PDA

View Full Version : Kuči pišu, godine 1717.: "Mi smo odbrana i kruna čitave Crne Gore"

Ćipur
12-11-07, 19:44
U Rimu je 1896. godine izašla knjiga koju je priredio Ferdinando Ongania. Knjiga je sastavljena od izvještaja kotorskih providura Veneciji, a u knjizi su objavljeni i drugi dokumenti iz venecijanskog arhiva, vezani za Crnu Goru iz perioda od 1687. - 1735. godine.
Radi se dakle o istorijskim dokumentima/izvorima I klase.
http://img219.imageshack.us/img219/303/1896montenegroge8.jpg

http://img219.imageshack.us/img219/4170/provveditorivenetiyt0.jpg

Knjiga je izdata sredstvima talijanske kraljevske kuće. Knjiga je izdata u vrijeme stupanja u brak Jelene, kćerke kralja Nikole, sa italijanskim prestolonasljednikom. Motiv zbog kojeg je talijanska kraljevska kuća naručila da se objavi ova knjiga, vjerovatno je bio, da bi se pokazali duboki korijeni veza između Italije (Venecije) i Crne Gore.
Poslije skoro 100 godina, 1998. godine, CID iz Podgorice je objavio i preveo knjigu na naš jezik. Knjigu je preveo sa talijanskog Dragan Mraović, ogorčeni anticrnogorac, sadašnji kolumnista DAN-a.
http://img219.imageshack.us/img219/458/izvjestajiprovidurahz3.jpg

U knjizi, između ostalog nalazi se i ovo zanimljivo pismo Kuča Senatu Mletačke Republike. Pismo je vrlo interesantno, iz njega možemo viđeti tadašnju svijest Kuča, koji su bili vrlo blagonakloni prema Veneciji, i koji su sebe smatrali, ovo je nevjerovatno crnogorčenje - KRUNOM CRNE GORE.
Jasno je da sadašnja svetosavska svijest kog mnogih Kuča je kasnije nastala, posljedica je propagande koju je započeo Njegoš iz političkih razloga. Njegoš je prvi počeo da izmišlja etničke Srbe po Crnoj Gori, takođe je širio mržnju prema katolicima ("latini su stare varalice"), mada jasno vidimo da stari Crnogorci nijesu imali nikakvu mržnju prema Veneciji, jer im je Venecija bila puno puta saveznik i pokrovitelj.

Evo pisma koje su Kuči uputili Senatu Venecije 23. februara 1717. godine.

ssin
13-11-07, 15:44
Ćipure imam jedno pitanje, nisam upućen dovoljno.

Naime, na jednoj drugoj temi dao si ovaj link:
http://www.albanianhistory.net/texts/AH1614.html

Iz tog vrlo zanimljivog teksta se prilično jasno vidi da su Kuči poreklom Albanci katolici.

I sad mi reci je li Njegoš kriv što je neki Kuč promenio veru u nekom trenutku ili prihvatio tuđ jezik? Ili sam ja nešto pogrešno shvatio. To me malo buni, ako možeš pojasni - da li su svi Kuči poreklom Albanci katolici ili ne?

Ćipur
13-11-07, 16:38

Iz tog vrlo zanimljivog teksta se prilično jasno vidi da su Kuči poreklom Albanci katolici.

Jeli i neki tvoj predak bio među Kučima iz opisa Bolizze? Moj jeste.
Kako dobro ukriven tekst od Crnogoraca, zar ne?

Kuči su mješavina Albanaca i Slovena. Mada, mislim da mnogo više imaju albanske krvi.

Evo kako Sima Milutinović objašanjava kako su Kuči prešli u pravoslavlje.
Ne znam koliko mu je za vjerovati. :confused: Ali treba pročitati.

http://forum.cafemontenegro.com/showpost.php?p=635470&postcount=67

Inače kako ja razumijem stvari, Kuči su, dok su bili katolici, bili daleko najjače crnogorsko pleme. Daleko najjače! Pošto su prešli u pravoslavlje, izgubili su puno snagu koju su imali. Nijesu ni približno najjače pleme od 19. vijeka naovamo.
Je li to slučajno ili ne, što su izgubili moć koju su imali kao katolici, procijenite sami.

I sad mi reci je li Njegoš kriv što je neki Kuč promenio veru u nekom trenutku ili prihvatio tuđ jezik? Ili sam ja nešto pogrešno shvatio. To me malo buni, ako možeš pojasni - da li su svi Kuči poreklom Albanci katolici ili ne?

Nema problema kad neko pređe iz vjere u vjeru, kako mu volja, al Njegoš je prvi počeo da izmišlja etničke Srbe po Crnoj Gori. Razumiješ, Njegoš je jasno znao što radi, izmišljao je srpske korijene i srpsko porijeklo Crnogoraca.

ssin
13-11-07, 17:59
Jeli i neki tvoj predak bio među Kučima iz opisa Bolizze? Moj jeste.
Kako dobro ukriven tekst od Crnogoraca, zar ne?

Iskreno ne znam ali se ne bih ni najmanje začudio da jeste. To je stalan proces mešanja u svim pravcima. Zato ja nikad nisam govorio da je neki moj predak bio Srbin u Dušanovom carstvu i slično jer je to glupo, niti sam dokazivao neku "starost" svoje "loze" mada sam siguran da mogu identifikovati više predaka od većine forumaša jer su davno izradili naše porodično stablo ali ja nikako da se malo zainteresujem za to.

Nema problema kad neko pređe iz vjere u vjeru, kako mu volja, al Njegoš je prvi počeo da izmišlja etničke Srbe po Crnoj Gori. Razumiješ, Njegoš je jasno znao što radi, izmišljao je srpske korijene i srpsko porijeklo Crnogoraca.

Kao i svaki nacionalni vođa iz 19. veka Njegoš je narode delio po jeziku. Uostalom to je uglavnom i danas slučaj širom Evrope.
To za veru - tako je i ja se slažem, ali jezik je nešto drugo zar ne. Prema tome, nije Njegoš izmišljao nikakve etničke Srbe po Crnoj Gori pogotovu ne tako svesno i planski kao što ti kažeš. Pa Njegoš je bio Srbin mislim da to niko neće moći da ospori. Ako neko uspe da ospori da je Njegoš bio Srbin ja ću se složiti s tobom da je Njegoš "izmišljao" Srbe.

Albancima se obično smatraju oni ljudi kojima je maternji albanski tako je i Njegoš Srbima smatrao one kojima je maternji srpski. Sad je malo drugačije ali i dalje je uglavnom tako. Zaista ne znam šta za tebe lično znači to "etnički", u Evropi se to prvo vezuje za maternji jezik.

Među Albancima takođe ima potomaka - Ilira, Slovena, Grka, Vlaha, itd. (tj. ljudi sa tim kulturnim predznakom od ranije a ko zna čiji su pa oni potomci bili). Ko su oni "etnički"? Naravno da su svi oni sada Albanci, i to etnički Albanci ili kako ti voliš da kažeš "pravi" Albanci.

Čemu pozivanje na recimo Vojisavljeviće i slično ako si i sam skoro sasvim siguran da ti je prapračukunđed govorio albanski :confused: Kako to?

mito61
14-11-07, 00:19
U Rimu je 1896. godine izašla knjiga koju je priredio Ferdinando Ongania. Knjiga je sastavljena od izvještaja kotorskih providura Veneciji, a u knjizi su objavljeni i drugi dokumenti iz venecijanskog arhiva, vezani za Crnu Goru iz perioda od 1687. - 1735. godine.
Radi se dakle o istorijskim dokumentima/izvorima I klase.
http://img219.imageshack.us/img219/303/1896montenegroge8.jpg

http://img219.imageshack.us/img219/4170/provveditorivenetiyt0.jpg

Knjiga je izdata sredstvima talijanske kraljevske kuće. Knjiga je izdata u vrijeme stupanja u brak Jelene, kćerke kralja Nikole, sa italijanskim prestolonasljednikom. Motiv zbog kojeg je talijanska kraljevska kuća naručila da se objavi ova knjiga, vjerovatno je bio, da bi se pokazali duboki korijeni veza između Italije (Venecije) i Crne Gore.
Poslije skoro 100 godina, 1998. godine, CID iz Podgorice je objavio i preveo knjigu na naš jezik. Knjigu je preveo sa talijanskog Dragan Mraović, ogorčeni anticrnogorac, sadašnji kolumnista DAN-a.
http://img219.imageshack.us/img219/458/izvjestajiprovidurahz3.jpg

U knjizi, između ostalog nalazi se i ovo zanimljivo pismo Kuča Senatu Mletačke Republike. Pismo je vrlo interesantno, iz njega možemo viđeti tadašnju svijest Kuča, koji su bili vrlo blagonakloni prema Veneciji, i koji su sebe smatrali, ovo je nevjerovatno crnogorčenje - KRUNOM CRNE GORE.
Jasno je da sadašnja svetosavska svijest kog mnogih Kuča je kasnije nastala, posljedica je propagande koju je započeo Njegoš iz političkih razloga. Njegoš je prvi počeo da izmišlja etničke Srbe po Crnoj Gori, takođe je širio mržnju prema katolicima ("latini su stare varalice"), mada jasno vidimo da stari Crnogorci nijesu imali nikakvu mržnju prema Veneciji, jer im je Venecija bila puno puta saveznik i pokrovitelj.

Evo pisma koje su Kuči uputili Senatu Venecije 23. februara 1717. godine.

