PDA

View Full Version : Grijanje na pelet

GaD
17-11-12, 16:11
Da li neko od vas koristi pelet za grijanje? Dje ga kupujete? Posto? Koliko trosite za sezonu / koliki prostor grijete? Koju vrstu peleta koristite? Centralno grijanje ili samo pec? Znate nekoga ko koristi pelet vec ako vi ne koristite. Neke preporuke za pec, majstora, prodavca....

Sve u svemu potrebne korisne informacije.

Pozdrav!

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

GaD
18-11-12, 12:44
Ukoliko ne znatw o cemu govorim evo ovdje imate opis. Inace se proizvodi jos od osamdesetih u Svedskoj.

http://proizvodnja-peleta.com/o-peletu/

1. http://proizvodnja-peleta.com/o-peletu/sta-je-pelet/
2. http://proizvodnja-peleta.com/o-peletu/zasto-koristiti-pelet/
3. http://proizvodnja-peleta.com/o-peletu/vrste-peleta/
4. http://proizvodnja-peleta.com/o-peletu/primena-peleta/
5. http://proizvodnja-peleta.com/o-peletu/istorijat-peleta/

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

sparco
19-11-12, 12:04
da nesto napisem da ne propada tema ;)

no-mercy
19-11-12, 12:13
Vjerovatno mislis na ovo:
http://www.elamak.com.mk/images/galerija/BRIKETI%20(Small).JPG

Da, koristim ga ali ne kao primarno gorivo za lozenje, jer sam ne daje bas previse toplote.

sparco
19-11-12, 12:15
pelet il briket kod nas

GaD
19-11-12, 13:27
Nije to isto, pelet je mnogo sitniji dok je briket krupan i mora da se nalaze (kao drva) dok pelet ubacite u rezervoar i sam se nalaze sto je ogromna razlika.

Ne mogu da vjerujem da nema nikakvog interesovanja kod nas za ovo, makar nema na forumu :)

Mada su sada vazne zimske gume i facebook girls :)

PrijekiLijek
19-11-12, 13:36
To se pravi od pilotine je li? Znam da je tata pilotinu za pilice uzimao kod ovih sto se bave preradom drveta lagano a danas svi koriste to za pravljenje vjerovatno ovoga o cemu pricas da bi se grijali.

sparco
19-11-12, 14:02
sve je to isto jedan sitniji jedan krupniji, dakle pilotina stijesnjena da se ne bi bacala zasto da ne iskoristiti sve za ogrijev

GaD
19-11-12, 14:04
Ne koristi se samo pilotina...

Kako prepoznati „dobar“ pelet?

Zbog načina izrade, različitih sirovina i presovanja, javljaju se razlike u kvaliteti drvenog peleta.

Dobra kvaliteta: sjajni, glatki, jednake dužine, nema prašine.

Slabija kvaliteta: dužinska i popriječna napuknuća, mnogo prašine u pakiranju, različite dužine.

Jednostavan test kvalitete:

Stavite manju količinu peleta u čašu vode:

Dobra kvaliteta: pelet tone

Slabija kvaliteta: pelet pliva na površini.

darkooo
14-12-12, 15:35
Procitah bas da u NK treba da se proizvodi pelet http://moj-dom.me/energija/u-niksicu-struja-od-drveta/. Ne znam koliko je stara vijest... Inace imaju i neke peci na pelet sto se prodaju u pg http://www.venetaplamen.me/index.html. Zna li neko koja je okvirna cijena?

Pelet je inace odlicna stvar, pod uslovom da je dobrog kvaliteta. Cak onaj najbolji parira kamenom uglju po kalorijskoj vrijednosti.

17-10-13, 17:24
Aj da ozivimo malo ovu temu... da podijelimo neke informacije oko kvaliteta i cijene peleta, ja koristim onaj bukovi iz neckoma, kvalitet je neosporan ali cijena je 3,9 za 15kg...
kakva su vasa iskustva, dje ima jeftinijeg a kvalitetnog peleta???

NikolaPGcity
17-10-13, 17:48
Aj da ozivimo malo ovu temu... da podijelimo neke informacije oko kvaliteta i cijene peleta, ja koristim onaj bukovi iz neckoma, kvalitet je neosporan ali cijena je 3,9 za 15kg...
kakva su vasa iskustva, dje ima jeftinijeg a kvalitetnog peleta???

koliko ti moze to 15kg biti?

NikolaPGcity
17-10-13, 17:54
evo sad vidim na linku sto je prijeki postavio prije, da se potrosnje krece do 3kg po 1h zavisno od koliko je kw peci kako je nagaris. :)
nema cjenovnika ovamo, ove peci su skupe? mogu li se na foru centralnog girijanja razvuci radijatori preko nje?

17-10-13, 18:27
evo sad vidim na linku sto je prijeki postavio prije, da se potrosnje krece do 3kg po 1h zavisno od koliko je kw peci kako je nagaris. :)
nema cjenovnika ovamo, ove peci su skupe? mogu li se na foru centralnog girijanja razvuci radijatori preko nje?

koliko ti moze to 15kg biti?

kod mene je pec od 40kw, dnevno potrosi 30-35kg, oko 3 000e je bila sa ugradnjom i naravno da se mogu radijatori razvuc, ja sam ranije imao sporet na ugalj i drva povezan sa 17-18radijatora, sad sam samo zamjenio pec...
neko iskustvo je da ce me vise kostat pelet nego ugalj i drva, ali grije 5 puta bolje + sve cisto(za razliku od uglja) + nema lozenja i potpale, samo dugme pritisnes i kad napunis rezervar od 300 kg miran si 10 dana :D

e sad je samo pitanje kako doci do dobrog a jeftinog peleta///

GaD
03-11-13, 23:57
Koliko grijes kvadrata? Kakva ti je izolacija? Dje si u CG?

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Bugi
04-11-13, 00:00
Nikšić koliko vidim. A vidim i da potroši 8e dnevno na grijanje..
Previše bez ako nije dvorac

Poslato sa fax mašine

Meni za ljubav
04-11-13, 00:12
Pelet je odlicna stvar samo sto jos nije zazivjelo ovo kod nas, da ga ljudi koriste za grijanje. Bas prosle godine kad sam radila neke ankete vezane za biomasu, bilo je i pitanje da li su ljudi culi za pelet, i sigurno pola njih je reklo da nisu nikad. Tad cuh negdje da bi neka od firmi koja se bavi prodajom sporeta, tipa Grmec, Mazor, i tako ti, bi trebali da i pelet prodaju.

