PDA

View Full Version : Crnogorski specijaliteti

Hari Krisna
27-06-04, 14:42
Red bi bio da se odvoji dio za nase specijalitete. Sve domacice znaju praviti priganice, ceca-peca ce napisati recept za masanicu, a ja sam bio prijatno iznenadjen kad sam probao pohovani sir prljo. Ne znam kako se sprema, ali sam zato vrhunski degustator.

Chegevara
27-06-04, 14:59
Bojim se da ces ostati uskracen za ove recepte, ali ako domacice ne zablistaju ja cu :)

Posto sam specijalnista za pohovani sir i poparu (kako kazete masanicu). Ovaj sto ja znam to je hercegovacko jelo, ali sudeci po sastojcima i nazivu to je to! Vazno mi je samo da znam da li koristite skroz stari kajmak iz mjesine, i da li za prlja koristite tzv "torotan" sir u grumenju, koji moze jako dugo da stoji?

Thomas_O_Malley
27-06-04, 15:27
Dobra ideja, Hari. Ja licno nisam neki expert u spremanju nacionalnih specijaliteta, ali sto velis ti, degustator sam "par excelence" ! :D Ali imam jedan dobar predlog. Bar mislim da je dobar! :)

Naime,imam knjigu iz 19.vijeka ,stampanu na dvoru knjaza Nikole koja je prvi crnogorski kuvar i u kojoj su do detalja opisana jela i nacin pripreme na starocrnogorskom jeziku (ili da ko ovo ne nadje nacionalistickim, na jeziku koji je bio u upotrebi u Crnoj Gori u dobra Nikole Mirkovoga Petrovica) pa mogu, kad mi obaveze to dozvole, prenijet po neki autenticni recept,objasnjen onako kako bi to uradili tada.

Hari Krisna
28-06-04, 00:00
Tomase, bas lijepo da imas tu knjigu. Skaner u sake pa ko ne razumije starocrnogorski neka uci niko se nije naucen rodio ;)

adriana
29-06-04, 19:41
najlakshe spreman najbolji cg specijalitet je njegushki prshut tanko izrezan. sluzhi se bilo kada, bilo kako 8)

KRKNA
29-06-04, 21:49
Rashtan i popara :!:

Chegevara
30-06-04, 02:28
Posto vidim da su domacice bas onako domacinski izasle u susret ovoj odlicnoj temi, evo da im osvjetlam obraz :P

POPARA
U litar vode staviti soli, sacekati da prokuva, zatim staviti 4-5 velikih kasika starog kajmaka iz mjesine. Kad se sve to otopi skinuti sa vatre i u to zadrobiti suvi hljeb u onako krupnijim komadima. Ne znam za vas, ali ja sam se davio u ovom nadasve komplikovanom jelu :P

Postoji i verzija gdje se dodaje cijeli sir, i eventualno mlijeko, ali taj "jaci" oblik nisam pripremao.

Idemo li dalje?!

Lexus
30-06-04, 08:33
Che, ima i kako je ja zovem "frizirana" popara sa sitno sjeckanom proprzenom slaninom i kackavaljem preko. /me boles`an :D

Makica
01-07-04, 16:56
Rastan podulje, a moze i sa bumbarima :D

Makica
01-07-04, 17:04
Zaboravih, kastradina. I pricali smo skoro na Novskom forumu o bokeskoj kuhinji, pa je neko i bio izbacio recept za rozatu.

Chegevara
01-07-04, 17:11
Ja sam mislio da ce neka domacica da bachi koji recept ovdje :)

Hari Krisna
02-07-04, 11:47
JAGNJETiNA ala Hari ;)

Potrebno je: 1 kg jagnjetine, 1 kg spanaca ( jos bolje zelja 5-6 vezica) 1 glavica crnog luka i 2 veze mladog luka sa perima, 2 cena bijelog luka, 1 ozica brasna, malo ulja, so, biber, tucana paprika po ukusu.
Jagnjetinu drzati 10 minuta u vareniku pa isjeci na manje komade i svaki komad proprziti na malo ulja sa jedne i sa druge strane, dodati malo vode i nastaviti sa dinstanjem mesa. Dinstati uz dodavanje vode na umjerenoj temperaturi. Kada je meso omeksalo privremeno ga izvaditi na tanjir. U tu istu masnocu dodati sjeckan crni i mladi luk pa sve zajedno proprziti tako da luk ne pozuti. Dodati malo papra, sjeckan bijeli luk, kasiku brasna,sjeckan spanac ili zelje promijesati ,dodati meso pa doliti malo vode.
Sve to zajedno ostaviti da se krcka dok se sve ne skuva i izjednaci.
Posoliti po ukusu i odrediti gustinu kakvu volite Sluziti sa kisjelim mlijekom.

Desert Eagle
03-07-04, 00:16
najlakshe spreman najbolji cg specijalitet je njegushki prshut tanko izrezan. sluzhi se bilo kada, bilo kako 8)

Nijesam znao da se to "sprema" :lol:

Sova
03-07-04, 09:12
Sprema se, inace nije trajni proizvod 8)

Hari Krisna
04-07-04, 20:26
Ajde domacice dok odgledamo utakmicu stavite bar recepte kacamaka i pite zeljanice.

Desert Eagle
05-07-04, 01:28
Bogomi kako su nam dobre domachice pokrepali bi od gladi ovdje :D

KRKNA
05-07-04, 15:16
ne bojim se ja za vas.. dje se vi izgubite, ja cu vas trazhit' :P :wink:

Desert Eagle
06-07-04, 00:31
Pazi da se ne zagubish dje 8)

Hari Krisna
09-07-04, 21:44
Evo Kacamak
http://www.montenegro.org.au/kacamak.html
a za desert

Pecene sljive

Kilo do 1,5 sljiva ocistiti od spica, pa u svaku staviti jezgro oraha. Porejati u tepsiju i preliti secerom (300 gr) i peci 10-15 minuta na visokoj temperaturi

adriana
11-07-04, 00:22

Nijesam znao da se to "sprema" :lol:
a treba i to pripremiti... muka je to :lol: :P :lol:

HaL[1338]
11-07-04, 01:14

josh malo pljevaljskoga sira i nikshickoga piva... i gozba :)

Desert Eagle
11-07-04, 01:32
Pivo je majka :mrgreen:

Hari Krisna
22-07-04, 12:41
Medovina

Potrebno je: kilo meda u sacu, 25 grama germe.
Sace samljeti masinom za meso, sipati u lonac od 5 litara i dodati 4 litra vode. To sve grijati na sporet i stalno mijesati dok bude mlako (oko 35 stepeni), a zatim skinuti s vatre i dodati germu prethodno razmucenu u malo vode i med.
Dobro to izmijesati i ostaviti da prenoci. Ujutro procijediti kroz gusto cedilo (moze kroz gazu) i presuti u boce.
Moraju se drzati otvorene jer brzo pocne da vri i izbijalo bi cepove. Drzi se na sobnoj temperaturi dok ne pocne da "susti" a kad pocne da susti prenosi se u podrum (dje je i vino) da se prekine vrenje. Ni tada ne zatvarati boce dok se vrenje potpuno ne zaustavi, a kad se zaustavi moze se zacepiti, ali grijeh dok se dobro ne degustira i onda se nema sta zacepljati :)
Ako se koristi za lijek kazu treba piti triput dnevno po veliku casu (2,5 dcl) bar uru prije jela.
Neki vole medovinu sa pola iscijedjenog limuna u casu

Hari Krisna
22-07-04, 16:35
Medovina za odrasle se pravi kad se cijedi i grozdje. Recept za 10 litara medovine.
Potrebno je prvo pripremiti "ukvasu" od 100 grama meda, dva kila dobro opranih zrna grozdja i litra vode (prethodno obavezno prokuvane i ohladjene). Grozdje se stavi u cistu posudu, izmulja, doda mu se voda i med, a smjesa se prelije u demidzanu ili balon od 3-4 litra i prekrije platnom. Ova smesa treba da se prepusti vrenju na umerenoj temperaturi. Sud treba nekoliko puta protresti, da ljuske grozdja panu na dno posude. Pjenusanje ili vrenje pocne za 3-4 dana, a zavrsava za oko nedjelju dana.
Tako je gotova ukvasa ili maja za medovinu i prelazi se na pripremanje medovine.
U veci lonac nalije se 4 litra vode i dva kila meda i to se kuva (tokom kuvanja treba skidati kasikom pjenu) i imati pri ruci hladne vode da se uspe ako pocne da previre.
Kada se smjesa ohladi, preliva se u balon od deset litara, doda se pripremljena maja, dobro se promucka i pokrije cedilom. Balon se drzi na toplom, a svakog jutra i uvece ga treba promuckati. Poslije 5-6 dana trebalo bi da pocne vrenje.
Kad iz balona pocne da sumi balon se dopuni vodom i zacepi plutanim cepom kroz koji se provuce ona cijev za fermentaciju.
Previranje i sazrijevanje medovine traje oko 3 mjeseca i tokom tog vremena se odvaja talog, koji pada na dno bureta. Tada medovinu treba pazljivo odliti u drugi sud. Balon oprati dobro od taloga i vratiti u njega medovinu. Tako se cuva na umjereno toplom mjestu do proljeca, ponovo se pretace, cisti od taloga i dozrijeva kao i vino do ljeta.
Medovina ima 13-14% alkohola, ali vinari kazu da moze biti i puno jaca samo su tada proporcije drugacije i fermentacija traje duze.

_rodjeno_gospoche_
23-07-04, 12:04
E ovako kad bi ste dosli kod mene imali bi ispred sebe sljedeci meni:
Supa od detlica
Podvarak
Sismis na zaru
Bareni puzevi
Pirana u ki$elom mlijeku(na Zagoricki nacin)
Medvedji prsut(nije s Njegusa)
DEZERT
Rahat lokum
Jabuke u serbet
Murve crne bez secera(za dijabeticare)
Patispanj s rumom i kokosovim mlijekom od domacih palmi
Pa ko voli nek izvoli :lol:

Thomas_O_Malley
08-08-04, 19:56
PASTRMKA U VINU

Potrebno je: 1 pastrmka, 2 dcl vina, malo brašna , ulje, list lovora, limunov sok , so.