Cipure, hvala na ovom materijalu, koji sam pazljivo procitao i koji mi pomaze da dopunim, i sklopim, sliku o sopstvenom porijeklu. Inace, Kuca ima od sve tri vjere, tako da nisu samo prelazili u pravoslavlje, nego i u islam. Po forumima Plava, Gusinja i Sandzaka, kao i iz istorije ovih krajeva, se moze procitati da je najveci broj porodica, i prezimena, porijeklom iz Kuca. O tome svjedoci i cesto, u Sandzaku, prezime Kuc (Rozaje, Pazar, Pec), sto samo govori o porijeklu tih porodica. Neke davne 1982-e bio sam kum sinu pobratima nase porodice, katolicima iz Gore Kakaricke, a mlada je bila iz Sukuruca. Tokom rucka u Sukurucu, stari djed te porodice mi je pokazivao goste za stolom i rekao mi: 'ovdje su Kuci od sve tri vjere, a svi su jedan narod' ... bas sam to zapamtio ...

OutLook
14-11-07, 04:27
Svaka cast za ovo Cipure! Prvi put vidim ovakav dokument.

Ćipur
14-11-07, 23:38
Kao i svaki nacionalni vođa iz 19. veka Njegoš je narode delio po jeziku. Uostalom to je uglavnom i danas slučaj širom Evrope.
To za veru - tako je i ja se slažem, ali jezik je nešto drugo zar ne. Prema tome, nije Njegoš izmišljao nikakve etničke Srbe po Crnoj Gori pogotovu ne tako svesno i planski kao što ti kažeš.
Da, da Njegoš je svjesno i planski izmišljao Srbe po Crnoj Gori, to je malo grubo rečeno, to je sirovo rečeno, evo preciznije - Njegoš je uvozio i širio srpsku ideologiju po Crnoj Gori.
Znači Njegoš je predvodnik, rodonačelnik srpske ideologije u Crnoj Gori.
Vjerujem da je on i izmislio riječ srpstvo, ne znam ko je drugi?

Pa Njegoš je bio Srbin mislim da to niko neće moći da ospori. Ako neko uspe da ospori da je Njegoš bio Srbin ja ću se složiti s tobom da je Njegoš "izmišljao" Srbe.
Njegoš je bio Crnogorac koji je izmišljao Srbe, dakjle Njegošu je srpstvo bila prije svega POLITIČKA IDEOLOGIJA. Kao što su kasnije izmišljani Jugosloveni tako su u Njegoševo vrijeme izmišljani Srbi ijekavci, kao što je kasnije uvođena jugoslovenska ideologija, tako se u doba Njegoša uvodila srpska ideologija zapadno od Tara-Drina.

Albancima se obično smatraju oni ljudi kojima je maternji albanski tako je i Njegoš Srbima smatrao one kojima je maternji srpski. Sad je malo drugačije ali i dalje je uglavnom tako. Zaista ne znam šta za tebe lično znači to "etnički", u Evropi se to prvo vezuje za maternji jezik.
He he he
Ti više i nemaš predstavu što je etnički Srbin. Prije nekoliko mjeseci si mislio da su svi Srbi - etnički Srbi, a sad pošto si pročitao puno mojih postova ne možeš da razaznaš što je etnički Srbin.

Etnički Srbin, je za mene, onaj Srbin na kojega se poziva srpska istorija, to je dakle Nemanjićki sebar/srbin, koji se u Seobi Srbalja odselio za Vojvodinu 1690. godine a i prije toga. To su jedini originalni Srbi, pravi etnički Srbi, potomci dakle Srbalja iz Velike Seobe Srbalja, koji sada žive u Vojvodini. Oni ime Srbalj/sebar (čovjek koji je vezan za zemlju, obrađuje tuđu zemlju), nose od srednjeg vijeka. Crnjanski, Čavoški, Novakov, Pavlov, Isakov, Zablaćanski ... to su valjda ta prezimena, oni su etnički Srbi, nose srpsko ime V J E K O V I M A. Njih ima među današnjim novokomponovanim Srbima 10% i to je sve. Recimo, od 85-90% današnjih Srba, preci im nose srpsko ime najviše 300 godina. Bar 50% Srba, imaju pretke koji nijesu nosili srpsko ime do prije 130 godina.

Čemu pozivanje na recimo Vojisavljeviće i slično ako si i sam skoro sasvim siguran da ti je prapračukunđed govorio albanski :confused: Kako to?

Čemu pozivanje?
Pa ma ko da je bio po etničkom porijeklu, Sloven, Arbanas, Vlah ... bio je podanik Vojislavljevića, možda i plemić ... ko zna?
Vojislavljevići su bili vladari mojih predaka, a i tvojih!
I moji i tvoji preci su pripadali političkom dukljanskom narodu, bar su ih Vizantinci zvali Dukljanima.

ssin
15-11-07, 01:37
Pa da, Hrvati su Hrvati, Crnogorci su Crnogorci, Bugari su Bugari, Grci su Grci, Rumuni su Rumuni, e samo Srbi nisu Srbi te ih je 10% onih etničkih, bravo, mislim bravo. Doduše moram ti priznati da imaš sistem u svemu tome, bar si dosledan, to je čitava mala ideologija.

Etnički Srbin, je za mene, onaj Srbin na kojega se poziva srpska istorija, to je dakle Nemanjićki sebar/srbin, koji se u Seobi Srbalja odselio za Vojvodinu 1690. godine a i prije toga. To su jedini originalni Srbi, pravi etnički Srbi, potomci dakle Srbalja iz Velike Seobe Srbalja, koji sada žive u Vojvodini.

Za tebe - pošteno, za ostatak sveta baš i nije tako.:eek:

Inače, onaj link http://www.albanianhistory.net/ je prava riznica ima odličnih tekstova, danas sam dosta čitao i našao sam ekstra zanimljive stvari. Ali nekako mi se ne da da govorim o tome jer suviše je veliki ideološki naboj na ovom kobajagi istorijskom podforumu, mislim da više neću staviti nijedan jedini post ovde, vuče me na zlo.

Ćipur
15-11-07, 01:43
Pa da, Hrvati su Hrvati, Crnogorci su Crnogorci, Bugari su Bugari, Grci su Grci, Rumuni su Rumuni, e samo Srbi nisu Srbi te ih je 10% onih etničkih, bravo, mislim bravo. Doduše moram ti priznati da imaš sistem u svemu tome, bar si dosledan, to je čitava mala ideologija.
Srbi su Srbi, ko je Srbin Srbin je, samo ti isti Srbi neka ne plasiraju laži o staroj srpskoj naciji, a o mladim okolnim nacijama. Znaš dobro da bar ovđe te laži ne mogu proći.

Sve su to političke nacije, Crnogorci najmanje, Srbi najviše, u sredini su, uzeli su od svih strana.

Skoroi sam gledao bivšeg talijasnkog predsjednika Frančesak Kosigu na RAI. Piat ga voditeljica, pošto je rođen na Sardiniji da li se osjeća Talijanom i slična pitanja, on kaže: "Mi smo Sardi našom političkom voljom smo postali Talijani u 19. vijeku".
Tako je nešto rekao. E tako je nastala i ogromna većina Srba, političkom voljom! A zašto nema ko to da im kaže?

Inače, onaj link http://www.albanianhistory.net/ je prava riznica ima odličnih tekstova, danas sam dosta čitao i našao sam ekstra zanimljive stvari. Ali nekako mi se ne da da govorim o tome jer suviše je veliki ideološki naboj na ovom kobajagi istorijskom podforumu, mislim da više neću staviti nijedan jedini post ovde, vuče me na zlo.

Sve sam ja to manje više čitao, samo ti pitaj što ti nije jasno.

Evo čitaj pravu istoriju, najnoviji fantastični topic prvi put na internetu, čitaj istorijske izvore I klase, extra klase.
http://forum.cafemontenegro.com/showthread.php?t=29994

Ćipur
15-11-07, 23:38
Cipure, hvala na ovom materijalu, koji sam pazljivo procitao i koji mi pomaze da dopunim, i sklopim, sliku o sopstvenom porijeklu. Inace, Kuca ima od sve tri vjere, tako da nisu samo prelazili u pravoslavlje, nego i u islam. Po forumima Plava, Gusinja i Sandzaka, kao i iz istorije ovih krajeva, se moze procitati da je najveci broj porodica, i prezimena, porijeklom iz Kuca. O tome svjedoci i cesto, u Sandzaku, prezime Kuc (Rozaje, Pazar, Pec), sto samo govori o porijeklu tih porodica. Neke davne 1982-e bio sam kum sinu pobratima nase porodice, katolicima iz Gore Kakaricke, a mlada je bila iz Sukuruca. Tokom rucka u Sukurucu, stari djed te porodice mi je pokazivao goste za stolom i rekao mi: 'ovdje su Kuci od sve tri vjere, a svi su jedan narod' ... bas sam to zapamtio ...

mito61,

nije lako u tvoje godine mijenjati svijest o svojim precima, saznavati u kasnim četrdesetim ono što te uvijek interesovalo, ali ti niko nije dozvolio da saznaš, jednostavno bilo je ukriveno od tebe. Zar ne mito, malo je ti čudno, neobično?

Ovo su jednostavni istorijski izvori davno objavljeni, korišćeni među profesionalnim istoričarima, ali pomno sakriveni od javnosti Crne Gore, tako da su ih istoričari tumačili kako koji, kako im srcu drago, kako im ćef.
Vjerovatno si primjetio napravio sam novi sjajni topic, o jednoj velikoj pobjedi Kuča, Klimenta i Pipera protiv Sulejman-paše 1688. godine.
:arrow: http://forum.cafemontenegro.com/showthread.php?t=29994

Bitka za koju ne zna skoro niko u Crnoj Gori, ili hajd da kažemo da zna za btu bitku stotinak profesionlnih istoričara.
Jel to sramota mito što je tako sakrivena ta bitka od Kuča i Crnogoraca?

20. marta, na dan kad se bitka odigrala, bi svi normalni narodi slavili tu bitku, kod nas se pomno krije!
Sramota, zar ne mito61?

Old Bone
16-11-07, 14:07

Svakako da smo svi *mjesavina* Slovena i *stosjedelaca*, pa se u Bjelopavlicima (po predanju) zna i koje su kuce *starosjedeoci*.

