletne troškove (OUR, sender pays all costs).
Ne radim za NLB kao što većina vas sad misli vjerovatno :), samo sam veoma prijatno iznenađen njihovim sistemom poslovanja, nakon dužeg
vremena provedenog u Kom. banci AD Budva. Jedina zamjerka, više od mjesec dana čekam na aktiviranje eBankinga. Pogriješili su mi JMBG u zahtjevu, i evo ga čekam predugo.
Pa nije baš besplatno platiš kursnu proviziju ali dobro. To imaš ko većine banaka koje su prisutne na ex yu prostorima iz razloga što je napravljena mreža a obračunski centar je manje vie svima na jedno mjesto.
Nij eti NLB jedina.
Plaćanje karticom u inostranstvo je sa provizijom to si pogrešno razumio sigurno. Ne vjerujem da bi te banka cahstila te troshkove no bi makar na 0 bila.
Uglavnom NLB nije jedina sa čipom, PIN-om, "besplatnim" podizanjem u SRB, SMS uslugom, ali se slažem da je jako dobra banka za klijente ;)

sales specialist
12-03-11, 01:45
Pa nije baš besplatno platiš kursnu proviziju ali dobro.

Da, znam za to, ali je i to minimalno.
Platio sam nešto juče u prodavnici u SRB, račun na kasi sam dobio u dinarima a sms mi je stigao koliko su mi eura skinuli. Kad sam preračunao, ispalo je da su euro računali oko 101.5din, dok je euro u mjenjačnicama trenutno 102din/103din.
Tako da je i tu provizija minimalna.

Plaćanje karticom u inostranstvo je sa provizijom to si pogrešno razumio sigurno. Ne vjerujem da bi te banka cahstila te troshkove no bi makar na 0 bila.
Potpis ispod tvog nicka jeste interesantan, ali nije potpuno istinit! :)
Pročitaj pod Glavne prednosti: http://www.nlb.me/VISAElektron

Uglavnom NLB nije jedina sa čipom, PIN-om, "besplatnim" podizanjem u SRB, SMS uslugom, ali se slažem da je jako dobra banka za klijente ;)
Nisam ja ni rekao da je jedina, već da sam prijatno iznenađen svim uslugama koje pruža.
Tako daaa... ;)

P.S.
A što bolduješ svoje postove? :p

hercules
13-03-11, 01:09
Da, znam za to, ali je i to minimalno.
Platio sam nešto juče u prodavnici u SRB, račun na kasi sam dobio u dinarima a sms mi je stigao koliko su mi eura skinuli. Kad sam preračunao, ispalo je da su euro računali oko 101.5din, dok je euro u mjenjačnicama trenutno 102din/103din.
Tako da je i tu provizija minimalna.

Potpis ispod tvog nicka jeste interesantan, ali nije potpuno istinit! :)
Pročitaj pod Glavne prednosti: http://www.nlb.me/VISAElektron

Nisam ja ni rekao da je jedina, već da sam prijatno iznenađen svim uslugama koje pruža.
Tako daaa... ;)

P.S.
A što bolduješ svoje postove? :p
Boldujem reda radi prije je bilo dodge blue bojom. Navika :)

Kurne razlike su caka banaka na koje se fino zarađuje. Da poželiš da ti aplati transakciju :)
E moj sales specialist, lijepo to zvuči kad kažu besplatno svugdje u inostranstvu.
Kad ono kaže sljedeće:

• Korišćenje kartice je moguće na mreži POS terminala i bankomata u zemlji i inostranstvu (24 miliona prodajnih mjesta i preko 850 hiljada bankomata širom svijeta). Moguća je upotreba u svakoj trgovini označenoj sa logom VISA. Takodje karticu možete koristiti za Internet transakcije (sa ograničenjem na sajtove preporučene od strane VISA Int. i korišćenja CVV standarda)
Ili u prevodu provuci je negdje kroz neki POS terminal Master Card-a, American Expressea, Dinners Cluba i sličnih i eto ti provizija ;)

Opis mi baš paše :cool:

anka888
26-11-11, 18:28
Moze li mala pomoc!
Htela bih da trgujem nesto od tehnike do 500 eura pa me interesuje da li iko od vas zna kako to ide preko kreditne kartice npr.visa classic?
Nikako ne razumem u te bankarske poslove. Odem u prodavnicu kupim sta hocu i onda koliko ja to mesecno placam?
Procitala sam nekih 10% mesecno... ili koliko ja hocu ili mi banka to odredi
Hvala

djiha
29-11-11, 13:32
Mene samo interesuje da li prodavnica ili taj koji naplacuje uslugu ima pravo da naplati 3-4% vecu cijenu ako placam karticom?

sparco
29-11-11, 13:33
ne al to dzukele rade, da bi zaradile jer na kraju dana plate provoziju na devni promet, mene je krenula cura to da uradi pa sam rekao izvini sto radis to ?to nije cijen za taj proizvod i tacka, il zovi inspekciju odma

hercules
29-11-11, 16:15
Moze li mala pomoc!
Htela bih da trgujem nesto od tehnike do 500 eura pa me interesuje da li iko od vas zna kako to ide preko kreditne kartice npr.visa classic?
Nikako ne razumem u te bankarske poslove. Odem u prodavnicu kupim sta hocu i onda koliko ja to mesecno placam?
Procitala sam nekih 10% mesecno... ili koliko ja hocu ili mi banka to odredi
Hvala
To moraš da pitaš svoju banku kako bi to išlo. Ne zavisi od prodavca.

Mene samo interesuje da li prodavnica ili taj koji naplacuje uslugu ima pravo da naplati 3-4% vecu cijenu ako placam karticom?
Da je sreće pravde i zakona u ovoj državi takve bi odma zatvarali. Uglavnom svaka cijena treba da bude iskazana sa PDV-om, posebno bez pdv-a, posebno iznos pdv i na kraju ukupan iznos sa PDV-om.

Naplata 3-4% je ovo što ti sparco kaže - ni pod razno.
A najviše se oduševim kad mi kažu da plaćanje karticom nije što i plaćanje gotovinom. Pa to je fenomen.
Ufffff.

Bonja the Zmaj
30-11-11, 16:24
Da je sreće pravde i zakona u ovoj državi takve bi odma zatvarali.
Uuuuu, Hercy trazi zatvore!

Naravno, u zatvore neke virtuelne likove koji smisljaju bankovna pravila, dok one koji su smislili takav sistem, omogucili tim manipulantima da tako funkcinisu i nikog ne kaznjavaju, vec se i sami pune preko grbace naroda (naravno mnogostruko vise) - e o njima Hercy ni rijec ne progovara, jer bi se nedje mogao zaleceti pa pomenut voljenog profesora Veselina Vukotica.

Rakun
19-12-11, 13:14
Trebalo je da mi stigne neki refund sa TinyDeal-a.

Ne stiže, ne stiže, ne stiže. Ja popizdio i osuo po TinyDeal-u
Kad vidim na NLB Klik od prije mjesec dana

73202
Kao što vidite piše " Isplata sa tekuaeg raeuna (kartica)" i štrecnem se da mi kradu pare sa kartice.
Nazovem ja NLB da pitam KAKVA CRNA ISPLATA.
Kažu mi to ti je uplata (kad je uplata u pitanju stoje dva minusa)
"Što nisam dobio SMS" pitam ja.
"Zato što ne šaljemo SMS za uplate sa interneta" odgovara on
"Pa koji !$#"% ja vama onda plaćam SMS obavještenja"
"Pa ovaj, onaj, nemamo podršku za automatsko slanje "uplata preko fajlova"", u svakom slučaju OpTrtGeveznZein

AltaMarea88
28-12-11, 10:57
Rakune, da li se ti to osjecas zbunjenim? :D

Da ti olaksam, i podijelim sa tobom moje misljenje o crnogorskom finansijskom sistemu, uopste. Sve dok je finansijski sistem u Crnoj Gori u domenu nuklearne fizike (sto se tiche znanja osoblja o proizvodima koje nude, kao i nemanja osnovne finansijske kulture od strane klijenata), treba se vratititi iskljucivo koristenju kesha.

Sad da izvucem iz rukava jednu poslovicu, koja je malo bzv, al poenta je ovog topika ' Nije zvaka za seljaka' ;). Ko je seljak? Nisu klijenti, dakle... Ne moze da se kaska na ovom polju 30 godina za svijetom, a da se nude klijentima relativno inovativni proizvodi, ne i ne!

autodijagnostika
28-12-11, 11:09
Rakune, da li se ti to osjecas zbunjenim? :D

Da ti olaksam, i podijelim sa tobom moje misljenje o crnogorskom finansijskom sistemu, uopste. Sve dok je finansijski sistem u Crnoj Gori u domenu nuklearne fizike (sto se tiche znanja osoblja o proizvodima koje nude, kao i nemanja osnovne finansijske kulture od strane klijenata), treba se vratititi iskljucivo koristenju kesha.

Sad da izvucem iz rukava jednu poslovicu, koja je malo bzv, al poenta je ovog topika ' Nije zvaka za seljaka' ;). Ko je seljak? Nisu klijenti, dakle... Ne moze da se kaska na ovom polju 30 godina za svijetom, a da se nude klijentima relativno inovativni proizvodi, ne i ne!
Ka i dosta drugih stvari kod nas. Samo to sto dosta nas ne prima platu preko banke, ili je prima polovicno je dovoljan razloga zasto NE imati kartice.

Rakun
28-12-11, 11:21
Da ti olaksam, i podijelim sa tobom moje misljenje
Da ti olakšam, i podjelim sa tobom moje mišljenje:
Mogu reći da su nam banke mimo svijeta(kao što i jesu).
Ali nikako ih ne mogu nazvati lopovskim institucijama, niko nikome ne zavrće ruku da nešto potpiše. ČITAJTE UGOVORE

P.S.Tu karticu dobila sam umotanu u papir na kome je pisao pin kod.
I u NLB dobiješ karticu "umotanu" u papir na kojem je sa unutrašnje strane PIN kod. A na onom istom ugovoru koji si potpisala ti pišu dažbine, moguće je da računaju sa tim da nisi bila "zbunjena" kada si potpisivala ugovor.

Italijansku karticu dobila sam u fascikli sa svim objasnjenjima,i naravno cijenama usluga banke,to jest kamatama.Toliko o transparentosti!
To što ti banka daje uputstvo poslije potpisivanja ugovora ti apsolutno ništa ne znači, pa da ti i piše da je održavanje 25 Eura, ti si to potpisala, niko ti nije ništa sakrio.
Najvažnije pravilo kad potpisuješ nešto je
5 PUTA PROČITAJ TEKST(provjeri i zadnju stranu za svaki slučaj) i to čitaj lagano i bez trke jer je ono gdje vas kao što vi kažete kradu zavijeno u oblande

AltaMarea88
28-12-11, 14:26
Da ti olakšam, i podjelim sa tobom moje mišljenje:
Mogu reći da su nam banke mimo svijeta(kao što i jesu).
Ali nikako ih ne mogu nazvati lopovskim institucijama, niko nikome ne zavrće ruku da nešto potpiše. ČITAJTE UGOVORE.

I u NLB dobiješ karticu "umotanu" u papir na kojem je sa unutrašnje strane PIN kod. A na onom istom ugovoru koji si potpisala ti pišu dažbine, moguće je da računaju sa tim da nisi bila "zbunjena" kada si potpisivala ugovor.

To što ti banka daje uputstvo poslije potpisivanja ugovora ti apsolutno ništa ne znači, pa da ti i piše da je održavanje 25 Eura, ti si to potpisala, niko ti nije ništa sakrio.
Najvažnije pravilo kad potpisuješ nešto je
5 PUTA PROČITAJ TEKST(provjeri i zadnju stranu za svaki slučaj) i to čitaj lagano i bez trke jer je ono gdje vas kao što vi kažete kradu zavijeno u oblande

E nije tako ;).
Ja sam klijent i mogu da nazovem banku koja je iznevjerila moje povjerenje bilo kakvim imenom, to je moje pravo, a banka je ta koja mora da cuva svoju reputaciju jer od nje zivi. Losa reputacija, bye bye banko. ;)

Ti banka, ne mozes meni da das karticu samo sa pin cod-om.
Ti banka, ne smijes da pises sitnim slovima.
Ti banka, ne smijes da 'savijas oblande'.
Ti banka, ne smijes da odgovoris jednom Rakunu na njegove nedoumice (kojih mora biti) u stilu 'pa ovaj onaj'!

Kad banke koje posluju u Cg pocnu da postuju ova pravila i ostala pravila savremenog bankarstva, ja cu ponovo postati korisnik njihovih inovativnih proizvoda, a do tada zivio kesh (koji bankama ne odgovara ;)). Da malo vise ljudi pocne da razmislja na ovaj nacin i te nase banke bi se morale prilagoditi i shvatiti da je SVAKI klijent bitan!!!

Tvoj savjet o citanju ugovora je sasvim na mjestu (o tome sam i sama pisala na nekom od ovih topika), al to nije dovoljno. Sta ako dodje jedna zena u godinama, ti banka ponudis joj dvije kartice, preko jedne ce moci da podize platu na bankomatu, preko druge recimo moci ce da se zaduzuje. Gospodja je u godinama, mozda ni ne vidi dobro, a u bankarske proizvode se ne razumije (sto je za okcekivati kod vecine ljudi u godinama). Ti ces joj reci da procita 5 puta ugovor cije su pojedine stavke zamotane u oblande (koliko ono bjese kosta 'ukidanje' kartice ;)) a neke 'sitnice' napisane sitnim slovima??? HA HA! ;)

Nema potrebe da pisem 'kako bi trebalo', tj kako mora da se radi, al opet ponavlljam, sve dok mi nase banke nude novije proizvode igrajuci po pravilima iz devedesetih, ja necu da pristanem da saradjjem sa njima, a kao sto rekoh vec svaki klijent je bitan, pa i ja mala i neznana :)

Rakun
28-12-11, 15:17

Ako ti je stalo do toga da ti banka daje slikovnice kada podižeš karticu na šalteru na kom podižeš karticu ima besplatnih pamfleta koji te upućuju u korišćenje kartice.
Imaš li ruke ?

Rakun
28-12-11, 15:45
Ja sam klijent i mogu da nazovem banku koja je iznevjerila moje povjerenje bilo kakvim imenom, to je moje pravo, a banka je ta koja mora da cuva svoju reputaciju jer od nje zivi.
Tačno, tvoje je da se žališ kao što se žalim i ja što moram da plaćam E-Banking (ili kako su ga krstili NLBklik) i SMS obavještenja
Ali ne mogu ih zvati kao dosta ljudi sa foruma lopovima jer sam se prije potpisivanja bilo čega upoznao sa svim.
Strašno me nerviraju osobe koje kažu "LOPOVSKA BANKA UZIMA 12%".
Tjera li neko nekoga do uzima kredit, SAM GA JE UZEO.
da li je znao taj koji je uzeo kredit koliko banka dere, ZNAO JE.

Ako ti je stalo do toga da ti banka daje slikovnicu kada podižeš karticu. Svaka banka u CG ti daje taj pamflet koji su ti dali u Italiji, samo treba da pružiš ruku na pult pored šaltera i da ga uzmeš(ne moraš ni da uzmeš karticu da bi ga dobio)

Kad banke koje posluju u Cg pocnu da postuju ova pravila i ostala pravila savremenog bankarstva,
Zaboravljaš da su sve banke osim Prve strane banke (OTP Group, Societe generale, NLB, Erste).
Znači najjače banke svijeta, koje rade na principu dva aršina

Što se ne žališ na razliku između Hrvatskog T-COM-a i našeg, Hrvatskog Telenora i ovog našeg itd...