Nacin pripremanja: Svježu pastrmku rasporiti, ocistiti, oprati i posoliti. Staviti je u sud i preliti vinom da ogrezne. Odvojeno izmješati malo brašna sa uljem dodati list lorbera i ovu masu izruciti u sud u kome ce se riba peci.. Zatim staviti ribu, preliti uljem i ipeci u pecnici.
Prije služenja ribu preliti limunovim sokom.

CICVARA

U 1/2 l kisele pavlake dobro umiješati 2 velike kašike bijelog kukuruznog brašna. Brašno dobro mješati da nema grudvica. Sad to staviti na šporet i mješati na vatri dok ne postane masa i dok se maslo ne odvoji na površinu. Ako je cicvara dobra, treba da je sasvim masna, a ako je masti suviše može se ocjediti i topla služiti

adriana
08-08-04, 20:00
umijesh li ti da napravish cicvaru?

Hari Krisna
08-08-04, 22:04
Pastrmka ( oko 200-250 g), sok od limuna 2-3 kasike zacinskog ulja, malo brasna, so, isjeckan persun.
Ribu ocistiti, dobro isprati tekucom vodom, osusiti, pokropiti sokom od limuna i ostaviti da stoji 15 minuta. Poslije osoliti, namazati uljem sa svake strane, takodje i rostilj dobro zamastiti da ne prijenja. Riba se moze malo potruniti brasnom, i staviti na rostilj sa dobrim zarom. Peci 5-6 minuta i onda ribu okrenuti na drugu stranu da se pece isto toliko. Riba se vise ne prevrce nego skida sa rostilja pospe persunom, a posto riba pliva tru puta (ili da ne misli da je krme pojelo) sve to kasnije treba zaliti vinom, naravno crmnickim.

ines
15-10-04, 15:29
Evo Kacamak
http://www.montenegro.org.au/kacamak.html
a za desert

Pecene sljive

Kilo do 1,5 sljiva ocistiti od spica, pa u svaku staviti jezgro oraha. Porejati u tepsiju i preliti secerom (300 gr) i peci 10-15 minuta na visokoj temperaturi
Ovo je definitivno,najbolji topic foruma Gastronimija,te se nadam da ce zasjajiti naboljim sjajem i zamirisati onako,da nam voda podje na usta...

Thomas_O_Malley,nemoj mi se u NY pojavljivat bez kopije tvog chudesnog kuvara.Pozdrav!

Thomas_O_Malley
17-10-04, 17:31
Thomas_O_Malley,nemoj mi se u NY pojavljivat bez kopije tvog chudesnog kuvara.Pozdrav!

Peremo li , poslije , sudje zajedno? :D

ines
18-10-04, 20:10

Peremo li , poslije , sudje zajedno? :D
aaa,vidim da volish da peresh sudje... :lol: Taj uzitak cu ti sa zadovoljstvom priushtiti,a ja cu gledati da ti se moja dva bebacha (dok budesh valjano obavljo poso)ne motaju oko nogu :wink:

Hari Krisna
02-11-04, 15:22
Da vidimo ko ima najbolji recept za priganice.

Inace priganice su tzv "ushtipci na dijeti". Uglavnom nekvasano tijesto, znaci brasno, voda, so, jaja, mlijeko i prasak za pecivo. Masa gusta, gusca nego za palacinke. I prave se priganice na pouljenoj tavi, recimo 5cm precnika i 1/2 cm debljine. Najbolje se jedu dok su vruce, i naravno da se ima skorupa tj starog kajmaka iz mjeshine.uhhhhhhhhh :)
iza toga, najbolje su opet vruce ali sa domacom marmeladom od

PRIGANICE 2.

Razmutiti kasiku kvasca (ili germe sve jedno ;) ) u 1/4 case zasladjene vode i dodajte je u 1.5 solju brasna, posolite, dodajte 2 kasike ulja i 1/2 solje vode. Tijesto treba da bude RJEDJE nego za ljeb i treba ga ulupati varjacom pa ostaviti da se odmari u toplom sat vremena. Poslije samo kasikom vaditi parcad i peci na vrelom ulju. Jesti toplo sa skorupom ili mladim sirom.

ines
03-11-04, 05:09
Da vidimo ko ima najbolji recept za priganice.

Inace priganice su tzv "ushtipci na dijeti". Uglavnom nekvasano tijesto, znaci brasno, voda, so, jaja, mlijeko i prasak za pecivo. Masa gusta, gusca nego za palacinke. I prave se priganice na pouljenoj tavi, recimo 5cm precnika i 1/2 cm debljine. Najbolje se jedu dok su vruce, i naravno da se ima skorupa tj starog kajmaka iz mjeshine.uhhhhhhhhh :)
iza toga, najbolje su opet vruce ali sa domacom marmeladom od

PRIGANICE 2.

Razmutiti kasiku kvasca (ili germe sve jedno ;) ) u 1/4 case zasladjene vode i dodajte je u 1.5 solju brasna, posolite, dodajte 2 kasike ulja i 1/2 solje vode. Tijesto treba da bude RJEDJE nego za ljeb i treba ga ulupati varjacom pa ostaviti da se odmari u toplom sat vremena. Poslije samo kasikom vaditi parcad i peci na vrelom ulju. Jesti toplo sa skorupom ili mladim sirom.
E,ovo podvucheno mi refleksivno tjera ruku na stomak,tipa"ajmeeee,pa na kraju,s pekmezom od sljivaaaa"....
btw,moja je sveki(dragoga mi majka),malo usporena po prirodi,al super prige pravi.Mislim,da tijestu od hljeba samo doda malo ulja,potom ga oklagijom(onom kojom inache prijetim;)) izvalja(ajd dobro,razvalja),reze na sve bez geometrijske figure(originalnost je u pitanju,jel),i baca na vrelo ulje.
Mrak su,oni su se cudom cudili da ja to napuhano tijesto,ladno rezem po rubu i premazujem tankim slojem pekmeza od shljiva,a nakon izvjesnog vremena su metodu i ukus prihvatili ko da su rasli s isttim.;)
ako,samo nek je po mom(ocu rec`-njami :wink: )
E,a skorup i mladi sir su im Shpanska sela... :((no,samo polako :wink: )

Thomas_O_Malley
05-11-04, 18:33
Konacno ovo sredih.... kad dodjem doma smanjicu sliku, ili neka to ucine moderatorke ako je prevelika jer na ovom mojem tandarilu od kompjutera na poslu nemam ni jedan jedini program gdje bih to mogao uradit.

Bogami, ovom topicu ova slika je nedostajala!:))))))

http://www.restaurant-kangaroo.com/jpegs/jela/Njeguski-Prsut-Hi.jpg

NiNaNiCa^
07-11-04, 02:18
I kako da ne ogladnis?
Meni bale cure :oops:
Ko nekom psu :( 8) 8)
Obozavam lepo natrpanu klopu....na tanjir :) :oops: :oops: :oops:

Tammy
16-11-04, 17:22
Zao mi je shto niko nije pomenuo CICVARU .. Ne postoji na ovom svetu (ne preterujem) nishta ukusnije od nje.. Ako je neko raspolozen za recept... :)

Hari Krisna
16-11-04, 17:47
Pitanje da li je neko raspolozen je izlisno. Raspolozenje cak i na degustaciju se podrazumijeva. Specijalni ziri na kraju godine proglasava najbolji recept i najboljeg majstora.

Thomas_O_Malley
21-11-04, 14:53
Zao mi je shto niko nije pomenuo CICVARU .. Ne postoji na ovom svetu (ne preterujem) nishta ukusnije od nje.. Ako je neko raspolozen za recept... :)

Pregledaj opet postove....u nekom od svojih prethodnih postova na ovom topic-u sam ostavio nacin pripreme cicvare... :wink:

Tammy
21-11-04, 23:32

Pregledaj opet postove....u nekom od svojih prethodnih postova na ovom topic-u sam ostavio nacin pripreme cicvare... :wink:

Sorry,na brzinu sam chitala postove,mada,nemoj ti meni nishta "nachin pripreme" nego mi to u pljat stavi,pa da vidim je li dobar tvoj nachin. :wink:
Inache, u mojoj porodici samo baka pravi cicvaru da valja (mislim pokushava i moja mama i ujna ali nije to-to). E sada kako ona to pravi,nece da kaze,motam se ja po kuhinji molim,gledam,belezim ali dzaba,neshto mi uvek promakne ... :wink:

I josh neshto,pravi li se po restoranima "krompir ispod sacha"? Ovde ni ne pokushavam da pitam,gledali bi me k'o shashavu.. :shock:

SpuD
24-11-04, 01:13
U jednim dnevnim novinama izasla je brosura crnogorskih specijaliteta . Izmedju ostalog pise i o jednom jelu sa primorja . Naime , radi se o mnostvu barenog povrca ( i to neka zestoka kompilacija ) i jos neki zacini , pojma nemam . Uglavnom , jednom je u grad dosao jedan imam ( osmanska titula ) i probao taj specijalitat ... Kolko je to jelo dobro on se ( jadnik ) onesvjestio ...
Od tada se to jelo zove IMAM BELAJLI , sto u slobodnom prevodu znaci imam se onesvjestio ... :)

Hari Krisna
20-02-05, 00:02
Posto odavno niko ne stavlja nase evo jedan koji spada u najstarija jela u Kucima i nekim drugim krajevima Crne Gore. Kuvani sir se sprema tako sto se na ognjistu, bilo na verigama ili na sadzaku stavi kota' i u njega dobra grudva mladog punomasnog sira i malu soljicu od crne kafe vode. Najbolje je da je sir star dva tri dana. Kada se sir istopi lagano se dodaje toliko kukuruznog brasna da upije svu masnocu i vodu. Potrebno je drvenom varjacom stalno mijesati da ne bi zagorelo. Tijesto pocne da pusta masnocu i nakon po ure kuvanja masa ce sva plivati u masnoci i jelo je tada gotovo.
Sluzi se dok je toplo. Ovo jelo je mnogo kaloricno i sprema se dosta cesto za one koji dolaze na mobe a takodje i za stidne goste.