04-11-13, 01:07
Koliko grijes kvadrata? Kakva ti je izolacija? Dje si u CG?

sto se tice izolacije zidova, znam da ima neku termo-izolaciju i preko je bavalit, a sto se stolarije tice PVC... grije se 220kvadrata i u Niksicu sam...
e sad moja racunica je da mi treba 5-6tona za godinu, sto dodje ako se pelet kupuje na proljece(kad je jeftiniji) 6*200= 1200eura u najgorem slucaju
do sada sam uzimao 3tone uglja i 20metara drva sto dodje oko 1000eura , a da ne pricamo koliko je ugalj prljav, pa lozenje na svaka 2 sata, pa skladistenje drva u ostavu, pa svaki dan prenosenje do sporeta i nije ni blizu grijanje bilo kao sad, a tu je i praznjenje pepela svaki dan(zbog uglja)...

neke su najjave da kad pocnu domaci proizvodjaci da proizvode pelet bice ga i za 180eura po toni...

04-11-13, 01:09
Nikšić koliko vidim. A vidim i da potroši 8e dnevno na grijanje..
Previše bez ako nije dvorac

Poslato sa fax mašine

nije dvorac ali nije ni mala kuca, e sad posto je bilo dosta toplo u poslednjih 10 dana, grijanje je bilo minimalno, nije potroseno ni 20eura za zadnjih 10 dana...

GaD
04-11-13, 20:26
Generalno mislim da kod nas majstori pojma nemaju o pecima na pelet, po neki nesto tuc muc ali niko nije usao sa mozgom u ovu problematiku. Ono sto sam ja saznao citajuci preko godinu dana o peletu i pelet pecima je da se ne moze racunati jacina peci isto kao za drva. Jedan od razloga sto peci na drva/ugalj imaju manju moc iskoricenja 80-85 dok pelet ima 93-97%.

Odatle potice prica da za prostor od 220 m2 stavljaju pec od 40 KW dok bi ti neki Hrvat za to preporucio neku pec od max 20-30 KW. Kada se kupuje pec bitno je gledati koji je raspon peci tipa 40 KW ali ima i snage od 8-12-18 ...do 40KW. Koliko sam ja citao itekako je problem prejaka pec jer mnogo vise trosi. Treba racunati na kojoj snazi pec ima najvecu iskoriscenost i ciljati da pec radi na toj jacini jer logicno tada ima najbolji odnos proizvodnje energije i potrosnje.

Takodje kod nas je pelet skup i nemamo proizvodjaca sem nekog u Andrijevici koji je los (makar je bio prije godinu, znam da su im dolazili neki Italijani da bi ih savjetovali), ne znam je li se sta promijenilo. Ono sto je trebalo (valjda) da se otvori je Vektra Jakic u Pljevljima ali nazalost propalo a ulozen ogromni novac u masine (ovo pricam napamet, ono sto sam cuo od ljudi).

Sve u svemu mislim da je pelet super stvar (ako imas da ga kupis za normalan novac) jer sa njim dobijas automatizovan nacin rada, ne treba ti super extra mega giga dimnjak koji kosta od 700-1000 EUR (zavisno od visine), malo pepela, zakazivanje ukljicivanja i iskljucivanja peci, cak ima i remote putem sms-a.

Ja sam se za pelet interesovao jos prije 2-3 godine ali naravno tada su me svi ovi danasnji "strunjaci" gledali kao tele, danas se oni prave majstori. Problem je sto nasi majstori nece da uloze u znanje sve rade odpirlike, jer ga boli tuki radi nekome koga ce vidjet dva puta u zivotu, i njima je bitno da bude toplo jer to covjek prvo gleda a tek kasnije dolazi do onoga da mu pec trosi previse tj trosi kao mala elektrana. :confusion:

Sve u svemu, imacemo vremena da se upoznamo jos sa ovim jer koliko god to zvucalo glupo mi u CG smo jos pocetnici u ovome a vjerovali ili ne ovo desetinama godinama postoji u svijetu, pa cak i HR.

srdjancg
04-11-13, 21:23
Sjutra dolaze kod mene kuci da ugrade pec na pelet i razvuku radijatore. Vidjecemo kako ce biti, trebalo bi da je dobro :)

GaD
04-11-13, 21:34
Koju ti pec ugradjuju? Ko ti radi?

nk-cg
04-11-13, 21:46
pelet je drugovi duplo tacno skuplji od drva tona je sad 230 eura za sezonu ces da potrosis do 10 tona

srdjancg
04-11-13, 22:57
Koju ti pec ugradjuju? Ko ti radi?

ne znam tacno, to mi je otac sve ugovarao :) znacu sjutra kad dodju

GaD
04-11-13, 23:34
pelet je drugovi duplo tacno skuplji od drva tona je sad 230 eura za sezonu ces da potrosis do 10 tona

Kakvih crnih 10 tona. Za 700 m2 mozda

05-11-13, 00:09
ja sam svjesno stavio veci gorionik(receno mi je da treba da stavim neki od 34kw), ja sam stavio 40... e sad to pitanje potrosnje je diskutabilno, to treba vidjeti, ali jedno je jasno da ce ovaj, kad se upali, kad je temperatura vode u sistemu cca 18stepeni, brze zagrijati vodu do 70stepeni(tako sam ga nastelovao i tu se gasi) npr ako ce pec od 34kw to uraditi za 45 minuta, ovaj od 40kw ce isti posao obaviti za 30-35min...
i dijete zna da ce pri radu u punoj snazi pec od 40 trositi vise od 34, ali pitanje je sta se desava, kada obavljaju isti posao (pec od 40 ce vise biti u stand-by rezimu)...

05-11-13, 00:14
do 10 kad ga ne bi gasio :)

inace cuo sam da je najbolji hrastov pelet, zna li neko nesto o tome? kao da je kalorijski jak i da se cak i potrosnaj smanjuje za oko 20 posto

Bugi
05-11-13, 00:22
i dijete zna da ce pri radu u punoj snazi pec od 40 trositi vise od 34, ali pitanje je sta se desava, kada obavljaju isti posao (pec od 40 ce vise biti u stand-by rezimu)...
Ovo je slično pitanje kao ono za auto koje ide uzbrdo. Je li bolji slabiji motor koji će da se muči ili neki od 2,500cm3 koji će to lagano preći.

Mali motor od 1,500cm3 je mali potrošač u normali ali kada se optereti onda troši mnogo više nego onaj jači koji ne osjeća brdo..

Poslato sa fax mašine

GaD
05-11-13, 00:27
Pelet peci po nekom "pravilu" ne bi trevale da se gase. Nego kada se zagrije prostor ona samo odrzava temperaturu i zbog toga ne trebaju peci ogromnih snaga. Zbog toga je bitna izolacija...

P.s.
Kada kazem da ne bi trebale da se gase mislim na to da se pusti da se ona sama pali/gasi u odnosu na zadatu temp.