Sta ako dodje jedna zena u godinama, ti banka ponudis joj dvije kartice, preko jedne ce moci da podize platu na bankomatu, preko druge recimo moci ce da se zaduzuje. Gospodja je u godinama, mozda ni ne vidi dobro, a u bankarske proizvode se ne razumije (sto je za okcekivati kod vecine ljudi u godinama). Ti ces joj reci da procita 5 puta ugovor cije su pojedine stavke zamotane u oblande (koliko ono bjese kosta 'ukidanje' kartice ;)) a neke 'sitnice' napisane sitnim slovima??? HA HA! ;)
Ako baš toliko ne razumije neka ne uzima karticu i kraj priče, ne može neko da koristi nešto silu na sramotu

AltaMarea88
28-12-11, 18:31
Tačno, tvoje je da se žališ kao što se žalim i ja što moram da plaćam E-Banking (ili kako su ga krstili NLBklik) i SMS obavještenja
Ali ne mogu ih zvati kao dosta ljudi sa foruma lopovima jer sam se prije potpisivanja bilo čega upoznao sa svim.
Strašno me nerviraju osobe koje kažu "LOPOVSKA BANKA UZIMA 12%".
Tjera li neko nekoga do uzima kredit, SAM GA JE UZEO.
da li je znao taj koji je uzeo kredit koliko banka dere, ZNAO JE.

Slazem se u potpunosti, ali ja hocu slikovnicu!!! Ne zbog toga sto je to neki moj hir, iako bi mogao biti (mozda mi je potrebna fascikla u datom trenutku :)), vec zato sto je to njihova obaveza, pravilo koje moraju da postuju. Nezavisno od mojih godina, obrazovanja, profesije, banka mene i svakog klijenta mora da stavi u polozaj da razumije sasvim jasno ugovor koji je veze sa klijentom.

Ako ti je stalo do toga da ti banka daje slikovnicu kada podižeš karticu. Svaka banka u CG ti daje taj pamflet koji su ti dali u Italiji, samo treba da pružiš ruku na pult pored šaltera i da ga uzmeš(ne moraš ni da uzmeš karticu da bi ga dobio).

Nije to ta slikovnica koju ja hocu, to su samo marketinske letke, da ih tako nazovem.

Zaboravljaš da su sve banke osim Prve strane banke (OTP Group, Societe generale, NLB, Erste)..

Znači najjače banke svijeta, koje rade na principu dva aršina

Nemoj da tvrdis da su najjace banke svijeta ;). Sistemski vazna, na evropskom nivou, od svih ovih koje si nabrojao, jeste samo Societe Generale Group. Banke koje posluju kod nas su filijale stranih banaka, al one posluju po regulativi koja vazi u Crnoj Gori, na kojoj ima jos MNOGOOOOOOOOOOOOOOO da se radi. Ovo o cemu mi pricamo, tj transparentnost banaka u odnosu sa klijentima, jeste jedna izuzetno bitna stavka u poslovanju banaka. Neosporno je da se mora radtii na njoj, i nema izgovora da su klijenti nepismeni, banka mora da opismeni finansijski nepismenog klijenta ukoliko zeli da saradjuje sa njim. Nadam se da ce ova logika zazivjeti u Cg u buducnosti, jer zaista je nelogicno ici ka modernom bankarstvu nekim mracnim putevima.

Što se ne žališ na razliku između Hrvatskog T-COM-a i našeg, Hrvatskog Telenora i ovog našeg itd..

Pojma nemam o razlikama izmedju ta dva mobilna operatera, al ono sta znam tu me ne diraj :).

Ako baš toliko ne razumije neka ne uzima karticu i kraj priče, ne može neko da koristi nešto silu na sramotu

Kad cemo da shvatimo da su banke kompanije, da ih mozemo nazvati i industrijom koja proizvodi pare, samo nema dima u proizvodnji, al bave se proizvodnjom. Da li tebi, kada kupujes telefon, uz njega dodju instrukcije za njegovu upotrebu sve sa slikama? Da li jasno vidis istaknutu cijenu tvog telefona prije nego li ga kupis? Da li mozes da se obratis nekome ko ti je prodao telefon ukoliko kasnije imas problema sa njim? E sada, zasto to sve ne bi moglo i u bankarstvu? Jednostavno je i tako mora biti!
Bilo bi zanimljivo istraziti, pa makar i na forumu, koliko klijenti zapravo razumiju bankarske proizvode, al o tome bi se trebali pozabaviti oni koji su odgovorni za bankarstvo u Cg. Ja i dalje tvrdim da se treba vratiti tradicionalnom nacinu placanja sve dok se ne stvore uslovi za transparentno koristenje kartica i ostalih bankarskih proizvoda. Dakle, hocu instrukcije, i hocu da vidim jasno cijenu po kojoj sam kupila bankarski proizvod. HOCU SLIKOVNICU :).

Njivice_Orano_Nepreorano
29-12-11, 08:36
Dakle, hocu instrukcije, i hocu da vidim jasno cijenu po kojoj sam kupila bankarski proizvod. HOCU SLIKOVNICU
Ja mislim da sve banke to kriju kao zmija noge. I isto tako, tesko im iz usta izvuces sve troskove kad se raspitujes za kredit. I tesko ces naci slikovnicu sa svim tim detaljima i u SRB i u CG. U ostalim se nisam raspitivao.

I offtopic: ja ne znam da ima Telenor u CRO ?

Rakun
29-12-11, 09:28
Slazem se u potpunosti, ali ja hocu slikovnicu!!! Ne zbog toga sto je to neki moj hir, iako bi mogao biti (mozda mi je potrebna fascikla u datom trenutku :)), vec zato sto je to njihova obaveza, pravilo koje moraju da postuju. Nezavisno od mojih godina, obrazovanja, profesije, banka mene i svakog klijenta mora da stavi u polozaj da razumije sasvim jasno ugovor koji je veze sa klijentom.
Ideš u krajnost, praktično je nemoguće objasniti nepismenoj osobi produkt modernog svijeta
To ti je kao da nepismena osoba hoće da pročita pismo koje je poštar donio i poštar bi trebalo da ga uči kako da piše

Nije to ta slikovnica koju ja hocu, to su samo marketinske letke, da ih tako nazovem.
"Marketinski letci" koji se daju u NLB objašnjavaju sve.Mada stvarno nema uputstva kako se koristi bankomat(onome ko ne umije da ga koristi ne treba kartica)

Sistemski vazna, na evropskom nivou, od svih ovih koje si nabrojao, jeste samo Societe Generale Group. Banke koje posluju kod nas su filijale stranih banaka, al one posluju po regulativi koja vazi u Crnoj Gori, na kojoj ima jos MNOGOOOOOOOOOOOOOOO da se radi.

Ovo o cemu mi pricamo, tj transparentnost banaka u odnosu sa klijentima, jeste jedna izuzetno bitna stavka u poslovanju banaka. Neosporno je da se mora radtii na njoj, i nema izgovora da su klijenti nepismeni, banka mora da opismeni finansijski nepismenog klijenta ukoliko zeli da saradjuje sa njim. Nadam se da ce ova logika zazivjeti u Cg u buducnosti, jer zaista je nelogicno ici ka modernom bankarstvu nekim mracnim putevima.

Da li Societe Generale ima besplatan E-Banking u Crnoj Gori, kao što mora da ima u normalnim zemljama ??
Kad sam već kod Societe Generale pogledaj šta piše na početnoj stranici njihovog Home Page-a
" (http://www.societegenerale.com/en/sgeneration/societe-generale-launches-online-banking-site-especially-young-people) Societe Generale launches an online banking site especially for young people (http://www.societegenerale.com/en/sgeneration/societe-generale-launches-online-banking-site-especially-young-people)" . Znači ni njima ne pada na pamet da uče seljake počevši od 0

Kad cemo da shvatimo da su banke kompanije, da ih mozemo nazvati i industrijom koja proizvodi pare, samo nema dima u proizvodnji, al bave se proizvodnjom. Da li tebi, kada kupujes telefon, uz njega dodju instrukcije za njegovu upotrebu sve sa slikama? Da li jasno vidis istaknutu cijenu tvog telefona prije nego li ga kupis? Da li mozes da se obratis nekome ko ti je prodao telefon ukoliko kasnije imas problema sa njim? E sada, zasto to sve ne bi moglo i u bankarstvu? Jednostavno je i tako mora biti!
Banka nije proizvodna industrija ni u kom slučaju i sa njom se ne može ni porediti kao što ti praviš poređenje.
Banka je ustanova koja se bavi uslugama i tako je od templara na ovamo

Ja i dalje tvrdim da se treba vratiti tradicionalnom nacinu placanja sve dok se ne stvore uslovi za transparentno koristenje kartica i ostalih bankarskih proizvoda.
S'obzirom kako su radnici na kasama pošteni mislim da bi bio veći gubitak plaćanje gotovinom.
Pozivam sve forumaše da kažu koliko puta prodavac nije imao da im vrati 5c.ŠALIM SE NARAVNO, SPISAK BI SE OTEGAO U NEDOGLED

AltaMarea88
29-12-11, 17:06
Ja mislim da sve banke to kriju kao zmija noge. I isto tako, tesko im iz usta izvuces sve troskove kad se raspitujes za kredit. I tesko ces naci slikovnicu sa svim tim detaljima i u SRB i u CG. U ostalim se nisam raspitivao.

Mene interesuje zasto je tako? Da li zbog neznanja osoblja (u sta sam se uvjerila i sama), ili zbog toga sto klijenti ne znaju koja su njihova prava kad udju u banku, stide se da pitaju ako ne razumiju ili zbog nekog desetog razloga?

Da li Societe Generale ima besplatan E-Banking u Crnoj Gori, kao što mora da ima u normalnim zemljama ??

Sad sam prelistala njihov sajt. Tarife za e-banking su postavljene na samom dnu stranice, rijec ispisana tankim crvenim slovima na koju moras da kliknes kako bi se otvorila stranica sa cijenama. Lose ;) http://www.pgbanka.com/mn/img/doc/tarife/Tarife-E-banking-fizicka-lica.pdf . Dakle, odgovor na pitanje da li SC ima besplatan e banking u Crnoj Gori - NEMA. Kako i sami kazu na sajtu:
Cijena (usluge putem WEB servisa su jeftinije od klasičnih usluga na šalteru).

Zasto nema? Po mojoj logici, odgovor na pitanje bi bio sledeci : slaba je konkurencija + manja je ponuda/potraznja banakrskih proizvoda (manja mogucnost zarade na osnovu ponudjenih usluga za jednu banku) + drze visoke kamatne stope na depozite (do 6,5 % na tri godine, hm hm). Iako Podgoricka banka pripada Societe Generale Grupi, njene cijene su drugacije od jedne filijale recimo u Francuskoj, sto je i logicno, svaka zemlja ima svoj rizik koji utice na kamatne stope. Svaka filijala ima i svoje troskove i prihode koje treba uskladiti i obezbjediti na kraju akcionarima odredjeni ROE (prostim rijecima, zarada). Sve u svemu, i te cijene za e bankinkg zavise od politike i strategije jedne banke ili ti filijale u ovom slucaju. Ali, kada oni moraju da naplacuju SMS servis, tu nesto ne stima sa njihovim nacinom poslovanja :).

Kad smo vec kod e banking-a, posto je to inovativna usluga, savremene banke ti daju mogucnost da preko interneta dogovoris sastanak u filijali najblizoj tvojoj kucnoj adresi i informises se direktno o svim mogucnostima koje ti nudi home banking. OVo ti navodim kao primjer u kojoj mjeri banke danas MORAJU da informisu svoje klijente i opismenjavaju ih finansijski. Pa i ovaj primjer sto si ti naveo " (http://www.societegenerale.com/en/sgeneration/societe-generale-launches-online-banking-site-especially-young-people) Societe Generale launches an online banking site especially for young people (http://www.societegenerale.com/en/sgeneration/societe-generale-launches-online-banking-site-especially-young-people)", nije nista drugo do opismenjavanje mladih ljudi kojima je internet svakodnevni dio zivota. Nebitno dal si ti seljak, ili si neki biznismen ,banka je duzna da tebe nauci da koristis njen proizvod od NULE, ako zeli da saradjuje sa tobom. Duzna je ne samo zbog etike, vec je tako zakonski obavezana. Al kazem opet, ova logika nece jos zazivjeti kod nas sve dok ne prilagodimo regulativu evropskim standardima, jer smo mi sto se tice finansija jednu eru unazad za svijetom, cak i za regionom ;).
I da, dal postoje kod nas specijalizovani sajtovi napravljeni u saradnji sa centralnom bankom, gdje gradjani mogu uporediti troskove za e banking kod raznih banki? Dal postoje istrazivanja koji je procenat klijenata koji koriste e banking? Da li se zna koji je to profil ljudi? Cini mi se da sve to fali, al mozda nisam u pravu... Sve u svemu, i na tome treba da se radi, jer ide u koristi i bankama i klijentima, pa se nadajmo da ce se nase banke malo opametiti.

Banka nije proizvodna industrija ni u kom slučaju i sa njom se ne može ni porediti kao što ti praviš poređenje.
Banka je ustanova koja se bavi uslugama i tako je od templara na ovamo

Mogu jer sam u pravu ;).

S'obzirom kako su radnici na kasama pošteni mislim da bi bio veći gubitak plaćanje gotovinom.
Pozivam sve forumaše da kažu koliko puta prodavac nije imao da im vrati 5c.ŠALIM SE NARAVNO, SPISAK BI SE OTEGAO U NEDOGLED

5 centi nisam uzela u obzir, to je bas nasa autenticna praksa :D. Meni su se smijali kad sam platila tacno u tri centa racun, al dobro :). To se vec moze pripisati nasem mentalitetu, valjda.

ThaHool
29-12-11, 19:35
Kako nije?
Zar nije besplatno plaćanje sa bilo kojom karticom u bilo koju "prodavnicu"?
A, jedino ti naplaćuju kad podižeš novac sa bankomata.

Njivice_Orano_Nepreorano
29-12-11, 21:52
Iskustvo : Dosadasnje placanje po inostranstvu (Italija, Slo, BiH, Srb, Cro) VISA karticom, je bilo bez provizije. Za EU nije tesko provjeriti, jer cu cijene u EUR, a za ostale sam morao loviti srednji kurs na dan provlacenja kartice. Sto se tice podizanja na bankomatima, tu nemam iskustva, i tu sam dobio upozorenje od moje banke, da su dobre provizije ako se dizu pare u inostranstvu, pa da se ne iznenadim.

Sto se e-bankinga tice, jednom sam postavio pitanje : Ako placam mjesecnu tarifu za e-banking, zasto onda placam i svaku transakciju koju odradim putem e-bankinga. Znate sto je bio odgovor ? Nema ga... Niko! Ni iz filijale ni iz centrale. Tako da ostaje ono, deri raju dje stignes i kako stignes. Pa ti objasni starijima prednosti e-bankinga, kad dvaput placas za mucak.

Sto se tice provodjenja istrazivanja oko e-bankinga, to jedino da uradi neki jaci NVO, pa da malo potrese to javno i da postavi pitanje pred CBCG zasto dozvoljava komercijalnim bankama da tako deru klijente dva puta za jednu istu stvar. Drzava to sama nece uraditi, MANS nema kad od drugih peripetija CEZAP je bankrotirao (eto koliko drzava vodi racuna o svojim gradjanima, to jest o dzepu svojih gradjana).

Rave92
29-12-11, 23:28
Znaci sigurno se ne placa provizija kada placate debitnim karticama u inostranstvu?

Njivice_Orano_Nepreorano
30-12-11, 08:34
Kazem, sa mojim dosadasnjim placanjima nije se pojavljivala stavka "provizija" ili neka malo jace uvecana cijena u odnosu na cijenu robe ili iznos racuna. Najlakse sam to provjerio tamo dje je EUR valuta.
Ali kazem, to je moje iskustvo, sa bankom gdje sam ja, i to je vjerovatno do protokola i standarda u transakcijama koju VISA obezbjedjuje/pruza. Vjevoratno je i sa MasterCard ista situacija, kao i sa American Express....

djiha
30-12-11, 11:52
Po pravilu ne bi trebala da se naplacuje bilo kakva provizija prilikom placanja na POS terminalnima u inostranstvu. Dizanje para na bankomatu je vec druga stvar...
E sad, jedino postoji razlika ako odes u drzavu u kojoj EUR nije zvanicna valuta, pa se banka tu ugradi prilikom promjene valute i naplati neku proviziju na to...