Rackoni
26-03-05, 18:04
Ako pocnem sa rastanom (koji je bio tek na tren spomenut) jer ga ne volim sem mesa u njemu kuvanoga, priganice a koje se ne prave kako sam vidio ovde gore recept sa germom (to je vec modernizirana varianta, dje je raja imala još i za germu kada je jedva do brasna dosla...?), zetski kolaci to je meni "Top 1", pršute ovakve i onakve, niko ne spomene sušenega krapa i ukljeve......pa ljudi vi uopste ne znate sta sve ima siromasna crnogorska trpeza steta, bas steta......takvo bogastvo a vi senvice spremate pih! :???:
A sada ozbiljno......Baljoske na zetski nacin. Jeftino, dobro i celo familiju da nasiti. Veliki lonac od 15-20 litara napuniš sa redom svega u basti pokupljenoga povrča, pa red baljuski s jezera i tako do vrha. Zacini se sa soli i jos po ukusu domačice biber, lovorov list itd...! Staviš na laganu vatru i kuvas do "besvjesti" 3-4 sati ili jos malo duze. Finale je prste da polizes.
Dakle trebaju ti samo velika posuda, baljoske, lagana vatra (najbolje na izvan) i glisercic sa puskom i municija......dobar tek! :yipiiii: Pozdrav Rackoni

Girl_from_Tomici
27-03-05, 00:37
Ne znam da li je ko pomenu ali ako nije evo ja cu NJEGUSKI STEK. Mmmmm to je vantasticno ali izuzetno kaloricno, i vidim pomenuli ste cicvaru, pa i kacamak ne smijemo zaboraviti a meni je najmili rastanj. Obozavam to i vrh je imati restoran svoj u kojem se sve to sprema !!!

Genocide
12-04-05, 15:29
Kacamak je zakon :joint:

pjafkolika-hana
14-04-05, 21:29
evo da zablista i "jedna domacica" da prestanu prozivke ovuda :)

ovaj recept je inace "crnogorsko-kineski" (tako sam smislila) nacin da spremite jedno loodilo od jela i mozete ga ostavit u frizideru pa i $utra udarit po njemu :)

potrebni sastojci:
oko 400gr pilecih grudi
2-3 struka poriluka ili mladog luka
2 sargarepe
jednu feticu bijelog kupusa tanko narezanu
malo graska i pola kesice zamrznutog kukuruza
shaku badema
soja sos
curry
maslinovo ulje
riza

priprema:
obariti rizu u slanoj vodi sa malo ulja
izrezati pilece grudi na sitna rezanca, posoliti i proprziti na maslinovom ulju (po mogucnosti, a moze i na obicnom) 5-10 min., dodati na kraju curry-ja po zelji
izvaditi piletinu na tanjir i u masnoci od przenja dodati svo navedeno povrce izrezano po zelji (ako je malo krupnije jos je bolja varijanta) i soja sos (malo, kasiku-dvije)
dinstati u poklopljenom sudu na blagoj vatri svega desetak minuta da ostane fino, krskavo, dodati u sve to piletinu i skuvanu rizu, promijesati i jos par minuta krckati na vatri

kad je sve gotovo ne preostaje nista drugo nego da ispoljite sve svoje prozdrljive darove i gustate u ovom fenomenalnom jelu :)

u zdravlje....a imam i jednostavnijih recepata ako koga interesuje mada je i ovo gotovo za najvise pola sata, probajte, za ovo vam ne treba "tim posvecenih ljudi", osim u slucaju da nekoga ne zelite uclaniti u isti :)

simm
05-07-05, 20:22
Vala vjerovali vi mene ili ne ja za 3-4 dana oskubem sam jednu cip cijelu prsutu ;-)

A shto chinish sa onom koshchurinom?

Je li je iskoristish da od nje napravish jedan dobar pasulj ili mozhda dobar kupus ki$eli sa krtolom?

ines
05-07-05, 20:26
sim,ne chatuj mi po forumu,narocito ne po topicima koji su 'stickovani'.
Pozdrav!
ines

simm
06-07-05, 08:47
Vazhi!

Evo, za oprost, recept za "masanicu":

U tiganj se metne kashika svinjske masti i kad se mast dobro ugrije, ubache se komadicci od "frumetinovoga" 'ljeba (obichno jucheranjega ili starijega, koji je malo prosushio), dvoje dobrih grsti. To se malo proprzhi, dok upije onu mast, posoli, i jelo je gotovo.

Najbolje ide sa jajetom przhenim "na oko" i sa ki$elim mlijekom.

independent girl
15-08-05, 22:43
Evo Kacamak
Pecene sljive

Ovo nikad nijesam probala! A ako probam.. necu se zaustavljat' :respect:

Ima li jos neko neki fini domaci dezert? Prosvijetlite neznalicu :)

ps Tek sad detaljno iscitah ovaj topic :hammer:

Starscream
29-08-05, 15:17
Prije neki mjesec izasla je brosura o turistickoj ponudi Crne Gore u kojoj su bili i specijaliteti crnogorske kuhinje...
Izdvoio bi "saksiju"- razne vrste mesa i povrca (sloj po sloj) koji se peku u zemljanoj posudi oblozenoj iznutricom (nisam siguran cijom)... Delicious ;)

Kobaz
29-08-05, 16:59
Prije neki mjesec izasla je brosura o turistickoj ponudi Crne Gore u kojoj su bili i specijaliteti crnogorske kuhinje...
Izdvoio bi "saksiju"- razne vrste mesa i povrca (sloj po sloj) koji se peku u zemljanoj posudi oblozenoj iznutricom (nisam siguran cijom)... Delicious ;)
delicious,shto?Iznutrice il' ta 'saksija' :grin: :grin: :grin:

ines
19-10-05, 15:39
Crnogorska pita od kukuruznog brashna
200 gr.masti-250 g.zrelog skorupa-6 jaja-10 g kvasca-1 l.mlake varenike-500 g. prosijanog kukuruznog brashna-50 g masti za podmazivanje
Umutiti mast i skorup,dodati razmucena jaja i ostaviti na stranu.Rastopiti kvasac u sholjici s mlakim mlijekom i pomijesati ga s preostalim mlijekom.Staviti na vatru,postepeno dodati kukuruzno brasno i mijesati sve dok se pura ne zgusne.Ovom masom ispuniti tri cetvrtine podmazane tepsije,staviti u dobro zagrijanu pecnicu i peci jedan sat ili dok se pita ne zapeche i porumeni.Pecenu pitu isjeci na cetvrtaste komade i sluziti odmah.
(preuzeto iz 'Suvremenog kuhara',Prosvetino izdanje ;) )

simm
15-11-05, 21:08
Ova pita mi vec mirise kroz display :-)

Thomas_O_Malley
20-12-05, 10:09
1640

Ne mogah odoljet jutros ovoj ljepoti....

kuglica
20-12-05, 10:11
Vala stvarno... Necu vise da gledam Gastronomiju, nedje do 13h, kad doruckujem. Pomamim se swaki put.:)

Desert Eagle
20-12-05, 12:28
Ne gledaj no krkaj ;)

kuglica
20-12-05, 12:38
Neka ti, sto jedes zelene dzanje...

Desert Eagle
20-12-05, 12:43
Nijesam jedini :D

kIkICa
29-12-05, 04:11
Thomas, kad zovesh na taj ruchak? /me odavno nije objedovala dooooobar kachamak. :( :p

p.s. Pogledajte ovu prodanu dushu nikshicjku kako je u lokaciju stavio New York, joooooj... :cry: Zbog takvih nam drzhava propada... :p :D

Desert Eagle
30-12-05, 00:59
Neka tebi ta pricha Jeshe... Ne znam ko sve kuka, kad cu u BG kad cu u BG... :P

kIkICa
30-12-05, 01:06
Uh. U srce me tache. :D :p

Desert Eagle
31-12-05, 08:16
Ako te ja taknem...

independent girl
31-12-05, 11:16
E blagoC blagoC.. 'Ae' Crnogorci i Crnogorke, moraste li se da-ne-recem-sto bas u ovaj topik?

Sto da cinimo?
1. da batalite?
2. da brishem postove?
3. da zakljucam topik?

:cool: :p

kIkICa
31-12-05, 12:44
"Batalicjemo", izvini. ;)
Nemoj brisati postove, Ja sam tako radosna shto poslije 2 mjeseca konachno imam pristup forumima. :D
Neka de. ;)

Zvek_Zivi
31-12-05, 14:12
http://img408.imageshack.us/img408/7706/prsuta8gk.jpg (http://imageshack.us)

http://img408.imageshack.us/img408/7706/prsuta8gk.jpg[/IMG][/URL]

Nema nasvijet Cetinjske prsute !!!

A EO I CRNOGORSKI PARADAJZ " KRSTAS"

[/url]

[IMG]http://img408.imageshack.us/img408/4080/paradajzkrstas0yl.th.jpg (http://img408.imageshack.us/my.php?image=paradajzkrstas0yl.jpg)

gemma_mn
18-04-06, 15:54
Posto vidim da su domacice bas onako domacinski izasle u susret ovoj odlicnoj temi, evo da im osvjetlam obraz :P

POPARA
U litar vode staviti soli, sacekati da prokuva, zatim staviti 4-5 velikih kasika starog kajmaka iz mjesine. Kad se sve to otopi skinuti sa vatre i u to zadrobiti suvi hljeb u onako krupnijim komadima. Ne znam za vas, ali ja sam se davio u ovom nadasve komplikovanom jelu :P

Postoji i verzija gdje se dodaje cijeli sir, i eventualno mlijeko, ali taj "jaci" oblik nisam pripremao.

