PDA

View Full Version : Kako odrzavati srebro...?

[azzo-kSv]
20-10-04, 23:48
Kako cistite srebro kad vam "pocrni"?

Hari Krisna
20-10-04, 23:50
pastom za zube.

KRKNA
21-10-04, 00:07
Ili onim 'Arfom'...mozhda sircem i limunom...

Sailoreagle
21-10-04, 00:08
ma uzmesh pastu za zube i jednu staru cetkicu i onda trljash isto kao da peresh zube...

sh0cker
21-10-04, 00:08
Ubacis jabukovo ulje u serpu, onda lanac, i pustis dok ne pocne da kljuca.. I mijesas, ima da ti se sjaji.. Kao novo!

Milijana
21-10-04, 00:22
Jesi gledala onu reklamu na TV shopu - metalna plocica+ vruca voda+ sol ?
Postoji i kucna verzija koja pali.
Na dnu neke npr. plasticne posude stavi aluminijsku foliju (oblozi posudu aluminijskom folijom) , sipaj jednu zlicu soli (obicne , kuhinjske) i zalij prokuhanom vodom.
U to stavi lancic, ili sto vec trebas ocistiti i pobijeli samo. Ja sam tako cistitla i mesingane svijecnjake , niklovane predmete ... skoro sve.
Da, jedino sto u toj jednoj vodi ne mozes vise puta tj. vise predmeta jedne za drugim oprati nego citav proces iznova; nova folija + sol + vrela voda... Barem sam ja morala mijenjati vodu.
Ne ostecuje metal i nema tragova trljanja.

Varijanta 2 : pomijesaj sodu bikarbonu sa octom i u to stavi srebro )

Grad Heroja
21-10-04, 03:07
Hari , u slucaju da to uradis sa predmetom od istorijskoga znacaja tj, starijem parama , ili umjetnickim exsponatima ,automacki bi unistio njinu vrednost 70-80% . Dalje sto veli magistar suker kuvat u trta vrta,i to isto automacki znaci trajno ostecenje predmeta od srebra. :wink: Milijana ona metalna :D ploca je jedno od trenutno najboljih sistema da se ocisti srebro od naslage ,s tijem da se predmet ne osteti nikako ,samo taj proces nije ka na reklame (za sekund) nego traje mnogo mnogo duze !!!

ps. jedan od najeftinijih sistema (seljackijeh) je da se opere u mlaku vodu sa deterdzentom za ves ili samponom uz intenzivno trljanje krpom ili sundjerom !
Uedno na zapadu ima i krpe koje sadrze medel tj. prasak ,koji ce poslije izvjesnoga trljanja da ocisti srebro,mesing itd itd :wink: a isto i tecnost koja na hemijskom principu cisti talog sa srebra i drugijeh metala ,(ovo znam jer mi je posa da restauriram i cistim predmete fasade kuce ,zgrade itd itd ,nemo te me pitat o tome kumim ve kapicom :wink:

sta_ce_nama_soferima_kuca
21-10-04, 15:47
Ubacis jabukovo ulje u serpu, onda lanac, i pustis dok ne pocne da kljuca.. I mijesas, ima da ti se sjaji.. Kao novo!

i dodati zhlichicu vegete... :P
pasta za zube rules :!:

[azzo-kSv]
21-10-04, 16:32
-je li ovo provjereno...? (inace, hvala probacu kasnije, pa cu ti kazem) :P

sh0cker
21-10-04, 17:20
Brao Grad Heroja, ulje ti unisti 70-80%, a deterdzent ne unisti? Aoo.. Uzivaj druze.

Azzo_KSV, ja sam to cuo, nikad radio, nikad vidio..

seTh
21-10-04, 17:29
odnesem ga u zlataru i oni mi ga ochiste! 8)

Grad Heroja
21-10-04, 18:18
Brao Grad Heroja, ulje ti unisti 70-80%, a deterdzent ne unisti? Aoo.. Uzivaj druze. (druze pricam o kuvanju jer se krive predmeti na temperaturi :cry: ) ocu (misim da uzivam)

Azzo_KSV, ja sam to cuo, nikad radio, nikad vidio..

Aooo Suker sto si me napa kukuuu ,eo sad da ti kazem ja radim na restauraciji i ciscenju kako mesinganijeh tako i srebrnijeh predmeta slika rukohvata na stepenistu itd itd obraza ti nemo me ucit jer me Swedi placaju da budem ne bdobar no Zvek_Zivi :wink:
dalje normalno da imaju medeli tj.preparati profesionalni tj industrijski ,ali mnim da ga ovi dolje nemogu nabavit zato sam i dao ono najjeftinije i najlakze za nac primjere ! Ocu opet da uzivam :wink:

Smirnoff_ice
21-10-04, 21:24
]Kako cistite srebro kad vam "pocrni"?Zeleni savjet bi bio:
Umjesaj jedan 1:20 pralni prasak sa vodom u aluminijsku posudu. U nju stavimo srebro. Kasnije ga obrisemo mekom krpom iz jelenje koze.
Priprema krpe:
Krpu od jelenje koze namocis u mjesavinu 10:2:1 hladne vode + amonijak za domacinstvo + lak za srebro sa dugotrajnim dejstvovanjem.
ili:
mekana zubna cetka za dijecu. Ako je tvrda moze ostaviti tragove na srebru. Cetku vucemo u jednom pravcu, ne smijemo kruziti. Obrisemo.
ili:
srebro potopimo u posudu u koju smo dali za saku pralnog praska i malo ALU folije. Dodamo toliko vode, da je srebro prekriveno. Sastav zbog cega je srebro pocrnilo preci ce na ALU foliju. Kasnije srebro operemo vrucom vodom i obrisemo.
Ugravirane djelove srebra cistimo palicicom za nokte oko koje je uvijena vata. Dobro isperemo i pustimo da se osusi.

[azzo-kSv]
21-10-04, 21:49
zahvaljujem na informacijama... kad isprobam svaki od ovih metoda ima da se ocisti "samo tako"! :P

LoVeRmAn_pG
22-10-04, 00:48
imam 3 mindjuse srebrne
jednu od njih nosim vec 6 god i jos mi nije palo na pamet da to treba da cistim :)

Hari Krisna
22-10-04, 01:01
A valjda ti je palo na pamet da bar uvo operes ponekad.

KRKNA
22-10-04, 01:12
ahahahahahahaahah

BLeNtaVi
02-06-05, 23:36
Na dnu neke npr. plasticne posude stavi aluminijsku foliju (oblozi posudu aluminijskom folijom) , sipaj jednu zlicu soli (obicne , kuhinjske) i zalij prokuhanom vodom.
U to stavi lancic, ili sto vec trebas ocistiti i pobijeli samo. Ja sam tako cistitla i mesingane svijecnjake , niklovane predmete ... skoro sve.
Probao, i da vam pravo kazem, nisam mogao da vjerujem da radi. Super mi se lanac ocistio!!! Oleeee :yipiiii:

underwater love
03-06-05, 13:14

Xaxaxaxaxa...pa ja ne mogu da vjerujem :D :D

Milena_Laettner
03-06-05, 15:06
Mrzi me da citam sta su drugi stavili, ali verovali ili ne mozes i pepelom cigarete da ocistis srebro

Hari Krisna
03-06-05, 17:10
Znaci da su nepusaci osudjeni da nose crno srebro! A kazu stetan duvan ;)

DeViLiSh|Je$$uS
04-06-05, 19:11
hm....meni su dali krpu za chishcenje...mada je ja koristim za bijelo zlato...koja je fora sa njom nemam pojma al se posle sve zivo bljeshti....inache 3-5 te koshta da odesh u zlataru i da ti zavrshe to ....zashto bi se muchio kojeg djaola

PHANTOM
04-06-05, 21:53
hahhahahaha sto chini Hari:smile: srebro i nije neki problem ocistit izgleda odje...

Ground
05-06-05, 10:23
Imas onaj metal cleaner sto proizvodi AmWay samo sto to jedino mozes nabavit preko nekoga ko je clan amwaya. On ti mice oksidaciju bas za sekund ;)