Ali mene fascinira da su i u davna vremena IzVANJCI bolje znali koliko nas ima i za koga smo nego sto je vladika znao! TVRDIM DA OVAKAV POPIS NIJE IMAO VLADAR CRNOGORSKI..u kucu, u lika koji ima prvjenstvo u komandovanju (ima komandanata koji su za nekoliko rsazlicitih oblasti navedeni, dakle licni uticaj je prevladao bratstvenicki......jeste pravljen po izvjestajima, ali je sigurno dodao izvjestilac Djitrolamo zakljucke......MNOGO DOBAR CLANAK CIPURE!

Pozdrav,

mito61
16-11-07, 21:03
mito61,

nije lako u tvoje godine mijenjati svijest o svojim precima, saznavati u kasnim četrdesetim ono što te uvijek interesovalo, ali ti niko nije dozvolio da saznaš, jednostavno bilo je ukriveno od tebe. Zar ne mito, malo je ti čudno, neobično?

Ovo su jednostavni istorijski izvori davno objavljeni, korišćeni među profesionalnim istoričarima, ali pomno sakriveni od javnosti Crne Gore, tako da su ih istoričari tumačili kako koji, kako im srcu drago, kako im ćef.
Vjerovatno si primjetio napravio sam novi sjajni topic, o jednoj velikoj pobjedi Kuča, Klimenta i Pipera protiv Sulejman-paše 1688. godine.
:arrow: http://forum.cafemontenegro.com/showthread.php?t=29994

Bitka za koju ne zna skoro niko u Crnoj Gori, ili hajd da kažemo da zna za btu bitku stotinak profesionlnih istoričara.
Jel to sramota mito što je tako sakrivena ta bitka od Kuča i Crnogoraca?

20. marta, na dan kad se bitka odigrala, bi svi normalni narodi slavili tu bitku, kod nas se pomno krije!
Sramota, zar ne mito61?

Nisam stigao ranije da se javim. Za ove izvore, koje navodis, apsolutno nisam znao i novi su mi ... i predstavljaju sjajno stivo. Inace, ja sam jos od djetinjstva znao da je Drekale bio katolik (od oca i strica). Znao sam i da su Kuci (kako i ti napisa) slovensko-albanska simbioza (kako to lijepo zna moja majka da kaze: Kuci imaju romanski oblik glave). Ono sto nikako nisam mogao da nadjem su neki oppiljiviji izvori o Kuckoj istoriji. Sve se svodilo na narodno predanje i prepricavanje Marka Miljanova. Ja sam, inace, prvi put ovog ljeta, desifrovao porijeklo imena Drekale: Ndre (albansko ime), sto znaci Andreas ili Andrija. Pade mi na pamet, dok ovo pisem, da i kod Grka postoji prezime Papandreu (vjerovatno: otac Andrija). Takodje sam naisao i na interesantne izvore o porijeklu Drekala. Po jednima, radi se o unuku Skenderbega, po drugima Drekale je iz plemena Berisa (http://www.montenet.org/2003/rajo2.html, jos i: M. E. Durham, Some Tribal Origins Laws and Customs of the Balkans, London 1928). Berise su, po tom izvoru, krvno vezani sa svim Slovenima koji slave sv Nikolu (eto, na CDM sam desifrovao i porijeklo imena grada Kolasina: Sin Kolj i sela Sin Djon). Evo sto, recimo, mi je zapalo za oko u ovim izvorima: 'Interesantno je da postoji mijesanje obicaja. Recimo Arbanasi u Sjevernoj Albaniji slave krsnu slavu. Krvna osveta postoji samo medju Albancima i Crnogorcima. Ili obicaj lelekanja na pokajnicama postoji jedino kod Crnogoraca i Arbanasa.' Naravno da sam primijetio i onaj izvor o pobjedi Kuca, Bjelopavlica i Klimenata nad Turcima, na Medunu. U clanku se pominju (kao i u onom prvom linku koji si naveo, od Bolice) i imena vojvoda poznatih iz rodoslova Drekalovica. Vojvoda Ivan Ilikovic, je Ivan Ilikov (Iliko je Lalev sin, a Lale je Drekalov), od koga vodi porijeklo bratstvo Ivanovica (ciji sam i ja pripadnik). Onaj prvi clanak se vezuje za 1614 i Lala Drekalevog, a u drugi clanak (bitka protiv Turaka) se vezuje za 1688 i Ivana Ilikovog (Lalevog unuka). To se i po godinama slaze. Apsolutno se slazem da je 20. mart 1688 datum koji bi Crna Gora trebala da slavi. Kako lijepo vojvoda Marko, nazva Kuce: 'ovo nepokorno stijenje'. Moje malo istrazivanje o porijeklu Drekalovica nema za cilj ni srbovanje ni albancenje: samo da saznam ko sam i od koga sam. I da pronadjem odgovarajuce istorijske izvore. U tom smislu veliko hvala ide za tebe za prilozene izvore, koje si podijelio sa nama ...

Ćipur
17-11-07, 15:53
Moje malo istrazivanje o porijeklu Drekalovica nema za cilj ni srbovanje ni albancenje: samo da saznam ko sam i od koga sam.

Mislim mito61, ma koliko si godina u BG i o$sećaš se kao Srbin, to je OK, o$ećaš da pripadaš srpskoj kulturi, mislim jasno je da nikakvih Srba ni u tragovima nema u ta doba u Crnoj Gori, u Kučima.
Takođe iz izvora je jasno da naši preci bilo iz Kuča, Pipera, Čeva, Ceklina, Banjana, Pive ... nikakve veze nijesu imali sa srpskom kulturom osim što im je religija bila ista kao i Srbima.

mito61
17-11-07, 22:08
Mislim mito61, ma koliko si godina u BG i o$sećaš se kao Srbin, to je OK, o$ećaš da pripadaš srpskoj kulturi, mislim jasno je da nikakvih Srba ni u tragovima nema u ta doba u Crnoj Gori, u Kučima.
Takođe iz izvora je jasno da naši preci bilo iz Kuča, Pipera, Čeva, Ceklina, Banjana, Pive ... nikakve veze nijesu imali sa srpskom kulturom osim što im je religija bila ista kao i Srbima.

Zasto mislis da se osjecam kao Srbin ? Zbog location=Beograd? ERROR ...
Ali da ne skrecemo tok teme ... ostanimo kod istorije i dokumenata ...
Pozdrav

Ćipur
17-11-07, 22:12
Zasto mislis da se osjecam kao Srbin ? Zbog location=Beograd? ERROR ...
Ali da ne skrecemo tok teme ... ostanimo kod istorije i dokumenata ...
Pozdrav

Pa bio si napisao "srbovanje ili albančenje", crnogorske nacije niđe nije bilo u tvojoj svijesti u tom trenutku.

mito61
17-11-07, 22:55
Pa bio si napisao "srbovanje ili albančenje", crnogorske nacije niđe nije bilo u tvojoj svijesti u tom trenutku.

Pogresna logika:
if ( !srbcenje && !albancenje)
{
return porijekloDrekalovica = Crnogorsko;
}
Pozdrav ...

Max Mozley
18-11-07, 00:45
Mislim da bi ,a iz razloga istinitosti i objektivnosti,kada govorite o katolickom porijeklu kuca trebalo da se ogradite samo i iskljucivo na drekalovice.

Ćipur
18-12-07, 02:39
18. decembar 1706.

U rodnom Kotoru, umro je Ivan Zano Bolica, vojni komandant i crnogorski gubernator. U narodnim pjesmama poznat je pod imenom Zane Grbičić, a pominje ga i Njegoš u Gorskom vijencu. Po nalogu mletačke vlasti, postao je prvi gubernator Boke Kotorske sa sjedištem na Cetinju. Poznata su njegova junaštva u komandovanju bokeljsko-crnogorskom vojskom protiv Sulejman paše 1692. godine.

Petar Mrvaljevic
19-12-07, 00:59
B]Jasno je da sadašnja svetosavska svijest kog mnogih Kuča je kasnije nastala, posljedica je propagande koju je započeo Njegoš iz političkih razloga. Njegoš je prvi počeo da izmišlja etničke Srbe po Crnoj Gori, takođe je širio mržnju prema katolicima ("latini su stare varalice"), mada jasno vidimo da stari Crnogorci nijesu imali nikakvu mržnju prema Veneciji, jer im je Venecija bila puno puta saveznik i pokrovitelj.[/B]

Ne slazem se s tobom da je Njegos posrbljava Crnogorce. Cak sam misljenja da on o tom "srpstvo" i nije mnogo prica van svojih knjiga. Jer, "srpstvo" je za njega bilo pravoslavlje, a ka sto znas, Njegos nije bio neki veliki vjernik (iako je bio Vladika). Osim toga, bio je veliki crnogorski nacionalista.

Nije ni izmislja mrznju prema Lacmanima, jer su Crnogorci vazda smatrali Talijane ljudima koji ce te lako prevarit, jer Crnogorci jednostavno nijesu bili trgovci (kao izbirikani Talijani). Alberto Fortis (covjek je zivio prije Njegosa) je jasno opisa zasto imamo takvo misljenje o "Latinima starim varalicama" (ovo nema veze sa vjerom katolickom, jer su i katolicki Morlaci o Talijanima mislili isto).

Ćipur
19-12-07, 01:14
Ne slazem se s tobom da je Njegos posrbljava Crnogorce. Cak sam misljenja da on o tom "srpstvo" i nije mnogo prica van svojih knjiga.
Jer, "srpstvo" je za njega bilo pravoslavlje, a ka sto znas, Njegos nije bio neki veliki vjernik (iako je bio Vladika). Osim toga, bio je veliki crnogorski nacionalista.
Nije ni izmislja mrznju prema Lacmanima, jer su Crnogorci vazda smatrali Talijane ljudima koji ce te lako prevarit, jer Crnogorci jednostavno nijesu bili trgovci (kao izbirikani Talijani). Alberto Fortis (covjek je zivio prije Njegosa) je jasno opisa zasto imamo takvo misljenje o "Latinima starim varalicama" (ovo nema veze sa vjerom katolickom, jer su i katolicki Morlaci o Talijanima mislili isto).

