PDA

View Full Version : TEMPERAMENT

PHANTOM
21-03-04, 13:10
Temperamentom oznacavamo prije svega koliko se lako,koliko cesto,sa kojim intenzitetom i sa kojim trajanjem javljaju osecanja.Tempetament bi se prema tome predstavljao dispozicije za nacin emocionalnog reagovanja

Vrste temperamenta :!:

1.Kolericni temperament:se ogleda u jakim osecanjima,lakom resavanju na akciju i cestom uzbudjivanju.Posebna je karakteristika covjeka koji se odlikuje kolericnim temperamentom da se lako naljuti i lako i zestoko manifestuje svoju ljutnju,pa zato cesto dolazi u sukobe sa drugim ljudima.Ukratko kolericni temperament karakterisu nagle i jake reakcije.

2.Sangvinicni temperament: ima covjek koji brzo reaguje,cija osecanja medjutim nisu izrazito jaka i ne traju dugo.Takav covek lako menja raspolozenje,brzo prelazi iz negativnog u pozitivno raspolozenje,a sklon je vedrom raspolozenju.Ukratko ovaj temperament karakterisu brze ali slabije reakcije.

3.Flegmaticni temperament:ima onaj covjek koji reaguje redje,reakcije su mu spore,a osjecanja slaba i slabo se manifestuju.To je po pravilu,miran,stalozen,slabo osjetljiv i slabo pokretljiv coek.Ukratko flegmaticni temperament karakterisu slabe i spore reakcije.

4.Melanholicni temperament: bi posedovao covek koji retko reaguje,ali kada reaguje,onda to cini intezivnim osecanjima koja dugo traju.Reaguju prije svega na ono sto je u vezi sa njegovom licnoscu.Tesko se odlucuje slabo je pokretljiv i kod njega preovladjuju neprijatna osecanja,osecanje tuge i zabrinutosti.Ukratko to je temperament kod koga su reakcije rijetke,spore ali jake.

Prepoznajete li sebe nedje u ovim temperamentima :?:

Anonymous
21-03-04, 13:29
jes,to smo ucili iz psihologije :D
bice da sam taj prvi :)

bubby[Y]
21-03-04, 15:54
/me je vazda 2. bila :))

McLaren^Girl
21-03-04, 16:03
sangvinicni temperament, ja bih rekla

Betty_Boop
21-03-04, 16:14
/me sangvinik :wink:

Hari Krisna
21-03-04, 16:59
Flegmatik. Sve polako i bez zurbe da se dalje stigne :)

NiNaNiCa^
21-03-04, 17:26
Prepoznajem sebe u ova dva...mada vise u prvom...Ali i drugi me podseca ;)
Kolericni temperament & Sangvinicni temperament
:oops:

Desert Eagle
21-03-04, 18:33
Ja se pronalazim u kolerichnom temperamentu. 8)

KRKNA
21-03-04, 22:55
i ja nano :wink:

NiNaNiCa^
22-03-04, 03:44

Zato se i slazemo i razumemo :oops: :oops: :oops:

flash
22-03-04, 09:25
A zar ne bi moglo od svakog po malo, hehe!!! Stvarno, nemamo samo ta osnovna 4 tipa, već i pod ili subtipove i moduse. I činjenica je da sami prepoznajemo mješavinu ova 4 (ili 2 ili 3, nije bitno) tipa temperamenta kod nas samih. Teško da možemo idealnotipski da odgovaramo jednom, ali majorativno ili pretežno ili većinski spadamo u jedan od tipova. Međutim, to nas ne karakteriše isključivo kao taj tip, kako se inače uzima za gotovo.
Dakle, multitipski temperament, toje ono što mene karakteriše. :wink:

Shiney
22-03-04, 10:17

I ja bi rekla da sam to :)

Jim Morrison
22-03-04, 10:26
1.Kolericni temperament:se ogleda u jakim osecanjima,lakom resavanju na akciju i cestom uzbudjivanju.Posebna je karakteristika covjeka koji se odlikuje kolericnim temperamentom da se lako naljuti i lako i zestoko manifestuje svoju ljutnju,pa zato cesto dolazi u sukobe sa drugim ljudima.Ukratko kolericni temperament karakterisu nagle i jake reakcije.

Rekao bi' da sam taj :!: :?:

^Tijana^
22-03-04, 16:24

I ja bi rekla da sam to :)

pronadjoh se i ja odje... :)

Zabranitty
22-03-04, 18:55
sendwic! :?