ThaHool
31-12-11, 15:26
Po pravilu ne bi trebala da se naplacuje bilo kakva provizija prilikom placanja na POS terminalnima u inostranstvu. Dizanje para na bankomatu je vec druga stvar...
E sad, jedino postoji razlika ako odes u drzavu u kojoj EUR nije zvanicna valuta, pa se banka tu ugradi prilikom promjene valute i naplati neku proviziju na to...
Pa to sam i mislio u prethodnom postu koji gore napisah.

Čak sumnjam da i kad je druga valuta (npr. funte, forinte...) kada se plaća nešto karticom u KAFANU, NE postoji nikakva provizija!
Kolika je cijena toliko se skine sa kartice-računa.

Ako se diže novac sa bankomata, tu je onda klanje i kod nas!

hercules
02-01-12, 02:51
Kako nije?
Zar nije besplatno plaćanje sa bilo kojom karticom u bilo koju "prodavnicu"?
A, jedino ti naplaćuju kad podižeš novac sa bankomata.
Prije su za sve van CG naplacivali.
Sad sa sigurnoscu znam da se naplacuju gdje je druga valuta za EURske zemlje moram provjerit jer nijesam siguran.
Mislim da se placa i tu...

ThaHool
02-01-12, 15:24
Nešto mi se čini da kad sam u prodavnicama po Poljskoj i Mađarskoj plaćao karticom NLB Montenegrobanke, da se nije ništa naplaćivalo sem do onoga što sam kupovao! :)

Vala sve i da naplaćuju proviziju u zemljama i koje imaju i koje nemaju €uro - sramota!

Bookmakers
02-01-12, 18:43
Danas sam cuo jednu pricu u vezi kartice jedne cg banke (slucaj je prijavljen i nebi da iznosim ime o kojoj se banci radi)

Ukradena kartica se koristila na internetu (kladjenju/kocki) ,sa nje je skinuto nekoliko stotina eur. I kada je pokusano sa tom karticom da se podje na bankomat lopov nije uspio da podigne pare jel nije znao pin code.nakon tri netacna koda blokirana je bila.
E sad kako je moguce da se kartica koristi na internetu a da se ne zna PIN kod?

Mad_dog_KO
02-01-12, 18:45
Za net ti treba samo broj kartice, ne pin.

Poppy
02-01-12, 18:49
Za net ti treba samo broj kartice, ne pin.

I/Ili onaj sigurnosni kod koji se nalazi na poledjini kartice.
https://secure.bmtmicro.com/resources/info/security_code_.gif

Bookmakers
02-01-12, 18:54
a ja sam mislio da i za net treba pin code.ok hvala na informaciji

AltaMarea88
04-01-12, 23:58
Nešto mi se čini da kad sam u prodavnicama po Poljskoj i Mađarskoj plaćao karticom NLB Montenegrobanke, da se nije ništa naplaćivalo sem do onoga što sam kupovao! :)

Vala sve i da naplaćuju proviziju u zemljama i koje imaju i koje nemaju €uro - sramota!

Bicu dosadna :D, al to ne bi trebalo da se nagadja vec da pise jasno i citko na sajtu banke.
Inace, naplacuje se provizija ako placas u zemlji koja ne pripada zoni eura. Meni, na Master Card uzimaju proviziju od 1.75%. Za zemlje u kojima kruzi euro, gratis je. Sto se tice bankomata, tu se bas ugrade, naplacuju mi za inostranstvo 2 eura, a za zemlje van EU 5 eura. Sta reci, nosite pare u dzepu :p

Rave92
05-01-12, 02:38
Ili putujte u zemljama eurozone :D.

hercules
05-01-12, 10:11
Ova AltaMarea88 će bit bankarski ombudsman već vidim :)
A piše sve nego malo ko čita :P

nirre
31-01-12, 15:27
Imam jednu nedoumicu. Korisnik sam Visa Electron kartice u CKB banci. E sada me interesuje sledece, prilikom kupovine u prodavnici da li ima razlike ukoliko se naplata vrsi na POS terminalu CKB banke ili POS terminala koji nema oznaku CKB banke?
Druga stvar, kako ide procedura u placanju po restoranima jer do sada nisam placao tako?

hercules
31-01-12, 16:33
Nema nikakve veze da li na POS terminali piše JP Vodovod i Kanalizacija ili Marko dao avans bitno je da je POS.
Naknadu od 3% plaća valsnik prodavnice ili restorana.
U restoran daš karticu i oni donesu POS. Ako imaju nalijepljeno na vratima logo kartica onda imaju i POS. Ukoliko nema nalijepljeno na ulaznim vratima vjerovatno nemaju POS.

nirre
31-01-12, 16:47
Za restorane pitam jer sam gledao u neke nase da konobari uzimaju karticu i sami tamo odrade i samo vrate(a po neki pitaju za PIN).

hercules
31-01-12, 17:11
PIN mogu da ti traže ali ćeš bit dovoljno pametan pa ćeš reć da ti donesu POS.
Vjerovatno će ti reć da se ne smije raskačit onda pođi do njih, iako regularno radi i bez kabla nego aj.
Pitanje koji ti je PIN je ravno pitanju kolika ti je plata. Prijava VISA ili MasterCard udruženjima da Vam je neko tražio PIN povlači za sobom momentalnu kontrolu njihovih ljudi te Banke koja je vlasnik POS terminala. Ta usluga kontorle banku košta preko 20,000 EUR-a.
Na žalost to vrlo malo ljudi zna, pogotovo vlasnika POS terminala. Medveđa usluga banci za sec.

nirre
31-01-12, 17:24
Ali na vecini lokacija je polozaj POS terminala tako JAVAN da svi mogu vidjeti PIN.

PS/ A gdje mogu da prijavim to? Koja su to udruzenja?

hercules
31-01-12, 17:50
Dobro, ne mogu ti sad obezbijedit psecijalnu prostoriju da u nju bude POS terminal. I ti ga prećera.
http://www.visacemea.com/av/contact/main.jsp
(http://www.visacemea.com/av/contact/main.jsp)http://www.mastercard.com/global/contact/index.html

nirre
14-02-12, 17:29
Interesuje me sledeca stvar, da li rok vazenja kartice (Visa Electron, MeastroCard) isti za svaki banku ili svaka ima svoju politiku roka?

hercules
14-02-12, 17:31
3 godine od datuma izrade tj mjeseca je default.

nirre
14-02-12, 17:38
A da li je praksa izdavanja prve kartice na 1 godinu a reizdavanj na tri nesto sto praktikuje vecina banaka znas li?

hercules
14-02-12, 17:47
​Ne. Nego odmah na 3. Sve kartice koje sam imao kod banaka su bile na 3 godine.

18,000 post :)

nirre
14-02-12, 17:50
Meni je u CKB VE izdata prvo na 1 pa na tri reizdata.

ps/da ne zna ko koliko se naplacje gasenje VE u CKB. Nema cijene na sajtu.

nirre
14-02-12, 19:52
Potrebna mi je pomoc oko nekh nedoumica vezanih za tri banke. Idemo redom:

1. Erste banka - da li sam dobro shvatio da se u ovoj banci naplacuje odrzavanje racuna 0.75e (stavka 1.1.3.) i da prilikom otvaranja kartice MaestroCard ti ustvari placas samo to odrzavanje racuna (stavka 3.1.5.)? Ukoliko je to tacno ovo je jedina banka u CG koja naplacuje odrzavanje racuna.
http://www.erstebank.me/documents/Katalog_provizija_Sektora_Stanovnistva_14112011.pd f

2. NLB banka - Da li NLB banka uzima neku proviziju nakon isplate novca na bankomatima ili salterima?Ukoliko sam dobro pronasao, stavka 1 i 2 kazu da ne uzima, da li sam u pravu?
http://www.nlb.me/upl/prilozi/devizno-valutni-i-mjenjacki-poslovi7521.pdf

3. Atlas banka - kakva su vasa iskustva sa ovom bankom (pozitivna ili negativna) i njenim karitcama jer trenutno daje najbolje uslove za kartice (besplatno idavanje/reizdavanje kartice, besplatan uvid u stanje, ne uzima proviziju prilikom isplata na salterima/bankomatima)?
http://www.atlasbanka.com/files/Clanarina_I_%20Nadoknade_Stanovnistvo.pdf

Rave92
14-02-12, 22:26
Meni je u CKB VE izdata prvo na 1 pa na tri reizdata.

ps/da ne zna ko koliko se naplacje gasenje VE u CKB. Nema cijene na sajtu.

Isto i meni.

Rakun
14-02-12, 22:59
3. Atlas banka - kakva su vasa iskustva sa ovom bankom (pozitivna ili negativna) i njenim karitcama jer trenutno daje najbolje uslove za kartice (besplatno idavanje/reizdavanje kartice, besplatan uvid u stanje, ne uzima proviziju prilikom isplata na salterima/bankomatima)?
http://www.atlasbanka.com/files/Clanarina_I_ Nadoknade_Stanovnistvo.pdf (http://www.atlasbanka.com/files/Clanarina_I_%20Nadoknade_Stanovnistvo.pdf)
uzima proviziju prilikom uplate

nirre
15-02-12, 00:38
uzima proviziju prilikom uplate

Zar to svaka banka ne uzima?

hercules
15-02-12, 13:42
​Ako je na redovni račun ne, na osnovni poneka uzima.

Maja
15-02-12, 16:43
Kakvi glupaci rade za neke banke.. dobro je ako ista funkcionise...

Hvala Lepo

sparco
15-02-12, 16:44
ma ne moguce nema toga, sve sam birani kadar poucen

NSX
15-02-12, 16:57
mislim da PG banka prednjači u debilizmu..blokiraju kartice redovno zbog njihovih greški

Maja
15-02-12, 17:04
...I njihove maloumnosti radnika koje su zaposlili.. Definisat to..;)
Klinci koji nemaju pojma sta je sta i sami nanose stete banci ... Nemaju pojma sta njihove gluposti prouzrokuju klijentima i da klijenti od takvih neznalica bjeze sa kapitalom.. Ne diskutuju sa njima i ne pada im na pamet da im ukazuju na greske. Idiote treba ostaviti da budu ono sto jesu.

Hvala Lepo

nirre
22-02-12, 18:58
Zvah korisnicki servis erste banke za koji pise "Za informacije o našim proizvodima i uslugama" i momak sa kojim sam razgovarao ne zna koliko kosta odrzavanje racuna u banci. Zar to nije presmijesno. Ali zato moram da pohvalim gospodju koja radi u Erste banci kod Mase koji je prva osoba koju sam upoznao u banci da je prije svega ljubazna a na kraju i upoznata sa poslom koji obavlja.

hercules
23-02-12, 10:48
Ne radim u Erste pa nemoj da pomisliš da je branim ali...
Banka ima dosta proizvoda. Od toga dosta je i sličnih proizvoda.
Kad pitaš za održavanje računa, on mora da zna za koji te račun zanima - osnovni, redovni, devizni, escrow ili te zanima održavanje računa i kartice. Koje kartice? Debitne, kreditne? Visa ili MasterCard. Ili American Express.
Ne kažem da korisnički servis ne treba da zna, ali isto mora imat povratnu informaciju od klijenta :)

Iskreno da ti kažem, na fakultetu smo svi nekako zamišljali Banke kao jedne savršene institucije u kojima sve funkcioniše. I tačno je, imaš procedure i politike poslovanja. Ali toliko tu stvari izvire novih i nepredviđenih, da to i ne izgleda baš sve tako savršeno kao u knjigama :)

nirre
24-02-12, 16:20
Razumijem ja sta hoces da kazes i ne ocekujem ja od njega da mi kao iz topa odgovara na sva pitanja jer je i logicno da sve ne zna napamet ali znao je da ga pitam za odrzavanje tekuceg racuna i kazem kosta 75centi a on mi kaze "ne znam je li toliko ili 70centi". Ali na tom mjestu na kojem radi mogao bi makar da se potrudi da pronadje,da ima kod sebe dokumenta koja ce mu omoguciti da pogleda, ja sacekam-on pogleda i svi zadovoljni.

sparco
24-02-12, 16:25
da al on uputi zahtjev , a onaj iznad njega koji dostavlja informaciju iz sektora cija je to nadleznost je na kafi, pa kaze makse sad ovome da odgovaram i takooooo

sales specialist
26-02-12, 23:43
Kakvi glupaci rade za neke banke.. dobro je ako ista funkcionise...

Hvala Lepo
Za neke banke? Misliš u sve banke.
Mislim da na intervjuu za posao moraš pokazati što niži nivo inteligencije da bi prošao dalje.

Nema na čemu

RMD
17-03-12, 02:39
da pitam sledeće - Mogu li da tražim da mi kartica bude reizdata iako tek ističe za 2-3 mjeseca? Stvar je u tome što joj se zaštita malo oštetila, brojevi izblijeđeli i pocijepala se na jednom mjestu pa me nervira to, a inače je funkcionalna.

mnestefan
29-03-12, 02:04
ako su u pitanju visa electron ili maestro iz ckb ponesi u vektru preko morace i trebalo bi da ti naprave drugu..

vdejan
03-04-12, 15:00
ne znam je li bilo priče već, ali da pitam za kratko objašnjenje za BLUE amer.express kod ckb!
koristi li ko, kako se vraća, plaća, povoljnosti i slično..?

hercules
03-04-12, 16:44
Imaš sve na web stranici.
http://www.ckb.me/web/code/navigate.jsp?Id=167

vdejan
04-04-12, 12:01
Imaš sve na web stranici.
http://www.ckb.me/web/code/navigate.jsp?Id=167

to sam vidio, nego me zanima "prevedeno".. :)

npr. limit kartice je 2500 eura, podignem 500 i taj iznos vraćam uplatama od najmanje 5% mjesečno.. kamata se plaća na koji iznos, 500 podignutih ili na 2500 koje su na raspolaganju?

hercules
04-04-12, 12:12
Pa već je prevedeno, nego ti je muka da čitaš. Lijepo piše

Finansijska fleksibilnost: omogućava da mjesečno otplaćujete/vraćate minimalni iznos od ukupnog duga iz prethodnog mjeseca (samo 5% ili minimalno 20€).
Ili prevedeno - na 500 podignutih. Dug je ono što si podigao ne ono što ti je raspoloživo.

sparco
04-04-12, 12:12
i to pise , omogućava da mjesečno otplaćujete/vraćate minimalni iznos od ukupnog duga iz prethodnog mjeseca (5 posto)

vdejan
04-04-12, 12:16
zahvaljujem..

za iznos od 500e podignutih, na ove uslove - god.zatez.kamata je 22%, a godiš.kamata za odobreni limit 16%, koliko bih vraćao?

i po vašem mišljenju, koliko je ova kartice i je li povoljnija od podizanja kredita?

hercules
04-04-12, 12:22
I to dvoje piše :)
http://www.ckb.me/web/Static.do?file=/upload/Lista_uslova_za_kreditne_kartice_za_gradjane_stari _uslovi0eg.pdf
Članarina 4€ mjesečno. Kamata je 16% godišnje pa uporedi sa kreditom koji bi ti dali i po kojoj kamatnoj stopi.

vdejan
04-04-12, 12:27
malo promijenih pitanje.. :)

kredit je oko 12% godišnje, kamatu vraćaš kad ga odobre koristio ili ne, a po meni ovaj novac kod kartice imam na raspolaganju, ne moram koristit ako neću i tad nema kamate! je li to jedina prednost?

a god.zatezna od 22%?

ako imaš vremena i živaca :), kolika je rata na tih npr.500e po ovim uslovima?

p.s. oću kad pođem do banke sa ovim znanjem da vide da nema zaje*ancije..:)

hercules
04-04-12, 12:39
Zavisi kako bi ih vratio u 12 rata ili bi u 3 mjeseca anulirao dug.
Uglavnom kredit od 500€ na 12 mjeseci sa 16% kamate rata bi bila 45.37€ a vratio bi ukupno 544€ odnosno 44€ kamate i 500e glavnice.