Idemo li dalje?!

uuuuh...chitam i voda mi na usta ide...ali ja to ne mogu ovdje napraviti jer nema kajmaka...a ne znam shto bi mogla biti adekvatna zamjena:confused:

BlackNeo
18-04-06, 22:25
Ma moze i sir umjesto kajmaka, mada najbolje neki domaci :)

gemma_mn
19-04-06, 08:02
Moj tata priprema ovu jachu verziju sa sirom i mlijekom...to je mmmmmmmmmmmmmmm....najbolje jelooooo ;) Pitacju njega shto da ubacim umjesto "kajmaka iz mjeshine", jer sam skoro totalno sigurna da toga ovdje necju nalazit :p

Hari Krisna
05-10-06, 10:57
Posto nesto ufitiljilo ovo, evo malo naskijeh recepata.
Punjeni saran ili krap
Potrebno:
1 200 g sarana
100 g oriza, a ko nema moze zamijeniti pirincem ;)
100 g crnog luka
50 g mesnate slanine
glavica bijelog luka
limun
2 dl ulja
1 dl bijelog vina
100 g svjeze sargarepe
so po zelji
1 kasika zacina C
1 veza persuna
Nacin pripreme:
Saran se ocisti, opere i posoli. Crni luk i sargarepa se ociste, operu i kao i slanina
sitno isjecu. Doda se i riza i izdinsta na pola. Ovim se filom puni saran i zakaci se
cackalicama. Stavi se u umjereno zagrijanu rernu i pece oko 40 minuta. Tokom pecenja
prelije se bijelim vinom.
Servira se u ribljem ovalu i dekorise limunom i persunom.

Crnogorska vecera
Predjelo za 4 osobe
100g njeguskog prsuta
100g njeguskog sira
100g durmitorskog kajmaka
200g sarana u ulju
100g barskih maslina
200g kuckog sira
Za ukrasavanje:
100g svjezeg paradajza
1 limun
pola vezice persuna

Jezerski krap sa sljivama (za 4 osobe)
1 kg jezerskog krapa
200g suvih sljiva
300g luka
50g sargarepe
zacini: so, papar i celerov list
100g grozdjica
Krapa ocistiti, oprati, izrezati na komade, posoliti,
uvaljati u brasno i naglo poprziti na vreloj masnoci da bude poluprzen. Zatim ga staviti u
posebnu posudu do dalje upotrebe. U medjuvremenu pripremiti smjesu koja se sastoji od
luka, svjeze sargarepe, suvih sljiva, suvog grozdja i potrebnih zacina.
Napomena: prodinstati luk i sargarepu izrezane na kockice te dodati suvih sljiva, grozdje
i zacine po potrebi. Sarana staviti u vatrostalnu zdjelu, preliti prigotovljenom smjesom i
zapeci u rerni. Posluziti u vatrostalnoj zdjeli ili na staklenoj posudi i ukrasiti
ploskama limuna i persunom.

Jagnjeci pikljevi u varenici (za 4 osobe)
1 kg jagnjecih koljenica
1 l domace varenike (mlijeka)
1 kg cicvare prigotovljene na crnogorski nacin
Jagnjece koljenice, tezine 200 – 250 g oprati i staviti da se
kuvaju u svjezem mlijeku (varenici), s dodatkom sargarepe, luka i persunovog korijena.
Kuvane koljenice izvaditi iz varenike, poloziti na oval, preliti procijedjenom tekucinom i
posluziti uz cicvaru. Ukrasiti persunom.

Djevojacki kolac
50 dkg brasna
20 dkg ulja
50 dkg secera
1 limun
20 dkg oraha
20 dkg suvog grozdja
20 dkg suvija smokava
Od brasna, tople vode, soli, ulja i limunova soka umijesiti zilavo
tijesto koje se izradjuje dok se ne pojave mjehurici. Gotovo tijesto poloziti na pobrasnjenu dasku, premazati uljem odozgo, pokriti cistim ubrusom i ostaviti da stoji
40-50 minuta. Za to vrijeme pripremiti nadjev: ocistiti orahe, grozdje, smokve, isjeckati
ih, ali ne presitno i dodati 10 dkg secera. Tijesto razvuci na pobrasnjenom stolnjaku,
najprije valjkom, a poslije lagano rukama, po mogucnosti sto tanje.
Tanku, prosusenu koru poprskati uljem, prekriti pripremljenim nadjevom, i pomocu stolnjaka
tijesto smotati u savijacu, isjeci na odgovarajuce komade, slagati u tepsiju i peci na
umjerenoj temperaturi.
Skuvati sirup od pola litre vode i 40 dkg secera, pa kad je kolac pecen i malo ohladjen,
preliti ga vrelim sirupom. Posluzuje se potpuno hladan. Ovaj je kolac specijalitet u Crnoj
Gori i obavezno se sluzi za "djevojacku veceru" uoci svadbe.

Durmitorska meza (za 4 osobe)
100 g prsute
100 g govedjeg prsuta
100 g ovcijeg susenog buta
250 g njeguskog sira
150 g durmitorskog skorupa
150 g barskih maslina
Za ukrasavanje: svjeze paprike, paradajz, krastavac – crvena tresnja, feferon, vezica
persuna i drugo.
Prsut, govedji prsut, ovciji suseni but izrezati tanko na
masini. Skorup oblikovati kasikom, njeguski sir izrezati na prikladna parcad i sve sloziti
na tacnu tako da namirnice po izboru i bojama budu pravilno rasporedjene i sve ukrasiti. Zetska
garnitura (predjelo za dvije osobe)
6 paprike (babure)
200 g svjezeg paradajza
200 g luka
200 g krompira
100 g sargarepe
50 g domaceg sira
0, 5 dl ulja
jaje
1, 5 dl slatkog mlijeka, a ko nema moze varenike ;)
zacini: so,vegeta, papar, sitno sjeckani persun i celerov list
Sargarepu ocistiti, oprati i narezati na kockice ili na listice, a
krompir i jednu papriku narezati na kocke. Narezano povrce dinstati na masnoci s rumeno
poprzenim lukom, uz povremeno dolijevanje supom, dok ne omeksa. U dinstanu smjesu dodati
konzervu – paradajz i domaci sir narezan na kocke, te puniti dvije preostale paprike
i staviti u vatrostalnu posudu, premazati ih uljem i peci u rerni. Kada su gotovo pecene
zaliti ih rojal – smjesom i ponovo pripeci u rerni. Posluzuju se posute sitno
sjeckanim persunom.

Japraci
(varivo za 4 osobe)
Za pripremanje potrebne su sledece namirnice:
1 kg rastana
400 g teleceg mesa
40 g masnoce (ulja)
150 g crnog luka
80 g rize
soli, bibera i persuna po potrebi
200 g suvog mesa po zelji
Svjeze, zdrave i mlade listove rastana odvojiti od stabljike i
odstraniti zadebljali dio lista. Oprati u hladnoj vodi i prokuvati (blansirati) u
kljucaloj, slano – nakiselo zacinjenoj vodi par minuta. Kada su listovi blansirani izvaditi ih i odmah staviti u hladnu vodu da sacuvaju prirodnu boju. Do upotrebe cuvati ih
u hladnoj vodi.
Odredjenu kolicinu teleceg mesa od vrata ili plecke odvojiti od kostiju, suvisnih zilica i
masnoce i dobro ostrim nozem sitno isjeckati.
Crni luk ocistiti, oprati i sitno isjeckati. Odredjenu kolicinu rize probrati i oprati, a
zatim dobro ocijediti. Ukoliko prilikom pripremanja japraka dodajemo suvo meso, isjeci ga
na pogodna parcad – jedno parce u porciji.
U prikladnoj posudi na zagrijanoj masnoci dodati sitno sjeckani lik da se proprzi
(prorestuje). Na proprzen luk dodati isjeckano meso i sve zajedno proprziti. Kada su luk i
meso proprzeni dodati odredjenu kolicinu pripremljene rize i sve zajedno uprziti. Masu
zaciniti sa malo soli, mljevenog bibera i persuna po ukusu. Pripremljeni fil prohladiti.

Pastrmka na podgoricki nacin (za 4 osobe)
Potrebno:
1,5 kg moracke pastrmke
1 l kisjelog mlijeka
40 g cesnjaka
6 dl ulja
100 g zacina: papra, soli, vezica persuna i 2 limuna
Pastrmku ocistiti i oprati, odvojiti kosti i filiratu u obroke. File od
pastrmke posoliti i marinirati 30 minuta u marinadi(limunov sok, ulje).
Ribu uvaljati u brasno i prziti u dubokoj masnoci. Przenu pastrmku sloziti u prikladnu
posudu i staviti da se ohladi. U medjuvremenu prigotoviti podgoricki preliv, koji se
sastoji od kisjelog mlijeka, cjeckanog bijelog luka, mljevenog papra, sitno cjeckanog
persuna i soli po ukusu. Przene i ohladjene file od pastrmke sloziti na posudu i posluziti
prelivene umakom od kisjelog mlijeka. Posudu ukrasiti przenim listicima persuna.

zvoncica
05-10-06, 16:17
:) evo danas sam famelji za rucak kuvala kacamaka sa skorupom i ki$elim mlijekom (koje sama pravim kad me ne mrzi) ali ga mi volimo sa pshenicnim brashnom ali je praaavi sa umertinovim.

Cesto pravim i poparu a cicvaru probala vise puta ali mi nije pustila masnocu sto ce rec da sam nedje zakazala,dje,ubi me ne znam!

Taman htjedoh da napishem recept za KRAPA NA PODGORICKI NACIN ali je Hari postavio recept za krapa sa suvim sljivama i kad procitah vidjoh da je to-to,samo sto bih dodala da je najbolje da se pece u zemljanoj posudi,pokrivenoj,na laganoj vatri i to najmanje 4 sata! Prste da polizes!;)

E evo sad od mene jedan recept;

ZETSKI KOLAC

uzeti istu kolicinu tople vode i varenike(npr:po 2 dcl)
dodati 2 jajeta,kashicicu soli i to dobro izmijeshati da se pjena napravi
Dodati brashna po potrebi da se napravi tijesto koje ce se rukama oblikovati
Izruchiti tijesto na sto posut brasnom pa ga jos malo rukama obraditi

razvuci ga ollagijom,najtanje sto je moguce pa ga premazati obicnim uljem,ali svuda po citavoj povrsini.
sad ga zamotati u rolnu pa kidati ,kao rolat,na male komade 2-3 cm debljine.
otprilike na ovu kolicinu tecnosti ispadne 10-12 komada.
svaki komad jos malo obraditi rukama,ujednaciti,napraviti male loptice i ostaviti da se odmori pola sata

Staviti veci tiganj ili sherpu veceg promjera na sporet da se ugrije,staviti vise ulja.
za to vrijeme razvuci oklagijom one kuglice,da dobijete krug velicine serpe u kojoj ih przite (ali paziti da ne pretjerate sa razvijanjem jer se to samo razvlaci kad ga uzmete u ruke)
Spustiti u serpu pa prziti par min sa jedne par sa druge strane.

filovati cim god ocete sa secerom,dzemom,sirom, kajmakom,cak i sa prsutom i sirom je fantazija i lista se kao lisnati sir!:-D

PRIJATNO!!!:bravo::bravo::bravo:

kuglica
05-10-06, 16:34
I swe velim da necu da dolazim na ovu gastronomiju kad sam gladna, ili ka danas sto sam na posao jos, i ne mogu, pa ne mogu da izdrzim. Hari Krisna me je skroz unistio... Sad me mozete bachit slobodno...
P.S.
hvala za te recepte brate...

Ajrin
23-10-06, 11:31
uhh,posle ishchitavanja ovih recepaca neshto mi je "zapevalo" u stomaku :D
Ja volim da krkam sve i svasta ,ali nista mi nije sladje od nacionalne kuhinje,sto srpske,sto crnogorske...Letos sam imala prilike da jedem u restoranu na Lovcenu (u podnozju stepenica) gde mi je posle onih par stotina stepenica taaaako dobro pala jagnjetina+krompir ispod sacha i domaci hleb... gde ces lepshe...:D
A s druge strane bila sam i na Skadarskom jezeru, gde su mestani tog sela (ne zamerite,zaboravih ime) spremaju u svojoj porodicnoj kuci ribu (krap),
naravno neizostavna riblja chorba blago zaljucena...mmmm mislim da nisam pojela sladju ribu odavnooo...Razlika izmedju sharana(krap) iz reke,i jezera je ogromna.

Inache veliki propust Beogradu je sto nigde ne mozes da pojedes dobar burek,dok nisam posetila Pg i pojela najjachi burek na svetu "kod Dzake"
:respect: Tako mi nedostaje xexexexe

Hari Krisna
23-10-06, 12:04
Brodet
1 kg ribe sitnije i slabijeg kvaliteta
500 g luka
bijeli luk, paradaiz
maslinovo ulje
zacini (persun, biber,metvica, so, lovor, sirce i bijelo vino)
Luk se dinsta na maslinovom ulju dok ne postane proziran, gotovo dok ne nestane. Tome se dodaju zacini. Brodet je kazu mala tajna svake domacice pa se moze dodati bosioka, sjeckanog ruzmarina, mazurane i paprnjaka (majcine dusice). Za one nestrpljivije pri spremanju brodeta koristiti malo aleve paprike, origano, kasicica vegete, sjeckana sargarepa). Kada se stavi riba, tecnost treba sasvim da je pokrije. Sto duze krcka na tihoj vatri, brodet je bolji – nekad se spremalo cijelo jutro na ognjistu.
Kvalitetniji je kad odstoji dva-tri dana, a moze i duze trajati. Maslinovo ulje
prilikom hladjenja ispliva na povrsinu, stegne se i konzervira ga, pogotovo ako se cuva na dovoljno hladnom mjestu. Kao osnova za brodet ponekad je sluzila i sitna riba i preostale riblje glave koje se obare i izgnjece i procijedi. Brodet se po pravilu sluzi sa kacamakom.

Pasticada sa makarulima ili njokima (za 2 gladne ili 4 malo manje gladne osobe)
600 g juneceg mesa
slanina
100 g mrkve
50 g luka
zacini: biber, lovor, cimet, karanfilcic, metvica, persun
bijelo vino i limun, kisjela jabuka, parce crnog hljeba
1 kg krompira
250 g brasna
1 jaje
Meso se posoli i spikuje sitno sjeckanom suvom slaninom i cesnjakom. Zagrije se maslinovo ulje i kad uzavre spuste se dvije kocke secera. Kada ulje pozuti, stavi se meso i stalno okrece da lijepo porumeni sa svake strane. Nakon toga se dodaju: dvije-tri isjeckane sargarepe, parce crnog hljeba, zrna bibera, list lovora, isjeckana manja glavica civule (crnog luka), jedan nasjeckani cesnjak, persun, isjeckana kisela jabuka, a po zelji se moze staviti i malo cimeta, koja broka karanfilica i malo metvice. Sve neka dugo krcka uz dolivanje vrele vode. Cim je meso gotovo, dici ga i isjeci na komade.
Ono u cemu se meso kuvalo treba propasirati i vratiti fete mesa da sve jos malo prokrcka uz dolivanje case bijelog vina i malo limunovog soka. Kada meso ogrezne, dize se sa vatre.
Ovako spremljeno meso sluzi se sa domacim makarulima koji se prave od crnog brasna i razvijaju uz pomoc zunge, suve grancice, najcesce zukve. Pravilo se obicno petnaestak makarula po osobi, a posto se prosuse (kuvali su se u dosta vode, cesto one u kojoj se prethodno kuvalo suvo meso). Obareni makaruli se slazu na pjadelu, posipaju sosom od mesa i rendanim sirom. Medjutim, mnogo su se cesce spremale njoke (knedle). Skuva se i propasira kilo krtole. Doda se malo ulja, jedno jaje i cetvrt kila brasna. Napravi se tijesto, a od njega se prave knedle i kuvaju u posoljenoj vreloj vodi. Prije kuvanja, knedlom se obicno predje preko trenice da bi dobile uzduzne pruge i ljepse izgledale. Gotove knedle se stave u sredinu velike pjadele, ukrug se poredja meso i prelije saftom, a uz makarule i uz knedle cesto su se servirale kriske sira.

Muslje na buzaru
2 kg muslji
100 g luka
zacini i prezla
maslinovo ulje
Na maslinovom ulju se proprzi crni luk dok sasvim ne omeksa. Dodaju se: cesnjak, persun, paradajz, biber, so, paprnjak (majcina dusica), malo metvice i u to se spuste dobro oprane krupne skoljke. Serpa se protresa dok se dobro ne otvore. Muslje na buzaru su odlicne uz spagete. Ukoliko je vise tecnosti, moze se dodati malo prezle da je upije.

Suve smokve punjene susenom butargom (ikrom)
Suvu butargu (ikru) sitno isijecite, poprskajte limunovim sokom i maslinovim uljem sve izmijesajte. Suvim smokvama otkinite peteljke, drugom stranom varjace pazljivo napravite udubljenje u smokvi, pa napunite zacinjenom ikrom. Prstima pritisnite da dobijete medaljone smokve, slozite u drveni sud, pa prekrijte suvim liscem lovorike i posluzite uz rakiju.

Srdele na savuret
1 kg sardela
Za savuret:
maslinovo ulje
2 cena bijelog luka
zacini: persun, sirce, secer, sirce, ruzmarin, limunov sok
Svjeza srdela se najlakse cisti listom papira kojim se prevuce od repa prema glavi, tako da se odstrani glavnina krljusti, utroba i glava. Prije przenja mora se osusiti, a po zelji se moze uvaljati u brasno. Kao i sva riba i srdela se przi u dosta (maslinovog) ulja. Spusti se u vrelo ulje, onda se za trenutak odmakne sa vatre i nanovo vrati. Trebalo bi da pliva u ulju na kojem kasnije treba proprziti dva cijela isjeckana cesnjaka, vezicu persuna, doda sitno sjeckanog ruzmarina, pola kasicice secera i casu vinskog sirceta, a moze i limunovog soka. Ako je malo preliva, doda se jos ulja i sirceta, a onda
se time preliju srdele koje tako mogu trajati i vise dana.

Oky
27-03-07, 21:05
Najbolji crnogorski specijalitet je KAChAMAK ! Nema preko njega!

St.Dzonny
25-07-07, 03:28
Ljudi najjace jelo koje je covjek izislio je (ne znam je li ko spolinjao, neka ne zamjeri, valja pomenuti vise puta)

STUFADA

Sa njom se najbolje slazu makarule, a moze i pire, sa zubackim ili njeguskim sirom, uz malo vina mmmmmmmmmmm... E'o mi voda krenu na usta ne smijem vise pisat'.

A najbolja poslastica ROŠTULE.......
Mozda nedje ispisem ove recepte kad ih pokupim od majke.

St.Dzonny
02-08-07, 03:05
SPIČANSKA STUFADA

Kupiti 3kg juneceg mesa od buta i 1.5kg crnog luka. Isjeci meso na komadiće i svaki komadić posoliti po ukusu, a crni luk isjeci na listiće i staviti ga u drugu šerpu. Svako parče mesa pržiti u vrelo ulje i okretati da se sa svih strana porumeni. Oprženo meso ostaviti u polu lonac u isto ulje u kome smo pržili meso, pržiti predhodno isjeceni luk i pržiti ga da dobije žutu boju. Kad smo ga ispržili stavimo ga preko isprženog mesa i tome dodati 50g sitno isjeckanog česnaka ili 3-4 česnice. Tome dodati malo mlake vode, ne smije se mnogo staviti vode jer luk sam pusta vodu i staviti da krčka na tihoj vatri. Ne smije se mutiti drvenom ložicom nego se uzme šerpa sa dvije ručke i tako se promiješa. Proba se pirunom da li se meso odvaja na listiće ( tropi ), onda je stufada gotova. Tome dodati 0.1 dl crnog vina ( pri kraju krčkanja ) i nekoliko klinčića koji daju lijepu aromu.
Prijatno!!!

zvoncica
11-09-08, 00:16
:DNe mogu da vjerujem da prodje topic o crnogorskoj kuhinji a bez rastana!!!
Posto ce mu skoro sezona (docekat ne moze moja famelja) evo mog recepta

2 kg rastana (a najljepsi je definitivno kad malo promrzne nedje decembar, januar) dobro oprati (u 100 voda, veli moja majka), listove sloziti jedan na drugi i izrezat ga na 1 cm debele

U povecu serpu staviti suvoga mesa , sto vise mozete...bar par njeguske kobasice, komad prsute, bogomi i kost od prsute (ali da nije od one presusene) slanine...a, bogomi po kila (i vise, nije zgorega...), ako ima domacih suvih rebara i mazibrka...aooooooooo, tu nema mjere....vode, onako od oka da prekrije svo meso...
Ubaciti jednu povecu glavicu crnoga luka da se kuva sa tim mesom i kuvati ga dugo, da bude mekano, skoro da se raspadne.