Apsolutno sam siguran, to iskreno vjerujm iz svega što sam sagledao do sada da je Njegoš prvi u Crnoj Gori počeo da izmišlja etniče Srbe po Crnoj Gori.
Slažem se da nije pominja puno srpstvo van svojih knjiga, jer mu to nije bilo u duši, pa ga je srbovao u knjigama, u njegovoj dakle ZVANIČNOJ IDEOLOGIJI, u knjigama, u onome čime se svijetu predstavljao.
Tu je plsairao svoju novu ideologiju, potpuno novu u Crnoj Gori - srpstvo, a u privatnim momentima koji su mnogi zabilježeni, nije srbovao, jer mu to uopšte nije bilo na srcu, nije mu bilo prirodno, to mu je samo bila IDEOLOGIJA, sa kojom je kao što znamo posbio puno Crnogoraca.
Kako se brani u Beogradu jedan recimo Krivokapić, ili Rakočević, ili recimo Đukanović ... da je Srbin???
Naravno, on ne pominje oca i majku, on prvo pominje Njegoša i njegove pjesme, dokazuje preko Njegoša da je Srbin, Njegoš mu je dao ausvajs da je Srbin.
Naravno, Njegoš je sve to namjerno napravio, misleći da dobro čini Crnoj Gori.

Petar Mrvaljevic
19-12-07, 01:25
Apsolutno sam siguran, to iskreno vjerujm iz svega što sam sagledao do sada da je Njegoš prvi u Crnoj Gori počeo da izmišlja etniče Srbe po Crnoj Gori.
Slažem se da nije pominja puno srpstvo van svojih knjiga, jer mu to nije bilo u duši, pa ga je srbovao u knjigama, u njegovoj dakle ZVANIČNOJ IDEOLOGIJI, u knjigama, u onome čime se svijetu predstavljao.
Tu je plsairao svoju novu ideologiju, potpuno novu u Crnoj Gori - srpstvo, a u privatnim momentima koji su mnogi zabilježeni, nije srbovao, jer mu to uopšte nije bilo na srcu, nije mu bilo prirodno, to mu je samo bila IDEOLOGIJA, sa kojom je kao što znamo posbio puno Crnogoraca.
Kako se brani u Beogradu jedan recimo Krivokapić, ili Rakočević, ili recimo Đukanović ... da je Srbin???
Naravno, on ne pominje oca i majku, on prvo pominje Njegoša i njegove pjesme, dokazuje preko Njegoša da je Srbin, Njegoš mu je dao ausvajs da je Srbin.
Naravno, Njegoš je sve to namjerno napravio, misleći da dobro čini Crnoj Gori.

Ne vjerujem da je Njegos (tada) posrbio puno Crnogoraca, jer Crnogorci tada nijesu umjeli citat, bar ne najveci broj njih. Tako da njegove knjige nijesu mogle imat velik uticaj na nas narod.

A ovo sto se danas neki pozivaju na Njegosa kad oce da probaju da dokazu nedokazivo, da su Crnogorci Srbi, oni se pozivaju i na Kralja Nikolu i na sve na sto je moguce da se pozovu. To ne znaci da bi bili manji Srbi da Njegos nije nista napisa o "srpstvu".

Mislim da je bilo Vladika koji su se pozivali na "srpstvo" i prije Njegosa. Cini mi se da sam nedje procita da je Petar I stio da oformi drzavu Srbiju, koja bi ukljucivala Crnu Goru, Hercegovinu i Dubrovnik, Dubrovnik bi bio glavni grad. Ta drzava bi se zvala Srbija. Zanimljivo, jer odje nije ukljucio ni danasnje Srbe ni danasnju Srbiju.

Ćipur
19-12-07, 01:48
Ne vjerujem da je Njegos (tada) posrbio puno Crnogoraca, jer Crnogorci tada nijesu umjeli citat, bar ne najveci broj njih. Tako da njegove knjige nijesu mogle imat velik uticaj na nas narod.

Potpuno se slazem da TADA nije posrbio nikoga, tada je narod njegovo srbovanje shvatio kao vjersko, ali sto je vise vrijeme prolazilo ljudi su sve ozbiljnije poceli shvacati njegovo srbovanje. Narocito jer su Srbi naturali Njegosa Crnogorcima pod nos. Inace da nije srbovao, zamislimo da nikad srpstvo i Srbe nije pomenuo, da li bi ga Srbi izucavalai i koliko bi Srba sada znalo za njega? 2%, 4% ili 6%?

Mislim da je bilo Vladika koji su se pozivali na "srpstvo" i prije Njegosa. To je istina neke Vladike i prije Njegosa su nekad ponesto pomenuli nesto srpsko. Onako da se fino izrazim, nesto su sami sebi u bradu gundjali. Naravno nije im padalo na pamet da isrbljavaju narod, to nikada narodu nijesu pricali. A sto su mogle te Vladike, Nemanjici su bili unistili sve Vojislavljevicko, uveli pravoslavlje, pa kad su Nemanjici otisli ostali su Crnogorci i te Vladike, da se mole ispred fresaka Nemanjickih Svetaca i da gledaju u nemanjicke knjige.

Cini mi se da sam nedje procita da je Petar I stio da oformi drzavu Srbiju, koja bi ukljucivala Crnu Goru, Hercegovinu i Dubrovnik, Dubrovnik bi bio glavni grad. Ta drzava bi se zvala Srbija. Zanimljivo, jer odje nije ukljucio ni danasnje Srbe ni danasnju Srbiju.

Ne, ne to Petar I nije htio, to je samo jedna mala srpska poluistnica, komadić od istine, znači čista neistina.

Evo Petar I je bio predlozio jedan ugovor Austriji, iz ugovora je sve jasno.
Jasno je da nije zelio ujedinjenje sa Srbijom, kristalno je jasno.
http://forum.cafemontenegro.com/showthread.php?t=26789

Petar Mrvaljevic
19-12-07, 19:55
Potpuno se slazem da TADA nije posrbio nikoga, tada je narod njegovo srbovanje shvatio kao vjersko, ali sto je vise vrijeme prolazilo ljudi su sve ozbiljnije poceli shvacati njegovo srbovanje. Narocito jer su Srbi naturali Njegosa Crnogorcima pod nos. Inace da nije srbovao, zamislimo da nikad srpstvo i Srbe nije pomenuo, da li bi ga Srbi izucavalai i koliko bi Srba sada znalo za njega? 2%, 4% ili 6%?
Odje se potpuno slazem s tobom. Ono oko cega se ne slazem, ako sam te dobro razumio, je sto mi se ucinjelo da si reka da je Njegos namjerno posrbljava Crnogorce. Mada sam te sigurno pogresno razumio, ti si vjerovatno mislio da je njegovom pisanijom on samo "pomoga" velikosrbima da neuke Crnogorce posrbljuju tako sto se koriste Njegosevim djelima. Ja mislim da je Njegos zna sto ce se cinjet da ne bi ni "s" od "srpstva" napisa. I ti i ja dobro znamo da je ono bio okoreli crnogorski nacionalista, cak znamo da je i on zna da su Nemanjici okupirali Crnu Goru (to znanje je pokaza u odgovoru (pismom) Simu Milutinovicu, pismo je objavljenu u "Golubicu")

To je istina neke Vladike i prije Njegosa su nekad ponesto pomenuli nesto srpsko. Onako da se fino izrazim, nesto su sami sebi u bradu gundjali. Naravno nije im padalo na pamet da isrbljavaju narod, to nikada narodu nijesu pricali. A sto su mogle te Vladike, Nemanjici su bili unistili sve Vojislavljevicko, uveli pravoslavlje, pa kad su Nemanjici otisli ostali su Crnogorci i te Vladike, da se mole ispred fresaka Nemanjickih Svetaca i da gledaju u nemanjicke knjige.
Potpuno si u pravu odje.

Ne, ne to Petar I nije htio, to je samo jedna mala srpska "poluistnica", komadić od istine, znači čista neistina.

Evo Petar I je bio predlozio jedan ugovor Austriji, iz ugovora je sve jasno.
Jasno je da nije zelio ujedinjenje sa Srbijom, kristalno je jasno.
http://forum.cafemontenegro.com/showthread.php?t=26789
Kolko ima istine u onaj primjer sto sam naveo? Ovo sto si ti naveo je nesto potpuno drugo.

Ćipur
19-12-07, 23:46
Odje se potpuno slazem s tobom. Ono oko cega se ne slazem, ako sam te dobro razumio, je sto mi se ucinjelo da si reka da je Njegos namjerno posrbljava Crnogorce. Mada sam te sigurno pogresno razumio, ti si vjerovatno mislio da je njegovom pisanijom on samo "pomoga" velikosrbima da neuke Crnogorce posrbljuju tako sto se koriste Njegosevim djelima. Ja mislim da je Njegos zna sto ce se cinjet da ne bi ni "s" od "srpstva" napisa. I ti i ja dobro znamo da je ono bio okoreli crnogorski nacionalista, cak znamo da je i on zna da su Nemanjici okupirali Crnu Goru (to znanje je pokaza u odgovoru (pismom) Simu Milutinovicu, pismo je objavljenu u "Golubicu")

Malo je grubo receno da je Njegos posrbljavao Crnogorce, to je malo grubo i sirovo receno, mada se u krajnjem svodi na to.
Dakle sad ću biti precizan. Prvi čovjek koji je plasirao ideologiju SRPSTVA, srpsku ideologiju u Crnoj Gori, bio je Njegoš.
Prvi Crnogorac koji je zvanično promovisao tezu da su Crnogorci etnički Srbi, bio je Njegoš.
Njegoš je van svake sumnje barjaktar etničkog srbovanja u Crnoj Gori.