05-11-13, 01:35
Ovo je slično pitanje kao ono za auto koje ide uzbrdo. Je li bolji slabiji motor koji će da se muči ili neki od 2,500cm3 koji će to lagano preći.
Mali motor od 1,500cm3 je mali potrošač u normali ali kada se optereti onda troši mnogo više nego onaj jači koji ne osjeća brdo..

upravo to...

Pelet peci po nekom "pravilu" ne bi trevale da se gase. Nego kada se zagrije prostor ona samo odrzava temperaturu i zbog toga ne trebaju peci ogromnih snaga. Zbog toga je bitna izolacija...

P.s.
Kada kazem da ne bi trebale da se gase mislim na to da se pusti da se ona sama pali/gasi u odnosu na zadatu temp.

cim se postigne odredjena temperatura u kuci, preko termostata se gasi pumpa, a onda citav sistem se gasi...

radja
05-11-13, 09:46
Ja planiram za sledeću zimu da kupim peć na pelet, ne za centralno grijanje, jer mi je novi stan mali - 39 kvadrata. Zgrada je obložena termo fasadom.
Koju mi preporučujete peć, kolike snage, koji pelet da kupim-na koje mjesto, šta da obratim pažnju prilikom kupovine peći, a šta prilikom peleta?
Gledao sam da ima pelet da se kupi u kesama, ali postoji li veće pakovanje? Pošto će mi trebati oko 2-2,5 tona, može li se kupiti neupakovan, nego onako kao drva ili ugalj i treba li neka posebna pažnja prilikom stavljanja peleta u podrum, zbog možda loma ili slično? Treba li neka posebna pažnja u podrumu da se obrati na njegovo održavanje ako je pelet u kesama-džakovima ili onako neupakovan?
Molim sve koji znaju mane-vrline i uputstva da nam saopšte.

Poslato sa Huawei pomocu Tapatalk

srdjancg
05-11-13, 11:54
Meni ce valjda trebati oko 2,5 do 3 tone za sezonu. To sam neđe u prolazu zakačio. Podgorica je u pitanju.
@GaD - kotao je Toby 20kw, ovako nesto valjda:
http://static-slike-ftp-02.pik.ba/galerija/2013-06/25/14/slika-554259-3610a70a3bff-default.jpg

Dutch
05-11-13, 14:47
Koliku to površinu griješ sa 2.5-3 tone?
Jer ipak je PG u pitanju. Ako kuću od 100kvadrata možeš grijat sa 15metara drva dobrih(ja sam u DG što je klimatski slično PG) onda ispada da je ovo prilično skuplje na kraju(sistem plus gorivo, povelika razlika).

GaD
05-11-13, 15:17
Mislim da ovdje pricamo o prevelikoj potrosnji u odnosu na ono sto sam citao u SRB, BIH i HR.

@Radja, za tu kvadradturu i ako si u zgradi ne vjerujem da ti treba (bez uvrede) nista vise od sijalice (ali ne ona stedna nego ona stara) :) Salim se naravno mislim da se tebi tu vise isplati Inverterska klima .

@Srdja, koliko kvadrata grijes, koja je lokacija, kakva je izolacija. Mislim sa ovom peci moze da se moze grijati do 200m2

p.s.

Ovo sto ja pisem ovdje je samo ono sto sam naucio sa foruma iz iskustva ljudi koji vec koriste peci ili se bave ugradjom pelet peci.

Dutch
05-11-13, 16:00
Pa i meni ovo izgleda pretjerano. Mi smo tek prije neki dan prvi put upalili šporet ove godine, nije bilo potrebe dosad. Znači da grijanje se koristi nekih 5mjeseci na ovom području

srdjancg
05-11-13, 17:42
Treba da se grije 70tak kvadrata za sad, prizemlje kuce, fasada je bavalit. Ova pec je za do 200m2, ali ce se u bliskoj buducnosti i na spratu raditi centralno, tako da ce ova pec biti taman za svu tu povrsinu.
Mislite da je puno 2,5 do 3 tone peleta? To je bila neka gruba procjena i za maximalnu potrošnju. Pominjalo se i nesto sa 2 - 2,2t, vidjecemo kad se sve to instalira i pokrene :)

GaD
05-11-13, 17:49
Pazi za 70 m2 mislim da jeste. Stavi na papir pa ce ti sve biti jasnije. Ne znam kamo se sada grijes ali neka ti to bude osnova.

Moras sa necim uporedit, stavi na papir.

Sve u svemu dosta zavisi od podesavanja peci i samog kvaliteta peleta

djuka_pv
05-11-13, 17:51
Pelet je odlicna stvar samo sto jos nije zazivjelo ovo kod nas, da ga ljudi koriste za grijanje. Bas prosle godine kad sam radila neke ankete vezane za biomasu, bilo je i pitanje da li su ljudi culi za pelet, i sigurno pola njih je reklo da nisu nikad. Tad cuh negdje da bi neka od firmi koja se bavi prodajom sporeta, tipa Grmec, Mazor, i tako ti, bi trebali da i pelet prodaju.
off
sta uradi Monstat od tebe :) i ja sam dolazio na instruktazu samih anketa, od 170 domacinstava morao sam 70 da radim na zabacennim selima.

Sent from my Desire HD using Tapatalk 2

srdjancg
05-11-13, 17:58
Pazi za 70 m2 mislim da jeste. Stavi na papir pa ce ti sve biti jasnije. Ne znam kamo se sada grijes ali neka ti to bude osnova.

Moras sa necim uporedit, stavi na papir.

Sve u svemu dosta zavisi od podesavanja peci i samog kvaliteta peleta

E pa još bolje onda :) Bolje je što manje da se potroši. Svakako ne kuoujemo svu količinu peleta od jednom, nego cemo po potrebi uzimat, da ne skaldistimo sad grdilo dzakova. Ima neki što rade i dostavu peleta, da se ne zatrpavamo oko kuce, a i čisto sve, tako da je i to bas prednost u odnosu na drva.

GaD
05-11-13, 21:07
Samo se cuvaj da ne ostanes bez njega, zna cesto da ga nema. Cak i u zemljama koje ga izvoze (jer sve izvezu :) ) kao sto su okolne zemlje Hr, Srb, BiH

vici
05-11-13, 22:27
Od 04.11. u NLB Montenegrobanci uveden novi proizvod NLB Energy wood, realizovan u saradnji sa Ministarstvom ekonomije Crne Gore. U pitanju je beskamatni kredit za instaliranje sistema grijanja u okviru kojeg će pripadajuća kamata za cijeli period otplate, kao i naknada za obradu kredita, biti subvencionirani od strane Ministrarstva ekonomije, pa će korisnici imati obavezu vraćanja samo glavnice duga po ovim kreditima...