Kad je gotovo meso, u drugu serpu staviti dosta vode da prokljuca, ubaciti rastan,obariti ga samo dok kljuc udari, pa ga iscijedjenoga prebacit u onu vodu od mesa (ja meso izvadim, jer toliku serpetinu nemam, posle, kad se rastan uljegne vratim meso na vrh)
Napraviti zaprsku, malo brasna na malo ulja i glavicicu luka, aleve paprike jednu punu kasiku, brašnjave bijele planinske krtole, jedno 3-4 komada i ostaviti da se kuva bar jos uru a moze i duze da se dobro ukrcka i da one vode ispari sto vise...

P.S. Nemojte ga solit jer i onako od ove kolicine mesa ce bit preslan, pa vam savjetujem da obavezno prospete onu prvu vodu cim meso prokljuca (tako ga i lijepo operete a i manje je slano), jer cete moc popit crnoga vina 2 litra posle rastana:D:D:D
PTIJATNO ljudi, ovo je gastronomski raj!

zvoncica
11-09-08, 00:24
Odmah cu dodat i PODVARAK, posto ide zima a nema vece ljepote od dobroga podvarka!
Kisjeli kupus (domaci najbolje:clap:) oprati i isjeckati, ne presitno.
U veliku serpu staviti ulja, vecu glavicu crnoga luka, prodinstati, dodati pola kupusa (bogomi glavicu od dva tri kila spremiti) na kupus poredjati suvoga mesa...taman ka za rastan...i kobasice i rebara i prsute i slanine, suvo sve...svega po malo, mada su meni rebarca najljepsa, pa preko ponovo ono resto kupusa. Dodati vode pa kuvati, bar 3-4 sata.

Kad se raspada koliko je skuvano, u vatrostalnu ciniju izvaditi onaj gornji kupus, ako treba malo posoliti (samo paziti jer su i kupus i meso slani, najcesce ne treba soli) dosta bibera i malo aleve paprike dodati, pa na to nasloziti meso (kome ces maci kosti koje same odpadaju jer je dobro skuvano), pa preko mesa ponovo onaj kupus donji, opet biber i paprika, pa zavuci u rernu jedno po ure da se zapece!
Prijatno!:)

swinger
11-09-08, 22:50
Odmah cu dodat i PODVARAK, posto ide zima a nema vece ljepote od dobroga podvarka!
Kisjeli kupus (domaci najbolje:clap:) oprati i isjeckati, ne presitno.
U veliku serpu staviti ulja, vecu glavicu crnoga luka, prodinstati, dodati pola kupusa (bogomi glavicu od dva tri kila spremiti) na kupus poredjati suvoga mesa...taman ka za rastan...i kobasice i rebara i prsute i slanine, suvo sve...svega po malo, mada su meni rebarca najljepsa, pa preko ponovo ono resto kupusa. Dodati vode pa kuvati, bar 3-4 sata.

Kad se raspada koliko je skuvano, u vatrostalnu ciniju izvaditi onaj gornji kupus, ako treba malo posoliti (samo paziti jer su i kupus i meso slani, najcesce ne treba soli) dosta bibera i malo aleve paprike dodati, pa na to nasloziti meso (kome ces maci kosti koje same odpadaju jer je dobro skuvano), pa preko mesa ponovo onaj kupus donji, opet biber i paprika, pa zavuci u rernu jedno po ure da se zapece!
Prijatno!:)

a moja zvoncice okle podvarak crnogorski specijalitet

zvoncica
11-09-08, 23:00
:Dako smo ikad ista imali, imali smo ki$eloga kupusa i suvoga bravljega i svinjskoga mesa, tako da ne pricas mnogo no varjacu u ruke i obraduj zeludac:D:D:D
Luk crmnicki
meso s Njegusa
rastan iz Komana...ne no je francuski specijalitet:clap::lol::lol::lol:

exafloops
10-08-09, 00:46
Ima li ko recept za karadjordjevu shniclu ?

Ili eto njeguski stek...

Da se oprobam :). Osjcao bih se kao zena koja prvi put ulazi u auto :D hehe . Najrealnije oslikano :).

Ćipur
03-02-10, 21:38
Raštanj ............

MotobikeR
03-02-10, 21:45
rastanJ :lol:

mito61
11-02-10, 22:06
Jelo iz naslova predstavljalo je 'kultno' jelo u mojoj porodici.

Samo meso krapa, iz cistih voda Skadarskog jezera, dimljeno na vatri, pa suseno na vjetru, sa neponovljivim mirisom, cini da, kako god ga spremite, imate pravi, da se tako izrazim, 'gastronomski uzitak'. Zato je dimljeni krap uvijek i bio skuplji od prsute.

Neke velike filozofije oko spremanja nema: pred samo spremanje, stavite krapa, izrezanog na djelove, u serpu sa toplom vodom, nekih 10-15 minuta (da omeksa). Stavite ga u pleh, prelijte ga maslinovim uljem i sokom od limuna i stavite u rernu da se malo zapece (ne previse). Skuvajte i neki kvalitetniji krompir (izaberite velike krtole, koje cete izrezati na pola). Ako ste majstor, kad budete servirali krapa, na nekoj vecoj, duguljastoj, tacni, slozite izrezane djelove, tako da predstavljaju cijelog krapa. Okolo poredjajte polutke skuvane krtole, koje cete preliti sokom u kome ste pekli krapa, a onda sve, bogato, prekrijte svjezim persunom i bijelim lukom (i jos malo maslinovog ulja).
Moze i varijanta sa prebrancem (recimo, za Bozic): umjesto krompira, napravite prebranac i na tanjir servirajte prebranac, a na njega stavite izrezane komade krapa.

Uz ovo najbolje ide neki Roze ... naravno, dobro ohladjen ...

mito61
13-03-10, 00:40
Ovo, najvjerovatnije, ne spada u crnogorske specijalitete, ali nam je ovo baba pravila u Doljane, kad smo bili djeca ... i pravila nam je rodbina, kad smo isli, ponekad, na Verusu ...

Dakle, baba je imala veliki, crni, duboki tiganj, Nalozili bismo vatru, tiganj na sporet, a onda se., kasikom, vadila mast (Karneks) iz povece metalne kutije. Kad se mast istopi, stavljao bi se mladi sir (velike okrugle grudve), koji bi se polako topio ... jos malo secera, a onda baba uzme veliki drveni tucak, kojim zahvata i rasteze 'zvakacu', koju smo mi djeca jeli sa zadovoljstvom.

Inace, ne znam da li je neko, prethodno, pominjao jardum, poznati specijalitet iz Kuca, koji je vjerovatno nesto najkvalitetnije sto moze da se napravi od mlijeka. Ja sam zaboravio kako se tacno sprema (znam da se kuva ovcija varenika, par sati i vise) - ako neko zna tacnu proceduru, bilo bi lijepo da napise ...

Eto toliko, rekoh da svoje sjecanje podijelim sa vama ...

HIPER
14-05-10, 12:26
najbolji topic koji sam pronasao na forumima !!!!

cvxcomputers
08-06-10, 22:37
Nije specijalitet... ALI je baš ukusno i jednostavno za spremiti ;)

Pršuta izrezana u listove se lagano proprži, malo edamera ili Goude (isto rezane u listove) preko, da se onako lijepo rastopi... Servirati toplo... PRIJATNO! ;)

MALAodSKANDALA
10-06-10, 17:21
eo i jedan moj recept-koji danas izmislih:)
-3 tikivcie, oprati , oljustiti, isjeci na kolutove posoliti o ostaviti 10 min
- tanko isjeci Njegusku prsutu/vrat na kockice
-umutiti 4 jaja
-isjeckati na kockice stari sir ili dodati kajmak-po zelji
Uzeti pleh srednje velicine, staviti masni papir.Usuti tikvice zatim prsutu, dodati kajmaka, starog sira-isjeckanog ili naribati.Persun. Na kraju sve to preliti sa jajima.Preliti sa veoma malo maslinovog ulja.Izmjesati.
Rernu prethodno ugrijati na 250C.
Staviti pleh malo nize, peci oko 15-20 min na ovoj temp.
Opet sve zavisi od rerne, tj ako je jaca na manjoj temp.

jel ovo OFF TOPIC:)?

OCTAVIAN
10-06-10, 17:46
-umutiti 4 jaja
Uzeti pleh srednje velicine, staviti masni papir.Usuti tikvice zatim prsutu, dodati kajmaka, starog sira-isjeckanog ili naribati.Persun. Na kraju sve to preliti sa jajima.Preliti sa veoma malo maslinovog ulja.Izmjesati.

Ih, ovo ima da serviraju Bredu i Angelini kad sledeci put dodju u Splendid :D

MALAodSKANDALA
11-06-10, 00:49
ne nego Obami;)

OCTAVIAN
11-06-10, 02:23
Obami ce rastan :D

kEDOWN
11-06-10, 02:27
-umutiti 4 jaja

nije ja volim pohane tikvice :)

djeye
11-06-10, 02:47
evo jedan recept od princeze ozane

pohane tikvice
http://www.youtube.com/watch?v=ny_yI-MaEPs

MALAodSKANDALA
21-06-10, 12:25
Ma ja volim tikvice na svaki moguci nacin-samim tim izmisljam jela tj po osjecaju ih spremam i budu izvrsne:)
nego da se ne udaljavamo od teme:)

Mojito85
30-08-10, 00:05
Neko je ranije pomenuo domaci desert... Pa, ranije su Crnogorke znale da spremaju samo patispanj i priganice... Priganice, tj. ustipke sa medom, a patispanj bi zalile sa serbetom, malo rjedjim nego za baklavu...