On je mislio da time čini dobro Crnogorcima. Razlozi zašto je to radio su super jednostavni, jasni kao dan.

Kolko ima istine u onaj primjer sto sam naveo? Ovo sto si ti naveo je nesto potpuno drugo.

Petar I je zamisljao da napravi nekakvu SLAVENOSERBSKU drzavu, bez Srbije! Sa Dubrovnikom kao glavnim gradom i sa Rusom kao predsjednikom, a on bi bio valjda glavni duhovnik.
Dakle planirao je nekakvu veliku drzavu BEZ SRBIJE.

Zatim, ovo je kljucno, pored dokumenta koji sam naveo gore.

Karađorđe je nekoliko puta tražio od Petra I da se uključi u I srpski ustanak, da napadne Turke istovremeno sa Karađorđem, pa da im se vojske sastanu, uglavnom tražio je od Svetog Petra nekoliko puta da mu vojno pomogne.
Nikada mu Sveti Petar nije udovoljio, svaki put ga je eskivirao!

Petar Mrvaljevic
20-12-07, 00:21
Karađorđe je nekoliko puta tražio od Petra I da se uključi u I srpski ustanak, da napadne Turke istovremeno sa Karađorđem, pa da im se vojske sastanu, uglavnom tražio je od Svetog Petra nekoliko puta da mu vojno pomogne.
Nikada mu Sveti Petar nije udovoljio, svaki put ga je eskivirao!

Imas li saznanja zasto mu nikad nije prisa u pomoc?

Ćipur
20-12-07, 00:25
Imas li saznanja zasto mu nikad nije prisa u pomoc?

Eskivirao ga, jednostavno. :cool:
Nije htio da gube glave Crnogorci, sto drugo?

Prema tome koliko godj bile i po milijardu puta ponovljene velikosrpsku lazi i poluistinice ipak to sve osaju samo gole lazi. Istina je malo drugacija.

Ćipur
10-06-08, 23:07

Još pojašnjenja. :arrow: :arrow: :arrow: http://forum.cafemontenegro.com/showthread.php?t=30885 (http://forum.cafemontenegro.com/showthread.php?t=30885)

CAKI
13-06-08, 00:21
"Etnički Srbin, je za mene, onaj Srbin na kojega se poziva srpska istorija, to je dakle Nemanjićki sebar/srbin, koji se u Seobi Srbalja odselio za Vojvodinu 1690. godine a i prije toga. To su jedini originalni Srbi, pravi etnički Srbi, potomci dakle Srbalja iz Velike Seobe Srbalja, koji sada žive u Vojvodini. Oni ime Srbalj/sebar (čovjek koji je vezan za zemlju, obrađuje tuđu zemlju), nose od srednjeg vijeka. Crnjanski, Čavoški, Novakov, Pavlov, Isakov, Zablaćanski ... to su valjda ta prezimena, oni su etnički Srbi, nose srpsko ime V J E K O V I M A. Njih ima među današnjim novokomponovanim Srbima 10% i to je sve. Recimo, od 85-90% današnjih Srba, preci im nose srpsko ime najviše 300 godina. Bar 50% Srba, imaju pretke koji nijesu nosili srpsko ime do prije 130 godina"

U svemu mogu da se slozim sa tobom,al sa ovim ne,mislim da preterujes,kao sto kaze SSIN,svi su svoji jedino Srbi nisu!? Ne moguce je da su ta iseljavanja bila tolika,da ostane jedva 10% Srba,onih pravih,a u Srbiji danas zivi,sta znam,8 miliona ljudi,6 miliona Srba,itd,ugkavnom,odakle svi oni?NE MOGUCE DA SU TO SVE DOSLJACI!!!

FORMICA
13-06-08, 22:18
Pa Jovan Cvijić kaže da u Šumadiji živi 70% stanovništva doseljenog iz Crne Gore. A Bilo je i drugih.

Ćipur
13-06-08, 23:28
U svemu mogu da se slozim sa tobom,al sa ovim ne,mislim da preterujes,kao sto kaze SSIN,svi su svoji jedino Srbi nisu!?Srbi jesu svoji itekako, ali su mlada nacija!
Znači Srbi u školama uče MARGINALNE stvari kao važne, a KLJUČNE kao što je ova samo znaju ovlaš.
Tako se pravi srpska nacionalna svijest mitomaniše se o Nemanjićima, Hrebeljanovićima, Brankovićima, Mrnjavčevićima ... a njih i NARODA kojim su vladali, odavno NEMA u Srbiji.
Zar nije tako?

E ovo su ključne stvari ovo treba da se uči u srpskim školama a ne MARGINALNE stvari! Srpska nacionalna politika NIJE ZA TO da se u srpskim školama uče KLJUČNE stvari, već se najveća pažnja pridaje MARGINLNIM događajima.
Ja ne moram da se složim sa srpskom nacionalnom politikom, sa srpskim mitovima i bajkama koji su predstavljeni kao realna istorija, ne moram zar ne?

:arrow: http://www.srpsko-nasledje.co.yu/sr-l/1998/01/article-07.html (http://www.srpsko-nasledje.co.yu/sr-l/1998/01/article-07.html)

:arrow: http://forum.cafemontenegro.com/showpost.php?p=698468&postcount=14 (http://forum.cafemontenegro.com/showpost.php?p=698468&postcount=14)

:arrow: 11. marta 2001. počeo je u beogradskom listu "Glas Javnosti" (http://arhiva.glas-javnosti.co.yu/arhiva/srpski/arhiva-index.html) da izlazi feljton Mileta Nedeljkovića: "Ko su Šumadinci".

CAKI
14-06-08, 14:56
Pa Jovan Cvijić kaže da u Šumadiji živi 70% stanovništva doseljenog iz Crne Gore. A Bilo je i drugih.

Pa nije Sumadija-Srbija!:rolleyes:Mislim,mogu da se slozim sa tim,al sta je sa Zapadnom Srbijom(Cacak,Uzice),Juznom(Nis,Le,Vranje)Kosovo(j e Srbija:D)...Za Istocnu Srbiju se mogu sloziti da tu ima pola Bugara(sto se vidi i iz prezimena)imam druga odande,preziva se Kostov,mada kaze da su njegovi to morali da urade za vreme rata jos,zbog odmazde Bugara...
Mislim,logicno,ako je cela Srbija bila "zemlja pustahija"odakle se doselise ovih 8 mil(da kazem -2 zbog Vose:));)

Ćipur
14-06-08, 16:49
Pa nije Sumadija-Srbija!:rolleyes:Mislim,mogu da se slozim sa tim,al sta je sa Zapadnom Srbijom(Cacak,Uzice),Juznom(Nis,Le,Vranje)Kosovo(j e Srbija:D)...Za Istocnu Srbiju se mogu sloziti da tu ima pola Bugara(sto se vidi i iz prezimena)imam druga odande,preziva se Kostov,mada kaze da su njegovi to morali da urade za vreme rata jos,zbog odmazde Bugara...
Mislim,logicno,ako je cela Srbija bila "zemlja pustahija"odakle se doselise ovih 8 mil(da kazem -2 zbog Vose:));)
Doselili se naravno, na besplatnu zemlju!

Imaš bezbroj bugarsih/makedonskih prezimena u Srbiji.
Prezimena koja su srbizirana.

Atanackov = Atanacković
Djelev ili Gelev = Đelić
Tasev = Tasić
Mitev = Mitić
Veličkov = Veličković (pogledaj Cecu Veličković sa jakim, azijatskim - bugarskim jagodicama)
Sotirov = Sotirović
Trandafilov = Trandafilović

ITD, ti ih znaš još više od mene.
Ta su prezimena samo posrbljena tokom 19. vijeka.

Vranje, Niš, Pirot to je sve mješavina Bugara, Makedonaca, Albanaca i Roma.

CAKI,

najbolje bi bilo da upišeš istoriju i sve to ispitaš!!! Zar nije dobra ideja?

CAKI
14-06-08, 21:39
Doselili se naravno, na besplatnu zemlju!

Imaš bezbroj bugarsih/makedonskih prezimena u Srbiji.
Prezimena koja su srbizirana.

Atanackov = Atanacković
Djelev ili Gelev = Đelić
Tasev = Tasić
Mitev = Mitić
Veličkov = Veličković (pogledaj Cecu Veličković sa jakim, azijatskim - bugarskim jagodicama)
Sotirov = Sotirović
Trandafilov = Trandafilović

ITD, ti ih znaš još više od mene.
Ta su prezimena samo posrbljena tokom 19. vijeka.

Vranje, Niš, Pirot to je sve mješavina Bugara, Makedonaca, Albanaca i Roma.

CAKI,

najbolje bi bilo da upišeš istoriju i sve to ispitaš!!! Zar nije dobra ideja?
HEHEH,a bih,mnogo volim istoriju,al nema leba od toga....
A i kasno mi je sad,studiram Informatiku 2 god:D
Al nagrdi Cecu eeee:)...
Ma covece,ZNAM JA da je,narocito na Balkanu(mozda osim CG)sve mesavina,samo ti ne zivis ovde i mislim da pretrujes sa nekim stvarima,naravno ne namerno...Glupo je uopste govoriti o cistim Srbima,Hrvatima i ostalim Balkancima..
Samo ti kazem zbog toga npr sto su Bugari dole cinili mnoga zverstva,u I i u II sv ratu,imas dole spomenika gomilu..Cigana dole nije bilo do pre 40,50 god ni 2%,a Makedonci su polu Srbi..
A ako su Siptari do Nisa onda stvarno!Skroz ok poznajes CG istoriju,al o Srbiji sudis na osnovu Copka,pa ocrnjujes sve..
Ja sam odrastao odje i veruj mi,mnogo gresis u neki stvarima..Poz zemljak!