05-11-13, 22:30
Od 04.11. u NLB Montenegrobanci uveden novi proizvod NLB Energy wood, realizovan u saradnji sa Ministarstvom ekonomije Crne Gore. U pitanju je beskamatni kredit za instaliranje sistema grijanja u okviru kojeg će pripadajuća kamata za cijeli period otplate, kao i naknada za obradu kredita, biti subvencionirani od strane Ministrarstva ekonomije, pa će korisnici imati obavezu vraćanja samo glavnice duga po ovim kreditima...
ja sa, ga tako i uzeo, to je ''bez djavola'' :)

Samo se cuvaj da ne ostanes bez njega, zna cesto da ga nema. Cak i u zemljama koje ga izvoze (jer sve izvezu :) ) kao sto su okolne zemlje Hr, Srb, BiH

a i cijena mu varira, inace danas vidjeh u veneta plamen na stari aerodrom neki pelet nepunih 230e tona, 70% bukovina
mislim da je to ovaj http://bioenergy-point.rs/sr/drveni-peleti

radja
05-11-13, 22:38
@Radja, za tu kvadradturu i ako si u zgradi ne vjerujem da ti treba (bez uvrede) nista vise od sijalice (ali ne ona stedna nego ona stara) :) Salim se naravno mislim da se tebi tu vise isplati Inverterska klima.
Ovo isto me je savjetovao već neki čovjek koji se razumije dosta oko peleta i grijanja uopšte.

Ali mi nisi ništa odgovorio na moja pitanja. Molim ako znaš nešta da mi odgovoriš da znam, pošto se u peći na pelet slabo razumijem.
Hvala

djuka_pv
05-11-13, 22:48
10m˛ se grije od 1kw snage uredjaja pa proracunaj koliko ti treba da se grije jer ovaj podatak ti je po standardima

GaD
05-11-13, 23:02
U sustini se prvo racunaju gubici kuce pa se u odnosu na to racuna kolika ti enerija treba tj jacina peci, tacno se zna koliki su gubici jer se tacno gleda od cega je gradjena kuc/stan, tipa: blok opeka, betonski blok, pvc stolarija, parket, debljina ploce, da li se grija ispod/pored/iznad, da li ste u potkrovlju, kolika ti je debljina stiripora, zadata temeperatura, prosjecna temperatura grada u koje se nalazis...

Jedan clan hrvatrskog foruma (hvala mu ako nekad naleti na ovaj topic :) ) mi je dao njeov EXCEL fajl pomocu koga se racunaju koliki su gubici kuce. Pitacu ga da li mogu to da podijelim sa vama, pa ako budem mogao postavicu ga za download.

Mada generalno/okvirno uz neku standardnu izolaciju to ispada kao sto je napisao djuka_pv, stim sto se moramo sloziti da se ovo ne moze uzeti za preciznu mjeru jer ne moze nikako biti isto za Podgoricu (prosjecna temp zimi je izmedju 5-6 stepeni po statistici koju sam nasao u HMSZCG) i u Pljevljima dje je vjerovatno prosjecna oko nule ili cak manje (veliko je 6 stepeni)

GaD
05-11-13, 23:24
Ja planiram za sledeću zimu da kupim peć na pelet, ne za centralno grijanje, jer mi je novi stan mali - 39 kvadrata. Zgrada je obložena termo fasadom.
Koju mi preporučujete peć, kolike snage, koji pelet da kupim-na koje mjesto, šta da obratim pažnju prilikom kupovine peći, a šta prilikom peleta?
Gledao sam da ima pelet da se kupi u kesama, ali postoji li veće pakovanje? Pošto će mi trebati oko 2-2,5 tona, može li se kupiti neupakovan, nego onako kao drva ili ugalj i treba li neka posebna pažnja prilikom stavljanja peleta u podrum, zbog možda loma ili slično? Treba li neka posebna pažnja u podrumu da se obrati na njegovo održavanje ako je pelet u kesama-džakovima ili onako neupakovan?
Molim sve koji znaju mane-vrline i uputstva da nam saopšte.

Ajde da ti odgovorim iako po mom misljenju tebi ne treba pec na pelet (makar je ja ne bih uzeo).

Pec uzmi obicnu koja grije samo na zrazenje (kao sporet na drva)
Snage najmanje sto moze iskreno ne znam koja je najmanje ali tebi sigurno nesto oko 4-5 kw zavrsava pricu, samo ne znam dje ces je nac tako malu pec kod nas. Ono sto mozes da pogledas (a da ja znam, provjeri kod svih koji se bave ovim) je u Veneta Plamen sa Stari Aerodrom. Oni rade sa Karmek one, npr ovo im je najmanja pec 7 KW - http://www.karmek.it/en/dettaglio_prodotto.php?idp=291&stringa=%20and%20(%20id_parent=2%20)%20and%20(%20t esto_F%3C'9'%20)

Sto se samog peleta tice stvarno ne znam, pokusaj da nadjes nekoga sa vise iskustva od mene

Ono na sta treba obratiti paznju kada kupujes pec je servis, za koliko ti mogu izaci na teren, za koliko mogu da nabave rezervne djelove, koliku efikanost ima pec, npr ove Karmek nemaju preveliku pise vise od 85% ali pitanje je koliko je to vise od 85 da li je to 86 ili 95

Ne vjerujem da ce tebi trebati tolika kolicina peleta, ono na sta moras voditi racuna kod peleta je da mora biti smjestan u suvu prostoriju. Po pravilu pelet iz proizvodnje mora izaci sa manje od 10 % vlage. (koliko se ja sjecam). Ja bih ga drzao u dzakove na jednu paletu stane 1050 KG, a to ne zauzima previse, provjeri nedje na netu kolika je sirina, visina...

Samo se ne pecaj na ono da moze da radi nedelju dana i da je ne diras ... Svi koji je koriste moraju makar jednom u dva dana da je ociste, to je usisvanje pepela (imaju usisivaci za ovo koji kostaju od 30-50 EUR).

Eto dosta, ali cu jos jednom rec moje misljenje (ono sto bih uradio za sebe) tebi ne treba pec na pelet vec neka dobra klima koju mozes da kupis za 400-600 eur. 39 m2 je tako malo da nema potrebe za nekim pecima i cudima. Pogotovo ako si u nekoj zgradi i nalazis se nedje po sredini i ako je zgrada od dobrog izvodjaca.

Meni za ljubav
05-11-13, 23:31
off
sta uradi Monstat od tebe :) i ja sam dolazio na instruktazu samih anketa, od 170 domacinstava morao sam 70 da radim na zabacennim selima.