ThaHool
27-06-12, 01:57
Đe je najpovoljnije izvadit karticu, a da nije NLB Montenegrobanka?

Kartica će služit za internet trgovinu, plaćanje po radnji u inostranstvu i po nekad podizanje keša s bankomata (kod nas, a i u inostranstvu).

nirre
27-06-12, 08:41
Erste banka.

ThaHool
27-06-12, 15:39
Erste banka.
Imaju fine uslove za ovu Maestro karticu, ali koliko sam upućen s njom se ne može online trgovati (svuda) itd.
Visa ili MasterCard jedino(?)

the_sorrow
27-06-12, 16:51
^

Meni je Erste Maestro prolazila na pojedinim sajtovima , ali na dosta i nece. Oni imaju i podizanje kesa bez provizije na svim njihom bankomatima u svijetu.

Ipak najbolja mi se cini CKB, svudje im po svijetu prolaze kartice (internet, POS, ATM), i provizije su pristojne u odnosu na druge CG banke... I imaju 500eura dnevni limit za podizanje keša, ne znam je li to do banke ili kartice...

Rakun
27-06-12, 16:58
Ipak najbolja mi se cini CKB, svudje im po svijetu prolaze kartice (internet, POS, ATM), i provizije su pristojne u odnosu na druge CG banke...
Najskuplji SMS

Meni je Erste Maestro prolazila na pojedinim sajtovima , ali na dosta i nece. Oni imaju i podizanje kesa bez provizije na svim njihom bankomatima u svijetu.
Mislio sam da to važi za svaku stranu banku(bez provizije na njihovim bankomatima u svijetu), znam da NLB ne naplaćuje proviziju kad dižeš sa njihovog bankomata

I imaju 500eura dnevni limit za podizanje keša, ne znam je li to do banke ili kartice...
Mene su u NLB pitali koliki ću limit

ThaHool
27-06-12, 17:35
Limit se može promijenit, to nije ništa problematično.

Đe se onda uzet po najpovoljnijim uslovima karticu koja će služit samo za internet trgovinu i plaćanje po prodavnica + podizanje sa bankomata po nekih puta?
(valjalo bi i ta SMS obavještenja da se primaju, al može se i bez toga, pa kalkulator u ruke :D )

Břgíńjĺ
27-06-12, 17:45
Preporučila bih ti onu banku koju si prvu eliminisao. :)

the_sorrow
27-06-12, 18:06
Najskuplji SMS

Mislio sam da to važi za svaku stranu banku(bez provizije na njihovim bankomatima u svijetu), znam da NLB ne naplaćuje proviziju kad dižeš sa njihovog bankomata

Mene su u NLB pitali koliki ću limit

Pored toga sto je najskuplji, kasni katastrofa, po 10 dana poslije transakcije mi je poruka stizala.

CKB naplacuje proviziju i na svojim bankomatima u CG.

Mene ništa niko nije pita, pa sam se nasadio dobro ljetos (ne razmišljajući ranije o tome) :anonymous:

Rakun
27-06-12, 21:14
Đe se onda uzet po najpovoljnijim uslovima karticu koja će služit samo za internet trgovinu i plaćanje po prodavnica + podizanje sa bankomata po nekih puta?
(valjalo bi i ta SMS obavještenja da se primaju, al može se i bez toga, pa kalkulator u ruke :D )

Znači treba ti kartica koja će da ti služi samo za
-plaćanje po prodavnicama
-podizanje gotovine sa bankomata
-Internet trgovinu

Nema tu ništa SAMO jer si opisao sve mogućnosti koje ima VISA i MASTER CARD bez obzira na banku koja ju je izdala
a ako si planirao PayPal to više ne možeš ni sa jednom karticom koja je izdata kod nas

I ja ti savjetujem NLB (ne znam što si protiv nje)

AltaMarea88
28-06-12, 14:42

A sta ce vam sms obavjestenja (koja nisu ni besplatna, koliko vidim)? Zar ne mozete da provjerite stanje na racunu na bankomatu, u video ili stampanoj formi, bez troskova???
I kako je moguce da neka banka danas naplacuje proviziju na svojim bankomatima? :?

Rakun
28-06-12, 15:00
A sta ce vam sms obavjestenja (koja nisu ni besplatna, koliko vidim)? Zar ne mozete da provjerite stanje na racunu na bankomatu, u video ili stampanoj formi, bez troskova???
Vrlo jednostavno, postoji mogućnost (doduše mala) da ti neka prodavnica rebne više nego što artikal košta, tebi stigne SMS pa ako je to slučaj vataj ga za gušu.

Evo ti moj primjer:

Na benzinsku pumpu (na Zabjelu) ja natočim gorivo i plaćam ga karticom, cura koja je naplaćivala mi je ponovo tražila karticu jer njima nešto nije otkucalo. Fino sam joj pokazao SMS na kom je pisalo " 56 €, JP pumpa " i doviđenja.

Takođe kad si u nekoj zemlji koja nema EURO za valutu kad ti dođe SMS vidiš koliko si potrošio u EURIMA.Pošto nam nisu bliske cijene u Funtama,Dinarima,Forintama,Frankama itd... veoma je korisno.

Ako je daš svojoj curi(ili momku) da se posluži, dobiješ izvještaj koliko je spiskala/o tvojih para

Ako je daš drugu da podigne keš sa bankomata jer si ti previše pijan da se digneš dođe ti poruka koliko je podigao
Itd...

ThaHool
28-06-12, 15:39
Visu Electron iz NLB Montenegrobanke već imam, zato i hoću da izvadim karticu iz druge banke.

Putujem baš dosta, a s obzirom da imam jednu jedinu karticu, kad se putuje to nije preporučljivo.
Ako ostanem bez nje, zakucan mogu ostat. Zato 2-3 kartice uvijek na putovanjima valja nosit.

Isto tako, po drugim kontinentima mi se dešavalo da ne mogu ni da platim, ni da podignem keš sa bankomata.
Tako da i tu, uvijek, valja imat 2-3 kartice sa novcem iz različitih banaka.

Ne daju mi se pare tek tako za provizije, kolike god one bile, tako da mi najjednostavnija / najisplativija kartica treba s kojom mogu baratat, kao što sam opisao! :)

Jovan21
10-07-12, 22:39
Zanima me mogu li da otvorim svoju karticu iako nemam posao.Jer ubacio na nju nesto para i kupovao preko interneta.

Břgíńjĺ
10-07-12, 23:30
Zanima me mogu li da otvorim svoju karticu iako nemam posao.Jer ubacio na nju nesto para i kupovao preko interneta.
Možeš.

seTh
11-07-12, 10:05
Zanima me mogu li da otvorim svoju karticu iako nemam posao.Jer ubacio na nju nesto para i kupovao preko interneta.Mozes. Zove se VISA ELectron kartica, mjesecno odrzavanje je 0.70 eura. Mada, najbolje ako ces za kupovinu preko neta, da uzmes VISA Gift karticu. Radim u NLB, tako da pitaj ako te sta vise zanima oko kamata, kartica , mbankinga, ebankinga i sl ;)

Jovan21
11-07-12, 15:42
E super kad vec radis u banku treba mi i ovo.Otvorio sam racun na moneybooker-u i pokusao preko drugove kartice da ubacim nesto para.Kasnije sam saznao da treba da uplatim preko banke da bih verifikovao account.
Sad me zanima koliko bih cekao tu verifikaciju i da li si imao posla sa tim?

seTh
12-07-12, 17:04
Verifikacija moneybookers accounta nema veze sa karticom ijedne banke, niti samom bankom . Tvoje je da uplatis iznos koji zelis, preko banke koju zelis, i sa nase strane to ide odmah - dalji tok verifikacije tvog accounta zavisi od moneybookers sajta.To su njihova pravila koja moras ispratiti, da bi ti verifikovali nalog.

Jovan21
12-07-12, 21:45
Da li se sa paypala moze prebaciti na neki od ovih sajtova entropay,moneybookers,ili nesto slicno?

Jovan21
20-07-12, 14:02
Posto igram online kladionicu da li mogu oni da mi direktnu uplate pare na tu visa karticu?

Archi
15-08-12, 14:00
Jovane nadji neki posao mani se kladionica :)

Rakun
15-08-12, 14:09
E-Banking NLB-a je 1.6 € ali je dobar
znači 60c (za SMS) + 1.60 € (E-Banking)= 2.20 € mjesečno što nije ni najmanje povoljno ima li jeftinije, a tako kvalitetno ?

dzon1
15-08-12, 16:50
znači 60c (za SMS) + 1.60 € (E-Banking)= 2.20 € mjesečno što nije ni najmanje povoljno ima li jeftinije, a tako kvalitetno ?
normalno da nije povoljno odrzavanje kartice ide od 0,5e pa na vise.

Beli vuk
19-08-12, 20:59

Ja dosta često koristim karticu. Naročito u trgovine kad je račun 16,37 jer naravno nikad nemaju 3 centa a kesu prvu naplate. Proviziju od 3% čini mi se svakako plaća vlasnik POS terminala a ne ja i što je najvažnije niko mi ne ostjae dužan, a ni ja isto nikome.
Preko interneta sam kupio jedino skype kredite ali ću nadam se vrlo brzo trgovat nešto vrijednije.

Ima li išta gore kad Vas onako ljubazno pita a koji Vam je PIN?

Ili kad složi priču da ne može da odvoji aparat od struje nego da moram poć do tamo ili da mu kažem PIN. Kako da ne.

Kod nas na tržištu su prisutne magnetne i chip kartice. Sigurnost ovih sa čipom je veća nego magnetnih naravno. Prošlog ljeta smo bili svjedoci učestalih pelješenja bankomata.Nemam karticu banke iz CG, ali ne kupujem više ništa preko interneta..ni skype,jer ima boljih i povoljnijih

Rakun
20-08-12, 05:24
znači 60c (za SMS) + 1.60 € (E-Banking)= 2.20 € mjesečno što nije ni najmanje povoljno ima li jeftinije, a tako kvalitetno ?normalno da nije povoljno odrzavanje kartice ide od 0,5e pa na vise.
Baš ti hvala na "korisnom" odgovoru

pitanje je bilo da li neka banka ima isto tako kvalitetni E-Banking po nižoj cijeni

Njivice_Orano_Nepreorano
20-08-12, 08:25

Hipotekarna Banka (HB):
Narandzasti paket (ako se tako to jos zove) - tekuci, stedni i devizni racun + VISA kartica + sms notifikacija + e-banking = 1.80 EUR mjesecno
Jedina kvaka koja tu postoji, prilikom svake transakcije kroz e-banking ka racunima van HB, provizija u radno vrijeme je 0.24 EUR a preko radnog vremena 0.36 EUR (?). Transakcije unutar racuna koje drzi HB su besplatne, naravno.
Znam korisnika ovog paketa, provjereno. :)

AltaMarea88
23-08-12, 23:23
----------------
PROBLEM u CKB

Nestalo joj 155 eura sa Visa kartice, u banci joj rekli "da se to dešava"

Klijentkinja tvrdi i da joj je rečeno da novac ne može dobiti nazad jer su transakcije navodno regularne

Klijentkinja Crnogorske komercijalne banke (CKB) I.V. tvrdi da je neovlašćeno trošen novac sa njenog računa koji je otvoren u toj banci, ali da “službenici nijesu zainteresovani da utvrde kako je došlo do toga”.
I.V. je kazala “Vijestima“ da je 27. jula, prilikom kontrole kredita Visa kartice, primijetila da su deset dana ranije odrađene tri transakcije koje ona nije naložila, dvije od po dva eura i jedna od 151 euro.

Ona je saopštila da su joj dvije manje vraćene, ali i dalje ne zna ko je potrošio njenih 151 euro.
Tvrdi da je call centru CKB-a prijavila problem čim ga je primijetila, a prvog narednog radnog dana poslala i zvaničnu reklamaciju.
Iz CKB nijesu konkretno odgovorili “Vijestima” u čemu je problem sa računom I.V. a pitanja su banci proslijeđena sa punim imenom njihove klijentkinje, koja je insistirala da za javnost budu objavljeni inicijali.
“Nije mi poznato kako je došlo ni do priliva ni do odliva novca. Od službenika banke sam prvo dobila informaciju da je moja Visa kartica upotrijebljena na nekom POS terminalu u inostranstvu, a ja nisam izlazila iz Crne Gore. Poslije nekoliko mejlova upućenih zaposlenima u CKB-u i nakon što sam ponudila svoj pasoš na uvid, dobila sam usmeni odgovor da su transakcije zapravo vršene preko Interneta. Sve to mi je rečeno usmeno jer za pismeni odgovor moram da čekam 30 dana”, objasnila je I.V. i dodala da joj je rečeno i da CKB nije napravila grešku “već da se to dešava sa Visa karticama”.

(http://www.vijesti.me/data/slika/17/162634.jpg)

“Što se mene tiče, odgovorna je banka jer sam sa njom sklopila ugovor. Banka sama bira partnere, u ovom slučaju Visu. Ukoliko postoji problem sa njima nije moje da ga rješavam. Banka je dužna da mi vrati novac, a nakon toga da riješi problem sa svojim partnerom. Na kraju, ako je to nepouzdan partner, zbog čega nam daju tu karticu”, pitala je I.V.
Ona je kazala i da joj je rečeno da novac ne može dobiti nazad jer su transakcije navodno regularne, i da će je neko od službenika zvati kako bi potpisala dodatni formular i saznala detalje transakcije.
“Na ovaj odgovor se čeka naknadno još 30 dana. Naravno, niko me nije zvao. Nisam mogla da dobijem ni mejl adresu izvršnog direktora kako bih ga upoznala sa problemom. Vjerujem da bi jedna banka trebalo da se zabrine ukoliko neko krade novac sa računa njenih klijenata, ako ne zbog samih klijenata, onda zbog neprijatnosti koje banka može da ima zbog toga. Više puta sam molila da još jednom provjere transakcje, da sam spremna da u potpunosti sarađujem da bismo otkrili gdje je i ko potrošio moj novac. Sigurna sam u jedno, da je nekome od njih nestao novac sa računa, našli bi način da ga vrate”, naglasila je I.V.
I.V. je rekla da čeka da protekne rok od 30 dana u okviru kojeg mora dobiti odgovor.
“Posle toga ću da ih tužim jer sam sigurna da mi novac neće vratiti”, zaključila je I.V.
CKB: Sa klijentom to rješavamo
Iz CKB-a nije konkretno odgovoreno na koji način će pomoći I.V., ko je odgovoran za štetu koju je pretpjela i kako je moguće da se novac neovlašćeno troši sa računa. Saopšteno je da CKB “postupa u skladu sa najboljom međunarodnom bankarskom praksom u svom poslovanju i poštuje internu i eksternu regulativu u svakodnevnim aktivnostima”.
“Bilo koji eventualni problem sa klijentom se rješava u direktnom kontaktu, što je bio slučaj i ovog puta. Klijent je adekvatno obaviješten o svim detaljima i informisan o daljim koracima”, navedeno je u odgovoru na pitanja “Vijesti”, u okviru kojih su informisani o žalbama I.V. (saopšteno im je ime i prezime klijenta).

------------------------
Izvor: Vijesti

Reputacija??!

loungebar
24-08-12, 01:31
Pa ocigledno je da je ona trgovala na internetu pa joj neko ukrao podatke sa kartice i koristio to u inostranstvu gdje nikad nije bila, sto to nije navela.
A sto se tice banke, treba da joj to sve namiri.

hercules
24-08-12, 14:29
Obavezno, sve da joj vrati ako se dokaže da je ona nekad trgovala po nesigurnim sajtovima i ako joj je neko uzeo podatke.
Banka treba da se tu ponese baš kao socijalna ustanova.
Zašto bi pobogu vlasnik kartice odgovarao, ako se dokaže da je njegova greška. Normalno da banka treba da plati sve.

Rakun
24-08-12, 14:35
Obavezno, sve da joj vrati ako se dokaže da je ona nekad trgovala po nesigurnim sajtovima i ako joj je neko uzeo podatke.
Zašto bi pobogu vlasnik kartice odgovarao, ako se dokaže da je njegova greška. Normalno da banka treba da plati sve.
-----
Gospoja je odmah prijavila. A osim toga nije prvi put da se dešava nestajanje para sa kartice (meni lično nikad)

NSX
24-08-12, 14:44
nijedna banka na svijetu joj nece vratit pare zbog toga, nego kreteni klikaju na "dobili ste nagradno putovanje u tunguziju samo ostavite broj vase kartice i CV2"

ili na nesto drugo sto im ubaci crva ili sta vec u komp

hercules
24-08-12, 14:55
-----
Gospoja je odmah prijavila. A osim toga nije prvi put da se dešava nestajanje para sa kartice (meni lično nikad)
​Od kad daš potrebne podatke dok prijaviš Banci pare odoše sa računa...

Rakun
24-08-12, 14:58
Posto igram online kladionicu da li mogu oni da mi direktnu uplate pare na tu visa karticu?
Ja sam jednom uplatio 20 € na bet 365 da probam rulet, dobio 20 € i podigao sve. To mi je svo kockanje u životu

vici
24-08-12, 15:30
Klasicna zloupotreba, koja se cesto desava u poslednje vrijeme, jer je skimovanje nasjtrasnije unaprijedjeno u poslednje vrijeme, da li na bankomatu ili na pos terminalu, protiv cega se sve svjetske banke bore,koliko vidim ulozila je reklamaciju, a sada banka treba da se pozabavi i zajedno sa Visom International rijese problem... Procedura moze potrajati, ali banka joj mora vratiti novac

Rakun
24-08-12, 15:34
Klasicna zloupotreba, koja se cesto desava u poslednje vrijeme, jer je skimovanje nasjtrasnije unaprijedjeno u poslednje vrijeme, da li na bankomatu ili na pos terminalu, protiv cega se sve svjetske banke bore,koliko vidim ulozila je reklamaciju, a sada banka treba da se pozabavi i zajedno sa Visom International rijese problem... Procedura moze potrajati, ali banka joj mora vratiti novac
Ne vjerujem da je komplikovano vidjeti porijeklo IP adrese sa koje je izvršena porudžbina. Mada je čudno to premišljanje banke
čas je :

Visa kartica upotrijebljena na nekom POS terminalu u inostranstvu
pa kad se dokaže da žena nigdje nije mrdala

Poslije nekoliko mejlova upućenih zaposlenima u CKB-u i nakon što sam ponudila svoj pasoš na uvid,
Od jednom se mijenja priča i sad su pare potrošene preko Internet-a

dobila sam usmeni odgovor da su transakcije zapravo vršene preko Interneta.

vici
24-08-12, 15:47
ne mijesam se u poslovanje te banke, ali to vrlo lako moze da se utvrdi, po pregledu transakcije moze da se utvrdi...

Njivice_Orano_Nepreorano
24-08-12, 20:45
Kad ANB zna u 5 minuta dje si, sumnjam da banka ne zna u jedan dan dje je kartica provucena i koja su sredstva povucena.
Ako ja dobijem SMS za svaku transakciju koja se obavi mojom karticom istog momenta, sa opisom dje kada i koliko, onda stvarno da se jedna banka pravi ovako mutava je malo prenaivno. O kakvom god kriminalu da se radi.

AltaMarea88
25-08-12, 13:00

Ne. Banka mora da ulozi u sistem SIGURNOSTI. Udjite na sajt CKB i obratite paznju na marketing CKB-a. 'CKB kartice su: nove, bolje, ljepse, jedinstvene'. Ljepse kartice, sale li se oni? Valjda je glavna promocija za bilo koju karticu SIGURNOST, koga uopste briga za ljepotu kartice???

Kad kliknete na opis neke od kartica u njihovoj ponudi, naicicete na polje 'Bezbjednost'. Kopiracu :
Bezbijednost

''Kada dobijete karticu obavezno je potpišite. Nepotpisana kartica se smatra nevažećom. Korisnik kartice uz karticu dobija i njen tajni identifikacioni broj (u daljem tekstu: PIN). Neophodno je da korisnik kartice čuva svoj PIN u tajnosti, da ga ne saopštava drugim licima, da ne postoji pismeni trag istog kako bi eliminisali rizik od zloupotrebe kartice. Prilikom unošenja Vašeg PIN broja na bankomatu ili POS terminalu sačuvajte privatnost. Provjerite iznos transakcije prije potpisivanja računa.''
I ovo je klijentu jedina sigurnost? Okrenes se dva puta oko sebe prilikom podizanja novca, poklopis sakom brojke, i to je to?

@NSX :''nijedna banka na svijetu joj nece vratit pare zbog toga, nego kreteni klikaju na "dobili ste nagradno putovanje u tunguziju samo ostavite broj vase kartice i CV2"

Za transakcije putem interneta, banke u svijetu ce ti dati jedan mali aparat, koji ti daje novu sifru za svaku transakciju koju izvrsis na netu. Na taj nacin, mogucnost za lopovluk je svedena na minimum.

Sto branite jace, to jest banke??? Da je srece da ima vise ljudi koji ce javno da kritikuju banke i da se uopste zainteresuju za ovu tematiku, koja je dio zivota svakoga od nas.

Mojsije
25-08-12, 13:11
Za transakcije putem interneta, banke u svijetu ce ti dati jedan mali aparat, koji ti daje novu sifru za svaku transakciju koju izvrsis na netu. Na taj nacin, mogucnost za lopovluk je svedena na minimum.
Da da, to sam koristio u Svedskoj, nisam isprva ni znao sto je to. Nesto slicno malom digitronu, ima slot za ubacanje kartice i kad oces da porucis nesto ubacis tu prvo karticu i oni ti daju jedinstvenu sifru da koristis za tu transakciju. Odlicna stvar. Sa nasim karticama nisam imao iskustva, ne koristim ih, jer ne zelim da lomim glavu sa nasim bankama kad se nesto desi(a desilo bi se prije ili kasnije). Ovo kako CKB postupa u vezi ovog klijenta je katastrofa, no to nije prvi ispad CKB-a.

Beethoven's C***
23-09-12, 14:33
Zna li ko ima li još koja banka sem Atlas one prepaid kartice za internet trgovinu?

vladimirpg
24-09-12, 14:19
[QUOTE=AltaMarea88;2922204]----------------
PROBLEM u CKB

Nestalo joj 155 eura sa Visa kartice, u banci joj rekli "da se to dešava"

Klijentkinja tvrdi i da joj je rečeno da novac ne može dobiti nazad jer su transakcije navodno regularne

Klijentkinja Crnogorske komercijalne banke (CKB) I.V. tvrdi da je neovlašćeno trošen novac sa njenog računa koji je otvoren u toj banci, ali da “službenici nijesu zainteresovani da utvrde kako je došlo do toga”.
I.V. je kazala “Vijestima“ da je 27. jula, prilikom kontrole kredita Visa kartice, primijetila da su deset dana ranije odrađene tri transakcije koje ona nije naložila, dvije od po dva eura i jedna od 151 euro.

Ona je saopštila da su joj dvije manje vraćene, ali i dalje ne zna ko je potrošio njenih 151 euro.
Tvrdi da je call centru CKB-a prijavila problem čim ga je primijetila, a prvog narednog radnog dana poslala i zvaničnu reklamaciju.
Iz CKB nijesu konkretno odgovorili “Vijestima” u čemu je problem sa računom I.V. a pitanja su banci proslijeđena sa punim imenom njihove klijentkinje, koja je insistirala da za javnost budu objavljeni inicijali.
“Nije mi poznato kako je došlo ni do priliva ni do odliva novca. Od službenika banke sam prvo dobila informaciju da je moja Visa kartica upotrijebljena na nekom POS terminalu u inostranstvu, a ja nisam izlazila iz Crne Gore. Poslije nekoliko mejlova upućenih zaposlenima u CKB-u i nakon što sam ponudila svoj pasoš na uvid, dobila sam usmeni odgovor da su transakcije zapravo vršene preko Interneta. Sve to mi je rečeno usmeno jer za pismeni odgovor moram da čekam 30 dana”, objasnila je I.V. i dodala da joj je rečeno i da CKB nije napravila grešku “već da se to dešava sa Visa karticama”.

“Što se mene tiče, odgovorna je banka jer sam sa njom sklopila ugovor. Banka sama bira partnere, u ovom slučaju Visu. Ukoliko postoji problem sa njima nije moje da ga rješavam. Banka je dužna da mi vrati novac, a nakon toga da riješi problem sa svojim partnerom. Na kraju, ako je to nepouzdan partner, zbog čega nam daju tu karticu”, pitala je I.V.
Ona je kazala i da joj je rečeno da novac ne može dobiti nazad jer su transakcije navodno regularne, i da će je neko od službenika zvati kako bi potpisala dodatni formular i saznala detalje transakcije.
“Na ovaj odgovor se čeka naknadno još 30 dana. Naravno, niko me nije zvao. Nisam mogla da dobijem ni mejl adresu izvršnog direktora kako bih ga upoznala sa problemom. Vjerujem da bi jedna banka trebalo da se zabrine ukoliko neko krade novac sa računa njenih klijenata, ako ne zbog samih klijenata, onda zbog neprijatnosti koje banka može da ima zbog toga. Više puta sam molila da još jednom provjere transakcje, da sam spremna da u potpunosti sarađujem da bismo otkrili gdje je i ko potrošio moj novac. Sigurna sam u jedno, da je nekome od njih nestao novac sa računa, našli bi način da ga vrate”, naglasila je I.V.
I.V. je rekla da čeka da protekne rok od 30 dana u okviru kojeg mora dobiti odgovor.
“Posle toga ću da ih tužim jer sam sigurna da mi novac neće vratiti”, zaključila je I.V.
CKB: Sa klijentom to rješavamo
Iz CKB-a nije konkretno odgovoreno na koji način će pomoći I.V., ko je odgovoran za štetu koju je pretpjela i kako je moguće da se novac neovlašćeno troši sa računa. Saopšteno je da CKB “postupa u skladu sa najboljom međunarodnom bankarskom praksom u svom poslovanju i poštuje internu i eksternu regulativu u svakodnevnim aktivnostima”.
“Bilo koji eventualni problem sa klijentom se rješava u direktnom kontaktu, što je bio slučaj i ovog puta. Klijent je adekvatno obaviješten o svim detaljima i informisan o daljim koracima”, navedeno je u odgovoru na pitanja “Vijesti”, u okviru kojih su informisani o žalbama I.V. (saopšteno im je ime i prezime klijenta).

Ljudi, ista stvar se meni desava sinoc..

prvo stize poruka za rezervaciju sa kartice od 151 e pa dvije od po 2,5 e..

sad sam zvao da blokiram isplatu i ugasim karticu

Njivice_Orano_Nepreorano
16-10-12, 13:10
Glupa situacija :
Koristim VISA karticu Hipotekarne Banke. Cesto mi se desava da kad se moja kartica provuce na POS terminalu NLB Montenegrobanke, dobijem SMS od moje banke da je transakcija odobrena, a ovamo na POS izadje da je transakcija neuspjela ili neautorizovana. Kazu "Pukla veza" ... Ahm...
Enivej, ne bi mi ovo smetalo da imam platu blizu 1000 EUR, pa bih onda imao cime raspolagat, ali ovako svako malo ja sam po 5-7 dana bez sredstava, koja mi stoje na rezervaciji i ne mogu nista drugo placat. Meni mnogo znaci da raspolazem novcem koji nije iskoriscen i kojeg nema puno, ali ovako, ovo postaje ludilo.

Napominjem, ovakve probleme nisam imao sa POS terminalima Podgoricke ili CKB ili neke druge banke.

Uvijek kontaktiram obe banke kad mi se desi ovakav problem, ali osim troskova telefonskih poziva i izgubljenih zivaca, i vremena neraspolaganja svojim sredstvima; nista ne dobijam...

Kontaktirat CBCG ? Mislim se; boli patka njih sto banke ne regulisu POS-ove....

Kako li je strancima koji putuju dostina bez kesa, pa kad se desi ovako nesto; pa provlace po tri cetiri puta kartice ?
I da; ovakav problem mi se desavao samo u CG.... Ne u Srb; BiH; HU; Cro; SLO; AU.... I, sta da radim ?

Mojsije
16-10-12, 13:25
promijeni banku.

Stivi
16-10-12, 13:31
da promijenis banku i karticu :D

Stivi
16-10-12, 13:31
preduhitri me mojsije :D

Njivice_Orano_Nepreorano
16-10-12, 14:27
Hm, da mi nije kredita koji sam uzeo kod te iste banke, nista me ne bi toliko sprijecilo da je promijenim.
Ali...
Cak i kad bih je promijenio, u koju banku otic ? Podgoricku - Societe ? OTP ? Erste ?

Sale
16-10-12, 15:56
Nlb ...

laciale
16-10-12, 17:22
Nlb....

Njivice_Orano_Nepreorano
16-10-12, 21:04
Bas zbog svih ovih problema na NLB POS-ovima i nemam neko povjerenje u NLB....

Sale
17-10-12, 03:12
Odlicno radi NLB kartica na bilo kojem terminalu/ATM. Koristim ih jos od 2004. Sve ostalo su lopine, a posebno ck8 i atIas.

loungebar
14-11-12, 19:39
NLB - Htio sam da ugasim karticu, podjem tamo i pricom vidjoh da mi je isplativije da je samo zamijenim (prethodno placena godina dana za clanstvo).
Pitam ja da li cu morati da placam clanstvo za drugu karticu ili samo zamjenu koja je 5e, naravno ubjedjuju me da necu morati.
Podjem ja da podignem karticu, druga zena, iz cista mira mi dodje da je pitam jos jednom da li moram da placam clanarinu, a odgovor je "Naravno da morate"..i onda naravno kako, sto..itd ...Na kraju je ugasio. Nikad vise sa njima kad tako lazu.

Sale
15-11-12, 23:10
Posalji mail na kartice@nlb.me imaju odlicnu podrsku i odmah odgovoraju.

nirre
20-11-12, 21:27
Desava mi se sledeca situacija, nakon provjere stanja na racunu na bankomatima Erste banke ne dolazi do promjene stanja na racunu a provjera stanja se naplacuje 15 centi? Kako funkcionise naplata pomenutog servisa?

Sale
21-11-12, 10:13
Mora da prave rezervaciju, pa se to dnevno obradi. Zar nemas sms servis, pa podognes 10 eur ili trgujes i saznas stanje bez placanja za jedan sql upit... :)

Rvasanin
21-11-12, 10:34
Odlicno radi NLB kartica na bilo kojem terminalu/ATM. Koristim ih jos od 2004. Sve ostalo su lopine, a posebno ck8 i atIas.

Objasni mi ovo... Koja je tacno razlika izmedju kartica NLB banke i CKB i Atlas? Po cemu su kartice NLB-a bolje od ovih ili nekih ostalih? Vidim da se razumijes pa me interesuje.

AltaMarea88
21-11-12, 21:50
Desava mi se sledeca situacija, nakon provjere stanja na racunu na bankomatima Erste banke ne dolazi do promjene stanja na racunu a provjera stanja se naplacuje 15 centi? Kako funkcionise naplata pomenutog servisa?

Naplata provjere stanja na racunu dovoljno govori o bankarskom sistemu CG . Tuzno!

nirre
21-11-12, 23:03
Da li stiže sms obavještenje odmah nakon transakcije ili je potrebno da prođe određeni vremenski interval ? Konkretno me zanima erste banka.

Mojsije
21-11-12, 23:11
Trebalo bi to odmah da ti dodje

Mojsije
21-11-12, 23:13
Objasni mi ovo... Koja je tacno razlika izmedju kartica NLB banke i CKB i Atlas? Po cemu su kartice NLB-a bolje od ovih ili nekih ostalih? Vidim da se razumijes pa me interesuje.

Nesto ne bih rekao da su bolje od ostalih. Ista *****

nirre
21-11-12, 23:17
Trebalo bi to odmah da ti dodje

E pa meni ne stize, zato pitam. Meni stize nakon par sati a meni realno takav servis ne treba ukoliko ne javlja odmah po obavljenoj transakciji.