I da, pravile bi strudlu iliti pitu s jabukama od domacih kora, koju bi takodje zalile serbetom (ovo je opciono). Za domace kore treba: kilo brasna, oko pola litre mlake vode, malo soli (kasicica), 2 do 3 kasike ulja i ja dodam 1 kasiku sirceta (pomaze pri razvijanju jufke, da ne bi pucala, odnosno tijesto je elasticnije ;))

Sve se to lijepo umijesi da se dobije srednje tvrdo tijesto. Podijeli se na nekoliko jufki, one se malo razvuku oklagijom na velicinu tanjira i odozgo premazu s malo ulja i ostave da odstoje oko pola sata.
Nakon toga se pristupa razvijanju... Za strudlu se razvijaju sto tanje moze, krajevi odsijeku i ostave za sledece razvijanje, mada mogu se i ostaviti u frizider, pa sjutradan za dorucak iskoristiti za presukace :)

Filuje se rendanim kiselim jabukama i secerom (naravno i cimet po ukusu). Najbolje su za strudle jabuke kožare, sigurno!!!
Pece se prvo na 250 stepeni - 5 do 1o min. dok ne zamirise, pa se dalje pece na 200stepeni oko 20 do 25 min. zavisno od rerne i struje :D

Za patispanj ide: koliko jaja, toliko kasika secera i isto toliko kasika brasna... Ja dodam i koju kasiku tople vode, da tijesto bude onako rupicasto i socno. Obavezno odvojiti bjelanca od zumanaca, posebno umutiti jedno i drugo mikserom dodati secer, spojiti, pa toj masi se lagano doda brasno i mijesa varjacom, kako snijeg ne bi splasnuo ;)

Eto, za mlade domacice ;)

I da, nisam sigurna za fugac, to je isto vrsta deserta, poput strudle, samo se premaze dzemom, stavi se suvo grozdje, malo sjeckanih oraha... Ali, to su nase primorke pravile... Ako neko zna vise, neka napise koje slovo :)

FiX
24-10-10, 18:46
nije specijalitet ali nesto sto obozavam da pravim a vrlo jednostavno:
uzmem pljeskavicu, nauljam jU i podijelim je na 2 dijela (jedan malo veci) oblikujem 2 pljeskavice izuzetno tanke.. na jednu staviti list pica sunke (prsuta je pretvrda) i list gaude (ja obicno metnem paladin).. malo kajmaka preko ali vrlo malo i preklopim drugom pljeskavicom..
przenje..

aaaaaaaaaaa.. :D

kuzco
30-01-11, 19:27
http://rastanj.me/zabava/brancin-iz-gvidove-tece/
ah, brancin :)

Ćipur
14-03-11, 21:32
rastanJ :lol:

www.rastanJ.me :lol: (http://www.rastanj.me)

DingDong
14-03-11, 21:43
www.rastanJ.me (http://www.rastanj.me)

je l ovo nešto kao njuz.net?

kuzco
14-03-11, 22:33
pa da, crnogorska verzija,tako nesto.

Gogi
11-01-12, 16:24
Neko spomenu cicvaru, i kisjelu povlaku...Mislim da je to greska, cicvara se pravi od domace povlake (ona se dobija "skidanjem" sa nevarene varenike, ne znam sta bi moglo da je zamijeni a da ima da se kupi u samoposlugama, kisjela povlaka definitivno ne), i od starog skorupa, meni licno je prejako jelo, i poneko je jede sa kasikom meda odozgo.
A za kacamak - razmisljam se da napravim jedan tutorijal, moja majka ga vrhunski sprema, i dodajem - SMOCANI KACAMAK!!!
Kad se napravi kacamak, u jednu dublju tepsiju se naspe malo vode, doda stari skorup da se otopi, posoli se malo, i dodaje kacamak "iscjepkan" na komadice. To se drzi na tihoj vatri i tapka kasikom, po malo se mijesa, da kacamak upije svu tecnost, a kad je pri kraju dodaju se komadici mladog punomasnog sira - da se rasteze kad se otopi. E to je za mene kacamak, SMOČANI!Uz to i solja kisjelog mlijeka, a ako je kacamak od kukuruznog, ili jos bolje jecmenog brasna - uf, cudo napravim!!!

Gogi
19-01-12, 00:17
Uh, juce sam pravio kacamak, ovako...
KUKURUZNI KACAMAK:
3-4 srednja krompira, oko 1-1,5 vode, to se stavi da se krompiri kuvaju, naravno posoli se.
Oko 1200 gr kukuruznog brasna (ne ona palenta, nego pravo kukuruzno brasno), se dodaje kad ova voda pocne da kljuca, i to se dodaje sve odjednom, bez mijesanja vode i brasna!!!Na ovaj nacin brasno potpuno prekrije vodu i krompire, tj. ostane suvo gore, a u sredini se napravi rupa kacamasom ("instrument" za pravljenje kacamaka, ne moze varjaca, ne moze oklagija, potrazi na buvljak...), kroz koju se omogucava da voda koja kljuca ispod, da izlazi para, da ne bi sve to prekipjelo, naravno blaga temperatura. Kad se napravi ova rupa usredini, to se tako kuva bez mijesanja na LAGANOJ temperaturi, jedva da kljuca, nekih 20-30min.
Posle tog vremena, pametno bi bilo odliti malo vode iz serpe, mozda pola - iako je ono suvo brasno odozgo, tj jos se nije izmijesalo sa vodom, moguce je odliti vodu, zasto se odliva - objasnicu...
E tada se zasucu rukavi ili zovne neko musko celjade snaznih ruku, kacamas u ruke i izmijesa se brasno i voda sa krompirima. Treba da se dobije IZUZETNO gusta smjesa, ne smije biti rijetko, bas gusto, i tu dolazi ona voda koja je odlivena - ako ocijenimo da je pregusto ( pregusto je ako ni posle upornog mijesanja, brasno ne moze da se izmijesa sa vodom, vec ostaje praskasto), dodajemo vrelu vodu koju smo odasuli prije mijesanja. PAzljivo sa dolivanjem, nije cilj vratiti svu vodu, vec samo dodati toliko vode da se brasno izmijesa. E sad ide teski dio posla- kacamasom bukvalno udarati odozgo u smjesu, "istuci" kacamak. Ne pricam o batinanju samo po povrsini, udarci moraju da idu do dna sto vise, i povremeno se smjesa "isprevrce", tj zahvati kacamasem do dna, i ono sto je dolje obrne na gore...
Ovo tucenje treba da razbije sav krompir, i da ukuva brasno, opet napominjem da sve mora biti GUSTO, pa je zato ovo tezak posao, savjet- povremeno sastruzite kacamas od tijesta koje se nakupi, lakse cete raditi.
Ova faza traje minimum pola sata, do 40 min, otprilike je zavrseno kad smjesa pocne da se sva odjednom, odbaja od serpe u kojoj se sprema. Unutrasnjost serpe ce sva biti oblozena smjesom, ali sadrzaj moze da se odvaja kad bude sve pri kraju, shvaticete kad vidite...
Tada je kacamak gotov, ostaje da ga ili jedete takvog, ili da smocite, o cemu sam pricao u postu iznad...
Oprostite na opsirnosti, ali ja sam juce ovako pravio, naravno po uputstvima starog majstora :-), i bio je savrsen!!!!

gaul
19-02-12, 13:23
Prženi krap

Veoma tradicionalno jelo za CG.

Moja baba (i ako nije bila montenegrina,ali jes đed,pa je kukavica morala naučit neke stvari da sprema :) ) spremala krapa (žutalja) ...mnogo dobro,po starinski.

Uzme se krap ,žutalj obavezno, isječe se na komade. Posoli se onda se malo uvalja u brašno,pa se ubaci u tiganj da se prži, istovremeno se ubaci nekoliko suvih ukljeva,koje doprinesu fantastičnom ukusu a i mirisu.
Kad se izvade prženi komadi prelivati ih sa sosom (bijeli luk i petrusin u ulju).

Uporedo uzeti krtolu, oguliti naravno, isjeći na srednje komade, zatim je prokuvati. Poslije je poređati u pleh, ubaciti koji list od lovorike i granu ruzmarina, sve začiniti i ispeći.

Kao dodatak jelu poželjna je salata od pamidola,crvenog luka i krastavca, i bocun vina.

Na kraju može i parče pite sa sirom.

bon appetit... dobro vi učinjelo

kuglica
26-03-12, 00:10
A przeni skobalji ahhhhh

optimist
08-05-12, 20:40
sjajni tekstovi i recepti ,volio bi ako neko ima da postavi neki link ka nekom sajtu dje mozemo naci zajedno sve recepte ili ako neko ima u pdf -u neku knjigu ,please

mito61
21-05-12, 00:58
Uh, dje pomenu przene skobalje, omiljeno jelo moje familije 60/70-ih godina prosloga vijeka (dok ih nijesu istrijebili u Moraci :)) ... baba je, oceva majka, bila zaduzena za njih ... sjecam se ljeti, pio onome ognju, skobalji se ociste i gusto zarezu do kosti (da se i kosti isprze) ... od zacina samo so ... vatra (ziva, usred ljeta), ogromni crni tiganj i karneks mast :) ... skobalji se prze do 'ugljenisanja' :) ... poslije njih stizu za przenje, za salatu, zelene paprike, zvane silje, propodene viljuskom, na nekoliko mjesta ... i skobalji i , pomenute, paprike se obilno zalivaju uljem, sircetom (koje smo pravili tako sto bi ostavili bocu crnog vina otvorenu na par dana, da se usirceti :) ) i persunom i bijelim lukom ... a imali smo (i jos uvijek imamo) bistijernu u koju smo hladili vino, domace ... kako kaze, 'majko sveta, a silo nebeska' :) ...