Nije Monstat vec neka druga istrazivacka agencija, ne bih je sad imenovala. Ja inace ne radim ankete po zabacenim selima, vec gradsko i prigradsko naselje. A i zahvaljujuci anketama sam dosta toga naucila :)

radja
05-11-13, 23:42
Hvala GAD-e :-)

GaD
06-11-13, 12:20
Evo Excel fajla za proracun gubitka

http://speedy.sh/ud5pp/CENTRALNO-PRORACUN.xls

vidovicb
06-11-13, 20:41
Grijanje na pelet ima dosta prednosti ali sa druge strane i mana. Ekološke i prednosti konfora su dobra strana dok za sada veća cijena ovog sistema grijanja i nepouzdanost novih uređaja koji mahom imaju dosta osjetljive elektronike, dosta bitnih dijelova koji činje njihov sistem nalaganja i održavanja temperature a to su razni senzori sonde, motorići, ventilatori, turbulatori i drugi.
Znajući kako je naša energetska mreza nestabilna i stara, slabo zaštićena od prenapona ne možemo očekivati da nam cijelu zimu ,kad ima i najviše oscilacija u mreži uslijed nevremena grmljavina, leda snijega itd; pellet radi bez problema i da ne dođe do nekog neočekivanog prestanka rada ili još gore kvara elektronike kotla usled manipulacija na energetskoj mreži groma i sl.
Sve bi to bilo podnošljivo da uređaji koji se mogu kupiti kod nas imaju dobru tehničku i servisnu podršku sa svim potrebnim rezervnim dijelovima, a ne da u sred zime čekate danima da vam pokrenu grijanje ili da stigne rezervni dio.

GaD
06-11-13, 20:53
Sto se tice struje to mislim i nije neki problem jer UPS moze da se kupi za male pare, tako sa crkavanja elektronike mozemo lako sprojeciti. Mada sa je to tako sto bi bilo sa kompjuterima, led/lcd/plazma televizorima, klimama, dvd, friziderima....

Sto se tice odrzavanja sva ta elektronika staje u onaj Miktorek koji koriste skoro sve peci (bilo ex yu ili evropski proizvodjaci) Ne vjerujem da to lako crkava, ono sto moze crknuti je pumpa koja je identicna kao kod svih ostalih centralnih grijanja.

Motorcic puza i upaljac ne vjerujem da kostaju (zajedno)preko 50-60 eur, mijenjaju se na saraf i buksnu. (Pa to covjek moze imati u rezervi).

Turbulatori ne mogu da crknu to je samo deblji flah koji je savijen u odredjenom obliku da bi se vreli dom vise zadrzavao u peci i iskoristila ta toplota sto vise.

Najveci problem su peleti, ali ne vjerujem da cemo moci jos dugo ovako sa arcimo shume.

GaD
08-11-13, 11:21
Je li ko skidao Excel ? Kakvi su vam gubici ?

Novica
11-11-13, 23:01
Da se i ja pridruzim,

Nocas je premijerno pusteno centralno grijanje na pelet u mojoj kuci. Ugradjen je kotao Toby (od termomonta) i cijeli sistem radijatora(aluminijski) u kuci od 150 m2(prizemlje + sprat). Investicija je bila velika a ugradnja mucna (u kuci se odavno zivi pa je bilo mucno postavljati radijatore, busiti zidove i tome slicno). Ali, sve je zavrseno veceras. Kuca je u Baru i djelimicno je oblozena stiropornom fasadom. Slabo se razumijem u ovu tematiku, ali mi se cini da je ovo najpovoljniji sistem za grijanje CIJELE kuce. Mi smo se grijali na klimu (1 sprat) i drva(prizemlje) ali samo dio kuce tj dnevni boravak, ostatak je bio neupotrebljiv zimi.

Majstori su veceras podesavali parametre kotla, kuca je bila ugrijana dobro u roku od pola sata, vidjecemo kako ce radit kad bude bila zima (veceras je bilo u Baru 19 stepeni) i kolika ce potrosnja biti. Dobio sam neke informacije da bi potrosnja za sezonu bila oko 4 tone.

Trenutna moja preokupacija je nabavka peleta, kao i sistem kako da prepoznam dobar pelet. Procitao sam da je Gad napisao za sistem case vode, ali bih htio da cujem iskustva drugih. Za prvu pomoc sam kupio 2 palete (120 vreca od 15kg) u Kips. Cijena je paprena, preko 255 Eura po toni. Da sam znao da cu ugradjivati ovaj sistem malo bi se bolje pripremio (sve je zavisilo da li cu dobiti kredit ili ne) i nabavio pelet prije sezone. Preporucili su mi da se udruzim sa grupom ljudi i zajedno narucimo par slepera peleta iz Srbije ili Bosne (koji su najveci proizvodjaci u nasoj okolini) za vrijeme ljeta kad je pelet najjeftiniji. Ako ima ko vec narucuje i zna gdje je dobar pelet zamolio bih da podijeli tu informaciju sa nama a jos bolje ako postoji mogucnost da se ukljucimo svi zajedno u kupovini peleta i podijelimo troskove.

Toliko za sad, javljam se sa utiscima kad pocnemo ozbiljnije da se grijemo ( kasni zima ove godine :) )

Pozdrav

Artemis
12-11-13, 03:28
Ja sam i za ovu nadolazeću zimu pripremila dvolitarsku bocu od koka kole,da se napuni zgrijane vode i zgrijem se ka' čovjek...

radja
15-11-13, 12:01
Ja sam i za ovu nadolazeću zimu pripremila dvolitarsku bocu od koka kole,da se napuni zgrijane vode i zgrijem se ka' čovjek...

Ili ka' žena :D

profifrizer
15-11-13, 14:10
Šporet za parno grijanje na drva 24kw, marke,,Narodno grijanje'' u pola cijene!!!!
tel. 069056401

NEMA GRIJANJA BEZ DRVA!

15-11-13, 17:03
Šporet za parno grijanje na drva 24kw, marke,,Narodno grijanje'' u pola cijene!!!!
tel. 069056401

NEMA GRIJANJA BEZ DRVA!
ne sad kad si preso na pelet

radja
16-11-13, 03:28
Hahahahaha, tačno tako.

Iglo_258
20-11-13, 23:17
Dosta je skuplji od drva,ali je se makar ne unosi tona strugotine u kucu kao sto je slucaj sa drvima :) Inace pakovanje od 15 kg kosta 3.70e u Okov-u

radja
31-12-13, 19:22
Danas sam kupio peć na pelet marke Centrometal bez centralnog grijanja pa ću javiti kako radi i potrošnju

Novica
09-01-14, 12:11
Da javim i moje utiske koriscenja centralnog grijanja na pelet nakon 2 mjeseca. Grijanje je odlicno, ugrije cijelu kucu brzo (doduse ova zima je blaga ove godine, kuca je dvospratna cca 150m2) a prosjecna potrosnja je cca 3kg na sat. Ova 2 mjeseca sam koristio kotao 2 puta dnevno i to uglavnom od 8 ujutro do 11 i od 1730 do 2230. Nije bilo potrebe da radi cijeli dan, ujutro ugrije i traje do uvece kad se smrkne, tada ponovo ugrije do uvece i toku noci ne radi tako da ujutro se vrlo malo ohladi kuca i ujutro ponovo nastavlja da grije i tako danima. Do sad sam potrosio cca 1200kg peleta.

nk-cg
10-01-14, 16:14
jaa sam ugradio centrometalom moze i pelet i drva stutnjio sam pelet sad lozim drva

GaD
10-01-14, 17:53
Novice koji ti je pelet, je li neko zvucno ime ili nesto shnjj.... Mislim da bi ta potrosnja mogla jos malo dolje (mislim ne tvrdim :) )

Koja je jacina peci? Na koju mod ti najvise radi tju na koju snagu ?