Son Goku MNE
25-01-13, 00:40
Namjeravam ovih dana da uzmem kod CKB-a ovu Maestro karticu (http://www.ckb.me/web/Static.do?file=/upload/documents/Lista_uslova_za_debitne_kartice_za_gradjane_200920 1232h.pdf) koja bi mi služila mislim isključivo za podizanje plate (vidim da su prva dva podizanja u mjesecu sa bankomata besplatna, a mjesečna članarina je samo 1e), a uz nju se dobija vidim i ova Visa Electron (članarina besplatna za nju) a koja bi mi služila vjerovatno za klađenje preko neta i možda po koju sitnu kupovinu preko neta. Interesuje me sledeće. Šta znači ovo Dnevni ATM limit 600,00 €, Dnevni POS limit 300,00 €, Ukupni dnevni limit 600,00 €. Imaju li ove kartice vremenski rok važenja, pošto me zbunjuje ovo Ponovno izdavanje kartice nakon isteka 2,10 €? I šta ako se desi da recimo sjutra ostanem bez posla i da nemam primanja na račun preko njihove banke, kako će oni naplaćivati mjesečnu članarinu na održavanje kartice i hoće li je i kad ugasiti? Takođe, koliko bi me koštalo obavještavanje o promjeni stanja na računu preko SMS-a? Da li naplaćuju sms o svakoj izvršenoj uplati ili skidanju novca sa računa ili je to neki fiksni iznos na mjesečnom nivou (ubijeđen sam da je ovo prvo u pitanju)?

Sale
25-01-13, 21:20
Bjezi od ckb! Imas u nlb za 0.99 klasik paket http://nlb.me/NLBKlasikpaket

Mojsije
25-01-13, 21:25
+1 za nlb. CKB se raspada, cus naplacuju podizanje gotovine sa njihovog bankomata. Stoka.

Sale
26-01-13, 02:06
Ne znam kako neko moze da koristi atlas i ckb pored odlicne ponude NLB. Nije reklama, nemam veze sa njima, ali eto utisak zadovoljnog korisnika. Prvi su dali besplatan sigurnosni sms, sada su napravili odlican paket gdje je sve povoljnije nego posebno (klasik/plus) i bez ikakvog uslovljavanja. Zamjerka na uvodjene "odrzavanje racuna 0.5 eur". Ali to nema za korisnike paketa http://nlb.me/StanovnistvoPaketi

Bugi
26-01-13, 11:01
Pa na Atlas je sve zajedno, plaćanje preko neta održavanje kartice i tokena 90 centi mjesečno.
Poruke koje primam su besplatne.

Što mi ne bi odgovaralo..

Poslato sa pisaće mašine Galaxy Note

holjo
26-01-13, 15:28
Pitanje: Juce sam podigao Visa Electron karticu u NLB banci, i na njoj uplatio novac. Meni na kartici stoji 0e, a proslo je vec 24h od uplate. O cemu se radi?

Sale
27-01-13, 03:27
Call centar ili podji u poslovnicu. Mora da je uplaceno na pogresan racun... Nadam se da si sacvao uplatnicu ;)

stefke
27-01-13, 04:07
A je li moguce da erste i nlb uzimaju proviziju 20,30c na podizanje preko obicne kartice??? (Na iznos do 200e) ovu sirotinju dodatno da ozule...

Sent from my GT-I8190 using Tapatalk 2

Sale
28-01-13, 02:58
Da bi smanjili guzve na salteru ceraju ljude da podizu na bankomatu, jer za 1 eur imas karticu i sms notify u klasik paketu, jedino to vidim kao "valjan" izgovor za te provizije. Podignes 201 ili 200.01 i nema provizije ;)

Rakun
28-01-13, 03:44
Zar nije podizanje sa NLB Visa na NLB bankomatima besplatno ??

Sent from my GT-I9100G using Tapatalk 2

stefke
28-01-13, 04:09
Sale..moguce.. a ti Rakune procitaj moj i Salev post opet.

Sale
28-01-13, 13:48
Na bankomatima je besplatno.

Djoks
01-02-13, 02:15
Da upozorim: danas sam podigao novac sa bankomata CKB-a (kartice NLB banke) i platio proviziju od čak 5 EUR ! :shock:

Do sada je provizija bila 3 EUR, ali od skora je izgleda uvećana (enormno, ako mene pitate). Ko je odgovoran za ovo? CKB ili NLB?

Sale
01-02-13, 02:22
CBCG treba da ih nacera da ne naplacuju (ili minimalno) za taj "nacionalni roaming" podizanja na bankomatu druge banke.

Draka
01-02-13, 02:57
Ne ide to tako.

Sent from my Samsung Galaxy SIII using Tapatalk 2

Djoks
01-02-13, 11:50
Pisao sam NLB-u o ovome, cekam odgovor pa cu iznijeti.

Sramota, zaista, imajuci u vidu da u Herceg Novom postoji svega 3 bankomata NLB-a. Jedan od njih je zaglavio prije nekih pola godine i nikada nijesu dosli da ga poprave iako im je upucen bezbroj poziva ... Sluzbenici kazu da tu stoji kao "spomenik" NLB-u.

Ako ih vec bas briga kako im rade njihovi bankomati - red bi bio da nam omoguce da koristimo bankomate drugih banaka po razumnim cijenama.

hercules
01-02-13, 12:26
CBCG treba da ih nacera da ne naplacuju (ili minimalno) za taj "nacionalni roaming" podizanja na bankomatu druge banke.
Draka je kratko odgovorio a ja ću malo duže...

Ne ide to tako.

Istina :)

Pisao sam NLB-u o ovome, cekam odgovor pa cu iznijeti.

Sramota, zaista, imajuci u vidu da u Herceg Novom postoji svega 3 bankomata NLB-a. Jedan od njih je zaglavio prije nekih pola godine i nikada nijesu dosli da ga poprave iako im je upucen bezbroj poziva ... Sluzbenici kazu da tu stoji kao "spomenik" NLB-u.

Ako ih vec bas briga kako im rade njihovi bankomati - red bi bio da nam omoguce da koristimo bankomate drugih banaka po razumnim cijenama.
Kartice idu u Visa ili MasterCard obračunski centar, koji nije u CG za većinu banaka (mislim da je samo za jednu nijesam siguran), i postoje troškovi koji se plaćaju Visa i Master Card-u otuda i nemogućnost jeftinih tarifa između različitih banaka... A 5€ jeste puno stvarno slažem se :)
CBCG po tom pitanju ne može puno da uradi.

Djoks
01-02-13, 15:58
Evo informacije iz NLB-a (Jelic Momirka):

Postovani,

Do promjene provizije za podizanje gotovine sa karticama doslo je 01.01.2013 godine.

Za podizanje novca sa debitnim karticama na nasim bankomatima nema provizije. U slucaju da podizete novac na bankomatima drugih banaka provizija iznosi 3% (minimalno 5.00 eura).

Vise informacija o promjeni tarifa mozete poledati na nasem sajtu http://www.nlb.me/Troskovi.

Dakle - NLB je poskupila svoje usluge.

Njivice_Orano_Nepreorano
01-02-13, 21:46
Djoks, oces da dignes 10 EUR na bankomat kazes da skidaju 15 EUR sa racuna ?

Ako je to tacno, onda je to stvarno pretjerano.

Herci, prije 3 godine, imao sam srbijansku VISA i DinaCard karticu, Na bankomat od nematicne banke (bilo koje u srbiji) provizija mi je bila izmedju 10 i 20 dinara (zaokruzi na 10 ili 20 centi), koju god sumu da dignem. To je za mene razumna provizija.
Ovo sto sam procitao, dodje mi da se zgranem i nestanem, a u sustini i dalje mislim da sam lose procita'...

Djoks
02-02-13, 01:11
Ispravno si procitao. Minimalna provizija je 5 eura bez obzira na iznos. :-?

Lopovluk.

Mojsije
02-02-13, 01:20
Kad se sjetim prije 4-5 godina tako sam po prvi put karticu uzeo, i lagano ja podizem novac sa bankomata, ne vodeci racuna o tome je li bankomat moje banke ili ne. Nije mi padalo na pamet da ce mi se neka provizija znacajna uzimati, nego neki sitnis zanemarljivi. I poslije nekoliko nedelja ja da provjerim stanje, skoro 40 eura mi fali na racun... i vidim na listing da mi je 3 eura skidano svaki put kad sam podizao gotovinu. Poludio sam bio, to mi je bilo nezmislivo. Sad je izlisno trositi rijeci na ovu sumu od 5 eura, kao da podizes milion eura. Katastrofa pljackaju.

A u ameriku se usetao u banku, otvorio racun za sekund, poslije nekoliko dana dobio karticu koja vazi 5 godina, nikakvih provizija i gluposti. E-banking za dz, sve preko kompjutera da vidim sto mi treba... a ovdje naplacuju nekakvo odrzavanje racuna, daju ti karticu na godinu dana, ka'da si lopov, e-banking je od 4 pa i vise eura mjesecno... kao da smo u kameno doba.

Djoks
02-02-13, 03:31
Kleptomanska politika banaka. Viđeli da i svi drugi mažnjavaju đe god mogu - pa što bi i oni bili drugačiji ...

Sale
02-02-13, 04:40
To im je osnovna djelatnost. Sjecam se pocetaka sa karticama i 1% provizije pri placanju na POS terminalu u zemlji i inostranstvu. Onda su to ukinuli... Inace trgovcima uzimaju 3 do cak 5% ako ne i vise...

stefke
02-02-13, 08:12
Da da. A to rijetko ko zna... cak najvise uzmu na bas male trans...

Sale
02-02-13, 15:50
Valjda ide procentualno nije da ima i neki minimum?

vici
02-02-13, 17:31
Kao sto je Sale rekao za sve klijente NLB Monetenegrobanke u ponudi novi paketi:

Klasik paket (odrzavanje racuna (odrzavanje izvan paketa 0.50), odrzavanje debitne kartice (0.70), sms o prilivu(0.60), sms o odlivu po kartici(besplatno), trajni nalog)- 0,99

Klasik Plus paket (racun, debitna kartica, kreditna kartica (3.50), NLB Klik (ebank, mbank-1.60), sms o prilivu (0.60), sms o odlivu, trajni nalog i uskoro telebank (PIN za IVR 0,60, govorni automat-stanje na racunima i karticama i ostale info od Kontakt centra, 19888)- 3.99

Srebrni paket (za penzionere- racun, debitna kartica, sms o prilivu, sms o odlivu po kartici, trajni nalog, polisa osiguranja od smrti i trajnog invaliditeta)- 0.50

Studentski paket (18-27god, uz licnu i index)- vodjenje racuna, debitna kartica, sms o prilivu, sms o odlivu, trajni nalog i NLB Klik (ebank, mbank)-0.30I

OSTALI PAKETI - Zlatni racun, Plavi racun (za pomorce), Prvi racun (14-18 god)

NLB Klik, unutarbankarske transakcije bez provizija, prema drugim bankama 0.22 po nalogu, na salteru 0.30 (koristite napredne kanale i izbjegavate cekanje u red)

Isplata na salteru do 200,00e- 0.30 po transakciji (razlog, ogromne guzve na salterima i podizanje nivoa koriscenja naprednih kanala), preko 200,01e bez naknade

Podizanje sa ATM-a NLBanke sa NLB debitnom karticom bez naknade, na ATM-u druge banke u zemlji i ino- 3%.

Saznajte lokacije bankomata i planirajte raspolaganje svojim novcem, ako imate malo novca u novcaniku kada prolazite pored bankomata banke ciju karticu koristite, podizite tada a ne na prvi na koji naidjete, tako ste i odgovorniji prema svom novcu, makar ja tako radim...

Podizanje novca sa kreditnom karticom 2,5% (min. 1e), na ATM-u druge banke ili ino 3% (min 5e). Predlazem da izbjegavate podizanje novca sa kreditnom, nego nakon uplate minimalne mjesecne obaveze, placajte u okviru tog iznosa na POS terminalima.

Upit stanja 0,40- ne radi upit, cuvaj sms-ove posljednje trx gdje dobijas info o posljednjem stanju ili ko ima ukljucen sms o prilivu,a da ne ide do bankomata i nema NLB Klik, moze da posalje neogranicen broj poruka sa textom poruke: saldo; za 067/068- 14747, za 69/63- 069-364-444. Cijenu poruke uzima operater.

Eto tako, ako nije nekom muka od moderatora da edit-uje ili cu ja kad budem mogla :)

AltaMarea88
02-02-13, 19:15
Draka je kratko odgovorio a ja ću malo duže...

Istina :)

Kartice idu u Visa ili MasterCard obračunski centar, koji nije u CG za većinu banaka (mislim da je samo za jednu nijesam siguran), i postoje troškovi koji se plaćaju Visa i Master Card-u otuda i nemogućnost jeftinih tarifa između različitih banaka... A 5€ jeste puno stvarno slažem se :)
CBCG po tom pitanju ne može puno da uradi.

Mogla bi i CBCG, indirektnim putem, da 'izlijeci' bezobrazne provizije banaka u CG. Ali, izgleda nikome nije u interesu da pojaca konkurenciju medju bankama (koja je ujedno i jedini lijek za visoke provizije).

Sale
02-02-13, 19:16
Vici, sve je na mjestu, ali imas li enter i space :) ili je do forumrumnera :)

hercules
02-02-13, 21:22
Djoks, oces da dignes 10 EUR na bankomat kazes da skidaju 15 EUR sa racuna ?

Ako je to tacno, onda je to stvarno pretjerano.

Herci, prije 3 godine, imao sam srbijansku VISA i DinaCard karticu, Na bankomat od nematicne banke (bilo koje u srbiji) provizija mi je bila izmedju 10 i 20 dinara (zaokruzi na 10 ili 20 centi), koju god sumu da dignem. To je za mene razumna provizija.
Ovo sto sam procitao, dodje mi da se zgranem i nestanem, a u sustini i dalje mislim da sam lose procita'...
Veca konkurencija. Koliko se sjecam 40tak banaka tamo. Pretpostavljam da su te banke imale obrachunske centre u Srbiji. Obrachunski centar je server, na koji se kachish sigurnim linijama. A to sve koshta. Bankomat sam po sebi koshta dosta para. A i on mora bit nakachen na internet i UPS. Sve to koshta, puno vishe nego shto mislite
Otuda provizije moraju postojati. Kod nekog vece, kod nekog manje.

Ispravno si procitao. Minimalna provizija je 5 eura bez obzira na iznos. :-?

Lopovluk.
Vazda mozhesh promijenit banku, nijeste pupchanom vrpcom vezani za nijednu od 10tak koliko ih je u CG.

Kad se sjetim prije 4-5 godina tako sam po prvi put karticu uzeo, i lagano ja podizem novac sa bankomata, ne vodeci racuna o tome je li bankomat moje banke ili ne. Nije mi padalo na pamet da ce mi se neka provizija znacajna uzimati, nego neki sitnis zanemarljivi. I poslije nekoliko nedelja ja da provjerim stanje, skoro 40 eura mi fali na racun... i vidim na listing da mi je 3 eura skidano svaki put kad sam podizao gotovinu. Poludio sam bio, to mi je bilo nezmislivo. Sad je izlisno trositi rijeci na ovu sumu od 5 eura, kao da podizes milion eura. Katastrofa pljackaju.