FORMICA
14-06-08, 22:28

Pa izgleda da jesu. Pravi i istinski Srbi koji su to genetski, su odavno izvan Srbije i odavno su se pretopili u druge nacije. A njihovo ime nose neki drugi ljudi. To tako obično i bude o čemu svjedoče bezbrojni primjeri po cijeloj zemaljskoj kugli bez obzira na vjeru, rasu,...

CAKI
15-06-08, 16:48
Pa izgleda da jesu. Pravi i istinski Srbi koji su to genetski, su odavno izvan Srbije i odavno su se pretopili u druge nacije. A njihovo ime nose neki drugi ljudi. To tako obično i bude o čemu svjedoče bezbrojni primjeri po cijeloj zemaljskoj kugli bez obzira na vjeru, rasu,...
Ljudi,hocu da kazem:Dal je moguce da od svih naroda koji su bili pod Turcima,samo se Sebi KOMPLETNO isele,i ostave pustu zemlju:confused:
Bugari su bili vise pod Turcima,i ne verujem da im je bilo lakse
Bosna je pala pod vlast Turaka posle Srbije,al znamo da je tu bilo njihovo "leglo",a kako je Bosnicima bilo pod Turcima svedoci broj Muslimana,tj Srba(Vlaha,kako ocete nvm) koji su se poturcili...
Grci su takodje bili duze pod Turcima,a kako im je bilo-dovoljno je reci da su od Atine napravili Sodomu,od Akropolja napravili harem,istorijski dokazano...
Itd.itd...I SAMO SE SRBI odselise,a ostali su cak naselii tu pustu zemlju:confused:
Pa ako je u Srbiji bilo najgore zasto bi dolazili???Zbog besplatne zemlje:confused:Ma daj!

FORMICA
15-06-08, 20:44
Ljudi,hocu da kazem:Dal je moguce da od svih naroda koji su bili pod Turcima,samo se Sebi KOMPLETNO isele,i ostave pustu zemlju:confused:
Bugari su bili vise pod Turcima,i ne verujem da im je bilo lakse
Bosna je pala pod vlast Turaka posle Srbije,al znamo da je tu bilo njihovo "leglo",a kako je Bosnicima bilo pod Turcima svedoci broj Muslimana,tj Srba(Vlaha,kako ocete nvm) koji su se poturcili...
Grci su takodje bili duze pod Turcima,a kako im je bilo-dovoljno je reci da su od Atine napravili Sodomu,od Akropolja napravili harem,istorijski dokazano...
Itd.itd...I SAMO SE SRBI odselise,a ostali su cak naselii tu pustu zemlju:confused:
Pa ako je u Srbiji bilo najgore zasto bi dolazili???Zbog besplatne zemlje:confused:Ma daj!

Pa i nijesu baš svi ali jesu u ogromnom broju. Što bi inače Turci naseljavali Albance na Kosovo nego da plodna zemlja ne propada. Bilo je i dosta onih koji su prešli na islam naročito na Kosovu pa su danas najčistiji Albanci (Krasnići, Mladići, Mrnjačaji,...). Nijesu oni bježali samo što im je bilo loše nego i zato što su im u Mađarskoj i Austriji davane privilegije koje nijesu imali ni domorodci. Isti oni nijesu cijenili ratničke osobine Bugara i Ostalih pa njima nijesu ni davali privilegije a i daleko su od svoje zemlje. Srbi su vazda bili blizu svoje zemlje pa su im još podgrijevali ideju da ako se oslobiode svoju zemlju dobiće je nazad i slično. Bile su to mutne igre sa jednim nesrećnim narodom koji nije znao za njihovu podlost i na kraju je tako ispalo. Srbi se jesu iselili sa svoje zemlje i otišli u tuđe zemlje i tamo ostali. Njihovu zemlju su naselili drugi narodi i prozvali se Srbima i to je tačno. Na žalost izgleda da i genetika pokazuje nešto slično, mada se u to ne razumijem.

mito61
15-06-08, 21:00
Eto, samo da podsjetim da je tema podtopika o Kucima (Piperima i Klimentima) i njihovom boju sa Turcima i ... nisam siguran da poslednjih nekoliko forumasa pisu ista o tome ...

Ćipur
27-10-08, 21:10
27. oktobra 1797.

Prestala je da postoji Mletačka republika a njene teritorije pripale su Francuskoj i Austriji. Boka Kotorska je tada pripala Austriji koja je obećala da će poštovati stečene privilegije i forme uprave javnog života na toj teritoriji. Ubrzo se pokazalo da to neće biti ispoštovano.

Ćipur
27-04-09, 23:12
I Marko Miljanov je imao vodenicu

NA POTOKU U FUNDINI NEKADA JE MLJELO 11 MLINOVA, VODE NEMA NAKON ZEMLJOTRESA

Penzioner Stefan Rašović rođen 1935. godine pamti da je u Fundini, od glavnog puta kroz Kuče do zaseoka Rašovići, bilo 11 mlinova. Mlinovi su bili izgrađeni na potoku izvora Đurat, odakle poslije zemljotresa 1979. godine više nije tekla kao prije. Mještani pričaju da iz tog izvora, vode ima više samo u zimskim mjesecima, mada dovoljno samo za piće. Rašović se prisjeća da je točak na posljednjoj vodenici prestao da se okreće 60 –tih godina prošlog vijeka.
Prihodi od mlinova potočara, u kojima se „u staro vrijeme“ mljelo žito, garantovali su ondašnjim vlasnicima ugodniji i lakši život u odnosu na mještane, koji su živjeli od stočarstva i poljoprivrede. Od mlinova su ostali samo „suvozadi“, dijelom urušeni, zapušteni i obrasli u sitno rastinje, ali najstariji mještani pamte vrijeme kada su putem prema Kučima sa konjskim zapregama punih žita dolazili ljudi iz Zete, kučkih sela i drugih krajeva da u mlinovima samelju proizvode sa svojih njiva.
- Predanje govori da riječ „fundina“ znači voda, a sve do zemljotresa 1979. godine u Fundini bilo preko 30 izvora. Stari su pričali da je mlinove gradio ko je imao mogućnosti, i ko je za mljevenje žitarica mogao dotjerati takozvani „pitomi kamen“ iz Kosovske Mitrovice. Kamenje za vodenicu ćeralo se zapregama sa volovima dok je bilo puta, a onda se nosio na rukama do mlina. Gornji i donji kamen, sjećam se, moralo je nositi deset ljudi. Mlin potočar imao je i vojvoda Marko Miljanov, i on mu je obezbjeđivao dobre prihode – prisjeća se Rašović.
U mlinu porodice Stefana Rašovića takođe se nekada mljelo žito, a Stefan priča da su se vlasnici mlinova „računali u gazde“. Mlinari su uzimali kilogram brašna na svakih 20 kilograma samljevenog žita.
- Nakon Drugog svjetskog rata, narod se odselio u Podgoricu i počeo da radi u fabrikama. Od 200 duša koliko je živjelo u Rašovićima u 40 domova, danas stalno živi svega 16 duša, mahom starijih – rekao je Rašović.
Za razliku od drugih crnogorskih sela, u Rašovićima se najmanje osjeća razlika između gradskog i seoskog načina života. Zahvaljujući slozi, stanovnici tog zaseoka, napravili su jednu kaptažu za vodu na početku, a drugu na kraju sela, tako da u njihovim slavinama teče izvorska voda.
- Vodovod smo napravili prije šest godina. Živi se mnogo lakše. Nekada su se držale koze, sve dok Tito nije zabranio. Međutim, bolje da je maka' neke rukovodioce – ocijenio je Stefan Rašović vrijeme u kojem se nekad živjelo, napomenuvši da je u njivama u Fundini uspijevala pšenica, kukuruz, te da je svako domaćinstvo proizvodilo sadnice crnog luka, kao i da se sadio krompir, uzgajale smokve i vinova loza, jabuke i šljive.
Stefan je kazao da je u seoskoj školi, prije Drugog svjetskog rata, nastavu pohađalo 70 đaka, i naglašava da se posljednje dvije decenije u toj školi ne čuju djeca i školsko zvono.
- U Fundini je trebalo da se gradi bolnica za plućne bolesti, ali neki su se tome usprotivili, tako da je napravljena u Brezoviku kod Nikšića. Stručnjaci su dolazili u naš kraj i pronašli velike količine laporca, koji služi kao baza za proizvodnju cimenta. Međutim, i od toga se odustalo - sjeća se Rašović, istakavši da su izvorska voda, čist vazduh, i izvaredna klima, ostali tako netaknuti u Fundini.
Mještanin Ljubo Rašović zagazio je u devetu deceniju života. Njegova životna priča, ali i sažeta priča o tom kraju, počinje od čuvenog „oslobođenja“.
- Kada smo se 1945. godine oslobodili od italijanskog fašizma i njemačkog nacizma imao sam 18 godina. Prvo smo radili na lokalnim radnim akcijama, a onda smo pošli na radnu akciju „Brčko –Banovići“. Iz Kuča na toj akciji bili smo samo nas dvojica. Značku udarnika dobio sam na radnoj akciji „Šabac – Sarajevo“, a učestvovao sam na izgradnji pruge Nikšić – Podgorica“. U kolektiv ulazimo 1947. godine. Zemljoradničkim zadrugama dali smo zemlju i stoku. Bilo je teško. Nijesmo mogli napredovati. Tada je došla 1948. godina, i Infobiro, a iz Fundine je zatvoreno 25 ljudi. Mnogi su pobjegli u Albaniju. Organizovan je SKOJ i Antifašističko vijeće žena, a i nastupila je agitacija da se napuštaju sela, i da se ide u privredu. Najsiromašniji su otišli u fabrike, a kasnije za njima i ostali. U društvenom sistemu bilo je rada i teškoća, ali se dobro živjelo sve do 1991. godine kada se raspala Jugoslavija. Imam 83 godine i sada vidim da je narod, iako je život lakši, mnogo nezadovoljniji. Prije rata u Fundini od 150 domova samo su trojica ljudi imali penzije. Poslije oslobođenja bile su dvije partije, a jedna je morala pobijediti. Danas imamo 16 političkih stranaka, a narod je mnogo podvojen. I dalje mnogo radim, krčim put, pravim podzide i kamene zidove. Zidovi i međe mogu biti mali, ali su krši veliki. Nakon oslobođenja omladina je gradila mostove, fabrike, i puteve, a danas se sve prodaje. Novi sistem napravio je neradnike – rekao je Ljubo Rašović.