Novica
10-01-14, 21:51
Pelet sam kupio u Kips, na njega pise Spik Fire, ne pise ko ga proizvodi. Pise na naski i na italijanski ali su sakrili podatke proizvodjaca. Kotao je snage 30kw. On kad se upali i zagrije vodu (podesena je na 70C) spusti jacinu na 1 (jacina ide od 1 do 5) a kad temperatura vode u kotlu dodje na 70 stepeni ide u neku modulaciju (tako pise na display). Dalje, kad se temperatura vode popne na 75, automatika kotla gasi kotao i ostaje samo pumpa da radi i cirkulise. Kad temperatura vode padne na 65 (cini mi se, nisam siguran) kotao se pali sam. E sad, negdje sam citao da bi trebao izmjeriti (tezinski) koliko pepela ostane nakon sagorevanja peleta, sto manje pepela to bolji pelet. Ja ga cistim otprilike nakon 30-35 sati rada i tada napunim jednu posudu koja je dosla sa njim. radnici koji su mi ugradjivali sistem su mi rekli da bi trebalo 1 nedeljno ga cistiti i da ne bi trebalo biti puno pepela ali mislim da ovdje ipak ima dosta pepela. Cak su mi rekli ako je stvarno dobar pelet, kota se moze cistiti cak i jednom u 2 nedelje!

Sto se tice potrosnje, u njegovom upustvu pise da je potrosnja od 2 do 7 kg na sat. Ja sam vidio da kotao nakon svakog paljenja daje full snagu (tj 5) zagrijavanja i postepeno je smanjuje. Vidim da mogu da ogranicim maksimalnu snagu i jos dosta parametara ali svega toga nema u upustvima a ja bas nesto nisam vican da stelujem jer ne poznajem jos uvjek taj sistem tako da necu za sad nista dirati do daljneg.

Planiram u ova 2-3 dana da kupim 10 vreca peleta (rezervoar kotla mi je 150 kg) u okov i da ih probam jer do kraja januara moram kupiti jos 2 palete peleta pa bih htio probati da nabavim negdje povoljnije a bolje(interesuje me kakva ce biti potrosnja tih peleta i koliko ce pepela ostajati posle njih).

Ako znate gje ima povoljan a dobar pelet javite.

Ja cu se javiti sa daljnim iskustvom

Pozdrav

donni_brasko
19-01-14, 11:46
Mrzi me da čitam sve postove, samo ću napisati da smo krajem ljeta ugradili peć na pelet firme MBS.

http://www.mbs.rs/images/thermo_pellet.jpg

Ova je predviđena za prostorije do 100 kvadrata.
Ja sam u PV, i procjena ovih kojih su nam ugradili ovo je da će nam za grejnu sezonu trebati oko 2,5 tone...

Edit: Po mojim saznanjima, najgori je pelet iz BiH, jer je najlošijeg kvaliteta. Najbolji je iz BG, mada je i iz Ivanjice dobar. Mi smo platili u PV 200€ po toni i zadovoljni smo kvalitetom.

nk-cg
20-01-14, 17:53
Nema bolje od drva odma da ti kazem.ja imam isto na pelet ali na drva duplo bolje grije

Послато са GT-S7562 уз помоћ Тапатока

MeDo_JE
21-01-14, 01:25
Šta znači duplo bolje grije...? Ako staviš da ti je temp vode 70 isto će bit 70 i sa drvima i sa peletom... Jedino može bit da brže zagrijeva, manje troši...?

MRDzA
21-01-14, 07:22
Kakva su Vaša iskustva što se tiče nabavke peleta? Gdje se može nabaviti najkvalitetniji pelet? A gdje najjeftiniji? Koje su prednosti, a koje su mane jednog i drugog?

ciravudel
31-01-14, 02:16
jela star prijepolje ima solidan pelet ,postoji i pelet iz andrijevice ali ga ne preporucujem ybog visokog sadrzaja pijeska i niske kaloricnosti

ciravudel
31-01-14, 02:36
Kakva su Vaša iskustva što se tiče nabavke peleta? Gdje se može nabaviti najkvalitetniji pelet? A gdje najjeftiniji? Koje su prednosti, a koje su mane jednog i drugog?........................
u crnoj gori ti je nabolja cijena ovog iz andrijevice aliii,to ti ne valja nista, ove price skupimo se sleper i to ...nidje veze, pelet se kupuje ljeti, i to tako sto nadjes firmu koja prodaje peci, jer da bi ti garancija vayila na pec oni ti naglase koji pelet morash koristiti, u suprotnom garanciju mozes uokviriti, kod pojedinih dobavljaca u ljetnjim mjesecima pelet pred kucu imate ya 210 eura po toni, u slucaju da pokusate samostalni uvoz, npr i prijepolja platite pelet po 170 evra po toni +pdv 19 %, carina+ prevoz pa racunajte ili ako ocete mogu ja vreca od 15 kg bude oko 3.30 x 66 racunaj sam ne mogu se dizat za digitron , postoji mogucnost da ubodes momenat pa kupis pelet na manju cijenu ali ona ti opet nece ici ispod 160 tako da je velika kutara bez ikakve racunice, sad trenutno mislim da veneta plamen ima najpovoljnije cijene 230 tona+ 10 evra prevoz

ciravudel
31-01-14, 02:44
Pelet sam kupio u Kips, na njega pise Spik Fire, ne pise ko ga proizvodi. Pise na naski i na italijanski ali su sakrili podatke proizvodjaca. Kotao je snage 30kw. On kad se upali i zagrije vodu (podesena je na 70C) spusti jacinu na 1 (jacina ide od 1 do 5) a kad temperatura vode u kotlu dodje na 70 stepeni ide u neku modulaciju (tako pise na display). Dalje, kad se temperatura vode popne na 75, automatika kotla gasi kotao i ostaje samo pumpa da radi i cirkulise. Kad temperatura vode padne na 65 (cini mi se, nisam siguran) kotao se pali sam. E sad, negdje sam citao da bi trebao izmjeriti (tezinski) koliko pepela ostane nakon sagorevanja peleta, sto manje pepela to bolji pelet. Ja ga cistim otprilike nakon 30-35 sati rada i tada napunim jednu posudu koja je dosla sa njim. radnici koji su mi ugradjivali sistem su mi rekli da bi trebalo 1 nedeljno ga cistiti i da ne bi trebalo biti puno pepela ali mislim da ovdje ipak ima dosta pepela. Cak su mi rekli ako je stvarno dobar pelet, kota se moze cistiti cak i jednom u 2 nedelje!

Sto se tice potrosnje, u njegovom upustvu pise da je potrosnja od 2 do 7 kg na sat. Ja sam vidio da kotao nakon svakog paljenja daje full snagu (tj 5) zagrijavanja i postepeno je smanjuje. Vidim da mogu da ogranicim maksimalnu snagu i jos dosta parametara ali svega toga nema u upustvima a ja bas nesto nisam vican da stelujem jer ne poznajem jos uvjek taj sistem tako da necu za sad nista dirati do daljneg.

Planiram u ova 2-3 dana da kupim 10 vreca peleta (rezervoar kotla mi je 150 kg) u okov i da ih probam jer do kraja januara moram kupiti jos 2 palete peleta pa bih htio probati da nabavim negdje povoljnije a bolje(interesuje me kakva ce biti potrosnja tih peleta i koliko ce pepela ostajati posle njih).

Ako znate gje ima povoljan a dobar pelet javite.

Ja cu se javiti sa daljnim iskustvom

Pozdrav
po knjizi dobar pelet osavlja od 0.5 do 1.6% pepela ili ti sto kila peleta kilo ipo pepela

radja
31-01-14, 06:33
jela star prijepolje ima solidan pelet ,postoji i pelet iz andrijevice ali ga ne preporucujem ybog visokog sadrzaja pijeska i niske kaloricnosti
Slažem se. Čak i manje pepela ostane u odnosu na neke koji su skuplji

Andrija bd
14-06-14, 22:23
Ima li ko informaciju gdje bi se u crnoj gori mogla naci masina za proizvodnju peleta? Inace sam po profesiji stolar i imam dosta piljevine pa razmisljam o nabavci masine.

nk-cg
04-08-14, 11:46
Vidi u tuzi da nema masina za pelet

GaD
04-08-14, 12:38
Andrija, ne znam da li ima, pogledaj u Srbiji ili eventualno da pogledas na alibabu da narucis iz Kine, samo se treba dobro raspitati koju masinu ima ih milion.

zagoric
21-10-14, 13:58
Zainteresovan sam za kupovinu peci na pelet pa ima li novijih iskustava,savjeta i informacija o cijenama..

donni_brasko
21-10-14, 16:24
Tona peleta u PV je 190 eura. Fočanski, 80% bukovina, za sad se dobro pokazao. Nabavio preko Mikro-monta iz BP.

acs
21-10-14, 16:34
Peci na pelet ili alfa palm ili centrometal hrvatska. Polako se to dovodi do samog vrha ponude i iskoriscenosti. Mi je ugradjujemo brzo. Pelet kazu ovdje ne valja, iz susjednoh drzava treba da se bavimo uvozom i cudima tako da smo mozda za ovu godinu zakasnili sa izborom pa cemo uzet sto iskoci. Tri proizvodjaca se hvale iz srb na vise mjesta a i fabrika ih preporucuje. Cijena je 160 ali vi zavrsavate carine papire itd.

Evo brasko neka javi cijenu ovog iz foce ali po nekim mojim saznanjima upravo ovaj pad cijene ispod 200e sa tendecijom daljeg pada je nesto zbog cega ce pelet da zazivi uveliko i postaje isplativiji od drva samo u tom ekonomskom smislu da ne govorimo o drugim vlagodetoma.

donni_brasko
21-10-14, 16:41
Pri kupovini je najbitnije ne uzimati pelet pravljen od četinara, jer ima manju kaloričnu moć. Bukovi je najbolji. Koristio sam i jedan i drugi i razlika je osjetna.
To odakle dolazi i nije baš presudno...

acs
21-10-14, 16:48
Dobro koji bi ti preporucio i koja je bila cijena? Ovo sa razloga jer znas i sam da svi reklamiramu da je bukov itd itd

dub_c
21-10-14, 16:50
Ja imam Termomont pec iz Simanovaca, Srbija evo 2 godine. Za sad sam zadovoljan. Evo ove sezone cu da testiram u detalje pa cemo da vdimo.

dub_c
23-10-14, 00:48
Imate li kakve informacije, gdje kako i koliko moze da se nabavi tona peleta trenutno?

Gandalf_White
23-10-14, 11:28
http://forum.cdm.me/showthread.php?153884-Pelet-za-grijanje&highlight=pelet

http://forum.cdm.me/showthread.php?153968-Pelet-za-grijanje&highlight=pelet

http://www.businesssite.me/PG/VENETA/PECI_NA_PELET_PODGORICA.html

Ovako ljudi, ako biste bili raspolozeni da mi pomognete. Grijem kucu od 135 kvadrata. Za ovu zimu sam spremio 2tone uglja i 10m drva. Sto je ekvivalent 600e. To je znaci 3 tone peleta. Zna li iko da mi kaze koliko VAMA traje 3 tone peleta ?

acs
23-10-14, 12:34
po onome sto sam ja citao tona peleta ti je ekvivalent oko 3.5 metra drva. takodje neki prosjek mozda za pg i da je hladna zima je 4metra. znaci sa cijenom manjom od 200e koja je realna u srbiju ili okruzenju tebi bi bilo mozda tih 600e taman. uz napomenu- ne lozis,dim,ugalj, cijepanje,slaganje,unosenje,nalaganje po sto puta.

imaj na umu jednu stvar- mi svi dolazimo sa posla u 4 sata. do tad ja bi ujutro morao da nalozim i da centralno radi sto bi se reklo dzabe skoro 8 sati. na pelet- koji ugradjujemo uskoro- imas podesavanja da se pec sama upali u npr 3 sata i za to vrijeme te ceka topla kuca. sipas jednom u tri dana tri vece a svake nedelju dana izabacis pepeo kolicine 2 case.

srdjancg
23-10-14, 13:02
Ovo za pepeo nije bas kao sto pricaju, svaki drugi a najvise treci dan se mora ocistit pepeo jer se nakupi u onu posudu dje sagorijeva pelet i desi se nekad da ujutu nece da se zapali pelet nego samo dimi ako se previse pepela nakupi. U kips ima neki pelet Spik fire (tako nesto se zove) i taj mi se fino pokazao, a neki pelet sto sam uzeo u venetu a ne znam tacno kako se zove je bio bas los, dim je bio jaci, pepeo masniji i specifičan miris na četinare, tako da je to loše...
A i potroši se više nego što pričaju. U pg ce se potrositi 2-3 tone peleta, zavisi od velicine kuce i kvaliteta izolacije, prozora i sl.

acs
23-10-14, 13:24
za pepeo, dim i potrosnju najvise utice kvalitet peleta, sto je i normalno. sto kvalitetniji pelet on ce ostaviti manje pepela jer je naravno visociji nivo iskoriscenosti. steta stvarno sto vec nema razradjen sistem u cg sa uvozom nego vidim ljudi idalje traze i raspituju se,a ovi nasi izmisljaju cijene od 220e tona itd...