A u ameriku se usetao u banku, otvorio racun za sekund, poslije nekoliko dana dobio karticu koja vazi 5 godina, nikakvih provizija i gluposti. E-banking za dz, sve preko kompjutera da vidim sto mi treba... a ovdje naplacuju nekakvo odrzavanje racuna, daju ti karticu na godinu dana, ka'da si lopov, e-banking je od 4 pa i vise eura mjesecno... kao da smo u kameno doba.
Da da banke su kao po obichaju krivi. Nikako nije kriv korisnik uslgua koji nije prochitao koliko ce to da ga koshta. :) izvini, ali ovo je nikakvo opravdanje. Vec dokaz da ne vodite rachuna o svojim parama. Na kraju, je li vas neko tjerao da to radite?
Kad vec pominjesh USA, eto da uporedimo 200+ miliona klijenata u najjachoj ekonomiji svijeta, gdje ima ko zna koliko banaka, i CG sa 300,000 klijenata koje imaju obrachunske centre vecinom van CG, pa moraju placat neku chlanarinu VISA i MasterCard-u, pa moraju imat iznajmljene linije (koje su skupe), moraju kupit bankomat i nakachit ga na UPS i na net, pa onda dodju troshkovi transakcija izmedju banaka i tako.
Lako je to uporedit, ali ajde da budemo realni :) USA vs MNE? Zar i ti sine Brute ;)

Kleptomanska politika banaka. Viđeli da i svi drugi mažnjavaju đe god mogu - pa što bi i oni bili drugačiji ...
Evo je Sale odgovorio, ali od naknada po transakcijama banke imaju prihode, i od kamata. Od toga treba da daju plate radnicima, plate najam poslovnica, struju, internet. Svaka pravi rachunicu.
Prije nego kazhete da su banke kleptomanske, pogledajte koliko ih je poslvoalo sa gubitkom, smanjilo aktivu transferom u faktoring, i pogledajte koliko je slaba naplata kredita. Slaba naplata kredita pdorazumijeva da banke nemaju prihode na koje su rachunale,a troshkove mora platit. I doprinose na pune iznose :)

To im je osnovna djelatnost. Sjecam se pocetaka sa karticama i 1% provizije pri placanju na POS terminalu u zemlji i inostranstvu. Onda su to ukinuli... Inace trgovcima uzimaju 3 do cak 5% ako ne i vise...
Svako treba da vodi koliko ga shto koshta.

Mogla bi i CBCG, indirektnim putem, da 'izlijeci' bezobrazne provizije banaka u CG. Ali, izgleda nikome nije u interesu da pojaca konkurenciju medju bankama (koja je ujedno i jedini lijek za visoke provizije).
Super. Ajde taman CBCG da svakoj banci da primjer, i ukine svoju naknadu od 20 centi koju uzima na svaku transakciju koja se obavi? :) to ide na odrzhavanje platnog sistema. Vala bi se do sad kupila ta oprema x puta :)
Takvim potezom bi vjerovatno natjerala banke da jednostavno ukinu usluge jer ne bi imala rachunice.
Nije CBCG statichna kao shto mislite, ogranichila je kamate.
Ja bih prije da CBCG zamrzne cijenu goriva na 1 EUR :) ali ne ide nekako. Ja bash mislim da je dobro shto svako ima izbor izmedju nekoliko banaka. Pa odaberesh shto ti odgovara.

Djoks
03-02-13, 01:44
Mogli ste onda i vi da pazite kome cete davati kredite. Nimalo mi nije zao vas bankara jer kad vam god zagusti - drzava pomaze, pa vi sasvim dovoljno imate da podmirite plate sluzbenika (zna se da su one najvece u bankarskom sektoru), kao i nadoknade vasim menadzerima.

Da je bilo pravde (kao na Islandu) - drzava bi pustila banke da propadnu, a gradjanima otpisala dugovanja. A ovdje: drzavu boli ona stvar da li je moje privatno preduzece likvidno ili ne, da li ono ima problem sa isplatom zarada ili ne. Vazno je spasiti banke ...

Uostalom - ionako ste nabili basnoslovne kamate na (npr. stambene kredite) - prema tome nemate se sto zaliti, stojite vi sasvim lijepo (a da ne pominjem i druge mehanizme koji su vam na raspolaganju, tipa berzanske spekulacije i sl.).

A ja, ja ne mogu tek tako da promijenim banku jer ste me vezali raznoraznim ugovorima, primam platu kod vas i to vam, naravno, omogucava da me (kao i druge klijente) i nadalje cerupate kako god zelite, podizete cijenu usluga kad vam volja ...

A kako brinete o bankomatima - najljepse svjedoci primjer istog koji se nalazi na Euro-petrol pumpi i sluzi kao spomenik NLB-u, jer vas mjesecima dozivaju da ga popravite i niko se od vas ne obazire ... Svaki treci dan vam bankomat u Bijeloj nije u funkciji ...

Sale
03-02-13, 02:42
E kada tako kukas na rad NLB sto bi tek radio da koristis ove ostale. Cudi me da to ne srede, jer sam inace zadovoljan njihovom uslugom i svima ih preporucujem.

Prijavis na 020402000 i to oko bankomata ce regulisati.

Draka
03-02-13, 02:56
NLB je meni maksimalno korektan uvijek bio.

Sem sto 2 puta podjoh da nakacim novi broj na karticu, popunih formulare, i opet nista. :)

Njivice_Orano_Nepreorano
03-02-13, 10:13
Veca konkurencija. Koliko se sjecam 40tak banaka tamo. Pretpostavljam da su te banke imale obrachunske centre u Srbiji. Obrachunski centar je server, na koji se kachish sigurnim linijama. A to sve koshta. Bankomat sam po sebi koshta dosta para. A i on mora bit nakachen na internet i UPS. Sve to koshta, puno vishe nego shto mislite

32 banke u Srbiji po spisku iz 01/02/2013 na sajtu NBS
12 banaka u CG po spisku na CBCG

Dakle zaokruzimo da ima 3x vise banaka u SRB u odnosu na CG.
Slazem se s tobom oko postavki bankomata, da to kosta. Ali taj Bankomat, ne mora da se nabavlja ovdje, moze bilo gdje da se nabavi i donese i postavi. To sto pricas o serveru za transakcije, po mojoj racunici, u drugom svijetu trgovine, uvijek je bilo da je cijena pretplate za dvije godine veca od cijena instalacije koja se postavlja kao trajno i samostalno rjesenje, tako da pretpostavljam da je i ovdje slicno. Mogu se razni troskovi sniziti, da je u interesu, ali naravno da nije u interesu...

Vidi, imas tri provajdera mobilne telefonije, ali kad uzmes i saberes koliko ti mjesecno izadje racun koristio bilo koja od tri (a obicno potrosis priblizno slicno iz mjeseca u mjesec u smislu broja poruka i obavljenih razgovora, trajanja razgovora itd; sem ako si sezonac) i opet vlada neko uvjerenje da se ta tri operatera dogovaraju kako ce da glodju korisnike. Imas i ovu agenciju, koja sve radi osim kontrole operatera.

Tako ja vidim i banke u CG. Svi se oni dogovore koliko projektuju po korisniku zaradu, i drze se toga. I opet imas CBCG kao neki kontrolni ili nadzorni organ, za koju pojma nemam sto radi, ali mislim da ne radi ono sto treba. Jer da radi, vjerovatno bi znala da stimulise banke koje rade kao treba i sta treba, a da kaznjava one sto frfaju bilansima i drugim papirima ili slicno... Samo gledaj rotacije celnih ljudi CBCG.

lacky
03-02-13, 10:29
kes je majka :)

Djoks
03-02-13, 12:29
E kada tako kukas na rad NLB sto bi tek radio da koristis ove ostale. Cudi me da to ne srede, jer sam inace zadovoljan njihovom uslugom i svima ih preporucujem.

Prijavis na 020402000 (tel:020402000) i to oko bankomata ce regulisati.

Moram povremeno bačiti hejt na NLB ne bi li se popravili ;-)

Nije meni mrzak NLB, ali su precerali sa ovom provizijom od 5 eur (sa cime ste se i vi slozili)! Cemu odjednom uvecanje od gotovo 67%, to meni nije jasno. I onda se hercules pojavi odje i kaze: promijeni banku, imas ih koliko te je volja.

Taj stav: "je.e se nama za korisnike, neka promijene banku ako im ne valja" me nervira...

jokac
03-02-13, 13:14
A ckb?;)

Bugi
03-02-13, 13:24
Atlas rules...
Ne skida prilikom plaćanja.
Ne plaća se ebanking, održavanje kartice je 90 centi...
Sa tih 90 centi imam karticu, ebanking i sms o prilivu i odlivu novca..

Sale
03-02-13, 14:31

Nije meni mrzak NLB, ali su precerali sa ovom provizijom od 5 eur (sa cime ste se i vi slozili)! Cemu odjednom uvecanje od gotovo 67%, to meni nije jasno. I onda se hercules pojavi odje i kaze: promijeni banku, imas ih koliko te je volja.

Taj stav: "je.e se nama za korisnike, neka promijene banku ako im ne valja" me nervira...

Samo jednom sam morao da podignem pare na bankomatu druge banke i tada je bilo 2.5 eur provozije... Za sve ostalo tu je NLB, pa i u Srbiji i MK bez provizije.

Dobro je dok ima konkurencije, ali svi su isti kao sto si naveo... samo su nijanse u pitanju. Na pr. Hipo naplacuje sms uslugu nesto oko 0.5-0.9 ALI i svaku poslatu poruku 0.09... Ima jos takvih bisera.

@Bugi
Uzmi listing ako nisi skorije. Da li su ti slali izvod na kucnu adresu? Onaj koji ne mozes da odjavis, a naplacuju 1 eur... :)

AltaMarea88
03-02-13, 16:17

Dakle?! Konkurencija?
Ali, izgleda nikome nije u interesu da pojaca konkurenciju medju bankama (koja je ujedno i jedini lijek za visoke provizije).

Zasto onda nema vise banaka u Cg? Cak nije toliko ni problem u broju banaka (mogao bi mi reci da je trziste premalo, da je 11 banaka sasvim dovoljno za 300 000 klijenata) ali poenta je u 'kvalitetu ' banaka (grijesim li ja ovdje padez? :D) koje CBCG ovlascava da posluju kod nas (tako da nisu ni oni bas tako naivni i iskljuceni iz price o provizijama). Po 10. put da pitam, zasto u Cg (jedino u Cg) ne posluju dvije najvece italijanske bankarske grupe, tj Unicredit i Intesa Sao Paolo? Pruzaju odlicne usluge, po vrlo konkuretnim cijenama ,upravo zbog toga sto su internacionalne grupe i putem diversifikacije mogu da smanje prije svega troskove unutar banke, a samim tim manje troskove prebacuju klijentima. Zasto im se 'dopada' i trziste Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Albanije, a nase ne?

Kad vec pominjesh USA, eto da uporedimo 200+ miliona klijenata u najjachoj ekonomiji svijeta, gdje ima ko zna koliko banaka, i CG sa 300,000 klijenata koje imaju obrachunske centre vecinom van CG, pa moraju placat neku chlanarinu VISA i MasterCard-u, pa moraju imat iznajmljene linije (koje su skupe), moraju kupit bankomat i nakachit ga na UPS i na net, pa onda dodju troshkovi transakcija izmedju banaka i tako.
Lako je to uporedit, ali ajde da budemo realni :) USA vs MNE? Zar i ti sine Brute ;)

Necemo da poredimo USA i CG, al mozemo da uporedimo CG sa zemljama regiona: Bosnom , Hrvatskom , Srbijom. Sve su trenutno zemlje koje jos nisu clanice EU, sa manje vise slicnim rizicima i makro indikatorima.

Evo je Sale odgovorio, ali od naknada po transakcijama banke imaju prihode, i od kamata. Od toga treba da daju plate radnicima, plate najam poslovnica, struju, internet. Svaka pravi rachunicu.
Prije nego kazhete da su banke kleptomanske, pogledajte koliko ih je poslvoalo sa gubitkom, smanjilo aktivu transferom u faktoring, i pogledajte koliko je slaba naplata kredita. Slaba naplata kredita pdorazumijeva da banke nemaju prihode na koje su rachunale,a troshkove mora platit. I doprinose na pune iznose :)

A to sto su poslovali sa gubitkom je razlog da ih, mi - klijenti, sazaljevamo (citaj, placamo paprene provizije)??? Ne shvatam, po zdravoj logici, ako jedna banka nije sposobna da efikasno posluje, leti sa trzista i ciao. Ali, ovdje se opet vracamo na pricu o konkurenciji medju bankama...

Nije CBCG statichna kao shto mislite, ogranichila je kamate.
Ja bih prije da CBCG zamrzne cijenu goriva na 1 EUR :) ali ne ide nekako. Ja bash mislim da je dobro shto svako ima izbor izmedju nekoliko banaka. Pa odaberesh shto ti odgovara.

Ok, procitala sam u jednom od tvojih prethodnih postova ovu stavku o limitu postavljenom na bankarske kamate. Nije staticna CBCG, radi nesto svakako, al moze to bolje, treba i mora. Jedan primjer, koji se bas tice ove teme o provizijama na bankomatima. Italija je prije par godina bila jedna od zemalja EU sa najvisocijim provizijama na bankomatima, sve dok Antritrust u saradnji sa Centralnom bankom Italije nije insistirao da se te provizije smanje na minimum i u vecini slucajeva anuliraju. Dakle, nije da bas nista ne moze da se uradi i da je Centralna banka toliko pasivni akter.

kes je majka :)

Koliko god je danas 'kartica' postala normalno sredstvo placanja, u uslovima koje vi opisujete (5 eura kamate prilikom podizanja novca na nematicnim bankomatima + nedovoljna sigurnost i zastita istih kada je e banking u pitanju, nemate one chipove) ja bih se licno sluzila kesom, kad god je to moguce (ako ne sto drugo bar zbog toga sto banci manje odgovara da se placa u kesu - salim se, salim se :D).

Njivice_Orano_Nepreorano
03-02-13, 17:48
Cak nije toliko ni problem u broju banaka (mogao bi mi reci da je trziste premalo, da je 11 banaka sasvim dovoljno za 300 000 klijenata) ali poenta je u 'kvalitetu ' banaka

Ja mislim da si ti izostavila familijarnu banku. :) Namjerno il slucajno ? :D
Evo liste banaka u CG po CBCG. (http://www.cbcg.me/index.php?mn1=kontrola_banaka&mn2=bilansi_stanja_i_bilansi_uspjeha_banaka)

acs
03-02-13, 18:34
ja jos ne mogu zamolit gospodu iz podgoricke da mi stize poruka prilikom placanja karticom tj koriscenja, samo kad bude plata stize msg...al dobro

Djoks
03-02-13, 20:38
Zbilja mi je najsmjesnije slanje mjesecnih izvoda za kreditne kartice postom. Tu uslugu NLB naplacuje 1 eur (po kartici) i ne moze se otkazati. A kad stize? Kako - kad. Nekad prodje 6 mjeseci da ne stigne, pa onda zaredja 3 mjeseca da stigne, pa opet ne stize ... Ali svaki mjesec ti sa racuna drmnu po euro bez obzira jesu li poslali izvode ili nijesu.

Sale
03-02-13, 21:59
Nikada mi to u NLB nije poslato, a ni naplacneo. Pricao sam o atlasu.

Bugi
03-02-13, 23:03
@Bugi
Uzmi listing ako nisi skorije. Da li su ti slali izvod na kucnu adresu? Onaj koji ne mozes da odjavis, a naplacuju 1 eur... :)

Dobijam svakodnevne izvještaje sms - om.
Jednom mjesečno dobijam mail od njih sa kompletnim izvodom za mjesec dana.

Niđe nema skidanja sa bankomata (jer to nikad ne radim), a nema ni nekih drugih troškova osim zadnji dan u mjesecu 0.90e za održavanje.

I koristim ih već 4 godine, od famozne 2008 do koje sam primao platu u Prvu Banku i kada sam bio u Londonu oni su blokirali kartice svim korisnicima te sam ostao bez novaca. Kada sam se vratio žuo sam da je država dala pare na pomoć a ja sam zatvorio account..

jokac
04-02-13, 00:07
zasto kod nas nema Raifhaisen banke?je li istina da joj ne daju da se otvori u CG,jer je povoljnija nego ove u nas?

dusman
04-02-13, 00:19
ja jos ne mogu zamolit gospodu iz podgoricke da mi stize poruka prilikom placanja karticom tj koriscenja, samo kad bude plata stize msg...al dobro

Ja ih ne mogu izmolit obrnuto, tj. da me nedje i priliv obraduje:) a za odlive sam morao 4 puta da idem

hercules
04-02-13, 00:32
Mogli ste onda i vi da pazite kome cete davati kredite. Nimalo mi nije zao vas bankara jer kad vam god zagusti - drzava pomaze, pa vi sasvim dovoljno imate da podmirite plate sluzbenika (zna se da su one najvece u bankarskom sektoru), kao i nadoknade vasim menadzerima.