OCTAVIAN
21-05-12, 11:57
Spremih za dorucak pitu od heljde, moje omiljeno jelo. Uhhh, kako to dobro ide sa jogurtom, jos zasladih na kraj sa dvije slatke palacinke od heljde, bruka :)

skoljci
21-05-12, 12:12
E ja nisam nikad jeo pitu od heljde,a cujem na masu mjesta da je sjajna.Moram to sto prije probati.:)

shuleangy
02-10-12, 15:05
rastan mmmmmmm ;)

mito61
23-11-12, 11:41
Nadam se da nisam 'promasio' (pod)forum - ove godine imam mogucnosti (susnica u dvoristu) za susenje mesa (u domacoj radinosti) i htio bih da napravim (i osusim) i domacu kobasicu, da bude kao njeguska -> ima li neki forumas(ica) da napise recept za pripremanje njeguske kobasice? Da li se meso melje ili se sjecka na malo krupnije djelove? Sto bi islo od zacina ? Da li ide 100% svinjsko meso (ili i malo juneceg i koji je odnos) ? Koji djelovi mesa su najbolji za kobasicu (plecka ...)?

Za drva znam da ide bukovina, to cu lako nabaviti, znam i za radnju sa prirodnim crijevima, imam i stapove i cengele da okacim meso ...

Unaprijed hvala na odgovoru

Gogi
23-11-12, 11:58
najbolje ti je meso od plecke, dodaj i slanine od ledja (to je ona tvrda slanina, znaci ne ona slanina sa potrbusine koja je meka i odlicna za rostilj, nego ona tvrda sa ledja - oko 20 posto od ukupne mase).Meso mozes da meljes na krupnu sajbu od mlina- to ti mogu i u mesari uraditi, reci da je za kobasice, slaninu da sjeckas na sitne kockice - mada mozes i nju da meljes na krupno. Ako je sijeces, stavi je u frizider da prenoci, pa je onako hladnu rezi - lakse je. zacini - so - oko 1.5 do 2 %, bijeli luk - izmelji ga, po ukusu, nemoj da preceras sa njim - zna da bude gorko. Mi stavljamo i crni biber, mada ne znam da li on ide u originalne njeguske kobaje. Ima jos fora koje ljudi rade - na 10 kila smjese litar vode, i zvi zacini su prethodno u tu vodu stavljeni, pa meso to popije, neko stavlja i jos zacina, neko papar...Ali to nije njeguska kobaja.

Hari Krisna
23-11-12, 12:45
Mito, zavisi kakvu 'oćes i moze samo svinjska, a moze i mijesana sa govedjim mesom. Proporcije su sve 10 i 15 pa ako uzmes 10 kila mesa od plećke, i ono sto ostane kad se sprema prsuta, od vrata ili potrbusine dodajes 15 deka soli, 15 dkg izmiješane ljute i slatke mljevene paprike i 15 deka sitno tučenog bijelog luka. Neko jos trpa bibera, ali posto ne raste na Cetinje većina ne stavlja. :)
Meso meljes, ali kroz one velike rupe, a ne ka one male za mljeveno meso, ali tek posto se dobro ohladi. Kad sameljes sve to dobro izmijesas sa dodacima i sabijes i poravnas u nekakvu serpu i ostavis da se hladi 5-6 sati.
Poslije nedjenes onaj duduk i punis crijeva (naravno prirodna), a ako ih sam spremas dobro oprana :) Sam odlucis koju ćes duzinu, a na Cetinju kazu ne valja djevojka od predi niti kobasica manja od pedlja. Na kraju vezeš špagom ili oputom. Kad sve to napunis na nekakav štap ih objesiš i ostavis dje je hladno i promaja da se suše, stegne i malo slegne punjenje. Ako je dosta hladno dovoljno jedan dan. Onda ih odneses dje se dime minimum nedjelju dana, ali hladno dimljenje ne da pogarave ka ciganski kota. Poslije ih opet nanizes na stap i nosis na tavan da "zrenu", a tamo je nabolje da je malo hladnije i da ima pomalo promaje. Tu ih drzis oko dva mjesaca i tako se tempira da na svetog Jovana vazda imaju domaće kobasice.
Ako oćes sa govedjim i svinjskim mesom i kobasicu koja se brze moze pojesti napisaću ali popodne jer babin recept je nedje zapisan.
Nekad se pravila i pepeljava kobasica, ali posto garant nemas ognjiste ni recept ti ne treba. :)

mito61
24-11-12, 11:03
Zahvaljujem se na detaljnim uputstvima (gogi, hari krisna). Nadam se da cu se snaci - prvi put susim u sopstvenoj reziji.

Samo jos jedno pitanje: usolio sam 20 kg mesa sa susenje (slanina, rebra, pecenica). Meso sam stavio u odgovarajucu posudu, koju drzim (do susenja) na terasi. Ove nedjelje su temperature bile do 10 stepeni (ujutru i preko noci 5-7 stepeni), ali procitah prognozu za iducu nedjelju da ce temperature ici i do 15 stepeni. Sta se radi u takvim slucajevima? I koliko dana meso treba da stoji usoljeno, prije nego pocne susenje ?

AR156
11-12-12, 21:50
rastan i brasnjena kobasica..

paracelius
19-12-12, 19:32
njeguski brate

daki772
14-05-13, 00:53
a sto se odje cini....sto me bog ne obdari sa nekim drugim metabolizmom,a ne moram kao konj non stop trenirat i pazit sto jedem...a onda vi izbacite sve ove vase kulinarske sposobnosti,pa me je..te do kraja....moje slatke muke...i jos sad odje nedje vidjeh parce cokoladne torte na sliku,a dere me kriza,i stvarno cu morat odit spavat i sanjat da sam se nabucao kao sasav ovih heljda palacinki,cicvare,napio varenike,izbucao jedno parce torte i jedva se onako u gomilu dovuko do krevata.ujutro se izmjerio na vagu i us.o se od straha koliko sam kila dobio za jednu noc...hahahaha

bann
26-07-13, 13:54
Neko spomenu cicvaru, i kisjelu povlaku...Mislim da je to greska, cicvara se pravi od domace povlake (ona se dobija "skidanjem" sa nevarene varenike, ne znam sta bi moglo da je zamijeni a da ima da se kupi u samoposlugama, kisjela povlaka definitivno ne), i od starog skorupa, meni licno je prejako jelo, i poneko je jede sa kasikom meda odozgo.
A za kacamak - razmisljam se da napravim jedan tutorijal, moja majka ga vrhunski sprema, i dodajem - SMOCANI KACAMAK!!!
Kad se napravi kacamak, u jednu dublju tepsiju se naspe malo vode, doda stari skorup da se otopi, posoli se malo, i dodaje kacamak "iscjepkan" na komadice. To se drzi na tihoj vatri i tapka kasikom, po malo se mijesa, da kacamak upije svu tecnost, a kad je pri kraju dodaju se komadici mladog punomasnog sira - da se rasteze kad se otopi. E to je za mene kacamak, SMOČANI!Uz to i solja kisjelog mlijeka, a ako je kacamak od kukuruznog, ili jos bolje jecmenog brasna - uf, cudo napravim!!!

Slazem se sa tobom oko cicvare sa kiselom pavlakom. To ne mogu ni da zamislim...By the way, ako ima ko PRAVI recept za pripremu cicvare, bio bih mu neizmjerno zahvalan.

bann
29-08-13, 19:28
jel moguce da nema niko pravi recept za cicvaru!?

Garmis
30-08-13, 00:51
nema niko!....i ja cekam....skapah od gladi....

BlackVelvet
30-08-13, 00:56
ne znam jeli ko spomenuo japrak ili sarmu.

http://www.coolinarika.com/image/96afd2c34dcfbc37bf989939f8298866_view_l.jpg

zvoncica
30-08-13, 02:30
Za pripremu ovog jela potrebno je :
• 1/2 kg skorupa
• 200 g brašna
Priprema:
U zagrijani prazni tiganj, staviti skorup i miješati dok se potpuno ne pretvori u masnoću. Kada se pretvori u masnoću, postepeno dodavati brašno i miješati da ne bi zagorjelo i prijenulo za dno posude. Sadržaj se miješa dok se brašno potpuno ne utopi u masnoću. Iskusnije domaćice preporučuju da se cicvara miješa u krug do onog trenutka kada prestane da se lijepi za kašiku i za zidove unutar posude u kojoj se sprema. Kada se cicvara počne sama po sebi sjedinjavati u kompaktnu masu i pušti masnoću, jelo je spremno za posluživanje.

Služi se uz kiselo mlijeko.

bann
02-09-13, 09:32
Nedje sam cuo da se dodaje i sir u cicvaru. jel to OK ili jos samo jedna od drugih verzija?

jokaš
25-10-13, 20:09
Cicvara, brašnjene kubasice, skobalji prigani, raštan, japrak, krap u kupus, masunica. njam, njam

tempo
11-12-13, 12:24
Moze li neko ko je pravio japrake da nam napise kako se to radi?

bub
15-12-13, 21:19
Imas "gore" sliku od forumasa blackvelvet : klasicna sarma, samo sto meso nije umotano u kisjeli kupus nego u listove rastana. Izvanredan ukus i izvanredna promjena jer svi na slavama i slavljima prave sarmu pa je zaista dosadila :)

NALBANDIAN
11-02-14, 20:43
Sjutra na poslu jedemopitu od heljde sa prazilukom, pravi je neka zena koja ima radnju u soliteru iznad velike pijace! Ako nekog interesuje, sjutra mozemo podijeliti utiske (ali vec sam cuo da je vrhunska)

Maserati quattroporte
11-02-14, 20:52
Nesto vise o svim crnogorskim specijalitetima,vrijedi procitati.
http://www.destination-montenegro.com/cg/hrana-crnogorska-jela.htm