Pješke od Konika do Fundine

Milivoje Popović namjerava da se vrati na starevinu. Popović je ogradio imanje u Rašovićima, nedavno je uzorao i zasadio krompir, luk, sadnice jabuke i vinove loze.
- Radio sam u jednoj društvenoj firmi koja je u međuvremenu propala. Trenutno sam na Birou rada. Sjećam da smo se kao djeca igrali oko mlinova. Oko svakog mlina bile su vodene ustave, a mi smo ih zvali guvna. U guvnima se skupljala voda koja se po potrebi usmjeravala na vodenicu i pokretala vodenički kamen. U tim guvnima u ljetnjem periodu mi smo se kupali – rekao je Popović, dodavši da su momci, a i stariji, u poslijeratnom periodu pješke dolazili u Podgoricu.
- Sjećam se da sam jednom prilikom pješice pošao sa Konika, gdje nam i sada porodična kuća, do Fundine u Rašoviće, samo da donesem pet litara rakije, i „kamen ubojiti“, kako se zvala jedna vrsta kamena kojim se liječila stoka. Krenuo sam preko Ćemovskog polja, preko Kakaricke gore, pa na prečac do Fundine. Put je onda bio makadamski. Koliko se sjećam trebalo mi je sat i po da pođem i da se vratim – rekao je Popović.

J. Stanišić

http://www.vijesti.cg.yu/index.php?id=303025

Ćipur
08-05-09, 04:03
U KUČKOM SELU ZAGREDA

Obnovljena bistijerna

U kučkom selu Zagreda obnovljena je stara bistijerna, voda iz nje još nije za piće ali biće nakon odgovarajućih tretmana. Mještanin Zagrede Drago Vujošević kaže da se voda iz bistijerne nije koristila više od 20 godina.
- Građena je od 1920. do 1923. godine, a čišćena nije još od 1953. godine. Više od 20 godina nijesmo koristili vodu iz nje i evo konačno smo i to dočekali - kaže Vujošević.
Za finansiranje obnove je bilo zaduženo preduzeće Vodovod, a majstori iz Agencije za stanovanje.
- Bistijernu smo doveli u pravo stanje, tako da će mještani ovog kučkog sela imati ispravnu vodu - rekao je Mladen Brajović, direktor Vodovoda.
Rekonstrukciju bistijerne, kako je rekao Filip Makrid, tehnički direktor Vodovoda, obavila je Agencija za stanovanje.
- Rekonstrukcija je obavljena u skladu sa ambijentom sela. Stari beton se krunio i bilo je posla da se sve dovede u red. Montirana je i pumpa kako bi mještani lakše mogli da vade vodu. Sada umjesto kantica, vodu mogu uzimati sa česme - kaže Makrid.
Kamena ograda oko bistijerne, kako kaže Makrid, sada je izbetonirana.
- Bistijerna je ograđena i zaštićena. Žbunje koje ju je bilo opkolilo je pokidano tako da se sada građevina lijepo uklopila u ambijent sela. Rekonstrukcija, koju je za naše potrebe odradila Agencija za stanovinje, koštala je 20.000 eura i zadovoljni smo što smo posao odradili na kvalitetan način - saopštio je Makrid.

N.S.

DAN, 7. maj 2009. (http://www.dan.cg.yu/?nivo=3&rubrika=Podgoricom&datum=2009-05-07&clanak=186342)

.

Ćipur
18-07-10, 20:36
POPOVIĆI SA MEDUNA UGOSTILI BRATSTVO BARJAKTAROVIĆA IZ BERANA SA KOJIMA DIJELE ISTE KORIJENE

Potomci popa Mirčete na okupu

Bratstvo Popovića iz Kuča juče je na Medunu svečano ugostilo predstavnike bratstva Barjaktarovića iz Berana, sa kojima dijele iste korijene. Oba bratstva, kako istorijski podaci i narodno predanje govore, potiču od čuvenog Drekalovića, glasovitog junaka - popa Mirčete. O zajedničkom porijeklu Popovića, Barjaktarovića, kao i Rašovića iz Fundine, na Medunu je juče govorio Milisav Popović, jedan od domaćina skupa.
- Svi smo mi braća jednorodna, jednovjerna, od istog oca, popa Mirčete. Od njega smo mi Popovići, a od nas Popovića i Barjaktarovići, koji su nam danas dragi gosti, i Rašovići, koji su, takođe, među nama. Vaš dolazak ovdje je svojevrsno hodočašće, dolazak domu i ognjištu vašeg dalekog pretka. Da ognjište predaka i grije i krijepi upravo pokazuje ovaj vaš dolazak - rekao je u pozdravnom govoru Milisav Popović.
On je istakao značaj činjenice da Barjaktarovići, iako su gotovo tri vijeka prošla otkada su njihovi preci napustili Kuče, nikada nijesu zaboravili ko su i odakle su.
- Prođoše vjekovi i decenije, pohare, mnoge nevolje i muke. Sin popa Mirčete - Novo, od koga potiču Barjaktarovići bio je ugledni, ne samo plemenik i Popović, nego i brđanin, osvetnik i zaštitnih svoje braće i bližnjih. Treba se prisjetiti Mića Martinova, mudrog Popovića, proroka za kojim su Kuči išli uvijek, ali i Joša Stanojeva koji je prvi primio mladoga vojvodu Marka u četu, sa kojim je četovao širom Podgorice, sve do Skadra i Bihora, i stare Srbije. Treba spomenuti Nova Spasojeva koji je sa Markom išao na sve pregovore sa podgoričkim i spuškim Turcima, Pera Ivanova koji je za čast, slavu i glavu Marka Miljanova svoju žrtvovao na sred podgoričke čaršije - naveo je Popović podsjećajući na slavne pretke.
Dvadeset pet Barjaktarovića došlo je juče na Medun da se prisjete svojih korijena. Nezaobilazan je bio obilazak groba i muzeja najslavnijeg Popovića, vojvode Marka Miljanova. Predanje o porijeklu Barjaktarovića, kako kaže Miljan Barjaktarović, u bratstvu se prenosi sa koljena na koljeno.
- Došli smo iz sela Petnjik i Kaludre, koja su naselili Barjaktarovići. Prošle godine nas su posjetili Popovići i sada smo im uzvratili posjetu. U bratstvu Barjaktarović nema nijednog djeteta koje ne zna odakle su mu korijeni - istakao je on.
Barjaktaroviće su na Medunu dočekali i predstavnici Rašovića, koji su, takođe, jedan od ogranaka bratstva Popović.
- Pop je imao četiri sina Pera, Ivana, Raša i Nova. Od Raša potiče ime Rašović i on se naselio u Fundini. Ovaj skup smo organizovali da bi se bolje upoznali Popovići, Rašovići i Barjaktarovići - rekao je Stanko Rašović.
Organizator skupa Slavko Popović ističe da Popovići imaju čime da se ponose.
- Naš predak je prije nepunih 300 godina sa ovoga kamena pošao u vojsku vojvode Radonje Petrovića da se bori i stvara bolje uslove za sebe i svoj narod. Prošle godine bio sam gost bratstva Barjaktarovića i to će mi ostati u sjećanju - naveo je Slavko Popović.

Prenijeće kosti vojvode Radonje

Na jučerašnjem skupu Miodrag Barjaktarović izabran je za počasnog člana nedavno formiranog Inicijativnog odbora koji organizuje prenos kostiju vojvode Radonje Petrovića iz Srbije u Kuče.
- Vojvoda je umro pod planinom Jelicom. Prema predanju, tamo je otrovan i tamo su mu ostale kosti. Njegovi potomci, Petrovići, ovih su dana formirali Inicijativni odbor sa namjerom da se prenesu njegove kosti i njegov spomenik koji tamo postoji. Predsjednik Odbora je mitropolit Amfilohije - saopštio je Milisav Popović.

Popovići za Kuče, što i Francuzi za Evropu

Govoreći o značaju bratstva Popovića iz Kuča i njihovom doprinosu kulturi ovog kraja, Milisav Popović posebno se osvrnuo na lik i djelo slavnog bratstvenika Marka Miljanova, kao i na brojne pretke - popove, na čelu sa popom Mirčetom, po kome je bratstvo i dobilo ime.
- Kako da ne govorimo o zvijezdi našeg zavičaja, o Marku Miljanovu, velikom etičaru i junaku, čovjeku čiji se "Primjeri čojstva i junaštva" danas prepričavaju i prepisuju, koji su nedavno objavljeni i na engleskom jeziku uz predgovor Matije Bećkovića i sada već blaženopočivšeg patrijarha Pavla. U kući Popovića od popa Mirčete do poslednjeg Sima Đurova, bilo je 15 popova i jedan kaluđer. Da li zbog nečeg od toga posebno, ili zbog svega zajedno, tek nastala je riječ - "ono što su bili Francuzi za Evropu, to su Popovići bili za Kuče" - rekao je Milisav Popović.

N.SPAIĆ

P. DABANOVIĆ

http://www.dan.co.me/?nivo=3&rubrika=Podgoricom&clanak=229786&datum=2010-05-03

nevski
21-07-10, 01:52
[/URL]

Inače kako ja razumijem stvari, Kuči su, dok su bili katolici, bili daleko najjače crnogorsko pleme. Daleko najjače! Pošto su prešli u pravoslavlje, izgubili su puno snagu koju su imali. Nijesu ni približno najjače pleme od 19. vijeka naovamo.
Je li to slučajno ili ne, što su izgubili moć koju su imali kao katolici, procijenite sami.

да, да, биће да је због неког фамозног `преласка` из католичанства у православље. стисните петљу па питајте неког становника са убала или момча како се пишу и осећају и јесу ли икад били шиптари католици-малисори.

„Два похода на Куче представљају најмрачније странице у историји кратковјеке владавине књаза Данила (1852 -1860). Немилосрдност геноцидног карактера коју је, по књажевом наређењу, нарочито у другом походу 1856. године испољио његов брат војвода Мирко Петровић, тешко да има премца у свој црногорској историји“.

http://srpskenovinecg.com/broj005/5212-crnogorska-pohara-kuca (http://forum.cafemontenegro.com/showpost.php?p=635470&postcount=67)

Црногорске похаре Срба http://srpskenovinecg.com/templates/ja_teline/images/pdf_button.png (http://srpskenovinecg.com/broj005/5195-crnogorske-pohare-srba?format=pdf) http://srpskenovinecg.com/templates/ja_teline/images/printButton.png (http://srpskenovinecg.com/broj005/5195-crnogorske-pohare-srba?tmpl=component&print=1&layout=default&page=) петак, 16 април 2010 16:40 http://srpskenovinecg.com/images/stories/stav/rajo-vojinovic3.jpg
Пише: РАЈО ВОЈИНОВИЋ
Ових дана из штампе је, у издању Књижевне задруге Српског народног вијећа, изашла књига историчара Илије Петровића под насловом „Црногорска похара Куча”. Не прва, не друга или која већ по реду похара, већ: ЦРНОГОРСКА похара. Хвала ти, Боже! Коначно да неко ствари назове правим именом!Ево само једног отрежњујућег цитата из ње:
„Територијално проширење Црне Горе на рачун српских племена из Брда, уколико Црногорци нису Срби, већ – према дукљанској „науци” – нешто што је сасвим различито од Срба, морало би бити црногорска окупација српских крајева, а све жртве црногорског отимања тих подручја, чак и појединачне, биле би последица црногорског злочина заснованог на расизму”.
Дубоки су разлози због којих српској интелектуалној елити у Црној Гори, ни послије свега што нам се догодило у двадесетом вијеку, не пада на памет да би можда ваљало преиспитати давно устаљене судове о прошлости овога простора. Не, она и даље приповиједа псеудоромантичарске скаске о „витешким прецима”, ламентира над злехудом судбином „славне Црне Горе” и цитира владику Рада, узалудно доказујући новој нацији њене „заблуде”. Ту матрицу Желидраг Никчевић исправно је назвао – комеморативном психологијом. Та наша елита понаша се као да и данас на Цетињу живе Срби у проценту од сто одсто, као некад у Његошево доба. Слушајући и читајући њихова размишљања човјек мора да се запита да ли је ово прва половина деветнаестог или је двадесет и први вијек! Она као да никад није чула за ријечи Сима Шобајића о формирању црногорског постплеменског друштва у Данилово и Николино доба:
„Појам о династији и држави наједном је пред Црногорца изашао као страшило, па га навикао да и данас у сваком државном закону гледа само нов извор за казну, а у династији и творца и јединог радника у земљи. Навикао је да се претвара – да једно говори, друго мисли, а треће ради – и да сав посао и бригу оставља другом у рад; да сваки свој рад и говор сматра као гријех и кажњив, а да у сваком гледа само шпијуна и непријатеља; навикао је на неповјерење, које је данас међу њима управо страшно”.
Зна ли наша интелектуална елита да је Шобајић још записао да је на „такво друштво (...) калемљено црногорство као нов симбол српства” и да је већ тада, баш као и данас, државном присилом наметано увјерење да кад им се неко обрати именом Црногорци, то значи „ви најбољи, ви засебни, ви који сте у овим границама и за њих”. Зна ли, дакле, та наша елита који је, какав и колик цивилизацијски напредак донијела предјугословенска Црна Гора и види ли да у том смислу нема никакве суштинске разлике између оне тадашње и ове данашње Црне Горе? Види ли она колико је чак и једно морално страшило попут Јова Капичића свјесно те истине кад у интервјуу Тамари Никчевић каже следеће:
„Црногорци су храбри у рату као мало ко, али никада не смијете бити сигурни да се можете на њих ослонити. То је непоуздан, незајажљив свијет, који се никада не бори за мало. Хоће и оно што не може да прогута (...) Можда би једино Достојевски могао да опише (...) ту тешку патологију! И сам сам такав”.
Умјесто да буде претходница здравој националној политици, па да њени судови о прошлости усмјере српске политичаре у правцу обликовања политичко-националног програма примјереног околностима у којима живимо, чијом примјеном би у српском народу букнуо пламен истинске грађанске и националне слободе и спроведено јасно одвајање од таквог, нама Србима неприхватљивог црногорског система вриједности, српска интелектуална елита калкулантски ослушкује шта ће рећи опозициони лидери, од чијег се кађења цетињској државотворној идеји данас сваком самосвјесном и моралном Србину преврће желудац. Надају се уједињењу опозиције, која је иначе одувијек уједињена у безидејности и мандатољубљу, иако унапријед знају да ће та и таква опозиција изгубити све наредне изборе.
И заиста, уколико Црногорци нијесу Срби (а више нијесу, јер сами кажу да нијесу), онда је територијално ширење црногорске државе изван данашње цетињске општине на околна српска племена у Данилово и Николино вријеме било процес у којем је нови окупатор смијенио старога. Тако је испало након „обнове црногорске државности”, свиђало се то нама или не. Гдје је српска интелектуална елита да то данас јасно саопшти своме народу? Зашто о томе, част ријетким изузецима, ћуте толики српски пјесници и песници, толики самоувјерени историчари и академици? Зашто својим ћутањем бране неодбрањиво, а својим јавним дјеловањем утврђују баш оно против чега се наводно боре?

[URL]http://srpskenovinecg.com/broj005/5195-crnogorske-pohare-srba

Ćipur
21-07-10, 02:04
да, да, биће да је због неког фамозног `преласка` из католичанства у православље. стисните петљу па питајте неког становника са убала или момча како се пишу и осећају и јесу ли икад били шиптари католици-малисори.

Što ima da se oni pitaju? Pa oni ništa ne znaju iz istorije, oni samo znaju ono što im partija kaže.

Pitali smo Marka Miljanova

http://www.blogovanje.com/MontenegroHistory/komentari.php?id=263ž (http://www.blogovanje.com/MontenegroHistory/komentari.php?id=263%C5%BE)

Pa smo pitali Simu Sarajliju, učitelja Njegoševog

свеосвештени митрополит господин Руфим[11]. Овај владика је православној побожности особиту службу учинио и тиме не мало Србство пробудио и поткријепио, јер је повратио у источно богословље (Православље - прев) Куче, Братоножиће и Дрекаловиће из римске вјере у коју су били премамљени од стране арбанашких попова, с којима се граниче и орођавају се, али сада паметније: по поуци и заклетви тога истога владике узимају данас од аих (Албанаца - прев ) жене, а њима своје не дају, те је узалудна мука прапоганима, више него пропагаторима Пошто овај владика умрије, наслиједи га

http://www.mitropolija.co.me/istbibl/sarajlija-istorija_crne_gore_l.html Dosta ti je to zasad, naravno da se i svi drugi istorijski izvori slažu da su Kuči u drugoj polovini 17. vijeka prevedeni u pravoslavlje. Bajke su bajke, ali istorija je nauka, ne moš je promijenit, tvoji preci nemaju nikakve veze sa tvojom sviješću.

nevski
21-07-10, 08:58
тешко ти пада превод са српског на чиргилицу, и пуцаш од објективности ко националсоцијалисти прешједника скупштине. лепо ти пише да су ти појединци преведени прозелитизмом малисорских фратара. одгвори ми на једно питање, одакле толика фасцинираност католичком црквом код неоцрногорских шовиниста? приметио сам то и код оног аџића и ротковића, комплет фамилије брковић итд... само мало су матори да би примили `благодат` од римске курије... чекај јел то `превођење` беше у 19-том веку или у 17-том????

tvoji preci nemaju nikakve veze sa tvojom sviješću. ја сам топличнин. гвоздени пук, војвода коста пећанац и тај рад. тако да сам поприлично сигуран да моји преци имају итекако утицаја на развој моје свести. осим ако ми не нађеш неког апокрифног барског кокаиномана правника који ће да тврди да је цела топлица преведена у православље тамо некад у 19том веку, а не не у 17 том...

Ćipur
21-07-10, 14:03
тешко ти пада превод са српског на чиргилицу, и пуцаш од објективности ко националсоцијалисти прешједника скупштине. лепо ти пише да су ти појединци преведени прозелитизмом малисорских фратара.
Lijepo ti piše da su bili rimokatolici. Simova domišljanja kako su bili i zašto su bili, nevažna su.
Hoćeš još istorijskih izvora koji pokazuju da su bili rimokatolicij? Ovako Kotoranin Mariano Bolizza piše 1614. godine:

Of Roman rite are:

490 houses - Chuzzi Albanesi (Albanian Kuçi),
commanded by Lale Drecalou (Lale Drekalov) and Nico Raizcou (Niko Rajckov),
a very warlike and brave people,
1,500 men in arms; Bi li volio da se umjesto istorije uvedu narodne pjesme? :lolblue:

ја сам топличнин. гвоздени пук, војвода коста пећанац и тај рад. тако да сам поприлично сигуран да моји преци имају итекако утицаја на развој моје свести. осим ако ми не нађеш неког апокрифног барског кокаиномана правника који ће да тврди да је цела топлица преведена у православље тамо некад у 19том веку, а не не у 17 том...Ne mozes biti Topličanin, nego su tvoji odnekud naselili u Toplicu u 18. ili 19. vijeku.