Da je bilo pravde (kao na Islandu) - drzava bi pustila banke da propadnu, a gradjanima otpisala dugovanja. A ovdje: drzavu boli ona stvar da li je moje privatno preduzece likvidno ili ne, da li ono ima problem sa isplatom zarada ili ne. Vazno je spasiti banke ...

Uostalom - ionako ste nabili basnoslovne kamate na (npr. stambene kredite) - prema tome nemate se sto zaliti, stojite vi sasvim lijepo (a da ne pominjem i druge mehanizme koji su vam na raspolaganju, tipa berzanske spekulacije i sl.).

A ja, ja ne mogu tek tako da promijenim banku jer ste me vezali raznoraznim ugovorima, primam platu kod vas i to vam, naravno, omogucava da me (kao i druge klijente) i nadalje cerupate kako god zelite, podizete cijenu usluga kad vam volja ...

A kako brinete o bankomatima - najljepse svjedoci primjer istog koji se nalazi na Euro-petrol pumpi i sluzi kao spomenik NLB-u, jer vas mjesecima dozivaju da ga popravite i niko se od vas ne obazire ... Svaki treci dan vam bankomat u Bijeloj nije u funkciji ...
I ja avetan pa ulazim u diskusiju, a sve sa najboljom namjerom...
Ja ni ne rekoh da treba da zhalish bankare, samo ti rekoh uzrok svega pa i poskupljenja usluga nego evo izgleda ni to ne valja. Sve banke u CG su privatne, pa kao i u privatnim firmama menadzheri rade za plate, bonuse itd. Pomoc od drzhave CG je primila jedna banka koliko mene sjecanje sluzhi.

Za Island bih kratko. Imash potpuno pogreshnu sliku o tome shto je Island uradio. Nije on nikome nishta otpisao, nego je odbio na referendumu da plati depozite koje su imali gradjani UK i Holandije vecinom. Brojkama recheno 870 milona funti i 1.7 milijadri EUR-a od Holandjana.
Da tih para nije bilo, ne bi ni davali kredite. U prevodu, pokrali su narod Holandije i UK :) Malo je licemjerno kad izadje njihov predjsenik ovih dana i pricha kako su pushtili Banke da propadnu, kako im se ekonomija oporavlja itd itd. A mislish da ce UK i Holandija tek tako pushtit da im ne vrate pare? Oni su vecinom gradjane isplatili jer su garantovali depzoite, ali kad tad ce doc na naplatu i te pare od Islanda.
Potrazhi koliko se naroda iselilo iz Islanda u zadnje vrijeme, koliko su novih poreza dobili itd...

Ko te vezao ugovorima? Po zakonu o radu, platu imash pravo da primash gdje god hocesh pa i na blagajni preduzeca.
Da stoje banke sasvim lijepo, ako ti kazhesh neka bude ;) kad tad cesh se sjetit moje priche.

Ako si uzeo kredit, onda razumijem vezanost.

32 banke u Srbiji po spisku iz 01/02/2013 na sajtu NBS
12 banaka u CG po spisku na CBCG

Dakle zaokruzimo da ima 3x vise banaka u SRB u odnosu na CG.
Slazem se s tobom oko postavki bankomata, da to kosta. Ali taj Bankomat, ne mora da se nabavlja ovdje, moze bilo gdje da se nabavi i donese i postavi. To sto pricas o serveru za transakcije, po mojoj racunici, u drugom svijetu trgovine, uvijek je bilo da je cijena pretplate za dvije godine veca od cijena instalacije koja se postavlja kao trajno i samostalno rjesenje, tako da pretpostavljam da je i ovdje slicno. Mogu se razni troskovi sniziti, da je u interesu, ali naravno da nije u interesu...

Vidi, imas tri provajdera mobilne telefonije, ali kad uzmes i saberes koliko ti mjesecno izadje racun koristio bilo koja od tri (a obicno potrosis priblizno slicno iz mjeseca u mjesec u smislu broja poruka i obavljenih razgovora, trajanja razgovora itd; sem ako si sezonac) i opet vlada neko uvjerenje da se ta tri operatera dogovaraju kako ce da glodju korisnike. Imas i ovu agenciju, koja sve radi osim kontrole operatera.

Tako ja vidim i banke u CG. Svi se oni dogovore koliko projektuju po korisniku zaradu, i drze se toga. I opet imas CBCG kao neki kontrolni ili nadzorni organ, za koju pojma nemam sto radi, ali mislim da ne radi ono sto treba. Jer da radi, vjerovatno bi znala da stimulise banke koje rade kao treba i sta treba, a da kaznjava one sto frfaju bilansima i drugim papirima ili slicno... Samo gledaj rotacije celnih ljudi CBCG.
Triputa vishe banaka, a koliko puta vishe klijenata? :)
Bankomat kao uredjaj je skup. I kao takvi treba da obavi ohoho transakcija da se isplati. A tek troshkovi koji ga prate svaki mjesec - internet, struja, punjenje (transport para), eventualno odrzhavanje itd itd. I neka chlanarina se VISA i MasterCardu mora placat...

Ovo podvucheno je krucijalno :). CBCG radi dosta dobro svoj posao. U okviru svojih nadlezhnosti i mogucnosti. Samo listaj novine i prati deshavanja, evo je to ovih dana aktuelno kako to CBCG nije nishta radila. A izgleda ipak jeste. Rotacije tu i tamo, ima i orpavdanih i ne.

I jednu pretpostavku ako smijem. Recimo da se ti bavish rachunarima i ko tebe je reinstalacija rachunara 30 EUR-a. I ja kao drzhava napravim agenciju, i kazhem ti to je skupo, ti i svi ostali to cete da radite za 10 EUR-a. A tebi se za taj iznos ne isplati jer ne mozhesh platit struju, prostor, radnike, poreze. Shto bi ti uradio? Batalio posao vjerovatno.
I da dodam, da se lakshe dogovri 3, nego 12 :)

A shto si ochekivao da ti kazhem? :) jes da ne radim tamo, ali shto drugo bih te sa neutralne tachke mogao savjetovati?
Ako ti ukazhesh nekome da usluge koje koristish ne valjaju, skupe su itd, a taj neko ne reaguje shto drugo mozhesh da uradish, nego da promijenish pruzhaoca usluga? Restoran koji ne usvaja kritike gositju na dugi rok nema blistavu buducnost zar ne?
Kad neko tamo vidi da gube klijente onda ce se zapitat zashto je to tako. A oce li tada bit kasno to ce samo oni znat.
Po meni sreca je shto imash izbor.

Dakle?! Konkurencija?

Zasto onda nema vise banaka u Cg? Cak nije toliko ni problem u broju banaka (mogao bi mi reci da je trziste premalo, da je 11 banaka sasvim dovoljno za 300 000 klijenata) ali poenta je u 'kvalitetu ' banaka (grijesim li ja ovdje padez? :D) koje CBCG ovlascava da posluju kod nas (tako da nisu ni oni bas tako naivni i iskljuceni iz price o provizijama). Po 10. put da pitam, zasto u Cg (jedino u Cg) ne posluju dvije najvece italijanske bankarske grupe, tj Unicredit i Intesa Sao Paolo? Pruzaju odlicne usluge, po vrlo konkuretnim cijenama ,upravo zbog toga sto su internacionalne grupe i putem diversifikacije mogu da smanje prije svega troskove unutar banke, a samim tim manje troskove prebacuju klijentima. Zasto im se 'dopada' i trziste Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Albanije, a nase ne?

Necemo da poredimo USA i CG, al mozemo da uporedimo CG sa zemljama regiona: Bosnom , Hrvatskom , Srbijom. Sve su trenutno zemlje koje jos nisu clanice EU, sa manje vise slicnim rizicima i makro indikatorima.
A to sto su poslovali sa gubitkom je razlog da ih, mi - klijenti, sazaljevamo (citaj, placamo paprene provizije)??? Ne shvatam, po zdravoj logici, ako jedna banka nije sposobna da efikasno posluje, leti sa trzista i ciao. Ali, ovdje se opet vracamo na pricu o konkurenciji medju bankama...

Ok, procitala sam u jednom od tvojih prethodnih postova ovu stavku o limitu postavljenom na bankarske kamate. Nije staticna CBCG, radi nesto svakako, al moze to bolje, treba i mora. Jedan primjer, koji se bas tice ove teme o provizijama na bankomatima. Italija je prije par godina bila jedna od zemalja EU sa najvisocijim provizijama na bankomatima, sve dok Antritrust u saradnji sa Centralnom bankom Italije nije insistirao da se te provizije smanje na minimum i u vecini slucajeva anuliraju. Dakle, nije da bas nista ne moze da se uradi i da je Centralna banka toliko pasivni akter.

Koliko god je danas 'kartica' postala normalno sredstvo placanja, u uslovima koje vi opisujete (5 eura kamate prilikom podizanja novca na nematicnim bankomatima + nedovoljna sigurnost i zastita istih kada je e banking u pitanju, nemate one chipove) ja bih se licno sluzila kesom, kad god je to moguce (ako ne sto drugo bar zbog toga sto banci manje odgovara da se placa u kesu - salim se, salim se :D).
Zashto ne posluju u CG morash njih pitat nece to niko od nas znat da ti kazhe. Vjerovatno im se ne ispalti da udju u CG na ovoliku bazu klijenata i ovoliko banaka. Pretpostavljam, ne znam im rachunicu.
Sve "komshije" koje si pomenula da imaju te dvije banke ali su to zemlje koje imaju koliko puta vishe stankovnika od CG? E to je i toliko puta klijenata.
Nego ili mene pamcenje vara, ili Unicredit ili Intesa primio injekcije kapitala? ;) A na koliko je bio default u Italiju do skoro? Znash odlichno kako to utiche na kapital banaka. E zamisli da im je umjesto 180 bio na 90 tada koliko bi kapitala tada trebali da pozajme od dzrhave.

Pri tome bih i ja se deklarisao protiv pomoci drzhave bankama. Koliko god bile velike da bi propale, bash kao shto je bio u USA. Za sad se vecina finansijskih i ekonomskih umova svijeta ne slazhe konkretno zbog sluchaja Lehman Brothers-a i posljedica koje je imala ta olduka po cijelu ekonomiju. Imate odlichan HBO-ov dokumntarac o tome.

Bankarstvo je industrija, a banka je firma koja nudi proizvode i usluge sa ciljem da zaradi, kao i svaka druga firma.

vici
06-02-13, 20:54
Zbilja mi je najsmjesnije slanje mjesecnih izvoda za kreditne kartice postom. Tu uslugu NLB naplacuje 1 eur (po kartici) i ne moze se otkazati. A kad stize? Kako - kad. Nekad prodje 6 mjeseci da ne stigne, pa onda zaredja 3 mjeseca da stigne, pa opet ne stize ... Ali svaki mjesec ti sa racuna drmnu po euro bez obzira jesu li poslali izvode ili nijesu.

Ja ne znam sto ne podjes do filijale, update-ujes licne podatke, dodas mail adresu i da ti salju izvode na mail. Najmrzniji trosak je slanje izvoda, tj. to su " stvarni troskovi" :)

Smizlica
10-02-13, 19:29
Naravno da se moze otkazati slanje izvoda postom...Mozes traziti od njih da ti izvod salju mailom. Lakse je, brze i nista ne kosta. :)

miovrag
02-03-14, 21:07
Idem za vikend za makedoniju,i na pr ako placam visom ckb banke u butucima i prodavnicama,dal skidaju preko cijene provziju i koliko od prilike? :)

Bugi
02-03-14, 21:45
Nema na POS, samo na bankomat

Poslato sa ultra-moderne pisaće mašine Galaxy S4 x2

agent
03-03-14, 10:36
Evo da se nadovezem, da mi neko ukoni dvije nedoumice.

1. Koja je potreba za 3-4 POS terminala u prodavnicama/supermarketima itd itd ukoliko se ne uzima provizija i svi obavljaju istu funckiju. Cak, negdje ima onaj POS terminal koji nije izlijepljen markicom neke banke. Meni se vise puta desava da uzme karticu (Erste Maestro) i onda kaze nesto tipa "aha, ta ide u ovaj" i kao odabere jedan na koji je oznaka NLB.

2. Druga stvar, znam da ne skida provizija ali meni gospodja u posti govori da ukoliko platim karticom racun, da ce mi skinuti neku proviziju od 5-10 eura (ne sjecam se tacno). Ja njoj kazem naplatite slobodno, znam da nece a ona tvrdi da je nekom momku skinulo i da imaju obavjestenje da se naplacuje provizija. I ja sam odustao ali mi sve to nije jasno.

Sale
03-03-14, 10:59
Ne uzimaju proviziju od tebe vec od prodavaca, pa im je povoljnije ako imaju pos i prime karticu od iste banke. To u posti se mozda racuna kao da si podigao pare (cache advance), a ne kao da si trgovao na pos terminalu.

Bugi
03-03-14, 19:25
Evo da se nadovezem, da mi neko ukoni dvije nedoumice.

1. Koja je potreba za 3-4 POS terminala u prodavnicama/supermarketima itd itd ukoliko se ne uzima provizija i svi obavljaju istu funckiju. Cak, negdje ima onaj POS terminal koji nije izlijepljen markicom neke banke. Meni se vise puta desava da uzme karticu (Erste Maestro) i onda kaze nesto tipa "aha, ta ide u ovaj" i kao odabere jedan na koji je oznaka NLB.

2. Druga stvar, znam da ne skida provizija ali meni gospodja u posti govori da ukoliko platim karticom racun, da ce mi skinuti neku proviziju od 5-10 eura (ne sjecam se tacno). Ja njoj kazem naplatite slobodno, znam da nece a ona tvrdi da je nekom momku skinulo i da imaju obavjestenje da se naplacuje provizija. I ja sam odustao ali mi sve to nije jasno.

1) prodavcu se skida sa istog terminala od 2 do 4 posto, a ako provučeš karticu druge banke onda prodavcu skidaju 5 posto. Na 100e se nakupi... A terminali su besplatni...

2) ne skidaju kupcu sigurno

bvladan
03-03-14, 21:48
1. Prodavcu se uzima fiksna provizija koja se krece od 1,5 - 3% zavisi od koje banke je terminal. Trgovcu je u interesu da provlači sve kartice na terminalu gdje mu je najmanja provizija. Banci je u interesu da se njihove kartice provlače kroz njihov terminal, jer im je tada zarada od transakcija najveća. Od vlasnika kartice se ne naplaćuje provizija.
2. U pošti ako platiš račune karticom, skinuće ti 5€ provizije, jer je to cash-advance terminal (računa se kao da ti je službenica banke iskeširala novac i ti onda platio).

Sent from my Lenovo A820 using Tapatalk

Bugi
03-03-14, 21:50
Dinners i AMEX su na 4% :-)

Vidocq
24-04-14, 19:50
Imam NLB visa debitnu karticu koju uglavnom koristim za online placanje i bankomat i do danas me normalno sluzila dvije godine tacno, izvadio sam je krajem aprila 2012. Danas mi se medjutim desava situacija da sam obavio jednu internet kupovinu i onda poslije toga sam probao tri razlicita sajta, sve transakcije su bile neuspjesne, a sms notifikacije koje sam dobio: "Prekoracen broj pokusaja".

Je li moguce da su mi stavili neko ogranicenje onako samoinicijativno? Sjutra cu svakako poci do banke nego me zanima je li se jos kome desila ova situacija i zasto.

GaD
24-04-14, 19:59
Prije nego sto podjes zovni na 19888 ds vidis mogu li ti pomoci putem telefona

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Vidocq
24-04-14, 20:20
Zvao ali vrlo ljubazna teta nije mogla da mi rijesi problem nocas pa cu poci sjutra da vidim da skinu to ogranicenje.

Blade Runner
08-05-14, 13:23
Јеsi li se raspitao? Da li stvarno postoji to ograničenje?