Pribor Za Torte
30-10-14, 12:31
Pelet jos uvijek kod nas nije jeftinija varijanta grijanja, ipak drva su mnogo jeftinija, rastom korisnika peleta valjda ce i cijena da se spusti

acs
30-10-14, 14:19
konstruktivan odgovor dakako...

elem, posto ovo june oce da prodaje pribor za torte, pa dok ne sakupi 50 postova,da malo updejtujem. ubacena pec na pelet centrometal 30kw. 100kvadrata radijatori i gore 120kvadrata podno. podno ce biti prikopcano naknadno a pec dolje je radila jedan dan. tako da o potrosnji ne mogu pricati, ali samo osjecaj da sve radis na dugme vrijedi para.

sto se cijena tice, peleta u okov je nestalo, imate radnju na stari 210e bez prevoza,magacin im je u danilovgrad, cijene se krecu tako oko 200-210. ljeti e moglo uzet 170, dok opet ispada najfetiniji uvoz 2-3 domacinstva iz srb ili bosne da se odradi tokom ljeta. inace ovi nasi biznismeni kad im spomene prevoz ono tipa se zacude, pa ne ocekuje valjda 3 tone peleta da nosim u auto ili na ramena. a i ne znam kako planiraju da istovaraju to posto svi spominju kombi. no dobro.. crna gora i preduzetništvo. san

Bugi
30-10-14, 14:33
Čudi me to, danas se sve dostvalja, kupiš frižider dostave ti ga :)

Pribor Za Torte
30-10-14, 14:55
konstruktivan odgovor dakako...

elem, posto ovo june oce da prodaje pribor za torte, pa dok ne sakupi 50 postova,da malo updejtujem. ubacena pec na pelet centrometal 30kw. 100kvadrata radijatori i gore 120kvadrata podno. podno ce biti prikopcano naknadno a pec dolje je radila jedan dan. tako da o potrosnji ne mogu pricati, ali samo osjecaj da sve radis na dugme vrijedi para.

sto se cijena tice, peleta u okov je nestalo, imate radnju na stari 210e bez prevoza,magacin im je u danilovgrad, cijene se krecu tako oko 200-210. ljeti e moglo uzet 170, dok opet ispada najfetiniji uvoz 2-3 domacinstva iz srb ili bosne da se odradi tokom ljeta. inace ovi nasi biznismeni kad im spomene prevoz ono tipa se zacude, pa ne ocekuje valjda 3 tone peleta da nosim u auto ili na ramena. a i ne znam kako planiraju da istovaraju to posto svi spominju kombi. no dobro.. crna gora i preduzetništvo. san

Juce je bila prica na RTCG vezano za zimu i grijanje, i uporedjivanje svega, grijanje na struju,gas,pelet,drva i sto je najisplativije, s tim da sam vidio da je drvo jeftinije od peleta ako gledamo ukupnu potrosnju za 2-3 mjeseca ne znam sto se ti nerviras

acs
30-10-14, 16:17
Čudi me to, danas se sve dostvalja, kupiš frižider dostave ti ga :)

Dostava 10eura po toni, i to pazi biser- nebitno koliko narucio jednu ili pet...

donni_brasko
30-10-14, 16:21
Meni je Mikro-mont pred ulaz dostavio pelet. Uračunat prevoz u cijenu od 190 eura po toni.
Stan je 72 kvadrata, prošle zime sam kupio 2,5 tone, toliko sam i ove... Još jednom kažem, prezadovoljan sam.

http://www.mbs.rs/images/MBS%20pelet.jpg

acs
30-10-14, 16:28
Kad si uzeo pelet po ovoj cijeni? Moze li bolji osjecaj nego paljenje na dugme :)

Sent from my iPad using Tapatalk

Bugi
30-10-14, 17:07
Znači potroši se otprilike 600e za sezonu... Previše sako na grijanje.. Meni klima ne potroši pola toga..
Vjerovatno jeste toplije na čvrsto gorivo (sada ide ona priča ugasiš klimu i odmah hladno..) ali iskreno na drva i pelet je rasipanje ako nemaš centralno i/ili podno...

Poslato sa super-moćne pisaće mašine Galaxy S4 x2
Ż\_(ツ )_/Ż

donni_brasko
30-10-14, 21:24
Znači potroši se otprilike 600e za sezonu... Previše sako na grijanje.. Meni klima ne potroši pola toga..
Vjerovatno jeste toplije na čvrsto gorivo (sada ide ona priča ugasiš klimu i odmah hladno..) ali iskreno na drva i pelet je rasipanje ako nemaš centralno i/ili podno...

Ż\_(ツ )_/Ż

Koliko prostorija sa klimom zagrijavaš? Imaš li toplu vodu na bojleru preko nje?
U cijelom stanu mi je ista temperatura, imam toplu vodu, mogu da podesim kad će da se upali a kad da izgasi, iako nismo kući...
I nije 600 nego 450 eura, ako nisi pročitao. To je prosjek potrošnje za 70 kvadrata, za cijelu sezonu.
Napomena: ja živim u PV, gdje je zima duža i hladnija nego u PG, a samim tim znači da bi bili i troškovi manji...

acs
30-10-14, 21:29
Imas centralno ili je samo peca. Trebao si odma da stavis pljevlja :)

Sent from my iPad using Tapatalk

Bugi
30-10-14, 21:30
Ja u NK.
Grijem 51m2.
Ladim 51m2. Koliko ti ladiš?
Osvežava li vazduh pelet?
Na klimu se ništa ne ubaca.
Klima se podešava osim na vrijeme da je upališ i ugasiš nego i preko neta. Ima osježivač prostorija kao i pelet.
Znam ja prednosti i mane i jednog u drugo sistema samo je klima ekonomičnija.

Ż\_(ツ )_/Ż

donni_brasko
30-10-14, 21:42
Ja u NK.
Grijem 51m2.
Ladim 51m2. Koliko ti ladiš?
Osvežava li vazduh pelet?
Na klimu se ništa ne ubaca.
Klima se podešava osim na vrijeme da je upališ i ugasiš nego i preko neta. Ima osježivač prostorija kao i pelet.
Znam ja prednosti i mane i jednog u drugo sistema samo je klima ekonomičnija.

Ż\_(ツ )_/Ż

A topla voda? Koliko struje bojler troši????? Koji će mi moj hlađenje u PV???
Imam termo izolaciju urađenu...