PHANTOM
22-03-04, 19:28
A zar ne bi moglo od svakog po malo, hehe!!! Stvarno, nemamo samo ta osnovna 4 tipa, već i pod ili subtipove i moduse. I činjenica je da sami prepoznajemo mješavinu ova 4 (ili 2 ili 3, nije bitno) tipa temperamenta kod nas samih. Teško da možemo idealnotipski da odgovaramo jednom, ali majorativno ili pretežno ili većinski spadamo u jedan od tipova. Međutim, to nas ne karakteriše isključivo kao taj tip, kako se inače uzima za gotovo.
Dakle, multitipski temperament, toje ono što mene karakteriše. :wink:

Postoji vise pokusaja odradjivanja temperamenta :!: Najpoznatija i najprosirenija klasifikacija temperamenta jeste klasifikacija koju je dao grcki lekar i filozof Hipokrat tj ova koju sam gore vec naveo :!:
Vidim spomenuo si ""multitipski temperament""tj ono sto tebe karakterise..e pa o pojmu MULTIPLA licnost mogu da ti napisem mnogo o tome ali poseta psihijatru mislim da ti je idealno resenje :wink:

prikrivena
22-03-04, 20:11
Prikriveni sam kolerik ispod sangvinicke maske, melanholik ked je pun mesec,a flegmatik se pravim kad zelim da neopazeno dodjem do cilja.

Cini mi se da je MULTIPLA ili visestruka licnost samo pogresan izraz ,ali da se mislilo da svi mi imamo pomalo od svih ovih temperamenata! Dakle u pitanju je KOMPOZITNA licnost!
A ova se podela na 4 vrste dosta razgranala,pa imas razne podtipove svake od njih!
Karakteristike koje su navedene su suvise uproscene ,a znamo da je svaka generalizacija stetna,pa zakljucujem da se nijedan covek(kao jedno svesno ,slozeno bice koje se menja vremenom i iskustvom )ne moze svrtati ili odrediti jednim od ovih naziva...

intruder
22-03-04, 20:34
Temperatura? Sinoc sam je ima'...

Trinity from Zion
22-03-04, 22:34
Ovu podjelu sam ucila iz psihologije...

Ne znam... Sve to zavisi od naseg raspolozenja, situacije u kojoj se nalazimo...

Ja sam sangvinik - melanhonik...

cattaro
24-03-04, 02:50
Blizi sam drugoj vrsti temperamenta nego prvoj.
Koliko god da sam ljut vazda mi nekom shalom neko u momentu moze promijenit raspolozenje.Volim humor! ;)

DeViLiSh|Je$$uS
24-03-04, 11:44
a little bit of every thing heheheheheh Relativan sam

flash
24-03-04, 13:47
Pojmovi temperament i ličnost su naravno koegzistivni i relevantni u objašnjenju jednog ili drugog pojma. Ali, ta dva pojma nisu niti identični niti sinonimni, imaju svoj kontekst, definiciju, skopus, značenje...
Tvoje vrijeđenje je bespotrebno, izlišno, ali govori o tebi, nažalost ne pozitivno - bar za sada.
Činjenica je da ne spadamo u jedan od data 4 tipa, ne u potpunosti, već da imaš i tzv. interferirajuće tipove ličnosti (to nećeš naći kod Hipokrita, ne traži!). U tom smislu sam govorila, a ne govorio - još jedna negativnost tvog rezonovanja, o tome da mene, tj. čovjeka generalno, karakteriše jedan spoj tipologije, jedan holistički model (ne traži ni holizam kod Hipokrita, probaj sa Peirceom, Mooreom, Wittgensteinom, ..., ako se odlučiš za filozofsku varjantu).
Zahvaljujem na ponudi tvog objašnjenja, ali po "demonstraciji tvog analitičkog uma" sumnjam da bi me to interesovalo, a još više sumnjam da bi mi imao napisti više od onoga što već znam. Slobodno pitaj ako tebe nešto interesuje.
Pozivanje na filosofe i filosofiju, hm???? Treba zanti, a ne samo pozivati se. Otvorena sam za svaku diskusiju u tom kontekstu!

hanica
24-03-04, 14:42
2.Sangvinicni temperament: ima covjek koji brzo reaguje,cija osecanja medjutim nisu izrazito jaka i ne traju dugo.Takav covek lako menja raspolozenje,brzo prelazi iz negativnog u pozitivno raspolozenje,a sklon je vedrom raspolozenju.Ukratko ovaj temperament karakterisu brze ali slabije reakcije.
a malo i u prvom :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:

PHANTOM
24-03-04, 22:10
....

adriana
28-03-04, 03:08
1+2, prije 2 :respect:

ines
28-03-04, 05:13
hm...ja sam kolericni sangvinik :lol: